uËZT" „Moeilijk om greep te krijgen op parkeerproblemen in stad" Tninstadwijk Diet in beroep tegen vordering „Het is goed dat ik bij de universiteit vertrek" zet zaken op een rijtje Je kunt je afvragen: zijn er niet teveel parkeerplaatsen uit binnenstad verdwenen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 Jan Hein la Rivière: "Boete speelt niet zo'n grote rol bij bestrijding van fout-parkeren. Het gaat veel meer om de zogenaamde pak kans". LEIDEN - "Het parkeren in de stad een puinhoop? Dat zou ik niet willen zeggen, maar het is moeilijk om er greep op te krijgen". Dat zegt hoofdinspecteur van poli tie Jan Hein la Rivière. Hij is bezig om de problemen met het parkeren in een nota op een rijtje te zetten en mogelij ke oplossingen aan te dragen. "Er zijn de laatste tijd in de binnen stad parkeerplaatsen verdwe nen. Dat is duidelijk. Hoeveel precies is niet te zeggen, want het is nooit goed geregeld ge weest. Maar je kunt je wel afvra gen: waren er niet te veel?" La Rivière toornt niet aan het standpunt van het college van B en W, dat van uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in de stad geen sprake kan zijn. Sterker nog, hij verdedigt het standpunt dat er een einde is aan de moge lijkheden hiertoe. "De stad moet ook leefbaar blijven. En de vraag is: Stimuleer je het autoverkeer anders niet te veel? Bovendien, het openbaar vervoer in Leiden is erg goed". Toch vindt ook de hoofdinspecteur dat er het nodige verbeterd kan en moet worden aan het parke ren in Leiden. Zo pleit de politie er al jaren voor dat het systeem van de blauwe zone verdwijnt. "Een crime", aldus La Riviere. "Zeventig procent van de auto's in de blauwe zone staat fout ge parkeerd". Hij ziet meer heil in het gebruik van parkeermeters. Een pro bleem hierbij is echter dat de me ters zeer 'molest-gevoelig' zijn. In gewoon Nederlands: de me ters worden om de haverklap vernield. 'JHet komt wel voor dat de helft van alle meters niet te gebruiken is", zegt La Rivière. En hij wijst er op dat de apparaten ongeveer 700 gulden per stuk kosten. Per jaar worden enkele duizenden reparaties verricht, zo blijkt uit enkele oudere jaarverslagen van de politie. In het jaarverslag van 1975 bijvoor beeld staat dat er 2781 reparaties aan parkeermeters zijn uitge voerd. Dat betekent dat gemid deld elke meter in de stad wel zo'n vijf keer per jaar onklaar wordt gemaakt. Verzamelmeter Een oplossing voor de dure meters wordt volgens La Rivière gebo den door de zogenaamde verza melmeter. Dat is een apparaat dat maximaal veertig parkeer plaatsen 'bewaakt'. De plaatsen krijgen dan een nummer en de gebruiker van die plaats moet het bewuste nummer indrukken. Voor de controleur zou dat gemak kelijk en snel werken, omdat met een druk op de knop van het ap paraat te zien is voor welke plaat sen is betaald en welke auto's dus fout staan geparkeerd. Zo'n verzamelmeter kost volgens La Rivière ongeveer tienduizend gulden. Dat is in elk geval een stuk goedkoper dan de aparte meters. Politie-voorlichter Dick Graveland oppert dat het vervan gen van veel meters door één verzamelmeter ook het stads- schoon ten goede zou komen. De kosten van het parkeren en de controle daarop vormen een be langrijk probleem. Uitgangspunt van B en W is dat het parkeren kostendekkend moet zijn. Dat is een knelpunt, want, zegt La Ri vière "Op het parkeerfonds wordt een vrij aanzienlijk verlies geleden". De kosten van het parkeren (sala rissen van de controleurs, de aanschaf van meters en dergelij ke) wegen niet op tegen de op brengsten (uit de meters en auto maten en van het tegen vergoe ding verstrekken van pasjes aan binnenstadbewoners). Parkeren is dus