Medici zijn te loslippig Formatie '81 de tijdbommen tikken reeds Overleg rond Flevolijn "Kwestie kernwapens crisisgevoelige zaak" Enschede vindt stemmachine zuiniger en democratischer Adviesraad wil betere persoonsbescherming patiënt BINNENLAND DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 DEN HAAG (GPD) - In de brief waarin de informateurs Lubbers. De Koning en Van Thijn eindver slag uitbrengen aan de koningin, hebben zij een nieuw voorstel opgenomen voor de kernwapen- paragraaf van het ontwerp-re- geerakkoord. Dat voorstel luidt als volgt: „Met betrekking tot de conclusies inzake kernwapens en defensie stelt de fractievoorzitter van het CDA in zijn brief voor de thans voorliggende programteksten uit de conclusies te verwijderen. Dit is voor ons aanleiding geweest tot nadere overweging. Op grond daarvan zijn wij tot de slotsom gekomen dat voor alle drie de fracties aanvaardbaar moeten zijn de navolgende conclusies. Conclusies inzake kernwapens en defensie-inspanning: 1. Nederland voert in het kader van het bondgenootschap en daar buiten een actief beleid gericht op veiligheid en wapenbeheer sing. in het bijzonder op het te rugdringen van de rol van kern wapens. Dat staat in een ontwerp-advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid over "bescher ming van privacy". Het voegt hieraan toe, dat dergelijk spreken over patiënten met col lega's of andere hulpverleners, buiten het in consult roepen, in de gezondheidszorg veel voor komt: niet alleen in groepsprak- tijken en gezondheidscentra, maar ook bij team- en stafbespre kingen in ziekenhuizen en ver pleeghuizen en in toevallige ont moetingen met collega's. In het concept-advies, dat volgen de week door de raad moet wor den vastgesteld, staat dat regels op het gebied van de privacy slechts voor een deel zijn vast te leggen in afdwingbare wettelijke regelingen. Het beroepsgeheim is bijvoorbeeld vooral een kwes tie van mentaliteit en fatsoen waarvoor geen wetten, maar hoogstens aanbevelingen en ge dragsregels kunnen worden op gesteld. In het kader van zijn beroepsge heim dient de arts volgens het advies niet alleen te zwijgen over wat de patiënt hem zelf toever trouwt, maar eveneens over wat hij te weten komt aan de hand van bijvoorbeeld röntgenfoto's en laboratoriumuitslagen. De zwijgplicht strekt zich ook uit tot de maatschappelijke en psycho sociale omstandigheden van de patiënt en zijn gezin. De zwijgplicht van de arts (ook te genover bijvoorbeeld politie, jus titie en pers) kan alleen doorbro ken worden als de patiënt hem daarvoor toestemming geeft. Die toestemming mag worden veron dersteld ten aanzien van hulp verleners die ook bij de behande ling worden betrokken, zoals verpleegkundigen en specialis ten naar wie de behandelend arts verwijst of dié hij raadpleegt. De arts moet zorgen voor voldoende privacy bij gesprekken in zijn spreekkamer of het ziekenhuis. Ook moet hij ervoor zorgen dat anderen de gegevens van de pa tiënt niet onder ogen krijgen. In dit verband constateert het ad- Dodelijk ongeval TILBURG (ANP) - Een inwoner van Tilburg heeft gisteravond zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, met zijn auto in zijn woonplaats een dodelijk ver keersongeluk veroorzaakt. Ook raakte iemand zwaar gewond. Het slachtoffer is de 18-jarige E. van der Velden uit Tilburg, die op een kruising door de auto van de 28-jarige J.B. werd geschept. WEERRAPPORTEN 1= I IS üs "c 1% II i te licht bew. 19 8 2 onbew. 28 19 0 onbew. 23 13 0 onbew. 29 onbew. 24 16 0 onbew. 27 17 01 onbew. 28 15 0 half bew. 21 7 0 licht bew. 28 16 30 regen 32 18 01 onbew. 21 10 0 onbew. -19 - onbew. 29 16 0 mist 26 15 0 regenb. 28 18 01 licht bew. 27 20 7 licht bew 33 17 0 licht bew. 27 16 01 onbew. 30 23 0 zwaar bew. 22 15 03 onbew. 22 15 0 onbew. 35 25 0 zwaar bew 21 14 0 zwaar bew 91 18 03 mist 29 15 0 half bew. 25 20 0 licht bew. 25 20 0 onbew. 29 23 0 onbew. 16 2. Daartoe wordt binnen het bond genootschap gestreefd naar on derhandelingen op korte termijn met de Sowjet-Unie over kernbe wapening in Europa met het doel tot een wederzijdse substantiële verlaging van het bewapenings niveau te komen, met name door vermindering, zo mogelijk af schaffing, van nucleaire middel lange afstandswapens: daarnaast wordt een voortzetting van het SALT-proces bepleit. 