Zolang er neerslag is, zal er Spa zijn Appelsientje: de redding van Riedel puur sap PAGINA 10 EXTRA DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 Al heeft het dan eeuwen geduurd voor het zuivere bronwa ter van Spa industrieel en commercieel werd geëxploi teerd, gekend en geroemd werd het al vele eeuwen. Het waren zelfs de Romeinen, die het gehuchtje in de Arden nen hun naam gaven, want Spa wordt geacht afgeleid te zijn van „espa", wat de Latijnse naam voor bron is. Maar ook al trokken dan de groten der aarde naar Spa voor het heil zaam werkende en kennelijk lek ker smakende bronwater, pas in 1921 slaagde het stadsbestuur van Spa erin om dit beroemde water te slijten aan een indus trieel, die er nu eens echt goed voor ging zitten; bottelen in fles sen en wereldwijd aan de man brengen. Dat was chevallier Charles de Thier, die het bedrijf Spa Mono- pole stichtte na een contract ge sloten te hebben met het gemeen tebestuur van Spa. Charles de Thier is 92 jaar geworden en heeft tot op zeer hoge leeftijd het be drijf geleid. Zijn ouderdom ge bruikte hij graag om bezoekers aan de bottelarij of het thermale instituut te overtuigen van de heilzame werking van het bron water: „Elke dag een paar glazen van dit water en zie hoe gezond mü dit houdt" zei de krasse en waardige grijsaard dan. Spa-verkoopleider R. Windey is zo eerlijk te vertellen, dat de oude baas bij die gelegenheden altijd een paar flinke borrels in zijn glas bronwater liet schenken. Contract In 1921 kreeg Spa Monopole het eerste contract van de stad om de 28 bronnen in het Ardennen- heuvelland rond Spa te exploite ren. Voor het gemeentebestuur betekende dat het recht op in komsten van elke liter bronwa ter, die de bottelarij verlaat. Voor de fabrikant de zekerheid, dat in het bronnengebied voorzorgs maatregelen zijn genomen om de zuiverheid van het water voor ja ren en jaren te garanderen. Dat betekende, dat in een groot ge bied rond Spa geen vee mag gra zen, want met de mest zou het natuurlijke proces van regen tot bronwater beinvloed kunnen worden. Er gelden ook strikte bouwbepalingen - nooit dieper dan twee meter in de grond bou wen- en andere bepalingen die er voor moeten zorgen, dat niets verandert aan smaak en kwaliteit van het water. Daar staat voor de gemeente echt wel iets tegenover. Want in het in 1973 hernieuwde contract (geldig tot het jaar 2040) staat aangege ven hoeveel centimes per liter bronwater het gemeentebestuur mag opstrijken voor het uitschrij ven van wat voorschriften en het toezicht op de naleving. Dat was in 1973 nog 16 centimes per liter, inmiddels door de contractindex gestegen tot 25 centimes in 1981. Dat is bijna 2 cent per liter, maar op 600 miljoen liter per jaar toch het aardige bedragje van 12 mil joen gulden. Een bedrag waar menig wethouder van financiën van een Nederland se gemeente jaloers op zou zijn. En de Belgische minister van fi nanciën krijgt nog eens vier keer zoveel per liter bronwater, een franc dus en als het voor limona de wordt gebruikt zelfs twee franc. En die hoeft zijn ambtena ren niets anders te laten doen dan zeer strenge voorschriften te la ten schrijven om de kwaliteits- naam Spa-water te beschermen. Kraantjes Zolang het zal regenen, sneeuwen of andere vormen /an neerslag de Ardennen van Spa zullen bezoe ken - Spa heeft een unieke VW, die met trots de neerslag in dit prachtige natuur- en wandelge bied zal toegeven - vloeien de frankskes binnen. Want Spa Mo nopole hoert niet meer dan wat kréantjes in de grond te plaatsen en het heldere goud stroomt de flessen in. Met de opgang van de gezondheids- cultus is het Spa bronwater ook