Kabinetswijziging in Polen Britten lijden aan teveel veranderingen Tweede dreun dreigt voor Franse Gaullisten Zuid-Afrika heeft weinig hoop op veranderingen in apartheid Nu vijf militairen op ministersposten Belgische straaljager vliegt tegen zendmast: drie doden Bani-Sadr wil aan het werk Sharon minister van defensie Begin heeft regering nog niet rond ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 JOHANNESBURG - De eerste parlementsperiode na de verkie zingen in Zuid-Afrika op 29 april zal van beslissende betekenis voor de toekomst van het land zijn. Dat verklaarde gisteren de president van Zuid-Afrika Ma rais Viljoen, toen hij de eerste zit ting van de Zuidafrikaanse Volksraad opende. Viljoen wees erop dat spoedig over grondwettelijke veranderingen gesproken zal moeten worden, die gebaseerd zullen zijn op voorstellen van de nieuwe presi- dentsraad. En dat deze voorstel len wederom zullen moeten lei den tot een effectieve en zinvolle deelname van kleurlingen aan het regeringsproces. De presi dent meende ook dat de regering serieuze aandacht zal moeten be steden aan de verbetering van de levensomstandigheden en de rechten van de zwarte gemeen schappen. Maar ondanks het door president Marais Viljoen uitgesproken op timisme. geloven waarnemers in Kaapstad niet aan doeltreffende en ingrijpende politieke veran deringen. Zelfs nationalistische parlementsleden spreken van een 'no-change-penode' (periode zonder veranderingen). Volgens goed ingelichte bronnen is de re- gering-Botha van mening dat de 'Group Areas Act. de 'Immorali ty Act' en andere discrimineren de wetten, die de belangrijkste struikelblokken op weg naar werkelijke veranderingen zijn, voorlopig moeten blijven. Volgens het dagblad 'Die Burger had een regeringscommissie zelfs opdracht gekregen om te onderzoeken waarom de blan ken steeds meer door zwarten, kleurlingen en Indiërs uit be paalde gebieden worden ver drongen. Ook had de regering een voorstel van de hand gewe zen waardoor zwarte mensen land in blanke gebieden zouden kunnen kopen. De 177 parlementsleden legden van tevoren hun eed af. Dr. Van Zijl Slabbert, de leider van de op positionele Progressieve Federa le Partij gaf te kennen dat hij maandag een motie van wan trouwen tegen de regering-Botha zal indienen. Over deze motie zal waarschijnlijk twee dagen lang gedebatteerd worden. Op de vooravond van de opening van de Volksraad ontploften in het centrum van Kaapstad ver schillende containers, waarin zich honderden pamfletten be vonden. Volgens de politie be vatten de pamfletten communis tische propaganda. De verboden communistische partij van Zuid- Afnka bestaat deze dagen 60 jaar. Zij werd 1921 in Johannes burg opgericht. WARSCHAU (AFP/DPA/Reuter) - Onder de druk drasti sche maatregelen te nemen om de lege winkels in Polen weer gevuld te krijgen, heeft premier Jaruzelski belang rijke kabinetswijzigingen bekendgemaakt. De Sejm (Poolse parlement) keurde de wijzigingen goed, die on der meer het verdwijnen inhouden van vice-premier Ja- gielski. Jagielski, die vorig jaar in Gdansk de onderhandelingen met Solidariteit voerde, is in toenemende mate gekriti seerd omdat hij er niet in slaagde met een economisch herstelplan te komen. Begin juli verloor hij zijn positie in Centraal comité en Politburo. Opvolger van Jagielski. wiens re putatie niet al te best is door de banden met regime van de afge zette partijleider Gierek, wordt Janusz Obodowski. voorheen minister van arbeid, lonen en so ciale zaken. Naast Jagielski ver liest ook minister Jozef Kepa de belangrijke posten van regionale economie en administratie. Hij wordt vervangen door generaal Taduesz Chupalowski. Een an dere militair, generaal Czeslaw Kiszack, wordt minister van bin nenlandse zaken, een belangrij ke post in de nu heersende on rust in Polen. Kiszack is de op volger van Miroslaw Milewski, die al eerder aftrad nadat hij in het Politburo was gekozen. Het nieuwe partijstatuut verbiedt een combinatie van beide func ties. Van de