"Aanbod Telstar kon ik echt niet laten lopen" Voorlopig geen voetbalflitsen Valkenburg: een aanwinst NAC wil Troost NOS houdt zich aan CRM-iichtlijnen Utrecht: van nood een deugd maken.. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 11 NIJMEGEN (GPD) Rainier Valkenburg is de sensatie geworden van de eerste dag van het Nederlands kam pioenschap wielrennen op de baan. De pas 18-jarige renner uit Bergen op Zoom, die in het Nijmeegse Goffertstadion met dispensatie is gestart, reed gisteravond het snelst over de betonnen arena in de tijdrit over één kilometer. Met de 1.11.882 die hij realiseerde, deed Rainier Valkenburg een ge slaagde gooi naar de eerste van de tien Nederlandse kampioen struien (hij neemt de titel over van de inmiddels prof geworden Hans Vonk), die deze week in Nijmegen te vergeven zijn. De tijd van Valkenburg, waar Ton Vrolijk (1.10.552) en Peter Pieters (1.10.760) net boven bleven, is de kwaliteit van de baan in de Gof- fert in aanmerking genomen uit stekend, maar ligt nog ver af van de 1.02.955 waarmee de Oostduit ser Lothar Thoms afgelopen jaar in Moskou olympisch kampioen werd. Zij het dat die tijd gereali seerd werd op een baan die tot de snelste ter wereld moet worden beschouwd. In Moskou bleven maar liefst veertien renners on der de tijd van Rainier Valken burg. Gezien het gemak waarmee Lau Veldt in de middaguren door drong tot de halve finale sprint bij de amateurs, moet worden verwacht dat de routinier uit Ou derkerk aan de Amstel in Nijme gen voor de zesde maal op rij de nationale titel op zak zal steken. En als dat gebeurt, doet straks tijdens het wereldkampioen schap in Tsjechoslowakije de vrij unieke situatie zich voor dat Ne derland op het sprintnummer bij de amateurs niet zal zijn verte genwoordigd door de nationale kampioen. Lau Veldt, 28 jaar oud, is zijn carrière aan het af bouwen en in deze opzet past deelneming aan het NK prima. „Maar", zegt Veldt, „de KNWU weet dat ik in Brno niet zal star ten. Wat er deze week ook ge beurt op de sprint en op de tan dem samen met Ton Vrolijk. Ik vind het na vijf sprinttitels en elf andere Nederlandse baantitels zo zoetjesaan welletjes. Waarmee ik overigens niet wil zeg gen dat ik een baan als coach of begeleider bij de KNWU zou am biëren. Dat geenszins". Wordt de strijd om de sprinttitel in de halve finales er één tussen voornamelijk routiniers (Lau Veldt, Louis Zieleman, Sjaak Pieters) en de als junior mee spurtende 18-jarige Rainier Val kenburg, de demi-finales van de individuele achtervolging bij de amateurs wordt een onderonsje tussen hoofdzakelijk jonge en vrij onbekende coureurs als Rik Molleman, Adrie van Asten en Ab Harren, die gedrieën profite ren van de afwezigheid van de nummers één, twee en drie van vorig jaar, René Koppert, Gerrit Solleveld en Dik van Egmond, en één die al wat langer over de banen rondcirkelt, Peter Pieters. Adrie van Asten boekte van dit viertal in de kwartfinales de snel ste tijd (5.02.94), een alleszins ac ceptabel resultaat. Maar die 5.02.94 is een tijd waarmee Van Asten op de Olympische Spelen Ton Kamphues: Naar voor UVS*" VELSEN/LEIDEN - Al voor de start van het nieuwe voetbalseizoen heeft naar de eerste klasse gedegradeerde Leidse amateurclub zal in krijgen over Ton Kamphues. UVS een gevoelig verlies geleden. De jaargang met de beschikking Ton Kamphues (hier op archieffoto) in actie i Amsterdam, die hij verwisselt voor Telstar. van Moskou het afgelopen jaar in de series niet verder zou zijn ge komen dan een veertiende plaats. De Zwitsert Robert Dill Bundi reed op het gepolijste hout van Moskou een een fabel achtig wereldrecord van 4.32.29. Bij de dames plaatsten Petra de Bruin, Hennie Top, Monique Kauffman en Thea van Rijnsoe ver (ondanks een lekke band) zich voor de halve finales achter volging. Monique Kauffman kwam met een verrassend snelle tijd van 4.02.97 als beste uit de kwartfinales. Petra de Bruin blijft echter grote favoriete voor de achtervolgingstitel. die zij vo rig jaar in de finale aan Anne Rie- mersma (ditmaal niet van de par tij door een blessure) moest