LEIDSCH DAGBLAD Zigeuners moeten land uit Tegenstellingen in formatie s icherper Ruzie over woordenboeken Rusland is bereid te praten over Afghanistan President Bolivia treedt af Deel van groep uit Woensdrecht verdwenen MILITAIREN REGELEN LUCHTVERKEER Konvooi in Warschau uit elkaar Paus maakt het goed na operatie WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36541 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Sch uurmans Adj.-hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GRONINGEN GPD- Er is ruzie tussen de grootwinkelbedrijven Albert Heyn en Vroom en Drees- mann over de vorige week begon nen verkoop van goedkope woor denboeken door Albert Heyn. Mensen van V en D kochten in veel AH-filialen in Nederland, waaronder twee in de stad Gro ningen, onder valse naam dui zenden van deze woordenboeken op. Dit gebeurde als tegenzet op de actie van AH, dat de woorden boeken fors beneden de officieel vastgestelde prijs verkoopt. In twee vestigingen van Albert Heyn in de stad Groningen, meldden zich vorige week don derdag afzonderlijk kopers, die zich voorstelden als de 'admini strateur van de scholengemeen V D is Albert Heyn te slim af schap Kamerlingh Onnes in Gro ningen' en honderden van deze boeken wilden kopen. In het ene filiaal kreeg de man zo ongeveer de hele nog aanwezige voorraad van 400 boeken mee en in het an dere 275 boeken. In het laatste filiaal vertrouwde men de zaak niet en toen de boe ken ingeladen waren, werd de auto van de koper gevolgd door een personeelslid. De 'admini strateur van Kamerlingh Onnes' reed niet naar de school, maar re gelrecht naar de V en D-vestiging aan de Grote Markt. Daar gin gen de boeken het magazijn in. De stedelijke AH-filialen waar schuwden elkaar direct en het ge beurde werd gemeld aan de hoofdvestiging van AH in Zaan dam Aholdwaar meer van de ze meldingen uit het hele land binnenkwamen. Zaandam waarschuwde daarna al zijn vestigingen in Nederland. Con rector drs. A. Engels van de Ka merlingh Onnes-scholengemeen- schap tn Groningen zegt het mis bruik van de naam van zijn school niet te waarderen. In de Nederlandse Uitgeverswereld geldt de verticale prijsbinding: boeken mogen niet beneden een bepaalde prijs verkocht worden. Daarmee ivorden veelgevraagde boeken wat duurder gemaakt dan gezien de oplage nodig zou zijn om de uitgave van minder- gev raagde boeken mogelijk te maken. Albert Heyn ontkent van de ge maakte wettelijkeafspraken te zijn afgeweken De (Prisma)- woordenboeken zouden tn Belgut zijn gekocht en hierdoor zou de verticale prijsbinding niet meer gelden. Vroom en Dreesmann vindt echter dat de collega ,,aan het rotzooien" is geslagen. Het Nederlands Uitgeversverbond zou stappen ondernemen tegen Albert Heyn Bij de grote AH-fi- lialen in de Leidse en Alpheuse regio zei men met de 'woorden boektruc' van V en D nog niet te hebben kennisgemaakt. MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie is bereid om de kwestie-Afgha- nistan meer te bespreken dan tot nu toe het geval was. Dit staat vandaag in de Prawda, het partij blad van de communistische par tij. Het artikel bevat een zeer gedetail leerde uitleg van Moskous stand punt ten aanzien van het initia tief van de Britse minister Car- rington ten aanzien van Afgha nistan. Volgens de Prawda is Carringtons plan evenwel "onrealistisch en onaanvaardbaar". Omdat het op roept tot onderhandelingen over een terugtrekking van de Russi sche troepen uit Afghanistan zonder dat het door de Russen gesteunde regime in Kaboel hier aan zou mogen deelnemen. Carringtons voorstellen, die offi cieel zijn overgenomen door de Europese gemeenschap, voor zien pas voor een latere fase van de besprekingen