Ruzie over opslaan van afval [eidse agenda "Nut" komt met cursus voor Engelstaligen Overheid in de clinch met Wassenaarse veehouder Rodenburg Warmond gaat zijn gasten wegwijs maken met plattegronden It£è-~ V akantieland" in Voorschoten UH.UdllMM. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 DINSDAG WASSENAAR - "Recycling", het toverwoord van de laatste jaren om aan het steeds nijpender wordende energietekort het hoofd te kunnen bieden. En veehouder J. Ro denburg uit Wassenaar is al jaren bezig met het opnieuw gebruiken van spulletjes die door de maatschappij zijn afgedankt. Dat opnieuw gebruiken van af dankertjes geeft natuurlijk wat rommel, je moet het afval dat opnieuw wordt gebruikt im mers ergens opslaan. Dit gebeurt tot groot ongenoegen van de gemeente Wassenaar bij de familie Rodenburg achter hun boerderij aan de Raaphorstlaan in het dorp. De opslag van het af val op die plek is geen gezicht, meent het Wassenaars gemeente bestuur. Ook niet als er voor het merendeel bruikbaar materiaal uit wordt gehaald. Afval weer op nieuw gebruiken mag, lijkt het motto van de gemeente, maar dan wel zo dat niemand het ziet. Veehouder Rodenburg denkt er niet aan de afgedankte rommel ergens anders te laten storten. Nog steeds scharrelt hij achter zijn boerderij bruikbare spullen uit een hoop afval bijeen. Verwijderen schreef het provinciaal bestuur van Zuid-Holland in maart van dit jaar aan veehouder Roden burg. Al eerder had hij zulke brieven van het gemeentebe stuur gekregen. Hij ging tegen al die aanschrijvingen in beroep en morgen krijgt hij de kans om voor een commissie uit gedepu teerde staten zijn standpunt uit een te zetten. Het is dan aan het provinciaal bestuur van Zuid- Holland om uit te maken of Ro denburg zijn afvalhoop mag la ten r die r Rodenburg laat geregeld een "bak" met hoofdzakelijk houtaf val achter zijn boerderij storten. Uit dat afval halen hij en zijn ge zin allerhande zaken die op de boerderij nog goed zijn te gebrui ken. De rest gaat in een container richting Zoetermeer, v/aar de in houd op een vuilnisbelt wordt gegooid. Ook het scheiden van afval op soort (sinds kort erg populair in, onder andere met de glasbak) doet veehouder Rodenburg al ja ren. Zo ligt er bij zijn boerderij ook een berg oud roest. "Tegen de kerst wordt dat weer wegge haald", zegt zijn zoon Paul. Deze manier van werken bevalt de fa milie prima. En het is niet zo dat de boerderij er als een sloperij by ligt. Integen deel zelfs. Voor grote groepen mensen is het een "echte Hol landse boerderij". Zo echt zelfs dat buitenlandse tv-maatschap- pijen er filmopnamen komen maken. De Nederlandse Zuivelu- nie raadt het bovendien aan voor Rodenburg; "De beste plek is waar het afval nu ligt Het stoort dan ook niemand dat een groot deel van de omheinin gen bij de boerderij is opgetrok ken van hout dat uit de "bak" komt. De kleinere of onbruikba re stukken hout verdwijnen in een inmiddels 27 jaar oude ka chel. "Na het begin van de ener giecrisis zijn we hierop geleide lijk overgeschakeld". Voor die tijd verbruikte de familie tussen de acht tot tienduizend liter huis brandolie per jaar. Maar dit alles kan de gemeente niet op andere gedachten brengen: De plaats waar het afval wordt opgeslagen deugt niet. Het is, zo zeggen ze samen met de provin cie, een "onaanvaardbare storing en ontsiering van het land schap". Het storten van afval moet of op het erf van de boerde rij gebeuren, of helemaal niet. "En op die manier wordt er weer een klein stukje eigen initiatief om zeep geholpen", meent de zoon des huizes Paul Roden burg, die zegt op het punt staat te emigreren "als het hier zo blijft". Verbod Om hun gelijk aan te tonen slaan de bestuurders van het villadorp en van de provincie de veehou der dan ook met de wet om de oren. "Ingevolge een bepaling in de Verordening bescherming landschap en bodem Zuid-Hol land is het verboden in het