DE FIETS Industrie bloeit als nimmer; detaillist kan concurrentie aan Een mogelijke remedie tegen fietsen stelen -Irv De wedergeboorte van A De historie van de fiets y yt ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 r m a' lil* 1. "Op de fiets rijd je fijn en het kost bijna niets", zo luidde een vader landse meezinger in de jaren vijf tig. Het mocht niet baten: de ver koopcijfers van nieuwe fietsen kelderden in die jaren omlaag. Sinds aan het eind van de vori ge eeuw de eerste "kettingrijwie len" de onhandige velocipède begon nen te verdringen, had de fiets een periode van onge kende bloei door gemaakt, waar aan nu een einde leek te zijn geko men. De welvaart had immers ande re cadeautjes in petto: voor ieder een een auto, zo leek het bijkans. Of op zijn minst een bromfiets. Maar zie wat ge beurde. Ondanks of dankzij de groei van het au topark bezorgde de algehele hang naar gezondheid en sportiviteit het rijwiel een twee de jeugd. En daar mee ook het leger fietsers zelf, dat zich langzaam maar zeker lijkt te ontdoen van een historisch ge groeid minder waardigheids complex jegens de automobilist. De laatste moet te genwoordig zelfs oppassen. Met een gangetje van der tig - soms zelfs veertig of vijftig kilometer per uur zoeven ze door stad en land: su perlichtgewicht racefietsen, toer fietsen, vouwfiet sen, sportfietsen en semi-racefiet- sen. Werden er in 1960 nog maar ruim een half miljoen nieuwe fietsen verkocht, in 1980 verlieten niet minder dan 1,4 miljoen exempla ren de winkels. Van de tien Ne derlanders heb ben er thans acht een fiets. En daar worden niet zel den bedragen tot 700 gulden of zelfs méér voor op tafel gelegd. Bij enkele merken is zelfs al sprake van een le vertijd, omdat de fabrikanten de opmars van de fiets nauwelijks kunnen bijbenen. Op deze pagina een blik achter de schermen van de fietsindustrie. En verder een artikel over de schaduw zijde van de fiets- rage: het toene mende aantal diefstallen en wat ertegen te doen. Klein foutje in de doorgaans zo betrouwbare berichtge ving van het Centraal Bureau voor Statistiek. De "con sumptieve bestedingen" zijn in de eerste drie maanden van dit jaar met 2,5% gedaald. Boten, caravans, meubels, huishoudelijke artikelen, fietsen en brom- en motorfiet sen werden in belangrijk mindere mate aangeschaft. Minder fietsen? Dat moet op een misverstand berusten. In de eer ste anderhalve maand zag het daar inderdaad naar uit, maar eind februari kwam voor de han del de al verwachte verbetering. Nederland ging enthousiast voort op de al enige jaren gele den ingeslagen weg, fietste als nimmer tevoren en doet dat als het even kan op een blinkende nieuwe. Fabrieken in West-Duitsland, Frankrijk en Taiwan, ze varen er wel bij, maar ook de vaderlandse industrie eet uit de ruif mee. Toen vorige week het nieuws naar buiten kwam dat de Overij- selse Unikap-fabriek een werk tijdverkorting van veertig pro cent voor haar vierhonderd per soneelsleden wilde aanvragen, haastte de conurrentie zich te melden dat het hier een uitzon dering betrof, die geen getrouw beeld gaf van de gang van zaken in de branche. Commercieel-directeur Hiensch van Batavus: "We maken nu 1900 rijwielen per dag en dat zijn er nog te weinig". Zijn collega Breuink van Gazelle: "We werken op topcapacteit, maar we hebben een levertijd van zes we ken". Terugslag Naar verwachting nadert de Ne derlandse fietsenindustrie dit jaar een produktie van anderhalf miljoen en dat waren er vijftien jaar geleden nog 551.000. In die jaren zestig deed de terugslag zich het sterkst voelen. Neder land koos behalve voor de auto, massaal voor de bromfiets, droomwens