Paniekvoetbal bij SiilM Westland-Utrecht mjlb& Beursparool: zoek het maar uit Beursweek ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 PAGINA 17 Rollnci 261.00 259.80 Rolinco 260 50 260,50 259 >0 259.50 Koren to 135.30 135,50 Rorento 136.30 137.00 137.00 137.30 Unilever 149,10 147.50 Unilever 148.30 145,70 146.00 146.50 Ver. Bezit VNU 70,50 66.70 Ver. Bezit VNU 64.90 59,50 63.00 63.00 Volker Stevin 28.90 29,30 Volker Stevin 29.90 28,50 29.50 28.60 WUH 125.00 126.00 WUH 120.00 110.10 WUH 102 00 87.00 Rolinro Rorento Unilever Ver. Bezit VNl' Volker Stevin WUH 259.SU 257.60 196.60 136.50 144 30 143.70 65.21» 65.10 29.40 29 20 07.50 9830 Rollneo Rorenlo Unilever Ver. Beril VNU Volker Slevio HTH 261.00 259.00 138.30 136.50 147.10 146.10 64 30 65.90 28 50 28.30 94.50 93.00 Achteraf had iedereen het natuurlijk al lang zien aankomen. De in eenstorting van de wo ningmarkt zou niet zonder gevolgen blij ven voor projectont wikkelaars en hypo theekverschaffers. Het kon niet anders of "één keer" zou het "ergens" goed fout lopen. Dat lot bleek de Westland- Utrecht (WUH) bescho ren, de grootste hypo theekbank van Neder land. Nadat in 1979 de resultaten en de concernwinst met respec tievelijk 12 en 10% teruglie pen, tekende de malaise zich in 1980 ook bij de WUH dui delijk af. Werden in '79 nog 15.900 nieuwe hypotheken af gesloten, een jaar later waren dat er een dikke vierduizend minder. Het bedrijfsresultaat daalde van 109,7 miljoen tot 54.5 miljoen, de concernwinst van 55,7 tot 30,5 miljoen. De aandeelhouders kregen vorig jaar voor een aandeel van f50 nog f16 dividend; een jaar eerder was dat nog f24. Lichtpuntje De tegenvallende inkomens ontwikkeling en de hoge ren testand, zo melden de jaarverslagen, leiden tot een 'gebrek aan doorstroming, een verminderde vraag naar nieuwbouw, een afnemende investeringsbereidheid bij het bedrijfsleven. Het onroe- rendgoedbezit kampt met leegstand. De bank signaleert "een groter aantal gedwon gen afwikkelingen van kre dieten". Enig lichtpuntje vormt de sector buitenlands bedrijf. De kredietverlening daar groeit in de periode '79- '80 van 70 tot 127 miljoen. Toch wordt de aandeelhou dersvergadering op 28 april in het hoofdkantoor aan de Amsterdamse Sarphatistraat een allerminst 'ongunstig beeld van de toekomst ge schetst. Weliswaar wordt re kening gehouden met "fluc tuaties" (wisselingen) op kor te termijn, maar algemeen is de verwachting" van de raad van bestuur dat het bedrijf zich ook in deze moeilijke tij den zal weten te handhaven en de basis kan leggen voor een gezonde toekomst. Met name voor het buitenlands bedrijf blijkt in dit verband een belangrijke rol wegge legd. Koersval De strekking van het bericht dat donderdagochtend 4 juni Beursplein 5 bereikt blijkt de handel echter moeilijk als het, gevolg van een' "fluctuatie" te kunnen benaderen. WUH wil een kwart van het personeel ontslaan en zoals de traditie wil reageert de beurs panie kerig. Deed een aandeel Westland-Utrecht aan de vooravond van de ramp spoed nog ƒ154,50, als de beurs op die vierde juni sluit staat de koers op ƒ146,00. In de weken die volgen zal de koersval zich voortzetten tot een voorlopig dieptepunt van ƒ87 is bereikt een een licht herstel intreedt. Het voorgenomen ontslag van 250 van de 921 personeelsle- De Westland-Utrecht Hypotheekbank zit zwaar in de moeilijkheden. Binnen twee jaar moet een kwart van het personeel afvloeien. Aandelen en pandbrieven staan op de Amsterdamse effectenbeurs onder zware druk. En hoewel AMRO en ABN samen met de Neder- landsche Bank een reddingsoperatie organiseerden blijven de geruchten over een financieel debacle aan houden. Geruchten die nieuw voedsel kregen door de verkoop van het hoofdkantoor van de WUH aan de Ne- derlandsche Bank en de degradatie van topman Boers- ma. Zoals bij dit soort gelegenheden in het bedrijfsle ven gebruikelijk ontbreekt het de buitenwacht aan in- formatie over de gang van zaken. De banken zwijgen, het wantrouwen bij