De eindbalans van Hirosjima is nog steeds niet in zicht Overlevenden worden geplaagd door angst en schuldgevoelens Smaakvolle keukens naar keuze ICOflTHIBÜ LEZERS SCHRIJVEN Van Agt Zendpiraat .AUTOSPION" VOOR DE RECHTER WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 PAGINA 15 De littekens van de tragedie zijn nu verborgen achter de glimmende nieuwbouw van de herrezen stad, tnaar de pijn en sociale ontwrichting die de bom 36 jaar geleden veroorzaakte, zijn niet ver dwenen. Het spookbeeld van straling waart nog altijd door Hirosjima. Kinderen van ou ders die aan straling werden blootgesteld, verzwijgen hun' afkomst uit vrees dat ze kan sen op een huwelijk verspe len. Angst bij potentiële hu welijkspartners voor mis vormde kinderen is volgens deskundigen niet ongegrond. Het verschil tussen een con ventionele bom en een atoombom wordt in genera ties gemeten. Het gebeurde op de morgen van 6 augustus in 1945. Drie Amerikaanse B-29-bommen- werpers, vliegend op een hoogte van 8500 meter, nade ren de stad vanuit het zuid westen. Om 8.13 uur worden de vliegtuigen door de be manning van een geschuts- stelling aan de kust gesigna leerd. „Drie vijandelijke bommenwerpers naderen de stad. Strenge voorzorgsmaat regelen dienen genomen te worden", luidt hun bericht aan het militaire hoofdkwar tier in Hirosjima. Maar het was al te laat voor sirenes en schuilkelders. Om 8.15 uur vloog de Enola Gay met haar twee escorte- vliegtuigen boven de stad. De bom maakt zich los van het vliegtuig en explodeert 43 se conden later op een hoogte van 580 meter boven het cen trum van de stad. De enorme vuurbal die ontstaat, bereikt op het moment van de explo sie enkele miljoenen graden Celsius. Beneden op de grond verandert alles binnen een straal van 1200 meter in een vuurzee. Mensen in de nauwe straten van de stad veranderen in enkele secon den in as. In dat ene moment worden er 64.000 op slag ge dood. Kanker Door de luchtverplaatsing ont staat binnen een straal van 2000 meter een enorme rava ge die korte tijd later onher kenbaar is geworden door de vuurzee. Tot op een afstand van ruim drie kilometer wor den gebouwen tegen de grond gesmakt en bruggen van pilaren gerukt. Overle venden die aan hittestraling blootstaan sterven een lang zame dood. omdat huid en weefselvocht verbranden. Zij die geen uitwendig letsel op lopen maar aan straling blootstaan verliezen de kracht voor aanmaak van witte en rode bloedcellen Leukemie en andere vormen van kanker nemen epidemi sche vormen aan. Van augus tus tot december in hetzelfde jaar sterven nog eens 60.000 mensen. De bom eiste tot nu toe ruim 200.000 levens en de uiteindelijke balans is nog niet opgemaakt. Tokayai Fukazaki, nu ge meenteambtenaar in Hirosji ma, was student in 1945 en overleefde de bom op een af stand van 3300 meter. Staan de voor het raam van zijn kantoor in Hiroshima's ge meentehuis vertelt hij in ge broken Engels dat de stad op die dag „eventjes dood was". „Vier studenten uit een hogere klas werden de stad inge stuurd om te zien wat er ge beurd was. Een half uur later kwamen ze verbijsterd terug. Ze zeiden dat ze de stad niet in konden omdat alles in brand stond. Ze zagen men sen uit het centrum komen met overal brandwonden op het lichaam. Later zagen we mensen langs de school ko men. Ze bleven maar om wa ter roepen. Sommigen spron gen in de rivier om de brand wonden af te koelen. We kon den niets voor ze doen, en het duurde een paar weken voor dat er medische hulp in de stad arriveerde". Schuldgevoel Fukazaki, nu 55 en zonder me dische problemen, heeft enigpzins een schuldgevoel. „De vier studenten die naar de stad gestuurd werden, zijn Een overlevende van de explosie op 6 augustus 1945: hittestraling later aan kanker gestorven. Van stralingsgevaar wisten we toen natuurlijk niets. Nu weten we te veel. We gaan re gelmatig naar de dokter, ook al voelen we niets