Sti jgende criminaliteit op het water Eis drie jaar na dodelijke steekpartij [Le/cfee B Raadhuis Oegstgeest bijna klaar Rijkspolitie voert actie, maar heeft meer mensen nodig WM'Hi'l M'I'M WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 1J- WOENSDAG ROELOFARENDSVEEN (GPD) Groepscommandant M. Portengen van de Rijkspolitie: „Een jacht van 300.000 gulden, hier in Roelofarendsveen. Ze voeren er zo mee weg. Nooit meer terug gezien. Of ze haken zo een trailer met een zeilboot van 20.000 of 50.000 gulden aan een au to. Weg. Een buitenboordmotor? Zo verdwenen. Het is allemaal zo gemakkelijk." De criminaliteit op het water stijgt. Diefstal, vandalisme, vis- stroperij. Er zijn twee duidelij ke oorzaken: de nochalance van de watersporters en de onderbe zetting van de Rijkspolitie te water. Portengen is bij deze problematiek nauw betrokken. Hij behoort weliswaar tot de landgroep van de Rijkspolitie, maar onder zijn beheer vallen grote watersport centra als de Kagerplassen en het Braassemermeer. Aangiften van diefstallen worden ook vaak op zijn bureau gedaan in plaats van bij zijn watercollega's. Hij gelooft dat veel mensen met verkeerde ideeën op het water verblijven. Zoiets van: de water sporters vormen één grote gezel lige familie. Of van: op het platte land slapen alle mensen met de deuren open; iedereen is gou deerlijk. En dat zijn dezelfden die in de stad hun oude fiets met vier kettingen vastleggen. De waterrecreanten doen vaak geen moeite om deugdelijke voorzieningen aan te brengen op hun meestal dure eigendommen. Een klein en goedkoop beugeltje kan diefstal van een buiten boordmotorvoorkomen. Hetzelf de geldt voor de haak van een trailer of caravan. Maar de men sen denken er gewoon niet bij na, aldus Portengen. Actie Het groeiende aantal meldingen is voor de groepscommandant aan leiding geweest om in samen werking met zijn collega's van de Rijkspolitie te water in zijn dis trict een actie te beginnen. Poli tiemensen benaderen op gezette tijden watersporters persoonlijk voor een algemeen praatje. Ze wijzen de bootbezitters op de manieren om narigheden te voorkomen. Vervolgens reiken de agenten een folder uit met al lerlei tips. Een ander onderdeel van de actie is het controleren van boten, trai lers en andere voor dieven lucra tieve goederen. Vervolgens wordt de eigenaar opgespoord en hem gewezen op zijn nalatig heden. Over resultaten van zijn actie kan Portengen momenteel nog niets zeggen. Alleen dat de reacties erg positief zijn. Groepscommandant J. G. Delhaas van de Rijkspolitie te water in Aalsmeer denkt volgend jaar meer inzicht te hebben in het succes van de actie. Hij gelooft niet dat het de beroepsdief zal af schrikken. Misschien wel de ge- legenheidsdicf. Toch is Delhaas er niet van overtuigd dat dit de criminaliteit op het water sterk zal verminderen. Delhaas vindt dat de surveillances moeten wor den uitgebreid. Helaas heeft hij daar het personeel niet voor. Vanwege enkele langdurig zieken moet hij het hele watergebied tussen Amsterdam en Gouda met twaalf man bewaken. Om dat echt goed te doen, heeft hij cr 47 nodig. „Vijfentwintig jaar geleden hadden wij op de post Warmond vier man. Nu zitten we daar nog steeds niet vier man, terwijl de watersport met De Rijkspolitie krijgt ook steeds meer werk aan ongevallen op het water. Vorig jaar moesten er in het district Aalsmeer 47 proces sen-verbaal worden opgemaakt. Dat is veel, bijna één per week. En dan betreft het geen kleine schades, zo zegt Delhaas. Die activiteiten gaan ook weer ten koste van de surveillance. Maar ook van de opsporing van water sporters, van wie een familielid plotseling ernstig ziek is gewor den of overleden. Voor die socia le kant van de werkzaamheden is in het geheel geen tijd meer. Net zoals er nauwelijks aandacht kan worden besteed aan het re gelmatig leegroven van visfui- ken van beroepsvissers. De stro pers bezorgen de beroepsvissers vaak jaarlijks duizenden guldens schade aan gederfde inkomsten en kapot gemaakte fuiken. Aanzienlijk Op dergelijke