Hartpatiënten verontwaardigd c. f ic Smartegeld voor trekken (and Benoeming formateurs luidt nieuwe fase in Eigenaren eisen zendsehip terug Drank en ruzie vaak oorzaak geweld :r Snellere aanpak voetbalvandalen "Omzetten wissel was grapje" Rijk weigert extra bedden Ruim drie miljoen uitgekeerd aan slachtoffers Ziekenfonds moet betalen WOENSDAG 5 AUGUSTUS 198! BINNENLAND PAGINA 7 (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG (GPD) - De kabinets formatie is gisteren in een nieu we fase gekomen nu koningin Beatrix twee informateurs van CDA en PvdA heeft benoemd Zij heeft de commissaris der ko ningin in Limburg dr. J Kre- mers en het PvdA-kamerlid Van Thijn gevraagd een kabinet te formeren dat "mag vertrouwen op een zo breed mogelijke steun in de volksvertegenwoordiging" Volgens de opdracht van de konin gin moet de formatie haar beslag krijgen "op basis van het door de informateurs op 3 augustus uit gebrachte eindverslag" van de drie informateurs De Koning. Lubbers en Van Thijn. Traditie getrouw zullen de formateurs hun opdracht in beraad houden tot zij het nieuwe kabinet tot stand hebben gebracht. Uit de opdracht van koningin Bea trix aan de formateurs kan wor den opgemaakt dat het komende regeerakkoord nauwelijks zal af wijken van de tekst en zetelver deling die de drie informateurs hebben voorgesteld. De eis van het CDA dat er nog in de forma- tie aanvullende onderhandelin gen" moeten komen over de so ciaal-economische paragraaf, is dus kennelijk buiten de op dracht gehouden. De christendemocraten legden ook gisteren overigens hun eis op ta fel via hun brief over het eindver slag van de informateurs. De on derhandelaars van PvdA en D'66 zouden "in ernst en zonder voo ringenomenheid" aan de aanvul lende onderhandelingen moeten meedoen, vindt de CDA-fractie. Daarbij wordt verwezen naar de brief van Van Agt van afgelopen week, waarin werd voorgesteld in de formatie advies in te win nen bij de sociale partners (werk gevers en werknemers) en des kundige buitenstaanders zoals president Zijlstra van de Neder- landsche Bank en Van den Beid. directeur van het Centraal Plan bureau. Deze adviezen zouden dan moeten worden verwerkt in het regeerakkoord. Negatief Bij de toekomstige coalitiepartners PvdA en D'66 is deze eis ook gis teren echter overwegend nega tief ontvangen.Zowel Den Uyl als Terlouw verklaarde dat er in de sociaal-economische para graaf niets meer veranderd kan worden. Den Uyl is wel bereid naar de adviezen te luisteren, maar daarmee mogen geen ver anderingen worden afgedwon gen. De PvdA-lcider vond de tekst van het eindverslag overi gens aanzienlijk onduidelijker dan de eerdere teksten. Hij zei dat er uit gelezen kan wor den dat wijzigingen alleen onder buitengewone omstandigheden mogelijk zijn, en ook dat het ak koord nog niet geheel definitief is. Voor Van Agt zou dit een re den kunnen zijn om alsnog wijzi gingen in de sociaal-economi sche paragraaf te eisen, aldus Den Uyl. Terlouw liet zich gisteren kritisch uit over het ontbreken van een D'66-er bij de formateurs. In zijn advies aan koningin Beatrix heeft hij om een derde formateur gevraagd, omdat het ontbreken van een informateur van D'66- huize de partij de afgelopen we ken danig parten heeft gespeeld. Bovendien, aldus Terlouw. kan de benoeming van drie forma teurs leiden tot een toename van het onderling vertrouwen. De lei der van D'66 meent dat het ka merlid Brinkhorst de aangewe zen kandidaat zou zijn om als for mateur op te treden. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft giste ren opnieuw kritisch gereageerd op het programma van econo misch herstel dat de informa teurs hebben samengesteld. Vol gens een woordvoerder van het VNO dient dat programma drin gend te worden herzien. De orga nisatie vindt dat het voorlopige regeerakkoord niet voldoet aan de eisen. Het VNO is overigens wel tevreden over de voorgeno men coalitievorming van CDA, PvdA cn D 66. "Haar basis il breed genoeg voor een slagvaar dig beleid", aldus de organisatie. UTRECHT (GPD) - De eigenaren van het zendsehip Magda Maria, dat afgelopen zaterdag door justitie werd geënterd en in beslag genomen, zullen nog deze week om de teruggave van het schip verz»>eken Wan neer aan dat verzoek geen gehoor wordt gegeven, zal de Haagse recht bank worden gevraagd het beslag op het schip op te heffen Dat heeft de Utrechtse advocaat mr. R. A de Jonge, die de belangen van de eigenaren van de Magda Maria behartigt, gisteren meegedeeld Mr. Dc Jonge is deze week door de eigenaren telefonisch benaderd om het zendsehip uit handen van justitie te krijgen Over de kopstukken achter de Magda Maria wil mr. De Jonge alleen kwijt, dat het buitenlan ders zijn. „Het gaat zeker niet om Nederlanders, zoals is vermoedzegt hij. Dezer dagen zal de advocaat de eigenaren ergens in het buitenland ontmoeten. „Tot nu toe is er alleen telefonisch contact geweest. Voor dat ik enige actie ga ondernemen, wil ik de mensen gezien en gespro ken hebben" De justitiële actie van zaterdag heeft mr. De Jonge verbaasd ..Het is de eerste keer. dat justitie een zendsehip buiten de territoriale wateren heeft geënterd en in beslag genomen In het verleden is dat nooit ge beurd. hetgeen mijn vermoeden versterkt dat er voor justitie geen rechtsgronden zijn om in te grijpen". UTRECHT (ANP) - Het Antoniusziekenhuid in Utrecht is verbaasd en de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging verontwaardigd over de voorlopige weigering van staatssecre taris Veder-Smit (volksgezondheid), het Utrechtse ziekenhuis 36 extra bedden toe te staan, waarmee het zijn capaciteit voor het uitvoeren van open hartoperaties tot onge veer 1.500 per jaar zou kunnen opvoeren. TERSCHELLING (ANP) De bemanning van de betonmngsboot "Terschelling' kijkt naar haar wel heel bijzondere vangst: een twee meter lange lederschildpad. Het ruim 500 kilo wegende dier werd tussen Terschel ling en Vlieland in de Waddenzee aangetroffen Later op de avond overleed het als gevolg van uitputting Lederschildpadden leven van kwallen en andere weekdieren en komen vooral voor tn de tropen en in de Middel landse Zee. Het dier is vermoedelijk verdwaald nadat het door het Kanaal was gezwommen Voorzitter J.P.A. van Overveld van de hartpatiëntenvereniging heeft gisteren bij het ministerie een scherp protest ingediend. Dc in vestering voor de 36 bedden, acht miljoen gulden, zou jaarlijks 500 operaties méér in eigen land mogelijk maken. "Daarmee zou je mooi een of twee luchtbrug gen kunnen opruimen"? aldus Van Overveld. Dat zou net alleen financiële kosten besparen, maar ook veel extra ellende voor de hartpatiënten en hun familiele den. Medisch directeur J.Th.A. Cappet- ti van het Antoniusziekenhuis begrijpt er ook niet veel van, dat deze mogelijkheid om de opera tiecapaciteit in Nederland met relatief lage kosten te vergroten niet wordt benut: "Voor een nieuwe kliniek die van nul op tweehonderd operaties moet ko men zou al een veelvoud aan in vesteringen nodig zijn". Het An- tonius, dat in Nederland al het leeuwendeel van alle hartopera ties voor zijn rekening neemt, kent desondanks nog "geweldi ge" wachtlijsten. Dat betekent dat er patiënten naar het buiten land moeten worden gestuurd a raison van 25.000 gulden per ope ratie de gevraagde nieuwe bed den beschouwt Cappetti dan ook als "luchtbrugbedden". Het Antoniusziekenhuis is bezig met nieuwbouw in .het vlak bij Utrecht gelegen Nieuwegein. In 1976 is voor de nieuwbouw het zogenaamde "program van ei sen" ingediend. Op verzoek van de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid Hendriks werden daarin voorzieningen voor duizend open hartoperaties opgenomen. Een voor die tijd "waanzinnig" getal, om met Cap petti te spreken (het feitelijke aantal operaties lag toen nog en kele honderden lager). Maar in tussen is het aantal hartoperaties WEERRAPPORTEN i"B ES, mist 27 13 licht bew. 28 16 onbew. 