dertig ministerspos ten worden er nu vijf bezet door militairen. In Polen dreigt er eind augustus een algemene 24-uursstaking. Wanneer de voorziening van voedsel en andere belangrijke goederen niet verbetert. De afde ling Warschau van Solidariteit overhandigde het Poolse parle ment gisteren een resolutie, waarin van de regering onmid dellijke actie wordt geëist. Een afvaardiging van Solidariteit- Warschau leverde aan de Sejm de tekst van de resolutie af, ter wijl buiten het parlement onge veer 300 mensen een stille de monstratie hielden met spandoe ken waarop teksten als "wij wil len weten" en "brood voor ons werk". De resolutie bevat een krachtig protest tegen de sterk verslechterde voedselsituatie in het land. Sinds de ondertekening van de akkoorden van Gdansk elf maanden geleden heeft de re gering de fundamentele ver plichting voor een goede voed selvoorziening te zorgen niet na gekomen, aldus de resolutie. Indien de situatie niet verbetert zal de afdeling Warschau van Soli dariteit bij het landelijk bestuur van de vakbond vragen eind au gustus een staking van een dag in heel Polen te organiseren. Voor het gebied Warschau wil de afdeling van Solidariteit al het stakingsparool uitroepen, waar na woensdag een waarschu wingsstaking van twee uur moet volgen, indien de Sejm geen ac tie onderneemt. De voorzitter van de staatsplanningscommis- sie, Zbigniew Madej, las de reso lutie voor aan een deel van de Sejm, die gisteren heeft verga derd over de nijpende economi sche toestand. Madej waar schuwde de vakbond het gezon de verstand te bewaren en zei dat de voorgenomen acties Polen niet uit de crisis zal helpen. De akties van Solidariteit—War schau weerspiegelen de toene mende onrust onder de Poolse bevolking over de catastrofale economische situatie. Naast de kabinetswijzigingen aan vaardde het Poolse parlement gisteren ook een nieuwe cen- suurwet. De wet betekent een versoepeling maar geenszins een afschaffing van Verboden blijven die oproepen tot verandering van de fundamen ten van de Poolse alliantie- en buitenlandse politiek of verande ring van de maatschappelijke or de. Interne bulletin's van Solida riteit vallen niet onder de een- LUXEMBURG (AFP/DPA) - Een Belgische straaljager van het ty pe 'Mirage' is gistermiddag tegen een zendmast van Radio Luxem burg gevlogen en ontploft. Het Belgische ministerie van defen sie heeft verklaard dat de piloot van het toestel en twee inwoners van het plaatsje Oude Lange om het leven zijn gekomen. De andere twee slachtoffers zijn een technicus van Radio Luxem burg en zijn zwangere vrouw Hun huis werd getroffen door de brokstukken van de zendmast, die na het ongeluk instortte. Verder wordt er volgens radio Lu xemburg niemand in de buurt van het radiostation vermist. Volgens sommige getuigen stond het vliegtuig al in brand toen het de zendmast raakte. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De straaljager is tegen de 300 meter hoge mast gevlo gen, die op een heuvel. 25 km. ten noorden van de stad Luxem burg, staat. Brokstukken van de 'Mirage' kwamen op de zendin- stallatie neer. LONDEN (Reuter) - Als Frankrijk hem niet toestaat vrijuit te praten wil ex-presi dent Bani-Sadr van Iran een ander ballingsoord zoeken. In een interview met de Ita liaanse Corriere Delia Sera zei Bani-Sadr: "Ik hoop dat mij binnen enkele dagen toe gestaan zal worden vrijuit te spreken, anders verlaat ik Frankrijk. Ik ben niet uit Iran vertrokken om vakantie te houden". De afgezette president heeft in Frankrijk politiek asiel ge kregen maar de regering in Parijs heeft daaraan de voor waarde verbonden dat hij zich onthoudt van politieke activiteit. JERUZALEM - Premier Begin van Isral is er nog steeds niet in ge slaagd alle obstakels uit de weg te ruimen die het vormen van een nieuwe regering tegenhou den. Vooral het touwtrekken tus sen de Tami-partij en de Natio- naal-Religieuze Partij over het ministerie van godsdienstzaken heeft ernstig oponthoud in de formatiepogingen van Begin ver