Stakers wijzen eis Reagan af "Sliell handelt in Zuidafrikaanse kolen" Beurs Amsterdam Werkgroep Kairos wil olie- en kolenboycot Strijd om jaarverslag Sekisui duurt voort Wereldwijde chaos vliegverkeer Geen uitspraak in conflict KLM-Israël Recordniveau dollar; goudprijs weer lager Beursoverzicht DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 Start Het uitzendbureau Start heeft vo rig jaar 9.538 mensen aan een tij delijke baan geholpen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1980. In 1979 kwamen ongeveer 6000 mensen via Start aan tijdelijke werk. Start houdt zich bezig met moeilijk plaatsbare werklozen, die om te beginnen aan tijdelijk werk wor den geholpen, maar wel met de bedoeling hem uiteindelijk aan een vaste baan te helpen. Dat laatste is vorig jaar gelukt met 24 procent van de uitzendkrachten. Start wordt bestuurd door werkne mers, werkgevers en ministerie van sociale zaken. Kodak Kodak Nederland gaat praten met de aandeelhouders van het ont- wikkellaboratorium Hoogwerff Eikelenboom BV in Gouda over overneming van aandelen van dit laatste bedrijf. De werk gelegenheid zal bij doorgaan van de transactie worden gehand haafd en de twee ondernemin gen behouden hun eigen karak ter. De SER, de bonden en de Ondernemingsraad zijn inge licht, aldus Kodak. Amro De Amro Bank is van plan om van de Landwirtschaftliche Renten- bank in Frankfort een meerder heidsbelang over te nemen in de Handels- und Privatbank AG te Keulen. Dit is een middelgrote Duitse bank met hoofd- en twee bijkantoren in Keulen, drie kan toren in Berlijn, twee in Düssel- dorf, Frankfort en Hamburg en een in Bonn, Münster, Mon- chengladbach en Wuppertal. In de 16 kantoren werkten vorig jaar 325 medewerkers. Het ba lanstotaal beliep ultimo decem ber bijna DM 1,1 miljard. Douwe Egberts Douwe Egberts heeft het kort ge ding, dat was aangespannen te gen een andere koffiebrander, Egberts Prohama uit Dalfsen, verloren. Douwe Egberts had de president van de rechtbank in Zwolle, mr. F.C. Fliek, gevraagd te verbieden dat de concurrent nog langer koffie op de markt brengt onder de merknaam Eg berts Prohama, dit op verbeurd verklaring van een dwangsom van 10.000 gulden per overtre ding. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den in totaal 3.700 dieren aangevoerd, vandaag 1504. Gespecificeerd: 100 slachtrunderen, 248, gebruiksvee, 25 graskalveren, 1.429 nuchtere kalveren, 889 varkens, 47 biggen, 800 schapen/ lammeren en 112 bokken/geiten. Prijsnoteringen: voor slachtrunderen hetzelfde als gisteren; nuchtere slacht- kalveren: ƒ125 tot ƒ200; slachtvarkens: 280 tot ƒ290; melk- en kalfkoeien: ƒ1775 tot ƒ2150; varekoeien:fl225 tot ƒ2550; pinken: ƒ900 tot ƒ1600; graskalve ren: ƒ400 tot ƒ1200; nuchtere kalveren rood:ƒ300 tot ƒ520; zwart: ƒ250 tot ƒ425, biggen: ƒ100 tot ƒ110; schapen: ƒ190 tot ƒ240; lammeren: ƒ190 tot ƒ220; geiten: 20 tot ƒ100. Toelichting: slachtrunderen aanvoer: matig; handel: rustig; prijzen: stabiel, kalf en melkkoeien dito, varekoeien di to, pinken dito, graskalveren dito, nuch tere kalveren: redelijk, rustig en stabiel, varkens: redelijk. Vlot en hoger, biggen: matig, rustig en stabiel, schapen/lam meren: redelijk, vlot en stabiel, geiten: redelijk, redelik en stabiel. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - Datum: 3 augustus. Rode Kool 0,30, Spitskool 12-30, Bos- peen II 1,26-1,35, Waspeen AI per kist 3,60-4,50, Waspeen All per kist 3,60-5,50, Waspeen BI per kist 3,60-5,30, Waspeen Bil per kist 4,30, Aanvoer: 74'/2 ton. Breekpeen Cl per kist 10,40-11,50, Prei A per kg. 51-54, Rabarber 0,30. Sla (glas) 0,13-0,20, Uien per kg. 37-80, Peterselie (krul) 0,09-0,20, Selderij 0.15-0,17, Bloemkool 6 per bak I 54-73, Bloemkool 6 per bak II 44-66, Bloemkool 8 per bak I 46-62, Bloemkool 8 per bak II 23-35, Bloemkool 10 per bak I 0,43, Aanvoer 8500 stuks. UTRECHT (ANP) - De werkgroep Kairos (tegen de apartheid in Zuid-Afri- ka) vindt dat de op han den zijnde olieboycot te gen Zuid-Afrika via toe passing van de sanctie- wet, moet worden uitge breid met een kolenboy cot. In haar dossier ..zwarte diamanten uit Zuid-Afrika". over de steen- kolenexport naar Nederland, zegt ze dat enkele Nederlandse multinationals tot over hun oren in de internationale handel van SCHIPHOL (ANP) - Het Israëlisch hooggerechtshof in Jeruzalem heeft gisteren bekendgemaakt geen uitspraak te zullen doen in het proces dat de KLM onlangs tegen de staat Israël bij dit rechtscollege had aangespannen. Het hof beschouwt zich in deze niet bevoegd en ziet dit als een zaak tussen twee overheden. Dit heeft de KLM gisteravond beves tigd. De KLM wilde in dit proces van het Israëlische hooggerechtshof een uitspraak hebben of de Israë lische regering al dan niet ge rechtigd was de KLM een beper king van de vluchten tussen Am sterdam en Tel-Aviv op te leg gen. Zoals bekend hebben de Is raëlische luchtvaartautoriteiten de KLM te kennen gegeven dat de maatschappij slechts recht op vier retourvluchten per week heeft. De KLM meent recht te hebben op vijf retourvluchten per week. Een woordvoerder van de KLM Zuidafrikaanse kolen zitten en dat Shell daarbij voorop loopt. Kolen zijn weer „in" na de oliecri sis van 1973, niet alleen voor di recte verstoking. maar ook voor vergassing en vloeibaarmaking (olie uit kolen). Zuid-Afrika is een belangrijke exporteur aan het worden en de Nederlandse invoer van Zuidafrikaanse kolen is in vier jaar veertig keer zo groot geworden (ruim 19.000 ton in 1976 en ruim 785.000 ton in 1979). De helft daarvan was bestemd voor eigen gebruik en de andere helft voor doorvoer naar andere lan den. Twee, (met kolen „gevoede" elektriciteitscentrales) in Gelder- wilde geen nadere mededelingen doen "Het wachten is eerst op de officiële motivering van het Is raëlisch hooggerechtshof, die ons nog niet heeft bereikt", aldus de woordvoerder. Ook de woord voerder van de Rijksluchtvaart dienst wilde geen commentaar geven. Een woordvoerder van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al zei desgevraagd te hopen op een spoedige hervat ting van het overleg tussen maat schappijen en overheden. De KLM had tot het aanspannen van het proces besloten nadat de tweede gespreksronde tussen de luchtvaartautoriteiten van de beide landen in juni van dit jaar zonder enig resultaat was geëin digd. Zoals bekend zijn de Israë lische luchtvaartautoriteiten van mening dat de KLM een oneven redig groot aandeel van het ver voer tussen de Verenigde Staten en Israël via Amsterdam voor haar rekening neemt. land en Noord-Brabant hebben na 1979 besloten, geen Zuidafri kaanse kolen meer te stoken Maar volgens Kairos betekent dat geen boycot of rem op de Zuid afrikaanse kolen, zeker nu er nieuwe kolencentrales op het programma staan evenals grote industrieën en installaties voor kolenvergassing, waarin Shell ook een belangrijke