^Universiteit wil praten over knik in W assenaarseweg S" 'I L Gegadigden voor koop drukken) Krakers uit woning gezet Woning in as gelegd Haagse rechtbank wijst eis van Jan van der Maarel af Leidse stadsrubriek 'Beddenplan' heeft geen gevolgen voor beleid ziekenhuizen t T F 1 ffgVJ <J 1981 VRIJDAG 31 JULI 1981 LEIDEN - Een uitslaande brand heeft vannacht een wo ning aan de Van Galenstraat totaal verwoest. De bewoner M.J. Kraay liep ernstige brandwonden op aan benen en borst. Hij werd per ambu lance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De brand werd vannacht om half vier ontdekt door een buurvrouw die wakker werd door het springen van de rui ten. Toen de gealarmeerde brandweer bij het pand aan kwam. hadden de vlammem al een groot deel van het huis verwoest. Pas rond half ze ven vanmorgen kon het sein "brand meester" worden ge geven. De bewoner slaagde er in op ei gen kracht de woning uit te komen. Zijn vrouw en twee kinderen waren op het mo ment van de brand niet aan wezig; zij verbleven op een camping in Warmond. Dc oorzaak van de brand is voor alsnog niet bekend. de schade op bij de uitgebrande ivo- Batteljee Terpstra gisteren failliet verklaard LEIDEN - De drukkerij Batteljee Terpstra is failliet Gisteren werd het faillissement, aange vraagd door de aandeelhouders, uitgesproken door de Haagse rechtbank. Sluiten doet het be drijf nog niet. Er wordt voorlopig nog veertien dagen doorgedraaid om een eventuele koper een zo gunstig mogelijke voorstelling van zaken te kunnen geven. Wel zullen er maar tien van de oor spronkelijke twintig werkne mers blijven werken. Er hebben zich inmiddels al een aantal gegadigden gemeld vóór de koop van de drukkerij. Cura tor Kloppenburg ging vorige week. zodra het faillissement was aangevraagd, al op zoek naar aspirant-kopers. Dat zou deeni- zijn tenminste een aantal van de twintig werkne mers voor ontslag te sparen. Verscheidene andere drukkerijen hebben nu een bod gedaan. Daaronder zijn er een paar die eventueel ook een aantal perso neelsleden in dienst willen hou den. Met de huidige omzet van Batteljee it Terpstra is er echter voor niet meer dan acht a negen man van de twintig hoop. De DEN HAAG - De eis van Jan van der Maarel tegen zijn huisbaas N.A.F. Reyneveld uit Oegstgeest is vandaag door de Haagse recht bank afgewezen. Van der Maarel eiste naar aanleiding van dc ver nieling van zijn inboedel dat de huiseigenaar hem voortaan met rust zou laten. De president van de rechtbank, mr. R.R. Porthei- ne. zei dat de eiser het niet aan nemelijk heeft kunnen maken, dat Reyneveld met de vernielin gen te maken had. Wel herinnerde de rechtbankpresi dent de huiseigenaar aan zijn toezegging om aan Van der LEIDEN - Bij een inbraak in een zoetwarengroothandel aan de Morsweg is gisternacht voor duizenden gulden aan waren meegenomen. De buit bestond uit onder meer sigaretten, koffie, geluidsapparatuur, wat kas geld en een televisie. De daders kwamen het bedrijf binnen door twee hangsloten door te knippen. Maarel te melden wie een sleutel van het pand krijgt. (Van der Maarel huurt slechts een deel van de woning). Dit was ook een eis van de huurder. Tijdens het kort geding vorige week verklaarde de Oegstgeestc- naar dat de verkoop van het huis (hetgeen de aanleiding zou zijn voor het conflict) is overgelaten aan de firma Keij. "Ik bemoei mij er verder niet mee", zei Reyne veld. Hij wees er bovendien op dat hij ten tijde van het aanrich ten van de vernielingen - op 23 en 24 juni - op vakantie was. overigen zullen zeker op straat komen te staan. Het Haagse moederbedrijf Lotis;- co. een bcleggingsmaatschappy. vroeg vorige weck vrijdag het faillissement van BatteOcc it Terpstra aan. De aandeelhouders