oorzaakt. Als tussenoplossing had Begin voorgesteld eerst een regering samen te stellen en pas daarna deze delicate zaak uit te praten. Minister Burg van de Nationaal- Religieuze Partij ging hier niet mee akkoord en blijft gods dienstzaken voor zich opeisen. De huidige minister van gods dienstzaken, Aboe Chatsera van de Tami-partij, wil ook om per soonlijke redenen niet dat Burg zijn portefeuille krijgt. Aboe Chatsera is vlak voor de ver kiezingen uit de Nationaal-Reli- gieuze Partij gestapt, nadat hij Burg ervan had beschuldigd me deverantwoordelijk te zijn voor het feit dat hij, Aboe Chatsera, te recht had moeten staan op ver denking van omkoperij. Aboe Chatsera werd bij gebrek aan be wijs vrijgesproken, maar er loopt nog steeds een tweede rechts zaak tegen hem. j-»e minister van binnenlandse za ken Burg staat erop dat gods dienstzaken een portefeuille van de Nationaal-Religieuze Partij is. Hij weigert zich ook te laten inti mideren door de waarschuwing van premier Begin dat de coali tiebeprekingen vr aanstaande dinsdag moeten worden afge rond. Begin is constitutioneel ge rechtigd om nog een verlenging van 21 dagen te vragen, maar heeft verklaard dat hij hier geen gebruik van wil maken. Het is een duidelijke waarschu wing aan zijn toekomstige coali tiepartners dat ze niet moeten blijven doorzeuren en dat de pre mier er niet voor terugdeinst verkiezingen te houde- n.Opvallend by de huidige on derhandelingen is dat het buiten landse en defensiebeleid in het geheel niet ter sprake is geko men. De reden hiervoor is dat het nieuwe kabinet ook inhoudelijk een voortzetting van de huidige regering zal zijn. Kringen die dichtbij Begin staan, zijn ervan overtuigd dat de formatie on danks alle problemen vr dinsdag zal zijn afgerond. Begin maakte zijn eigen optimis me kenbaar door gisteren al af scheid te nemen van de ambte naren van defensie. „Dinsdag zal ik de nieuwe regering presente ren", zei Begin, „en jullie nieuwe minister van defensie is Ank Sharon" L)e sprookjesdag is voorbij. De prins en prinses van Wales genieten hun wittebroodswe ken en Groot-Brittannië ging weer over tot de orde van de dag. De orde van de dag werd vlak voor „het huwelijk van de eeuw" getypeerd door het plan dat premier mevrouw Thatcher in het Lagerhuis moest lanceren om de jeugd werkloosheid te bestrijden. Moest lanceren! Opnieuw was het in de Liverpoolse wijk Toxteth tot een treffen gekomen tussen jongeren en politie. Wat politici met enig gevoel voor verhoudingen al lang wisten drong eindelijk ook tot de eerste minister door: de werkelijke achter gronden van de afschuwelij ke onlusten, behalve in Li verpool ook in Londen en Manchester, zyn niet rassen tegenstellingen en-of een agressieve reactie van agen ten, maar de werkloosheid en de woningnood. Het plan is zakelijk niet over tuigend en of het psycholo gisch effect heeft is de vraag. De premier haastte zich te verklaren dat het voorgestel de een uitzondering is op de regel, bezuinigen en voor al les de inflatie bestrijden. De oppositie noemde het plan meteen belachelijk en ontoe reikend voor de aanpak van het grote probleem (er is twee miljard gulden voor uitge trokken). De Labour Party wees de regering aan als ver antwoordelijk voor de enor me werkloosheid in het Uni ted Kingdom, die de drie mil joen mensen benadert. De Britse Partij van de Arbeid lanceerde op hetzelfde mo ment haar oplossing voor de economische problemen van het land: uittreden uit de Eu ropese Gemeenschap, in deze kring trouwens geen nieuwe gedachte. Volgens het party- bestuur is dit ..de enige logi sche politiek". Het deelne men aan de EG werd inder tijd voorgesteld als het won dermiddel dat alle politieke, sociale en economische pro blemen zou oplossen, maar het middel bleek volgens La bour erger dan de kwaal. Hier past een vraagteken bij: hoe zou Engeland er nu dan zonder EG-lidmaatschap voorstaan? Hoe dat zij, met de stelling is de aandacht van het eigen land en de eigen kwalen afgeleid. Ook dit mag wellicht