nummer 1 van ie dere zestienjarige in spé. Een jaar of tien geleden was er iets zichtbaar van een kentering. Het bromfietsenpark begon te slin ken. Dat ging weliswaar voor een deel ten gunste van de motorfiets en de tweedehands auto, maar ook de fiets beleefde een come back. Terugval en wedergeboorte, bij de detaillist en de industrie heeft het zijn sporen nagelaten. In de detailhandel kelderde het aantal verkooppunten de afgelopen vijftien jaar van 8.784 tot maar liefst 4.720. De industrie in eigen land die voor de ineenstorting 75 °k van de binnenlandse markt be diende. leverde vorig jaar nog maar 60% van de totale behoefte. Cijfers overigens die kunnen be driegen, want de doorsnee detail list maakt nu een gunstiger om zet en die zestig procent van de markt van nu, staat eveneens voor fors meer afzet. Batavus, Gazelle, Unikap en Spar ta verwachten samen dit jaar ruim een miljoen fietsen te kun nen produceren en verkopen en dat zijn dan weliswaar de groot ste fabrikanten, maar Nederland telt ook nog 32 kleine fabriekjes die zonnig de toekomst in kijken. Uit de gratie Geen groei zonder kapers op de kust en dat heeft de fietsenhan delaar geweten. Veel winkels moesten de deur sluiten. In de ja ren zestig probeerde de handel de verminderde verkoop van fietsen op te vangen door brom fietsen in het pakket op te ne men. Maar toen ook het "rijwiel met hulpmotor" uit de gratie raakte, was een nieuwe omme zwaai veelal teveel gevraagd. Volgens een branchestudie van de Algemene Bank Nederland zal het aantal verkooppunten de ko mende tien jaar nog verder afne men, zodat in 1990 nog driedui zend detaillisten aan de slag zijn. Die sanering is niet alleen nood zakelijk ter compensatie van wil- groei in de branche, maar is ook het gevolg van de toegenomen concurrentie. Grootgrutters la ten hun clientèle zegeltjes kopen en plakken, in ruil voor een nieu we sportfiets en ook de grote wa renhuizen, postorderbedrijven en discount-winkels eisen hun aandeel op. Dat heeft geleid tot een prijzenslag, die naar verluidt Unikap de das heeft om gedaan. Deze fabriek hikt aan tegen grote voorraden. Volgens de directie is dat te wijten aan een fout in- koopbeleid van de winkelier, die vorig jaar te optimistisch zou Wie geïnteresseerd is in de historte van de fiets, kan dezer dagen op twee plaatsen in Nederland zijn hart cphalen. In het Museum Oud-Ede Museumplein 7, Ede loopt tot en met 3 oktober de ten toonstelling 'HonderdvijfXig jaar op de fiets", die een interes sant overzicht geeft ran de fiets geschiedenis sinds 1830 Uit dat jaar is o.a een loopfiets te bezich tigen, waarop de kinderen ran koning Willem II hebben gereden, alsmede de tandem waarop prtn- ses Juliana en prins Bernhard bij hun verloving in 1936 zijn ge fotografeerd. In Nijmegen werd onlangs het per manente fietsmuseum Velorama (Waalkade 107) geopend dat eveneens een overzicht biedt van de geschiedenis van het rijwiel sinds de achttiende eeuw. Pronk stukken zijn o.a een Salvo tricy cle (een driewieleruit 1883 en een zeer oude Duitse loopfiets uit 1825. In totaal een collectie ran honderd fietsen, aangevuld met een twintigtal auto's uit oma's tijd. om een merk in eigen land te ma ken en te breken. Tachtig pro cent van dc verkoop verloopt via de detaillist en dat is weliswaar tien procent minder dan tien jaar geleden, maar met name voor sport- en racefietsen is onder houd een belangrijke factor. Daarvoor is de consument bij het warenhuis aan een verkeerd adres. Zo heeft de HEMA recentelijk de verkoop van onderdelen voor fietsen wat opgepoetst In veel fi lialen hangt ter promotie een ou de fiets, met daaraan nieuwe on