Problemen met radio actief afval dreigen Kindervermaak in de vakantie: naar oma, hengelen en vervelen Zestien bouwvakkers werkloos na vakantie Zware misdaad in regio van Leiden neemt toe Leidse stadsrubriek WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 LEIDEN LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag twee bootloodsen van Provin ciale Waterstaat in as gelegd. De loodsen stonden aan de Trekvliet ter hoogte van het Lammenschansplein. De brand ontstond in een tien me ter lang inspectie-vaartuig, 'De Rijn en Schie', dat in de loods lag afgemeerd en geheel uitbrandde. De totale schade loopt tegen de drie ton. De brand op 'De Rijn en Schie brak om even voor vijf uur uit op de plaats waar een gaskoel- kast stond. De 58-jarige J.C. van Ommen uit Leiden had de inspectieboot, waarmee de he le dag was gevaren, even daar voor afgemeerd en het terrein van Provinciale Waterstaat juist verlaten. Toen hij korte tijd later terugkeerde stonden beide loodsen al in lichter laaie. Met gevaar voor eigen leven slaagde Van Ommen er in om de directieboot 'De Zuid-Holland', die maar liefst zes ton waard is, uit de bran dende loods te varen. 'De Rijn en Schie' ging even wel verloren evenals een Braassemkruiser met een waarde van 35.000 gulden. Dit plezierjacht lag vlak naast de loodsen en was eigendom van Van Ommen. De brandweer, die het vuur met een autospuit, ladderwa gen en een blusbootje be streed, had het vuur snel on der controle. Voor universiteit en AZL LEIDEN - De universiteit en het Academisch Ziekenhuis dreigen binnen afzienbare tijd met een deel van hun radio-actief afval in hun maag te zitten. Dat is een rechtstreeks gevolg van een zaak die een aantal milieu-organisaties waaronder Greenpeace bij de" Raad van State aanhangig hebben gemaakt. Zij eisen daarbij dat de vergunning die (demissionair) minister Gin jaar van volksgezondheid aan het Energiecentrum Centrum Nederland (ECN) heeft verleend, ongedaan wordt gemaakt. Die vergunning geeft het ECN de mogelijkheid om licht radio-ac- tief afval (reageerbuisjes, injec tienaalden e.d.) in de Atlantische Oceaan te dumpen. Vorige week stonden beide partij en tegenover elkaar voor de Raad van State, dat zich nu dus over de zaak moet uitspreken Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. In afwachting van de uitspraak is de vergunning in elk geval wel geschorst en dat bete kent dat het ECN-schip met ra dio-actief afval niet kan uitvaren. Het te dumpen afval krijgt het Pet- tense ECN van een aantal instan ties. waaronder de Leidsc uni versiteit en het AZL. Enkele maanden geleden schreef het ECN al een brief aan zijn klan ten, waarin de moeilijkheden uit de doeken werden gedaan. Het Energiecentrum zou tot de vol gende maand gewoon het afval blijven ophalen en opslaan in de pots op het ECN-terrein in het Noordhollandse Petten. Proble matisch wordt het pas als die op slagruimten vol raken en het af val opgeslagen moet worden in de depots van het AZL en van de universiteit aan de Wassenaarse- weg. Volgens Rob in 't Veld, vei- ligheidsambtenaar van de uni versiteit, hangt voor het eind van LEIDEN - Vakantie en vervelen, af en toe hoort dat bij elkaar. Fred van Dijk (12 jaar) heeft er in elk geval wel eens last van. Hij is dan 'uitgespeeld', zoals hij dat zelf noemt. Toch betekenen zulke momenten voor hem niet, dat hij naar school verlangt. "Dan kan je met je vader toch een open haard maken of naar je Oma in Den Briel", zegt hij bedachtzaam. Gisteren kon hij voor zijn vermaak terecht in het nieuwe clubhuis 'Klein Matilo' aan de Zaanstraat. Een twintigtal jongens en meis jes uit de wijk Meerburg was daar bijeen om eerst zelf een hen gel te maken en daarna te vissen in de dichtstbijzijnde sloot. Paul Kikkert - over