Geen resultaat Pools beraad Machtsvacuüm in Panama na dood Torrijos Protest tegen bouwstop kerncentrales Coup in Bolivia zaait verwarring Irritatie FS- West-Duitsland Nieuwe golf van aanslagen NAV O-gesprek over kwestie Euro-raketten Rebellen Gambia willen overleg Partijen blijven op hun standpunten staan PAGINA 6 BUITENLAND DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 F ranse werknemers in staking (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) Werknemers van Franse atoomcentrales in aan bouw zijn in staking gegaan en hebben barricades opgeworpen uit protest tegen het besluit van de socialistische regering vijf centrales voorlopig te „bevrie zen". De regering van president Mitterrand wil de kwestie ko mende herfst in het parlement aan de orde stellen en omzien naar alternatieve energiebron- Tot de vijf centrales waar het werk voorlopig wordt stil gelegd, ho ren die van Cattenom in het noorden en Golfech in het diepe zuiden van Frankrijk. De bij de bouw betrokken arbeiders heb- Na een urenlange gedachten wisse ling achter gesloten deuren gin gen de delegaties uiteen zonder enig resultaat geboekt te hebben. Van de zijde van de vakbondsde legatie sprak men van een slecht verloop. Beide partijen waren op hun standpunten blijven staan. De regering denkt er niet over te rug te komen van haar besluit de vleesrantsoenen te verlagen. Intussen hadden zich in het cen trum van Warschau honderden auto's, bussen, taxi's, vuilnisau to's en vrachtwagens verzameld, die met brandende koplampen en claxoneren tegen de slechte voedselsituatie en de prijsverho gingen protesteerden De stoet zette koers naar het gebouw van het centrale comité van de com munistische partij, maar werd op een bepaald moment door een grote politiemacht tegen gehou den. De voertuigen vormden toen een blokkade op de dwars door de stad lopende Marszal- kowskastraat. De betoging was het begin van een reeks protestacties, die Solidari teit voor deze week heeft aange kondigd. Morgen is een waar schuwingsstaking van twee uur Iran: TEHERAN (AFP/Reuter) - Bij bomaanslagen in de buurt van het presidentskantoor in de Iraanse hoofdstad Teheran en de westelijke provinciehoofdstad Kermansjah zijn volgens de eer ste berichten minstens twintig mensen omgekomen. Twee bijzonder zware bommen ontploften kort na elkaar in of voor een auto die stond gepar keerd voor een laboratorium op 200 meter van het presidentska toor. Een functionaris verklaarde dat het kantoor van president Radjai. die even tevoren door de Madjlis (parlement) was beédigd, niet werd beschadigd. De gevel van een ziekenhuis in de zelfde straat werd zwaar bescha digd. Volgens de eerste berich ten zouden zeven mensen zijn omgekomen. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal oplopen. In Kermansjah ontplofte een bom voor het postkantoor op het centrale marktplein. Dertien den gewond, aldus het persbu reau Pars. Een gedeelte van de overdekte markt werd vernield. In het stadje Bahbahan, in de in het oorlogsgebied liggende zuidelijke provincie Choezestan, werd gisteren de Hodjatoleslam Abdolkarim Bechradian doodge schoten door onbekenden. Afge lopen weekeinde werden vol gons Pars veertien mensen te rechtgesteld wegens contrarevo lutionaire activiteit en handel in verdovende middelen. Van zes van hen werd aangenomen dat ze tot de* linkse Moedjahidien be hoorden. ben uit protest wegen afgezet en met name vakantiegangers ern stig benadeeld. De protesten waren ingegeven door de communistische vak bond CGT. De communisten hebben zich altijd voorstander van consequent doorgevoerde energie-planning door middel van atoomsplijting getoond. Vanuit de oppositiebanken heb ben de socialisten voortdurend geprotesteerd tegen de door het toenmalige regime ondernomen pogingen Frankrijk in de jaren tachtig via de atoomenergie voor zijn elektriciteitsvoorziening min of meer onafhankelijk te ma ken. Nu ze zelf aan de regering zijn, komt hun utopie in botsing met de werkelijkheid. De ecolo gen 7ijn boos en herinneren de in het gehele gebied van War schau georganiseerd. Kritiek De regering en het politburo van de partij hebben de protestgolf