verliesgevend en de vele vernielingen van de me ters verergeren dat. Mogelijk val len er zelfs ten gevolge van de forse gemeentelijke bezuinigin gen ontslagen bij de elf contro leurs, die Leiden rijk is. La Riviè re verzet zich daar fel tegen. Het aantal controleurs moet vol gens hem juist worden uitge breid. "We hebben al eens becij ferd dat er eigenlijk 24 contro leurs nodig zijn. Grofweg kun je stellen dat er per tweehonderd parkeerplaatsen één controleur nodig is". Verpachten Met het oog op de kosten is er ook een voorstel in voorbereiding om terreinen te verpachten aan der den. Zo'n particulier zou dan een parkeerterrein exploiteren en de gemeente zou er nog geld voor krijgen ook. Daar moet dan wel tegenover staan dat in de omge ving van zo'n terrein de controle effectief is. En dat is nu nog een teer punt. Bij de bestrijding van fout-parkeren speelt volgens La Rivière de hoogte van de boete (35 gulden) niet zo'n rol. "Het gaat om de 'pak-kans'. De kans die men loopt om bij een overtreding een bekeuring te krijgen. Die invloed Bonnen uitdelen op de Breestraat. Soms knijpt de politie wel e dan is het trouwens ook niet bij te benen". i oogje dicht. Zoals op koopavond. "Maar van de pak-kans hebben we bij voorbeeld duidelijk gemerkt op de Marktenroute, ten tijde van de werkzaamheden aan de Bree straat". "Op de Marktenroute moesten we in het begin veel bonnen uitde len of auto's wegslepen. Nu is het nog een enkeling die er par keert en de laatste weken hoef de er vrijwel niet meer gesleept te worden", vertelt de hoofdin specteur. Het wegslepen van auto's noemt hij trouwens een zeer effectief middel, maar ook zeer arbeidsin tensief. De administratieve af werking van een wegsleep-geval is immers vaak een slepende zaak. "De regeling is toch nog erg omslachtig geworden," ver zucht La Rivière. En daarmee raakt hij wellicht het belangrijkste knelpunt in het parkeerbeleid. Bij het uitschrij ven van een bon komt zoveel an der werk kijken, dat men aan het controleren zelf maar nauwelijks toekomt. De bekeuring voor het fout-parkeren is gebaseerd op het strafrecht. En de overtreder is een 'verdachte', die een 'ver hoor' moet ondergaan. De goede rechtsbescherming die de Nederlandse wetgeving kent is ook van toepassing op de fout- parkeerder. Het innen van een boete is daarom een zeer tijdro vende affaire. Daar komt nog eens bij dat de laatste jaren het aantal bekeurde automobilisten dat aan het bureau komt betalen en daarmee de procedure be kort) afneemt. Volgens La Rivière ligt dat onder meer aan het feit dat het politie bureau zo slecht te bereiken is en dat men er - ironisch genoeg - zo slecht kan parkeren. Goeie sul "Er is wel geopperd dat men dege nen die niet komen betalen maar moet laten schieten. Omdat dat teveel werk is. Maar dat vind ik onzin. Je moet niet alleen de goeie sul pakken, maar juist zij die zo moeilijk doen". Toch knijpt ook de politie wel eens een oogje dicht, maar dan bij het uitdelen van de bonnen. La Ri vière geeft toe dat dat op koop avond op sommige plaatsen wel zo is. "Het is dan trouwens ook niet bij te benen". Maar ook op de doordeweekse dag is de pak kans op de ene plaats in de stad groter dan op een andere. "Sommige wijken zijn niet op de auto gebouwd. Daar kun je bij na niet anders dan fout parke ren. In sommige woonstraten heeft de controle een zeer lage prioriteit. Of eigenlijk helemaal geen. Als we daar zouden con troleren, zou men ergens anders gaan staan, waar we ze ook niet willen hebben". La Rivière schrijft in zijn nota ook over parkeergarages "Wij zijn een voorstander van geconcen treerd parkeren. Of dat nou over dekt gebeurd of niet, maakt ons niet