'We waren van de entering op de hoogte 8i5n3ES8 Magda Maria-bernanmngslid John Montanus uit Noordwijk: Interview 99 I- Vraagtekens WD bij oppakken zendpiraat R.K.-kerk herziet recht Roomburg laatste krachtmeting voor titelkandidaten NK-tennis PAGINA 8 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 Door Sjak Jansen Gisteren meldden de kranten in geuren en kleuren over de bliksemactie, waarmee de marine en de rijkspolitie te water zaterdagmorgen in alle vroegte de mond snoer den van de nieuwe zendpi raat Radio Paradise. Aan boord van het zendschip Magda Maria bevonden zich nog slechts twee Ieren, een Noordwijker en diens vriendin. Vandaag een interview met het gebeurde luistert toe. deze laatste twee, John Montanus en Riky van de Vondervoort. John doet het woord, Riky nog onder de indruk van NOORDWIJK - „Vraag niet naar het brein ach ter het zendschip of de geldschieter van Radio Paradise", zegt John Montanus, „want dat weet ik niet. Ik weet bijna niks. Ik weet niet eens hoe of wanneer ik mijn salaris krijg. Dat zouden ze me telefo nisch nog laten weten." Wie „ze" zijn..? Ook dót zegt John Montanus, de man die op het dit weekeinde opge brachte zendschip Magda Maria nota bene de lakens zou hebben uitgedeeld, niet te weten. „In de hele organi satie ben ik maar een kleine jongen", aldus de 25-jarige kok uit Noordwijk. „Mijn taak was voor eten en koffie te zorgen. En voor de rest liep ik wel eens de wacht." „Maar we waren dus op de hoogte. We waren getipt dat justitie ons zou overrompe len. Vandaar dat een aantal mensen voortijdig het schip heeft kunnen verlaten." Hoe veel mensen dat waren, wenst Montanus niet te ver klappen, wel „dat de sloep, die mensen de wijk n, 'Maartje' heette." Ofschoon hij meteen toestem de met dit gesprek, lijkt John Montanus zich maar wat vaak in nevelen te willen hul len. De aap komt alras uit de mouw. Het gaat om gelazer. „Eerst dat m'n vriendin en ik zatermorgen om half zes uit onze kooi werden getrom meld, vervolgens het machts vertoon van de marine, toen het vijf uur durende verhoor van de recherche, dat om gek van te worden was en nu weer mijn telefoon, die wordt afgetapt omdat ze verwach ten dat iemand van het zend schip hierheen zal bellen John Montanus begint er zijn buik van vol te krijgen. A John Montanus en Riky van de Vondervoort, bemanningsleden van het opgebrachte zendschip Magda Maria: „We waren getipt dat justitie ons zou overrompelen." (Foto: Dick Hogewoning) Avontuur Een jaar geleden was dat wel even anders. Toen rook Mon tanus het avontuur. „Ik werk te als kok in Spanje en op ze kere dag vroeg een man, ja hoe heette hij ook al weer?, of het mij iets leek om op een zendschip te komen werken. Dat leek mij wel. Vooral het avontuurlijke trok me." En de verdiensten? „Een boterham met roomboter. Meer zeg ik niet. Ik zat al een maand op het schip, toen we zaterdagmorgen door de rijkspolitie te water en de ma rine Werden overrompeld. Half zes was het. Mijn vrien din en ik hadden tot vier uur de wacht gelopen. Doodmoe waren we en ineens stonden ze in onze kooi. „Aankleden", commandeerden ze. Vanaf die tijd mochten we niet meer met elkaar praten en niet meer alleen naar de wc. Dat gold ook voor de twee Ie ren, met wie we aan boord waren. Natuurlijk vroegen de het recht vandaan haalden, om ons te enteren. We bevonden ons per slot buiten de territo riale wateren. Maar we kre gen gewoon geen antwoord." Niet zeuren Montanus' vriendin, Riky van de Vondervoort uit Gemert, hoort hel verhaal van haar vriend bedremmeld voor zich uit starend aan. Af en toe knikt ze, voor het overige ver roert ze geen