3. De defensie-inspanning blijft ge richt op de uitvoering van het Nederlandse aandeel in het Long Term Defence Program van de NAVO. vies, dat met dossiers vaak nog te slordig wordt omgegaan. Behalve artsen hebben ook ver pleegkundigen en ziekenverzor genden een beroepsgeheim. Een afgeleid beroepsgeheim geldt voor alle anderen die beroepshal ve in aanraking komen met pa tiënten of gegevens van patiën ten (secretaressen, analisten e.d.). Over de duizenden vrijwilli gers die in ziekenhuizen werken zegt het advies, dat in de praktijk blijkt dat zij te veel gegevens over patiënten onder ogen krij gen en zelfs dossiers in kunnen zien. Dat is onjuist. In de geeste lijke gezondheidszorg aldus het advies - moet de geheim houdingsplicht uiterst zorgvul dig worden gehanteerd, omdat de gegevens in deze sector extra "privacy-gevoelig" zijn. In de geestelijke gezondheidszorg moet de patiënt meestal veel meer van zijn persoonlijke le venssfeer prijsgeven, dan nood zakelijk is voor een behandeling in de lichamelijke gezondheids zorg. Daarom moet een patiënt hier voordat hij zich vrijwillig laat opnemen vooraf uitvoerig worden geïnformeerd over wat hem te wachten staat. Als hij bij voorbeeld geen groepstherapie wil omdat dan ook medepatiën ten op de hoogte raken van zijn persoonlijke zaken, zal hem een andere mogelijkheid moeten worden voorgelegd. Het advies wijdt een afzonderlijk hoofdstuk aan het inzagerecht. De artsenorganisatie KNMG is na een lange discussie tot het standpunt gekomen, dat de pa tiënt die daar om vraagt via een vertrouwensarts inzage moet kunnen krijgen in zijn medisch en verpleegkundig dossier. Het concept-advies van de Centrale Raad spreekt zich echter uit voor rechtstreekse inzage door de pa tiënt zelf. Het recht daarop zou na een overgangsperiode van en kelejaren in werking moeten tre den, omdat de nu bestaande dos siers nog niet met het oog op de ze mogelijkheid zijn samenge steld. Een hulpverlener kan de neiging hebben inzage te weigeren om dat in het dossier bijvoorbeeld staat dat de ziekte van de patiënt ongeneeslijk of dodelijk is. Maar volgens het advies heeft ieder mens juist bij vragen van leven of dood recht op zo duidelijk mo gelijke antwoorden. Het voegt hier aan toe, dat de kwellende onzekerheid na een weigering voor de patiënt wel eens belas tender zou kunnen zijn dan wel lezen en dus weten. DEN HAAG (ANP) - Het zoge naamde "breed overleg" over het tracë van de Flevospoorlijn zal plaatsvinden op maandag 31 au gustus onder leiding van minis ter Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat. Dit heeft het mnistene van verkeer en waterstaat mee gedeeld. De bedoeling van dit overleg is na te gaan of overeen stemming is te bereiken over de bestemming van de gronden ter weerszijde van het vastgestelde tracë bij de Oostvaardersplassen Minister Tuijnman had tijdens een gesprek met de vaste kamercom missies voor verkeer en water staat. CRM en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening toege- 4. Ter zake van nucleaire wapens, zowel het vraagstuk van de mid dellange afstandswapens als dat van de substantiële verminde ring van het aantal Nederlandse kerntaken, pleegt het kabinet consultaties met de bondgeno ten. Het kabinet bepaalt op grond van zijn eigen oordeel, tijdstip en inhoud van besluit vorming. De fracties, waarop het kabinet steunt, zullen besluiten of het uitblijven daarvan mede beoordelen in het licht van hun programma's. Bij de conclusie onder punt 4 wij zen wij erop dat in het program van het CDA weliswaar najaar ENSCHEDE (GPD) - Zou En schede het volgend jaar geen stemmachines meer hebben, dan zouden de twee verkiezingen van het volgend jaar de gemeente ruim honderdduizend gulden meer kosten. Er zijn 150 ambte naren extra nodig, wanneer de ouderwetse stembiljetten wor den gebruikt. Die kosten (inclu sief sociale lasten) per verkiezing rond 56.000 gulden; het volgend jaar dus 112.000 gulden. Deze be rekening is van A. Hijnen, de waarnemend chef burgerzaken van de gemeente Enschede. De