la ten. zijn oude club FC Wel had de middenvelder zich al laten overschrijven naar de blauwwitten, die bemiddeld had den bij het vinden van een baan in Leiden, maar hij koos gister avond alsnog voor het betaalde voetbal. Hij bereikte volledige overeenstemming met Telstar. Die club kwam vlak voor de eer ste wedstrijd in het eigen toer nooi "in principe" ook rond met zijn vorige werkgever, FC Am sterdam De 27-jarige Kamphues verhuist op uitleenbasis, met een optie tot koop, naar Velsen en die zaak was snel beklonken. Voorname lijk omdat bij de eerste divisie- vereniging "gaten" zijn gevallen nu middenvelder Frans Reuser van de ene op de andere dag liet weten geen zin meer te hebben in betaald voetbal en libero Ab van Oorschot aangetrokken werd door DS' 79. Die plekken moesten worden opgevuld. Oriënterende gesprekken met Ajacied Wim Meutstege leidden vooralsnog niet tot resultaat (Tel star-voorzitter Groen: "de ver wachtingen van de medici zijn wat hem betreft niet hoopge vend. Ik denk dat we met zijn al len tot de conclusie zullen moe ten komen dat hy beter niet door kan gaan met voetballen. Jam mer, want ik had hem er graag bijgehad dus moesten er alter natieven komen en dat gebeurde snel. gisteravond. André Wetzel werd overgenomen van FC den Haag en Ton Kamphues maakte onverwacht zijn rentree bij de club waar hij zijn betaald voet balcarrière acht jaar geleden be gon. Toevallig heette de springplank HILVERSUM (GPD) - De patstelling in het conflict tussen het ministerie van CRM, de NOS en de KNVB over het niet-uitzenden van voetbalflitsen op tv bij een overheersend aantal reclame-borden in de stadions is bereikt. Nadat de 36 betaald voetbal organi saties maandagavond al una niem kozen voor het handhaven van het aantal reclame-borden in de verscheidene voetbalsta dions, maakte de NOS gisteren bekend dat de omroeporganisa ties zich in elk geval aan de nieu we richtlijnen van minister Gar deniers van CRM dienen te hou den. En gezien het al eerder inge nomen standpunt van het minis terie in deze („de KNVB wordt geen uitstel meer verleend") zal de kijker de komende weken (maanden?) in verstoken blijven van voetbalflitsen op televisie. Overigens lieten de betrokken zendgemachtigden gisteren wel weten het ingenomen standpunt van de clubs in het betaalde voet bal te betreuren. „Juist door een dergelijk standpuntin te ne men", zo lieten de omroepen in een officiële verklaring weten, „zullen de vele voetballiefheb bers in ons land verstoken blij ven van de gebruikelijke televi- sie-verslaggeving van nationale en internationale voetbalwed strijden voor zover die zich af spelen op velden met te veel re clame". Hier mag wel uit blijken dat de om roepen het te verwachten vernie tigende oordeel van de kijkers ei genlijk nog het meest vrezen. En dat terwijl juist de NOS door de nieuwe richtlijnen van minister Gardeniers en het ingenomen standpunt van de KNVB in prin cipe een „verlies" lijdt van ruim één miljoen gulden. Het in 1979 met de KNVB overeen gekomen contract voor het uit zenden van voetbalflitsen op te levisie leverde de bond het niet onaanzienlijke bedrag op van 3,5 miljoen gulden voor een periode van drie jaar. Dat bedrag werd, met name op aandrang van Eric Vilé, voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal, in één keer overgemaakt op de rekening van de KNVB. Jaarlijks wordt van dat bedrag een gedeelte aan de 36 clubs uitgekeerd. Daarente gen is nog maar tweederde van de overeengekomen periode in het contract verstreken. Kortom: de NOS heeft reeds betaald voor het mogen uitzenden van flitsen op televisie voor het komende seizoen, maar wordt daarin ge dwarsboomd door de nu ontsta ne situatie. Van reclamatie van die één miljoen gulden is echter geen sprake. Dé Stoop, lid van het sectiebestuur betaald voetbal en in dat bestuur onder andere belast met de con tacten met de overheid (CRM), deelde maandagavond in Utrecht al mee dat de NOS wel kom blijft in de stadions. „Maar je moet als „gast" natuurlijk niet UTRECHT (ANP) - FC Utrecht gaat een moeilijk sei zoen tegemoet. 