"Medische zorg in geding" Vondst van 4000 jaar CDA of: hoe „nee" is „ja"? Gelijk loon beroeps en dienstplichtigen Staatssecretaris van Lent (defensie): Ziekenhuisraad in brief aan staatssecretaris: bij explosies in Goods hois Van Agt: onderwijs dicht bij oplossing Woonplaats uit Ylaardingencultuur VRIJDAG 31 JULI 1981 DEN HAAG (GPD) - Het is billijk om de bezoldiging van dienst plichtige militairen gelijk te ma ken aan die van beroeps. Tot die conclusie komt staatssecretaris van defensie Van Lent aan de hand van een studie die hij aan de Tweede Kamer heeft aange boden. De studie werd verricht op verzoek van de Kamer, die daarover in 1977 een motie van het lid De Vries (PvdA) aannam. In zijn motie ging De Vries er in dertijd van uit dat dienstplichti gen zodanig bezoldigd zouden moeten worden „dat zij ten min ste hetzelfde inkomen zouden verwerven als hun leeftijdgeno ten in de burgermaatschappij". Er werd tegelijk een zekere voor keur uitgesproken voor een sys teem dat de wedde van een dienstplichtige gelijk stelt aan het inkomen van een vrijwillig dienende (beroeps) met dezelfde rang en in een gelijksoortige functie. De studie komt ook op dat punt uit. Het is echter de vraag of het er ooit van zal komen. De kosten ervan zijn hoog. Al in 1978 reken de staatssecretaris Van Lent de Kamer voor dat gelijke beloning van dienstplichtigen en beroeps militairen op een extra uitgave zou komen van 268,6 miljoen gul den per jaar, gerekend naar de beloning zoals die in 1978 gold. Men besprak toentertijd ook een andere mogelijkheid: een belo ning van de dienstplichtigen be rekend op het in de burgermaat schappij gemiddeld verdiende inkomen. De extra kosten zou den dan 107,2 miljoen gulden zijn. Een van de argumenten bij de hele discussie was de gedachte dat het niet aangaat de jongemannen die wel in militaire dienst moe ten, af te schepen met een belo ning die achter blijft bij het inko men van anderen die toevallig niet hoeven op te komen omdat men mannen genoeg heeft. In de studie worden geen bereke ningen over meer-kosten ge maakt; ze bevat ook geen tabel len die zouden kunnen aangeven hoe het er allemaal zou moeten uitzien. Voor dienstplichtigen die in dienst komen zou het gaan betekenen dat zij met elke vorde ring die zij maken, meer gaan verdienen. Als minimum zou het minimum jeugdloon moeten gelden. Het loon van de soldaat zou moeten ingaan na de opleiding tot 'geoe fend soldaat'. Het aantal dienst jaren zou mede bepalend moeten zijn voor de hoogte van de wed de. In de studie wordt opge merkt dat op deze manier extra beloning in het vooruitzicht wordt gesteld aan hen die langer dienen. UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft 'onoverkomenlijke' bezwaren tegen de sinds 1 juni geldende richtlijnen op het gebied van de gezondheids zorg, die onder meer zullen leiden tot een vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Toepassing van de richtlijnen houdt volgens de ziekenhuisraad een kwalita tieve achteruitgang van de gezondheidszorg in, ook door dat bijvoorbeeld tal van ziekenhuizen specialismen zul len moeten afstoten. Dit blijkt uit een brief van de NZR aan staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid), waarin op herziening van de richtlijnen wordt aangedrongen. Volgens de door Veder-Smit opge stelde normen mogen ziekenhui zen voortaan alleen over specia lismen beschikken, als per spe cialisme ten minste twee op dat gebied deskundige artsen werken. Dat betekent volgens de NZR dat het functiepakket van ruim dertig basisziekenhuizen moet worden beperkt, aangezien er regionaal geen mogelijkheid meer zal zijn voor het uitoefenen van neurologie, oogheelkunde en keel-, neus- en oorheelkunde. Ook vreest de ziekenhuisraad dat bij een strenge hantering van de nieuwe richtlijnen in de toe komst de specialismen