jachthavens liggen de dure spullen voor 't grijpen, vindt de rijkspolitie te water. ongeveer 10 procent per jaar toenam. Dat zegt genoeg, dunkt me." Delhaas vreest dat het de eigen schuld van de Rijkspolitie te wa ter is geweest dat deze situatie is ontstaan. Er werd niet geklaagd. Het werk werd gewoon gedaan, desnoods met veel overwerk. Tot ineens blijkt dat het te gek wordt en dan ontdek je een enorm per soneelstekort. Het ministerie van justitie verricht momenteel een onderzoek naar de efficiency bij het korps. Cen traal staat de vraag hoeveel per soneel nodig is om de Neder landse wateren doeltreffend te controleren. De dienst telt nu in totaal 400 man. Dat zou volgens Delhaas tweemaal zoveel beho- Agressief De groepscommandant zegt dat ernstige feiten zoveel mogelijk worden afgewerkt. Wat als eerste blijft liggen, is de surveillance. Delhaas betreurt dat heel erg, omdat dat juist ook veel misdrij ven kan voorkomen. „De menta liteit van de waterliefhebber is erg verslechterd. De tijd van de sportieve watersporter is voorbij. Het is nu hetzelfde als op de weg: agressief, op het voorhoofd wij zen en geen rekening houden met de ander." Dat geeft ook veel klachten die door vaker surveilleren wellicht niet zouden voorkomen. Te snel varen zou minder gedaan wor den wanneer de politie zich va ker kon laten zien. Aan het mate riaal ligt het niet, benadrukt Del haas. „Maar onze boten die nor maal drie bemanningsleden moeten hebben, worden gevaren door één. De speedboten, orga niek twee, ook door één. Het ge volg is overbelasting van de mensen, dat weer tot ziekte en spanningen leidt." Dat stropen is er altijd geweest, maar de laatste tijd stijgt het aan tal aangiften aanzienlijk. De vis sers, maar ook diverse politie mensen zien een verband met de verminderende welvaart. Del haas wil slechts voor een deel met die mening meegaan. Alleen voor wat betreft de oorzaken met de toenemende criminaliteit op het water, zoals diefstal en van dalisme. Hij zet vraagtekens bij de klaagzangen over de visstro- pers. „Het valt op dat het vaak dezelfde vissers zijn, die aangifte doen. De vraag is: is zo'n fuik wel gesto len? Was dat ding wel uitgezet? Men moet niet vergeten dat der gelijke bedrijfsschade aftrekbaar is van de belastingen. Maar het zal ongetwijfeld gebeuren. Al leen weet ik niet of het wel op die schaal gebeurt als beweerd wordt. Als we meer konden sur veilleren, wisten we dat beter. We zijn er dus weer: we hebben meer personeel nodig". Het pleintje voor het gemeentehuis isope er nog bomen en een kunstwerk. speelse manier ingericht met muurtjes waar banken op worden geplaatst. Verder komen OEGSTGEEST - Het nieuwe ge meentehuis van Oegstgeest zal 16 oktober door de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. Vrolijk, officieel wor den geopend. Eind deze maand en begin september verhuizen de ambtenaren die nu verdeeld zit ten over een viertal gebouwen in Oegstgeest naar hun nieuwe on derkomen. De rond zes miljoen gulden kos tende verbouwing van het be staande gemeentehuis betekent met name een grote ruimtewinst door het wegnemen verschillen en het inrichten van een hele zolderetage tot werkruimte. Verder zijn er in het gebouw extra vergaderzalen bij gekomen. Met uitzondering van de dienst ge meentewerken die in het pand Wilhelminapark 25 blijft gehuis vest. verhuizen alle andere afde lingen weer naar de nieuwbouw. Voordat de verbouwing van het ge meentehuis in januari 1980 be gon zaten al verschillende dien sten in andere gebouwen. Toen de rest van het ambtelijk perso neel door de grootse opknap beurt ook moest verhuizen werd het gemeentelijke werk verdeeld over vijf gebouwen. De diensten sociale zaken, welzijn en perso neelszaken kwamen in Wilhelmi napark 21 terecht. Interne zaken en het archief moesten naar ge bouw Wilhelminapark 25, waar ook gemeentewerken zit. In het pand Endegeesterstraatweg 4 was plaats voor de afdelingen al gemene zaken en bevolking en de trouwzaal. Voor financiën, on derwijs en de burgemeester had men een gebouw