sloten gespro ken - vindt het een hele beleve nis, zo'n hengel in elkaar zetten. Hoewel hij in de kurk met rietje maar een matige dobber ziet, denkt hij straks toch veel te van gen. Ondertussen wil de zesjari ge Paul wel verhalen over zijn vakantie in Brabant. Een beetje verregend. "Alle slaapzakken zijn nat geworden en de tent ook. Samen met mijn vader heb ik gleuven moeten graven om het water weg te laten lopen. De vol gende dag mocht ik bij Tante Hermien in de tent slapen, die was nog wel een beetje droog" Vervelen doet hij zich nauwelijks In Vogelenzang heeft Paulus (dat is zijn echte naam zegt hij) met auto's gespeeld en een voorstel ling van Dik Trom ligt nog in het verschiet. Hengelen is de laatste vakantie daad van Hassin in Nederland. Een dezer dagen vertrekt hij met DEN HAAG (GPD) - De zware misdaad in het arrondissement Den Haag, waar onder andere Leiden en Alphen onder vallen, neemt toe. Dit heeft de hoofdoffi cier van justitie mr. A. W. Ro- singh van de Haagse rechtbank gistermorgen bekendgemaakt. Hij zei tijdens de beëdiging van twee officieren van justitie dat „niet alleen het aantal misdrijven toeneemt, maar ook de zwaarte daarvan". Hij wees daarbij onder andere op belangrijke fraude-za ken en op misdrijven met ge-< weid. In het arrondissement Den Haag is volgens de hoofdofficier het aan tal veroordelingen met een ge vangenisstraf van langer dan een jaar in 1980 gestegen tot 61. ,,Dat zijn er meer dan in Amsterdam" De twee officeren van justitie die werden geinstalleerd, zijn mr. C. van der Ham en mevrouw mr. J. Couzijn. Beiden waren tot voor kort hulpofficier. Met hun instal latie is het aantal officieren bij de Haagse rechtbank op dertien ge komen. Mevrouw Couzijn is af komstig van het ministerie van binnenlandse zaken en mr. Van der Ham was verkeersschout. Duivensport (1) P.V. De Blauwkras vloog van uit St. Ghislain. De uitslag: 1. en 8. gebr De We tering, 2. P. Verhoogt. 3. en 5. P. Landesbergen4 en 7 R v.d. Geer; 6. N. Blom; 9. J. Zee- gers; 10. P. Gijsman en zn. Duivensport (2) P.V. Leiderdorp vloog ook van uit St. Ghislain. De uitslag: 1. J. Knijnenburg2 H. van Laar; 3. en 5 P Sloos 4. Th. Habraken; 6. cómb. B en G; 7. H. Flippo, 8. W. Jaeo- bi; 9. A. Hoogervorst; 10. Zwaan den Oude. Duivensport (3) Het Oosten vloog vanuit Roo sendaal met jonge duiven. De uitslag: 1. 5. en 7 W v.d Nieuwendijk en zn.; 2 en 10. van As en zn. Duivensport 4) P.V. Het Oosten vloog ook van Bergerac. De uitslag: L.3- en 10. W. v.d.Nieuwendijk en zn; 2.. 5.. 6. en 9. P. Juffermans; 4. G Hendrikse; 7. en 8. W. de Wit. Hengels maken in clubhuis Klein Matilo zijn vader, moeder en zusje voor twee maanden naar Marokko. Hij weet precies hoe het er daar uitziet, alleen maakt hij zich een beetje zorgen over de school. Als hij terugkomt zijn zijn klasge nootjes al weer enkele weken be zig. "Mijn vader heeft wel dat ik in Marokko ook moet le ren". Maar hoe weet hij nog niet. Op het vakantieprogramma van het Leids Volkshuis aan de Apo- thekersdijk stond voor gister middag straattekenen. Maar de kinderen in deze buurt zagen echter meer in zwemmen. Buiten de zwembaden hadden trouwens ook heel wat jeugdigen afkoeling gezocht in de wateren van de Singels. Twee meisjes in badkostuum, dob berend in een opblaasbare boot vertellen dat ze dit het leukste van de vakantie vinden. Even uit het alziend oog van vader en moeder. Van vakantieactivitei ten in het buurthuis hebben ze wel gehoord, maar beide verkla ren het te kinderachtig te vinden. "Een jeugdkamp is veel leuker". Angela Vermeulen daarentegen voelt zich opperbest in 'Klein Matilo'. In buitenspelen ziet ze niet zoveel. Het hoogtepunt van haar vrije dagen was tot nu toe de driedaagse trip naar Valken burg met vader, moeder en broer. "In