"Niets is zo moeilijk te beïnvloeden als de mens" Poelgeeststraat niet gevrijwaard van auto's Onrust over verdwijnen van belangrijke boekencollectie Jongen vergeet te bukken Leidse stadsrubriek DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 LEIDEN- Poelgeeststraat blijft open voor auto LEIDEN - De Poelgeeststraat in de Maredijkbuurt wordt niet autovrij gemaakt. Dat hebben B en W besloten op grond van 'financiële en ver keerstechnische redenen'. De bewoners hadden - op een en kele uitzondering na - vóór afsluiting van hun straat voor het autoverkeer gepleit. B en W volgen met hun besluit het advies van hun ambtena ren. Deze hebben becijferd dat het scheppen van vervan gende parkeerruimte op het parkeerterreintje aan het eind van de Vendelstraat zo'n dertig tot vijfendertigdui zend gulden zou kosten. Bovendien kwamen de ambte naren tot de conclusie dat af sluiting van do straat op grond van de eisen van be reikbaarheid van de wonin gen (voor onder meer brand weer en ziekenauto) onge wenst is. Ambtenaren wijzen erop dat het terreintje aan de Vendel straat nog maar pas gereed is gekomen en al de helft meer heeft gekost dan was voor zien. Bovendien vreest men ten stadhuize dat als de Poel geeststraat autovrij wordt ge maakt ook bewoners van an dere straten dit van de ge meente zullen verlangen. Buurtvertegenwoordiger Ten Brink noemde de beslissing van B en W 'een treurige zaak'. "De Poelgeeststraat is juist een straat waar verbete ring van de woonomgeving hard nodig is. En het kon ook, omdat het parkeerter- reintje aan de Vendelstraat de mogelijkheid biedt voor meer parkeerplaatsen", aldus Ten Brink. Hij herinnert B en W aan hun uitspraak dat de wijk leef baarder gemaakt moet wor den. "Die uitspraak blijkt een wassen neus Het is om te janken. Ze hebben er gewoon geen stuiver voor over. Schande", zegt Ten Brink. Verdachten tasjesroof in Den Haag gepakt LEIDEN - De Haagse politie heeft twee jongens gearresteerd die verdacht worden van tasjesroof. De jongens, beiden zestien jaar oud en woonachtig in Den Haag. zouden tenminste tweemaal in Leiden hun slag hebben gesla gen. Dat betreft de roof op 4 juni op de Lammenschansweg en op 7 juni in de Kraaierstraat. De jongens roofden de tasjes door op een brommer hard voorbij te rijden en dan de tasjes weg te grissen. Het afgelopen weekeinde werd in Leiden op deze manier vier maal een tas geroofd. Of dit ook het werk zou zyn jgeweest van de Haagse jongelui kon de politie nog niet zeggen. W.M.J. Duyne wil liever voorkomen dan genezen LEIDEN - Door minder suiker te eten kunnen we gaatjes in ons gebit voorkomen, tillen doen we met een rechte rug, tegen polio laten we ons vaccineren. Bij al deze voor beelden gaan we preventief te werk. We proberen iets te voorkomen. Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg aan de Wasenaarseweg in Leiden is dagelijks met deze zaken be zig. Op allerlei manieren probe ren ze aandoeningen, die het le ven van de mens op een niet zo plezierige manier kunnen bein- vloeden te 'voorkomen'. Bewoner (41) vreest voor huiseigenaren LEIDEN Een 41-jarige bewoner van een pand op de Oude Singel heeft om bescherming van de po litie gevraagd. Hij zegt een dreig brief van zijn huiseigenaren te hebben ontvangen. Daarin zou hem gesommeerd zijn de woning uiterlijk morgen te verlaten, en zo niet dan zouden de ruiten wor den ingegooid en zijn eigendom men elders 'een beurt krijgen'. "Natuurlijk is niet alles te voorko men. Je hebt daar verschillende stadia in", zegt waarnemend di recteur W.M.J. Duyne. "Het mooiste voorbeeld is het vacci natieprogramma. Er is nog niets aanwezig, maar er kan na de vac cinatie ook niets meer uitbreken. Een ideale vorm van gezond heidsbewaking. Daarna volgt het stadium van vroegtijdig ontdek ken. We zijn hier druk bezig ge weest met bepaalde niet zichtba re aangeboren afwijkingen bij baby's. Nu wordt een baby thuis of in het ziekenhuis in de tweede week via een druppeltje bloed uit de hiel gecontroleerd op PKU, een stofwisselingsziekte die leidt tot zwakzinnigheid. Nog niet zo lang geleden zijn we ook begonnen met het opsporen van een aangeboren schildklie rafwijking. Door speciale maat regelen te nemen kunnen we bei de ziekten verhinderen te ont staan. Dit zijn landelijke pro gramma's