Forse inklapbare werkbank maken Persoons vormen eigen club in atietiekwereld Rood staan, zonder een cent uit te geven Bumper meubel Controleband van Giro helpt in praktijk niet Familie in de ban van het lopen ZO DOE JE DAT ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1981 De familie Persoons neemt een aparte plaats In de atle- tiekwereld in. De kinderen Leendert (16), Maike (18) en Jek (19) hebben al tientallen bekers naar Ter Aar ge sleept; vader traint en coacht hen en voorts bekleedt hij tal van functies binnen de Koninklijke Nederlandse atletiekunie (KNAU). Ten slotte kruipt moeder soms achter het stuur van de wagen en rijdt dan van hot naar her om haar 'kroost' naar de wedstrijden te brengen. Een verhaal over de Persoons', waarin Jek en Maike cen traal staan. Jek is al verzekerd van een startbewijs voor de Europese jeugdkampioenschappen die medio augustus in Utrecht worden gehouden. Maike aast daar nog verbeten op. Het komende weekeinde hoopt zij tij dens de Nederlandse titelstrijd voor senioren de limiet te halen op de 1500 meter. TER AAR - Persoons senior mag zich weliswaar geen bevoegd atletiektrainer noemen; enig inzicht kan hem niet worden ontzegd. Vijftien jaar geleden voorspelde hij dat zijn dochter „een geboren atlete" was. „Want dat zie je aan de manier waarop zij in het bos holt", hield hij zijn vrouw voor. Hij moest evenwel nog vijf jaar wachten, totdat hij Maike als lid kon aanmelden bij het Amsterdamse Blauw Wit. Van dat moment af is Persoons sr een vertrouwd gezicht geworden bij de nationale wedstrijden. Duizenden kilometers legt hij jaarlijks voor zijn sport af en dui zenden guldens verdwenen uit zijn portemonnee om zijn kinde ren in optima forma atletiek te kunnen laten bedrijven. Met de financiële steun van een plaatse lijke sportzaak werkte hij afgelo pen winter samen met Maike en Jek ook een trainingsstage af in Las Palmas. Ten slotte werd zijn huidige woning in Ter Aar tien jaar geleden zorgvuldig uitge zocht. Een atletiekbaan moest immers vlak in de buurt zijn. Dankzij „horen, zien en kijken" kan hij met schema's van bonds coach Haico Scharn zijn kinde ren begeleiden. Het familieclub je is de afgelopen maanden bijna dagelijks te vinden geweest op de kunststofbaan van de Leidse Hout. Zowel Maike als Jek houdt er andere trainingsopvattingen op na dan de coaches bij ADA en AAV'36. Maike was AAV'36 vorig jaar al ontgroeid. Zij leek lange tijd on- klopbaar („Ik liep niet tegen mijn tegenstandsters, maar te gen het klokkie") bij de jeugd. Vandaar dat zij vorig jaar verkas te naar het Amsterdamse ADA. Tot voor kort werd zij bijna dage lijks door haar ouders naar de hoofdstad gebracht. Maar ook daar houdt Maike het wat betreft de trainingen voor gezien. Jek „rotzooide" tot ongeveer een jaar geleden in zijn eentje wat aan op de atletiekbaan van Al phen aan de Rijn („Want ik was tot vier iaar terug een klein, kort dikkertje dat er door Maike werd uitgelopen"). Zeilen had eigen lijk zijn voorkeur, maar zijn va der („Hij is een enorme fanati cus") trad corrigerend op als het begrip 'stoppen' in hem dreigde op te komen. Jek bleef derhalve lange tijd in de schaduw van zijn zus lopen. Een gesprek met on der andere bondscoach Haico Scharn zorgde voor een omme keer. „Als jij meer lijn brengt in je trainingen dan kun jij een li miet halen voor het Europees jeugdkampioenschap in Utrecht", hield Scharn hem voor. Jek volgde die raadgeving op; ging sindsdien serieus rpet zijn vader trainen en realiseerde op de Nederlandse titelstrijd voor junioren in Nijmegen de li miet op de 1500 meter. Jek schetst de situatie bij het Al- phense AAV'36 op het moment met: „Er is nu sprake van een wapenstilstand. Bij AAV is nu eenmaal geen plaats voor top sport. Iemand die atletiek be drijft zoals ik dat doe is een ego-tripper. Ik ben altijd alleen bezig, omdat