waren niet langer bereid de om zetdaling en een schuldenlast van vier ton op te vangen. Ruim een jaar geleden zagen ze er ove rigens nog wel gat in flink te in vesteren. zodat Batteljee it Terp stra over een aantal modCfM HM chines beschikt. Deze modernisering kwam echter wel te laat Andere drukkerijen waren al eerder op moderne ma chines overgeschakeld en een aantal klanten verkozen die be drijven boven Batteljee Terp stra Met name de bonden vin den dat de ondergang van het be drijf te wijten is aan een gebrek aan management. Ziekte van de directeur en onbekwaamheid van een adviseur zouden de or ders buiten de deur hebben ge houden. De enige hoop blijft nu gevestigd op een koper die ook een deel van het personeel in dienst houdt In welke vorm dit moet gebeuren, voortbestaan onder de naam Batteljee en Terpstra of in lijving bij een andere drukkerij, is nog geenszins bekend. 4539. Gro- 3139 TT77 6352 ;traatDEN HAAG-LEIDEN - De Leidse universiteit wil opnieuw met de gemeente Leiden gaan praten over de plannen met de Wassenaarseweg in Leiden. Het lid van het college van bestuur van de universiteit mr. Koppelaars heeft dat gisteren in Den Haag bekend gemaakt. t der 'crdtHij wil dat het provinciebestuur istus van Zuid-Holland dit overleg aan 'fftfiii gemeente Leiden voorschrijft, weg V°or een commissie uit Gedepu teerde Staten zette mr. Koppe laars gisteren in het provincie huis in Den Haag het standpunt van de Leidse universteit uiteen over het bestemmingsplan Vo gelwijk. """g'Het oorspronkelijk ingediende be- 5' zwaarschrift was bij voorbaat echter al niet ontvankelijk, want roer. de universiteit is te laat geweest met het indienen daarvan bij de 'laan gemeente Leiden. Het enige dat mr. Koppelaars nog restte was proberen nieuw overleg tussen gemeente en univeristeit over deze zaak tot stand te brengen. Misleidend Dat het de universiteit in eerste in stantie is ontgaan, komt volgens mr. Koppelaars „door het mislei dend effect bij de totstandko ming van het plan Vogelwijk". Daarin is zonder dat de universi teit het in de gaten had de Wasse naarseweg opgenomen. Er moet volgens het plan een forse knik in de Wassenaarseweg komen. En dat zint de universiteit niet. Die knik komt er om het autover keer in zijn snelheid te remmen. Als de plannen, zoals ze nu op tafel liggen, doorgaan, dan vreest men dat onder meer de voorgenomen uitbreiding van het Sylviuslabo- ratorium in de Leeuwenhoek niet kan doorgaan. Ook moeten er bij het leggen van de bocht in de weg leidingen worden ver- ril plaatst. Dat gaat de gemeen schap ruim acht ton kosten, zo berekent men bij de universiteit. De bezwaren bestaan uit twee pun ten: de procedurele, en de inhou delijke kant van de zaak. In het eerste geval voelt de Leidse uni versteit zich min of meer in de boot genomen door de gemeente Leiden over de manier waarop de Wassenaarseweg in het be stemmingsplan Vogelwijk is op genomen. De Wassenaarseweg is volgens de Leidse universiteit ten onterech te vanuit het gebied Leeuwen hoek overgeheveld naar de Vo gelwijk. Dit op een manier die de Leidse universiteit is ontgaan. Van misleiding is beslist geen sprake, zegt gemeenteambtenaar Van Nood. "De universiteit heeft indertijd gewoon die knik over het hoofd gezien. Stom. Van ons kun je natuurlijk niet verwach ten, dat we achter ze aan gaan rennen en roepen: hebben jullie gezien dat we de knik hebben opgenomen in het plan Vogel wijk. Dat hadden ze zelf moeten zien toen het plan in september '79 ter visie werd gelegd". zichzelf. Het wetenschappelijk bolwerk wil niet het risico lopen in de toekomst laboratoria te moeten sluiten omdat ze te ge vaarlijk voor omwonenden zou den kunnen zijn. Na afloop van de zitting zei Koppe