LEIDSCH DAGBLAD zet vluchten KLM voort Polen staken na mislukte besprekingen NS stoppen reizen naar Mayrhofen in Nieuw-Zeeiand "Zeventien bijna-botsiiigen boven VS" Sport achter prikkeldraad PTT boos over truc met giro Fabriek zoekt naar 'foutenin Breguet Botte bijl VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36543 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wine Sng* 1 ?311 BG Leden Voor W nry colofon In verband tnet SS-verleden burgemeester (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Trans bv. het reis bureau van de Nederlandse Spoorwegen, verkoopt geen rei zen meer naar de Oostenrijkse wintersportplaats Mayrhofen. De NS hebben hiertoe besloten, omdat de burgemeester van het dorp in Tirol, Franz Hausberger, in de Tweede Wereldoorlog lid van de moordbrigade van Himm- ler is geweest. Veel Nederlanders zouden zich daaraan ergeren. Hausberger was van 1943 tot 1944 chef van een concentratiekamp in Amersfoort. Zijn oorlogsverle den kwam vorig jaar aan het licht. De Oostenrijkse justitie heeft toen de zaak in onderzoek genomen. Trans (vorig jaar boekte het goede resultaten) heeft, nadat dit be kend werd, geprobeerd het con tract voor acht- en vijftiendaagse reizen naar Mayrhofen te verbre ken, vertelde de directeur van het reisbureau. Tenzij burge meester Hausberger zou verdwij nen. Voor het komende winter seizoen was dat echter te laat. Of Trans zou een grote vergoeding moeten betalen. Wél heeft de or ganisatie laten weten het dorp het volgend zomerseizoen van het programma af te voeren. Duitsers en Amerikanen hebben om dezelfde reden afgezien van een bezoek aan Mayrhofen. Het Auschwitzcomité beweert, dat sinds april het bezoek aan de plaats met veertig procent is te ruggelopen. Burgemeester Hausberger rea geert lakoniek op de plannen van Trans. "Met deze actie wordt het tegendeel bereikt. Na die ver dachtmakingen hebben we juist meer gasten gekregen. Zeker ze ventien procent meer Hollan ders." Volgens hem komen veel jonge Nederlanders hem in het raad huis opzoeken, omdat ze willen kennismaken. "De mensen trek ken zich niets van al die roddels aan. Er komen nog altijd hoge gasten uit Nederland. Vorige week logeerde hier nog een hoge marine-officier." Ronald Schneidinger. VW-direc- teur, komt deze maand naar ons land om onder meer over deze si tuatie te spreken. Via de telefoon wil hij nauwelijks iets kwijt, om dat zijn uitspraken 'verkeerd worden geïnterpreteerd'. Schnei dinger ontkent de bewering van het Auschwitzcomité. "Dc laat ste tien jaar hebben wij hier al tijd volop toeristen gehad. Zeker in het hoogseizoen." WELLINGTON - Militairen wa ren gisteren in touw om enorme prikkeldraadversperringen aan te leggen in het rugby-park waar de Zuidafrikaanse Springbok- ken morgen het Nieuw Zeelandse team Southland zal ontmoeten. De wedstrijd die op 19 augustus in Timaru tegen South Canterbury zou worden gespeeld is inmiddels afgelast uit veiligheidsoverwe gingen. Demonstraties tegen apartheid omlijsten de toemee van de Springbokken. Op 25 juli werd een duel in Hamilton afge last nadat demonstranten het veld hadden bezet. WARSCHAU (Reuter/AFP/ AP) - Mijnwerkers en an dere werknemers in Sile- zië zijn vanochtend vroeg voor vier uur in staking gegaan, nadat de bespre kingen tussen de Poolse regering en het vakver bond Solidariteit over on der meer de gebrekkige voedselvoorziening op een mislukking waren uit gelopen. Een woordvoerder van Solidariteit in Sileziè deelde mee dat in 60 mijnen en alle grote bedrijven het werk is neergelegd. Het werk in belangrijke sectoren als ver voer en voedselindustrie gaat wel door. Kans op onweer temperatuur ongeveer 17 graden, mid- dagtemperaturen van 19 graden aan zee tot ongeveer 25 graden in het oos ten