Bond laakt bezuinigingen Artsen samen zuiniger WD Enschede verwijt college fout beleid Transporteur in miljoenenschuld Hoe Van Agtde kiezer negeert Gemeente-ambtenaren vrezen "heilloos schrapwerk" Rode Kruis helpt Iran Minder verwijzingen naar specialisten Opmars container Rotterdam ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ENSCHEDE (ANP) - Vooral het achterwege laten van reserverin gen, het aankopen van oude fa brieksgebouwen en het fors overschrijden van rijksuitkenn- gen hebben volgens de raads fractie van de WD in Enschede geleid tot de financiële nood van deze gemeente. De liberalen, die niet in het college van B en W zitten, verwijten dat college poli tiek falen. Ze wijzen er in een gis teren verschenen nota op al sinds 1978 voor een financieel debacle te hebben gewaar schuwd. De wijze waarop B en W uit de moeilijkheden willen komen be stempelt de WD als het hakken met de botte bijl. Een handelwij ze die, omdat ze 250 arbeidsplaat sen kost, kwaad bloed heeft ge zet bij het personeel, zo meent de WD. Deze partij is er overigens zeker van dat er nog een tweede bezuinigingsronde komt met in de personele sfeer nog verder strekkende gevolgen. In de nota geeft de WD op haar beurt aan hoe Enschede wel uit de narigheid kan geraken: de reorganisatie van het grondbe drijf, het nauwkeuriger in de ga ten houden van uitgaven, het verkopen en daarna huren van gebouwen, stroomlijning van het gemeentelijk apparaat, het terug dringen van autolasten, het meer hanteren van het profijtbeginsel, het schrappen van een wethou- derspost, het afstoten van ge meentelijke taken, hét annuleren van de nieuwbouw voor de socia le dienst, het drastisch verhogen van sporttarieven en het afstem men van de uitgaven op de rijks- uitkeringen. Met deze maatregelen moet het naar de overtuiging van de WD mogelijk zijn om in vijfjaar ruim twintig miljoen gulden te bezui nigen. Niettemin zal het ook vol gens de WD noodzakelijk zijn de rijksuitkeringen aan Ensche de te verhogen. Burgemeester H. Wierenga van En schede noemt de plannen van de WD ronduit teleurstellend en verwacht dat de gemeenteraad ze naar de prullemand zal verwij zen. Hij verwijt de liberalen dat ze de gevolgen van hun bezuini gingen voor de werkgelegenheid verdoezelen. Wierenga heeft be cijferd dat de uitvoering van de VVD-plannen volgend jaar reeds zal leiden tot het ontslag van 100 medewerkers, van wie 80 by de sociale dienst. Vooral die laatste inkrimping is voor B en W onverteerbaar. Het college wil juist door die bezet ting voorkomen dat de dienst een uitkeringsfabriek wordt. On derzoek heeft uitgewezen dat Enschede miljoenen guldens be spaart op de uitkeringen. Het verwijt dat Enschede te veel ou de fabrieksgebouwen zou heb ben gekocht wijst hij van de hand: "met instemming van de WD hebben we tal van onroe rend goed moeten aankopen want de textiel brokkelde in een hoog tempo af. Het kopen van de fabrieken was de enige mogelijk heid om planologische uitwas sen in het centrum te voorko men. DEN HAAG (GPD) Het dagelijks bestuur van de Neder landse Bond van Gemeenteambtenaren (14.000 leden) spreekt zijn ernstige verontrusting uit over het (dreigen de) verlies van arbeidsplaatsen en de aantasting van de rechtspositie bij vele gemeenten. ral van gemeenten zijn de laatste tijd overgegaan tot bezuinigings maatregelen in de personele sfeer waardoor op grote schaal werkgelegenheid bij de gemeen ten verloren gaat, aldus de bond. „Open en reel overleg tussen de gemeenten en de ambtenaren bonden bleek veelal onmogelijk daar de bezuinigingsmaatrege len als voldongen feiten werden gepresenteerd". Deze heilloze overhaaste gemeen telijke bezuinigingsacties (waar onder vacaturestops, het schrap pen van formatieplaatsen, het niet vervullen van door de VUT vrijgekomen arbeidsplaatsen