laars, die naar Rotterdam ver trekt om voorzitter te worden van het college van bestuur van de Erasmusuniversiteit, goede hoop te hebben dat de bespre kingen over dit gebied met de ge meente Leiden zullen worden heropend. „De voorzitter van de commissie had er, denk ik, wel LEIDEN LEIDEN - Vijf krakers, die sinds maart dit jaar het pand Van der Tas- straat 11 bewoonden, zijn gisterochtend met hulp van de politie op straat gezet. Beheerder van de woning, de Leidse Woningstichting, heeft de woning namelijk toegewezen aan een nieuwe huurder. De rechter besliste dat de vijf jongeren het pand moesten verlaten Anderhalf uur na de uitzetting, rond het middaguur, vonden de vijf een ander leegstaand huis. Ze trokken naar de Van Huisweg 10. ook een woning van de Leidse Woningstichting Omdat dit huis volgende week gekoppeld wordt aan de naburige woning, moesten de vijf ook hier weer vertrekken. Drie van de krakers verlieten het pand vrijwillig toen de politie voor de deur stond; twee anderen kozen dc achteruitgang waarbij zij in de haast een ruit vernielden. Deze twee 18-jarige Leide- naars werden meegenomen naar het bureau voor verhoor. Toen later op de middag weer een poging werd gedaan hetzelfde pand aan de Van Huisweg te kraken, besloot de Leidse Woningstichting het huis van bewaking te voorzien; een hond is in de woning gezet totdat de verbouwing van het pand volgende week begint. Waar de vijf krakers nu verblijven is onbekend. De vijf hoorden vorige week dat zij de Van der Tasstraat zouden moeten verlaten. Afgelopen maandag werd hen bekend dat een nieuwe huur der was gevonden die het pand deze week nog zou betrekken. De kra kers pakten wel in maar lieten het verhuizen van de huisraad over aan de deurwaarder en agenten. De uitzetting verliep gisterochtend zonder incidenten, de vijf krakers boden geen verzet. Zij hebben overigens wel huur betaald aan de Leid se Woningstichting voor het bewonen van het huis Van der Tasstraat 11. Zij zouden zelfs nog een huurvoorsprong van drie maanden te heb ben. Omdat er nooit een huurovereenkomst is getekend, kunnen de vijf echter geen enkele aanspraak maken op de woning maken Eigenaresse van het pand is de gemeente Leiden Ambtenaar De Koster van Bureau huisvesting: "Slechts één van de krakers stond bij ons ingeschreven als woningzoekende En dan nog zo kort dat hij nog lang niet aan de beurt is om een woning toegewezen te krijgen. Omdat er tot nu toe toch geen andere bewoner was gevonden voor de Van der Tas straat 11. hebben we toegelaten dat de jongelui er bleven wonen. Nu meneer Erades het huis toegewezen heeft gekregen, moesten ze er ech ter wel uit'' door René van der Velden Jaap Visser Strijd De universiteit en het Leidse ge meentebestuur voeren al jaren lang strijd over het gebied de Leeuwenhoek, dat ligt tussen de Wassenaarseweg en de Plesman- laan. De gemeente wil er zoveel mogelijk woningen bouwen en de universiteit wil het gebied zo veel mogelijk bestemmen voor LEIDEN - De drie bedden die het Diaconessenhuis in Leiden en de 52 bedden die het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp moeten inleveren, hebben geen gevolgen voor het beleid in beide zieken huizen. Volgens de medisch directeur J.A.M. Bron van het Elisabeth is het plan van staatssecretaris Ve der-Smit nog louter een admini stratieve maatregel. "Vooraf was al afgesproken dat deze vermin dering van beddencapaciteit geen consequenties zou hebben voor de personeelsbezetting." Ook de directeur patiëntenzorg van het Diaconessenhuis M.P. Hennink is eenzelfde mening toegedaan. "Op dit moment heb ben we nog geen pijn, maar we moeten wel in de gaten houden wat het politieke doel achter de ze 'operatie' is". De staatssecretaris