vin. „Haar is het allemaal wat te veel gewor den", verklaart Montanus. „Het vervelende is ook: Riky heeft aan de hele affaire rond het zendschip part noch deel gehad. Louter voor haar vakantie en om mij gezel- John Montanus zegt niet het gevoel te hebben ergens voor te zijn opgedraaid. „Afge sproken was dat wij en de twee Ieren de zaken aan boord zouden waarnemen en dat de anderen het schip voortijdig zouden verlaten. Dan moet je verder niet zeu ren, vind ik." „Bovendien dachten wij dat justitie geen enkele grond had om ons weg te slepen. Ons schip was helemaal in or de, we lagen tien mijl voor de kust van Scheveningen voor anker, dus buiten de territo riale wateren... Wat kon justi tie ons nou eigenlijk maken?, dachten we." Panamese vlag „Buiten die territoriale wateren was justitie krachtens artikel 20 van de Telegraaf- en Tele foon wet wel degelijk gerech tigd stappen te ondernemen tegen het zendschip", luidt het commentaar van de Haagse officier van justitie mr. H. A. Holthuis. Genoemde wet verbiedt het aanleggen van bepaalde zendinstallaties aan boord van schepen. „En volken rechtelijk klopt de zaak ook", aldus officier mr. Holthuis. „Want Nederlandse belangen waren wel degelijk in het ge ding en geen buitenlandse in stantie kon om hulp worden gevraagd." Justitie tast nog steeds in het duister waar het de herkomst van de Magda Maria betreft. De scheepspapieren waren ook vanochtend nog niet bo ven water, maar er zijn aan wijzingen dat het 620 ton me tende schip onder Panamese vlag vaart. Justitie heeft ech ter goede hoop dat de eige naar zich binnenkort zal mel den om de Magda Maria op te Crimineel Inmiddels heeft justitie laten weten, dat „mogelijk stappen zullen volgen" tegen de vier opgebrachte, maar inmiddels op vrije voeten gestelde, be manningsleden. Zij zouden kunnen worden gestraft met een gevangenisstraf van ma ximaal zes maanden. Ander zijds beraadt ook de tegen partij zich over stappen aan het adres van justitie. John Montanus: „Eerst spreek ik mijn advocaat en dan ga ik met vakantie." En de telefoon? Montanus: „Die wordt nog steeds afgetapt?" Je zou hen ermee op een dwaalspoor kunnen brengen? Montanus: „Wanneer ik in het zendschip een hoop geld had gestopt, zou ik dat ook zeer beslist doen." Als nu toch mocht blijken dat het schip onrechtmatig is op gebracht? John Montanus: „Dan zal het schip wel terug gaan naar de plaats waar het lag. En dan ga ook ik terug. Maar ik zie wel. Ook wat justitie doet, ik zie wel. Ik ben nergens bang voor. Ik ben immers geen cri mineel." En officier van justitie mr. Holthuis: „Zo zou ik de heer Montanus ook niet willen be stempelen." DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede-Kamerleden Nijpels en Keja (beiden WD) heb ben minister De Ruiter van justitie schriftelijk gevraagd volledige opheldering te ge ven over het opbrengen van het zendschip de Magda Ma ria van de radiopiraat Radio Paradijs. De beide kamerleden willen op de kortst mogelijke termijn van de bewindsman verne men op welke juridische ba sis justitie heeft kunnen in grijpen. "Het optreden deed nogal krampachtig aan en toont aan hoe geprobeerd wordt het vermolmde omroepbestel in ons land kunstmatig in le ven te houden", aldus Nijpels gisteren in een mondelinge toelichting op zijn vragen. De Haagse officier van justitie mr. HA. Holthuis weer spreekt dat het opbrengen van het zendschip Magda Ma ria, dat buiten de Nederland se territoriale wateren lag, een daad van zeeroverij was. "Het schip kon uitzendingen verzorgen die in Nederland te beluisteren waren. Dat is in strijd met de Telegraaf- en Tclefoonwet, en dat