en dergelijke) leiden volgens de Ne derlandse Bond van Gemeente ambtenaren tot een ernstige aan tasting van het arbeidsklimaat, een overbelasting van de werk verbanden en een forse daling van het dienstbetoon aan de bur gers. Deze gevolgen zullen in een steeds grotere mate van zich doen laten spreken, daar het ta kenpakket van de gemeente zich gestaag uitbreidt (leegstandswet, huisvesting en dergelijke). Tevens trachten volgens de bond steeds meer gemeenten de finan ciële problemen op te lossen door over te gaan tot (verder gaande) privatisering, dat wil zeggen het uitbesteden van over heidstaken aan particuliere orga nisaties. „Door het ontlasten van de overheid van een aantal taken hoopt men dat er minder bezui nigd hoeft te worden op andere onderdelen van het gemeentelijk bedrijf. Het aantal ambtenaren dat op deze manier ontslagen dreigt te worden, kan grote vor men aannemen". Het bezuinigingseffect voor de ge meenten zou volgens de bond echter betrekkelijk zijn, omdat de kosten van wachtgeld voor de ontslagen ambtenaren direct voor rekening komen van de ge meenten en geen zicht bestaat op de door particuliere organisaties in rekening te brengen tarieven. „De gevolgen voor de consu ment kunnen aanzienlijk zijn, daar deze de marktprijs moet WENEN (ANP) De wereldca paciteit aan kernenergie is vo rig jaar met ongeveer 11 pro cent toegenomen. Dat is voorna melijk te danken aan een toene ming van de capaciteit in Frankrijk, Zweden en de Sow- jet-Unie. Dit schrijft het Inter nationale Bureau voor Kern energie (IAEA) in zijn jaarver slag over 1980, dat gisteren is verschenen. Kernenergie voor zag vorig jaar ongeveer 8 pro cent van het wereldenergiever- bruik. Het IAEA verwacht dat kernenergie in 1985 11 procent van het energieverbruik voor haar rekening zal 1990 13 procent. DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse Rode Kruis zal met spoed 175 gezinstenten - met een waar de van 125.000 gulden - sturen naar Iran voor de directe hulp verlening aan de slachtoffers van de aardbeving in de provincie Kerman. Dit heeft het Rode Kruis gisteren meegedeeld. gaan betalen voor bepaalde dien sten waar gebruik van wordt ge maakt". Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Bond van Gemeente ambtenaren spreekt voorts zijn grote teleurstelling uit over het feit dat vele gemeenten geen ge hoor hebben gegeven aan de aan bevelingen van het ministerie van binnenlandse zaken voor wat betreft de actie Werk-winst 1980. Deze in september 1979 ge starte actie heeft als doel de be schikbare werkgelegenheid bij de overheid zo goed en zo snel mogelijk te bezetten en omvat een groot aantal maatregelen op het gebied van de werkgelegen- heidsbevordering en -verdeling bij de overheid. „Als deze aanbe velingen getoetst worden aan de huidige praktijk, namelijk dat vele ambtenaren niet meer zeker _zijn van hun baan, c.q. over een tijd op straat komen te staan, kan slechts geconcludeerd worden dat deze actie Werk-winst '80 een grootse mislukking is gewor den", aldus de Nederlandse Bond van Gemeenteambtena- DEN HAAG (GPD) - Huisartsen die in sa menwerkingsverband optreden verwijzen minder patiënten door dan huisartsen die in dividueel werken. Zij leveren daardoor be sparingen op voor de kosten van de gezond heidszorg. Dit is gebleken uit onderzoek van de statistische gegevens uit het Landelijk In formatie Systeem Ziekenfondsen. De ont stane „bezuinigingen" berusten op schattin gen. In het artsen week blad Medisch Contact doen mevrouw ir. L. A. Hupkes, organisatie-advi seur van het Academisch Ziekenhuis Leiden en R. van Duuren, statisticus bij het ministe rie van volksgezondheid, verslag van dit on derzoek. Zij schatten dat de samenwerkende artsen in 1979 een bedrag van 111 miljoen gulden hebben bespaard doordat zij minder