van het land. Matige wind uit noord tot noordwest. De vooruitzichten tot en met dinsdag: perioden met zon, mogelijk een on weersbui. Middagtempcraluur onge veer 23 graden. Weinig wind. Hetzelfde weertype wordt verwacht voor de andere Beneluxlanden, dc Britse eilanden, Scandinavië en Fin land. In West-Duitsland, Denemarken, Frankrijk en het Alpengebied zonnig en warm, maar ook hier en daar kans op een onweersbui. In zuidelijk Euro pa en het Balkangebicd blijft het droog en warm tot zeer warm. 8 augustus Zon op 6.11 uur, onder 21.19 uur. Maan op 15.19 uur, onder 0.34 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.36 en 22.04 uur, laagwater om 5.18 en 17.38 uur. Toen de staking begon werd op de radio een verklaring van de rege ring voorgelezen. Daarin werd de schuld voor het mislukken van de besprekingen, die bijna tien uur hebben geduurd, bij Solida riteit gelegd. De regering be schuldigde leiders van het vak verbond van 'kwade wil' en van 'pogingen het op een confronta tie te laten aankomen'. Solidari teit werd voorts beschuldigd van provocerend gedrag. Volgens de regeringsverklaring had Solida riteit tijdens de besprekingen de leden van de regeringsdelegatie beledigd. De onderhandelingen tusen Soli dariteit en de regering worden maandag voortgezet. Kort na middernacht verliet de de legatie van Solidariteit de zetel van de ministerraad in War schau, waar de besprekingen werden gehouden. "We hebben onze tijd verspild", zei een lid van de delegatie, "we hebben geen enkel resultaat geboekt" De woordvoerder van Solidariteit zei na de onderhandelingen: "We zijn duidelijk niet tevreden, maar het is niet zo dat er helemaal niets was". Lech Walesa, die de delegatie van Solidariteit leidde, wilde na af loop van de besprekingen geen commentaar geven. Gevechten in Tripoli BEIROET (AFP) - Elkaar bestrij dende politieke organisaties zijn vandaag weer aan het vechten geslagen in Tripoli, de tweede stad van Libanon waar al vier jaar schermutselingen voorko men. Het dodental beloopt tot nu toe 22 personen, terwijl er onge veer veertig gewonden zijn. TER AAR/DEN HAAG (ANP) De PTT zal de firma Tele- signaal uit Ter Aar voor de rechter dagen als het bedrijf niet onmiddellijk een mede deling op het Viditel-systeem terugneemt. In deze medede ling legt Telesignaal uit dat de ontvanger van een giro- overschrijvingskaart deze kaart kan opsturen naqj- de PTT. waarna het overge maakte bedrag nog eens wordt overgemaakt. De PTT vindt dat Telesignaal zich hiermee schuldig maakt aan opruiing. Een woordvoerder van de post giro/rijkspostspaarbank zei desgevraagd dat deze truc na genoeg onmogelijk is. "Ons beveiligingssysteem is nage noeg waterdicht. Elke afge boekte kaart krijgt een stem pel, zodat hij niet opnieuw kan worden te gelde kan wor den gemaakt. Het is mogelijk dat er eens één kaart op de zoveel miljoen tussen door glipt". Directeur F Meurs van Telesig naal ontkent dit. Hij zegt al verschillende keren met suc ces overgeboekte kaarten op nieuw te hebben laten over boeken van de rekening van zijn bedrijf naar zijn privé-re- kening. SCHIPHOL (GPD) - Een waarschuwing van de Internatio nale Federatie van Luchtverkeersleiders (Ifatca) geen medewerking te verlenen aan vluchten naar de Verenig de Staten wordt terzijde gelegd door KLM, de Vereni ging van Nederlandse Verkeersvliegers en de Rijkslucht vaartdienst. Volgens Nederlandse vliegers is er aan de vluchten op de VS geen gevaar verbonden. Martinair zou zich vandaag over deze waarschuwing beraden. Volgens de Ifatca zijn er sinds het begin van deze week, toen de Ameri kaanse luchtverkeersleiders in staking zijn gegaan, zeventien bijna- botsingen van vliegtuigen geweest. Oorzaak daarvan zou het verhou dingsgewijs zeer kleine aantal