Daarnaast proberen we te onder zoeken hoelang zo'n kind met die stofwisselingsziekte een Bij universiteitsbibliotheek LEIDEN - Er bestaat bij de Leidse universiteitsbibliotheek enige onrust over het verdwijnen van een belangrijke collectie boeken. Het betreft hier een gedeelte van de bibliotheek van het voormali ge ministerie voor Overzeese za ken (vroeger ministerie van Ko loniën). Van de zijde van de Leid se universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg meldt men dat er met collega's van de Katholieke Universiteit van Nijmegen wordt gepraat over een ruil. Volgens een medewerkster van de Leidse universiteitsbibliotheek zou Lei den er bij die ruil flink inschie ten. "De portie van Leiden is aanmerkelijk groter dan die van Nijmegen". Enkele duizenden boeken zijn bij de ruilhandel in het geding zijn. Bij de Nijmeegse universiteit zegt men overigens nog niets van een ewventuele ruil te weten. Het departement voor Overzeese gebiedsdelen verloor in het be gin van de jaren zestig zijn zelf standigheid en ging op in het mi nisterie van binnenlandse zaken. De bibliotheek van het ministe rie voor overzeese gebiedsdelen werd toen overgedragen aan de Leidse universiteitsbibliotheek omdat oosterse wetenschappen van oudsher een belangrijke plaats innam in de universiteit van Leiden. Bij die overdracht zou afgesproken zijn om de col lectie als eenheid te bewaren. Iets wat door de woordvoerder van de universiteit overigens wordt ontkend. Wel werd op de universitaire begroting een spe ciaal bedrag uitgetrokken om de bibliotheek op peil te houden. In verband met de verhuizing van de universiteitsbibliotheek in de loop van volgend jaar besloot bi- dieet moet volgen. Een logisch gevolg van je eerste preventieve stappen". "Het derde stadium is dat de aan doening zich al op allerei manie ren heeft geopenbaard. Onze taak is dan om maatregelen te nemen, die onnodig lijden kun nen voorkomen of de kwaliteit van het leven kan verbeteren. Ik denk hierbij aan protheses. Wij houden ons voornamelijk met de eerste en tweede vorm van pre ventie bezig". L)e preventie is niet alleen voorbe houden aan doktoren. Ook psy chologen, sociologen, economen en ingenieurs werken op het in stituut, dat nauw samenwerkt met TNO. Duyne: "We zijn nu bijvoorbeeld bezig met een on derzoek naar bejaarden. Moeten we deze bevolkingsgroep die al lengs groter wordt 'opsluiten' in bejaardenhuizen, of is het beter als ze thuis in eigen omgeving blijven. Willen we bejaardenoor den in de bossen of is de drukte in de stad juist veel gezelliger. Zo hebben we in Leiden enkele ja ren geleden een project voortijdi ge schoolverlater opgezet en zijn we nu weer bezig met problemen bij middelbare scholieren. Ook de belasting van buschauffeurs wordt onderzocht. In een eigen busje proberen we het één en an der na te bootsen". Bevolkingsonderzoek Een ander aspect van preventie zijn de massale bevolkingson derzoeken. Duyne is van mening datje met dit soort projecten niet te vlug moet beginnen. "Je moet je bij dit soort activiteiten steeds afvragen in hoeverre bewijzen we de mensen er een dienst mee? Is er een reële kans op levensver lenging of is het nuttig een ziekte op te sporen waar je niet veel aan kunt doen? Met dat laatste maak je de mensen beslist niet geluk kiger, integendeel ze worden er denk ik alleen maar angstig van. We moeten oppassen voor het gevaar van overbehandeling". "Preventie heeft ook heel veel te maken met de gedragspatronen van de mens. We weten veel meer dan vroeger hoe het gedrag van de mens invloed heeft op de gezondheidszorg. Roken heeft een ongunstige invloed op kan kers, Overvloedig eten op hart en vaatziekten, ga zo maar door. De mens heeft veel zelf in de hand. Niet alleen artsen en de overheid zijn verantwoordelijk voor de ge zondheidszorg". Duyne heeft al leren leven met het feit dat slechte gewoonten moei lijk te veranderen zijn. Maar campagnes hebben voor zijn ge voel wel zin. Wel gaan er tien tallen jaren overheen voordat je resultaten ziet. Het sterfecijfer voor hart- en vaatziekten is nu wel over het hoogtepunt heen, denk ik. In Amerika is het al dui delijk aantoonbaar. Hier zie je ook een leefverbetering. Roken neemt bij mannen af. De fiets is weer in. Er zijn gewoon signalen dat de mens zich