patiënten naar de specialisten (ziekenhuizen hebben verwezen. Ook blijkt de gemiddelde verpleegduur van patiënten die vanuit tweemanspraktijken, groepspraktijken of gezondheidscentra wer den doorgestuurd korter te zijn dan die van patiënten uit solopraktijken. Daardoor is dus het gebruik van ziekenhuisvoorzienin gen minder en treden besparingen op. In ste delijke gebieden wordt •sneller doorverwe zen dan op het platteland. Om een precies beeld te krijgen zouden echter de extra kosten, die voor het stichten van samenwerkingsverbanden worden gemaakt (zoals subsidies e.d.) moeten worden afge trokken. Daardoor, zo wordt geschat, werd in de tweedelijnszorg (ziekenhuizen en an dere instellingen) een besparing van onge veer 50 miljoen gulden verkregen. De conclusie is in ieder geval dat samenwer king in de eerstelijnszorg een belangrijke rol kan spelen om tot vermindering van kosten te komen. Aftreding geëist in ruzie rond hartbrug UTRECHT (ANP) - De Henk Fievetvereniging voor hart patiënten en de Eindhovense Stichting Open Hart Chirur gie hebben in een open brief de voorzitter van de Neder landse Hartpatiëntenvereni ging (NHV), de heer P. van Overveld, gevraagd af te tre den. Van Overveld zou het belang van de hartpatiënten in Nederland ernstig ge schaad hebben door "zeer laag bij de grondse aanval len" op de hartluchtbrug naar Houston. Namens de NHV heeft de voor zitter de afgelopen week het Texas hartinstituut in Hous ton. waar Nederlandse pa tiënten naar toe gaan voor een open hartoperatie, "gesol met patiënten" verweten. Dit naar aanleiding van de be handeling van de Nederlan der die daar onlangs eerst een kunsthart en daarna een ruil- hart kreeg. Volgens de Henk Fievetvereni ging en de Stichting Open Hart Chirurgie wil Van Over veld "met alle middelen een concurrent van de eigen luchtbrug naar Londen in discrediet brengen". De NHV is sinds 1978 niet meer be trokken bij de organisatie van de luchtbrug naar Hous ton, maar wel bij die naar Londen. ROTTERDAM (ANP) - De over slag van containers in de Rotter damse haven is in 1980 met tien procent gestegen tot 1,3 miljoen stuks van twintig voet of meer. De helft daarvan werd geladen, de andere helft gelost. Dat blijkt uit nu gepubliceerde cijfers van het CBS, aldus heeft het gemeen telijk havenbedrijf in Rotterdam gisteren meegedeeld. Rotterdam is hard op weg, aldus het havenbedrijf, de grootste containerhaven ter wereld te worden. Deze positie wordt nu nog, nipt, ingenomen door New York. In Europa zijn Groot-Brittannie en Spanje de belangrijkste aan- en afvoerlanden van containers voor Rotterdam. Naar Groot- Brittannië gingen in 1980 124.000 containers, uit het Verenigd Ko ninkrijk werden er 118.000 aan gevoerd. De aanvoer van contai ners uit de Verenigde Staten steeg met zeven procent tot 190.000 stuks. Naar Amerika werden 125.000 containers via Rotterdam verscheept. De containeroverslag in de Rotter damse haven is grotendeels in handen van Europe Container Terminus (ECT), dat eigendom is van Nedlloyd. Internatio-Muller, Furness, de NS en ICT. Dit be drijf slaat jaarlijks meer dan één miljoen containers over. Het be drijf wil de komende jaren een nieuwe grote container-terminal bouwen, met fikse gemeentelijke financiële steun, op de Maasvlak te. Echter ook in andere Westcu- ropese havens (met name Ant werpen) worden flinke investe ringen gepleegd om de alsmaar Ontslag voor 55 man HOENSBROEK (ANP) Alle circa 55 personeelsle den van de vier besloten vennootschappen van Die- deren Holding in Hoensbroek. transport- en over slagbedrijven, hebben gistermiddag van curator mr H. Hoying uit Maastricht te horen gekregen dat zij ontslagen zijn. Het bedrijf is namelijk failliet verklaard Het ontslag, aldus curator Hoying. was noodzakelijk omdat an ders uitbetaling van de lonen niet