ANWB Lyon vraagbaak voor de vakantiegangers Thurau Geblesseerde Fok haakt af Drukte valt dit jaar mee Interview neemt revanche Lotto Arend Corpel houdt Cardy bij RIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 Door Jan Westerlaken LYON - De drukte is de 'steunpost' van de ANWB in Lyon dit jaar best meegevallen. Maar dat kan in één klap ver anderen. Vooral deze maand. Veel garage houders in Frankrijk zijn met vakantie en moeten Nederlanders, die met pech aan de kant staan, vaak teleur stellen. Nu al moeten die mensen die of naar Zuid-Frankrijk of naar Spanje gaan er reke ning mee houden, dat wanneer ze een beroep op een garage doen, ze ker anderhalf- twee we ken geduld moeten hebben vóór ze kunnen worden geholpen. "De monteurs willen best hel pen, maar kunnen gewoon niet", verklaart, Lenie Kern- per, leidster van het ANWB- kantoor in de Franse stad. "Vervelend voor de Neder landers hoor en ook wel eens frustrerend. Voor ons, omdat we niet kunnen helpen en voor de vakantieganger, om dat die niet kan worden ge holpen." Lenie Kemper geeft toe. dat dit wel eens de nodige spannin gen oproept die worden afge reageerd op de mensen van de ANWB. Het loopt ook wel eens anders. Zoals gistermid dag. Toen een tevreden Ne derlander met dertig ijsjes naar binnenstapte. Blij, om dat de mensen hem van dienst waren geweest." Voor de 'rust' in het steunpunt, ondanks dat de telefoon vaak roodgloeiend staat, heeft Le nie Kemper geen verklaring. Ze gelooft niet dat de Neder landers juist dit jaar met een betere auto op stap zijn ge gaan. Zeker zestig procent van de hulpaanvragen betref fen kapotte wagens. "Er rij den heel wat oude karren rond. Kijk, in Nederland is dat niet zo'n probleem. De af standen die je rijdt zijn ge ring. Kom je op de wegen in Frankrijk, dan moet het beestje ineens honderden ki lometers achter elkaar rijden. En dat is wel eens wat te veel gevraagd." Aan de rand van de Franse miljoenenstad Lyon huist het 'steunpunt' van de ANWB. Vooral in de vakantietijd doen veel Nederlanders een beroep op de bond als zij in moeilijkheden verkeren. Of de auto is kapot, of er zijn financiële problemen of er is tijdens de reis 'iemand ziek geworden. De ANWB weet de weg en probeert iedereen zo snel mogelijk hulp te verlenen. In de wintermaanden kunnen de vier vaste krach ten uitpuffen van de vermoeienissen die zomers over hen heen zijn gekomen. Er is wel het één en ander te doen, maar de grootste drukte is dan ach ter de rug. In de vakantiemaanden wordt het per soneelsbestand uitgebreid tot dertig 'man'. Twaalf van hen zijn constant met telefonische hulp bezig, vier mensen hebben dagwerk met het na zenden van onderdelen voor auto's en caravans, de rest doet administratief werk. Van 's morgens acht tot in de avond acht uur is het kantoor aan spreekbaar. Om wat voor hulp kloppen de mensen zo nu al aan? Kan de 'steunpost' iedereen van dienst zijn? Waar krijgt de ANWB het meest mee te maken? Vragen te over. Lenie Kemper, leidster van het kantoor, beantwoordt ze. Drukte op de Franse wegen kunnen een bron van ellende voor de automobilist betekenen Of aanrijdin gen of motorstoring. Deze maand zijn er bij de garages wachttijdend van twee weken Lenie Kemper: vrij rustig dit Gespreid Lenie Kemper vermoedt, dat haar post het minder druk heeft, omdat de vakanties zijn gespreid. Ze denkt ech ter, dat er dit keer langer een beroep op de ANWB zal wor den gedaan. Wel tot in sep tember. "Je hoort dat 'heel Nederland' naar het zuiden van Frankrijk is", lacht ze. "Wij merken er in elk geval niet zo bar veel van. Plezierig voor de mensen natuurlijk, dat ze geen beroep op ons hoeven te doen." Kloppen ze tóch bij de steun post aan, dan wil het af en toe nog wel eens spannen. De meeste mensen denken, dat iets in een half uurtje kan worden geregeld. Dat zij de enigen zijn