Sancties tegen negatief spel" Volkov herdenkt spoorwegarbeider met wereldrecord Basisplaats Michel Valke op de tocht NOS is welkommaar het meubilair blijft" t Sparta test Van Leeuwen YVCS-voorzitter Karei Jansen op contactdag betaald voetbal Tafelteiinis- jeugcl negende PAGINA 9 MOSKOU (ANP) - Konstantin Volkov uit de Sowjet-Unie heeft gisteren tijdens atletiek wedstrijden in Irkoetsk het wereldrecord polsstokhoogspringen gebracht op 5 meter 84. Volkov verbeterde het record dat op naam stond van zijn landgenoot Vladimir Poljakov met drie centimeter. Op 26 juni van dit jaar had Poljakov het record van de Fransman Vigneron in Tiflis overgenomen. De wedstrijden in Irkoetsk, de woonplaats van Volkov, werden gehouden ter gelegenheid van de "dag van de spoorwegarbeider". DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 SPORT EINDHOVEN (GPD) Nauwelijks twee weken voor het begin van de competitie in de eredivisie lijkt Michel Valke. twee seizoenen geleden voor bijna een miljoen gulden overgcnonen van het Rotterdamse Spar ta. niet langer meer zeker te zijn van een basisplaats in het elftal van PSV. In de voorbereiding op het komende seizoen prefereerde oefen- meester thijs Liebrechts steevast Willie van der Kuijlen boven Valke op het middenveld van de Eindhovense formatie. Liebrechts: „De motiva tie waarmee Van der Kuijlen aan dit seizoen is begonnen, is geweldig. Hij lijkt wel herboren. Voor mij is de voorlopige keuze van Van der Kuijlen boven Valke normaal, omdat ik kies voor die speler die het best functioneert". Niet alleen voor Michel Valke. maar ook voor een aantal andere spelers die vorig seizoen (noodgedwongen door de vele blessures bij PSV) we kelijks deel uitmaakten van de basis, is er geen plaats meer in de hoofd macht van de Eindhovenaren: de Koreaan Huh, Andri Koster, Erwin Koeman. Willie Jansen (door Rijvers tot aspirant-international gebom bardeerd) en de van Willem II teruggehaalde Lansbergen. Liebrechts verwees overigens gistermiddag tijdens de voorstelling van de PSV-ploeg in Eindhoven naar de moeilijkheden waarmee hij bij zijn start bij PSV werd geconfronteerd. „Toen ik mijn werkzaamheden bij PSV begon, hadden er zich verschillende groepjes in de groep ge vormd. Er bestond nogal wat naijver, die meerdere malen ruzies tot gevolg had. Ik heb me van begin af aan zo neutraal mogelijk opgesteld en ik heb de indruk gekregen dat er door veel praten nu heel veel opgelost is". Nog altijd niet opgelost is de problematiek rond René van de Kerkhof, die nu al voor het zoveelste achtereenvolgende jaar aan het begin van het seizoen heeft laten weten PSV in te willen ruilen voor een buiten landse club. Liebrechts: „René loopt kennelijk met het een of ander raar idee in de kop dat zijn voetbalcarrière niet compleet kan zijn zon der voor een buitenlandse club gespeeld te hebben. René van de Kerkhof verwacht echter zelf dat hij op korte termijn voor het Engelse Wolverhampton Wanderers zal spelen. Van de Kerkhof: Wolverhampton is bereid 500.000 gulden aan PSV te betalen. Met de club zelf ben ik al rond. Vandaag of uiterlijk morgen zal mijn transfer definitief worden geregeld". v Tijdens atletiekwedstrijdenwaarvan de entourage meer weg had van een groots volksfeest, "klom" Konstantin Volkov met behulp van de pols stok over 5.84 meter, een nieuw wereldrecord. ROTTERDAM (GPD) - De bij FC Den Haag afgevoerde centrum spits Henk van Leeuwen heeft maandagmiddag meegetraind met de selectie van Sparta Het ligt in de bedoeling dat de 30-jari- ge oud-international deze week door de Rotterdamse club nader op de proef zal worden gesteld. Naar verluidt vraagt FC Den Haag voor Van Leeuwen een transfersom van rond een ton. UTRECHT (GPD) Aan