heeft het plan gelanceerd om spoed te betrach ten met het streven naar een bed dencapaciteit van vier per dui zend inwoners. Dit getal is reeds jaren geleden aanvaard, maar met de inkrimping wordt nauwe lijks gevorderd. Voor een stop op de opname van patiënten bestaat ook geen ge vaar. De beide ziekenhuizen heb ben gemiddeld een bezetting van tachtig tot negentig procent. Als het straks zover komt dat met de beddenvermindering ook perso neel moet verdwijnen, komen de beide directeuren zeker in het geweer. Bron: "Wij hebben een laag opna- mebeleid (niet voor elk wisse wasje wordt een patiënt opgeno men) en een laag aantal verpleeg- dagen. Als je de cijfers van de ziekenhuizen in Leiden en omge ving vergelijkt met de rest van Nederland zie je dat wij er zeer gunstig uitsteken. Daar moet de staatssecretaris naar kijken als ze haar plannen verder wil uitvoe ren. Ze zal dan selectief te werk moeten gaan". Het Academisch Ziekenhuis wordt overigens niet door de plannen van de staatsecretaris getroffen. Dit ziekenhuis valt nog steeds onder het departement van on derwijs en wetenschappen. (Zie ook pagina 7) Bijna de grootste De leuze 'Leiden heeft de op één na grootste binnenstad van Nederland" klopt niet. Maar er is troost. De geniale promotieleuze kan aangepast worden in "Leiden heeft bij na de grootste binnenstad van Nederland". Zo'n leuze doet het vast ook wel aardig bij de nietsvermoedende toe rist die bij de VW komt vra gen waar de Leidse binnen stad ligt. De vondst dat Leiden de op één na grootste binnenstad zou hebben, staat op naam van gemeente-ambtenaar Pim Hoek. Hij vertelde ons echter dat hij eigenlijk nooit zo pre cies uitgerekend heeft of zijn leuze echt waar is: "Mis schien is de binnenstad van Haarlem een tikkeltje groter dan het Leidse centrum en het centrum van Utrecht mag er ook wezen"... Het ministerie van binnenland se zaken maakt aan alle onze kerheid een einde. Dit minis terie geeft gemeente een ex tra zak geld per hectare histo rische binnenstad; de oude binnenstad doet nu eenmaal een fikse aanslag op de ge meentebegroting. Amster dam heeft natuurlijk dik de grootste binnenstad met 425 hectare. Op lengte volgen drie gemeentes: Utrecht met 132 hectare, Den Haag met 130 hectare en Leiden als goede vierde met 119 hectare. De binnenstad van Haarlem is een aantal tikkeltjes klei- Monopolie De Apothekersdijk is ook niet meer wat-ie geweest is. Nu de Leidse redactie van de Haag se Courant aan de dijk is ge zet, telt de Leidse kranten straat van weleer nog slechts vestigingen van de Leidse Courant en de Leidse Zuid- Holland Post. De zogenaam de Editie Leiden van de '"-w, vjf ffv f<4 V 1 jof Leiden heeft de op drie na grootste binnenstad van Nederland. De oude luchtfoto geeft een beeld van een aantal hectare binnen stad: aan de bovenkant de Oude Vest en de Oude Rijn, in het mid den de Hooglandse Kerk en de Nieuwe Rijn en onderaan het Le vendaal. Haagse Courant bestaat nog wel, maar wordt voortaan sa mengesteld uit Leids i van de voormalige rent, de Leidse Courant. De Leidse redactie van de Haagse Courant, vijf man en vrouw sterk, is geruisloos van ons heengegaan. Even geruisloos als zij zich in sep tember 1979 aan de Apothe kersdijk vestigde. Het Sijt- hoff-concern (de uitgever van de Haagse Courant) begon met een Leidse editie van de Haagse Courant toen het Leidsch Dagblad een deel van zijn nieuws niet meer be trok van de Sijthoffpers maar van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD). Daarmee vervielen de afspraken over gebiedsafbakening tussen Sythoff en Leidsch Dagblad. Hoofdredacteur Gommert de Kok van de Haagse Courant wil van een 'wraakactie' van de Haagse Courant op het Leidsch Dagblad niets we ten. "Die Leidse editie van ons moet je zuiver zien als een stuk service aan Hage naars die naar Leiden en om geving zijn verhuisd. Ex-Ha genaars die toch geïnteres seerd zijn gebleven in het wel en wee van hun voormalige woonplaats". Het zoeken van een gat in de markt. Het gat werd niet gevonden. Het opzetten en na ruim an derhalf jaar weer opheffen van de Leidse redactie is een financiële miskleun gewor den die in de zes nullen loopt. De interesse van de geemi- greerde Hagenezen voor Leids nieuws viel in de prak tijk bitter tegen. 