meer gegaran deerd kon worden. Het GAK heeft de loonverplich- tingen overgenomen. Mr. Hoying spreekt van een zeer omvangrijk faillisse ment. De schulden belopen een bedrag van naar schatting 45 miljoen. Grootste schuldeiser is de Ra- bo-bank met 37 miljoen gulden die ook het inmid dels uitgesproken faillissement heeft aangevraagd Buiten de bank zijn er nog andere crediteuren met een totale vordering van zeker acht miljoen, zo zeg gen de vakbonden. De Diederen-bedrijven, op meer plaatsen in Zuid- Limburg gevestigd, bezitten nog grote kolenvoorra- den onder meer in de Bcatrixhaven van Maastricht en een uitgebreid vrachtwagenpark Van de 26 transportwagens zijn er vijftien teruggevorderd door de leveranciers, de .ndere dienen als schade loosstelling voor de crediteuren Volgende week opent de curator besprekingen met de Industnebank om de mogelijkheid tot voortzetting van de failliete onderneming te onderzoeken. Ontdaan van alle Van Agtiaan- se nm-ram is de kabinetsfor matie de afgelopen weken ontaard m een niet ongewoon politiek conflict tussen de drie toekomstige coalitiepart ners. Wie in staat (en bereid) is nog enige ordening te scheppen in de feiten, kan daar moeilijk omheen. Al valt er bij de politieke motieven in dit formatiespel nog wel een handjevol vraagtekens te plaatsen. In chronologische volgorde wa ren het de volgende ontwik kelingen die de krantekop pen tot chocoladeletterhoog te opbliezen. Vorige week hadden de informateurs De Koning, Lubbers (beiden CDA) en Van Thijn (PvdA) een ontwerp-regeerakkoord in elkaar gezet. PvdA en D'66 gingen daar in grote lijnen mee akkoord, het CDA keur de het af en wilde verder on derhandelen. De informateurs en de twee on derhandelaars van PvdA en D'66 weigerden evenwel het CDA tegemoet te komen. En de christendemocraten kre gen opnieuw de zwarte piet toegespeeld. Maar de bezwa ren bleven. Afgelopen dins dagnacht haakte de CDA- fractie de knoop door en eiste opnieuw verdere onderhan delingen. Maar de informa teurs en de toekomstige coa litiepartners hielden voet bij stuk. De christendemocraten gingen daarop andermaal in beraad en kwamen afgelopen donderdag met hun alleszins verhelderende "ja mits" (of "nee tenzij") uit de bus. Met dit monstrum, dat alleen kan worden verklaard aan de hand van politiek stratego. poogt de CDA-fractie de aspi rant-coalitiegenoten alsnog naar de onderhandelingstafel te drijven met voorbijgaan aan haar geestverwante infor mateurs Lubbers en De Ko ning. De verantwoordelijk heid voor het eventueel mis lukken van de formatie zou hierdoor bij PvdA en D'66 komen te liggen. En de goed willende christendemocraten gaan vrij-uit. Aparte plaats Tot zover is het dus duidelijk. Ware het niet dat de rol van de onderhandelaars nog niet is belicht. En dat kan niet buiten beschouwing blijven, want politieke leidars - on derhandelaars - nemen in ons parlementaire bestel een heel aparte plaats in. Niet alleen zijn zij de ders van hun partij. Zy vor men ook het herkennings punt voor de kiezers, van wie een groot deel al helemaal niets meer begrypt van het beleid, de partijprogramma's en het gekissebis in politiek Den Haag Voor veel kiezers is de lijsttrekker de enige dui delijke factor in het politieke strijdgewoel. Zy kiezen voor hem en niet voor het partij program. Dat is een politieke realiteit. En die kan niet wor den weggepoetst met de kreet dat het om beleid gaat en niet om mannetjesmake- ry. De mannetjes - of vrouwtjes - in de politieke voorhoedes leve ren (dus) een belangrijke bij drage aan de parlementaire democratie. Dat gegeven laadt een zware verantwoor delijkheid op hun schouders Zij moeten duidelijkheid scheppen tegenover de kie zer, zowel vöör als na de ver kiezingen en ook in de kabi netsformatie. Wat dat laatste betreft leek het tot voor kort