verkeersleiders zijn dat thans het luchtverkeer naar, binnen en vanuit de VS begeleidt. De FAA, de technische luchtvaart dienst van de VS, weerspreekt dat echter en zegt dat er tot dus ver slechts één bij na-botsing is geweest. Weliswaar boven New ark en daarmee nagenoeg boven New York, maar door toedoen van een vlieger en niet als gevolg van de staking van verkeerslei ders. Voorzitter Frits van Vianen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers laat in het mid den hoeveel bijna-botsingen er in werkelijkheid zijn geweest, maar zegt dat aan het vliegen naar de VS geen gevaar verbon den is. „Wij baseren dat op de er varingen van onze leden-vliegers die naar de VS zijn geweest en ook op onze contacten met de Amerikaanse organisatie van verkeersvliegers (ALPA)" Wat begin deze week gold. geldt volgens Van Vianen nog steeds: wanneer een vliegtuigbeman ning een zgn. slot krijgt (een spanne tijds waarbinnen kan worden geland of vertrokken), is er ook een begeleiding door ver keersleiders. „Dat betekent dat er veilig kan worden gevlogen", aldus Van Vianen. Ook KLM en Martinair laten zich informeren door vliegers die naar de VS zijn geweest. Op grond daarvan is de KLM tot dezelfde bevinding ge komen als de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers. De bevindingen van de vliegers ko men ook terecht bij de Lucht vaartinspectie van de Rijkslucht vaartdienst, maar daarnaast heeft de Luchtvaartinspectie nauw contact met de FAA in de VS. Hoewel enkele jaren geleden, tij dens de Iraanse revolutie, de RLD in tegenstelling tot de KLM tot de slotsom kwam dat vliegen boven Iran te gevaarlijk was zo dat de vluchten werden verbo den, meent de RLD nu omtrent het verkeer met de VS dat er geen enkele reden is de vluchten te verbieden. Ook heeft de RLD nog geen aanlei ding gezien een inspecteur mee te zenden met een vlucht naar de VS, zodat de werkelijke situatie uit eigen waarneming kan wor den beoordeeld. Intussen worden de vertragingen van KLM-vluchten naar de VS en terug iets groter. Waren zij eerder deze week twee uur voor de meeste vluchten, donderdag liepen de vertragingen bij ver trek van Schiphol uit tot ruim drie uur. Alleen de toestellen naar Chicago en Houston vertrokken op tijd. Zwaaiend met groot mes op boulevard Agent scliiet man in been (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een Katwijk - po litieagent. op terugweg na een achtervolgingsrit in Noordwijk, heeft op de Parallelboulevard in de badplaats een eigenaar van een horecabedrijf in zijn been ge schoten. De uit Wassenaar afkomstige R. werd door de politie omstreeks 3 uur vannacht al zwaaiende met een slagersmes van bijna een hal ve meter lang, op straat aange troffen. Toen de agenten hem wilden aanhouden bedreigde hij hen met het slagersmes. Sommaties om te stoppen hadden geen re sultaat zodat de Katwijkse agent zich genoodzaakt zag van zijn wapen gebruik te maken. Volgens de politie was de man van middelbare leeftijd duidelijk overspannen en is van drankmis bruik geen sprake. Onderzoek in het Academisch Zie kenhuis wees uit dat de kogel niet het bot van de Wasscnaarder heeft geraakt maar 'slechts' een vleeswond veroorzaakte. r>r> DEN HAAG (ANP) - De Franse producent van het patrouille vliegtuig Brequct Atlantic zal zoeken naar een afdoende verbe tering van het besturingssys teem. Op aandrang van Neder land is daarover met dc andere gebruikerslanden, West Duits land, Frankrijk en Italië, over eenstemming bereikt. Met name West Duitsland, waar zich nog geen problemen met de Brequet hebben voorgedaan, had aanvan kelijk geen behoefte aan een der gelijk onderzoek. Wel werd in een eerder stadium al besloten tot een voorlopige ver betering van alle geleverde toe- stelllen, nadat