voor wie een klus je moet worden opgeknapt. "Niet wij", benadrukt Lenie Kemper, "kunnen alles doen. Er moet een beroep op ande re instanties worden gedaan. Daarvan zijn wij afhankelijk of iets snel of langzaam wordt gedaan. Nee, we garanderen nooit iets. Doen wél ons ui terste best. Het lukt ook wel eens niet. Ja. dat is triest, maar het kan gebeuren." Gestrande automobilisten doen dus het meest een be roep op de ANWB. Daarnaast krijgen de medewerkers met allerlei zaken te maken. Van leuter-praatjes tot aan men sen in nood. Zo belde er eens een meneer die twee huisjes had gehuurd. Op één van de bedden lagen geen lakens. Wat hij nu moest doen? Maar meestal zijn het s zaken. Mensen die tijdens de reis worden getroffen door een hartaanval of een acute blindedarm-ontsteking krij gen. "Het hartinfarct is wel de meest voorkomende kwaal waarmee we te maken krijgen", vertelt Lenie Kern- per. "Ik geloof niet. dat dit al leen voor Frankrijk opgaat. Alle vakantielanden, waar ook in Europa, hebben daar mee te maken. Kijk, het is na tuurlijk niet zo. dat wanneer je de deur thuis achter je dichttrekt, alle zorgen weg zijn. Je neemt ze met je mee. ook al zitje op nog zo'n leuke camping." Geregeld Over juiste cijfers beschikt ze niet. Maar uit ervaring weet Lenie Kemper, dat mensen geregeld worden getroffen door een hartaanval. Nog on langs trof een vrouw haar man dood naast zich aan, na dat zij op een parkeerplaats Hadden overnacht. Het komt nogal eens voor, dat de Franse arts een vakantie ganger liever niet in z'n tentje of caravan laat liggen, maar hem of haar in een zieken huis wil laten opnemen. Vooral als de zieke nader moet worden onderzocht. Of als 'ie brandwonden heeft op gelopen. Dan is het, hygië nisch gezien, niet verant woord zo iemand op een cam ping achter te laten. Lenie Kemper: "Het valt echt niet mee. De mensen zij zó verschrikkelijk wantrou wend, niet te geloven. Ze wil len gewoon niet naar een zie kenhuis. Misschien komt dat, omdat ze de taal niet spreken, ik weet het niet. Dikwijls wil len ze direct naar huis. Den ken dat het daar allemaal veel beter is. Lig je op bed. dan voel je je soms een hele piet. Vervoeren van, bijvoorbeeld, Zuid-Frankrijk, naar huis, vergt nogal wat van je krach ten. Eerst met de ambulance naar een vliegveld, inladen, in Parijs weer overstappen, dan in Nederland weer in de ziekenwagen. Al dat gesjouw lijkt me niet bevorderlijk voor de zieke." De ANWB moet vaak hemel en aarde bewegen om de patiënt erop attent te maken, dat 'ie maar beter naar de Franse arts kan luisteren. Voor z'n eigen bestwil. "Nederlanders zijn eigenwijs hoor. Als ze maar eenmaal thuis zijn, den ken ze, dan gaat het wel weer. Maar je blijft tóety ziek." Zelf koken Laat iemand zich ompraten zich in een ziekenhuis te la ten verzorgen, dan komen er soms vreemde toestanden kijken. Zoals die Nederlan der die het eten in het zieken huis van Lyon niet lekker vond. Wat deden de naaste fa milieleden? Ze namen een brandertje, wat aardappelen, vet en gehakt mee naar het hospitaal. Op het balkon schilde de vrouw de piepers, kookte ze en braadde de bal len gehakt. Met zulke toe standen wordt de ANWB- steunpost eveneens gecon fronteerd. Evenals met diefstallen of ver hes. Totaal berooide vakan tiegangers weten zich geen raad en doen. ten einde raad. maar een beroep op de men sen in Lyon. Met de diefstal len is het treurig gesteld. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Spapje en Italië. "Overal is er een stijging waar te nemen", vertelt Lenie Kemper. "De mensen doen ook domme dingen. Een vrouw die met een tasje waar in drieduizend gulden is op geborgen een drukke markt op gaat, vraagt om moeilijk heden. De tas wordt van haar arm gerukt en ze is alles in één keer kwijt. Elk jaar krij gen we met meer diefstallen te maken. De Fransen vinden een BMW erg aantrekkelijk. Die auto's worden nogal eens gestolen. Vind je de wagen terug, mag je blij zijn als er niks aan mankeert Naar de bagage kun je w^l fluiten. Vooral als die van enige waarde is. Juist die mensen willen direct rechtsomkeer maken. Naar huis. We probe ren ze dat wel uit het hoofd te praten, hoewel dit niet altijd lukt." Zonder geld Een waarschuwende vinger helt Lenie Kemper op naai die vakantiegangers die terug naar huis gaan Het komt ge regeld voor. dat er automobi listen de tolroute oprijden zonder één cent op zak. Moe ten ze betalen of tanken, dan komen de moeilijkheden. "Ja. je moet toch wat voor ze regelen. Tenslotte kun je die mensen niet zo maar laten staan", licht ze toe. "Ze gaan met de gedachte wel iets met de reis- en kredietbrief te kunnen regelen op weg. Maar daar is dat ding niet voor." Een klacht waarmee de ANWB in Lyon steeds meer wordt geconfronteerd, is het feit, dat, bijvoorbeeld, twee-ster- ren-campmgs of hotels, prij zen berekenen die alleen drie- of vier-sterren-cam- pings of hotels mogen vra gen. "Aan dat soort fraudes gaat de nieuwe regering nu wat doen", merkt Lenie Kemper op. "Levensmidde len waarvoor je drie keer zo veel moet betalen, kan niet. Dat ziet men ook wel in. Er zal in de toekomst meer wor den gecontroleerd. Niet al leen op campings en hotels, maar ook in restaurants of de keuken wel naar behoren is. En de pompstations langs de weg zullen in de gaten wor den gehouden. Een steek proef heeft aangetoond, dat de bedienden een Franse en- quétrice vier keer olie aan smeerden terwijl alles prima in orde was. Zulke praktijken zullen nu worden aangepakt Dat is maar goed <><>k st> It Lenie Kemper uit de grynd van haar hart. KONSTANZ Dietrich Thurau heeft gisteren in de Ronde van West-Duitsland de eer gered. Hij zegevierde na 225 kilometer in de vierde etappe, die evenals de rit ten in de voorgaande dagen in de hitte werd afgewerkt. Alleen kwam hij in Konstanz over de eindstreep; de eerste concurrent, Alf Segersall kwam bijna een mi nuut later over de finishlijn. Thu rau. als één van de favorieten van start gegaan in deze Ronde, die hij twee jaar geleden won, beet daarmee van zich af, maar zijn zege kon de toprenners niet verontrusten. Na de winst in de proloog, afgelo pen zondag, heeft de 26-jarige Westduitser namelijk hevig te leurgesteld. Thurau stond dan ook geprikkeld aan de start. Na zijn "rampjaar" 1980 wist hij dit seizoen weer enigszins de goede draad op te pakken. Onder het motto "alles of niets" de marreerde Thurau al na 25 kilo meter. Hij kreeg acht renners mee. Contini en Theo de Rooy namen de ontsnapping in de be ginfase niet serieus, waardoor het negental een forse voor sprong kon opbouwen. Even reed de talentvolle Zwitser Jean- Marie Grezet, één van de vluch ters, zelfs virtueel in de gele trui Contini en De Rooy hadden slechts oog voor Thurau en om dat deze ongevaarlijk was voor hun posities lieten zij de groep een grote voorsprong nemen Toen Contini echter in de gaten had gekregen dat ook Grezet deel uitmaakte van de kopgroep kwam de gang in hel peloton, dat op de streep toch nog 6.27 minu ten had verloren. Het algemeen klassement: 1. Silvano Contini (Ita) 24 uur 39 min 21 sec. 2. Theo <ie Rooy (Ned) op 2 sec. 3. Juan Fernandez (Spa) op 15 sec. 4 Klaus-Pe- ter Thaler (Wdl) op 17 sec. 5. Tommy Prim (Zwe) op 33 sec. DEN HAAG - Lotto 31 heeft één winnaar opgeleverd, die iets minder dan vier ton ontvangt. Voor de bijna 25.000 prijswin naars was een prijzenbedrag van f 1.116.866 beschikbaar. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f390.903,10 ontvangt. Tweede prijs: 9 winnaars, die ieder f 12.409,60 ontvangen. Derde prijs: 169 winnaars, die ieder f991,30 ontvangen. Vierde prijs 7553 winnaars, die ie der f29,50 ontvangen. Vijfde prijs: 17.216 winnaars, die ieder f 12,90 ontvangen. LEIDEN - De geplande finale in het HEA van de Open Leidsche Tenniskampioenschappen tus sen Michiel Schapers en Wouter Fok zal geen doorgang vinden. Wouter Fok heeft zich voor het enkelspel op Roomburg afge meld wegens een enkelblessure. Weliswaar is die niet van dien aard dat de Leimonias - topper helemaal niet meer in actie zal komen in de Leidse titelstrijd, (Fok zal wel acte de presence blijven geven in het HDA en het GDA), maar met de Nationale Kampioenschappen voor de boeg is het begrijpelijk dat hij geen enkel risico wil nemen. Dat maakt de weg naar de finale vrij voor Rob Mentinck. Gisteren bewees deze in elk geval dat hij in een voortreffelijke vorm steekt. Dat kon niet wor den gezegd van zijn tegenstander in de kwartfinale, Rob Hak. Laatstgenoemde moet in staat worden geacht Mentinck ten minste het vuur na aan de sche nen te leggen. In de eerste set had het daar nog veel van weg. 7-5 voor Mentinck. maar in de tweede set domineerde deze zo dat er zelfs geen verrassing meer in de lucht hing: 6-2. De al num mer één geplatste Michiel Scha pers ondervond weinig moeilijk heden op de weg naar de Leidse titel. Van der Horst was niet meer dan een goede sparring- partner en dientengevolge bleef er ook een royale marge in de score: 6-1, 6-2 Het herengebeuren in A trok giste ren, na de uitschakeling van Fok (waardoor Hans Everaars met een plaats in de halve finale werd verrast) en de zege van Mentinck op Hak niet zoveel aandacht. Die werd gereserveerd voor het eer ste optreden op Roomburg van Marcella Mesker .Zij kreeg van Ingrid de Jongt geen puntje ca deau, maar zij won toch met 6-0, 6-3 en dat tekent het klassever- schil. Zij domineerde met haar vloeiende slagen en haar rappe voetenwerk volledig, maar zij verslapte geen moment. Nanette Schutte klopte Marielle Smit eveneens met het verlies van maar drie spellen en ook zij maakte, voor de eerste keer op Roomburg in actie, indruk. Elly Vessies-Krocké is geen onbeken de op de Open Leidsche Tennis kampioenschappen. Zij treedt pas vandaag aan. Wat zij kan weet het Leidse publiek, de vraag is wat zij nog kan tegen het jonge talent. Wat de herenfinale door het gemis van Fok mis schien niet zal bieden, /.il hoogstwaarschijnlijk ruim schoots worden goedgemaakt door de damesfinale In B waren de verrassingen niet op de vingers van een hand te tellen. Dat in het HEB Freek van der Capellen zou winnen van Frits Luyk zou niemand vooraf heb ben durven voorspellen, maar dat de jonge Unicummer dat zou doen met de sprekende cijfers 6-2, 6-0 helemaal niet. Evenzo niet dat Marco Winter met 6-1, 6-2 langs Bob van Overbeeke zou gaan. Om niet uit de toon te vilten won Rcné fulrlrin nu t 6-1,6-4 van Jasper van Marwijk en handhaafde Marinus Broos- hooft, rustig en solide als altijd, zich met 6-2, 6-4 tegen Konm Voor de meeste opwinding zorgde bij de dames in B Liselotte van der Bijl met een drie sets zege (7-5. 3-6. 6-lm legen Heni Fehling. Een zege, die vooral ge- LEIDEN - Het tweede gedeelte van de internationale zwemwed strijden werden gisteravond ver- zwommen in het zwembad de Zijl. Deze wedstrijden werden gehouden in het kader de uitwis seling tussen Leiden en Oxford Bij de heren 200 meter wisselslag was het de Engelsman John Car dy (2.27.0) die net iets eerder aan tikte dan Jim V Eê LZ 86 (2.2? 