de ene kant een lofwaardig streven, aan de andere kant uitein delijk de bevestiging van alle direct betrokkenen bij het produkt betaald voetbal dat „het spel" niet meer datgene brengt waarop de consument-toeschouwer zit te wachten. Zo kan de gisteren georganiseerde contactdag voor het betaalde voetbal eigenlijk het best omschreven worden. Met als discussiestelling „datgene uit het veld of spel te halen waardoor de toeschouwersaantallen weer zullen toenemen" (lees: en waardoor meer recette verkregen kan worden) troffen spelers, trainers, managers, clubbestuurderen en belangenorganisaties elkaar in Utrecht voor een soort werkbespreking. WCS-voorzitter Karei Jansen rpleitte op de contactdag v rverigens ontbraken, voor straffen tegen het negatieve spel. Een r En hoewel deze contactdag in eer ste instantie bedoeld was om tot enkele aanbevelingen voor aan trekkelijker voetbal in het ko mende seizoen te komen, bleef het echter bij enkele zeer voorlo pige conclusies en suggesties voor de naaste toekomst. Dé Stoop „Het was dan ook de moeilijkste vergadering die de KNVB ooit georganiseerd heeft", zo meen de, bij afwezigheid van sectiebe stuursvoorzitter Vilé, de ge spreksleider van de contactdag. Dé Stoop. „Voor de eerste maal in de geschiedenis van de KNVB werd er nu eens niet over de randverschijnselen van het be taald voetbal gesproken, maar over het produkt zelf. En zoiets vereist aanpassing en zeker tijd". Waarmee Stoop al duidelijk aangaf dat het gesprek eigenlijk als een soort toetsing zal moeten gaan fungeren voor de werkgroep „Competitie-opzet", die zich sa men met de belangenorganisa ties WCS (spelers). WON (trai ners) en de scheidsrechterscom- missie over de conclusies en aan bevelingen van maandag zal bui gen. Deze samenspraak zal, naar wordt verwacht, in december uitmonden in een afrondend rap port dat als leidraad moet funge ren voor het beoogde: meer toe schouwers bij voetbalwedstrij den in zowel de ere- als de eerste divisie. WCS-voorzitter Karei Jansen deed hiertoe gisteren een van de meest opmerkelijke suggesties Hij maakt zich al vanaf 1979 sterk voor het opnemen van een zogenaamde voetbalparagraaf in de cao voor contractspelers Die paragraaf zou puur voetbaltech- nische aspecten in moeten gaan houden. „Waardoor", aldus Jan sen, „wanneer die paragraaf er zou zijn, en er dus duidelijke af spraken over op welke wijze zo positief mogelijk gevoetbald kan worden, sanctiemaatregelen toe gepast kunnen worden tegen de genen die zich niet aan de afspra ken houden. Dat hoeven geen al te ingrijpende maatregelen te be helzen. maar men moet wel we ten dat een sanctioneel optreden wegens het overtreden van de af spraken tot de mogelijkheden behoort. Daardoor schepje disci pline". Voor het vaststellen van de straf maat zou een speciale commissie in het leven geroepen moeten worden. Of die commissie even eens gemachtigd is sancties te treffen tegen trainers die er een te negatief spelconcept op na houden, behoort echter nog tot een van de onduidelijkheden. Wat daarentegen gisteren wel vast stond voor de aanwezigen, was de negatieve invloed die scheids rechters op het spelverloop en het publiek kunnen uitoefenen. De rol die de arbiter in het Ne derlandse voetbal vervult, stond dan ook lang ter discussie. Des te vreemder was het derhalve dat de arbiters als enigen gisteren niet waren uitgenodigd voor de contactdag. De discussie mondde op die ma nier echter wel uit in opvallend veel suggesties aan het adres van de Nederlandse arbiters. In de komende weken zal de werk groep Competitie-opzet met in bijzonder de scheidsrechters- commissie in de slag moeten gaan over onder andere de vol gende punten: er dient veel har der opgetreden