Technische nummers onder maat Frans Grimbergen concurrent voor Vijay Paul 'Toernee Spriiigbokken in V'S kan Spelen schaden" Kanovaarders scoren drie uit vier Beverwij kse speerwerpster Linda Berkhout Strijd om vierde plaats mogelijk voor Oranje atletes Van Gils naar Beringen [JDAG 31 JULI 1981 OC-voorzitter Samaranch bezorgd: MILAAN (ANP) - Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internationale Olympische Co mité (IOC) heeft gisteren in Mi laan zijn bezorgdheid geuit over de voorgenomen toernee van het Zuidafrikaanse rugbyteam, in september door de Verenigde Staten. De Spanjaard zei in een rede tot 400 afgevaardigden van de Associatie van Nationale Olympische Comité's (ACNO), die voor een driedaags congres bijeen zijn in het conferentiecen trum Leonardo da Vinei, te vre zen dat de toernee zijn weerslag zal hebben op de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. "Rugby is een sport, die niets met het IOC te maken heeft", aldus Samaranch, "maar in alle ernst zijn we toch bezorgd over de toernee van de Zuidafrikanan door de Verenigde Staten. En we hebben onze bezorgdheid aan de Amerikanan overgebracht". Samaranch zei dat de huidige trip van de Springbokken door Nieuw-Zeeland de zojuist geëin digde Universiade in Boekarest had beïnvloed. "De voorgeno men toernee van de Springbok ken door de Verenigde Staten zou ernstige gevolgen kunnen hebben met betrekking tot de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles, omdat de Afrikaan se landen niet van plan zijn aan hetzelfde evenement deel te ne men als landen, die betrekkin gen onderhouden met mensen, die de apartheidspolitiek hante- Samaranch sprak zich tot de gede legeerden van 130 van de 147 na tionale Olympische Comité's ook uit over regel 26, de zogenoemde amateurregel. Men verwacht dat er over deze regel gediscussieerd zal worden tijdens het IOC-con- gres, dat over twee maanden in Baden-Baden wordt gehouden. "Het woord amateur komt nu al een aantal jaren niet meer voor in de Olympische reglementen", al dus Samaranch, "Daarom staan de Spelen open voor éen ieder, mits hij geen echte professional is. Sinds de Winterspelen van Sapporo heeft het IOC nimmer een sportman of -vrouw deelne ming ontzegd wegens professio nalisme. Ik ben ervan overtuigd dat wij op de ingeslagen weg zul len voortgaan". In Sapporo was er een schandaal rond de Oosten rijker Karl Schranz. Samaranch zwaaide de onlangs ge vormde associatie van nationale Olympische Comité's lof toe als "partner" van het IOC en zei te hopen dat de associatie sterk zou kunnen worden door de deelne ming van de vijf continentale Olympische comité's. Drie van dergelijke comité's zijn al tot de ACNO toegetreden, Oceanië volgt waarschijnlijk nu tijdens het congres in Milaan en Azië komt er waarschijnlijk later bij. Monique Berlioux, directrice van het IOC, liet de NOC's wel duide lijk voelen wie de baas is. "Het IOC leidt de Olympische bewe ging", zei zij, "en bepaalt de ge dragslijnen waaraan de nationale comité's zich hebben te houden. Als daar goed de hand aan wordt gehouden zullen er geen proble men ontstaan". De Mexicaan Mario Vasquez-Rana werd herkozen tot voorzitter van de ACNO. Schaakbond accepteert PLO als nieuw lid ATLANTA (AP) - De wereldschaakbond (FIDE) heeft de Pale stijnse bevrijdingsor ganisatie als nieuw lid geaccepteerd. De FIDE moest daarvoor eerst w el een wijziging aan brengen in de statuten en een nieuwe catego rie leden in het leven roepen. De statuten van de FIDE schrijven namelijk voor dat alleen soevereine naties lid kunnen zijn. Voor de PLO is het provisionele lidmaat schap gecreëerd. Provisione le leden bezitten alle rech ten en