de anderen te langszaam zijn voor mij". Jek overweegt dan ook naar een Leidse vereniging te verhuizen. De titelhouder op de 1500 meter kreeg overigens vlak na zijn vakantie „behoorlijk de schrik in de benen" toen de KNAU hem meedeelde dat er een fout was gemaakt met de limiet op de 1500 meter. Hoewel hij aan de gestel de minimumeis van 3 minuten en 52 seconden had voldaan, was door een misverstand de limiet van de IAAF door de KNAU ver keerd afgedrukt. Het had 3.50 het EK. „Het is een mooi verhaal hoor, junioren te leren pieken voor dat soort wedstrijden", steekt h(j cynisch van wal. „maar ik ben het er niet mee eens Tij dens de yijf-distnctenontmoe- ting in Leiden, waar de eerste li- mietwedstrijd werd gehouden, zaten ze hier midden in de exa menperiode" Jek onderbre kend. „Ik had vanwege myn stu die b^na geen wedstrijd gelopen, waardoor ik niet eens werd opge steld voor mijn district. Ik heb heel wat moeten soebatten om buiten mededinging te kunnen meedoen. Uiteindelijk won ik de 1500 meter Persoons sr. vervolgt: „Ik heb de sectie wedstrijdsport ook ge schreven dat de Nederlandse kampioenschappen geen ge schikte hmietwedstrijden waren. Daar heb je tegenstrijdige belan gen. De ëën loopt voor de titel en laat degene die op een limiet aast het kopwerk verrichten om daar vervolgens op het laatste rechte stuk van te profiteren. Maike heeft op die wijze Jacky Winkel man naar de titel gelopen. Dat is niet leuk, want je gaat elkaar scheef aankijken en je maakt el kaar verwijten". „En voor de 'nationale' voor senio ren geldt hetzelfde verhaal Dan moet je in de senes verdomd hard lopen wil je de finale halen. Maar de gewoonte is dat de meesten dan de kat uit de boom kijken. En wil Maike een limiet lopen, dan is ze toch ook een beetje afhankelijk van de tegen stand" Met stemverhoging vat Persoon sr zijn (ideale) meningen over kwa lificatie samen: „Het is toch een hard gelag dat je als gastland niet zoveel mogelijk mensen selec teert. Het kost je weinig en de jeugd doet er een brok ervaring op. Het verbaast mij dan ook dat de KNAU de limieten van de IAAF voor de meisjes nog heeft verscherpt. In Frankryk knippe ren ze met de ogen als je de beste seizoen prestatie van Maike noemt. En wedden dat dat land ook op de 1500 meter een meisje uitzendt? Bovendien vind ik het een griezelige zaak dat iemand een herexamen krijgt of zakt om dat hij zoveel tijd aan de atletiek heeft besteed. En wat is zijn waardering als hij op één of twee tiende seconde een limiet mist? Zo'n prestatie kun je niet alleen afdoen met een paar woorden in de geest van: 'Het is jammer, maar je had iets harder moeten lopen'. Als je dat hoort vraag je jezelf ook af is me dat die in spanningen allemaal waard ge weest?". Voorlopig zal Persoons sr zich nog een groot aantal jaren inzetten voor de atletieksport De derde Persoon staat inmiddels in de startblokken om door te breken naar de juniorentop. Leendert is volgens zijn ouders „het grootste talent van de familie". En dat is bepaald geen Persoons-verheer- hjking... HERMAN POOS minuten moet zijn en Jek liep 3.51.8 in Nijmegen. Gesnuffel in officiële uitslagen zorgde voor opluchting bij de KNAU: Jeks tussentijd op de 1500 meter van de 'mijl van Leiden' was 3.49.9, waarmee de bond zijn uitzending naar de Domstad kon verdedi gen. Daar waar Jek zijn kroon zette op zijn extra-inspanningen, moest Maike een forse teleurstelling verwerken, omdat zij zich tijdens die limietwedstrijd niet had we ten te plaatsen voor de Europese titelstrijd. Vorig jaar behoorde ze nota bene nog tot de tien snelste juniores van Europa op de 1500 meter met een tijd van 4 minuten en 22 seconden. Daarmee bleef zij maar liefst drie tellen onder de limiet. „Daarom snap ik het zelf niet dat het me nog steeds niet is gelukt me te kwalificeren voor Utrecht. Ik moet 4.25 mak kelijk