in het verleden ge bleken was dat het neerstorten van twee Nederlandse toestellen te wijten was aan gebreken aan het hoogteroer. Deze ontdekking zorgde voor nog al wat opschudding, aangezien deze ongelukken VOlgeni een Nederlandse onderzoekscom missie voorkomen hadden kun nen worden als bij de productie van het toestel eerdere adviezen van Nederlandse zijde waren op gevolgd. Naar aanleiding van een soortgelijk ongeval met dit type vliegtuig in 1973 had de onder zoekscommissie een structurele wijziging van het besturingssys teem aanbevolen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie zal het een paar maanden duren voordat het onderzoek naar een afdoende verbetering zal zijn afgesloten. Daarna valt pas de beslissing over een dergelijke verbetering 18 PAGINA'S Otto Roffel Stadion-directeur bedekt de reclame PAGINA 9 Scherpe kritiek Begin op Sadat PAGINA 6 Verdeling staats secretariaten rond PAGINA 7 Sociale diensten zitten in de knel PAGINA IS Sinds Ronald Reagan X/Wf bet Witte Huis betrok '"Tix hee,t bet bem bij de uitvoenng van zijn beleid vrijwel voortdurend mee gezeten Opmerkelijk gemakke lijk loodste hij zijn plannen voor de aanpak van de economie (be zuinigingen en opvallende belas tingverlagingen) door de Senaat en bet Huis van Afgevaardigden, waarbij hij kans zag de Democra tische oppositie volkomen uit el kaar te spelen De maatregelen op zichzelf waren weliswaar hard voor met name de lagere inkomens, maar be hendigheid kon men de president niet ontzeggen in het politieke spel om zijn ideeën aanvaard te krijgen. In zijn tv-praatjes wekte hij bij de gemiddelde Amerikaan de indruk een gemoedelijke man te zijn, een soort vader-figuur die ver trouwen verdiende. Maar bij de eerste de beste tegen slag die hij op zijn pad vindt, is nog maar weinig over van die ge moedelijkheid en kalmte. In het conflict met de vakbond van de Amerikaanse luchtverkeerslei ders (Patco) toont Reagan een ander (zijn ware?) gezicht. Naar de letter van de wet mogen de verkeersleiders, als overheids dienaren, niet staken, maar dat kan toch niet de reden zijn om hen daarom maar met het grofste geschut aan te pakken Behen digheid en overreding hebben in eens plaats gemaakt voor de houwdegen en de botte bijl. En masse worden de verkeerslei ders ontslagen. En zelfs in Ameri ka, waar men wat meer gewend is aan rauwer optreden dan in west-Europa, is men danig ge schrokken van het beeld van een aan handen en voeten geketende verkeersleider op weg naar de gevangenis een man die niet anders op zijn kerfstok had dan dat hij tot de stakers van het eer ste uur had behoord. De manier waarop Patco de zaak heeft aangepakt kan men overi gens met erg tactisch noemen. De kwestie van de werktijdver korting en loonsverhoging sleept weliswaar al twee jaar. maar de vakbond zette de regering nu toch al te zeer voor het blok met buitensporige eisen die binnen twee dagen moesten worden in gewilligd. Bovendien was er over de acties geen of onvoldoende overleg ge pleegd met de overkoepelende bond van overheidsambtenaren. Was dat wel gebeurd dan zou de staking waarschijnlijk zeker niet in vakantietijd zijn uitgebroken, want zo verwerft men niet de sympathie van het grote publiek. Maar al die (zwakke) punten wor den overschaduwd door Rea- gans grove manier van optreden Als de Amerikaanse regenng hiermee wil aangeven hoe con flicten tussen werkgevers en werknemers dienen te worden uitgevochten dan staat de V S nog heel wat arbeidsonrust te wachten. LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu muteen noterin als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p. bon ingevuld m een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. p 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1