'Een noodsei- zoen', zo drukte voorzitter Cees Werkhoven zijn ver wachting omtrent het ko mende seizoen uit. FC Utrecht maakt in afwachting van de oplevering van het nieuwe Utrecht-stadion ge bruik van de noodaccommo- datie op het Veemarkt-ter rein in Utrecht. Werkhoven besteedde gisteren tijdens de perspresentatie veel aan dacht aan het Galgenwaard- loze jaar. 'We zullen deze competitie veel problemen en klachten krijgen over onze accommodatie. Maar volgend jaar voetbalt FC Utrecht in een van de mooi ste en modernste stadions van Europa. Als we dat maar voor ogen houden, dan ko men we deze noodsituatie wel te boven. Utrecht zal door de accommo datie-problemen ook flink wat inkomsten moeten der ven. De tribunes op de Vee markt kunnen ten hoogste tienduizend toeschouwers herbergen en de ruimte voor reclameborden is ook aan de magere kant. Cees Werkho ven: "Alleen al door die ver minderde reclamemogelijk heden missen we 80.000 gul den aan inkomsten. Verder zal ons toeschouwersgemid delde dit jaar sterk teruglo pen. Op de Veemarkt kan je bij toppers als tegen AZ en Ajax niets extra's verdienen. We hebben de hoop, dat het budget bewakings instituut (BBI) ons verlies aan toe schouwers wil compense- Datzelfde BBI heeft ook be paald, dat bij FC Utrecht de salaris-uitgaven niet meer mogen stijgen. De nummer drie van de vorige competitie moest daardoor de selectie - van 23 spelers met vijf man verminderen. Het vertrek van de geroutineerde topspe- lers Van Hanegem (Feye- noord) en Wildbret (Seiko) was daarbij iets minder wel kom dan het verkopen van Van Staa (Heracles), Van der Vlag (Veendam) en Witbaard (Eagles) en het uitlenen van Rietveld aan Wageningen. van tevoren gaan zeggen: Ik wil wel bij jou op bezoek komen, maar dan moetje eerst je meubi lair veranderen. Dan heb je kans dat de gastheer geen prijs meer op dat bezoek stelt". Het is daarnaast niet aannemelijk dat één van de omroepen zich toch waagt aan een tv-uitzending waarin een overheersende rol is weggelegd voor reclame-borden. De straffen die het ministerie van CRM in een dergelijk geval kan uitdelen wegen duidelijk zwaarder dan het belang van een enkele voetbaluitzending. „Be risping, het tijdelijk intrekken van de zendvergunning en zelfs het volledig intrekken van de vergunning behoren in het geval deze richtlijnen worden overtre den tot de sanctiemaatregelen" aldus een voorlichter van CRM. „En wij verwachten niet dat de om roepen een dergelijk risico wil len lopen. Overigens is het pas enkele keren voorgekomen dat omroepen in „overtreding" wa ren volgens de minister (Veroni ca met het uitzenden van de voetbalwedstrijd Ajax-Oranyan- kees en in het diepe verleden nog eens de VPRO - red). Aan de an dere kant hoeft het publiek hele maal niet verstoken te blijven van voetbalflitsen op tv, wanneer de NOS zich maar aan de nieuwe richtlijnen houdt en de reclame borden tijdens de uitzendingen mijdt" Stoop, lid van het sectiebestuur betaald voetbal, heeft reden tot lachen. Ook als de NOS geen flitsen van voetbalduels meer uitzendt behoudt de KNVB dit jaar ongeveer een miljoen in eigen portemonnee. Dat bedrag heeft de NOS reeds gestort voor het mogen uitzenden van flitsen van wedstrijden. ROTTERDAM - NAC heeft bij Feyenoord geïnfor meerd naar Sjaak Troost. De Bredase vereniging wil de middenvelder voor vol gend seizoen eventueel huren van de Kuipclub, die onlangs met Troost zelf overeenstemming be reikte over het principe van uitlenen, onder het motto dat zoiets beter zou zijn voor zijn ontwikke ling. NAC zal op korte ter- mijn contact opnemen met Troost. Als de transfer van Van der Gijp van Sparta naar Feyenoord rond komt, overwegen de Rottérda- mers ook met rechterspits Ri chard Budding over dat principe te gaan praten FC Twente heeft gisteravond in ei gen stadion een oefenwedstrijd tegen FC Köln met 1-2 verloren. De Enschedese ploeg drukte een sterk overwicht in de eerste helft uit door een doelpunt van Bleu- mmg, die na een combinatie met Sanches Torres een afstands schot losliet, waar Schumacher geen kijk. op had. Köln dicteerde het spel in de twee de helft. Klaus Fischer (na een zwak moment van Van Gerven) en Strack maakten de treffers voor de Bundesligaclub. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in de eerste divisie van de Franse voetbal bond zijn: Monaco-Sochaux 2-3. Lyon-Nice 1-0; Bordeaux-Valen ciennes 2-0; Montpellier-Nantes 2-0; Rcims-Nancy 1-2; Bastia Brest 3-1, Tours-Lens 1-0, Laval Auxerre 2-0; Metz Parys-St. Ger main 11. Straatsburg St Btftgn ne 2-0. Stand op kop 1. Lyon 6 punten 2 Bordeaux. Sochaux. Panjs. St Germain 5, 5. Bastia, Straatsburg en Nancy 4. ook toen UVS. dat nu overigens bepaald niet boos is op de speler. Trainer Gerard Désar: "Sportief gezien is het voor ons natuurlijk een grote teleurstelling, maar Kamphues hebben we niets te verwijten. Hij heeft het zeer fat soenlijk gespeeld en heeft ons ook meegedeeld dat Telstar een gesprek met hem wilde hebben. We wisten dus precies wat er aan de hand was en wat er zou gebeu ren. In deze tijd hebben nogal wat betaalde clubs haast met het aantrekken van spelers omdat ze gaten willen dichten". Hoeveel haast Telstar had, bleek wel uit de gang van zaken. In eer ste instantie was Kamphues al leen uitgenodigd voor een ge sprek. vervolgens zou hy een hal ve wedstrijd meespelen tegen Haarlem, toen puntje by paaltje kwam 'stond" hij gisteravond ne gentig minuten lang de Leidse inbreng in het veld te vergroten naast John Verschoor en Theo van Seggelen. Veel meer dan "staan" was dat trouwens niet. omdat Kamphues dik twee maanden niet had ge traind na zyn vertrek by Amster dam. Hij torste overduidelijk te veel gewicht mee ("Er moet nog minstens vijf kilo af'). maar had het geluk dat zijn directe tegen strever Hans Kraay junior ver onder zijn kunnen bleef en vol deed toch. ondanks de 1-0 zege van Haarlem dat zaterdag in de finale van het toernooi Volen- dam ontmoet. Het team waar voor Katwyker Kees Guyt een fraai goaltje scoorde, won met 3- 1 van FC Amsterdam. Terug naar Kamphues die nader hand de complimenten kon in nen van Haarlem-trainer Van Doorneveld en geloofd werd door zyn nieuwe baas" Joop Brand. "Ik ben erg bly dat Kam phues en Wetzel erbij komen", sprak de oefenmeester van Tel star. "Zeker bij de slappe troep die wy hier hadden. Kamphues is natuurlijk een zeer sterke kracht, hij is de brekende mid denvelder die wy nodig hebben. Dat conditie-tekort zegt niks, dat is zo weg". Het onderwerp van gesprek zelf was uiteraard eveneens tevre den. Kamphues: "Want voor Tel star-begrippen ga ik zeer goed verdienen. Dat kon ik niet laten lopen, vooral niet omdat ze me hier ook een baan (by een platen- maatschappy) garanderen". En die garantie betekende veel voor Kamphues die by Amster dam niet alleen wilde vertrekken omdat hy daar. in de marge van het betaald voetbal, een "zeer la ge aanbieding" had gekregen, maar ook omdat de hoofdstede lijke vestiging van het autobe drijf waar hy part time werkte zou verdwijnen. Een aantal nega tieve opmerkingen van de nieu we Amsterdam-trainer Kick, ex EDO. vormden de bekende druppel. Kamphues' keuze was gemaakt Hy ging terug naar de amateurs, sloeg aanbiedingen van NEC en de Belgische der deklasser Germinal, "waar ik veel zwart geld kon verdienen", consequent af en "koos" voor de maatschappelijke zekerheid van een veilige baan. Hij kreeg die via de bemiddeling van UVS Na tWM dagen arbeid als baliemedewerker by een Leidse bank. kwam het aanbod van Telstar Met baan "Ook daar kan ik nu dus die maatschappe lijke zekerheid krijgen en boven dien kan ik er nog lekker bij ver dienen. Ik vind het vreselyk lul- H| VOOr UVS. dat me zeer goed behandeld heeft, maar dit kon ik niet meer afslaan" UVS heeft zich er by neergelegd. "Ik kan het hem niet kwalyk ne men". aldus Desar "Dit gebeurt nou eenmaal in de voetballery en voor hem is dit een goede zaak. Ik heb er dan ook geen proble men mee. want hy heeft het steeds netjes gespeeld. Maar sportief is het natuurlijk een te leurstelling. we hadd.M OOM hoop op hem gevestigd. Hy was de enige versterking die we zou den krygen". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11