rol speelt Vier Nederlandse multinationals hebben volgens Kairos in 1979 acht miljoen van de in totaal 24 miljoen ton door Zuid-Afrika geexporteerde steenkolen ver handeld: Shell, de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij (SSM). Anker Kolen Maatschap pij (AKM) en de handelsmaat- Niettemin hebben de spoorwegen en busondernemers extra mate rieel ingezet voor de reizigers die over korte afstand niet meer kunnen worden vervoerd. Ij lings opgeroepen militair perso neel en chefs van de verkeerslei ding houden in eerste aanleg vooral de vluchten over lange af stand (van meer dan 900 kilome ter) gaande. Op de Amerikaanse vliegvelden is weliswaar geen sprake van paniek, maar de cha os groeit met het uur, nadat al het hele weekeinde de balies wa ren bestormd door vakantiegan gers die nog voor de staking naar huis wilden. De reizigers die dreigen te stranden hebben, voorspelbaar, geen enkele sym pathie voor de stakers, die een inkomensverbetering wensen die tweemaal zo hoog is als die waarmee andere overheidsamb tenaren het moeten stellen. schappij Van Ingen bv. Shell nam 5.6 miljoen ton voor haar re kening en dit concern zal in de toekomst steeds meer steenkool uit Zuid-Afrika gaan verhande len, aldus het Kairos dossier. Betrokkenheid Kairos constateert, dat Nederland se bedrijven zowel bij de vesti ging als bij het afnemen van Zuidafrikaanse „kolenteehnolo- gie" zijn betrokken Volgens haar dossier levert de Nederland se dochter van het multinationa le Fluor-ingenieursconcern, Fluor Nederland, bijvoorbeeld een belangrijke bijdrage aan twee fabrieken (Sasol) die op het LONDEN/AMSTERDAM (Reuter/ ANP) - De koers van de dollar heeft gisteren ten opzichte van vrijwel alle andere valuta's het hoogste niveau sinds jaren be reikt. De belangrijkste oorzaken van de koersstijging zijn de spanningen in Polen, het vertrouwen in het economische beleid van presi dent Reagan en de verwachting dat de rentestand in de Verenig de Staten voorlopig hoog zal blij ven. Bij de laatst genoemde twee factoren was vooral het aanne men van Reagan's belastingvoor stellen van invloed. Op een Londense wisselmarkt sloot de koers in Amerikaanse munt gisteren op 2,5272 mark, bijna zes pfennig hoger dan de slotkoers op vrijdag en het hoog ste niveau sinds september 1976. ogenblik in Zuid-Afrika worden gebouwd en waarin men op gro te schaal olie uit kolen wil gaan halen. Het dossier meldt ook, dat de Gas unie aan de Eemsmond een ko- lenvergassingsinstallatie gaat bouwen voor het vergassen van kolen volgens een proces dat tot nu toe alleen nog maar in Zuid- Afrika is toegepast: „Het kan dan ook niet anders of de Gasunie zal gebruik maken van Zuidafri kaanse ervaringen". Kairos stelt, dat er genoeg andere leveranciers van steenkool ko- lentechnologie (Australië. VS, Canada, Polen. China. India, Botswana, etc.) zijn. Gebruikers, overslagbedrijven, multinationa- Op de valutamarkt in Amster dam werd een slotkoers gemaakt van 2,7867. ruim vyf cent meer dan de slotkoers van 2,7337 op vrijdag en ook hoger dan de ope ning op 2,7702. De Bundesbank heeft maandag 87,3 miljoen dol lar verkocht toen de officiële koers in Frankfurt werd vastge steld op 2,5035 mark. Het was de omvangrijkste interventie van de Westduitse Centrale Bank sinds 20 mei. De goudprijs daalde gisteren onder invloed van de opmars van de dollar tot onder de vierhonderd dollar per ounce (31,1 gram) en bereikte het