kunnen lopen". Hoewel Maike haar oudere broer op school inhaalde (beiden de den tegelijkertijd met succes ex amen voor het atheneum), boek te zij in psychisch opzicht niet zoveel progressie zoals Jek. De Ter Aarse atleet is zelfverzekerd („Wees maar niet bang hoor. Ik loop die officiële limiet ook nog wel"); Maike is bijna zijn tegen pool. „Ik ben een beetje onzeker en te netjes tijdens wedstrijden. Als ze mij passeren doe ik als het mogelijk is zelfs nog een stapje opzij. Ik moet veel brutaler wor den". Maike, die erom bekend staat geen eindsprint in de benen te heb ben, vervolgt: „Ik kijk ook altijd enorm tegen het laatste stuk op. Ik kan niet versnellen. Daar snap ik geen fluit van. Het vreemde is dat anderen op apegapen liggen als ze finishen, terwijl ik gewoon door kan lopen. Ik zal dus veel meer lef moeten tonen. Gelukkig kan in een paar weken nog veel veranderen. Tenminste daar ga ik vanuit". De twijfel tekent zich echter duidelijk af op haar ge laat. Jek aanvullend: „Je moet gewoon zeggen: 'Ik ga het ma ken' en je eens een keer écht leeglopen". Dat laatste vatte Jek tijdens de na tionale crosskampioenschappen op Duindigt wat al te letterlijk op. Ongeveer zevenhonderd me ter voor de finish, week hij van het parkoers af en „knalde met mijn kop tegen een boom op". „Op zoek naar Wim de Koning, die ook de finish niet was gepas seerd, kwamen ze mij tegen in het bos. Met een brancard ben ik afgevoerd en ik heb vervolgens het hele jury kamertje onder ge kotst". Waarna Persoons sr. zijn gal spuit over de limietwedstrüden voor De familie Persoons maakt een trainingsstop voor de fotograaf V.l.n.r.; Persoons sr, Jek. Maike en Leendert. (foto: Dijkman sr) De ontwikkelingen in de auto industrie brachten de Maas trichtse meubelfabrikant Fer- mate op een heel nieuw idee. De verchroomd stalen auto bumper is aan het verdwij nen; in de plaats daarvan ko men kunststoffen. Een zeer taai-elastisch polyurethaan- schuim, ontwikkeld door Bayer, dat aan de buitenkant glad en van binnen celvormig is, moest volgens Fermate ook uitstekend geschikt zijn om er moderne, „zachte" meubels van te maken. Een serie meubelen op basis van dit materiaal (overigens op een stalen profiel ge schuimd, om de vereiste ste vigheid te verkrijgen) werd ontworpen door de Parijse Evert Endt, die er meteen een belangrijke onderscheiding mee verwierf. Aan de meubels kun je je niet bezeren, wanneer ze bij ver schuiven ergens tegenaan stoten leidt dat niet tot be schadigingen. Die eigen schappen maken de meubels vooral ideaal voor hotelka mers, maar het is best voor te stellen dat menigeen er ook graag zijn huis mee zal willen inrichten. Iemand maakte maar erg weinig ge bruik van zijn postgirorekening, g. Half augustus vorig jaar had hij er een saldo van 2 gulden op staan, en dat was al sedert maart zo. Maar toen kwam er toch bewe ging in. Een afboeking van f 174,50. Volgens de codeaandui ding gebeurde dit wegens af schrijving op een acceptgirokaart van het energiebedrijf Rotter dam. „U heeft saldotekort. Houdt u rekening met administratiekos ten", schreef de Giro. Nu woonde de bewuste persoon in een plaats ten noorden van Den Haag, en daar levert Rotterdam helemaal geen energie. „Kennelijk een vergissing", zei een mevrouw die hij via het PTT- nummer 0017 belde. Na een week werd het geld teruggeboekt. Het tekort verdween, zijn saldo was weer 2 gulden. Hij kreeg een kaar tje met excuses. Dit geringe saldo bleef staan tot be gin december. Toen kreeg hij er ineens twee bijschrijvingen bij. Eentje van 2 cent, zijnde zijn ren te over het voorbije jaar. En een van f 11,40. Deze bijschrijving was niet voor hem bestemd. Hij pakte weer de telefoon, belde op zijn kosten de Girodienst, ont ving een kaartje waarop stond dat het de Giro speet dat de fout was gemaakt, en de f 11,40 werd weer afgeboekt. Binnen