derdelen. "Maar", zo meldt een woordvoerdster van het Amster damse hoofdkantoor, "wij den ken er niet aan om nieuwe fiet sen te gaan verkopen. Dan moet je service gaan verlenen en daar zijn we niet op ingesteld". De studie van de ABN ziet daar de kracht van de detailhandel Dure sportfietsen staan goed in de be langstelling De specialist zal dat deel van de markt zeker voor zich kunnen behouden, als servi ce en onderhoud een sterk ac cent krijgen. Het grootwinkelbe drijf zal zich in dat geval op niet meer dan de goedkope fiets gaan richten, zo luidt de verwachting. In feite een bekende boodschap die voor het gehele midden- en kleinbedrijf belangrijk is: een goede vestigingsplaats en accent op kwaliteit zijn onontbeerlijk ter overleving an de jaren tach tig. Export hebben ingekocht. In die kring echter wordt de bal terug ge speeld. "De handel heeft Unikap gestraft", zo zegt een winkelier. "Unikap heeft veel fietsen met grote kortingen verkocht aan de grote jongens. Aan gooi- en smijtwinkels en aan de waren huizen. Die zijn met de prijs gaan stunten. Dat betekende i een hoop vervelende i tie Wij hebben het merk laten vallen" Machtspositie Ook de binnenlandse industrie heeft toekomst, vooral in het bui tenland. De Nederlandse fiets heeft |n West Duitsland en Bel- gie terrein veroverd. In tien jaar tijd is de export opgelopen van 54.000 tot 417 000. Maar niet al leen de groten staan in dat op zicht hun mannetje. Zo heeft de sociale werkplaats in de gemeen te Assen zich inmiddels ook in de strijd geworpen. Ervaring was in huis door de produktie van on derdelen en de montage van fiet sen voor onder meer Unikap. Nu heefi directeur Móhnng een ei gen merk op de markt gebracht En met succes. Zijn "Cewaco- fietsen" rijden al rond in Zuid- Frankrijk en West-Duitsland. Bij de alsmaar groeiende verkoopcijfers van nieu we fietsen moet tegelijker tijd een sombere kantte kening worden gemaakt: het toenemende aantal diefstallen. Naar schattin gen van de politie veran deren in Nederland jaar lijks een half miljoen fiet sen onwettig van eige naar. Of ze nu op slot staan of niet, dat doet er bijna al niet meer toe. Alleen de allerdikste kettingsloten blijken het doorgaans te houden. Al zullen ook die bezwijken te gen fietsendieven die er met een betonschaar op uit gaan. En is het geen betonschaar, dan zijn er altijd nog wel slimmerds met een "lopertje" op zak, dat op prak tisch alle fietssloten past. De heren Wermink en Marchand van de Leidse recherche, spe ciaal belast met het opsporen en registreren van gestolen fietsen, weten erover mee te praten. Over de diefstallen in het groot bij voorbeeld. Van tijd tot tijd wor den er bij helers weer eens enke le tientallen aangetroffen: bijna altijd prima merkfietsen en niet zelden splinternieuwe. De na men zijn inmiddels wel zo'n beetje bekend. Wermink: "Meestal zijn het oude bekenden Weinig animo In de fietsenloods van de Leidse politie aan de Nieuwsteeg staan permanent zo'n tachtig tot hon derd fietsen te wachten op hun wettige eigenaars. En het tragi sche is, dat die lang niet altijd ko men opdagen. Om dat maar eens met een cijfertje te illustreren: vorig jaar registreerde de Leidse politie 1050 aangiften van dief stal. En slechts 120 gedupeerden reden op hun karretje terug naar huis. De conclusie van Wermink en Mar chand is dat het stelen van een fiets bijna een geaccepteerd ver schijnsel is geworden. Op de we kelijkse kijkmiddag (woensdag van 14.00 tot 16.00 uur) zou het in de Nieuwsteeg een drukte van belang moeten zijn, maar dat valt doorgaans bitter tegen. "In het gunstigste geval komt men één of twee keer kijken, maar vaak