laagste niveau sinds eind november 1979 De prijs sloot in Londen op 390,50 dollar per ounce, ruim vijftien dollar la ger dan de slotpnjs van 406 dol lar per ounce op vrijdag le kolenhandclaren en bedrijven die de kolentechnologie van Zuid-Afrika af- of overnemen zijn volgens haar medeverant woordelijk voor handhaving van het apartheidsysteem in Zuid- Afrika. Ze tekent hierbij aan. dat de Zuid afrikaanse steenkool onder on menselijke omstandigheden wordt gedolven, dat Zuid Afrika de export van steenkool en van kolentechnologie als een politiek wapen gebruikt en dat de Zuid afrikaanse exportsteenkool dient als een ruilmiddel tegen olie en op die manier ook als een onder mijning van eventuele interna tionale sancties tegen dat land. AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (SOBI) zegt over nieuwe feiten te beschikken in het al ja ren slepende juridische gevecht met het Japanse concern Sekisui en zijn Nederlandse dochter Se kisui Systeembouw in Ensche de. Deze nieuwe beschuldigende feiten zullen aan het licht wor den gebracht in een zogenoemde "bodemprocedure" die deze da- g?n aanhangig wordt gemaakt it is gistermiddag gebleken ty- dens een kort geding voor de vi ce-president van de Amsterdam se rechtbank, Mr. B J Asscher. SOBI-voorzitter P T Lakeman had het kort geding aangespannen om te trachten de executie van dwangsommen te voorkomen die door Sekisui zijn geëist naar aanleiding van een op 1 mei ge houden radio-interview met La keman en een vorige week met hem gepubliceerd vraaggesprek in de Haagse Post. In beide inter views bracht Lakeman naar de mening van Sekisui beschuldi gingen naar voren. In december 1979 besliste de president van de Amerikaanse rechtbank dat SO BI en Lakeman geen uitlatingen meer mogen doen waaruit zou kunnen worden afgeleid dat Se kisui strafbare of anderszins laakbare handelingen zou heb ben gepleegd met betrekking tot het presenteren van onjuiste ge gevens in de jaarrekening, op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per overtreding. De raadsman van SOBI, mr G Kemper, voerde aan dat in de aan te spannen bodemprocedure kan blaken dat het vonnis van 1979 op onjuiste gronden tot stand is gekomen. Zelf sprak La keman in het radio-interview over een "voorliegen van de rechtbankpresident door Seki- Eën van de laakbare handelingen die SOBI Sekisui verwijt is het verzwijgen van een deel van de omzet in de jaarrekening Bij ei gen speurwerk in Duitsland heeft Lakeman al meer Sekisui- huizen aangetroffen dan het in de jaarrekening vermelde aantal Ook ontdekte hij een niet in de boeken verantwoord aantal ge bouwde kantoorpanden en een tennisclubgebouw De raadsman van Sekisui, mr. Hertz, legde mr Asscher voor dat Lakeman. indien deze be weert over nieuw feitenmateriaal te beschikken, zich toch aan de uitspraak van 1979 had dienen te houden. (Van onze correspondenten) SCHIPHOL/WASHINGTON De Amerikaanse vakbond van luchtverkeersleiders Pat- co legt de eis van president Ronald Reagan om het werk binnen 48 uur te hervatten naast zich neer. Voegt Reagan de daad bij het woord dan betekent dat ontslag van alle nu stakende vijftienduizend verkeersleiders. De staking die gistermiddag om een uur Nederlandse tijd begon, heeft inmiddels een wereldwijde chaos tot gevolg gehad. Op vrij wel alle luchthavens op de aard bol wachten in totaal vele tien duizenden passagiers op een vlucht. Reagan kwam gisteren met zijn dreigement, nadat een rechter in Washington in kort geding had uitgesproken dat de staking on wettig is omdat de verkeerslei ders in overheidsdienst zijn cn geen stakingsrecht hebben. Het presidentiële ultimatum, dat ver gezeld ging van dreigementen met gevangenisstraf, werd uit gevaardigd nadat Reagan had Vertraging overlegd met zijn ministers transport en justitie. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft vervolgens in kort geding beslag geëist op het sta kingsfonds van Patco. De rege ring heeft verder militaire ver keersleiders opgeroepen hun niet-stakende collega's voor het civiele verkeer te assisteren in de 500 luchtverkeerscentra en 23 ra darposten in de VS. Ongeveer 1500 civiele verkeersleiders doen aan de staking niet mee. In plaats van de 15.000 stakers zouden ma ximaal 850 militaire verkeerslei ders ingezet kunnen worden. Ongeveer de helft van alle lucht verkeer in de wereld voltickt zich binnen de VS, maar daar naast is vanuit alle werelddelen een aanzienlijk, in veel landen prioriteit genietend luchtverkeer met de VS. Op veel Europese luchthavens geven binnenlandse en binnen-Europese vluchten aansluiting op vluchten naar en van de VS. Vliegtuigen die al ver traging oplopen bij vertrek naar de VS, hebben nog veel meer vertraging gekregen voor zij bui ten de VS weer terug zijn op hun thuisbasis. Intussen voltrekt in de VS zelf het leeuwedeel van het passagiers- verkeer over wat langere afstand zich per vliegtuig. Per dag zijn er gemiddeld 14.000 vluchten. De- Amerikaanse trein, als intensief massavervoerder al vijftien tot twintig jaar geleden door het vliegtuig definitief op een zij spoor gezet, is zeker buiten het traject Boston-New York-Was hington niet meer bij machte een vervoersrol van betekenis te spe len. Mevrouw Terry Gould staat in gedachten verzonken op het vliegveld van Miami, terwijl op de achtergrond demonstranten een zg. pieket-iine vormen om de staking van de Amerikaanse luchtverkeersleiders te onder strepen. Meneer Gould was intussen druk doende een kaartje voor New York te bemachtigen en zijn echtgenote vroeg zich vertwijfeld af of dat wel zou lukken. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 ACTIEVE AANDELEN 297,00 299.0 Ogem Holding Pakhoed Holding Pakhoed Holding c Philip* BINNENLANDSE AANDELEN 210,00b 210.00b 155,00 158,00 48,50 86,50 83,20 970,00 350,00 56,00 39,00 41,00 55,50 39.00 105.80 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud f\jnmeUil 34850 - 35350 Zuiver fynmcUal - 765 BUITENLANDS GELD *1 24 25 ,|Mi 15 M AMSTERDAM (ANP) - Hot stij gende rentepeil in ons land heeft zich vandaag op het Damrak weerspiegeld door koersdalin gen op de staatsfondsenmarkt. Liefhebbers betaalden hier tot een halve punt minder voor de stukken. Op de aandelenmarkt zomerde het voort. De internationals hadden wat last van een langer Wall Street. Zo werd Koninklijke Olie 1,30 goedkoper op 90.80 en Unilever 0,70 op 147.30 Akzo ging 0,40 terug naar f 25.20, Hoogovens ging 0.30 naar 18.30, terwijl Philips een zelfde bedrag kwijtraakte op 24,10 KLM had tevens te lij den van de staking van de Ame rikaanse luehtvi rkeersleiders die het bedrijf geld gaat kosten en zakte 2 tot 101 Elsevier-NDU raakte 2 kwijt op 101,50 Pakhoed ging 1 om laag naar 43,50. maar Nedlloyd won 1,30 op f 144,30. Verder bleven de verschuivingen naar beide zijden nogal i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11