uit. En wat de financiering van de garages betreft, daar weet ik niet veel van. Dat is aan de fi nanciële deskundigen van de ge meente". zegt La Rivière. "Wel heeft wethouder Waal (ver keerszaken) gezegd dat hij nog deze periode (dat wil zeggen voor de verkiezingen van komend voorjaar) de eerste paal voor de eerste garage wil slaan. En ik ken Waal goed genoeg om te weten dat hij ook doet wat hij zegt". Binnenkort denkt La Rivière met een advies te komen over het af schaffen van het bestaande sys teem van pasjes voor bewoners van de binnenstad. "De huidige regeling is erg beperkt. In do toekomst zal iedere automobi list die in de binnenstad woont een vergunning kunnen krijgeri om in zijn wijk vrij te kunnen parkeren. Voor die vergunning moet dan wel betaald worden. Over de hoogte van het bedrag laat de hoofdin specteur zich nog niet uit, maar dat het een gering bedrag zal zijn lijkt uitgesloten. "Het wonen in de binnenstad heeft nu eenmaal voor- en nadelen", voegt hij er aan toe. Of de nieuwe parkeerverordening voor de hele binnenstad gaat gel den, is nog onduidelijk. Mogelijk dat - eerst - alleen de Pieters- en Academie wijk onder de verorde ning zullen vallen. Ook voor het parkeren van vracht auto's is er een verordening in de maak. Daarin zullen zoveel mo gelijk in elke wijk plaatsen wor den aangewezen, waar het toege staan is auto's te stallen, die lan ger zyn dan zeven meter Met na me uit de Marnixstraat en de Burggravenlaan ontving de poli tie klachten over geparkeerde vrachtauto's. Parkeergarages bij Digros en San ders; het verdwijnen van de blauwe zone; de parkeerbelas ting' voor de binnenstadbewo ners en het sterk inkrimpen van het enige grote parkeerterrein in de binnenstad, waar men gratis mag staan (bij Molen De Valk resteren straks na de reconstruc tie van het wegenbeloop aldaar nog slechts 175 plaatsen). Het is duidelijk dat er op het gebied van parkeren - voor zover de be zuinigingen dat toelaten - veel zal veranderen in Leiden LEO MAAT LEIDEN - De woningbouwvereni ging De Tuinstadwijk gaat niet in beroep tegen de vordering van de rolstoelwoning Hyacinthen- straat 22122a. Het 'gehandicapt' gezin voor wie de gemeente het pand vorderde, kan op korte ter mijn de woning betrekken nadat nog enkele voorzieningen zoals een lift zijn aangebracht. De woningbouwvereniging heeft afgezien van een beroep bij de Raad van State tegen de vorde ring omdat "geen van de partijen met een langlopende procedure gediend is en zeker het betreffen de gezin niet", zegt K. Wester beek van De Tuinstadwijk. De woningbouwvereniging wei gerde het gezin aanvankelijk toe te laten in de speciaal voor het gezin aangepaste woning omdat het gezin niet in de buurt zou passen. Zij vroeg de gemeente om meer kandidaten voor de rol stoelwoning. De gemeente vond echter dat de woningbouwver eniging geen enkele reden had om het voorgedragen gezin te weigeren. Het gezin zou boven dien pas over anderhalf jaar in een aangepaste woning in de Bronkhorstsstraat terecht kun nen als het niet in de Hyacin- thenstraat zou mogen wonen. Door het touwtrekken tussen wo ningbouwvereniging en gemeen te stond de woning vanaf maart leeg. De gemeente heeft uitein delijk de knoop doorgehakt door het pand te vorderen voor het voorgedragen gezin. Niet over Beestenmarkt LEIDEN - Het verkeer richting centrum zal in de komende week niet over de Nieuwe Beesten markt/Beestenmarkt kunnen rij den. Gedurende deze tijd zal het Energiebedrijf Rijnland werk zaamheden verrichten aan de gasleidingen. De aanbevolen route loopt via de Molenwerf-Rijnsburgersinge- 1-Steenstraat (tijdelijk openge steld). Het verkeer in omgekeer de richting behoeft