urologie en plastische chirurgie zullen verdwijnen bij ongeveer vijftig ziekenhuizen, de specialismen cardiologie en neuro-chirurgie bij ruim twintig ziekenhuizen, het specialisme longziekten bij dertig en het specialisme ortho pedie bij ruim veertig ziekenhui zen. De betrokken specialisten zullen, meent de ziekenhuisraad, lang niet altijd in andere ziekenhui zen terecht kunnen. Voor ortho pedie en urologie bestaan op grond van de planningsrichtlij nen zelfs in geen van de 25 ge zondheidsregio's nieuwe moge lijkheden. De NZR voorziet daar door een ernstige aantasting van de kwaliteit en de voortgang in de gezondheidszorg in een be langrijk aantal bestaande zieken huizen. De raad heeft verder be rekend dat het specialisme plas tische chirurgie in veertien re gio's nog maar in één ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - De ESO, het samenwerkingsorgaan van de streekvervoerbedrijven in ons land, heeft van minister Tuijnman (verkeer en water staat) toestemming gekregen 40 gelede bussen te bestellen. De bussen worden vanaf mei 1982 afgeleverd. Met de order is een bedrag van circa 14 miljoen gul den gemoeid. LEERRAPPORTEN P 1 L 1 i S li Amsterdam onbewolkt 19 8 0 De Bilt onbewolkt 19 8 0 Deelen onbewolkt 19 8 0 Eelde onbewolkt 17 5 0 Eindhoven onbewolkt 20 8 0 Den Helder onbewolkt 17 8 0 Rotterdam onbewolkt 19 9 0 Twente onbewolkt 19 6 0 Vlissingen ïalf bewolkt 19 12 0 Zd. Limburg licht bew. 20 10 0 Aberdeen half bew. 18 9 0 Barcelona licht bew. 28 19 0 geheel bew. 18 13 0 Bordeaux 36 22 0 half bew. 23 12 0 Frankfort onbewolkt 25 9 0 Genève 31 Helsinki 20 14 9 Innsbruck onbewolkt 28 12 0 Klagenfurt onbewolkt 29 12 0 Kopenhagen 12 Lissabon geheel bew. 26 17 7 Locarno 27 Londen 23 13 0.1 Luxemburg zwaar bew. 24 13 0 Madrid licht bew. 39 23 0 Malaga licht bew. 30 21 0 Mallorca onbewolkt 30 16 0 München 26 13 0 24 21 0 Oslo onbewolkt 24 12 4 29 18 0 Split onbewolkt 28 16 0 Stockholm 17 16 10 Wenen onbewolkt 26 15 0 regenbui 28 14 0.1 Casa Blanca 27 21 0 Las Palmas licht bew. 25 20 0 Tel Aviv onbewolkt 29 25 0 Funis onbewolkt 32 16 0 zal worden uitgeoefend, in vijf gebieden in twee ziekenhuizen en in zes regio's nergens. Voor het specialisme neuro-chirurgie zou een nog sterkere concentra tie gelden: in twaalf regio's geen uitoefening meer, in tien regio's in één ziekenhuis en alleen in de drie grote regio's (Groningen- Drente, Amsterdam en Rijn mond) in twee ziekenhuizen. De NZR noemt dit uit oogpunt van de bereikbaarheid niet verant woord. Grote bezwaren Grote bezwaren heeft de NZR ook tegen de nieuwe richtlijnen die betrekking hebben op het aantal verpleeghuisbedden voor geeste lijk gestoorde bejaarden, op de omvang van verpleeghuizen en op de strakke normering van de geestelijke gezondheidszorg in het algemeen. De raad wijst er op dat op het gebied van de geeste lijke gezondheidszorg de histo risch gegroeide verzorgingsge bieden nu eenmaal niet precies samenvallen met de 25 gezond heidsregio's. Strikte toepassing van de richtlijnen kan daardoor leiden tot het verdwijnen van be paalde voorzieningen. Dat bete kent een omvangrijke kapitaals vernietiging, die niet altijd op weegt tegen de verbetering (door een betere spreiding) van de be reikbaarheid van de instellingen. 