te worden tegen het van achteren aanvallen; de scheidsrechter dient de wed strijd alleen te onderbreken voor duidelijk ernstige blessures; de scheidsrechter dient zich beper kingen op te leggen bij het flui ten naar aanleiding van kop duels; de scheidsrechter moet er op letten dat vrije trappen sneller genomen worden en dient in sommige gevallen het voordeel van de twijfel aan de thuispelen- de vereniging te geven. Met name dit laatste aspect stuitte op nogal wat weerstand bij Leo van der Kroft, voorzitter van de scheidsrechterscommissie. Vol gens Van der Kroft kan een der gelijke aanbeveling nooit verwe zenlijkt worden, daar dan de on partijdigheid van de arbiter aan getast wordt. „Aan de andere kant", aldus Stoop, „kan het ook wel eens goed zijn dat een scheidsrechter op een gegeven moment kiest voor het zakelijke aspect. Met name bij toernooien zoals jaarlijks in Rotterdam en Amsterdam worden georgani seerd. Afgelopen vrijdagavond was er weer zo'n twijfelgeval tij dens Feyenoord-Celtic. De bal werd in het strafschopgebied te gen de arm van een Celtic-speler geschoten. Twijfel bij de scheids rechter en net voor 99 procent Nederlandse publiek, dat in zo'n geval eigenlijk eist dat die penal- De 21-jarige Volkov maakte in de Siberische stad Irkoetsk slechts drie sprongen Volkov eindigde in Moskou tijdens de Olympi sche Spelen als tweede en was al houder van het ïndoorrecord. Terwijl het persbureau Tass de prestatie van Volkov gistermid dag reeds als een wereldrecord ty wordt toegekend. Dat gebeur de uiteindelijk niet wat weer wrevel opwekte bij de toeschou- doorgaf. twijfelden redacteuren van het sportdagblad Sovjetski Sport' nog of de 5.84 wel in aan merking zou komen voor erken ning. Het is namelijk de vraag of deze wedstrijden bij de Interna tionale Amateur Atletiek Federa tie zijn aangemeld. In Irkoetsk, aan de zuidkant van het Baikal- wers. Wat zou m zo'n geval beter zyn geweest, kun je je dan afvra gen"? meer en aan de Trans-Sibensche spoorweg gelegen, heerste meer de sfeer van een volksfeest dan die van een internationale sport wedstrijd. Het opgedrongen pu bliek stond vlak bij de polshoog- bak om de plaatselijke favoriet gade n Aan de wedstrijd deden vijf sprin gers mee. Daarmee was voldaan aan de internationale eis, dat ten minste dne deelnemers op het betreffende onderdeel moeten uitkomen. Niettemin was de krachtmeting voor Volkov op maat gesneden. Volkov maakte zijn eerste sprong op 5.50 twee opponenten waren niet hoger ge komen dan 5 meter. De Sowjet- atleet overmeesterde de 5.70 en de 5.84 eveneens in zyn eerste poging Konstantin Volkov heeft het van niemand vreemd. Zijn vader Joe- ri heeft in Irkoetsk een gerepu teerde polshoogschool opge bouwd. Ook de onttroonde re cordhouder Poljakov reist van Moskou regelmatig 5000 kilome ter oostwaarts om zijn techniek te perfectioneren. Volkov werd al op elf-jarige leeftijd door zijn vader (die in zijn toptijd goed was voor 5 meter 20) naar de atle tiekbaan meegenomen. Het we reldrecord polsstokhoogsprin gen was dit seizoen al twee keer eerder verbeterd Voor Poljakov had de Fransman Thierry Vigne ron op 20 juni met 5.80 Wladvs law Kozakiewicz (5.78) afgelost De Pool Kozakiewicz werd in Moskou olympisch kampioen. Ovett Steve Ovett is er in Bergen (Noor wegen) niet in geslaagd zijn ei gen wereldrecord op 1500 meter (3.31,36) omver te werpen. Ovett deed in Noorwegen een record- poging. maar zag door regen en wind zijn kans op een nieuwe wereldtoptijd verloren gaan. Ovett won de 1500 meter-race wel, maar zijn tijd van 3 34.63 was bij lange na niet voldoende om zyn toptyd van Koblenz 1980) te verbeteren. De Britse atleet wilde na afloop geen commentaar leveren op zyn mislukte