aan de Rhijn- geesterstraatweg ter beschik king. De raadsvergadering werd bij gebrek aan ruimte elders ge houden in de hal van de Terwee- school. Wanneer het ambtenarenapparaat is verhuisd, zal het gebouw Wil helminapark 21 betrokken wor den door een onderwijsvereni- ging, die het inmiddels heeft aan gekocht. Het pand Rhijngeester- straatweg wordt verhuurd aan een schoonmaakbedrijf terwijl de gebouwen aan de Endegees terstraatweg aan Endegeest zul len worden aangeboden. Het pand Wilhelminapark 25 blijft behouden voor de dienst ge meentewerken. In de grootscheepse verbouwing, die precies volgens de tijdsplan ning is verlopen, is ook de inrich ting van het plein voor het raad huis meegenomen. De vroegere verhoging voor de hoofdingang van het gebouw kwam te verval len. Op een wat speelse manier lopen nu muurtjes over het plein waarop zitbanken worden neer gezet. Verder zullen er nog bo men worden geplant en komt er een kunstwerkje. DEN HAAG/ALPHEN - "De gevol gen van geluidoverlast worden over het algemeen, ook door de overheid, sterk onderschat". Zo luidt een kanttekening bij het psychiatrisch rapport van de 43- jarige ambtenaar J.H. van der V uit Alphen. Voor de Haagse rechtbank moest de man zich gistermiddag ver antwoorden voor de gevolgen van zes jaar stereo-terreur. Hij kon in de nacht van 25 op 26 april van dit jaar de keiharde muziek van zijn buurman niet langer ver dragen en besloot er iets van te zeggen. Deze aanzegging liep uit de hand. Na een handgemeen tussen de twee families sloeg het noodlot toe: een oud wapen uit het voor malig Nederlands-Indïe, een kris, maakte een einde aan het le ven van de 51-jarige W. van der Vlucht. De Haagse officier van justitie mr. A.J. Dek vond dit delict "bijzon der ernstig" en eiste daarom gis termiddag voor de Haagse recht bank drie jaar gevangenisstraf tegen Van der V. Hij vroeg wel aan de rechtbank een "strafin richting te kiezen waar Van der V. die drie jaar op zijn plaats is". Aan de fatale nacht zijn zes jaren met talloze slapeloze nachten voor de familie Van der V. voor afgegaan. Voor de officier van justitie was dat geen verzachten de omstandigheid. Dit ondanks het feit dat het psychologisch rapport, dat over de man was ge maakt, spreekt van "psycholo gisch noodweer". Al die jaren dat de twee families naast elkaar wonen is er, zo bleek tijdens de rechtzaak, nooit een klacht over de lippen van Van der V. gekomen over het gedrag van zijn buren. Alleen zijn huis- en bedrijfsarts waren op de hoogte van het leed van de rnan. Op de bewuste avond werd het de ambtenaar echter te gortig en maakte hij de Alphense politie deelgenoot van zijn problemen met de buren. Op het bureau ad viseerde men hem eens met de wijkagent te praten. Blote handen Zover is het echter niet gekomen, want rond het middernachtelijk uur barstte de bom en was het raak aan het Lauwers, zoals de straat heet waar de twee betrok ken gezinnen wonen: De buren rolden vechtend door de tuin van Van der V. Even daarvoor had zijn echtgenote een steen naar het huis van de buren gegooid. Die waren daarop naar buiten ge komen ensbedreigden de vrouw. Tijdens de zitting bleek dat Van der V. in de veronderstelling was dat zijn vrouw in gevaar verkeer de. Hij zei tegen de president van de rechtbank mr. C. Stolk dat hij eerst met zijn blote handen de vechtenden wilde scheiden, dat bleef echter zonder succes. Hij rende daarop zijn huis in en ruk te de kris van de muur. In het wilde weg stak hij vervol gens in op de vechtende meute. Zijn buurman werd daarbij zes keer in rug en borst gestoken. Hij werd daarna met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst overleed. De verdediger van Van der V., mr. H.L. Duijm, vond de eis van de officier van justitie buiten alle proporties. Op de fatale avond was het voor het eerst dat de ambtenaar zich ging beklagen over het gedrag van zijn buren, aldus de advo caat. Hij zei dat bij hem de in druk bestaat dat de buren een dergelijke confrontatie bewust hebben uitgelokt. "Dit leidde er toe dat