3. pers. ree Ellen Hoogeboom won bij de dames de 200 meter wisselslag met een halve baan voorsprong in een tijd van 2.38.6 (LZ'86). Zeer opvallend was de 100 meter vrije slag jongens on der 14 jaar. PAARDESPORT - Tijdens het CHIO in Dublin heeft de Australiër Kevin Bacon een springconcours gewonnen met het paard Billsbo- rough. De Ier James Kernan was met Condy later op de avond de snelste in het tweede belangrijke springconcours. Zijn landgenoot Paul Darragh werd tweede en de Westduitser Paul Schockemohle be^ptte de derde plaats. Deze werd gewonnen in een zeer goede tijd van 1.00.7 door Graha- me Ridley uit Oxford. Het meest spannende nummer van gister avond. was 'de 100 meter vrije slag bij de heren. Zowel John Cardy (Oxford) als Arend Corpel (Zul LGB) finishte in een tijd van 59.8. maar de jury wees de En gelsman als winnaar aan Het zwemmen werd gisteravond af gesloten met een mammoet esta fette over 20x50 meter vrye slag (heren en dames). Ook nu weer was het de ploeg uit Oxford die als eerste aantikt» 1035.2. Tweede werd LZ'86 10.35.8. derde De Zijl/LGB 11.00.0. Belangrijkste uitslagen 100 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar I Sylvia Bak kir LZ «6 1 09 2 Margareth van Veen Zijl LGB 1 09 8 3 Wendy Montanus LZ'86 1 10 0 100 m»'ter rugslag. meisjes oilier 16 jaar 1 Clare Hadland Oxford 1 T6 9 2 Renee Dijkshoorn Zijl LGH 1 19 7 3 Inge Boum.iMi-r Zijl LGB 1 20.4. jongens onder 16 jaar 1 Reinier Haasnoot Zijl LGB 113 4 2 Sandra Schotsman Zijl LGB 139 1 3 Marieke van leeuwin LZ'86 1 39 6. jongens on der 12 jaar 1 Hans van Hees LZ'86 1 32 4 2 Ldu den Boef ZyLLGB 1 37 0 3 Bob van de Staak Zijl/LGB 1 38 0. meisjes onder 14 jaar 1 Wendv Montanus LZ'86 1 27 6 2 Yvonne Kier LZ Hf. I 29 7 JuiyeStttonI htfbi i I <2 9 n der 14 jaar 1 Graham Ridley Oxford 2 Antoine van Weerde LZ'86 1 32 9 3 Ed win de Kier LZ'86 100 meter vlinderslag I iM.i.ii 1 I i i I i t. veld Zul LGB 1 13 8 2 Marianne Knot LZ'86 114 3 3 Man. Kubat Oxford 1 15 1. jongens onder 16 jaar 1 Hans La Lau Zijl LGB 1 08 9 2 Re.nier Haasnool Zijl LGH 1 10 4 3 John Kemsley Oxford 1.11.8 100 meter vnje slag dames 1 Maxi- ne Potter Oxford 1 07 5 2 Heather Teal Oxford 1 08 6 3 Ellen Hoogeboom LZ'86 1 086 WASSENAAR Ka In tkadk dc voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen oefende zaterda geerstcklassor Noordwijk gister avond in Wassenaar tegen Blauw Zwart (tweedeklasse zondag) De formatie van trainer Piet Buter (die op het moment nog in Enge land vertoeft) behaalde een 4 1 zege Ruud Bronng (2x), Jos Smitl en Blauw Zwart fMa Pietcr Antonides, die zo onge lukkig was een bal in eigen doel te stompen, scoorden voor Noordwijk Ed Ruigrok verzorg de de enige Blauw Zwart-treffer basoerd was op goed anticiperen op de acties van Henny Fehling en koel benutten van de daar door gecreeerde mogelijkheden. Hoe langer de ralleys duurden, hoe meer Henny Fehling ver strikt raakte in wat zij wilde doen. In die mentale crisis bood Liselotte varv der Bijl met haar geduldige tennis geen uitkomst. Henny Fehling werd tenslotte volledig ingesponnen in een web van drives en lobs. In C ging bg de heren Elbert Ploos van Amstel in twee sets ten on der tegen Marcel van Paridon, die hem geen kans bood op door dacht verweer met een service - volley v.iart pi lli t|i 6 '2 6-3 In het DEC verloor Annette Karl, de winnares van het toernooi van "Zee en Duin", in drie zware sets van Petra Velzcl 4-6, 6-3. 3-6 Haar teamgenote Yvonne Wes terhout leek tegen Simon den Hollander na 2—6 in de eerste set kansloos, maar zij vond het goe de tegenspel in vertraging met hoge diepe ballon en korte, ge sneden drives, 6-4 en een set ge lijk Vandaag zal deze partij wor den uitgespeeld Ellen Winkel stuitte tegen Patncia Lafav op felle tegenstand en mocht zich dan ook niet onge lukkig prijzen met de zege 6-1, 3—6, 6-4. Tenslotte mag niet on vermeld worden gelaten de zege in het HDC van het Leidsche Hout koppel Links - Waldo Jan sen tegen do Unicum - combina tie Joost Roden burg/Lacourt, 6-3. 0-6, 6-2 Waldo Jansen maakte de minste fouten cn dat gaf de doorslag. Bij de heren VET bood Piet van Paridon de gedoodverfde finalist Blommen daal knappe tegenstand. 1-6, 5-7, na 2-5 cn ging Joop van der Berg tegen Slavenburg ten onder in een ware slijtageslag. 4-6, 5-7 FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11