beleggers en bij de bonden blijft. Een (poging tot) reconstructie. Door Anneloes Timmerije en Ton van Brussel Maquette van het woningproject van de Westland-Utrecht aan het Leidse Galgewater/ Noordeinde. Nog niet klaar, maar nu al leeg stand. den komt hard aan. De on rust heeft zijn weerslag op het hele bankbedrijf. Ge vreesd wordt dat de proble men bij de Westland een voorbode zijn van narigheid ook bij andere banken. Drs A.G F. Boersma, lid van de raad van bestuur en directeur van de divisie onroerend goed, verkoopt de maatregel onder de gebruikelijke vlag van "gewenst voor de conti nuïteit van het bedrijf'. Dat resolute optreden moet hij met een degradatie bekopen. Boersma wordt als directeur vervangen door voorzitter Verhey van de raad van be stuur. Deze is echter ziek, zo dat vice-voorzitter mr. J.F Visser de honeurs voorlopig moet waarnemen. En zo werd het eenzaam aan de top bij de WUH. Verzwegen Het gegeven dat het terzijde schuiven van Boersma zes weken werd verzwegen, ge combineerd met het bericht van het ontslag en vervolgens de omzetting in een besluit tot afvloeiing gedurende een période van twee jaar. doet vermoeden welk een interes sant schouwspel de vergade ringen van de raad van be stuur in ,die eerste week van juni geboden moeten heb ben. Boersma mag zich voor lopig bezighouden met de sector buitenlands bedrijf, ironisch genoeg juist de tak waarover de verwachting in het jaarverslag zo hoog ge spannen was. We schrijven eind juni als op de Amsterdamse effectenbeurs de pandbrieven van de West land-Utrecht onverkoopbaar blijken. De verkoop van die pandbrieven door de WUH, maar ook door de handels banken, levert de hypotheek bank de middelen om de hy potheekverstrekking te kun nen financieren. De geruch tenmachine draait op volle toeren. Een groep banken zou onder leiding van de Ne- derlandsche Bank een "vang net" creeren om de Westland voor een faillisement te be hoeden. De Nederlandsche Bank zou bovendien het hoofdkantoor aan de Sarpha tistraat voor 22 mifjoen heb ben overgenomen. Boersma. die als eerst verantwoordelij ke om commentaar wordt ge vraagd (op dat moment is hij al gedegradeerd, maar de WUH houdt dat bericht nog angstvallig geheim; het zou pas twee weken later uitlek ken en bevestigd worden) wil nog immer niets van moei lijkheden weten. "Wij bou wen een nieuw hoofdkantoor bij het Amstelstation. De' Ne derlandsche Bank had al an derhalf jaar een optie op ons kantoor. Die transactie is nu uitgevoerd". Niet gerust De beurs blijkt door die verkla ring alles behalve gerustge steld Het nieuwe kantoor is immers pas eind 1983 klaar. De WUH moet nu een ander half jaar gaan huren bij de Nederlandsche Bank. Waar om niet gewoon gewacht. Daar kan maar één verkla ring voor zijn: de Westland zit te springen om geld. Die con clusie kon al eerder getrok ken worden, op het moment dat de AMRO. de ABN. de RABO en de NMB dc WUH zeshonderd miljoen leenden. Vijf dagen later volgt het be richt dat de Nederlandsche Bank het initiatief heeft ge nomen tot een reddingsope ratie. Met de ABN, de AMRO, de NMB en het verzekerings concern Nationale Nederlan den is een syndicaat ge vormd, die en masse de over tollige pandbrieven op de Amsterdamse beurs op koopt. Het geld dat beleggers in pand brieven van de Westland- Utrecht hebben gestoken is niet direct opeisbaar. De brie ven kunnen op de beurs wel worden verhandeld tegen de dagkoers, die op basis van vraag en aanbod tot stand komt. De week tevoren wer den pandbrieven van de WUH bij tienduizenden op de beurs gedumpt; de koers stortte daardoor in en dat is schadelijk voor niet alleen de hypotheekbank zelf. maar voor het hele bankbedrijf Vandaar het initiatief van dc Nederlandsche Bank, die overigens desgevraagd ont kent zelf financieel bij de ac tie betrokken te zijn. Oorzaak Centrale vraag blijft wat er in feite mis is bij de Westland- Utrecht. Voorzover het de hy potheekportefeuille betreft lijken er niet werkelijk pro blemen te zijn. Er is welis