28 16 onbew. 28 15 onbew. 28 16 mist 25 14 onbew. 27 12 onbew. 28 15 licht bew. 27 18 mist 27 18 •.waar bew. 23 13 onbew - 27 licht bew. 30 18 onbew. 27 14 zwaar bew. 34 19. onbew. 28 18 onbew. 30 18 onbew. 30 16 zwaar bew. 21 11 onbew. 28 14 mist 26 14 licht bew. 22 13 onbew. - 17 zwaar bew. 30 21 zwaar bew. 27 17 licht bew. - 19 zwaar bew. 30 18 onbew. 30 19 onbew. 36 16 onbew. 28 14 onbew. 31 25 zwaar bew. 22 14 onbew. 30 17 onbew. 37 24 licht bew 38 26 onbew. 24 14 onbew. 28 17 zwaar bew 26 19 half bew. 25 21 onbew. 30 23 half bew. 30 24 onbew. - 18 in het Antonius "geruisloos", dat wil zeggen zonder de in deze sec tor nogal eens voorkomende "rellen", opgelopen tot ruim twaalfhonderd in 1980. Omdat er landelijk al lang wordt gestreefd naar een vermindering van het aantal ziekenhuisbed den, zou het Antonius in Nieu wegein een ziekenhuis bouwen met zeshonderd in plaats van de huidige 640 bedden, maar bij een verder reductie is het bedden aantal teruggeschroefd tot 560. Omdat alle bouwplannen al wa ren afgestemd op zeshonderd bedden kost het volgens Cappet ti veel geld om ze aan te passen. Anderzijds bleek er een nog gro tere behoefte aan bedden voor de afdeling hartchirurgie dan in 1976 viel te voorzien. Vandaar het verzoek, de oorspronkelijke plannen toch te mogen uitvoeren en de "extra" bedden te bestem men voor hartpatiënten, hetgeen inclusief een operatiekamer en een onderzoekkamer acht mil joen zou vergen. Een uitbreiding nadat het nieuwe ziekenhuis is opgeleverd kost veel meer. Het Antonius had de staatssecretaris dan ook ge vraagd om een reactie vóór 1 au gustus. De grotere hartafdeling zou dan nog kunnen worden meegenomen in de "bouw- stroom". Op grond van adviezen en informatie die ze tot nu toe heeft binnengekregen, heeft de staatssecretaris echter voorals nog negatief geantwoord. Haar definitieve beslissing neemt ze in optober. Maar als ze dan alsnog "ja" zegt, zullen de kosten vol gens Cappetti de acht miljoen aanzienlijk gaan overschrijden. Hij vermoedt, dat de vrees bestaat voor een te grote concentratie van hartchirurgie in Utrecht (waar ook in het Academisch Ziekenhuis hartoperaties wor den uitgevoerd). Maar dat argu ment spreekt hem niet aan, om dat "Nederland maar een klein landje is", waarin de afstanden vergeleken met die naar bijvoor beeld de hartkliniek in Houston miniem z.;jn. Dat het Antoniusziekenhuis met Vier kinderen verdronken LOOSDRECHT OLDENZAAL WILLEMSTAD AMSTERDAM (ANP) - Vier kinderen zijn giste ren door verdrinking om het le ven gekomen. Nabij Willemstad werd het stoffelijk overschot ge vonden van de 5-jarige Meivin Meijer uit Zevenbergen. In Ol- denzaal verdronk de 8-jange Brian Röttgers in een zwemvij ver van het recreatiecentrum 'Het Hulsbeek' bii Oldenzaal. Een 12-jarig meisje, Nathalie F. Kuijer uit Diemen, is gistermid dag bij de camping Smalland in Loosdrecht verdronken nadat zij met haar invalidenwagentje in het water was gerold. In Amster dam kwam de 13-jarige Turkse Bedrettin Kaïjn door verdrin king om het leven tijdens een zwempartijtje in een binnenwa ter aan de Oosterringdiik. nog meer hartoperaties een soort "waterhoofd" zou krijgen klopt volgens hem ook niet. "Het is een "erkend" opleidingszieken huis en op het ogenblik zijn cr 83 arts-assistenten in opleiding voor twaalf verschillende specia lismen. DEN HAAG (ANP) - Het Schade fonds Geweldsmisdrijven heeft in zijn vijfjarig bestaan een be drag van ruim drie miljoen gul den uitgekeerd aan mensen die het slachtoffer zijn geworden van een geweldsmisdrijf. Dit blijkt uit het jaarverslag 1980 van de commissie tot beheer van het fonds. In dat verslag is een over zicht opgenomen van de werk zaamheden sinds 1976. De door het fonds verzamelde ge gevens zullen mede dienen voor een evaluerend onderzoek naar de hulpverlening