plichten van normale leden, met uitzondering van het stemrecht in het congres van de bond en het bekleden van functies binnen de FI DE. De Israëlische afgevaardigde bij de FIDE onthield zich van stemming over het pro visionele lidmaatschap, en stemde tegen bij het voor stel van PLO provisioneel lid te maken. Tennistoernooi in Katwijk KATWIJK - Vijay Paul, die het tennistoernooi in Katwijk beheerst en tot dusver zonder merkbare inspanning zijn partijen won, liep gisteren tegen zijn eerste setverlies op. De man, die hem op het park "Zee en Duin" het punt afsnoepte was de in Noordwjjk competitie spelende Erik Jan Schreuder. (3—6, 6—3, 6-2). In gevaar kwam de Indiër welis waar ook nu niet, maar de titel en de prijs die al voor hem leken te kunnen worden weggelegd, mo gen weer uit de kast worden ge haald. Er is ineens nog een serieuze kan didaat uit de reeds gedunde gele deren naar voren gestapt, de Duitser Overkemping. Gisteren veegde hij met zijn landgenoot en winnaar van vorig jaar, Rein- hardt, de baan aan. (6-1, 6-0). NOTTINGHAM (ANP) - Drie van de vier ingeschreven Nederland se boten hebben op de openings dag van de wereldkampioen schappen kano in Nottingham de halve finales bereikt. Alleen de jeugdige nieuwe K-4 Gerard de Leede, Franco Toirkens, Jan van Laerhoven, Per Heusen werd gisteren overeenkomstig de verwachting uitgeschakeld. Op een zevende en voorlaatste plaats in de series volgde een vijfde in de herkansingen. Gertjan Lebbink/Ron Stevens, de sterkste Nederlandse combina tie, kwam door een derde plaats in de serie K-2 -1000 meter direct e nalve eindstrijden gen. Jan Baaijens, 's ochtends zesde in de voorwedstrijd, plaat ste zich bij de laatste 24 door tweede te worden in de herkan sing. Ineke Stad en Edith Hittin- ger, in de series vijfde, kwamen door een tweede plaats in de her kansing een ronde verder. Statistische gezien een goede sco re. Sportieve waarde krijgen de geleverde verrichtingen echter pas als ze morgen door goede prestaties in de halve eindstrij den worden bevestigd. Immers, bij Lebbink/Stevens werd na se ries en herkansingen het veld van 27 boten teruggebracht tot •24. Bij de heren K-l moest twee maal worden gevaren van uc 26 aangemelde kanovaarders er twee uit te schakelen. Van de ne gentien K-2 damesboten zijn er nog vijftien in de strijd. Vandaag werken de heren de 500 meter-nummers af. Karei Muijs zal dan de K-4 in gewijzigde posi tie laten varen. Evenals enkele weken geleden in het Roemeen se Snagov zullen Stevens, Leb bink, Baaijens en De Leede in de boot zitten. "Die mogelijkheid heb ik gekregen", aldus de bondscoach, "doordat het met Lebbink/Stevens in de K-2 - 500 meter niet liep. Vandaar dat be sloten is ze op te nemen in een gewijzigde K-4". De in dit stadium al onttroonde Reinhardt maakte echt nog wel de nodige punten, maar faalde of werd afgetroefd op de beslissen de momenten. En daar gaat het natuurlijk wel om. Vyay Paul kan ook rekenen op ge duchte Nederlandse oppositie, namelijk van Frans Grimbergen in de halve finale. De 17 jarige Lissenaar gaf de Duitser Belker even weinig mogelijkheden als daarvoor Bart van der Feen: 6-4, 6-2. Hij kon zich zelfs weer mo menten van slordig spel veroor loven zonder daardoor in de nes ten te geraken. Tegen Paul zal dat uiteraard niet kunnen, want de Indiër pakt cadeaus dankbaar aan en behoort zelf, althans op het gravel, niet tot de vrijgevige figuren. De kwartfinales brengen twee Duitsers en twee Nederlanders tegenover elkaar. Tepper en Van Overbeeke en Overkemping en Damen. Van Overbeeke lijkt de meeste kans te hebben op "over leven". Van Overbeeke leidde gisteren tegen John Asselbergs met 6-3, 3-3 toen