een echt hotel gesla pen, gezwommen en een hoge berg beklommen". Drie leiders. Wouter Theil, Joke Lefebre en Hans de Wekker zijn bij Matilo ingezet om de kinde ren twee aangename weken te bezorgen. De eerste dag levert nog weinig moeilijkheden op. "Maar als er veertig komen opda gen, meestal het geval bij wat minder mooi weer, ben je con stant in de weer om alles in goe de banen te leiden. Toch doen we het elk jaar weer met veel ple- SASKIA STOELINGA dit jaar het bordje 'vol' ook op die depots. Een dergelijk scenano is meer dan waarschijnlijk, zo blijkt. Een woordvoerder van het ECN denkt daarbij aan een percentage van "99 en nog wat". Wil er nog een schip met radio-actief afval de havens verlaten, dan moet de Raad van State in de loop van de ze maand een voor het ECN posi tief advies aan de Kroon geven. Daar zal echter geen «al H MM zijn. Bij de Raad van State ver wacht men een -uitspraak niet voor september of oktober. Grote vraag is dus wat nu? In Lei den wordt al enige tijd over het antwoord daarop nagedacht. Men is daarbij tot een settel va rianten gekomen die variëren van het stoppen van weten schappelijk onderzoek (niet erg waarschijnlijk) tot een landelijke oplossing. Die moet in eerste in stantie van het ministerie van volksgezondheid komen Een van de mogelijkheden daarbij is dat het afval naar België of Zwit serland wordt vervoerd. Volgens In 't Veld geldt de eerste zorg het Academisch Ziekenhuis omdat daarbij de patiëntenzorg in het geding is. "Een gelukkige omstandigheid is dat in dat geval voornamelijk met isotopen ('kort levend' radio-actief afval) wordt gewerkt. Na verloop van tgd kan dat als gewoon afval worden op gehaald". Rijkspolitie heeft nieuwe commandant DEN HAAG/REGIO - Kolonel J. van der Ban (50) is voorgedragen als nieuwe commandant van de rijkspolitie district Den Haag. Eind deze week zal via een ko ninklijk besluit zijn benoeming officeel worden. Hg volgt kolo nel Paul op, die met vervroegd pensioen is. Kolonel Van der Ban is nu hoofd VM de afdeling algemene be leidszaken van de directie politie op het ministerie van justitie. Hij begon zijn loopbaan bg de Haag se gemeentepolitie. Pas in 1970 kwam hij bij de rijkspolitie als stafofficier in het district Den Haag Op 1 oktober zal Kolonel Van der Ban de leiding over het district Den Haag op zich nemen. LEIDEN - Zestien bouwvakkers hebben zich de eerste twee dagen na de bouwvakvakantie 'werkloos' gemeld bij de FNV-bouwbond in de Doe- zastraat in Leiden. Vanwege "werkvermindering" was er geen plaats meer voor vijftien bouwvakkers die allen bij kleine aannemers werk ten. Eén bouwvakker werkte bij de Leiderdorpse aannemer Van Crom- voirt die failliet is verklaard. FNV-districtsbestuurder Gerrit Grooten noemt het aantal meldingen on gekend hoog gezien de tijd van het jaar. Na de bouwvakvakantie neemt normaal gesproken het aantal werkzoekende bouwvakkers af. Leiden heeft een percentage werkloze bouwvakkers dat ver boven hel landelijk gemiddelde uitsteekt. door René van der Velden Jaap Visser Gekuist De dames in de etalages van Rex, 'het theater met de beste films', houden tegenwoordig hun ondergoed aan. Niet dat dat veel om het lijf heeft want 'meisjes van plezier' dragen nu eenmaal geen degelijke lingerie. Maar in elk geval is de uitstalling van Rex heel wat kuiser dan de porno- prenten die voorheen in de vitrines hingen. Zouden de acties van 'Vrouwen tegen porno' daar iets mee te maken hebben? In het recen te verleden zijn immers regel matig erotische standjes ach ter het glas met een rose verflaag bedekt. Volgens mevrouw Ortje, de ei- naresse van het Trianon- viieater waaronder ook Rex valt, zijn de etalages van het sex-theater aangepast omdat de porno-prenten met de re gelmaat van de klok