aan slachtof fers van misdrijven, dat het we tenschappelijk onderzoek- en documentatiecentrum van het ministerie zal doen. Dit heeft het ministerie van justitie meege deeld. In dat onderzoek zullen zowel de praktijk van het schadefonds als die van enkele plaatselijke hulp verleningsprojecten worden be trokken. De wet Voorlopige Re geling Schadefonds Gewelds misdrijven is op 1 januari 1976 in werking getreden, maar in de eerste twee maanden bestond ge legenheid ook verzoeken om schadevergoeding in te dienen voor gebeurtenissen in de perio de van 1 januari 1973 tot 1 januari 1976. Tot en met 1980 waren 1598 verzoe ken ontvangen, waarvan er op 31 december 1980 1323 waren afge wikkeld. In 860 zaken werd geen vergoeding toegekend. In 616 ge vallen gebeurde dat omdat het verzoek werd ingetrokken of om dat de gevraagde inlichtingen niet werden verstrekt. Afgewe zen werden 244 verzoeken. De meest voorkomende gronden voor afwijzing waren dat er geen sprake was van zwaar lichame lijk letsel (48.6 procent), dat er geen sprake was van een opzette lijk geweldsmisdrijf (15,4 pro cent) of dat de schade mede te wijten was aan de verzoeker (14,9 procent). Van de in totaal drie miljoen gul den is uitgekeerd ruim 1.6 mil joen voor materiele schade en ruim 1.3 miljoen voor immaterië le schade. In veertig gevallen werd het wettelijk maximum van 25.000 gulden wegens gele den materiële schade toegekend en in zestien gevallen het bij wet vastgesteld maximum van 10.000 gulden wegens geleden immate riële schade. UTRECHT (ANP) - Het Amster dams ziekenfonds ATZ moet de Amsterdamse studente Willy He melrijk (24) een bedrag betalen van 8900 gulden inclusief 2500 gulden smartegeld. Eerder had de rechtbank ATZ al veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding en smarte geld. Het ziekenfonds ging daar tegen in beroep bij het gerechts hof, maar dat heeft de uitspraak van de rechtbank bevestigd De vader van Willy begon vijf jaar geleden een civiel proces omdat het ziekenfonds elke verant woordelijkheid afwees voor het zonder noodzaak trekken van een snijtand uit het overigens ga ve gebit van zijn dochter. Dat ge beurde op een weekeinde in het behandelcentrum van ATZ door een uit Soedan afkomstige tand arts die geen woord Nederlands sprak. Het meisje was toen ze- VALTHERMOND (ANP) - Ter wijl de bewoners op vakantie waren is in de nacht van dins dag op woensdag hun woning aan h« t Noorderdiep in Y.iltln r mond (gemeente Odoorn) geheel uitgebrand. De politie die dit vandaag meedeelde, verklaarde dat omstreeks kwart over twee een explosie werd gehoord, waarna het huis korte tijd later in lichterlaaie stond. De brand weer bleek niet meer bij achte het vrijstaande huis te redden, waarvan in de ochtend alleen nog de muren overeind stonden. De politic heeft nog geen con tact op kunnen nemen met de bewoners. De omvang van de schade is niet bekend. In totaal is vijfenzestig maal een bezwaarschrift ingediend tegen de beslissing van dc commissie. Het Gerechtshof in Den Haag heeft drie van die bezwaarschrif ten gegrond verklaard. Eén van die drie was een beroep tegen af wijzing van de klacht en in twee gevallen ging het om de hoogte van de uitkering. De commissie heeft by haar onder zoeken ook gegevens verzameld over het misdrijf, de herkomst en leeftijd van slachtoffers en da ders en over recidive. Daarbij is gebleken dat in bijna de helft van de zaken waarin uitkering is ge daan sprake was van drankmis bruik en/of huiselijke of buren ruzie en in bijna een kwart van de gevallen om straatterreur en/ of beroving. venticn jaar Aanvankelijk wilde Hemelrijk genoegen nemen met een vergoeding van 750 gulden voor de kosten van de prothese, maar ATZ ging daar niet op in. In 1976 diende Hemelrijk bij het medisch tuchtcollege een klacht in tegen de tandarts die inmid dels spoorloos verdwenen was. Het college sprak bij verstek een berisping