1200 Voor schotenaren kregen in sep tember '79 ongevraagd een Haagse Courant Editie Lei den in de bus, misten een hoop Haags nieuws en... kre gen de beursberichten een dag later dan bij de echte Haagse Courant het geval was. Protest bleef niet uit. In Voorschoten ontvangen de Haagse Courant lezers inmid dels weer de echt Haagse Courant. (Hoofdredacteur De Kok die ook in Voorschoten woont, heeft het zelf ook steeds gehouden op de echt Haagse Courant zonder Leids 'inlegvel'). Hiermee is meteen de oplage van dc ÜMgM Courant Editie Leiden gehal veerd van 2400 naar 1200. waarvan enkele honderden in Leiden zelf worden ver kocht (voornamelijk de Me- renwyk en het Waardcilandi De oplage van een clubblad van een flinke sportvereni ging kan zich meten met de oplage van de Editie Leiden van de Haagse Courant. Som mige redacteuren van de Leidse editie hadden met voor niets het gevoel dat ze alleen voor zichzelf en hun collega's zaten te schryvcn. Of zoals PvdA-fractievoorzit ter Jit Peters, die geregeld n gastrubrtak m de Haag i Courant Editie Leiden vulde, het onlangs zei "Ik vroeg me wel eens af voor wie ik die ru briek eigenlijk schreef' Volgens een voormalig in Lei den gestationeerde Haagse Courant-redacteur is er van directiezijde altijd een half slachtig beleid gevoerd ten opzichte van het Leidse fi liaal. "Aan de ene kant wilde de directie concurreren met de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad maar aan de andere kant wilde ze er ook niet teveel geld instop pen. Toen men de redactie begon uit te hollen, door er varen krachten die opstapten te vervangen door beginnen de redacteuren, was de maat voor my vol en ben ik opge stapt" De editie Leiden van de Haagse Courant wordt nu gevuld met kopij van de Leidse Courant. Ex-filiaalhouder Jan Kimt knipt 's 'ochtends stukjes uit de Leidse Courant en plakt die op éen opmaakvel van de 'Haagse Courant Editie Lei den'. Een en ander is moge lijk omdat ook de Leidse Courant een onderdeel is van Sythoff De deal tussen de Haagse en Leidse Courant is beklonken in natura. De Leidse Courant zal wat com puterapparatuur krijgen voor haar hand- en span diensten. Willem Buyteweg, chef-redac teur van de Leidse Courant: "De H.i.u: COMBI iMSfl ons gevraagd of ze gebruik mocht maken van onze kopy. Na lang denkwerk hebben wij daarin toe-gestemd. Ik be paal welke stukken de Haag se Courant mag gebruiken. Gezichtsbepalende elemen ten, zoals de rubriek van Ton Pieters en dc kantonrechter, mogen niet worden ge bruikt" Overigens gaat dat bepalen nog wel eens de mist in. Sommige artikelen die in de centrale computer van het Sythoff-concern zijn opgesla gen, staan - per ongeluk soms eerder in de Haagse dan in de Leidse Courant Nu de Leidse redactie van dc Haagse Courant is heenge gaan. doen er in feite nog twee kranten mee aan het monopoliespcl om het Leidse dagelijkse nieuws De Leidse Courant met een eigen totale oplage van bijna 12 000 (in de stad zelf: zo'n 2000 inmid dels aangevuld met de enkele honderden van de 'Haagse Courant Editie Leiden') en het Leidsch Dagblad met een oplage van ruim 51.000 (in dc stad 23.000).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3