niet omge leid te worden. LEIDEN - Mr. W.G. Koppelaars, scheidend lid van het bestuur van de Leidse universiteit, vindt zichzelf een prak tisch mens. Beslist geen sluwerik. Boos wordt hij weieens; hoe wel hoogst zelden. Hij kan niet tegen ifiensen die tegen hem zeuren. Als ze het tegen ande ren doen, zal hem dat een zorg zijn. Laconiek: "Die heeft het moeilijk, denk ik dan". Over zijn vertrek: "Het is goed voor de universiteit dat ik vertrek. Ik geloof in doorstroming". Mr Koppelaars - per 1 augus- tus voorzitter van het bestuur van de Rotterdamse Erasmu- suniversiteit - is een diplo maat pur sang. Zinnen wor den eerst zorgvuldig op hun waarde geschat eer hij ze aan de buitenwereld prijsgeeft. Voorzichtigheid troef. Vouwt hij z'n armen, dan wordt eerst de das geschikt opdat het kle dingstuk niet kreukt. Maar meestal heeft hij zijn handen nodig om het betoog met kor te bewegingen te verduidelij ken. Bouwcentrum Negen jaar heeft Koppelaars (56) aan de Leidse universi teit gewerkt. In zijn porte feuille zaten o.a. personeels zaken en huisvesting. Dat hij bouwzaken kreeg toebedeeld is niet vreemd, want tot 1972 werkte Koppelaars bij het Bouwcentrum in Rotterdam, een soort kruising tussen een particulier bedrijf en een overheidsinstelling. Koppelaars vertrok uit Rotter dam, omdat hij al 18 jaar bij het Bouwcentrum had ge werkt. Bovendien kwam er een einde aan de 'pionierssi tuatie' bij dat bedrijf. Koppe laars: "Als de pionier van het bedrijf, zeg maar de oprich ter, vertrekt komt er vaak een tijdperk van consolidatie. Daartussen zit echter wel een overgangsfase". Het is bekend dat een dergelij ke industriële menopauze vaak gepaard gaat met moei lijkheden en ruzie. Vertrok Mr. Koppelaars misschien ook daarom? "Moeilijkhe den? Daar gaan we het nu toch niet over hebben".Het Mr. W. F. Koppelaars naar Rotterdam zal nog een paar keer blijken tijdens het gesprek: als hem wordt gevraagd over de nega tieve kanten van zijn baan te spreken, schept hij er soms zichtbaar genoegen in deze onderwerpen te omzeilen. Na een gegeven antwoord, lacht hij dan even samenzweerde rig. Onderwijl blikken van verstandhouding wisselend met de voorlichtingsambte naar van de universiteit. Terug naar '72. Koppelaars ging naar Leiden. Wat trok hem aan? Opeens resoluut: "Het academische milieu. Zonder daarbij zelf overigens wetenschappelijk bezig te zijn. Met mensen discussië ren, de argumenten voor en argumenten tegen. Het grap pige is ook dat de produktie buiten je om gaat. Nee, ik vind het geen bezwaar dat je als universiteitsbestuurder eigenlijk een manager bent die niets te zeggen heeft over het wezen van het bedrijf'. Een wat vreemde uitspraak voor iemand die 18 jaar in het bedrijfsleven heeft gewerkt. Beschikt Koppelaars mis schien over de vaardigheden van een kameleon? "Nee hoor. Welbeschouwd denk ik dat ik het beste gedij in het academische milieu. Hoewel ik ook zeker commercieel kan werken als het moet". Open mind De democratisering van de uni versiteit heeft hij vrijwel van - het begin af aan meege maakt. Geen kwaad woord wil hij er over horen.Boven dien: hij is naar eigen zeggen niet alleen een democraat in hart en nieren, maar ook nog eens een keer iemand die met maar heel weinig vooroorde len door het leven gaat. Zoals hij het zelf pleegt te zeggen: Koppelaars: "Nee, ik vind het geen bezwaar dat je als i teitsbestuurder eigenlijk een manager bent die niets te zeggen heeft over hel wezen van het bedrijf'. (foto Holvast) met de vrijzinnige mentali teit van de Leidse universi teit. Mensen die fel tegen waren hebben zich er toch bij neergelegd toen het uit eindelijk zo ver was. Ster ker: hebben er con amore