rechtvaardigde het opbren gen van het zendschip", al dus mr. Holthuis. Op een vraag welk Nederlands belang met het opbrengen van het zendschip was ge diend - niet direct aantoon baar dat van de financiers van de uitzendingen, indien het Nederlanders zijn, en ook niet dat van de luisteraars bleef mr. Holthuis het ant woord schuldig. "Dat moet de rechter maar uitmaken" meende hy. Over de identiteit van de eige naars van het schip en van de belanghebbenden bij de uit zendingen is nog niets naders bekend. "We hebben dat in onderzoek", deelde de offi cier van justitie mee en voeg de daaraan toe dat zich tot dusver niemand had gemeld. Het verhoor van de vier opva renden hód in dat opzicht geen bijzonderheden opgele verd. De verontwaardiging over de justitiële actie van afgelopen weekeinde tegen de piraat Radio Paradijs wordt mo menteel in kringen van ex-pi- raten en ander commercieel nauw bij de zendpiraterij be trokken omgesmeed in een concrete tegenactie. De Haarlemmer Steph Willem- sen heeft een actiecomité op gericht met de bedoeling een advocaat aan te trekken die moet proberen ten behoeve van de nog steeds onbekende financiers het zendschip Magda Maria terug te vorde ren. De financiers zouden een proces tegen de Nederlandse staat voorbereiden. In een ad vertentie in het dagblad De Telegraaf roept Willemsen de Nederlandse bevolking dins dag op tot steun aan zijn ac tie. Rob Olthof van de Stichting Mediacommunicatie in Am sterdam wil enkele duizen den ansichtkaarten laten drukken met een rouwrand- je, waarbinnen een foto van de Magda Maria is te zien. Op de achterzijde komt, zo meldt hy, de naam van de demissio naire premier Van Agt te staan, aan wie piratenfans van hun woede blijk kunnen geven. Beiden ontkennen iets met de zendactiviteiten van doen te hebben, maar melden onaf hankelijk van elkaar, dat de Magda Maria in het Paname se scheepsregister staat ver meld onder de naam "Corral Cloud". De eigenaar van he^ schip zou een papieren Pana mese BV zijn. Willemsen, die zelf enkele jaren geleden vanaf Radio Condor uitzendingen op zee verzorg de. voordat dit schip werd verkocht onder de naam At lantis. meent dat justitie zich schuldig heeft gemaakt aan zeeroverij. Naar zijn mening is de Telegraaf- en Telefoon- wet, op grond waarvan justi tie het zendschip heeft opge bracht, buiten de territoriale wateren niet van toepassing. De herziening van het kerkelijk recht in de r.k. kerk zal naar me ning van kardinaal Pericle Fclici in 1982 afgerond zijn. Hij vindt echter, dat minstens een jaar moet verlopen voordat de nieu we wetgeving officieel van kracht wordt. Dit betekent, dat de r.k. kerk pas in 1983 over een nieuwe wetgeving zal beschik ken, aldus kardinaal Felici. In het semi-officiele Vaticaanse dagblad "Osservatore Romano" deelt hij verder mee, dat de laat ste versie van het herziene kerke lijke recht aan het oordeel van een uitgebreide commissie zal worden onderwerpen, die in ok tober in het Vaticaan bijeen komt. Afgelopen weekeinde heeft de paus deze commissie uitgebreid met 37 nieuwe leden, van wie twintig afkomstig zijn uit Zuid-Amerika, Afrika cn Azië. Onder de 37 nieuw be noemden bevindt zich ook de Nederlandse bisschop Paul Ver schuren uit Finland. In het Noorditaliaanse plaatsje Torre Pellice is de jaarlijkse sy node van de Waldenzen en Me thodisten geopend. De 180 af gevaardigden van beide kerken, die sinds twee jaar bestuurlijk samen op weg zijn, zullen zich onder meer bezig houden met de betrekkingen tot de staat. Tij dens de openingskerkdienst werden drie Waldenzen tot pries ter gewijd, onder wie de uitgetre den Franciscaan Alfredo