in ons land voor de wind gegaan. We dronken het niet zoveel in de jaren zestig, toen Spa toch ook op de markt was. Amper 0,3 liter per hoofd. En zie nu. Ruim zes liter per hoofd. Hoe komt dat zo? Windey: „Er wordt de laatste jaren bewuster gezond gegeten en ge dronken. De mensen hebben schrik gekregen van rijden onder invloed en hebben bovendien ontdekt dat het bronwater goed te mengen is met wijn aan tafel". En hij voegt daar met een knipoog naar de Belgen-moppen graag aan toe: „Een Nederlander was daarvoor te zuinig om water te drinken..." Dat zijn we kennelijk nog, want we halen nog lang niet het bronwaterconsumptie patroon van onze buren. Een Belg drinkt per jaar 55 liter Spa, een Duitser 40 en een Luxemburger 55. Vanzelf Er komt niet zo erg veel kijken om per dag twee miljoen flessen en blikjes te vullen. Zeker nadat in 1973 het contract met de stad ver nieuwd werd, waren er voldoen de waarborgen voor de toekomst dat de fabrikant veilig 200 mil joen gulden kon investeren in een nieuwe fabriek. Maar daar heeft men ook niets anders te doen dan het bronwater op te slaan en de flessen onder de kraan te houden. Hoe gemechaniseerd en gecom puteriseerd dit proces ook ver loopt. Want het water stroomt vanzelf van de bronnen via kraakheldere lei dingen naar beneden. Vanaf 700 meter hoogte loopt het als het wa re vanzelf in de flessen in de val lei, waarin Spa ligt. Er zijn 28 bronnen ontdekt, maar hydrolo gen van Spa Monopole weten, dat er meer te vinden zijn Zolang het vochtig blijft m de Ardennen, zul len de bronnen niet opdrogen. *„Het is geologisch gezien ook zeer jong water" zegt medicus en bronwaterdeskundige P. Mach- telenckx, die daarmee wil aange ven dat het niet lang duurt voor het regenwater door de heilzame, filtering van het turfgebied in de Hoge Venen en de specifieke kwaliteiten van de grond de ken merkende eigenschappen van het Spa-water krijgen. Nog nooit is het bewijs geleverd voor de duur van die filtering. Van regen water tot bron, een kwestie van dagen, vermoedt men; De bronnen zelf zijn onooglijke ge bouwtjes. die vernoemd zijn naar beroemde personen die er van ge dronken hebben: la Sauverniere naar de zendeling Sint Remaclus de Pouhon, die er al in de zevende eeuw van genoten moet hebben. Spa Reine naar Marie Henriette, die in 1933 deze bron regelmatig bezocht en in dat jaar de 8 Kilome ter lange pijpleiding naar Spa' opende. En dan zijn er nog de bronnen Wellington, Tonnelet, Geronstere en Barisart. Er zijn twee verschillende bronwa ters. Het Spa Reine zonder kool zuur (prik), metalen en praktisch zoutloos. Daarnaast de tintelende koolzuurhoudende bronwaters (Pohons) met een hoog ijzer- en mangaangehalte. En als daar dan een vruchtenlimonadesiroop aan wordt toegevoegd, dan heb je de inmiddels ook in kroeg en sport kantines steeds meer gevraagde Spa orange, groen en geel. Ofte wel Spa-sinaasappel, Spa-citroen of Spa-grapefruit. Daar wist de brave Nederlandse medicus Philips Gerinx nog niets van, toen hij in 1669 al een boek schreef over de „Natuur, krach ten en 't gebruik der wateren van „Spaa", een prachtige verhande ling over het bronwater, de „ma- niere van leven aldaar, 't gebruik en de kracht van die wateren". Uitgebreid beschrijft hij hoe men erheen moet reizen („dat kan op twee manieren: vanuit Utrecht via Gorcum over land en over 't water vanuit Rotterdam. De reis- som vanuit Utrecht naar Den Bosch bedraagt één rijksdaalder. Onderweg doet men th Gelder- malsen een herberg aan, waar goede vis uit de Linge en dranken geserveerd worden...") en hoe men deze drank moet drinken („en om de winden en boeren, die het zou kunnen