'Onoverkomenlijk' is het bezwaar van de NZR tegen de richtlijn die inhoudt, dat geestelijk gestoorde bejaarden alleen mogen worden geobserveerd in algemene zie kenhuizen en psychiatrische centra die voldoen aan de daar voor te stellen eisen. Daarnaast protesteert de raad te gen verlaging van de norm voor het aantal ziekenhuizen per regio tot 3,7 per duizend inwoners. De oude vier-promillenorm (vier per duizend) is nog lang niet ge haald, terwijl van die norm al wat is afgegaan door 0,15 promille te bestemmen voor 'revalidatiebed- den' en doordat de psychiatri sche afdelingen van algemene ziekenhuizen eruit zijn gehaald. Vergeleken bij de eind vorig jaar toegepaste normen komt dit er neer op het voor 1990 verdwijnen van bijna 3500 bedden (ongeveer tien middelgrote ziekenhuizen) meer dan nog geen jaar geleden werd voorzien. GOUDA (ANP) Door een reeks ontploffingen in de keu ken van zijn woning en een daarop volgende brand is het Goudse echtpaar Broekhui zen gistermiddag ernstig ge wond geraakt. De woning brandde totaal uit. Een vijf jarig kind kon ongedeerd worden gered. Het echtpaar werd overge bracht naar Bleulandzieken- huis in Gouda. Drie Goudse brandweermannen, die een aantal butagasflessen uit het hevig brandende pand wil den halen, liepen brandwon den op. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opge nomen met brandwonden en een shock. Vermoedelijke oorzaak van de reeks ontploffingen is het feit dat in de keuken van het huis of de daaronder gelegen keu ken een aantal butagasfles sen was opgeslagen, die ge bruikt zouden worden bij het aanbrengen van dakbedek king. Op grond van de Goud se brandpreventie-verorde ning is het verboden meer dan één butagasfles in huis te hebben. Gistermiddag is meteen begon nen met het afbreken van de restanten van het huis, waar van het schamele overblijfsel op de foto is te zien. (Vervolg van pag. 1) De moeilijkheden rondom de por tefeuille van onderwijs lijken volgens Van Agt dicht bij een op lossing. Het overleg hierover is gisterochtend opnieuw begon nen in de informele sfeer tussen de beoogd minister voor deze post, Van Kemenade (PvdA), en de beoogd staatssecretaris Deet- man (CDA). Van Agt noemde de ze zaak "naar onderwerp" op zichzelf eenvoudig. "Als er nu geen overeenstemming over mo gelijk is, dan lukt dat ook niet tij dens de formatie", zei hij. Het conflict met de PvdA over de taakverdeling op het ministerie van onderwijs (met name de ver antwoordelijkheid voor het voortgezet onderwijs, in casu de middenschool) is volgens Van Agt van een zodanig politiek ge wicht geworden dat het in elk ge val moet worden geregeld. Het derde twistpunt in de informa tie, de sociaal-economische para graaf (bezuinigingen en koop kracht van de minima) kan vol gens het CDA ook nog tijdens de formatie worden geregeld. Maar ook dit voorstel is met voorwaar den omgeven. Zo wenst het CDA het begin van de formatiebespre kingen te beschouwen als een principiële toezegging van de overige fracties om hier serieus over te praten. Deze nieuwe gesprekken zouden tot stand moeten komen op basis van adviezen van de sociale part ners (vakbeweging, werkgevers) en de voornaamste adviseurs van de regering. De christendemo craten doelen hierbij op mensen als dr. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, prof. Van den Beid, directeur van het Cen traal Planbureau, en de topamb-> tenaren van de ministeries van fi nanciën en van sociale zaken. De CDA-fractie gaat ervan uit dat deze adviezen ook door de on derhandelaars van PvdA en D'66 "onbevangen" zullen worden ge lezen, aldus Van Agt op zijn pers conferentie. Als het advies er dan aanleiding toe geeft, ligt het voor de hand dat het regeerakkoord in die richting wordt bijgesteld, zei hij. Aardewerkscherven uit de Vlaardingencultuur die loerden aangetrof fen in de woonresten in de Beverwaard bij Oud-IJsselmonde. Ze daleren uan 2400 jaar vóór Christus en vertegenwoordigen dus een ouderdom van ruim vierduizend jaar. ROTTERDAM (ANP) - Oudheidkundigen van Gemeentewerken van Rotterdam hebben in de Beverwaard bij Oud-IJs selmonde een woonplaats aangetroffen uit ongeveer 2400 vóór Christus (Late Steentijd). De opgegraven vondsten zijn een stook plaats, aardewerkscher ven en vuurstenen gereed schappen, die getuige de vele afvalsplinters ter plaatse moeten zijn ver vaardigd. Volgens Gemeentewerken beho ren de