Zwembaden minder in trek eidse agenda Slechte weer niet alleen oorzaak leegloop Vrijdag REGIO - Het bezoek aan de zwembaden is vrijwel over al de laatste jaren sterk verminderd. De traditionele "zomerse" trek van het gezin naar de openluchtbaden is steeds meer verdrongen door andere mogelijkheden om zich te vermaken. Surfen, zeilen, andere sporten en zelfs een terugkeer naar het zwemmen in open water zijn activiteiten, die volgens de bedrijfsleiders van de zwembaden in de regio Leiden ervoor zorgen dat de zwemmers massaal wegblijven. Niet alleen de opkomst van deze nieuwe recrea tiemogelijkheden, maar ook het toegenomen aantal vakanties naar het buitenland, de luxe van een grote tuin (met eventueel een eigen zwembad) en de concurrentie van de andere ba den in de regio, beinvloedt de afname van het bezoek. Nog een oorzaak voor de terug gang is het slechte weer. Toch is het zeker niet de belangrijkste reden, al denken velen daar an ders over. Bedrijfsleider Tim mermans van het Leiderdorpse zwembad: "Ik ben het er niet mee eens dat het slecht gaat met de zwembaden. Het gaat gewoon slecht met het weer." In Voorschoten probeert men zich te wapenen tegen de "weerfac- tor" door het binnenbad om te dopen tot slecht weer bad. In de regio maakt men met behulp van folders reclame ("Bij slecht weer staan de deuren wijd open") voor het recreatiebad "Het Wedde" Verdeeld Alles op een rijtje zettend komt be drijfsleider Rompes van het Voorschotense bad uiteindelijk ook tot de conclusie dat er meer dere oorzaken zijn. Op de eerste plaats noemt hij de concurrentie van de andere baden. "Als we naar de regio kyken zijn er veel meer baden gekomen. Eerst had den we alleen de Does in Leider dorp, waar iedereen naar toe ging. Zelf ben ik in 1964 als be drijfsleider in de Vliet in Leiden begonnen, dat toentertijd het grootste bad in de regio was. La ter was Poelmeer, het nieuwe bad in Oegstgeest, hét bad van de regio. Daarna trok alles naar het herbouwde Zijlbad toe. Dan zijn er nog grote baden in Sas- senheim, Noordwijk en Katwijk. Het is dan toch logisch dat het bezoekersaantal terugloopt. Er zyn meer zwembaden, dus de mensen zijn meer verdeeld", al dus Rompes. Bedrijfsleider Van der Bent, van het Oegstgeester Poelmeerbad, beaamt dat "zijn" zwembad de oorspronkelijke regionale func tie inmiddels helemaal verloren heeft. Dit wordt door de bezoek cijfers gestaafd. In 1969, het ope ningsjaar, kwamen er nog meer dan 360.000 zwemmers, één jaar later zelfs nog eens 10.000 meer. Het afgelopen jaar genoten "slechts" 74.232 mensen van het waterbad. Wel tekent Van der Bent daarbij aan dat de daling voor het buitenbad extra sterk is doorgezet na de opening van het binnenbad (in 1978 164.616 be zoekers voor het buitenbad, in 1979 toen het nieuwe binnenbad in gebruik was genomen 98.783) en de verkorting van het ope ningsseizoen. Niet rooskleurig Samen met Van der Bent ziet Rom pes de toekomst voor de buiten baden zoals ze er nu bij liggen niet erg rooskleurig tegemoet. In het algemeen zie je dat de mensen toch meer binnen willen sporten. Dat zie je ook in de be langstelling voor de binnenba den. De mensen komen meer om recreatief bezig te zijn, te spelen in het water en er omheen, dan op de weide bij het buitenbad te liggen zonnen." De zwembaden hebben de laatste jaren op deze andere behoefte ingespeeld door het aanbrengen van speelgele- genheden in en rond het water. "Het is bijzonder moeilijk om de openluchtbaden aantrekkelijk te maken. De mensen zien het gewoon niet meer zitten om de hele dag in het zwembad te han gen", vertelt Van der Bent, die best wel nog mogelijkheden voor de open baden ziet, maar dan met een andere opzet. "Ze hebben wel toekomst, maar niet in de vorm zoals ze er nu liggen. In mijn ogen moeten we naar baden met een kleinere opper vlakte toe. Het is niet meer te doen om voor een paar zwem mers zo'n groot bad op tempera tuur te houden." Een bijkomend probleem voor de zwembaden is de snelle stijging van de energieprijzen. Het ver warmen van het buitenbad is een enorme kostenfactor. Zo rekent Rompes van het Voorschotense bad, met de stijging van de gas- prijzen op stookkosten van 1000 gulden per dag in de nabije toe komst. De bedrijfsleider van het Wassenaarse zwembad, Timmer mans, geeft aan dat "zijn" bad per jaar voor 120.000 gulden aan