LEIDSCH m DAGBLAD Solidariteit" wil praten Rode Brigades doden broer van Verrader' „Defensie niet ten koste van uitkeringen" Achtste IRA- lid overleden Nederlandse uitgeputte Vietnamezen uit zee op Minister De Geus: Hotelgasten voor 10 mille bestolen Melk onder stroom om katten te weren Gesprek met regering over Poolse veiligheid MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36539 Directeur G. Koopman ftreau Wfle Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor letnry n ooWon (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een hoteldief heeft met grote brutaliteit toegeslagen in een Noordwijks familiebedrijf. Tijdens de afwezigheid van de gasten verschafte hij zich op klaarlichte dag toegang tot ver schillende kamers op de eerste etage van het hotel en beroofde de daar logerende vakantieganges van geld en sieraden Enigen waren in een keer al hun vakantiegeld kwijt, terwijl ande ren hun portemonnee of portefeuille leeg terug vonden. In totaal verdween voor zeker ruim tienduizend gulden aan geld en juwe len. Waarschijnlijk heeft de dief kans gezien de kamersleutels uit de receptie weg te nemen op het moment dat de eigenaar en z'n vrouw even in de keuken bezig waren. BUSSUM (GPD) - Een inwoner van Bussum, die niet zo op katten is gesteld, heeft een lugubere methode bedacht om deze beesten uit de weg te ruimen. Midden in de tuin van zijn woning had hij een schoteltje melk geplaatst met daarin een onder spanning staande stroomdraad. Katten zouden als ze van de melk zouden likken, onmiddellijk een stroomstoot van 220 volt door het lichaam krijgen en volgens de politic daardoor onmiddellyk sterven. Zover kwam het echter niet. De Bussumse politie, door omwonenden gealarmeerd, heeft de adspirant-kattenmoordenaar stevig op zijn nummer gezet en het schoteltje plus stroomdraad vernietigd. Dc Bussumcr beloofde beterschap ten opzichte van de katten, die veelvuldig in zijn buurt voorkomen. 16 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - De missionair minister van defensie De Geus heeft stelling genomen tegen geluiden van Amerikaan se zijde, dat defensie des noods ten koste mag gaan van de uitgaven voor so ciale zekerheid De Geus deed dat vanoch tend bij de opening van een congres van reserve- officieren uit alle NAVO- landen in Den Haag. De Geus bestempelde de keuze tussen sociale zekerheid en de fensie als „een vals dilemma". Aantasting van de sociale zeker heid, waardoor velen zich niet meer kunnen identificeren met de samenleving, kan uit veilig heidsoogpunt desastreuze gevol gen hebben, zei De Geus. Hij wees daarbij op Polen. Overigens zei de bewindsman dat in moeilijke tijden het niveau van de sociale zekerheid niet bui ten discussie kan blijven. „Het stelsel als zodanig dient echter in stand te worden gehouden", al dus De Geus. De Geus zei dat de defensieuitga ven veel beter besteed zouden kunnen worden. „Door interna tionale materieelssamenwerking en taakverdeling kunnen wij met onze gezamenlijke defensiegel- den aanzienlijk meer afschrik kingsvermogen op de been bren gen. In een tijd van schaarste aan financiële middelen is het bijna laakbare onzorgvuldigheid deze zaken niet diepgaand en ener giek aan te pakken". Vanuit de Verenigde Staten klin ken in toenemende mate gelui den dat Europa meer aan defen sie en minder aan sociale zeker heid moet uitgeven. Nog deze week schreef de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse gene raal Rogers, dit onomwonden in het blad NAVO-Kroniek. Drie doden bij botsing MAASEIK (ANP) - Drie personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een verkeersongeval in Maaseik. Het zijn de 31-jarige W. van der Looy en de 16-jarige J. Grispen uit Hunsel en de 18-jari- ge M. Beelen uit Tungelroy. Zij zaten in een auto die bij het ke ren op een weg werd geraakt door een andere auto. De vier in zittenden van die auto, afkom stig uit België, zijn gewond opge nomen in een ziekenhuis. Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102. Leiden Zon blijft MANILLA (DPA/UPI/AP) - De Ne derlandse tanker 'Antilla Bay' en een Amerikaans oorlogsschip hebben in de afgelopen dagen in totaal 124 Vietnamese boot vluchtelingen opgepikt in de Zuidchinese zee. De tanker, die gisteren in de haven van Manilla op de Filippijnen ar riveerde, had de dag tevoren op ongeveer 300 kilometer van Ma nilla 94 uitgehongerde Vietna mezen aan boord genomen. Zij hadden sinds 11 juli rondgezwor ven. Tot het moment waarop zij werden ontdekt waren al 47 lot genoten als gevolg van voedsel gebrek overleden. Dat zei één van de opvarenden, de 32-jarige voormalige luitenant van de Zuidvietnamese marine Thai Bin Van. Volgens Bin Van waren de vluch telingen de koers kwijtgeraakt doordat hun vaartuig kort na het vertrek uit Vietnam in een or kaan terecht was gekomen. En kele dagen later weigerde de scheepsmotor verdere dienst. 'Meer dan veertig schepen voe ren ons voorbij, maar zij hielpen ons niet. De opvarenden maak ten foto's van ons', aldus Van Bin. Slechts eenmaal was een 'socialistisch' schip gestopt en had de vluchtelingen water en melk gegeven. De vluchtelingen konden volgens hun woordvoerder hun geboor teland pas verlaten nadat ze de militaire autoriteiten hadden Bemanningsleden vc bootvluchteling over i een ziekenhuis. i de 'Antilla Bay' dragen een totaal uitgehongerde in de Filippijnse kustwacht voor transport naar omgekocht met drie ons goud per volwassene en één ons goud per kind. Overigens mochten de vluchtelingen gisteren nog niet van boord. De Filippijnse autori teiten wilden eerst de toezegging van de Nederlandse ambassade dat ons land verder voor de boot vluchtelingen zal zorgen. Een woordvoerder van de ambassade heeft inmiddels laten weten dat Nederland voor verdere opvang zal zorgen als zich geen andere landen melden. Een Amerikaanse jager van de ze vende vloot heeft in de afgelopen dagen nog eens dertig boot vluchtelingen opgepikt. Zij had den Vietnam op 19 juli verlaten en zijn er minder slecht aan toe. Vuwaeht enkele mistbanken en mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden. Overdag zonnig en warm met middag- temperatuur van ongeveer 27 graden. Aan zee iets koeler. Weinig wind. Ook voor de komende dagen wordt er zonnig weer verwacht met middag- temperaturen van 25 tot 27 graden. Vrijdag wordt het iets koeler en neemt de kans op regen toe. Iets koeler is het ai in de Skandinavi- sche landen en in Schotland en Ierland is het bewolkt met af en toe regen buien. Onweersbuien doen zich voor in Frankrijk, Duitsland en het Alpenge bied. Droog, zonnig en warm tot zeer warm is het in Portugal, Spanje, Italië, Joegoslavië en Griekenland. 4 augustus 1981 ROME (GPD) - Vanmorgen vroeg werd in Rome het lijk gevonden van Rober to Peci, vermoord door de Rode Brigades. Het met kogels doorzeefde li- chaanj droeg een bord om de nek, waarop in rode let ters de woorden: „Dood aan de verraders". Roberto was de broer van Patrizio Peci, vroeger een van de leiders van de Rode Brigades, die na zijn arrestatie, in februari 1980, be sloot mee te werken met justitie en ervoor zorgde dat een £root deel van de terreurorgamsatie kon worden opgerold en onscha delijk gemaakt. Patrizio was voor dit verraad door de Rode Brigades ter dood ver oordeeld, maar omdat zij hem zelf door de zware bewaking in de gevangenis niet konden berei ken, ontvoerden zij twee maan den geleden zijn jongere broer Roberto uit zijn woning in San