Koppelaars: "Wij hebben in Leiden op een verstandige manier gewerkt met de de mocratisering. Ik denk dat dat ook alles te maken heeft aan meegewerkt". Een woord dat Koppelaars met liefde gebruikt. Botsingen met mensen uit de universiteitsraad doet hij at met: "Dat hoort er bij". En even later beroept hij zich zelfs op een versleten wijs heid: "In goede huwelijken spettert het altijd ook wel eens". Koppelaars. "Het is altijd een kwestie van balanceren. Bo vendien gaat het er natuurlijk niet om wat ik vind. Conflic ten moeten ook niet persoon lijk worden. Het is mijn taak te veronderstellen wat goed is voor de universiteit. Het 'Leidse' harmoniemodel is niet echt in gevaar geweest". Alles goed en wel; de laatste tijd kwam het toch geregeld tot botsingen tussen de uni versiteitsraad en het college van bestuur. Koppelaars: "Zo hoort het ook Van botsingen klaart de lucht op. Het hand haven van het harmoniemo del wil toch ook niet zeggen dat alles in gezapigheid moet worden opgelost. Gelukkig niet zeg". Gnf geeft Koppelaars toe dat het in de toekomst door de bezuinigingen wel steeds moeilijker zal worden om het dagelijks bestuur van een universiteit uit te oefenen Keuzes worden moeilijker; de bestuurders zullen vaker op de proef worden gesteld "Hoewel je dat toch ook weei niet al te somber moet zien Je ziet vaak dat mensen al kaar vinden als het slechl gaat. Zolang je het vertrou wen maar niet verliest. Ah dat gebeurt, dan ben je van zelfsprekend verloren". De Leidse aanpak van bezuini gen is VMlg.ns K<.pr>. .'laar- goed. "We zijn natuurlijk pa.* op éénderde van de nt. Nu al zeggen dat het een geslaagde operatie is geweest, zou daar om onzin zijn. Maar het is zonder meer verstandig te noemen dat de verantwoor delijkheid in eerste instantie komt te liggen bij de bestu ren van de faculteiten". De gemeente Je kunt veel van een Leidse universiteitsbestuuder ver wachten. behalve dat hij de samenwerking met de ge meente Leiden zal roemen. Desondanks antwoordt Kop pelaars op een vraag over de contacten met de gemeente Leiden: "Uitstekend" Merkwaardig, want het mag toch bekend heten dat de universiteit en de gemeente nu al jarenlang aan het bak keleien zijn over de Leeu wenhoek. De belangen van de universiteit (laboratoria) en de gemeente (woningen) staan zo haaks op CÜUflf dal nog steeds geen bevredigen de oplossing is gevonden om uit de impasse te komen. En hebben de bestuurders van de universiteit niet bij ver schillende gelegenheden ge wezen op het feit dat de ge meente eigenlijk de ontwik keling van de universiteit in de weg staat? Koppelaars "Ja. maar als ik zeg "uitstekend", dan bekijk ik de grote lijnen. Ik bekijk het achteraf. Want ik mag dan veel begrip hebben voor de positie waarin de gemeen te Leiden verkeert, als ik aan de ondcrhandi-liruM.i!. /it ben ik eigenlijk niet zo be gripvol". Wat betreft de Leeuwenhoe k-problematiek vindt Kop pelaars dat de gemeente Lei den aanvankelijk toch iets te makkelijk praatte over de Veiligheidsaspecten. "Maar ze denken nu wel wat ge nuanceerder over de proble men. Feit blijft natuurlijk dat je risico's loopt als je woningen wilt bouwen bij laboratoria". Vindt hy het niet vreemd dat het in Leiden juist de linkse partijen zijn die menen dat woningen cn laboratoria el kaar met uitsluiten? Voor het eerst tydens het gesprek twij felt Koppelaars even, drie keer een ontwijkend ant woord. vervolgens zegt hij voorzichtig- "Ja. daar zit wel een zekere paradoxaliteit in" Dan weer een stilte, alvorens hij zich tot de voorlichter wendt en zegt "Ik dacht dat ik het zo wel kon zeggen. Niet7". WIM BRANDS BARTJUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3