ambtenaren hebben de ge meente volgens Hijnen dit jaar 12.000 gulden helpen besparen op de portokosten door de op roepkaarten zelf te bezorgen. Dat is mede gebeurd met het oog op de aankoop van de stemmachi nes. omdat de financiële positie van Enschede nu eenmaal bij zonder slecht is. Het volgend jaar kan op deze manier nog eens 24.000 gulden worden bespaard. De aanschaf van de machines kost het eerste jaar 39.000 gul den, aldus Hijnen. Na zeven jaar zouden zij zich zelf hebben te rugbetaald door de kostenbespa ringen. De totale kosten voor de 58 machines bedragen rond 650.000 gulden. zegd dat dit overleg zou plaats vinden. Dat gesprek ging over de vraag of zich al dan niet vertra ging van de aanleg van de Fle vospoorlijn zou voordoen als het trace bij de Oostvaardersplassen verlegd zou worden. Aan het overleg op 31 augustus zul len deelnemen vertegenwoordi gers van de ministeries van ver keer en waterstaat. CRM. volks huisvesting en ruimtelijk orde ning, landbouw en visserij, bin nenlandse zaken, volksgezond heid en milieuhygiëne en finan ciën. De minister van verkeer cn waterstaat heeft ook de gemeen te Lelystad, het Openbaar Li- 1981 als tijdstip van besluitvor ming genoemd wordt, maar dat ons gebleken is dat de fractie van het CDA. gezien het tijdstip van de aanvang van de onderhande lingen met de Sowjet-Unie over dit vraagstuk en gezien de nood zaak van zorgvuldige consulta ties, niet langer van dat tijdstip uitgaat. Deze opvatting met be trekking tot de besluitvorming van de CD A-fractie spoort met de opvatting van PvdA en D'66, hoezeer deze fracties ook in hun program van een andere benade ring terzake uitgaan. Problemen over de in het CDA-program ter zake van besluitvorming ge noemde datum van december Het feit dat het ministerie van bin nenlandse zaken de toestem ming voor de aankoop heeft ge weigerd. betekent overigens nog lang niet dat Enschede er echt van af ziet. „Misschien kan er nog een gaatje in de begroting worden gevonden", aldus Hij nen. „Vooral nu er een ambtena- renstop is en wij dus minder me dewerkers kunnen vinden, wordt het moeilijker voldoende mensen te vinden om de stembu reaus te bemannen". Bovendien is volgens hem onze de mocratie beter gediend met de stemmachines die de gemeente nu in huur heeft van Samsom in Alphen aan de Rijn. Per verkie zing komen in Enschede gemid deld 500 ongeldige stemmen bin nen doordat de mensen hun stembiljet verkeerd invullen. Dat kan invloed hebben op de zetel- BLOEMENDAAL (ANP) - Een uitslaande brand heeft gisteren in de vroege ochtend een groot deel van een kapitale villa bij de Zeeweg in Bloemendaal ver woest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend maar de brandweer acht brandstichting niet uitgesloten. De schade aan het pand wordt geschat op an derhalf miljoen. De bewoners waren afwezig. chaam Zuidelijke IJsselmeerpol ders. de Nederlandse Spoorwe gen. de regionale landbouworga nisaties en het Landbouwschap. 1981 hoeven dus niet verwacht te worden. Verder wordt bewust de formule „mede beoordelen" gebruikt, waar het de positie van de frac ties betreft. De formulering is in de programtekst aangebracht om aan te geven dat bij de beoor deling door fracties zowel acht geslagen zal worden op eigen program als op standpunt en mo tivering van het eigen kabinet Omdat fracties zich uiteindelijk kunnen beroepen op eigen pro gram, blijft het hoe dan ook een crisisgevoelige materie. Het mee wegen van het oordeel van het kabinet, hoe dit ook luidt, geeft echter aan dat een ensis daar over niet op voorhand als onver mijdelijk moet worden gezien. Ten slotte dit, waar de drie fractie voorzitters een risico terzake aanvaardbaar achten en zij de eerstgeroepenen zijn om dit te beoordelen, is dit risico aan vaardbaar en staat het coalitie vorming dus niet in de weg. Hiermee zijn de belemmeringen om tot de formatie over te gaan weggenomen". verdeling. Met de stemmachine kunnen geen ongeldige stem men worden uitgebracht, zoals Enschede dit jaar heeft onder vonden. Hijnen wijst voorts op de voordelen voor gehandicap ten. Velen, zoals de blinden, kon den dit jaar voor het eerst zelf stemmen dank zij de machine. Een