Berlen- dis en mevr. Giovanna Pons. Het aantal vrouwelijke voorgangers is daarmee tot 5 gestegen. Er zijn jn Italië ongeveer 30.000 Walden zen en 6000 Methodisten. De Westduitse bisschoppen Franz Hengsbach (Essen) en Jo sef Stimpfie (Augusburg) heb ben een protest tegen de Berlijn- se muur ondertekend van de be weging voor de mensenrechten. Het protest, vervat in de oproep "overwin de muur", noemt de Berlijnse muur een "onmenselij ke verworvenheid" van de twin tigste eeuw. De Duitse jeugd en alle vrijheidslievende mensen zouden moeten proberen deze muur met geestelijke middelen teHMH "De regenng-Thatcher is verant woordelijk voor barbaarsheden in Noord-Ierland. "Engeland, dat zich het moederland van de mensenrechten en de democra tie noemt, handelt in Noord-ier- land zelf in strijd met de rechten van de mens. De Britse regering moet directe besprekingen met de gevangen IR A-leden in de Ma- ze-gevangenis beginnen. That cher schuift deze gesprekken voor zich uit. "Zij regeert niet. Zij is een zeer harde vrouw". Deze beschuldigingen uitte de r.k. gevangenisaalmoezenier van de Long Kash-gevangenis, pater Denis Faul, te Wenen, waar hij 15 Noordierse pleegkinderen aan Oostenrijkse pleegouders over droeg. Noord-Ierland heeft nu behoefte aan grootmoedigheid en aan vrede, aldus pater Faul. Beroepen: Gereformeerde ker ken vrijgemaakt. Bedankt voor Vcependaal: H. Geertsma te Nij- verdal. Christelijke gereformeer de kerken. Beroepen te Eemdijk: A.K. Wallet te Ouderkerk a d. Amstel. Bedankt voor Enschede- West: A. van der Veer te Zwolle. Gereformeerde gemeenten. Be dankt voor Arnhem: R: Katten- berg te Lelystad; voor Hendrik- Ido-Ambaeht: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland; voor Tricht- Geldermalsen en voor Rock Val ley (USA): J. van Haaren te Amersfoort; voor Poederoijen en voor Rilland-Bath in combinatie met dovenzorg; voor Barneveld: J. Karens te Opheusden; tweetal te Herkingen: A. Elshout te Rid derkerk en C. Havinck te Dor drecht. Gereformeerde kerken in Nederland. Aangenomen naar Paterson (USA): A. van Straalen te Barneveld. LEIDEN - Op het tennispark Roomburg zijn de eerste partij en gespeeld van de 26ste uitvoe ring van de Open Leidsche Ten niskampioenschappen. De A- categorie kwam nog niet in ac tie, maar de gerenommeerde B- spelers die de strijd aanbonden zorgden stellig voor een goede warming-up van de vele kij kers, die al in de openingsfase van het toernooi bewijs van be langstelling gaven. De slotacte die gisteren op baan I werd afgewerkt bijvoorbeeld, het HDB tussen Freek van der Capellcn/ Bub van der Zee en Frans Engelenburg/ René Caste- lein was het aanzien van begin tot eind volkomen waard. Tot de laatste slagenwisseling was het onzeker wie van beide koppels aan het langste eind zou trekken. De Forescate- dubbel Freek van der Capellen/ Bub van der Zee maakte een schijnbaar hopeloze achterstand van 1-4 in de derde set goed om te winnen met 6-3, 2-6, 7-5. Bub van der Zee scoorde het laatste punt met een droog forehandvolleytje langs de voor al in de tweede set uitstekend tennissende Frans Engelenburg. Een slot, dat veel belooft voor wat komen gaat. Want Roomburg heeft vooral naam gemaakt in de nationale tennis- gemeenschap door de enscene ring van een sterk A - toernooi voorafgaande aan de nationale kampioenschappen. Een toer nooi dat na enkele jaren terecht de bijnaam kreeg van "de Gene rale voor de Nationale". Alle nationale toppers hebben in de afgelopen jaren op Roomburg hun vorm getest voor de nationa le titelstrijd: Tom Okker, Louk Sanders. Willem Maris, Evert Schneider, Lex Karamoy en Hans van