meer bewust is van zijn eigen gezondheid dan vroeger. Met de rookcampagne hebben we wel wat ervaringen opgedaan. Bedreigende voor lichting werkt niet, inspelen op het gevoel van eigen verantwoor delijkheid slaat het meeste aan. Maar dat kan zo weer veranderen hoor. Niets is zo moeilijk te beïn vloeden als de mens". Wat de waarnemend directeur vro lijk stemt is dat preventie meer wordt gewaardeerd. Dat merk je bij volksgezondheid. Was het en kele jaren geleden nog de verfijn de technieken, moderne appara tuur: kortom de geavanceerde geneeskunst waar de meeste aandacht naar uit ging, nu eist preventie (gedwongen) ook de nodige aandacht. Dit komt onder meer omdat de gezondheidszorg onbetaalbaar dreigt te worden. We moeten ons nu meer moeite getroosten om de volksgezond heid op hetzelfde peil te houden. Ja,het ligt allemaal in het pre ventieve vlak". SASKIA STOELINGA W. M. J. Duyne. waarnemend directeur van het Nederlands Instituut voor Praeventiei>e Gezondheidszorg heeft al leren leven met het feit dat slechte gewoonten moeilijk te veranderen zijn. LEIDEN - Een twaalfjarige jon gen is gistermiddag met een gro te hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De jongen reed mee op een tractor langs het Rijn-Schiekanaal. Bij het naderen van de Lammebrug verzuimde de jongen te bukken en stootte met zijn hoofd hard te gen de (voor het wegverkeer vrij lage) brug. door René van der Velden Jaap Visser bliothecaris J. de Groot echter het mes in de 'Kolonïen-collec- tie' te zetten. "Het oude huis schoonmaken voordat we in het nieuwe trekken", noemt drs. L.K.N. Tjoa dat. Zij kreeg begin juli samen met enkele medewer kers tot september de tijd om de grote bibliotheek - voor een deel nog in een hulpmagazijn - te or denen. Met andere woorden: red den wat er nog te redden viel. Want als de termijn is verstre ken, gaan de boeken die nog niet zijn gecategoliseerd onherroepe lijk naar Nijmegen. Dat zal volgens mevrouw Tjoa ook zeker het geval zijn, want zij houdt het voor onmogelijk om in dat tijdbestek alle boeken onder handen zijn genomen. Mevrouw Tjoa beschouwt het uiteenvallen van de Koloniën-collectie als een groot verlies voor de universi teitsbibliotheek. Bibliothecaris De Groot is zelf op vakantie en ook zyn plaatsvervanger dr. M O. Woelders is wegens ziekte niet voor commentaar bereikbaar. Volgens een andere medewerker van de universiteitsbibliotheek, drs. J.A.M. Linmans zijn de meeste boeken die naar Nijme gen verhuizen, tweemaal in de kasten van de bibliotheek te vin den. "De Leidse universiteitsbi bliotheek heeft altijd al vrij veel gehad op dit terrein. Toen de col lectie van het ministerie hier arri veerde, had men een gedeelte van dit materiaal dubbel. Vol gens mij gaat dat nu grotendeels naar Nijmegen" Mevrouw Tjoa denkt echter dat Linmans zich vergist. Het 'dub bele materiaal' betreft volgens haar een eerdere schenking van uit Djakarta en gaat het niet om de Kolomen-collectie. Naar de wolken "Maak met uw eigen woorden (hoogstens dertig) deze tekst luchtige af: De Hema zorgt prijzen, de NLM voor luchtige reizen... om thuis en uit "in de wolken" te zijn. Als we de tekst goed "afma ken", hebben we kans op een vliegreis voor twee personen naar één van de twaalf bui tenlandse vliegbestemmin- gen van de NLM plus nog eens 500 gulden tractement van de Hema. Daarvoor moe ten we dan eerst bij de Hema een boel goederen inslaan. Zo sparen we de twaalf na men van de NLM-bestem- mingen bij elkaar die een voor een op de kassabon ver meld staan. De twaalf namen moeten op het quizformulier geplakt worden en uiterlijk vóór 13 juni 1981 in de wed strijdbus in de Hema-winkel. Wat te denken van de aanvul ling: "Een buurtwinkeltje is nooit weg, M'n fiets regelmatig wei- Geef me nu die prijs maar snel". Goed afgemaakt maar toch geen prijs gewonnen. Het ge zin Nobels uit de Tweede Binnenvestgracht deed het beter (de heer Nobels heeft niet voor niets een boeken zaak in Amsterdam) en zat daarom gisteren op de koffie met gebak bij G. van Ooste rum, filiaalhouder van de He ma in de Haarlemmerstraat. Het gezin kan met 500 gulden op zak naar Hamburg. Van Oosterum zei dat 35.000 Nederlanders aan de quiz hadden meegedaan. Zestig prijswinnnaars zijn uitverko- het westen van het land woont: de familie