lande lijk deel van de gemeente een stort-, berg- of opslagplaats te hebben". "Dat verbod is er", zo gaat de pro vincie Zuid-Holland in een brief aan Rodenburg verder, "om het Zuidhollands landschap te be schermen tegen ontsiering en de verontreiniging van de bodem Leiden - Vakantie-activiteiten: Club huis Klein Matilo, woe, 14 uur de film Nieuwe avonturen van Dik Trom; Leids Volkshuis, woe, 10 uur vertrek naar pretpark Drievliet Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- tend soos. muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Algemene Reclasserings Vereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. WOENSDAG Leiden - Vakantie-activiteiten: Club huis Klein Matilo, don, 14 uur vosse- jacht door de wijk; Leids Volkshuis, don, 13.30 uur, poppenkast. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's. Paul Rodenburg bij een deel initiatief om zeep geholpen". en/of aantasting van het natuur lijk milieu tegen te gaan". "Ze weten er niks van" zegt de fa milie Rodenburg. "Alleen de koeien en wij zien de berg met afval". Morgen gaat de boerin naar Den Haag ("ik doe dit soort zaken altijd", zegt ze) om daar de provinciale commissie de oren te wassen. Ze gaat de commissie proberen uit te leggen waarom het afval voor het bedrijf zo be langrijk is en waarom het niet op het erf kan worden neergegooid. Dat laatste is volgens de familie wel duidelijk. "De melk- en an dere vrachtwagens moeten er toch door kunnen", zeggen ze. "Nee, de beste plek is waar het nu ligt. En dat is al jaren zo". Hele Piet "Ik voelde me ik op deze kan leveren aan de wens van de regering om afval zoveel moge lijk opnieuw te gebruiken", zegt mevrouw Rodenburg. Zij is nog al gepikeerd over de neerbuigen de uitlatingen van het gemeente bestuur dat het wel "gaat" met de netheid rond de boerderij. "Wij voelen ons zeer wel in staat de boel hier netjes te houden". "Ze hoeven bij de gemeente echt niet bang te zijn dat we gif lozen of zoiets", zegt veehouder Ro denburg. Zijn zoon Paul vult hem aan: "We zijn niet gek. Om dat er geen waterleiding is moe ten wij en de dieren grondwater drinken. Dan kijk je wel uit om gif te storten". Daar lijkt het de gemeente echter niet om te gaan, want het afval mag wel tussen de bebouwing worden gestort. Het is het ge zicht. "Een onaanvaardbare sto ring en ontsiering van het land schap". Langs de weilanden van veeboer Rodenburg loopt een druk gebruikt fietspad. Wie op de fiets langs de boerderij van Rodenburg rijdt en dan op zijn tenen op de bagagedrager gaat staan, kan net over een berg in gekuild gras heenkijken. Daarachter ligt dan het omstreden gebied. Met een geoefend oog kan men daar dan een glimp op vangen van wat verbrand papier en een berg oud roest. Dat is de plaats waar het kwaad volgens de gemeente geschiedt. Idioot "Het idiote van deze zaak is dat er geen enkel protest is tegen de bergen ingekuild gras. Over die bergen ligt plastic, dat op zijn klein stukje eigen plaats wordt gehouden door ou de autobanden. Als er iets is dat het landschap verstoord, dan is dat het wel, maar daar hoor je ze niet over", aldus de familie Ro denburg. Overigens is het plastic dat wordt gebruikt bij het inkuilen ook uit de berg afval afkomstig. De hele buurt maakt daar gebruik van. "Laatst nog kwamen ze vragen of ik nog een paar stukken over had". Mevrouw Rodenburg: "Nu gebrui ken we afvalhout. Verder komt alle timmerhout onder andere voor afrasteringen en hekken en reparatie aan schuren uit de bak afvalhout. Behalve elektriciteit is er voor ons geen enkele openba re voorziening. Geen gas. Geen waterleiding. Geen gemeenterei niging om ons huisvuil op te ha len en geen postbezorging". Meneer Rodenburg: "Wel krijgen we bezoek van ambtenaren die moeilijk komen doen. Omdat met ons werk een zeer marginaal inkomen is te verdieneh verzoek ik de provincie en de gemeente begrip te hebben voor onze situa