bijzonders. In Hirosjima's atoombomzie kenhuis worden nog ruim 30 slachtoffers verzorgd voor verschillende stralingsziek tes". De patiënten hebben geen be hoefte aan publiciteit, en voor vragen wordt men ver wezen naar Hirosjima's Stra lingseffect Stichting. Het on derzoek in de stichting is een Amerikaans-Japans project om de gevolgen van nucleai re straling te bestuderen. Dokter H. Hamilton is een Amerikaans radiobioloog en doet al ruim twintig jaar on derzoek in Hirosjima. „Om dat zo n groot aantal mensen betrokken was bij deze trage die hebben we de kans een hoop te leren", zegt hij. „Bo vendien hebben we het voor deel - als je dat zo kunt noe men - van de gegevens uit Nagasaki. Daar viel een plu toniumbom, terwijl hier een uraniumbom viel. Met een plutoniumbom komt meer gammastraling vrij en met een uraniumbom meer neu tronen. We vermoeden dat neutronen schadelijker zijn. Ironisch genoeg explodeerde de bom precies boven een van de eerste westerse gebouwen in Hirosjv Kamer van Koophandel aan de Ota rivier. Wat ervan overbleef werd als monument bewaard en staat heden ten dage nog altijd afgebeeld op de kaften van geschiedenisboekjes. liever met als groene kaart houders geregistreerd willen staan. Discriminatie Er zijn gevallen bekend van discriminatie van de kant van werkgevers en statistieken tonen aan dat groene kaart houders minder gemakkelijk een huwelijkspartner vinden. Hirosjima, een belangrijke le gerplaats in de Tweede We reldoorlog. herbergde boven dien talloze deserteurs in haar omvangrijke rosse buur ten. Voor veel overlevenden waren er goede redenen om te zwijgen over hun ervarin gen. Velen maken zich pas bekend wanneer medische problemen optreden Ondanks het hoge aantal kan kergevallen onder de overle venden is de levensverwach ting van groene kaarthouders nu maar liefst twee jaar hoger dan die van de rest van de Ja panse bevolking. Een collega van dokter Hamilton, de Ja panse radioloog Kazuo Nens- hii, legt uit hoe dat mogelijk is: „Groene kaarthouders le ven langer omdat ze aan de meest wrede vorm van na tuurlijke selectie werden blootgesteld. Alleen de sterk- sten overleefden". Dokter Hamilton voegt daar aan toe: „Groene kaarthou ders staan onder intense me dische cpntrole, dus eventue le problemen worden voortij dig gevonden en behandeld. Ze hebben een grotere kans op borst- en thyroidkanker, maar beide zijn te opereren" Dokter Hamilton is gematigd optimistisch over de gevol gen van straling op lange ter mijn, iets wat vooral belang rijk is voor kinderen van groene kaarthouders. „Tot nu toe hebben we naar 750.000 chromosomen (dragers van erfelijke eigenschappen in de celkernen, red.) gekeken, maar tot dusver hebben we geen belangrijke afwijkingen gevonden. Dat wil niet zeg- gen dat we later niet een nieuwe reeks ziektever schijnselen kunnen krijgen. We moetén wachten totdat kinderen van groene kaart- omdat de cijfers voor kanker in Hirosjima hoger zijn dan die in Nagasaki". De explosieve kracht van de bom op Nagasaki was 22 kilo- ton TNT en Hirosjima's bom wordt geschat op 13 kiloton. Toch was de schade in Hiros jima aanzienlijk hoger. Dok ter Hamilton: „Nagasaki ligt op bergachtig terrein, terwijl Hirosjima op vlak land is ge bouwd. Er was dus niets dat de luchtdruk en hittestraling tegenhield" De gemeente Hirosjima heeft iedereen die binnen een straal van vier kilometer van de explosie was een zoge naamde groene kaart gege ven, die recht geeft op medi sche verzorging. In de loop der jaren zijn talloze statistie ken verzameld over ziektepa tronen van groenekaarthou- ders. en uit de cijfers wordt duidelijk waarom men be vreesd is voor de gevolgen van straling. Jaarlijks wordt de mens blootgesteld aan on geveer 0.1 rem natuurlijke ra diatie. De maximaal aan vaardbare dosis is ongeveer 0,5 rem, maar de bewoners van Hirosjima werden be straald met 400 tot 700 rem. Een overdosis