typerend heten. Wat zijn de kwalen? Op de ko ninklijke huwelijksdag is de Financial Times in een hoofdartikel „De twee beel den van Bnttanië" daar op in gegaan Daarbij gaat het niet om de tegenstelling tussen de sprookjesdag ..waarby zelfs het weer lijkt te zijn verbe terd" en de orde van de dag, maar om de nationale een heid op deze hoogtydg en ook by andere gelegenheden zoals de verbazingwekkende overwinning in de (cricket) Test Match in Headingly, en de sociale tegenstellingen die er anders zijn. In de laatste twintig jaar zijn we overspoeld met analyses van wat er in het land allemaal fout is, maar een werkelyk bevredigend antwoord heb ben we nooit gekregen, aldus de FT. Regeringen zijn geko men en gegaan, ingrijpende veranderingen belovend iA de ene of de andere richting, maar vertrekkend zonder de aspiraties te hebben vervuld. Wie herinnert zich niet de technologische omwenteling die Harold Wilson aankon digde? De herinnering aan de jaren zestig wordt intussen meer levendig gehouden door de Beatles dan door een economische of politieke vooruitgang. Toch mag men de regeringen en de politici niet alleen verantwoordelijk houden voor de tegenslagen. De mislukkingen en het na tionale verval zyn slechts re latief Het gezaghebbende financiële dagblad van Engeland wyst er wat het laatste betreft op dat de meeste Britten in de loop der jaren gestadig ryker zyn geworden. Ze zyn beter gekleed, beter gevoed, en van meer huishoudelijke appara tuur voorzien dat geestdo dend werk vervangt, en ze zyn beter geschoold. Kortom, ze worden minder geremd in hun mogelykheden. minder onderdrukt, aldus nog steeds de Financial Times. Er is iets gebeurd aan de emancipatie van de vrouw en van de jeugd Tcgelykertyd werd de Engelse samenleving multi- raciaal en het opvallendste feit daarby is niet dat er rel len zyn ontstaan, maar is de mate waarin de nieuwe ge meenschappen in de samen leving werden opgenomen. Op grond van dit alles kan men zeggen dat de Engelsen niet lyden aan te weinig verande ring, maar aan te veel. Terug ziend over een reeks van ja ren is de verandering opmer kelijk. Er zyn technische en maatschappelijke omwente lingen van alle soorten ge weest. Alleen wanneer men over de grenzen heen kijkt ziet men dat deze bewegin gen in andere landen sneller gingen. Engeland, aldus de Financial Times, is in verhouding arm gebleven omdat het er de voorkeur aan geeft lange uren te werken tegen lage lo nen en meer te vertrouwen op inflatie en de waardever mindering van het pond ster ling, dan de produktiviteit te vergroten om zo op buiten lands peil te komen. De fout ligt, als het een fout is, niet by ons gesternte, maar by on szelf We zouden meer kun nen zyn als de anderen, als we wilden. Er zyn twee Groot-Bnttannien, die naast elkaar bestaan. Het gaat hierbij met zozeer om de Noord-Zuid kloof, het ver schil tussen de oude, in ver val geraakte, industriegebie den en het relatief welvarend zuidwesten van het land. hoe wel dat van belang is. Het gaat er vooral om dat er een Engeland is dat by bijzonde re gelegenheden een eenheid is en een ander Engeland dat op zijn best doormoddert, dag voor dag en jaar na jaar Tot zover de Financial Times. Het vertederende beeld van de sprookjesdag van deze week is dus een illusie? Ja, maar het geert ook een moge lijkheid aan Onder de dwang van de omstandigheden zijn de Britten vaker tot een een heid en tot grote prestatie ge komen. Denken we maar aan de Tweede Wereldoorlog. Die potentile kracht moet men niet onderschatten Zolang ze echter latent blyrt heb je er niet veel aan PARIJS - Nog geen drie maanden na hun verbluffende verkiezings nederlaag lopen de gaullisten in de nieuwe oppositie het onver wachte risico van nog een dreun. Steeds groter wordt namelijk de mogelijkheid dat de keurige heer Pierre Debizet bezig is hen in een schandaal van de eerste orde te storten, dat door de miljoenen Franse vakantiegangers in hun kranten met hartstocht wordt ge volgd. Debizet is secretaris-generaal van