tie. Ik zal de betrokken ambtena ren graag hier op de boerderij ontvangen om ze te overtuigen. Of moet ik het afval soms in mijn bed laten storten?". THIJS JANSEN DONDERDAG Leiden - Vakantie-activiteiten: Club huis Klein Matilo, vr, groot sport en spel programma'; Leids Volkshuis, vr, leesmiddag. en 22.15 c Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Roodbaard uit 1965, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren - tot sep tember geen spreekuur, inl. tel. 216180/ straat 73, disco van 20-22.30 u van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 31 juli - 7 augustus door apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Vooschoten, tel. 01717-2525. LEIMUIDEN - De 20-jarige motor rijder B.J. van Vliet uit Alphen aan den Rijn is vanmorgen om streeks half acht verongelukt op de Generaal van Merleweg in Leimuiden. Door de mist merkte de motorry- der een vrachtwagen, bestuurd door een 53-jarige chauffeur uit Roelofarendsveen, te laat op. De motorrijder slipte en kwam on der de vrachtwagen terecht. Hij was op slag dood. VOORSCHOTEN - Het Nut in Voorschoten heeft weer een groot aantal activiteiten in haar nieuwe programma voor het cur susjaar 1981/1982 opgenomen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen richt zich deze keer ook speciaal tot de buitenlanders die in Voorschoten wonen of ver blijven. Zo is er een cursus Nederlands op gesteld voor Engelstaligen die 's avonds gehouden zal worden in het Lucascollege aan de J.W. Fri- solaan. De cursus begint 24 sep tember om negen uur 's avonds. Men kan zich 25 augustus van half acht tot half tien 's avonds en donderdag 27 augustus van acht uur tot half tien laten in schrijven in de genoemde school. Wanneer er genoeg be langstelling blijkt te zijn voor de ze taalles zullen misschien groe pen voor beginners en gevorder den worden gevormd. In het programma wordt verder ook in het Engels gewezen op an dere activiteiten die door het Nut zullen worden georganiseerd, zo als de rommelmarkt op 29 augus tus (op het plein bij het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4), een koffieconcert op 27 septem ber en 8 november en een schaats en speelgoedmarkt op 13 novomber. Alle activiteiten met uitzondering van laatstgenoem de worden georganiseerd in en rond het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4. De schaats en speelgoedmarkt vindt plaats bij de Werf aan de Over slagstraat. Naast deze bezigheden staat er nog een boeken-stripbeurs in de cro- cusvakantie, toneel en cabaret, culturele ochtenden, films en ex cursies op het programma. Ver der is er nog de woon- en archi- tectcnwinkei die op de derde vrydag van de maand tussen ze ven uur en half negen 's avonds te bezoeken valt in het pand Mo lenlaan 3. Uiteraard komt het Nut ook dit jaar weer met een lijst van cur sussen. Zo zijn er de algemene cursussen "makkelijk spreken", yoga, "doe het zelf', naaien, huidverzorging en bridgen. Daarnaast zijn er dan nog de ta lencursussen Nederlands. En gels, Frans, Duits, Spaans en Ita liaans voor beginners en gevor derden. Dinsdagavond 25 augustus (van half acht tot half tien) en donder dagavond 27 augustus (van acht uur tot half tien) zijn inschrijf- en korte informatiebijeenkomsten over de cursussen. Deze vinden plaats in het Lucascollege aan de Frisolaan. WARMOND - De gemeente Warmond is van plan binnen de gemeente twee informatieplattegronden neer te zetten. Deze komen aan beide ingangen van het dorp te staan. Naast de plattegronden waarop de gemeente Warmond met alle straten en recreatiepiassen staat aangege ven zal geen reclame op de zuilen komen. Wat voor materiaal voor deze objecten zal worden gebruikt is nog niet helemaal zeker, maar er zal voor een zo stevig mogelijke constructie worden gekozen om de kans op vernielingen te beperken. De platte grond ook 's avonds verlicht zijn en naast de zuil komt een parkeer