verminkt men selijke cellen en veroorzaakt een lange lijst van medische problemen. „We zijn nog steeds bezig de toelaatbare dosis aan te pas sen aan de nieuwste gege vens die we verzamelen", al dus dokter Hamilton. „Voor al voor werkers in kerncen trales is dit een belangrijke kwestie. Over de hele wereld wordt ons onderzoek ge bruikt om de toelaatbare hoe veelheid straling vast te stel len". Ondanks het feit dat het aantal overlevenden jaarlijks klei ner wordt, krijgen de ge meentes van Hirosjima en Nagasaki nog steeds nieuwe aanvragen voor groene kaar ten. In Japan zijn sociale voorzieningen minder ont wikkeld dan in de meeste Eu ropese landen, en een groene kaart is een kostbaar bezit voor mensen met medische problemen. Om aanspraak te maken op een groene kaart moet de aanvra ger door drie groene-kaart- houders laten verklaren, dat hij of zij direct na de explosie in het desbetreffende gebied was. Nagasaki gaf vorig jaar maar liefst 690 nieuwe kaar ten uit, terwijl nog eens 160 aanvragen geweigerd wer den. Veel nieuwe aanvragers hebben gewacht, omdat ze Sociale schade Tot nu toe is de meeste aan dacht besteed aan de fysieke schade die de bom veroor zaakte. Niet minder dan 10 000 boeken en rapporten zyn gepubliceerd over de tra gedies in Hirosjima en Naga saki. Maar de laatste jaren worden ook studies uitge voerd over de sociale schade die door het atoombombar dement werd aangericht. Ge bleken is dat overlevenden van de kernbom een zoge naamd negatief bewustzijn ontwikkelen, het aantal zelf moorden onder groene kaart houders is aanzienlijk hoger dan het Japanse gemiddelde. „Overlevenden proberen hun hoogst ongewone ervaring te begrijpen, en voelen een sterk verwantschap met hen die stierven", zegt oen rap port van de gemeenten Hiros jima en Nagasaki aan de VN vorig jaar. Het rapport ver meldt verder, dat overleven den geplaagd worden door schuldgevoelens en angst hebben voor de tot nu toe on verklaarde effecten van stra ling. Het is enigszins ironisch dat Hi rosjima's bom precies boven de plaatselijke Kamer van Koophandel explodeerde. Dat was een van de eerste westerse gebouwen in de stad en symbolisch voor de verwestersing die zojuist in Japan begonnen was Struc tureel bleef het gebouw ge deeltelijk in tact. en foto's van het stalen frame van het koepelvormige dak worden veelal gebruikt als omslag voor geschiedenisboeken voor Japans middelbare scholen. Tegenover de atoomkoepel staat het Atoombommu seum. In het museum wordt de tragedie op grafische wijze in beeld gebracht, compleet met wassenbeeldachtige illu straties van moeders en kin deren die de vuurzee ont snappen. Verder is er een ten toonstelling van verwrongen metaal en gesmolten glas. die wat betreft de kracht van kernwapens niets aan de ver beelding overlaten. Waarschuwing Volgens de officiële versie werd tx^loten om de bom te gebruiken om een bloedige invasie van Japan te voorko men Dit zou een u11r t g«- compliceerde militaire opera tie vereist hebben die aan tal loze Amerikanen en Japan ners het leven gekost zou hebben. Een andere theorie stelt dat de oorlog in 1944 al beslist was en dat de atoombom het be gin was van de Koude Oorlog tussen Amenka en Rusland. Het dynamische Japan was een belangrijke prijs van de Tweede Wereldoorlog. Presi dent Truman kreeg het be licht van de succesvolle aan val op Hirosjima toen hij in Potsdam met Stalin onder handelde over de naoorlogse grenzen. Op dat moment stonden niet alleen de Ameri kanen voor de Japanse deur, ook de Russen waren onder weg. Het Russische leger had al verschillende Japanse ei landen in het rtOorden ver overd. eilanden die nog steeds in Russische handen zijn. ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 1.30 uur OK na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de Tedactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Moeten we Van Agt werkelijk ac cepteren als leider van een nieu we regering? Een man die zo on zeker is, is niet alles. Wat hij vandaag toezegt is morgen weer onzeker. Wat hij beloofde met verve te verdedigen in zijn fractie, gebeurde helemaal niet, integendeel. Het zal je gezegd worden dat je als minister-president een trouw dienaar bent van "je fractie". Lubbers heeft daarin gelijk. Hg moet zich toch wel getergd voe len, zowel door Van Agt als door zijn hele fractie, die hem behan delen als de een of andere onno zele hals. Van Agt blijft een draaikont. Van daag een beetje kernwapens. morgen maar weer wat opschor ten en zo zijn er legio voorbeel den. In 1977 dramde Den Uyl eindeloos door, maar hij wist in ieder geval wat hij wilde. Als er nu iemand is die het onder ste uit de kan wil halen en door dramt is dat toch wel het CDA met Van Agt. Het is ook mijn ge dachte dat hij misschien hele maal geen kabinet wil met de PvdA en D'66 en net zolang blijft draaien totdat Den Uyl en Ter louw afhaken Ik hoop dat de informateurs en bo vengenoemde heren nu toch hun poot stijf houden. Liever nog zie ik dat zijn toekomstige rege ringspartners afhaken, dan dat ze zich tot het onmogelijke toe door Van Agt en zijn fractie in de hoek laten drukken. Hij behandelt anderen als kleine onmondige jongens. Mijns in ziens is hij zelf dat stadium nog niet te boven. M.C.J. Bosch Topaaslaan 188 Leiden Paradise Radio is een gemakkelij ke prooi voor justitie geweest De met pretoogjes glunderende officier van justitie, mr. H. de Doelder. noemde als voorwend sel om tot deze zeeroof over te gaan o m het feit dat "Het Ne derlands belang" in het geding zou zijn Beter had mr De Doel der dit zijn eigen belang kunnen noemen want Paradise Radio zou een hoop Nederlanders weer eens wat radioplezier kunnen brengen. De ware reden was natuurlijk het feit dat het staatsmedium Hilver sum wel eens de grip op de be volking had kunnen verliezen. Wat de glunderende mr De Doelder echter moet inzien is dat dit schip volgens het Internatio naal Zeerecht nooit opgebracht had kunnen worden. Het onlangs langsvarende Sowje- trussische geleide wapenfregat "Kiev" vormt ook een bedrei ging van dat "Nederlands be lang"; toeft werd dit schip niet zomaar opgebracht Bg deze wens ik de medewerkers van Paradise Radio veel succes toe in de ongelgke strijd tegen de justitie. Enk Bretten Lindelaan 12A Leiderdorp DEN HAAG (ANP) - De produ cent van de zogenaamde autos pion, een spiegel die de autobe stuurder meer zicht moet geven, heeft gisteren voor de Haagse rechter een verbod geëist op een artikel in het ANWB-blad "De Kampioen", waarin zijn produkt negatief wordt beoordeeld. Het artikel heeft al in "De Autokam pioen" gestaan. Volgens de ANWB werkt de autospion, die de dode hoek links achter de be stuurder zichtbaar zou maken, in de praktijk domweg niet. De maker van de spiegel is B.J. Sneep uit Willemstad (NB). Be halve een verbod op het nog niet verschenen artikel in "De Kam pioen". eist hij een rectificatie in de "Autokampioen". De eiser vroeg een dwangsom van een half miljoen gulden. De ANWB stelt in het artikel dat de autospion zo erg vertekent, dat het enige tijd kost em wijs te worden uit het beeld dat zicht baar is in de bolle spiegel. De raadsman van Sneep, mr G.L. Kooy. noemde het artikel orguist en misleidend. Volgens hem speelt op de korte afstand, waar binnen de dode hoek zich be vindt, de perspectivische verte kening geen rol. Mr E A van Nieuwenhoven Hel- bach. raadsman van ANWB, ont kende dat het stuk is geschreven om een produkt var. een concur rent van de markt te verdreven, de ANWB verkoopt helemaal geen spiegels Volgens de deskundigen van de ANWB kunnen de bestuurders niet op de autospion afgaan De verwachting dat een snelle blik opzij overbodig wordt noemde de raadsman zelfs "levensge vaar Igk' Uitspraak 14 augustus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15