woonresten tot de zoge naamde Vlaardingencultuur. Hiervan zijn in West-Nederland twintig terreinen bekend. Bewo- ningssporen uit de steentijd zijn in Nederland weinig algemeen en in het lage westen zelfs zeld zaam. uit de Vlaardingencul tuur leefden van landbouw. Ook de jacht op wild en de visvangst leverden een bijdrage aan hun voedselpakket. De oudheidkun digen willen ook in de omgeving de bodem onderzoeken. Moge lijk geeft dat meer duidelijkheid over de grootte van de nederzet ting en de gebruikte behuizing. Gemeentewerken heeft bij de op gravingen hulp gekregen van het Instituut voor Prehistorie in Lei den en leden van de afdeling de Nieuwe Maas van de Archeologi sche Werkgemeenschap Neder land. Het onderzochte terrein, dat ligt op een rivierduin in het drassige gebied van de Bever waard. wordt direkt na de bouw- vakantie bedekt met een laag zand voor de aanleg van een ge luidswal tussen de Beverwaard en Rijksweg 16. De trucendoos van mr. A. A. M. van Agt is gisteren weer eens wijd opengegooid. Terwijl ie dereen meende dat het CDA voor het blok stond en de ka binetsformatie nog slechts kon maken of breken, zaaide Van Agt met weer een nieu we toverformule verwarring. Zijn eerste doel was een breuk in de CDA-fractie te voorko men. Of minstens uit te stel len, want dat hij met zijn nieuwe eisen, of beter: zijn nieuw verpakte oude eisen, de weg naar het beoogde ka binet met PvdA en D'66 heeft geëffend, kan moeilijk wor den volhouden. Na de fractievergadering van dinsdag, en de afwijzing van PvdA en D'66 van nieuwe on derhandelingen, moest het CDA ineens weer zelf het ver lossende ja of nee over de coalitie uitspreken. Er dreig de een scheuring langs de de marcatielijn tussen de nog steeds bestaande KVP-, CHU- en ARP-bloedgroepen, waarvan de laatste voor het ja" koos. Een „nee", zelfs een „nee, ten zij" zou door dat AR-deel niet zijn gepikt. Het moest dus ja worden, om niet met de zwar te piet te blijven zitten. De vraag voor Van Agt was daar na hoe datja" zoveel moge lijk met eisen te omkleden? Eén van de ex-ARP'ers die dinsdag al ja zeiden, zei giste ren - vóór de fractie bijeen kwam - dat het niet uitmaak te of het een ja, mits" zou worden. „Want 'ja, mits' is ook ja". Een misrekening, zo bleek later die dag. Fraai nummer Van Agt maakte er - ook tegen over zijn fractie - een fraai nummer van. Nadat hij de bijeenkomst had geopend, vertelde hij zijn fractiegeno ten over de brievenwisseling van de laatste dagen tussen hem en Den Uyl, Terlouw en de informateurs. Om vervolgens de vergadering te schorsen, zonder opgave van redenen en met het ver zoek „hierover nu geen vra gen te stellen". Tal van CDA'ers liepen anderhalf uur lang volstrekt onwetend van wat zich in Van Agts kamer afspeelde, in het Tweede-Ka mergebouw rond. Tijdens die schorsing broedde Van Agt zijn voorstellen ver der uit met de meest betrok kenen: de fractiespecialisten voor defensie, onderwijs en sociaal-economisch beleid, en ten slotte met het fractie bestuur en partijvoorzitter Bukman. Toen hij de CDA'ers daarna weer bijeenriep om het resul taat te melden, bleken deze zó verrast dat de voorstellen zonder discussie werden aan vaard en Van Agt minder dan een half uur later al de verza melde pers kon inlichten. En met de nauwelijks verholen dreiging dat iets anders dan dit voorstel voor hem onaan vaardbaar was, oefende hij - voorlopig met succes - tevens flinke druk uit op de twijfe laars uit de AR-hoek. Het werd uiteindelijk een ja, mits", waarvan het mits drie eisen bevatte: in de informa tie nog een akkoord bereiken over de taakverdeling tussen (PvdA-)minister en (CDA- )staatssecretarissen op on derwijs, in de fórmatie gaan praten met sociaal-economi sche deskundigen en eventu eel daarna het akkoord aan passen, en vervolgens de ge hele defensieparagraaf uit het