sterk gekritiseerd en gewaar schuwd voor 'een conflict van nationale omvang'. "Het dreigen met stakingen en vooral de straatbelogingen betekenen een groot gevaar voor het land", zo staat in een mededeling van het Politburo. Het was gisteren de eerste keer se dert maart dat regering en vak bondsleiding weer voor onder handelingen bij elkaar kwamen. De vorige maal ging het om het afwenden van een nationale alge mene staking, die was uitgeroe pen in verband met het optreden van de politie van Bydgoszcz te gen drie vakbondsfunctionaris- Nu gaat het om zaken als betogin gen en stakingen, vleesrantsoe nen, levensmiddelenprijzen, eco nomische hervormingen en zelf bestuur in de bedrijven. Solidariteit heeft tot dusver steeds verklaard dat de voorgenomen prijsverhogingen van honderd tot vierhonderd procent voor socialisten er nu aan dat die in al hun programma's steeds spra ken over het stopzetten van 14 in aanbouw zijnde centrales, terwijl er nu niet meer dan vijf „voorlo pig bevroren worden tot het de bat in de herfst". De nieuwe regeerders hebben in tussen begrepen dat ze in hun strijd tegen de werkloosheid geen halt kunnen toeroepen aan ondernemingen waar - zoals in het onderhavige geval - zo'n vier duizend personen werkzaam zijn, en in '83 10.000, terwijl het geïnvesteerde kapitaal rond de 16 miljard francs schommelt. Terwijl de ecologen roepen: ,.We zijn bedrogen met de vijf centra les in plaats van de beloofde veertien", roepen de vakbonden hun aanhang op tot protest tegen haar slechts dan aanvaardbaar zijn als tegelijkertijd een econo mische hervorming plaatsvindt, die de bedrijven zelfstandigheid geeft. Voortzetting Nadat de vakbonds- en regerings delegaties uiteen waren gegaan verklaarde een regeringswoord voerder dat de besprekingen waarschijnlijk donderdag wor den voortgezet. Vakbondsfunc tionarissen zeiden dat het over- de sluiting van die vijf. Geruch ten over de sluiting van het werk aan de centrale in Nogent sur Seine bracht er zowat de hele be volking uit protest op de been, de burgemeester voorop. Twee uur lang waren Troyes en Nog ent door de barricaden onbereik baar. In Golfech - waar de protesten nu ook zijn losgebroken - is al een miljard francs geïnvesteerd en staan - in '83 - 1200 banen op de tocht. In het eveneens door op roer geteisterde Cattenom wor den 1700 werkers met ontslag be dreigd. De parlementariërs uit deze streek zien zich nu gecon fronteerd met het probleem hoe al deze mensen weer aan werk te helpen. Het verzet tegen de atoomenergie leg zonder enige beslissing was afgebroken. Men wilde echter niet van een definitieve breuk spreken. Na de vergadering met de regering sprak Lech Walesa de betogers in het centrum van Warschau toe. "Wij zullen niet wijken, het hele land steunt ons", zei hij. Volgens de vakbondsleider was het 'aan de houding van de rege ring' te wijten dat het overleg tot dusver niets had opgeleverd. Doelend op de weigering van de politie de betogers voor het ge- (Van onze correspondent) MEXICOSTAD (GPD) - In Boli via heerst de nodige verwarring over een staatsgreeppoging te gen generaal Garcia Meza. De coup wordt geleid door kolonel Natusch Busch, die in november 1979 16 dagen president was na een bloedige staatsgreep, en ge neraal Lucio Anez, opperbevel hebber van de landmacht totdat hij eind juni Garcia Meza pro beerde af te zetten. De rebellie brak mgisteren uit in Santa Cruz, een stad in de oer wouden van West-Bolivia. De re bellen eisten via de radio dat de junta van legercommandanten Garcia Meza uit zijn ambt zou ontzetten. De Boliviaanse presi dent werd onder meer beschul digd van wanbeleid en betrok kenheid bij cocaïnesmokkel. Rond de klok van twaalf uur 's middags vond er een spoedzit ting plaats van de Boliviaanse junta. Garcia Meza was daarbij afwezig, omdat hij het belangrij ker vond zijn dagprogramma af te werken: het openen van een nieuw gebouw van de Nationale Bank in de administratieve hoofdstad La Paz. De uitkomst van de spoedzitting van de Boli viaanse junta werd streng ge heim gehouden, maar Garcia Me za sprak tegen het vallen van de avond via de televisie. Hij verze kerde dat hij de