twee dage- Niet zijn telefoon De dag voor Kerstmis was er op nieuw een verandering op zijn gi ro. Van zijn tegoed van 2 gulden en 2 cent was nu f331,61 afge boekt. Dat zette hem voor f 329,59 „in het rood". „U heeft saldotekort. Houdt u reke ning met administratiekosten", waarschuwde de girostrook weer. Het geld bleek automatisch te zijn afgeschreven door het Te lefoondistrict 's-Gravenhage. „Betreft telefoon tijdvak nov- dec" (en dan stond er een num mer). Dat was een heel ander nummer dan het zijne. Hij belde op ei gen Kosien op om ae tout te mel den. Twee weken later werd de f331,61 teruggeboekt, waardoor zijn saldo weer positief kwam te staan op 2 gulden en 2 cent. „Postgiro-Rijkspostspaarbank wenst u een voorspoedig 1981" stond er onder. Ook kreeg hij weer het briefje met de vaste ex cuses. Hij schreef een boze brief aan de Giro: dit is nu al de derde fout in een half jaar tijd. Na een maand antwoordde men hem met extra verontschuldigin gen voor het ongerief. Maar diezelfde maand (februari van dit jaar) was nog niet om, of daar ging hij opnieuw de rode cijfers in. „U heeft saldotekort. Houdt u rekening met administratiekos ten", stond er weer. En meteen werd zijn aandacht gevraagd voor een bijgesloten folder „Ver standig geld lenen". Nu twee telefoons. Zijn schuld bleek nu f 249,96 te zijn geworden. Er waren ditmaal twee automatische afschrijvingen ge daan voor telefoonrekeningen van het Telefoondistrict 's- Gravenhage. Eentje onder het te lefoonnummer waarvoor men in december ook al geld van hem had geincasseerd, en nu ook een- Het lijkt erop dat de leiding van de Postcheque- en Girodienst van mening is dat wij wel degelijk gelijk hebben met onze kritiek op de gang van zaken met automatische afschrijvingen, maar dat men eenvoudig geen betere werkwijze in praktijk weet te brengen. Op hetzelfde moment dat wij werden geconfronteerd met het be schreven malle geval, stuurde de chef Commerciële zaken Be taaldiensten van de Giro ons een verklaring waarin werd gezegd uat ongewenste automatische afschrijvingen door de Giro op verzoek van particuliere rekeninghouders wél worden gestopt. Onze klachten over het laten doorlopen van ongewenste af schrijvingen door de Giro waren dus eigenlijk niet juist, wilde hij hiermee zeggen. Deze Giro-functionaris verklaarde dat niemand bang hoeft te zijn dat er op een ingetrokken machtiging nog eens automatisch een tweede of een derde afschrijving zal komen. Als men het maar eventjes aan de Girodienst meldt. Dan komt de weigering op een computerband te staan die het onmogelijk maakt dat het geld n*g van de rekening wordt afgehaald. Die band draagt volgens hem de naam „intrekkingenbestand". Hij schreef letterlijk aan ons: „Voordat een incasso-band van een incassant onze computer in gaat, wordt hij eerst langs dit intrek kingenbestand gevoerd. Een incasso op de band, die tevens in het intrekkingenbestand voorkomt, wordt automatisch gesignaleer- 't Is mooi bedacht, en misschien bestaan zulke automatische waar- schuwers wel in de theorie van het girale geldverkeer. (Al is de Girodienst daar tot dusver, tegenover alle kritiek, nooit mee op de proppen gekomen). Hoe dan ook, in de praktijk gaat het Het is geen oplossing om dan vanuit de Giro nu maar door het opvoeren van geheimzinnige technische middelen, te gaan doen alsof het allemaal eigenlijk beter werkt dan het werkt Want iets werkt alleen maar goed als het niet steeds fout gaat Enfin, tje voor een ander an hem was. opgebeld en geschre ven, en nu ook een hele lange brief met de verzameling klach ten van een halfjaar, aan de direc teur van het Girokantoor 's- Gravenhage gestuurd. Na een kleine twee weken werd het geld weer teruggeboekt, zodat hij zijn eigen 2 gulden-zoveel weer bezat. En tezelfdertijd een brief van de zelfde man van het Girokantoor, die ook de vorige excuses