achter over werden gedrukt. De 'vie ze plaatjes-verzamelaars' deinsden er niet voor terug om in hun jacht op verzamel- stukken de etalageruiten in te drukken. Of er nu bloot achter het glas is te zien of niet maakt volgens mevrouw Ortje geen steek uit. "De mensen komen toch wel. Daarom hebben we de verhuurders van het reclame materiaal gevraagd om alleen de titels of 'gewone' affiches in de etalages te hangen". Misplaatst Nel van Polanen (26) is zich op nieuw doodgeschrokken. Zij hoorde van ons dat 'iemand' vorige week voor de tweede keer heeft geprobeerd om haar dood te verklaren via een overlijdensadvertentie in het Leidsch Dagblad. Twee overlijdensadvertenties in de krant van januari meld den dat Nel plotseling overle den zou zijn: "De crematie heeft inmiddels plaatsgevon den. Geen bloemen". Toen Nel zich springlevend meld de, bood de advertentie-afde ling onmiddellijk haar excu ses aan: "De plaatsing advertentie gebeurde welis waar buiten onze schuld om. maar we kunnen ons voor stellen welk een schok u kreeg toen u de tekst las", schreef Jaap Goudsmit. ad vertentie-verkoopleider "Wij hopen dat deze brief en onze bloemen ertoe bijdragen deze misplaatste grap te verge ten". Vonge week bolde een vrouw de advertentie-afdeling op om Nel van Polanen opnieuw in tweevoud dood te verkla ren. Ditmaal zou Nel maan dag begraven worden op Rhijnhof. meldde de ene ad vertentietekst, ondertekend •Rex terug in de tijd in plaats van de niets verhullende porno-prenten nu weer de ondeugende, iets meer verhullende affiches. zoaLs jaren geleden het publiek naar binnen werd ge lokt door de drie kinderen Johan. Patrick en Esmeralda. De ad vertenties zouden op 31 juli (de verjaardag van Johan) moeten verschgnen "Diep bedroefd maar dankbaar voor de vele liefde die zg ons allen heeft gegeven, delen wg u mede dat plotseling is overleden, onze lieve moeder N. van Polanen Zij stond voor iedereen klaar in goede en slechte tijden". Mary Veefkind van de adver tentie-afdeling. die de (nog) onbekende vrouw aan de lijn had. rook een luchtje aan de zaak "Die vrouw deed een beetje raar" Haar baas. Aad van der Spek. rook lont toen de naam Van Polanen viel. Hg belde begrafenisonderne ming Van der Luit die het stoffelgk overschot van Nel ter aarde zou moeten bestel len. Van der Luit wist van niets. De advertentie werd niet geplaatst Nel van Polanen - nog even springlevend als een half jaar geleden vertelt ons dat. een onbekende man haar vorige week al opbelde met de ge heimzinnige woorden "De dood nadert je snel. De gege vens verneem je wel via het Leidsch Dagblad". "Eerst denk je dan 'Dit is zottig heid'. Maar later begon ik het toch serieuzer te nemen". Zij benaderde haar ex-man op wiens rekening de adverten ties overigens gezet worden. Hij zegt ronduit "Dit is zo'n schofterige streek Je kunt nog beter iemand recht in het gezicht slaan". "Dit kun je geen grapje meer noemen", meent Nel. Dat vindt de politie ook De dader ligt niet op het kerkhof. Het politie-onderzoek na de over- lgdensadvertenties van ja nuari leverde een levensgrote verdachte op. "Maar we kon den nog geen voldoende be- wgs krggen om die verden king honderd proeent hard te maken", zegt politievoorhch- ter Dick Graveland. De dader zou anders 'psychische mis handeling' ten laste gelegd worden. De politie is ervan overtuigd dat "het om een pesterg in zeer kleine familie kring gaat". Dit komt over een met de vermoedens van Nel. haar ex man en een zus van Nel "Het is ziekelijke wraak van een familielid die ons op stang probeert te ja gen". Nel heeft het afgelopen jaar al eens een zenuwinzin king gehad Zg zal opnieuw bg de politie aangifte doen van een poging tot 'psychi sche mishandeling'.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3