in een deelne ming van 'vertegenwoordigers van het Afghaanse volk'. Het is niet duidelijk wie Carrington daarmee op het oog heeft: de re gering, haar islamitische tegen standers of beiden. Het blad meent dat de grootte van de Russische troepenmacht in Afghanistan wordt overdreven om de Westerse bedreiging van de vrede in dat gebied te verhul len. In dit opzicht moeten vooral de VS het ontgelden in het arti kel. Washington zou met opzet uit zijn op een instabiel Afgha nistan. Daarvoor wil het gebruik maken van Pakistan, dat dienst zou moeten doen als een spring plank voor militaire activiteiten, inclusief de stationering van de zogenaamde snelle interventie macht (die de VS voor crisis-ge vallen in het Midden-Oosten op poten zetten). Het artikel in de Prawda was on dertekend met het pseudoniem A. Petrov, waarvan de Sowjet- leiding zich soms bedient om be paalde standpunten te ventile- HOOGERHEIDE/DEN HAAG (ANP/GPD) - De groep zi geuners die sinds kort in Hoogerheide (gemeente Woens drecht) verblijft heeft de afwijzende beschikkingen van het ministerie van justitie op hun aanvraag voor een ver blijfsvergunning geweigerd. De zigeuners wilden de papieren gisteren niet aanpakken. Bovendien bleek dat de helft van de ongeveer 140 zigeuners van het terrein was verdwenen. Waar die groep - vermoedelijk gesplitst in kleinere groepjes - zich ophoudt is het ministerie niet bekend. 'Het is een openbaar terrein en je kunt van de Woensdrechtse poli tie niet verlangen dat ze dag en nacht controleren of er iemand verdwijnt', aldus een woordvoer ster van het ministerie. Het niet in ontvangst nemen van de negatieve beschikkingen maakt het de zigeuners tevens onmogelijk binnen dertig dagen een herhaald verzoek voor een verblijfsvergunning te doen. Zo'n vergunning was voor de he le groep aangevraagd, met als doel arbeid in loondienst te gaan verrichten. Volgens de woord voerster betekent de weigering dat de zigeuners Nederland nu moeten verlaten. Hoe dat in zijn werk moet gaan is vanmorgen besproken op het ministerie van D'66 valt over kernwapens WASHINGTON/SCHIPHOL - De Amerikaanse luchtverkeersleiders hebben Reagans ultimatum om het werk vannacht om twee uur te her vatten genegeerd. Op de vliegha- ven van Washington arriveerden gisteren met een legervliegtuig mi litaire luchtverkeersleiders. Ze krijgen een spoedopleiding om de stakende collega's voor de burger luchtvaart te vervangen. Inmiddels proberen Britseen Fran se verkeersleiders de beschikbare tijdsruimte boven de Atlantische Oceaan zo gunstig mogelijk te ver delen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Hoewel CDA, PvdA en D'66 gisteren hebben in gestemd met een voortzet ting van de kabinetsfor matie, zijn de tegenstellin gen tussen de drie toe komstige coalitiepartners aanzienlijk verscherpt. Zo heeft D'66 het eindverslag dat de informateurs De Koning, Lub bers en Van Thijn aan koningin Beatrix hebben aangeboden, on aanvaardbaar genoemd en blijft het CDA bij zijn eis dat er in de formatie alsnog aanvullende on- Aanhoudend warm Zonnig en warm met middagtempera- turen omstreeks 27 graden. Vannacht een minimumtemperatuur van onge veer 16 graden en enkele mistbanken. Weinig wind. De vooruitzichten tot en met zondag: aanhoudend mooi zomer weer met weinig wind en overdag tem peraturen van rond de 25 graden. Met uitzondering van Scandinavië en Finland, waar perioden met bewol king en regen worden verwacht, blijft het ook elders in Europa fraai zomer weer. Zonnig en zeer warm met tempe raturen van meer dan 30 graden in Ita lië, de Balkanlanden, Spanje, Portu gal, Zuid-Frankrijk en hel Griekse vasteland. Overal elders temperaturen van 20 tot 30 graden. In Spanje. Portu gal, Frankrijk en de Benelux kans op lokale onweersbuien. 