ook in het geheel niet", zegt Mar chand. En dat is triest, want niet zelden komt een gestolen fiets pas na een half jaar boven water. Komt de eigenaar dan niet meer opda gen, dan loopt hij kans dat zijn bezit na verloop van tijd in klin kende munt wordt omgezet. Want vanwege ruimtegebrek kunnen nieuw gearriveerde fiet sen niet langer dan een half jaar in de politieloods gestald blijven. Daarna worden ze bij inschrij ving aan handelaren verkocht en verdwijnt de opbrengst in de ge meentekas. "Als iedereen maar eens zo ver standig zou zijn om bij de aan koop van een nieuwe fiets van de handelaar een framenummer te vragen", verzucht het tweetal. In theorie lijkt dat zo eenvoudig (zelfs een telefoonnummer of een geboortedatum voldoet al), maar in de praktijk komt het er door gaans niet van. Een zaak waar ook de winkelier niet altijd on schuldig aan is. Vooral in het De fietsenloods van de Leidse politiete weinig animo. cash carry-wezen is het inslaan van een framenummer geen van zelfsprekendheid. Garant Plan Maar sinds kort zijn op dit gebied belangrijke verbeteringen te be speuren. Nog niet zo lang gele den werd het z.g. ANWB Fiets Garant Plan geboren, een relatief voordelig verzekeringssysteem, gekoppeld aan een centrale lan delijke registratie die het moge lijk maakt een gestolen fiets waar dan ook in Nederland bij de rechtmatige eigenaar terug te be zorgen. Dit verzekeringssysteem staat ook voor niet-ANWB-leden open en is van toepassing op elke nieuwe fiets binnen één jaar na aankoop Voorwaarde is dat het rijwiel voorzien wordt van een speciaal veiligheidsslot, dat goedgekeurd is door de ANWB en het Tei h nisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS). Dit doorgaans witte ringslot is in de handel verkrijgbaar voor een bedrag van ongeveer dertig gul den Dit slot heefi o.a een sluitbeugcl van gehard staal, waartegen zelfs geen betonschaar is opgewassen. Ook dc sleutel is een bijzonder heid past op normale nngsloten ongeveer 1 op de 15 sleutels, dit cylinderslot kent meer dan dui zend variatiemogelijkheden waardoor diefstal op deze w\jze vrijwel onmogelijk wordt Mocht de eigenaar onverhoopt het sleu teltje verliezen, dan kan met be hulp van een re gistra tiekaart een nieuwe worden besteld bg de ANWB Voor de dief bestaat deze mogelijkheid niet. want de sleu teltjes hebben een ander num mer dan het bijbehorende slot. Bij aankoop van een dergelijk slot worden twee registratickaarten geleverd. Na invulling (uiteraard het framenummer, maar ook merk, type. kleur, enz.) blijfi één kaart in bezit van de eigenaar. Dc andere wordt opgestuurd naar de ANWB. die dc gegevens vier jaar lang centraal opslaat. Het voordeel hiervan is. dat de politie te allen tgde op dit registratiesys teem een beroep kan doen ten einde de eigenaar van een gesto len fiets waar dan ook »n Neder land op te sporen. Een /aak die tot voor kort met mogelijk was Premie Op deze manier wordt de kans op blijvende vermissing van een fiets aanzienlijk verkleind, en daardoor valt ook de verzeke ringspremie lager uit dan tot nu toe het geval was Er zgn twee tarieven mogelijk: één met een algehele dekking waar ook in Nederland en de ander (iets goedkoper) met een nsico van 25 procent in bepaalde steden De premie is afhankelijk van de aan koopprijs van de fiets en komt gemiddeld op een bedrag van en kele tientjes per jaar De verzeke ring, die voor een periode van drie jaar wordt afgesloten, is van toepassing in heel Europa en dekt niet alleen diefstal, maar ook o.a. verhes of beschadiging door brand of een ongeval en be schadiging door derden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13