veroorzaken te voorkomen, zal het dienstig zijn om bij de dronk of tussen elke teug, een weinig anijs of korian der in te nemen"). Niet gezond De bronnen van Spa zijn ook bron nen van inkomsten gebleken, niet in het minst door het in 1875 door Leopold de Tweede gestich te kuuroord, waar dagelijks zo'n 600 patiënten een bronwater kuurbad nemen in komische roodkoperen badkuipen of de groezelige, verwarmde turfba- den. En na opname van dit soort kuren in het Belgische zieken fondspakket is de bestaanszeker heid van menig hotel en pension verzekerd. Dat was ook wel no dig, want Spa ademt qua uiterlijk de sfeer van vergane glorie, een uiterlijk uit de negentiende eeuw, toen Spa nog voorbehouden was aan de elite. Dank zij de hang naar gezond eten en drinken, beleeft Spa een revi val. De paradox is. dat Spa eigen lijk niet gezond is in de zin. dat er veel voedingsstoffen in zitten. Het ontleent zijn waarde aan het feit, dat het een „niet ongezonde" dronk is, in tegenstelling tot veel dranken die door toevoeging van chemische middelen, kleurstof fen. zoetstoffen en leidingwater met een hoger zoutgehalte dan het Spa-water eigenlijk niet zo ge zond zyn. Bruin brood, frisse en eer lijke dranken en wat be weging op zijn tijd. Terug naar de natuur. Zo dur ven vele Nederlanders waarachtig de jaren tach tig wel aan. Twintig jaar terug wisten we nog niet hoe gulzig we moesten profiteren van de geneugten van de wel vaartstaat, waarvoor na de oorlog en de schaarste- periode de basis was ge legd. Totdat wakers over onze gezondheid waar schuwden, dat veel niet gelijk staat aan gezond. Voedsel en genotmidde len werden wat kritir scher bekeken. En aarze lend kwam de vraag naar gezonder eten en drinken op gang. De warme bakker was een van de eerste terreinver kenners, die succes oogst te met een aanbod van bruin brood uit groot moeders tijd. Ook in de drankensector werd de roep naar gezondere dranken verstaan. Spa bronwater zag in enkele jaren tijds het verbruik per hoofd van de bevol king toenemen van 0,3 li ter tot ongeveer 6 liter. En in Ede schoot de omzet van het bijna terziele ge- gane limonadebedrijf Riedel met sprongen om hoog, toen de puur na tuurdranken Appelsien tje en Goudappeltje een schot in de roos bleken te zijn. Deze produkten ble ken volgens onderzockin gen van de Belgische en Nederlandse consumen tenorganisaties ook echte en onvervalste natuur produkten te zijn. Daar om ook op hun gezag, drankberichten uit be trouwbare bron. Bij Riedel in Ede plukken ze de vruchten van de snel geste gen vraag naar pure sappen. Het zijn de zoete, winstge vende vruchten van een fors stijgende omzet. Maar dat is ook de beloning voor het in het begin van de jaren zeven tig riskant op de markt brengen van pure vruchtensap, het tijdig onderkennen van een ontwikkeling en daarop inspelen met een hoogwaardig produkt. Want zo karakteriseert directeur G Holtrust het liefst de vijf oogap peltjes van de vaderlandse fris drankenindustrie: Appelsientje Goudappeltje. Fruitdruifje, Pom pelmoentje en Zontomaatje. De naam Appelsientje is zijn eigen vondst; de overige vier kwamen in goed overleg tussen de mede werkers en het reclamebureau tot stand. Het op de markt brengen van hel nieuwe produkt was nodig ook, want Riedel zelf was op sterven na dood. En het was jarenlang zo goed gegaan met de limonades van deze van oorsprong Leidse firma. Naam De Leidse apotheker J. Riedel had in 1879 een goede sprong gedaan met zijn spuitflessen mineraal water. Het was de basis voor een goed lopend familiebedrijf, dat kort na de Tweede Wereldoorlog de eerste gezinsfles limonade- gazeuze introduceerde. De