Benedetto Del Tronto. Tijdens het „proletarisch proces" waar aan zij hem onderwierpen, dwongen zij hem te verklaren dat Patrizio al voor zijn arrestatie als verklikker voor de politie had gewerkt. Enkele weken geleden maakten de Rode Brigades bekend dat zij Roberto ter dood hadden veroor deeld, maar dat de terechtstel- neelschef van Alfa Romeo in Mi laan San Ducci, werden de afge lopen weken vrijgelaten. Een derde, de directeur van de che mische fabriek Montedison in Mestre, Taliercio, werd eveneens vermoord, omdat hij weigerde mee te werken aan het „proleta risch proces" dat tegen hem was aangespannen. ling kon worden voorkomen als Voor de Rode Brigades de Italiaanse televisie een video tape van het proces zou uitzen den. Toen dit werd geweigerd, kondigden zij de uitvoering van hun vonnis aan en vanmorgen voltrokken zij hun represaille. Het bewijs hoe bezorgd ze zijn over het voorbeeld van Patrizio het i triomfantelijke demonstratie van het feit, dat zij zich hebben hersteld van de zware klappen die zij vorig jaar hebben opgelo pen en dat de tientallen gevan gen brigadisten intussen zijn op gevolgd door een nieuwe lich ting van jonge terroristen. Peci, dat intussen door talrijke De reorganisatie wordt bovendien andere terroristen is nagevolgd, ook al omdat de Italiaanse anti terreurwet voorziet in verzach ting van de straffen voor dege nen die met de justitie meewer ken. Roberto Peci was een van de vier personen, die de laatste maan den door de Rode Brigades wer den ontvoerd. Twee van hen, de christen-democratische politicus Cirillo uit Napels en de perso- mogelijk gemaakt door de grote geldsommen die zij bij roofover vallen hebben buitgemaakt vo rige week bemachtigden zy m Rome in een klap anderhalf mil joen gulden. De politie, die na el ke arrestatiegolf waarschuwde dat het gevaar nog lang niet was geweken, staat voor de zware taak de strijd tegen de Rode Bri gades weer bijna geheel opnieuw te beginnen. WARSCHAU (UPI/AFP/Reuter) - De Poolse vrije vak bond Solidariteit heeft vandaag toch gepraat met de regering van dat land. De regering had om dit overleg verzocht, maar het leek erop dat Solidariteit niet op tijd zijn standpunt zou hebben bepaald. Het nieuws, dat de leiding van de partij gisteravond tij dens een spoedbijeenkomst toch besloot met de regering in beraad te gaan, kwam nadat bekend was geworden dat de Poolse defensietop was bijeengekomen. deze hervormingen eerst de be drijven zelfstandigheid geven en dat het personeel zeggenschap krijgt over het beleid van de be drijfsleiding. Het politbureau gaf zaterdag toe dat de voedselvoorziening tekort schiet, maar vindt dat er geen hongersnood dreigt in Polen. Wél beschuldigde het enige afde lingen van Solidareit de sfeer die ontstaat door betogingen vooral op straat tegen de voedselcnsis te gebruiken om de politieke lijn van het jongste congres van de communistische partij te onder graven. Reagan zwicht voor sterke oppositie "Wuppies": succes van vader Abraham Doel van deze bijeenkomst was volgens het Poolse persbureau PAP na te gaan welke maatrege len nodig zijn om "het vereiste defensieve vermogen en de vei ligheid van Polen te waarbor gen". Ook werd besproken hoe het leger kan worden ingescha keld bij de bestrijding van de zwarte handel. De regering had zaterdag aange kondigd leger en politie te zullen inzetten tegen deze handel in voedsel en andere schaarse pro- dukten zoals sigaretten en drank. Regering en communistische partij hadden in het weekeinde gewaarschuwd voor het gevaar van betogingen wegens de voed- selcrisis, die uit de hand zouden kunnen lopen en tot geweld zou den kunnen leiden. Vandaag zou er in Warschau eerst een beleg van openbare gebou wen door