de twee vrouwen met el kaar gingen vechten". "Van der V. meende dat er meer mensen bij betrokken waren en dacht dat zijn vrouw in gevaar verkeerde. Zijn enige motief was zijn vrouw ontzetten". In tegen stelling tot wat de officier de ver dachte ten laste legt (doodslag) meente de advocaat dat hier hooguit sprake kan zijn geweest van mishandeling, de dood ten gevolge hebbende. "Drie jaar is in dit geval buitensporig hoog". Van der V. maakte aan het eind van de zitting nog gebruik van zijn recht op een laatste woord. Hij zei onder meer tegen de rechtbank dat zijn buren bijna dagelijks tot drie of vier uur 's nachts in de weer waren. "Ze lie ten hun honden dan buiten blaf fen en zetten de geluidsinstalla tie keihard aan. Dat wel vier tot vijf keer per week". Uitspraak over veertien dagen. Warmond - gemeentehuis, nanciën, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis. DONDERDAG Leiden - Vakantie-activiteiten: Club huis Klein Matilo, vr, groot sport en spel programma'; Leids Volkshuis, vr, leesmiddae. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Pa- radine Case' van Alfred Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Roodbaard uit 1965, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Ereestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren - tot sep tember geen spreekuur, inl. tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr, soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 31 juli - 7 augustus door apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060 en apotheek Voorschoten. Leidseweg 66, Vooschoten, tel. 01717-2525. Bejaarde man mishandeld VOORSCHOTEN - Een 60-jarige Voorschotenaar is vannacht rond twaalf uur op de Roubos- laan door drie mannen mishan deld en beroofd. De bejaarde Voorschotenaar was op weg naar zijn woning toen hij aangespro ken werd door een man die uit een rode auto stapte en hem om een vuurtje vroeg. Toen de Voorschotenaar daarop antwoordde dat hij geen vuurtje had, werd hij in het gezicht gesla gen en om geld gevraagd. Daar op stapten nog twee anderen uit de auto en tuigden de Voorscho tenaar af. Uiteindelijk gaf hij de drie zijn portefeuille met onge veer honderd gulden, kasche ques en betaalkaarten. Groen licht oorzaak botsing ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Alphen aan den Rijn is op zoek naar getuigen van een aanrijding die gisterochtend om streeks half acht is gebeurd op de kruising Oranje Nassausingel- Van Boetzelaerstraat. Een 28-ja- rige fietser uit Bodegraven werd op die kruising aangereden door een 22-jarige automobiliste uit Rijngaterwoude. De automobiliste wilde vanaf de Oranje Nassausingel rechtsaf de Van Boetzelaerstraat inrijden en raakte daarbij de fietser die rechtdoor wilde. Beiden beweer den groen licht te hebben gehad. Er was slechts materiële schade. Getuigen kunnen zich melden via telefoonnummer 01720- 93941. Gebroken heup bij aanrijding NOORDWIJK - Een Katwijkse au tomobiliste op weg naar haar werk in Noordwijk liep gisteren een gebroken heup op bij een verkeersongeval op de Noord - wijkse Herenweg. Komende vanaf de Zwarteweg gaf zij geen voorrang aan een perso nenauto op deze voorrangsweg. Rugletsel na ongeval LISSE - Een bestuurder van een landbouwtractor liep gisteren in Lisse ernstig rugletsel op nadat door onbekende oorzaak de treklast hem om de oren vloog. De tractor vervoerde pallets op een als raamwerk achteraan de trac tor gemonteerde stellage. Dit raamwerk kwam echter in aanra king met de achterwielen waar op de erop gestapelde pallets als projectielen naar de bestuurder werden geschoten. Deze dagen wordt de laatste hand gelegd aan de raadszaal in het verbouwde gemeentehuis. lEIDSCH Kt DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); z dag 16 00-18.00 t Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 1 53.45 per post I 75,80 Jaarabonnement I 202,30 per post 1291,70 Losse ƒ0.75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st •H. v. Egmond •tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2