6 augustus 1981 derhandelingen moeten komen over de sociaal-economische pa ragraaf. De koningin heeft in haar gisteren verstrekte opdracht aan de for mateurs Kremers en Van Thijn het eindverslag van de informa teurs als basis genomen voor het regeerakkoord. Maar de Demo craten vinden dat onjuist. Ter louw zei gisteren dat zijn fractie zal vasthouden aan de tekst van het akkoord van 28 juli, waarmee de onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 zich hebben ver enigd. De fractie van D'66 is vooral geval len over de kernwapenparagraaf in het eindverslag. Daarin ont breekt de vroegere conclusie dat een besluit over de plaatsing van 48 atoomraketten op Nederlands grondgebied dit najaar noodge dwongen negatief zal uitvallen. Bovendien ontbreekt de vaststel ling dat Nederland vóór het ein de van de nieuwe regeerperiode een definitief besluit zou nemen over een "substantiële" vermin dering van het aantal kerntaken. De Democraten eisen dat de kern wapenparagraaf in het nieuwe regeerakkoord scherper wordt geformuleerd. Verder moeten er nieuwe onderhandelingen ko men over de taakverdeling tus sen de ministers van defensie (D'66) en van buitenlandse zaken (PvdA). Terlouw sloot in dit ver band niet uit dat zijn fractie als nog wil praten met het CDA over een ruil van defensie tegen ont wikkelingssamenwerking. Met de kernwapenparagraaf zoals die nu is geformuleerd, wordt de po sitie van de minister van defen sie wel moeilijk, aldus Terlouw. D'66 betreurt het overigens dat de PvdA-fractie haar afwijzende standpunt over de nieuwe atoomraketten heeft verhard. De tijdbom die de socialisten onder het nieuwe kabinet hebben ge legd, is hiermee nog scherper af gesteld, zei hij. De PvdA liet gis teren weten dat wat haar betreft een kabinet met de PvdA niet zal overgaan tot modernisering van de kernwapens. De discussie over de nieuwe atoomraketten was eerder voor het CDA aanleiding om voor te stellen de gehele defensiepara graaf uit het nieuwe regeerak koord te schrappen. Door in het eindverslag geen duidelijke con clusies te trekken, zijn de infor mateurs enigszins aan dit voor stel tegemoet gekomen. (Zie verder pagina 7) ROME (AP) - De operatie die paus Johannes Paulus 2 van daag in het Gemelli-ziekcn- huis heeft moeten onder gaan is geslaagd, zo heeft een woordvoerder van het Vaticaan bekendgemaakt. De operatie heeft ongeveer een uur geduurd en de katholie ke kerkleider zou het uitste kend maken, zo liet kardi naal Romeo Piroli weten. Militaire junta aan de macht LA PAZ (GPD) - Generaal Luis Garcia Meza is afgetreden als president van Bolivia. De dicta toriale president heeft de macht overgedragen aan een driemans junta van legercommandanten. Hij zag zich daartoe genoodzaakt omdat bijna het gehele Boli viaanse leger zich achter de op stand had gesteld die maandag ochtend werd ontketend door de generaals Alberto Natusch Busch en Lucio Anez Rivero in Santa Cruz, de belangrijkste stad in de oerwouden in het westen van Bolivia, op 520 kilometer af stand van de administratieve hoofdstad La Paz. In de straten van La Paz werd gis teravond uitbundig feestgevierd Bolivia's belangrijkste politici, allen door Garcia Meza naar het buitenland verbannen, zeiden er op te vertrouwen dat de nieuwe machthebbers de democratie zullen herstellen. Generaal Natusch Busch (in no vember 1979 zestien dagen presi dent) en generaal Anez Rivero (twee maanden geleden nog chel van het Boliviaanse opperbevel WARSCHAU (AFP) - Het konvooi zware voertuigen, dat het cen trum van Warschau blokkeerde, is vandaag om het middaguur uit elkaar gegaan, maar zij reden niet in