van de mensen die teleurge steld is over de weigering van binnenlandse zaken is mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke in Gorssel. de secretaris van de kiesraad. Hij heeft de ervaring dat er enorme fouten worden ge maakt met de stembiljetten. „Wy nemen aan dat daarmee soms tien procent verkeerd wordt ge stemd. Vooral ouden van dagen hebben er problemen mee. Zij zien in het algemeen niet zo goed, moeten in een klein hokje de briefjes openvouwen en op een smal plankje een hokje rood- maken. Ook worden er veel fou ten gemaakt bij het vaststellen van de uitslag". Dat is kort gele den nog gebleken in Groningen, waar burgemeester en wethou ders zelfs een onderzoek laten in stellen. Voor een democratische wijze van stemmen, die een uitslag ople vert zoals de kiezer dat wil, is de stemmachine bijzonder waarde vol, vindt hy. de stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels uitge nodigd. DEN HAAG - „Een buitenge woon breekbaar geval". Deze kenschets van het eindver slag van de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn kwam gisteravond van PvdA-leider Den Uyl. En nie mand waagde het hem tegen te spreken. Het eindprodukt van 65 dagen moeizame informatie-arbeid vertoonde immers kort na het verschijnen ervan al de nodige barsten Aangebracht door Den Uyl en zijn oppo nent Van Agt. die daarmee de schyn van overeenstemming, die de informateurs probeer den op te houden, al meteen doorprikten De eindconclusies die de dne informateurs gisteren in een urenlang gesprek aan konin gin Beatrix voorlegden, wer den niet geschraagd door de instemming van de fractie- (leider)s van CDA. PvdA en D'66. Maar na ruim twee maanden onderhandelen za gen de informateurs geen ruimte meer voor verdere on derhandelingen en hakten tenslotte zelf de knoop door. In de hoop dat bij de fracties het gezonde verstand zal ze gevieren en dat men zal be seffen dat deze voorstellen het aller-, alleronderste zijn, wat er uit de kan te halen valt. Verder praten zou slechts tot grote irritatie heb ben geleid, zei Lubbers giste ren veelbetekenend. Op basis daarvan adviseerden de informateurs om tot for matie over te gaan. Een ui terst wankele basis, zo bleek onmiddelijk nadat zij voor de verzamelde pers hun toelich ting op de eindconclusies hadden gegeven. Toen kwa men Van Agt en Den Uyl even haarfijn uitleggen hoe die conclusies gelezen moes ten worden. TVee lezingen die op de meeste punten niet spoorden. De minste daarvan was de on derwijskwestie, die in het weekeinde in onderling be raad tussen Van Agt en Den Uyl geregeld is. Afgezien van woordenspelletjes over me de-verantwoordelijkheid of „eerste verantwoordelijk heid" voor de middenschool, is die zaak opgelost. Toch kon Van Agt het niet laten om de ministerspost van Van Kcmenade (PvdA) nog even te kleineren tot een „die doet denken aan minister De Brauw, zij het ryker begif tigd" (De Brauw bekleedde in het kabinet-Biesheuvel de magere post wetenschapsbe leid). Groter waren de botsingen waar het ging om de uitleg van de afspraken over het ho ren van de financiële en so ciaal-economische deskundi gen in de komende formatie- tijd en de opnieuw geformu leerde conclusies over cie kernwapens. Tijdbommen Dat zyn elk voor zich tijdbom men. de een onder de forma tie. de ander onder het beoog de kabinet. Tijdbommen die al tikken. De conclusie van de informateurs dat „hiermee de belemmeringen om tot de formatie over te gaan zyn weggenomen" is in elk geval minder vanzelfsprekend dan zij zo opgeschreven lijkt. Op zeer korte termijn dreigen al problemen over de vraag wat moet gebeuren met de adviezen die de financieel-so- ciaal-economische deskundi- akkoord weer in twijfel zou j worden getrokken", zei hij. Het reeds bereikte moet de basis van het regeerakkoord zijn en blyven. De adviezen kunnen daarnaast gebruikt worden bij het uitstippelen van het beleid, aldus de PvdA Van Agt zei slechts dat alles op dit punt staat onder het „mits" uit zijn brief van 30 ju ni. Daaruit blykt dat wat het CDA betreft van een echt so ciaal-economisch akkoord, zonder die adviezen, nu nog geen sprake is. Met die uitleg zet Van Agt in feite het hele