laatstgenoem de moest opgeven door een weer opspelende liesblessure. In het herendubbel B was de Uni cumcombinatie Philip van der PESCARA (GPD) - Toen de Nederlandse dames-atletiekploeg een paar weken geleden opvallend goed presteerde in de halve finale van het Europa-Cuptoernooi in Edin burgh, was er - niet geheel ten onrechte - ook vreugde over het extra puntje dat speer werpster Veronique Barnhoorn binnensleepte. De Beverwij kse ju niore pakte de zeven de, in plaats van de haar toebedachte achtste plaats. Barnhoorn is er dit weekeinde in het Italiaanse Pescara niet bij. Enerzijds omdat ze voor Nederland uitkomt in de West Athletic Games voor jeugd in Madrid, anderzijds omdat nu Lida Berkhout weer be schikbaar is. Erg veel verschil maakt het echter niet. Natuurlijk mag van de meer ervaren Lida Berkhout worden verwacht dat zij de speer een stuk verder in het gras zal laten belanden dan de 42,44 meter van Veronique Barnhoorn. De 28-ja- rige eveneens uit Beverwijk af komstige werpster moet in staat worden geacht haar beste jaar- prestatie van 50,30 meter, waar mee ze de Nederlandse seizoen- ranglijst aanvoërt, te verbeteren. Maar zelfs dan zal er niet meer inzitten dan de zesde en laatste plaats in het selecte gezelschap van Pescara. Lida Berkhout: „In Edinburgh heeft de ploeg gekozen voor deelneming aan de B-finale, in plaats van de A-finale. Voor mij maakte dat niet zoveel verschil. In beide.toernooien zou ik laatste zijn geworden", zegt ze berus tend. „Technische nummers zijn in Nederland nu eenmaal onder de maat. Je moet er erg veel voor trainen en het duurt even voor dat je redelijk succes hebt. De loopnummers zijn wat dat be treft een stuk eenvoudiger. Als je conditie goed is kom je een heel eind. Bij de andere onderdelen PESCARA (GPD) - Herman Buuts, de trainingscoördina tor van de KNAU, heeft de af gelopen dagen geruime tijd besteed aan de bestudering van allerlei ranglijsten. De Zweedse Brabander wilde na melijk zo nauwkeurig moge lijk de kansen van de dames- ploeg berekenen. Toen de cij- ferbrei door de molen was ge haald, kwam hij tot de conclu sie, dat een open strijd met Italië en Finland om de vierde plaats een haalbare zaak is. Buuts: „Kijk, Tsjechoslowa- kije, Roemenië en Polen zul len wel te sterk zijn. Deze lan den hebben een aantal zekere winnaressen. Voor Tsjecho- slowakije is dat Kratochvilo- va op de 200 en 400 meter, ter wijl de Tsjechen ook op de werpnummers sterk zijn. Po len heeft goede hordenloop sters en pakt op de langere loopnummers punten. Roe menië is zonder meer de sterkste op de middenafstan- d". De Nederlandse atletes zullen in Pescara de vrije hand krij gen met als doel nationale en vooral persoonlijke records scherper te stellen. Daarbij wordt dan vooral gedacht aan Elly van Hulst, die in staat lijkt om dit seizoen nog in de buurt van de 2 minuten te ko men op de 800 meter en daar mee een plaats kan i in de Europese subtop. Ook voor Els Vader zijn de wed strijden in Pescara van groot belang. De Zeeuwse is name lijk kandidaat voor de 4 x 100- meterploeg van Europa tij dens de Wereldbeker in Ro me. Buuts: „Als Els de 100 meter zou winnen kan de keu zecommissie bijna niet meer om haar heen". Els Vader behoort tot de beste sprintsters van Europa. Zeker wanneer de Oostduitse meis jes, die met een eigen ploeg in Rome zullen verschijnen, bui ten beschouwing worden ge laten. Kratochvilova, die met 11.09 sec. de snelste Europese is, zal in Rome zonder twijfel op haar favoriete 200 en 400 meter uitkomen. Voor de es tafetteploeg blijven dan de Zweedse Linda Haglund, de Bulgaarse Ivanka Venkova, Els Vader en de Westduitse Ulrike Sommer over. Met Els Vader in de