aardig te lukken. Want voor zover de kiezer al he lemaal niet meer begreep wat die partyen daar in Den Haag allemaal bekokstoofden, wa ren er altyd nog de onderhan delaars (politieke leiders) om aan te geven hoe het precies zat. Zo liet CDA-leider Van Agt duidelyk uitkomen dat hij hoe dan ook premier van het nieuwe kabinet moest worden, omdat zyn party de Van Apt bijbeltekst7 grootste was. En Den Uyl op zijn beurt maakte er geen ge heim van dat hy dat niet zon der meer zou accepteren. Later in de informatiepenode begon D'66 op te spelen toen de zetelverdeling op tafel lag. Op de beeldbuis verscheen een boze Terlouw, die zeker geen genoegen zou nemen met het aan Den Uyl toege dachte "superministerie" van sociale zaken. Den Uyl kreeg teveel macht, zei Terlouw, en het ministerie van economi sche zaken, dat D'66 zou moeten krygen, werd op on aanvaardbare wyze uitge kleed. Geschaafd Duidelijkheid alom en de kie zer bleef aardig op de hoogte. Totdat de informateurs met het cruciale onderhande lingsresultaat te voorschijn kwamen: een voorlopig re geerakkoord waaraan weken lang was geschaafd en ge sleuteld. Zowel Den Uyl als Terlouw zegde toe het ak koord m hun fracties te zul len verdedigen en ook Van Agt deed een dergelyke be lofte. Maar toen de CDA-lei- der zijn fractie bijeen had ge roepen ontmoette hy een storm van kritiek. Het CDA- kamerlid Van Dijk, zo bleek uit het ochtendblad Trouw, verwoordde het gevoelen van een groot deel van zijn geest verwanten (voornamelyk KVP'ers en CHU'ers) toen hy uitriep: "Hoe is het mogelijk dat iemand met zo'n onder handelingsresultaat thuis kan komen!". Van Agt werd met een groot aantal bezwaren terugge stuurd naar de onderhande lingstafel en kreeg de op dracht om verdere onderhan delingen te bepleiten. En zie daar, de plotselinge omme zwaai. Terwijl hy aanvanke lijk had toegezegd het ak koord te zullen verdedigen, stond hy nu ineens pal achter de bezwaren van zyn fr.n ka Wat zou de kiezer daar nu van denken? Die man heel! het helemaal verkeerd begrepen, hy dacht dat hij met het be reikte akkoord kon instem men en het kon verdedigen omdat het mede door twee CDA-informateurs was ge presenteerd? Zou hij voorlo pig "ja" hebben gezegd om dat hy zyn politieke onwil ten opzichte van een coalitie met PvdA en D'66 niet zo na drukkelijk Wilde uitdragen? Of hanteerde hy als rechtge aard christendemocraat slechts een variant op de bij beltekst over Pilatus 'Toen hij zag dat niets baatte, maar dat er veeleer oproer ont stond. nam hy water, wies zich de handen ten aanschou wen van de schare en zeide: ik ben onschuldig, gy moet zelf maar zien wat er van komt" (Matth.27)7 Kwalijke reuk Er zijn verschillende lezingen over de opstelling van Van Agt rond en in de fractiever gadering van het CDA. Zo zou hy de dag na de presenta tie van het voorlopige regeer akkoord eerst nog een ge sprek hebben gehad met de president van de Nederland- sche Bank. zijn geestverwant Zijlstra. die hem de kwalijke reuk van dit akkoord nadruk kelijk onder de neus zou heb ben gehouden. Van Agt zou daar erg van onder de indruk zyn geweest en vervolgens in de CDA-fractie een volstrekt gelaten houding hebben aan genomen. Uiteraard wordt deze lezing niet door de CDA-leider be vestigd Hy wenst zich slechts te houden aan de offi ciële teksten, zo verklaarde hij afgelopen donderdag nog tegenover "Den Haag Van daag", en dan doen informele gesprekken niet ter zake Op zichzelf is daar weinig tegen m te brengen Ma.ir intussen blijft de kiezer wel in het on gewisse. Die ziet het optre den van een belangrijk poli tiek leider omgeven met een waas van geheimzinnigheid. En dat mag dan goed zyn voor het imago van een poli tiek mysticus, het is slecht voor de parlementaire demo cratie. WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7