recordpoging. Andere atleten stelden, dat de omstan digheden in het Bergense atle- tiekstadium veel te slecht waren voor een serieuze benadering van het wereldrecord. De belangrydste uitslagen van de atletiekwedstrijdf n Bergen: 1500 meter (heren): i. Steve Ovett (GBr) 3.34.63 min 2. Steve Cram (GBr) 3 40.23 3. Jan Fjavestad (Noo) 3 53.92 3000 meter (heren): 1 H-r.r R (Ken) 7.58,8 min 2. Kelly Jensen (VSt) 7.59,9 3 Jarl Aase (Noo) 8 22,1 Discuswerpen (heren): 1. John Po well (VSt) 63 SO meter 2 Knut Hjeltnes (Noo) 61 64 m 3. Al Oerter (VSt) 60 24 m Steve Ovett TOPOLCANY (ANP) - Het Neder landse jongensteam (onder 15 jaar) heeft tijdens de Europese jeugdkampioenschappen in Top- olcany een negende plaats be reikt. Nederland versloeg Dene marken met 3-1 en was daarmee zeker van de negende klassering Bij de meisjes kon Nederland de stryd om de negende plaats niet succesvol afsluiten Tegen het Poolse jeugdteam leed de ploeg van coach Gerard Bakker een nc derlaag van 3 1. waardoor de meisjes met de tiende plaats ge noegen moesten nemen De eindstanden van de landen stryd tydens de Europese jeugd kampioenschappen in Topolca- ny (Tsjechoslowakyc) Jongens 1 Groot-Brittannic, 2 Sowjct-Unic. 3 Roemenie. 4 Hongarije. 5 Tsjechoslowakyc Meisjes 1 Hongarije, 2. Sowjet Unie. 3 Joegoslavië. 4 Groot Brittannie. 5 Roemenie. UTRECHT (ANP) - Het betaal de voetbal heeft unaniem be sloten geen reclameborden uit de stadions te verwijde ren. De NOS blijft welkom voor het uitzenden van tv-re- portages, maar zal door de standpunten van de clubs niet in staat zijn te voldoen aan de ministeriële beschik king inzake sluikreclame op de televisie. De NOS zal zich vandaag beraden over de te nemen stappen. De betaalde clubs, 33 van de 36 waren vertegenwoordigd op de bijeenkomst in Utrecht, staan op het standpunt, dat een aanpassing van de recla- i dee i de r ter een derving van inkom sten betekent, die het betaal de voetbal zich zonder enige compensatie niet kan veroor loven Sectiebestuurder Stoop, voor zitter van de niet openbare bijeenkomst, zei in een pers conferentie na afloop dat de clubs ook geen geleidelijke vermindering van de reclame willen. "Het sectiebestuur". voegde Stoop eraan toe. "conformeert zich aan het eenstemmig genomen besluit van de clubs". In de bestaande situatie kan de NOS alleen uitzenden bij PSV en Feyenoord en uit het Olympisch stadion. Stoop was van mening dat er toch voetbal op de tv zou komen "Er is altijd beweerd dat de televisie niet zonder voetbal .kan, daarom is er een con tract van drie jaar, voor ruim drie miljoen gulden met de NOS afgesloten Wy willen die afspraak best ho- willen te vens de overeenkomsten met onze adverteerders nakomen. Wanneer wij dat laatste niet zouden doen. dan schat ik het verlies op drie miljoen gul den in één jaar voor het totale betaalde voetbal". "De NOS blijft welkom bij ons, zoals ook een gast zou zijn in mijn huis. tenzij die my wilde verplichten myn meubilair te veranderen voor hy komt". Stoop stelde dat de NOS, die voor 5 augustus van de clubs een verklaring verlangde dat men aan de voorwaarden van de minister van CRM zou vol doen. nu een beslissing moet nemen. "Van de KNVB noch van de clubs zyn verdere stappen te verwachten. Ons standpunt staat vast", ver klaarde de woordvoerder van de betaalde verenigingen. Stoop liet nog weten dat de mi nisteriele beschikking, wan neer niet aan de voorwaarden voor reclame in de stadions is voldaan, slechts het uitzen den van flitsen van maximaal twee minuten toestaat 'De NOS kan dus voetbal bren gen door van veel wedstrij den flitsen uit te zenden", vereenvoudigde Stoop de to tale problematiek.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9