de richting van het ge bouw van het centrale comité der communistische partij, dat enige honderden meters verder ligt. Maandag wilde het konvooi daar langs rijden als uiting van pro test tegen de voedselschaarste, maar het werd sedertdien op de belangrijke verkeersader Mars- zalkowska tegengehouden door de politie. Trams en bussen in Warschau re den vanochtend terug naar hun remises aan het begin van een waarschuwingsstaking van het openbaar vervoer van drie uur. Deze staking zou een uur later wor den gevolgd door honderddui zenden werknemers in grote be drijven in en om Warschau met uitzondering van de stroom-, gas-, water-, landbouw- en voed- selbedrijven. De waarschuwingsstaking van twee uur begon precies om tien uur met geloei van sirenes en cla xongetoeter in de stad, ook van het grote konvooi dat toen i nog de verkeersader Marszalkowska blokkeerde. Dit gebeurde onder applaus van een verzamelde me nigte Warschauers (zie ook pag. 9). justitie. Daarbij is ook ter sprake gekomen wat het ministerie met de 'verdwijning' van de uit Woensdrecht vertrokken zigeu ners aan moet. Gisteren is door het ministerie nog getracht de beschikkingen te slij ten aan de Zwolse vreemdelinge nadvocaat mr. Roza, als vermoe delijk vertegenwoordiger van de zigeuners. Hoewel mr. Roza gis termiddag door zigeuners is be naderd, voelde hij daar niets voor. Hij noemde de poging van het ministerie een 'goede truc'. Desgevraagd deelde Roza mee dat de zigeuners hem in paniek hebben gebeld en om advies ge vraagd. Volgens de advocaat kan justitie geen kant uit. Een herziening van de aanvragen voor verblijfs vergunningen hoeft voor de zi geuners helemaal niet negatief uit te vallen, aldus mr. Roza. Jan Rogier van het Lau Mazirel- fonds, dat zich inzet voor de be langen van zigeuners, is ingeno men met de weigering van de zi geuners. Volgens hem kan een uitwijzing alleen plaatsvinden als een ander land bereid is de groep op te nemen. Rogier is van mening dat de zigeuners niet meer moeten meewerken aan hun registratie. 'Ze moeten de zaak zoveel mogelijk vertragen en zich rustig houden. Met een andere regering komt er wellicht een positievere opstelling ten op zichte van zigeuners', aldus Ro gier. 22 PAGINA'S Balans Hirosjima nog niet te maken PAGINA 15 Eigenaren eisen zendschip terug Bosbranden nabij Athene: opzet? Stoelendans in de reiswereld Politieke moorden in Iran TEHERAN (Reuter/UPI/AFP) - De golf van politieke moorden in Iran houdt aan. Vandaag werd een van de felste critici van oud-predident Bam-Sadr het slachtoffer. Het was het 42-jarige parlementslid Hassan A vat HU was lid van het centrale comité der partij en gold als ideoloog van de IRP Hij werd vanochtend doodgeschoten buiten zijn woning in de hoofdstad Zgn twee lijfwachten raakten gewond. De moord vond plaats enkele uren voordat het Iraanse parlement zou bijeenkomen voor een zitting gewijd aan de benoeming van een geestelijke als premier. (Zie ook pag. 9) LEIDSCH DAGBLAD maar gedeporteerd na een mis lukte staatsgreep) hebben aange kondigd dat er een regering van nationale eenheid zal worden ge vormd. Verder hebben zij een programma van zes punten ge publiceerd: herstel van de bur gerrechten. inclusief vakbonds vrijheidherstel van de persvrij heid, een strenge campagne om de handel in drugs uit te bannen, een politiek plan dat moet uit monden in een stabiele democra tie en respectering van alle inter nationale akkoorden die Bolivia heeft ondertekend Wilt u mij nu meteen noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats. Gironr.: Tel S v p. bon ingevuld m een open enveloppe zonder postzegel opsturen neert eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1