plaats. Daarnaast wil de gemeente met behulp van bewegwijzeringsbordjes de weg duidelijker maken naar openbare gebouwen en bezienswaardige plekjes binnen Warmond. Deze bordjes komen voornamelijk op door gaande routes. De gemeente wil hiervoor zo'n 1500 gulden uittrekken. De informatieplattegronden kosten-met de aansluitkosten van de ver lichting zo'n 8500 gulden. Tot slot is de gemeente nog van plan een expositiemogelijkheid te bieden in het gemeentehuis. Hier zouden voornamelijk gemeentelijke plannen bekendmakingen van de overheid en affiches over Warmondse bezig heden worden opgehangen. Het inrichten van een plek voor dergelijke exposities kost rond de 2300 gulden. De gemeente hoopt in september de informatieplattegronden en de weg wijzertjes te kunnen plaatsen. Eerst zal de raadscommissie voor finan cien en de gemeenteraad zich nog over de plannen moeten uitspreken. Burgelij ke stand LEIDEN - Ondertrouwd A.T.R. Cor nells en N. van Dijk, L.F. Krispijn en M.J. Pronk, A.J. Katz en C. van den Oe ver, S. van der Mee en P.A.M. Frankhui zen, N. Bodegraven en Y.M.H. Flaman, J.C. Vreeken en M.M. van der Hoeven, Jhr. O.B. van Vierssen Trip en A.T.M. Bookelmann, H.R.M. Granneman en C.J.M. van Rooden, S.E. Dijkstra en E. Griffioen, R.J.M. van Leeuwen en Y. Bres, F.L. Laskewitz en C.J. Sehilpe- roort, RA. van der Hansz en M.H. Asin, P.J.H.M. Buis en A. Koop, D. van der Mee en M.P.C van der Meer, D.Th- van Kints en Y. Vermeer, P. Wassink en I. Bodrij, R.R.T. Slot en E. Klumper, H.G. Elzenga en C.E.M. Waayer, G.A.F. de Rijk en L.H.A.J. Linssen. P.J. Bakker en J.M. Opdam, F.D. Choufour en - - - - E-M_ M A. van Bakel en E.W.M. van der Burg, Khalid, zv. M. Battah en L. Nagui, Jo- han, zv. J. Kromhout en L.E. Valk, Es ther, dv. J.P.A. Heemskerk en J.P. van Egmond, Emily Christina, dv. J.G. Hef- fernan en A E J Zwart, Paula, dv. B.A. Nievaart en C.J.M. Pikart, Cornelis Bas- tiaan, zv. H. de Mol en M.A. van der Niet, Patrick, zv. J.C. Muller en A.H. de Kruijf, Willem-Jan Wilco, zv. J. de Win ter en C.J.M. Steenvoorden, Maartje Hendrika, dv. J. van Beelen en A. Barn- hoorn. Herman Egbert, zv. J. van der Woude en B. Schoneveld, Danny, zv. W. Azier en B.M. Beijnders, Albertus Jo hannes Wilhelmus, zv. J.W. Niewold J A M G. Boot. Peter. zv. L.J. Ernst M.L. van der Krans, Christelle Chantal, dv. A T.J. van Rosmalen en D.M. Mer- cier. Peter, zv. J.P. van der Blom en S. Vjestica, Mohammed Saed, zv. M. Akh- rif en A. Touzani Zraa. Overleden: J E. van Onlangs, (1941) vrl. geh. gew met C. Fabistas, W.M. Brou wer, (1913) vrl. echtg. van W.J. Ver- steegh, R.J. Abrahams, (1915) man, N.A. Meiland,(1911) man. H M. van Veen, (1890) vrl. geh. gew. met P.J. van der Krogt, E.J. van Drongelen, (1904) vrl. echtg van A J. Lybaart. E Pongrécz, (1937) man. E. Corsten. (1919) man, A. van der Zwet, (1901) man, P. Zalm. (1902) vrl. geh. gew. met H.Th. van der Plas Druk timmerend brengen deze kinderen hun dag door in 'Vakantieland'. tl VOORSCHOTEN - Veel Voorscho- tense kinderen vermaakten zich vanmorgen in het 'Vakantieland' bij de Lindehoeve. De kinderen al- kunnen daar de hele dag var les doen. Zo wordt er onder dere getimmerd en worden mo zaïeken gemaakt. 'Vakantieland duurt nog de hele week en is ge opend van tien uur 's ochtends tot 's middags vier uur. Voor 3,50 gulden kunnen de kinderen aan alle activiteiten meedoen. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater- i 16.00-18.00 i overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV l Kwartaalabonnement f 53,45 per post 1 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291.70 Directie: G. Koopman Hoofdredacteui A A M. Schuurr Adjunct-hoofdr J.P.M. van der Meer (re- 9'°) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parl|s, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 R v. Egmond tel. 071-172766 Ch. I martz lel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2