energie verbruikt. Landbouwfolie Om deze prijzen in de hand te kun nen houden moet men volgens Timmermans naar andere voor zieningen toe. "In de nabije toe komst zul je bijvoorbeeld moe ten streven naar zonnecollecto ren. Je kunt het niet lang meer verkopen om veel warmte in een zwembad te pompen, die 's nachts weer verloren gaat." In Oegstgeest heeft men inmiddels al wat concretere maatregelen genomen. Met behulp van land bouwfolie werd het buitenbad een maand voor de opening afge dekt. Deze periode in het voor seizoen om het bad op een tem peratuur van in de twintig gra den te brengen is normaal ge sproken enorm energieverslin dend. "Door de folie kon de warmte als het ware opgeslagen worden en 's nachts worden vast gehouden. In die vier weken kun je op die manier veel warmte op hopen", aldus bedrijfsleider Van der Bent. Rompes heeft een wat eenvoudige re visie: "Vroeger werden de bui tenbaden ook niet verwarmd. De mensen zijn natuurlijk ver wend." Voorschoten heeft het voordeel dat in het splinternieuwe bad de mo dernste isolatietechnieken (van 1979) zijn verwerkt. "Op dat mo ment was het niet beter te kry- gen", zegt Rompes. Bedrijfsleider Timmermans uit Leiderdorp vertelt dat men ook hier energiebesparingsmogelijk heden op een rijtje zet, maar "ei genlijk staat dat nog overal in de kinderschoenen." "Bovendien is energiebesparing wel een mooie zaak. maar je moet ook eens ky- Leiden, film "I Confess". Het Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat, 20 uur. Leiden, club voor alleenstaanden, Nieu we Rijn 52. 20 uur. Leiden, open soos. NVSH-trefcentrum Rapenburg 48. 22 uur. Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, dierenbescherming Leider 212026. Leiden, open huisavond LVL, Caecilia 18. 21 uur. Zaterdag Leiden, wandeltocht, start: VW-ge- bouw, van 9 uur tot 13 Maandag Leiden, JAL, Caeci li astraat 67, va 22 uur. Leiden, film "Judo Saga", Kurosawa Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, 20 uur en 22.15 uur. ARTSEN Wijk 1 - (Boerhaavedistrict, Binnenstad Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk): zaterdag: J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; zondag: F.B. Kruis, Kla- 34, tel. 126371 ■i - "t - i Voorschoten. Een fantastisch binnenbad om het publiek ook bij slecht i proos Wijk 2 - (Binnenstad-Zuid, Tuinstad-, wijk, Professorenwijk, de Waard): zater dag: H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zondag: R.M.G. Taytelbaui Hogewoerd 138, tel. 120266. erjl s] id- r wat te bieden. Toch is het bezoek Surfen Naast het weer en de concurrentie van andere baden, wordt ook de opkomst van allerlei andere re creatieve bezigheden aange voerd als een oorzaak voor het dalende zwembadpubliek. In de regio ontstonden links en rechts plassen waar de waterliefheb bers op een andere manier aan hun trekken komen. Verder zijn er dan ook nog de bestaande wa tersportgebieden, die steeds drukker bevolkt raken door de opkomst van nieuwe sporten zo als het surfen. "De mensen gaan weer meer naar de vrye natuur toe. De zeilsport is toegenomen omdat de mensen meer geld ter beschikking heb ben. Het surfen is bovendien een voor iedereen betaalbare sport op het water. Voor duizend gul den heb je al een plankje", geeft Rompes aan. Ook is hij van mening dat het open water steeds schoner wordt, waardoor men het spor ten en zwemmen weer makke lijker in de natuur kan combi neren. Door de watervervuiling werden de mensen min of meer gedwongen gebruik te gaan ma ken van zwembaden. Rompes: "Het mooiste is natuurlijk als de buitenbaden niet nodig zijn. Dat zou betekenen dat je overal gewoon buiten kunt maar dat zal wel niet gelijk zijn." Om de mensen toch weer naar het zwembad toe te krijgen worden door diverse zwembaden allerlei leuke attracties ingevoerd Zwemvierdaagsen, marathon- zwemmen, trimuurtjes, moeder en kleuteruurtjes en zelfs zwem- jogging. Toch zijn ook deze re- creatie-alternatieven geen onver deeld succes. Van der Bent uit Oegstgeest over dergelijke acti viteiten: "Je bent bij dergelijke sportieve elementen in het bui tenbad weer aan het weer gebon den. Verder zijn het ook bezighe den die normaal gesproken al leen maar voor een beperkt pu bliek zijn." Leiderdorp probeert ook met aller lei sportieve ideeën "het zwem bad naar de mensen toe te bren gen". "Zo'n zwemjoggen trekt