situatie onder leeft niet wezenlijk onder de Fransen en het was al kunstma tig in stand gehouden door alter natieve groeperingen. De socia listen in de oppositie hebben zich hier al te graag bij aangeslo ten, terwijl de communisten juist voor het atoomprogram waren - en dat nu in de regering ook nog zijn - al was het maar om de enor me werkgelegenheid die het biedt. Aanstaande herfst zal in het aange kondigde parlementair debat over het al of niet doorgaan van het bevriezen van de vijf centra les blijken of slogans dan wel de harde werkelijkheid de over hand krijgen. Het personeel van de bedreigde centrales zal intus sen alles doen de publieke opinie voor hun zaak te winnen. bouw van het centrale comité en de regering te laten demonstre ren zei Walesa: "Wij hebben het recht in onze straten te gaan waar wij willen". Zaterdag wordt een voltallige zit ting gehouden van het nieuwe centrale comité van de commu nistische partij. De bijeenkomst, de eerste van het nieuwe comité sinds zijn demo cratische verkiezing op het par tijcongres van vorige maand, zal gewijd zijn aan de sociaal-econo mische crisis. controle had en dat het ging om een geïsoleerde opstand. De rebellen in Santa Cruz blijven echter via de radio oproepen tot het aftreden van Garcia Meza, die sinds hij op 17 juli vorig jaar aan de macht kwam reeds zes De dood van de Panamese ge neraal Omar Torrijos Herre- ra. om het leven gekomen toen afgelopen vrijdag zijn vliegtuig in het westen van Panama te pletter sloeg, heeft een gevaarlijk machtsva cuüm gecreëerd. Torrijos stond dertien jaar lang garant voor politieke stabiliteit in Panama. Met het wegvallen van de populaire generaal lijkt er een eind gekomen aan die stabiliteit, hetgeen bijna zeker gevolgen zal hebben in het onrustige Midden-Ameri- ka. De op 52-jarige leeftijd overle den Omar Torrijos was een van de meest controversiële figuren van Latijns-Amerika. Nadat hij. in 1968 naar de macht greep en zich aan het hoofd stelde van de Paname se Guardia Nacional, ontpop te Torrijos zich als een on voorstelbare persoonlijkheid. Bij herhaling trad hij streng op tegen de nationale privé- sector, maar tegelijkertijd uitte hij felle kritiek op het Castro-regime in Cuba, de linkse oppositie in Panama en ook de regering van de Verenigde Staten kreeg bij tijd en wijle de nodige verwij ten naar het hoofd geslin gerd. De critici van Torrijos hebben altijd verweten dat zijn Pana mese revolutie niet meer was dan een wassen neus. Onder Torrijos is het land inderdaad steeds afhankelijker gewor den van de internationale handel, met als centrum de „vrije zone van Columbus", het door de Verenigde Staten gecontroleerde Panama-ka naal. Maar de generaal zorgde er tegelijkertijd wel voor dat het levensniveau van de ge middelde Panamees werd verbeterd, vandaar zijn im- Omar Torrijos staatsgrepen heeft overleefd. De garnizoenen in belangrijke ste den als Cochabamba, Trinidad en de hoofdstad Sucre lijken de nieuwe coup te steunen. De ver boden maar belangrijke vak bondsoverkoepeling COB heeft mense populariteit in Pana- Torrijos' revolutie was er niet een van radicale veranderin gen, het was eerder een mobi lisatie van de bijna vergeten nationalistischë gevoelens. De Panamese revolutie be reikte wat dat betreft een symbolisch hoogtepunt toen Torrijos met de regering Car ter overeen kwam dat het Pa nama-kanaal in het jaar 2000 zal wordèh teruggegeven. Aristides Royo, de burger-pre sident die Torrijos in 1978 op de Panamese troon zette, staat nu voor de onmogelijke taak om Torrijos' Democrati sche Revolutionaire Partij bijeen te houden tot de presi dentsverkiezingen van 1984. Tegelijkertijd zal hij goede vriendjes moeten blijven met de Verenigde Staten aan de ene kant en Cuba, Nicaragua en Mexico aan de andere kant. Een onmogelijke opga ve die wellicht alleen de on voorspelbare Torrijos kon vervullen. ROB SPRENKELS haar leden opgeroepen vandaag te staken en barricades op te werpen. BRUSSEL (DPA/UPI) - Onder leiding van de Amerikaanse mi nister voor Europese zaken, Lawrence Eagleburger, heeft de "speciale consultatieve groej^" van de NAVO gisteren in Brussel vergaderd