waar een niet misselijke da ling opgetreden in het aantal afgesloten hypotheken, maar het totaalbedrag aan uitgezet te hypotheken (13,6 miljard) wordt, hoewel de marktwaar de van veel woningen en be drijfspanden is gedaald, in re delijk mate gedekt. De uitgif te van pandbrieven levert reeel echter weinig meer op. De rente op zo'n brief loopt min of meer gelijk met de hy potheekrente en dat betekent dat het geïnvesteerde gen in de eigen projecten en deelnemingen voor financië le speelruimte moet zorgen. In de sector projectontwikke ling gaat het de Westland- Utrecht echter als vele ande ren niet voor de wind. Vol gens gegevens van dc bank staan meer dan duizend wo ningen met een getaxeerde verkoopwaarde van ƒ250 mil joen onverkocht en dat al ge ruime tijd. Op jaarbasis bete kent dat een renteverlies van tenminste twintig mifjoen. Spanning Op de Amsterdamse beurs doen echter geheel andere berichten de ronde. Daar valt te beluisteren dat een dikke tweeduizend woningen niet te slijten zijn, een verliespost van zestig miljoen per jaar. Daarbij komen dan nog de projecten in ontwikkeling (bijv. tienduizend woningen in Zwolle), waarvan het eveens de vraag is of daar de kopers straks voor in de rij staan. Belangrijk is ook ae niet uit de lucht gegrepen veronderstelling dat het aan trekken van de woningmarkt nog wel enige tijd op zich zal latén wachten en dat het ook nog onduidelijk is wulk prijspeil na het herstel aan dc orde zal zijn. Informatie van de Westland- Utrecht zelf blijft zoals ge zegd achterwege Bekend is inmiddels wel dat over het eerste kwartaal een winst werd geboekt van 4,1 mil joen. Met enige spanning wordt gewacht op de cyfers over de eerste zes maanden van dit jaar Die worden in augustus vrijgegeven en dan zal blijken in hoeverre met het besluit tot ontslag van be gin juni al op tegenvallende resultaten werd vooruitgelo pen. Analyse Medio augustus wordt ook een begin gemaakt met het over leg tussen bonden en directie over de afvloeiingsregelin gen voor het personeel. And- ré Stcyart van de FNV daar over: We zijn pas vorige week door de raad van be stuur als overlegpartner er kend. Men heeft ons de tijd gegeven om de situatie te beoordelen. Onze deskundi gen werken aan een analyse van de gang van zaken en een beoordeling van de levens vatbaarheid van het con- Volgens Steyart ziet het er nu naar uit dat de 228 man in twuu jaar tijd vurd\vi;nun via wat genoemd wordt "een ge stimuleerde natuurlgke af vloeiingsregeling" (in de wandeling beter bekend als "oprotpremie") Deze laatste "vondst" stuit bij de FNV op verzet. Het ligt voor dc hand dat van dc zijde van de dien stenbonden alternatieven op tafel zullen worden gelegd. Hut uurstu «peek tu I M bonden en raad van bestuur staat voor 19 augstus op de agenda. Dat betekent dat de stoom tenminste nog veer tien dagen op de ketel blijft, omdat rond die tijd ook de halfjaarcijfers verschijnen Maar zelfs al vallen die mee. dan is het nog allerminst ze ker dat de Westland l Hypotheekbank zijn positie aan de top zal kunnen blijven behouden. amsterdam - opnieuw ging een week heen waarin de beleg gers feitelijk geen raad met de toestand wisten. Daarom gebeurde er nauwelijks iets van betekenis. Wel daarbui ten, want in ons land werd de financiële wereld weer opge schrikt door een nieuwe, on verwacht felle golf van ren testijgingen, terwijl in de Verenigde Staten de belas tingverlagingen van presi dent Reagan ook door de De mocratische meerderheid werd aanvaard: 5 procent dit jaar en 10 procent in elk van de twee opvolgende jaren. Aanvankelijk begonnen de beurzen in New York en Am sterdam goed. Maar na drie dagen handel liet Wall Street alle winst van maandag, die op bijna tien punten uit kwam. weer vallen. Toen ech ter president Reagan's belas tingsucces bekend werd, werd de stemming weer posi tiever. Toch zitten ook hier aan, zoals aan alle zich thans voordoende economische verschijnselen, twee elkaar in hoge mate neutraliserende aspecten. Een