had ge maakt. In deze brief stond weer het oude „niets aan te doen"-verhaal van de Giro. „De inzending van de op drachten vond plaats op een mag neetband. Wanneer op een mag neetband een foutief debetnum mer is opgenomen, wordt het daarbij behorende bedrag ook van de verkeerde postrekening afgeschreven". \chteraf kan het geld dan alleen maar weer worden teruggeboekt. Dat wil zeggen, als de particuliere rekeninghouder tenminste in de gaten heeft wat men met zijn giro rekening aan het uithalen is, en hij op tijd protesteert. (n zijn geval, zo schreef de Giro- dienst hem, had men zelfs de moeite genomen de collega-PTT- dienst, het Haagse telefoondis trict, te waarschuwen. Hoe kwam het dan dat dit telefoon district het twee maanden later wéér deed? Was dat dan geen le lijke fout? Ach, zo zwaar tilt de Giro daar niet aan. „Ons bericht kwam waar schijnlijk te laat in het bezit van het telefoondistrict om de foutie ve afschrijving op 24 februan 1981 te voorkomen". Wéér was het dus niet de Girodienst geweest die de zaak in de gaten hield. Opnieuw was het de bena deelde zelf, die het moest ontdek ken. En die tevens moest consta teren dat de waarschuwing die de Giro zegt aan het telcfoondistrict te hebben gegeven, nu werd ge volgd door twee foute afschrij vingen inplaats van één Dit is een sprekend voorbeeld van de slecht geregelde gang van za ken met de automatische af schrijvingen. Iemand met nota bene maar 2 gulden op zijn reke ning werd binnen een half jaar tijd voor bij elkaar ruim 7101 den „rood" gezet door anderen, die zonder enig recht aan zijn re kening kwamen. Toevallig waren de „daders" deze keer allemaal overheidsdiensten. En in drie van de vier gevallen ging het om een zogeheten automatische incas- BERT BAKKER 1. In de tekeningen is uitgegaan van „zwaar" hout: ong. 10x5 cm. De hele werkbank kan eventueel ook wat lichter worden gebouwd. Begin met een vaste draagbalk te gen de wand te monteren. Boor ruime gaten tot de halve hout diepte waarin de schroeven ver zinken. Zet de balk met lange, dikke schroeven en met pluggen stevig vast. 2. Maak twee pootstellen, ong. 80 cm hoog en even breed als het werkbankblad; een handige breedte is 50 cm. Zet de vier on derdelen van elk pootstel met halfhoutverbindingen in elkaar; lijmen en spijkeren (of schroe ven). Let erop dat de constructie haaks is. Schuur de verbindingen en de kanten van het hout. 3. De pootstellen worden onder de vaste draagbalk scharnierend te gen de wand bevestigd. Gebruik daarvoor zware scharnieren; per pootstel twee. Eerst aan de poot stellen bevestigen, daarna aan de muur. Zorg voor enkele millime ters speling tussen de onderkant en de vloer. Schuiven ze toch over de vloer, dan de onderkan ten even afschaven. 4. Het blad bestaat uit tegen elkaar gelijmde balken; hier 10x5 cm voor een „zware" werkbank, eventueel lichter hout als niet zul ke hoge eisen gesteld worden. Klem de met lijm ingestreken de len tegen elkaar en lijm en spijker twee klampen dicht bij de uitein den. Ze dienen straks tevens als „aanslag" voor de pootstelle- 5. Een gaaf werkbankoppervlak on tstaat door er een stuk berken multiplex op te lijmen. Ook wa tervast hardboard (masonite) vormt een goed oppervlak. Lijm het materiaal met houtüjm en leg er een aantal zware dingen op. om het aan te persen. Schaaf of schuur het langs de kanten gelijk met het hout. Indien gewenst kunnen ook de kopste kanten met strookjes triplex o.i.d. wor den afgewerkt. 6. De werkbank is klaar, een ding dat wat stevigheid betreft niet on der hoeft te doen voor een echte, zware timmermanswerkbank. Het voordeel is dat hy na het werk kan worden weggeklapt, zo dat hij in garage of schuur geen sta-in-de-weg vormt Zoals te zien is, zijn werkbankblad en draag balk ook met zware scharnieren verbonden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11