ontwerp-akkoord schrap pen. Verrassend Dat laatste was de meest ver rassende zet. Het betekent dat een regering zou aantre den, zonder enige richtlijn voor het defensiebeleid, en met name voor de kruisraket tenkwestie. Van Agt sugge reerde gisteren zelfs dat ook in de regeringsverklaring best het onderwerp „defen sie" zou kunnen ontbreken. Nog even afgezien van de vraag hoe dat aan de bondgenoten uit te leggen (die zouden dus moeten onderhandelen met een partner die geen beleid heeft), betekent dat het nu al vastleggen van de eerste cri sis in het kabinet. toppolitici in twee maanden niet gelukt is. En laat het lukken, dan nog wordt het conflict slechts naar december verschoven, wanneer de NAVO een be sluit van ons verwacht. Want met het schrappen van de de fensieparagraaf, vervalt ook de reeds bereikte overeen stemming over het uitstel van die beslissing. De nieuwe botsing in december staat dan al vast. Daar komt bij dat in een regeer akkoord „alles met alles sa menhangt". Met andere woorden: voor wat een partij heeft gewonnen in zo'n de fensieparagraaf, heeft zij op een ander punt weer iets moeten inleveren. Het schrappen van zo'n paragraaf leidt dan vanzelf tot nieuwe eisen en haalt dus feitelijk het hele akkoord overhoop. Niets nieuws Op sociaal-economisch gebied heeft Van Agt eigenlijk niets nieuws verlangd. In feite her haalt hij slechts de eisen die hij vorige week in zijn brief aan de informateurs reeds op tafel legde, en die toen zowel door die informateurs als door Den Uyl en Terlouw werden afgewezen „omdat de grens was bereikt". Alleen de verpakking was gis teren anders, zij het niet nieuw. Want Van Agt pleitte twee weken geleden al voor het horen van deskundigen als dr. Jelle Zijlstra van De Nederlandsche Bank,van wie hij weet dat zij zijn opvattin gen delen. Informateur Lub bers wees dat toen al als over bodig van de hand. Omdat dat toen niet lukte, pro beert Van Agt het nu via de formatie. Hij wil dat gespro ken wordt met de sociale partners en de vaste advi seurs van de regering. En PvdA en D'66 moeten vooraf uitspreken dat zij bereid zijn het ontwerp-akkoord te ver anderen, wanneer die des kundigen adviseren om het programma te veranderen. Voor Van Agt gaat het dan vooral om Zijlstra, van wiens steun hij zich verzekerd weet, wat ook geldt voor CPB-di- recteur Van den Beid, en de werkgeversvoorzitters Van Veen (VNO) en Van Eijkelen- burg (NCW). Het tegengas kan dan alleen komen van de vakbondschefs Van der Meu- len (CNV) en Kok (FNV). Een dergelijke eis is voor Den Uyl en Terlouw moeilijk te verteren. Het programma dat er nu ligt, is het resultaat van lang, moeizaam onderhande len. Wat het CDA vraagt, is in feite het openbreken van dat akkoord. En om niet weer op een „nee" van Lubbers en De Koning te stuiten, wil Van Agt nu dat dit in de formatie gebeurt, waarin zij geen rol meer spelen. Blauwtje Daarmee blijft slechts de vraag hoeveel ,ja" het ,ja, mits" van de CDA-fractie in zich bergt. Zij heeft zich beperkt tot het anders formuleren van dezelfde wensen, die het CDA eerder deze week een blauwtje deden lopen bij de gesprekspartners. Het nieuwe kabinet moet op Prinsjesdag met een defen siebegroting en een begro ting van buitenlandse zaken komen. De discussies daar over, begin september, zou den dan al meteen tot een cri sis kunnen leiden. Want waarom zou het nieuwe kabi net, de nieuwe ministers van defensie (D'66) en buiten landse zaken (PvdA), in enke le weken wél kunnen wat zes Maar daarmee heeft de fractie nog niet de indruk weggeno men dat zij slechts heeft ge zocht naar een mooie manier om een „nee, tenzij" te krij gen, zonder dat zelf te hoeven uitspreken. Als PvdA en D'66 dat nu voor haar doen, is in elk geval die truc van Van Agt geslaagd. HANS DE BRU1JN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7