akkoord op losse schroeven. In zijn verzet daartegen kreeg Den Uyl gisteren de steun van de informateurs. Die spraken nog eens uit dat er wel degelijk een sociaal-eco nomisch akkoord is. Maar in hun conclusies zeggen zy slechts dat het trekken van consequenties uit de advie zen ..zonder problemen mo gelijk moet zijn", maar die in schatting is na gisteren weer heel wat minder zeker gewor den. De tijdbom van de kernwapens staat later afgesteld. Hier ly- ken beide partijen hun zin te hebben gekregen. Of juist niet. want de informateurs constateren dat op dit onder werp geen overeenstemming tussen CDA, PvdA en D'66 mogelijk is gebleken In elk geval is de vreemde CDA-eis, om de hele dcfensieparagraaf te schrappen, niet ingewil- ligd. Verdwenen Het grootste CDA-bezwaar te gen die paragraaf, de voet noot waarin door de PvdA al vast over de plaatsing van de kruisraketten een kabinets crisis werd aangezegd, is ver dwenen Maar ook de CDA- eis dat het uitstel van dat kruisrakettenbesluit niet lan ger dan twee jaar mag duren, staat er niet in. In feite staat er inhoudelyk he lemaal niets. Slechts wordt afgesproken dat het komen de kabinet zelf zal uitmaken wanneer het met voorstellen terzake zal komen en dat de fracties dan alle vrijheid heb ben om met hun verkiezings programma's in de hand. die besluiten te steunen of af te vallen Dus de PvdA-voet- noot in andere bewoordin gen. Of. zoals informateur Van Thyrt zei. „overeenstem ming over het ontbreken van overeenstemming Groot verschil van mening was er over de vermeende samen hang tussen de kruisraket ten-kwestie en de afstoting van reeds bestaande atoom- taken. Die samenhang is er volgens Van Agt duidelyk (d.w z. als er geen kruisraket ten komen, blyven er meer andere atoomtaken). maar volgens Den Uyl absoluut niet Den Uyl toonde zich gisteren zeer ontevreden over het schrappen van de zin dat in elk geval tot afstoting van kerntaken wordt overgegaan. Maar volgens de informa teurs slaan beide zaken on der het beslag van de respec- tievelyke verkiezingspro gramma's. zodat de PvdA daar uiteindelijk toch elke gewenste kant mee op kan. Bovendien ontkende infor mateur Van Thijn de door Van Agt benadrukte samen hang. zodat de pijn hier rede lijk verdeeld lykt LELYSTAD (GPD) - In het voorjaar van 1984 zal het grootste gedeelte van rijksweg 6 tussen Almere en Lelystad gereed zijn in twcebaansuit- voenng. Al in juni van 1982 is het hele stuk enkelbaans klaar voor gebruik. Dit heeft minister Tuijnman de gemeente Lelystad geschre ven. Tuijnman toont in de brief de bereidheid om direct na juli 1982 te beginnen met het verdubbelen van de weg Op woensdag 30 september wordt de rijksweg 6 enkelbaans geopend vanaf Almere tot aan de Larserweg bij Lelystad Dat betekent dat veel automobilisten niet meer van de Oostvaardersdyk gebruik hoeven te maken. Het doorgaande verkeer nchting Emmeloord zal tot juni vol gend jaar nog wel over de dijk geloosd worden. Direct na juli 1982 zal begonnen worden met het verdubbelen van de weg. gen aan formatcuris) en on derhandelaars zullen uitbren gen. Van Agt vindt dat het ontwerpakkoord, waarover de afgelopen weken lang cn zwaar is onderhandeld, open gebroken moet worden wan neer de adviezen van die des kundigen daartoe aanleiding geven. Den Uyl weigert dat pertinent „Het kan en mag niet zo zijn dat het moeizaam verkregen Al met al ligt er een uiterst wan kei resultaat op tafel. De in formatie is afgesloten, maar nog steeds met enkele losse einden Het aan elkaar kno pen daarvan wordt de taak van de formateuris). die moe- Wen) laveren tussen de klip pen die PvdA en CDA ook nu nog voor elkaar blyven op werpen HANS DE BRUUN UTRECHT (ANP) "Wanneer hulpverleners in teamver band samenwerken, zoals bijvoorbeeld in gezondheids centra en groepspraktijken, is het gevaar aanwezig dat zij onderling meer over de patiënten spreken dan strikt no dig is voor een doeltreffende behandeling van de klacht van de patiënt". De informateurs Van Thijn, Lubbers en De Koning vlnrj geven een toelichting op het eindverslag. Hun taak zit erop. Minister wil bezwaren milieubeschermers wegnemen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7