tijd van het kogelflesje was al lang achter de rug. Maar in 1969 was het bedrijf aan de rand van de afgrond met een produktie van nog geen 5 miljoen liter frisdrank per jaar. Holtrust meent dat Riedel te lang is doorgegaan met de driekwartli terfles met schroefdop, waarmee eens de markt werd veroverd. De concurrentie kwam met literfles sen: Raak, 3xS, Herschi, Hero, Fanta, Cola, Seven-Up. Een moordende concurrentieslag om de gunst van de dorstigen. Bo vendien kwam het Rijk er nog een schepje bovenop doen met bijna 15 cent accijns per liter en btw. De frisdrank werd duur be taald en het goedkopere alterna tief was de waterkraan en wat li monadesiroop. Toen hij in 1969 bij Riedel kwam Kennis was er niets meer van de topposi tie over dan de faam, dat Riedel altijd goede produkten op de markt bracht. „Als je toen de naam Riedel op een zak aardap pelen had staan, wist je dat die verkocht zou worden. Zo'n goede naam had het bedrijf'. ken op de vraag naar gezonde, puur natuurprodukten van hoog waardige kwaliteit. Want het te rug naar de natuur manifesteerde zich al in bepaalde trends. Warme bakker, het handhaven van de groenteman op de hoek, stijgen de vraag naar vruchtesappen in de Verenigde Staten en de Scan dinavische landen, grotere aan dacht voor de gezondheid in de trim-u-fit-beweging die aan het opkomen was. „Je weet dan natuurlijk niet, dat het een succes gaat worden, maar je voelt aan, dat je die richting uit moet; de natuurlijke vruchtesap pen" - En dan nog een naam verzinnen, wat toch van doorslaggevende be tekenis kan zijn bij de lancering van een nieuw produkt? „Ja. Bij ons was het grote strijdpunt of we onder de naam Riedel, die jarenlang borg heeft gestaan voor kwaliteit, moesten handhaven of laten vallen. We hebben uiteinde lijk gekozen voor nieuwe namen. Leuke, lieve namen, die pasten bij het sfeertje van terug naar de natuur. En die verkleiningsvorm erin om te vertederen. Appelsien tje heb ik zelf bedacht, maar ik weet echt niet waar die ingeving opwelde. De andere namen zijn van medewerkers, maar ze heb ben nooit een strijdpunt opgele verd". De goede ideeën moesten ook nog worden waargemaakt. In goede en verantwoorde inkoop, in kwa- liteits-controle op de plaats van de oogst, in het bewaken van de kwaliteit in de gang van het veld naar de concentraatfabriek, naar Nederland en ten slotte naar de plek waar de sappen weer wor den aangelengd met water om te worden afgebotteld in de beken de kartonnen literpakken. De grote doorbraak kwam pas in 1974, vier jaar nadat het idee was geboren. „Het is een geleidelijk proces geweest de eerste jaren. Demonstraties in winkels, een goede verkoop-organisatie, satie, gratis proeven om bekendheid te geven en natuurlijk de televisie spots om naambekendheid te krijgen. Dat gaat werken als een sneeuwbal en dan krijg je ineens de doorbraak". Die doorbraak heeft nu al geresul teerd in een omzet van 125 mil joen liter per jaar, oftewel de helft van de vaderlandse vruchtesap- verkoop. Dronken we in 1973 met zijn allen nog maar 30 miljoen li ter vruchtesappen (ruim 2 liter per hoofd van de bevolking), nu is dat 250 miljoen liter, dus bijna 18 liter per hoofd van de bevolking. En daarvan is dan de helft van Riedel. Appelsientje staat ver bovenaan met 63 miljoen liter en dan komt Goudappeltje met ruim 30 mil joen liter. Er wordt nu geprodu ceerd op acht verschillende plaat sen in het oosten van het land, maar Ede blijft de hoofdvesti ging, waar nu driftig wordt bijge bouwd voor kantoren en labora toria. In quarantaine „Tenslotte is één op de tien perso neelsleden betrokken bij contro le en produktenanalyse. We