Nobels. Mevrouw Nobels vertelt dat haar gezin gezamenlijk de tekst heeft afgerond op het thema "beter een goede buur dan een verre vriend". De precieze tekst weet geen van de gezinsleden zich meer te herinneren: "Het was iets van: De Hema is een goede Corso weg - bloembakken terug buur en niet duur. De NLM brengt een verre vriend snel dichterbij". Kijk, zo win je nou een prijs. Daar kun je nog wat van leren... De Hema heeft een gezin erg blij gemaakt en zelf een leuke omzet ge maakt Mevrouw Nobels is dol op vliegen, met de NLM of de KLM, maar niet op die beestjes op de jam. De allerlaatste "Is het nou al afgelopen" pro testeerde het publiek zater dag toen de laatste praalwa gen van het 35ste bloemen corso over de Haarlemmer straat trok De allerlaatste praalwagens kwamen echter pas gisteren, buiten mede dinging. Enkele kraanwagens zetten plantenbakken (1000 kilo schoon aan de haak) weer op de plaats waar zij stonden voordat de praalstoet van za terdag door de "Haarlemmer straat, uw bloemenstraat" trok. Koud op het dak Het dak van het Wereldwinkel pand aan de Steenstraat, vlakbij de ingang van het Boerhaavemuseum. wordt 'internationaal solidair' gere pareerd. De ene ambtenaar vindt "het niet zo elegant" en de andere ambtenaar zegt dat "het nu eenmaal niet anders kan"... De gemeente gaat het dak repa reren ten koste van een geld pot met het etiket 'internatio nale solidariteit'. "Het geld moet toch ergens vandaan komen" zeggen de ambtena ren. Een opmerkelijke op merking in een gemeente waar gewoonlijk de potjester- reur hoogtij viert De Wereld winkel is verdrietig en te leurgesteld' blij met het nieuwe dak dat binnen enke le maanden het Wereldwin kelpand tooit, maar erg kwaad dat geld voor het dak wordt geput uit de pot 'inter nationale solidariteit'. De huisbaas van het Wereld winkelpand, de gemeente, heeft dit pand tot voor kort slecht onderhouden. Dat kwam mede omdat jarenlang onduidelijk was welke ge meentelijke afdeling het on derhoud van het pandje voor zijn rekening zou moeten ne men. Dat is inmiddels duide lijk. D. de Beer, van de afde ling Beheer Gemeentelijke Gebouwen, heeft het pand onder zijn hoede. De Beer zegt: "De reparole i het dak is jtrenlav steld en werd daarc* steeds duurder". Dc ka: structic is verrot De répara tiekosten zijn inmiddels op gelopen tot maar liefst 24 000 gulden Achterstallig onder houd is voor rekening van de verhuurder, zou je denken Maar De Beer zegt "De We reldwinkel heeft jarenlang te goedkoop gezeten. 1800 gul den huur per jaar. Uit zo'n huuropbrengst kunnen we het nieuwe dak niet betalen". Dus wil de gemeente de huur van het pand verhogen met 2000 gulden per jaar Omdat de arme Wereldwinkel die huurverhoging van 110 pro cent niet kan betalen, is De Beer gaan zoeken naar subsi diepotjes. Eureka! De pot 'in ternationale solidariteit'... "Blij dat we die pot vonden", zegt De Beer. C Ingen van de gemeente-afde ling Sociaal-Cultureel Werk is niet zo blij. Onder zijn afde ling valt de pot "Niet zo'n elegante oplossing'', zegt hij dus. "Het is my ook maar koud op m'n dak komen val len" De pot "internationale solidan teit" wordt jaarlijks gevuld met geld dat op ex-burge meester Vis wordt uitge spaard. Zijn ambtswoning aan de Witte Singel is ver kocht en dat scheelt de ge meente jaarlyks een bedrag van 10 000 gulden onder houdskosten Met de 10.000 gulden voor 'internationale solidariteit' zou 'Leiden' dit jaar geïnformeerd worden over toestanden in Latyns- Amenka Dc werkgroep 'LI LA' (Leiden Informeert zich over Latyns-Amenka) heeft van tien september tot en met tien oktober zowat 'de stad afgehuurd' om Latijns- Amenka met muziek, films, sprekers en tentoonstellin gen onder de aandacht te brengen. Dat kost 10 000 gul den. "Plotseling hoorden we dat LI LA geen 10 000 krijgt maar 500 gulden minder Die 500 gulden staat gelijk aan een kwartaal huurverhoging voor de Wereldwinkel vanwege de reparatie van het dak Dat wordt er even in vakantictyd doorheen gejaagd", zegt Re- m Hm namens de We- de werkgroep ci igt 2000 gul an de pot 'internationa le .solidariteit' in het dak van d< W i reldwinkel te gaan zit ten Maar mogelijk wordt de geldpot nog verder opge snoept. Zijn er nog slechte gemeente-daken? den

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3