Europese ploeg zou een goede traditie in stand worden gehouden. Nederland was namelijk steeds vertegenwoordigd bij de strijd om de Wereldbeker. In Dusseldorf (1977) door Jbs Hermens en in Montreal (1979) door Harry Schulting. Rome, waar de absolute we reldtop aanwezig zal zijn, zou voor Els Vader (12e op de we reldranglijst van de 100 meter en lie op die van de 200 me ter) een brok erkenning zijn. komt het veel meer op techniek Bij de meeste verenigingen wordt er betrekkelijk weinig aan met name de werpnummers gedaan. Op alle onderdelen moet je een atlete hebben die er iets van kan, al is het alleen maar voor de na tionale competitie. Het Bever- wijkse DEM vormt op die regel eigenlijk een uitzondering. Lida Berkhout, Petra van den Boog aard, Veronique Barnhoorn en Karin de Martelaere, allen lid van deze club, geven in Nederland bij het speerwerpen de toon aan. Lida Berkhout: „Wij hebben in Ton Pallesen een trainer, die er erg achter heen zit en daarnaast doe ik iets aan begeleiding van de jongere meisjes" Ondanks alle inspanningen in Be verwijk is het Nederlandse speerwerpen, internationaal ge zien, de kleuterschool nog altijd niet ontgroeid, want ook een ta lentje als Veronique Barnhoorn is nog niet doorgebroken. Lida Berkhout bijvoorbeeld is nog al tijd bezitster van het nationale jeugdrecord, dat nu al ruim elf jaar geleden werd vastgesteld op 46,00 meter. Dat de technische staf van de KNAU voor de eerste ronde van de Europa-Cup koos voor Barn hoorn heeft nogal wat verbazing gewekt. Óok bij Lida Berkhout: DEN HAAG (ANP) - De lotto num mer 30 heeft één winnaar opgele verd, die de som van ruim zes ton in ontvangst kan nemen. Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 602.099.80, tweede prijs: 7 winnaars, ieder bruto 18.234,80. derde prijs: 92 winnaars, ieder bruto 2.081,10, vier de prijs: 6.287 winnaars, ieder 40,60, vijfde prys: 17.447 winnaars, ieder 14,60. Linda Berkhout: "Het moet bij de clubtrainers beg „Ik was zelf op vakantie en ik had verwacht dat Elly van Beu- sekom (de nationale recordhoud ster - red.) gekozen zou worden. Bovendien is er geen poging ge daan om mij mee te nemen. Ik was in Nederland en wanneer ik bijvoorbeeld op zaterdag heen en op zondag direct weer terug had kunnen vliegen, was ik best be reid geweest mijn vakantie een paar dagen te onderbreken. Ik wil niet veel zeggen, maar ik had daar vijfde of zesde kunnen wor den, waarmee wij ons zonder meer voor de A-finale hadden ge plaatst". Lida Berkhout hoopt dit seizoen waarin behalve de Europese B- finale ook nog de nationale kam pioenschappen op het program ma staan, nog in de buurt van de 55 meter te komen. „Vorig jaar heb ik weinig gedaan, omdat ik in verwachting was en in het be gin van dit seizoen was ik gebles seerd. Nu train ik weer vier keer in de week en als ik deze winter flink kan doortrainen moet ik ge middeld toch weer over de vijftig meter kunnen gooien". Voorlopig ziet het er naar uit, dat Lida Berkhout Nederland zal blijven vertegenwoordigen bij internationale wedstrijden. Voor de Nederlandse atletiek en voor haar zelf zou het natuurlijk beter zijn, wanneer er wat meer 50-me- terwerpsters zouden komen. Voorlopig is de kans daarop ech ter nihil. Lida Berkhout: „Op de bondstrainingen worden de meisjes goed begeleid, maar er is geen vervolg op clubniveau. En alleen als je bijna elke dag traint kun je. ergens komen. Een bui tenlandse toptrainer zou kunnen helpen, maar het moet bij de clubtrainers beginnen". KwastHar Meijer snel klaar met Jan de Groot/Rob Koggink 6-1, 6-1. De voor een herendubbel op dit niveau altijd weer kwets baar lijkende formatie. Van der Kwast aan het net en Meijer in het achterveld, blijkt toch moei lijk te bespelen. Grimbergen en Coenen liepen tegen Jan van der Lippe en Van der Sluys vlot naar een 6-1, 5-1 stand. Toen werd de geest wakker bij laatstge noemd duo, dat al grappen en grollen makend inliep tot 5-5. Als Van der Lippe zgn racket toen niet had stuk geslagen had er misschien nog een derde set in gezeten. Nu werd het vry abrupt 7-5 voor Gnmbergcn/Coenen. De Duitsers Stump/Overkem- pmg zagen zich in de derde set tegen Gelms/Asselbergs tot hun verbazing voor een achterstand geplaatst. 