belastingverla ging zal, als hierdoor de spaarneiging toeneemt, de economische groei kunnen bevorderen, hetgeen positief voor de beurs kan worden uitgelegd. Maar een versnelde economi sche groei roept nieuwe mo netaire spanningen op en daarmee een toenemende kans op hoge rentestanden, wat weer nadelig is voor de beurs. En wanneer de hogere inkomsten direct voor con sumptie zouden worden aan gewend is het inflatie-eTfect nog veel duidelijker. Twee kanten voor de beurs en voor de beleggers het probleeml- welke kant het beste resul taat zal opleveren Omgekeerd houdt de teruglo pende conjunctuur eveneens een dergelijk dilemma in. Uit het deze week bekend gewor den conjunctuurcijfer in de Verenigde Staten dat vele be langrijke economische gege vens omvat, bleek voor de ju nimaand een verdere daling van 1,3 procent, nadat de meimaand al een daling van 1,5 procent had opgegeven. Dit zijn cijfers die sedert de recessie van voorjaar 1980 niet meer zijn voorgekomen. Zoek het maar uit. Zo luidt nu al enige tijd in Wall Street het beursparool. Wat overigens niet wegneemt dat de juli maand niet zo gunslig is ge weest. Zo'n 30 punten gingen er verloren. Trouwens, ook voor de Amsterdamse beurs was juli geen opgewekte maand. Door de vakanties zijn de dagelijkse omzetten flink teruggelopen, terwijl het algemene indexcijfer van de beurs zo'n viertal punten tot circa 91 prijsgaf. Toch was de afgelopen week vooral in het begin niet on vriendelijk. Voor een aantal meer lokaal gerichte fondsen bestond enige belangstelling Maar de onverwacht sterk oplopende tarieven op de geldmarkt verstoorden dit beeld. Binnen een paar dagen moesten de handelsbanken hierdoor de opslagrente met een half procent verhogen, zodat in het rood staan bij de ze instellingen nu al 15 pro cent kost. Mede hierdoor maakte ook de beurs het be lenen op effecten een vol pro cent duurder, terwijl na de hypotheekbanken ook de ge wone banken de hypotheek rente verhoogden. Steeds lui der werd er om een discon toverhoging geroepen, omdat langzamerhand de opslagren te, die boven de tarieven van de centrale bank wordt ge legd, te ver dreigt uit te lo pen Toch heeft deze ontwikkeling velen verrast, omdat elders in Europa tekenen waarneem baar werden die op een lichte rentedaling wezen Ook in de Verenigde Staten werden de banktaneven deze week niet verder verhoogd Maar de grote vakanticuittocht van vele Nederlanders heeft me nige bankrekening fors aan getast en de gulden onder druk gezet. Ook liggen de fis cale opbrengsten m de zo mertijd meestal lager. Hier door neemt dc overheidsbe- hoefte aan geld toe. Vooral de geldmarkt was deze week erg krap en de daggelden liepen al op tot rentestanden van 17 procent. Onder deze omstandigheden had de obligatiemarkt het in Amsterdam niet gemakke lijk Er werd overigens matig gehandeld. maar het koerspeil liep sterk terug De laatste 11,75-procentlening van de staat, waarop kort ge leden voor 100,5 procent kon worden ingetekend, zakte tot 99,5 procent. Voor een 12- procentlening van de Natio nale Investeringsbank be stond, ook tegen 100 procent, maar matige belangstelling Er werd zelfs van een misluk king gesproken, maar vol gende week komt de lening pas in dc offieilc notering Doordat de debetrente op ef fecten duurder werd, moest enige verkoopdruk worden verwerkt, maar deze viel mee omdat vele beleggers door de door C. Wagenaar vakanties al een deel van de debetposities hadden opge ruimd Daarom overheersten toch de kleine koersstijgin gen. Alleen de banken moes ten zo'n 5 gulden terug Aandelen Westland Urecht Hy potheekbank konden zich weer van 93 gulden optrek ken tot rond 100 gulden. Voor Norit, Fokker en Centrale Suiker Maatschappij bestond enige beleggingsvraag, waar door 3 tot 5 gulden winst werd geboekt. Ook Philips kon een paar gulden door flinke vraag oplopen Vast in de markt lag voorts de Nedl loyd met een stijging van 133 gulden tot 139 gulden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17