over de voorgenomen besprekingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over beperking van de in Europa geplaatste kernra ketten. Het was de negende keer dat Eagleburger sprak met de Europese NAVO-bondgenoten over de politieke aspecten van de komende onderhandelingen die tussen half november en half de cember moeten beginnen. De Europese NAVO-landen lieten na de bijeenkomst nadrukkelijk weten onder de indruk te zijn van de intensiteit waarmee de Amerikanen de onderhandelin gen voorbereiden. Daarmee la ten zij de Russen duidelijk weten dat het hun ernst is met het be perken van het aantal kernraket ten op Europees grondgebied. De "speciale consultatieve groep", die zich in de NAVO met deze kwestie bezighoudt, zal op 14 september in Washington bij eenkomen om de verdere details voor de door de VS te volgen strategie bij de onderhandelin gen met de Russen te bespreken. Kort daarna treffen de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Haig, en zijn Russische ambtgenoot, Gromiko, elkaar in Washington ter voorbereiding van het overleg van eind dit jaar. i het presidentskantoor werd Rad- DAKAR (UPI/Reuter) - De linkse opstandelingen in Gambia heb ben 2 van de 29 personen vrijge laten die zij sinds hun mislukte staatsgreep gijzelden. Zij hebben tevens ingestemd met onderhan delingen om de geweldadighe- den in het Wcstafrikaanse staatje te beëindigen. Dit heeft de radio van Senegal, het buurland van Gambia, bekendgemaakt. Naar uit diplomatieke bronnen in Dakar, de hoofdstad van Sene gal. verluidt hebben de opstan delingen twee Senegalese diplo maten vrijgelaten die zich onder de gegijzelden zouden hebben bevonden. De vrijlating vond plaats nadat de Gambiaanse pre sident Jawara via de radio de op standelingen had opgeroepen zich over te geven en hun gijze laars vrij te laten. BONN (AFP/UPI) Tussen de Verenigde Staten en West-Duits- land is irritatie ontstaan naar aanleiding van het vorige week door de regering van bondskanselier Helmut Schmidt genomen besluit de defensiebegroting voor 1982 te besnoeien voor een totaalbedrag van bijna twee miljard mark. Dit betekent dat de Bondsrepubliek niet kon voldoen aan de doelstelling van de NAVO dat de lidstaten volgend jaar hun defensieuitgaven reëel met drie procent verhogen. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Bonn, Arthur Bums, zal zich, zo is van goedingelichte zijde vernomen, de komende dagen naar het buitenverblijf van bondskanselier Schmidt in Hamburg spoeden om de teleurstelling van de Amerikaanse re gering over het Westduitse besluit over te brengen. De woordvoerder van de Westduitse regering, Kurt Becker, ver wierp gisteren de Amerikaanse kritiek. Hij verklaarde onom wonden dat de regering haar economische bezuinigingsplan zal uitvoeren zonder met de geluiden uit Washington rekening te houden. Voor de regering in Bonn is de kritiek van de Amerikanen onge rechtvaardigd en wel om de volgende redenen: a. volgens de bondskanselier zelf kan men van de bevolking geen belangrijke offers vragen en tevens de defensieuitgaven ongemoeid laten. b. Volgens Westduitse functionarissen blijft de Bundeswehr, on danks de besnoeiingen, het best uitgeruste conventionele leger in West-Europa, c. Bonn heeft de laatste jaren meer op militair gebied uitgegeven dan de andere NAVO-bondgenoten. Men herinnert er voorts aan dat bondskanselier Schmidt op de economische topconferentie in Ottawa president Ronald Rea gan onder ogen heeft gebracht dat West-Duitsland de buikriem zal moeten aanhalen en dat zulks mede het gevolg is van de monetaire politiek en daardoor de hoge rentestand van de Ver enigde Staten. WARSCHAU (DPA/AFP/Reuter) In een ge spannen sfeer in geheel Polen, maar vooral in Warschau, hebben vice-premier Mieczyslaw Rakowski en de leider van de onafhankelijke vakbond Lech Walesa gisteren in de Poolse hoofdstad besprekingen gevoerd over een op lossing van de economische crisis van het land, die voor de Polen vooral voelbaar is in schaar ste en prijsstijgingen van de belangrijkste le vensbehoeften. Warschau uit protest tegen de plannen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6