2-4, en besloten toen na het nodige praatwerk de strijd maar te staken in verband met de duisternis. In het damesenkelspel B geen ver rassing. Marijke Guyt won van M Bergwerf, (6-0. 6-1), Barbara Heeze was niet opgewassen te gen het betere loopwerk en het nog vastere spel van Maureen Meijer (2-6,2—6). Henny Fehling deed wat van haar mag worden verwacht tegen Ellen Winkel, (6-1. 6-3) en Els Kales kon het niet redden tegen Ingrid Vos kuil. 6-7, 1-6 In het HEC keek Lugthart jr. tegen Hans Thuis, de volhouder van de Merenwijk. te gen een achterstand aan. 3-6, 2—3, maar vond toen naast zijn lengte en precisie op zijn slagen ook de dropshot als "kraker". 6-3, 6-0. Daarna was een Lug thart op temperatuur veel te sterk voor Pieter Parlevliet, 6-1, 6-0. Verder klopte de Duitser Kanne- bley (een gevaarlgke concurrent voor Waldo Jansen) Jan de Groot met 6-1, 6-1. Een score, die te denken geeft want Jan de Groot tenniste helemaal niet slecht. Voorhout In Voorhout was de verrassing de uitschakeling van de revelatie in het toernooi tot dusver. Wouter Dercksen werd geklopt door Pa trick Chinafoen. 2-6, 6-3, 7-5. Eerstgenoemde bereikte met de ze zege de halve finale in het HEC en daar zal hij vermoedelijk de no 1 geplaatste Fred van Tngt tegenover zich vinden als deze de hindernis Fred Timmer in de kwartfinale weet te omzeilen. Op papier moet dat kunnen lukken, maar Timmer weet met de oppo sitie mee te groeien en kan dan verrassend uitpakken. Mike Ruysenaars schakelde Frans van Gerven uit en stapte met een overigens moeizame zege (7—6, 6-4) eveneens de halve finale binnen. Hg zal te maken krggen met de winnaar van de partij Dick van der Meer (tweede ge plaatst) - Gerrit van Kampen. Voor een fraaie partij en onbe twist de langste tot dusver in het toernooi zorgden gisteren Karin van der Meer/Carolicn Schout- sen in het damesdubbelspel te gen Juliette Gnmbergen/Corine Jansen. Na drie matchpunten over en weer waren de Voorhout- sen, Van der MeeriSchoutscn tenslotte de gelukkigen, 7-5, 5-7,9-7 FRANK BONTE. BREDA (GPD) - Wanny van Gils zal volgend seizoen uit komen voor de Belgische tweedeklasser Beringen. De NAC-spits, die ook geruime tijd in onderhandeling was met FC Twente bereikte deze weck een akkoord met de ou de club van bondscoach Kees Rijvers. Gisteravond laat be reikte het bestuur van Berin gen een volledig akkoord met de Bredase collega's over de transfersom. NAC zal het geld van deze transfer gebruiken aankoop van een spits. Rob McDonald zal dat niet zijn. m r i voor 2 Jaar gecon tracteerd door Willem II. Die club kwam verder rond met Wagcningen-speler Bram Braam, eveneens voor twee jaar tekende. Bud Broeken, die lange tgd het hem voorge legde contract weigerde te te kenen, heeft zgn verbintenis met Willem II alsnog voor een jaar verlengd. fPlT 16 NIETTE éeLöcrdvÊN mo£p£/?tj£. moedertje1 OP t monster VAM IOCU n^&s staan lerreas.' WAT ZECb IK?/ ER STAAT' EEN WCO&D V-\, JA, Qe GPEEHPEACEOE Haken zich kg pöjk om wet MILIEU, Z£ SOEPEN ALLERLEI ACTIE6 7E6ÊN KERNPROEVEN en andere voortbrengselen WIONZE MODERNE TECHNIEK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9