de SAC, de eens door president De Gaulle opgerichte ..parallelle" ordedienst in de tijd van de Alge rije-crisis, waarvan een handvol houwdegens het oorlogje spelen niet meer heeft afgeleerd. Debizet zit nu in Marseille in het gevang op verdenking een rol te hebben gespeeld in de gruwelijke moord op de regionale SAC-leider Jac ques Massié en vijf leden van diens familie, op 18 juli in het Provencaalse Auriol. Voor Pierre Debizet is het vervelen de dat hij op 5 mei in Marseille was om er met Massié en - onder anderen - een van diens latere moordenaars te spreken, nadat al op 26 april tegen Massié een aanslag u>as ondernomen. Werd op 5 mei Massie gewaarschuwd? De vrouwelijke rechter van in structie, mevrouw Francoise Laurens-Suérin, laat geen steen op de andere om er achter te ko men wat tussen de Marseillanen en hun hoogste Parijse chef in dat luxe hotel die vijfde mei is be sproken. Tot op heden bleef de di recte drijfveer tot de moord on duidelijk. Het tweede grote raad sel is nog wat de werkelijke rol was van Pierre Debizet. De hoogste leider van de SAC - die een indrukwekkend bureau in Parijs bezit - is nu in alle kranten te zien geweest met de hand boeien aan en tussen twee agen ten in op weg van de ene gevan genis naar de andere. Een aantal vooraanstaande gaullisten heeft zijn verontwaardiging uitge sproken over de manier waarop Debizet is behandeld en onder hen zijn gaullistenleider, oud premieren burgemeester van Pa rijs Jacques Chirac, de oud-pre mier en kamervoorzitter Jacques Chaban-Delmas. tevens burge meester van Bordeaux en de vroegere minister van buiten landse zaken Couve de Murvüle Deze heren spelen hoog spel door zich achter Debizet te scharen Want wat als blijkt dat de SAC- leider wel degelijk op welke ma nier dan ook - bij de massamoord van Auriol betrokken is geweest? Wanneer de moordpartij geen ordi naire persoonlijke afrekening tussen rivalen was maar een po litieke daad, dan zou ze in i>er- band kunnen staan - aldus het dagblad Le Monde - met de ken nelijke plannen binnen de SAC een nieuwe „super-SAC" op te richten met de bedoeling het kaf van het koren te scheiden. In deze theorie zouden verschillen van mening over de reorganisa tie - met name in Marseille - kwaad bloed hebben gezet onder de leden van de Provencaalse top Daar komt bij dat Massié niet alleen uit de weg moest wor den geruimd, maar dat het over- valcommando ook tot taak had de documenten te veroveren die Massie had. en die hij kennelijk niet uit handen had willen geven. Een deel van deze documenten is door de rechter van instructie ter plaatse gevonden. Daaronder waren films, die van recente ver kiezingsbijeenkomsten bleken te zijn gemaakt. President Giscard d'Estaing had bij zijn ambtsaanvaarding m 1974 alles in het werk gesteld de nauwe banden rati de SAC met de verschillende politiekorpsen te verbreken. Hierin slaagde hij maar zeer ten dele. In de parle mentsverk lezingen van 1978 streek de SAC .fier aan de zijde van Chirac en tegen het sociale - communisme". In het verkie zingsjaar maakte de ultra-gaul list ische verkiezingskandidaat en oud-premier Michel Debré van de diensten van de SAC gebruik Eén op de twee SAC-aanhangers is tevens lid van de gaullistische RPR op de 180 SAC-aanhangers m Marseille zijn er 40 bij de poli- In Marseille heeft de SAC zich al-, tijd fel gekeerd tegen de socialis tische burgemeester en plaatse lijk potentaat Gaston De ff err e, die na de socialistische stembu- soverwinning nu tevens minister van binnenlandse zaken u Geen wonder da t men het De ff er re toe vertrouwd had dat hij op basis van de kwestie-Au nol alles m het werk zat stellen de gehate SAC voorgoed de das om te doen Ook dat maakt dat de affaire bijna niet buiten de politiek kan blij ven. Een niet al te verstandige RPR-afgevaardigde als Jacques Toubon us Defferre al hardhan dig op de tenen gaan staan en dat bewijst weer hoe nerveus men binnen de partij van Chirac u geworden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9