bussen, vrachtauto's en andere voertuigen worden uitgevoerd. De vraag is of de overheid deze acties onder de be volking al dan niet in overleg met Solidariteit in de hand zal kunnen houden. De regering wil, in navolging van het politbureau, eerst de prijzen verhogen. Daarmee zou niet kun nen worden gewacht tot de voor genomen economische hervor mingen zijn afgerond. Solidari teit heeft echter steeds gesteld dat prijsverhogingen slechts sluitstuk van de hervormingen kunnen zijn. De vakbond wil dat Justitie zoekt naar eigenaar zendschip Eredivisieclubs: reclame boven tv Formatie kan nu beginnen DEN HAAG (ANP/GPD) - De informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn zijn, volgens het ANP, tot de con clusie gekomen dat er nu kan worden overgegaan tot het formeren van een kabi net van CDA, PvdA en D'66. Het ANP heeft dat uit be trouwbare bron vernomen. Vanmiddag zouden de infor mateurs hun eindverslag van de informatie uitbren gen aan de koningin. PvdA- fractieleider Den Uyl heeft in het weekeinde voorgesteld de zogeheten voetnoot bij het voorlopige regeer-akkoord van de informateurs te laten vallen. Dat betekent niet dat de houding van de PvdA is gewijzigd, maar in een gebaar aan het CDA kan de uitdruk kelijke vermelding uit het ak koord verdwrijnen. De PvdA-voetnoot houdt in dat de socialistische fractie haar handen vrijhoudt om uit het kabinet te stappen wnneer de regering toch besluit in te stemmen met de kernwapen- modernisering. De CDA-frac- tie eiste vorige week dat de gehele defensieparagraaf moest vervallen voordat de formatie kan beginnen. PvdA-onderhandelaar Den Uyl heeft de afgelopen dagen ver schillende suggesties gedaan om uit de impasse te komen. Een daarvan is het voorbe houd te schrappen De PvdA blijft erbij dat zij bij een posi tieve beslissing over de sta tionering van nieuwe kruisra ketten in Nederland uit het kabinet zal stappen, (zie pagina 7) LONDEN (GPD) - Kieran Doher- ty, de IRA-hongerstaker die kort geleden in het Ierse parle ment gekozen werd, is vannacht na 73 dagen zonder voedsel overleden. Het nieuws van zijn dood werd op bijna traditioneel geworden wijze in Belfast ver spreid door vrouwen die met deksels op de straten sloegen en jongeren die de politie bekogel den met brandbommen en bak stenen. Een soldaat werd zwaargewond nadat zijn auto volgens het Britse leger geraakt werd door een Russische RPG 7- raket. De dood van Doherty kwam 48 uur na de dood van hongerstaker Ke vin Lynch die lid was van de IRA-splintergrocp, de IN LA Verwacht wordt dat beiden een militaire begrafenis zullen krij gen deze week. Doherty was de achtste hongersta ker die overleed sinds de honger stakingsactie in maart begon. De dood van hongerstaker Doher ty zal het Ierse parlement zoda nig ontwrrichten dat landelijke verkiezingen er het gevolg van kunnen zijn. De huidige regering bestaat pas een maand of twee. Omdat Doherty Iers kamerlid was, moeten er in zjjn kiesdistrict nu weer tussentijdse verkiezingen worden gehouden. Zeer waar schijnlijk zullen die gewonnen worden door de oppositiepartij van dc Ierse regering Dc Ierse regering steunt op een bijzonde re magere meerderheid van twee zetels. Een andere hongerstaker die ook tijdens zijn gevangenschap in het Ierse parlement gekozen werd, Paddy Agnew, had al ge dreigd zyn zetel eraan te geven als Doherty zou komen te overlij den. Ook de tussentijdse verkie zingen in zijn kiesdistrict zullen vermoedelijk op een overwin ning voor de oppositie uitlopen, wat de regeringsmeerderheid in Dublin tot nul zal reduceren. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld m een open enveloppe tonder postzegel opsturen naarL eidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1