Dalsum. Ook de dames waren op Roomburg present: Trudy Groenman, Elly Krocke, Els Veentjer, Marijke Schaar, Liddy Jansen-Venneboer. Ju dith Salome. Er werd zelfs ge zegd dat wie Roomburg won, ook de Nationale zou winnen. Het kwam, een enkele uitzonde ring daargelaten, nog uit ook. Enkele jaren geleden echter kreeg de Open Leidsche, na ja ren het enige A-toernooi te zijn geweest dat vlak voor het grote gebeuren op de METS in Sche veningen plaatsvond, concurren tie van het Voorburgse Leeu- wenbergh, dat met de financiële steun van een bouwindustrie aan de spelers begon te trekken die op Roomburg min of meer tot de trouwe gasten behoorden. Zo zullen dit jaar op Roomburg niet aantreden Louk Sanders (vorig jaar overigens ook al niet van de partij), Frits Don en Martin Koek. Beide laatstgenoemden staan bij Leeuwenbergh onder contract en zijn derhalve verplicht om daar te spelen. Niettemin is Roomburg er toch in geslaagd om rond de no 1 en no 2 geplaat ste spelers, te weten Wouter Fok en Michiel Schapers, een aan trekkelijk veld te groeperen. Zo als René Gorter, Rob Hak, Rob Mentinck, Fried Schmitz, Ton Sie en Hans Adama van Schelte- ma om enkele namen te noemen. Roomburg claimt de aanspraak op de benaming "Generale voor de Nationale" echter niet op de he renbezetting. "Die is in het verle den wel eens sterker geweest" al dus wedstrijdleider Kees Koole. Het zijn de dames, die Room burg recht geven op het predi- caat. Want terwijl op nationaal vlak geen enkel dames A-toer nooi van enige importantie meer bestaat biedt Roomburg hen bui ten de nationale kampioenschap pen nog wel de kans de krachten onderling te meten. Met Elly Vessies, Marcella Mesker en Nanette Schutte is de huidige nationale top op de Open Leid sche kampioenschappen pre sent. Maar, zoals reeds te kennen is gegeven, Roomburg heeft ook buiten het optreden van de A- ca tegorie goed tennis te bieden. In B zyn er bij de heren 24 van de 60 deelnemers, die in een doorsnee B-toernooi zonder meer zouden zijn geplaatst. 'Nu komen van de 60 spelers maar vier voor die eer in aanmerking, te weten Henny Koemans, Rob Groen, Hugo Ek- ker en Marco Winter. En niet al leen bij de veteranen voeren Blommendaal en Dekker de deelnemerslijst aan. Roomburg is in hoofd en bijrollen zonder twijfel ook dit jaar weer het grote Leidse tennisevenement'. FRANK BONTE Theo de Rooy in gele trui FRANKFORT (ANP) - Theo de Rooy is de nieuwe leider in de ronde van West-Duitsland voor wielerprofs. Al in de eerste etap pe, een rit over 230 kilometer, ontnam de Nederlandse wielren ner de Westduitser Dietrich Thu- rau zyn in de proloog verworven gele tricot. Thurau moest in de zware rit door de Taunus te veel prijsgeven op een kopgroep van elf renners. Op zeven seconden van etappewinnaar Juan Fernan dez uit Spanje passeerde de 24- jarige De Rooy de eindstreep in Frankfort als tweede. In de alge mene rangschikking heeft de Ne derlander een voorsprong van drie seconden op de Westduitser Klaus-Peter Thaler. Pechvogel van de dag was de Noor Jostein Willmann, die er dertig kilometer voor de meet van tus sen was gegaan maar te elfder ure werd achterhaald. Een venij nig klimmetje in de laatste kilo meters was de Noor te veel ge worden, ook de groep van tien renners kon hij uiteindelijk niet bijhouden. De teleurgestelde Thurau schoof zijn bittere verlies door naar de ploeg: "Deze rit heeft weer aangetoond, dat ik in zeer beperkte mate op steun kan rekenen. Daarbij moet natuurlijk worden gezegd, dat de tegen standers voorbeeldig hebben sa mengewerkt om mij uit het geel te rijden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8