moe ten allereerst zorgen, dat we door menging van produkten uit de hele wereld een constante smaak, kleur, zoetgehalte en kwaliteit houden. Dat ben je verplicht aan de consument. En het eindpro- dukt moet ook gecontroleerd worden. Alle gevulde pakken gaan eerst veertien dagen in qua rantaine, wachten op de uitslag van het laboratorium. Dan pas kan het artikel worden vrijgege ven. Die opslag is natuurlijk duur, maar het hoort bij de hoog waardigheid van het produkt. Eén op de duizend pakken wordt gecontroleerd, dat betekent elk kwartier een pak eruit voor de controle". De grondstoffen komen veelal uit subtropische landen, zeker de ci trusvruchten: Spanje, Italië, Ma rokko, Israël, Florida, Californië, Brazilië. De vruchten worden uit geperst, ingedikt, gepasteuri seerd, van water ontdaan en in plastic zakken en drums naar ons land verscheept. In Ede worden alleen de plastic zakken met con centraat uitgeperst, opdat niets verloren gaat van het kostelijke goedje. En dgn mengen met wa ter. Alles computergestuurd. Tot en met de stempel met datum voor houdbaarheid of het rietje op de 0,2 literpakjes gaat alles au tomatisch. - Waarom eigenlijk geen Neder landse appelen ih goudappel tje? „Dat zou een dure zaak zijn. Wij hebben hier geen concentraatfa- brieken. We zouden dan eerst de appelen naar Hamburg moeten brengen. Bovendien wordt hier een handappel gekweekt, die minder geschikt is om uit te per sen. De oogstgebieden zijn ook te klein". Echt sap „Nee, maar er is geen toverformule voor geweest. Het is toch echt vooral een zaak van het gezonde verstand gebruiken en bukken om het geluk te grijpen". Aanvoelen Het samengaan tussen het oude fa miliebedrijf Riedel met de Ver enigde Coöperatieve Melkindus- tne „Coberco" in 1970 droeg veel kennis bij voor de verpakking van het produkt. Maar deze ooste lijke reus in melk, kaas en aanver wante artikelen had het vruchte- sap-experiment wel de vaderlij ke zegen mee gegeven, maar geen scheppen vol geld om te investe ren. „We konden wel beschikken over apparatuur. In het moederbedrijf in Arnhem kon de vruchtesap worden afgevuld. Daarna hebben we nog een moeizame weg moe ten afleggen. In het eerste jaar hebben we amper 100.000 Liter verkocht". Al lang nadat het produkt was door gebroken bij de consument, brak de zon ook door bij de Consu mentenbond. Die onderzocht liefst 50 vruchtesappen in 1979 en alle Riedelprodukten kwamen er bij de smaaktesten als beste uit. Ze kregen ook allemaal het predi kaat „echt sap" mee. Dat wil zeg gen, dat er hier bij de verwerking niet méér water aan wordt toege voegd dan er oorspronkelijk in zat. En ook geen toevoeging van suiker om weer op het natuurlij ke suikergehalte te komen. Van de 50 onderzochte vruchtesap pen bleek een derde niet echt te zijn. Van de appelsappen waren maar vijf van de veertien merken echt. Een rapport waar Riedel en Coberco terecht trots op kunnen zijn, na het al gebleken zakelijke succes. Een beloning voor hard werken en zorg voor kwaliteit noemt Holtrust dat. Coberco, de zuivelgigant, kon dat merken in de totale omzet, want in 1980 haalde Riedel 147,6 miljoen bin nen van de totale omzet van ruim 2 miljard. Het jaar daarvoor was dat 129 miljoen op 1,9 miljard. Van zeven min naar zeven plus. Een vorstelijke vooruitgang. Even vorstelijk als de foto in Hol- trusts kantoor van koningin Bea trix met een rietje zuigend aan een flesje Riedel. Maar dat moet in de tijd geweest zijn, dat zij nog kroonprinses was en het nieuwe produkt nog geen goudappeltje voor de dorst was voor het grote moederconcern Coberco.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10