tegen hem uit. Het noemde het bevreemdend, dat ATZ elke verantwoordelijkheid voor het gebeurde afwees. UTRECHT (ANP) Vechtlustige en vernielzuchtige voetbalsup porters zullen in het komend sei zoen sneller worden opgepakt, waarby de samenwerking tussen dc diverse politiekorpsen een be tere afstemming krijgt. Daartoe is besloten op een bijeenkomst van gemeentelijke pohtiekorp sen met eredivisie-voetbalclubs, de rijkspolitie, de centrale re cherche informatiedienst en de spoorwegpolitie onder auspiciën van de Centrale Politie Surveil lance Commissie CPSC (lande lijk adviesorgaan) in Utrecht. Volgens CPSC-secretans mr M A A van Capclle bestaat er by de korpsen grote behoefte aan informatie Zo is het voor de poli- ALMELO (GPD) De 20-jarige W. E V E H uit Sfad-Delden. die op 4 mei de wissel naar de chemi sche fabriek Servo in de spoor lijn Hengelo Zutphen heeft om gelegd. zei gisteren bij de Alme lose rechtbank: „Het was als grapje bedoeld". „Geïnspireerd door persberichten over beschietingen van treinen", zei de officier van justitie, mevr. mr W Sorgdrager. Zij wees dienstverlening in plaats van straf af en eiste in verband met kansen op herhalingen en met het gevaar voor de openbare or de zes maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring tegen de in voorarrest zitten de H.. die verminderd toereken baar wordt geacht Na de beschietingen van treinen bij Rijssen-Wierden had H. ge dacht. „Zoiets kan ik ook wel doen". Het was niet zijn bedoe ling geweest, zei hij, dat de trein zou ontsporen Dat is ook niet ge beurd. De machinist van de reizi- EBMtréftn naar Zutphen had de wissel verkeerd zien liggen en een noodrem ming ingesteld. Daardoor was de snelheid van 90 km per uur bij de wissel, waarop maximaal 45 km mag worden ge reden, teruggebracht tot 80. Met 70 km was de dieseltrein daarna over een ontspoorblok geraasd en merkwaardigerwijze niet ont spoord. Met moeite had dc ma chinist tenslotte een botsing kunnen vermijden met twee wa gens op het terrein van de fa briek. Na dit incident hadden rei zigers de treinen Hengelo-Zut- phen gemeden In het verleden had H. RAF-sym- pathieen gehad. Hij had onder meer pasjes gemaakt, waarop stond dat de houder ervan zou doden, en plakkaten aan het poli tiebureau van Dciden bevestigd met bedreigingen aan het adres van wat hy noemde de corrupte politie en politici'. Hij zegt zich nu van het terrorisme te hebben gedistantieerd. Daarmee gewapend startte Hemel- ryk bij dc rechtbank een civiele procedure tegen ATZ Ook het hof heeft nu in hoger beroep geoordeeld dat ATZ lichtvaardig heeft gehandeld door in zijn be handelcentrum een Soedanese tandarts zelfstandig de nacht- en weekenddienst te laten waarne men hoewel hij geen Nederlands kon spreken en in ons land gedu rende een jaar alleen onder toe zicht van een mentor mocht werken. tie ter plaatse van belang te we ten uit hoeveel personen een groep bestaat cn hoe deze zich gedragen Daarop kan de politie dan haar taktick afstemmen Mr van Capelle toonde zich tevre den over de sterke vermindenng van het aantal vernielingen in treinen in het afgelopen seizoen Dat aantal ging volgens zyn ge gevens omlaag van ongeveer dui zend tot 450. Wel signaleerde hij het opkomen van een nieuw ver- schynsel. namelijk het bekoge len van treinen met stenen cn an dere projectielen vanaf stations en bruggen Over de bestrijding van d.it euvel gaat dc CPSC zich met de korpsen verder beraden, aldus mr Van Capclle. - jteë ■m COEVORDEN (ANP) - Ongeveer vijfhonderd bewoners van het Vredes dorp in Beften trokken gisteren per fiets naar Coevorden om te demonstre ren tegen het te bouwen Amerikaanse wapendepot. Spandoeken met leu zen in verschillende talen werden meegedragen. Eén van de demonstran ten gaf al fietsend een dwarsfluit-concert Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Maliorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7