veel bezoekers. Aan het eind van het seizoen hebben we nog een zwemmarathon, maar met zulke bezigheden trek je toch eigenlijk maar een eenmalig publick. We moeten allerlei bezigheden ver zinnen, zonder dat deze overi gens teveel personeelskosten met zich meebrengen,", vertelt Timmermans uit Leiderdorp. Ook vanuit Zoeterwoude wordt gemeld dat de doelgroepjes voor moeders en kleuters en de tri- muurtjes nog geen groot succes zyn. Cijfers bevestigen dat alle moeite die er gedaan wordt om het zwemmen een recreatiever as pect mee te geven, weinig heeft opgeleverd. Een iets meer dan tien jaar oud bad zoals dat in Oegstgeest, dat qua bouwopzet vrij eenvoudig is trok op een top dag zo'n 10.000 zwemmers. Nu hebben ze nog zo'n 2500 op een gemiddelde dag. Daartegenover staat in schril contrast dat een in 1980 geopend bad als het "Wed de" in Voorschoten, met zeer moderne en uitgebreide recrea tieve mogelijkheden en de speel se vorm van het bassin op een topdag maar tegen de 1000 re creanten binnen haar deuren haalt. Vakanties Een verdere oorzaak die door de bedrijfsleiders wordt genoemd is het toegenomen aantal vakanties naar het buitenland, van mensen die anders naar zwembaden toe zouden komen. Rompes: "Een jaar of tien geleden ging 50 pro cent van de mensen op vakantie, nu is dat 80 procent Dat scheelt aanzienlyk in het zwem bad be zoek." Verscheidene bedrijfsleiders zijn van mening dat deze oorzaak ook weer een omgekeerd effect zal hebben, nu de economie slechter wordt. "Veel mensen kunnen dan niet meer op vakantie. Mis schien gaan ze dan wel weer hun eigen omgeving bezoeken", al dus bedrijfsleider Timmermans van het Leiderdorpse bad. De be drijfsleider van het Wassenaarse bad, dat overigens in vergelij king met vorig jaar een lichte stijging in de bezoekcijfers kent, deelt de mening van zijn Leider dorpse collega. Hij voert boven dien nog als een oorzaak de da ling van het geboortecijfer aan. Het grootste probleem waar de zwembaden, of beter gezegd de verschillende gemeenten mee zitten, is om de verliezen binnen de perken te houden. Het is vrij gebruikelijk dat voor zwemba den al een forse verliespost op de begroting wordt ingecalculeerd. De zwembaden zelf hebben hun begroting de laatste jaren ook al steeds meer aangepast op het da lende bezoek. "Economisch ge zien is het zwembad elk jaar een enorme hap voor de gemeente, zeker ook met de gestegen gas- prijzen", zegt Van der Bent van Oegstgeest. Dit wordt bevestigd door discussies in de diverse ge meenteraden over de jaarlijkse exploitatietekorten. "Rendabel is een zwembad nooit te maken", concludeert Rompes. Niet denderend De cijfers scheppen ook hier weer een duidelijker beeld. "We heb ben tot nu toe dit jaar 60.000 be zoekers getrokken. Dat is iets minder dan vorig jaar en uiter aard geen denderend getal. Wij gaan uit van een totaalbezoek van 180.000 voor dit seizoen. In het seizoen '75 en '76 hadden we uitzonderlijke jaren met meer dan 300.000 bezoekers. Daar (Foto Holvast) moet je dan een tijdje op teren", aldus Timmermans uit Leider dorp. In Zoeterwoude kwamen vanaf de opening dit jaar tot nu toe zo'n 5000 mensen minder op bezoek in het buitenbad, in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar (toen 21.000). In Voorschoten passeerden van januari tot nu 110.000 bezoekers de poorten van de "slechtweeraccommoda- tie", een cijfer wat tot nu toe nog wat los in de ruimte hangt, om dat er nog geen vergelijkende ge tallen zijn (het bad werd vorig jaar geopend). Drie weken gele den, toen het erg mooi weer was, kwam "Het Wedde" op 3771 Wassenaar meldt geen spectaculai re verschillen met de afgelopen jaren voor wat het bezoekcijfer betreft. Hier kwamen 4500 men sen meer dan vorig jaar (nu 190.500). Toch ook hier een dui delijke daling sinds de zomer van 1976. Ondanks alles toch nog enig opti misme bij de bedrijfsleiders, "timmermans uit Leiderdorp: "Is één maand goed dan kom je er wel weer". Tot slot Rompes: "Veel bezoekers verhoogt niet de aantrekkelijkheid van het zwem bad....". CHARLES LENNARTZ PAUL VAN DER BURG tuin 5, tel. 210797; zondag: W. Schelie- kens, Paganinistraat 24, tel 764035. Voor de praktijk van Groeneveld, Van Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, Van Tol en Verhage. J. Reinders, Gerard-. Brandtstraat 29, tel. 760947. Spreekuur! aan huis van 11 tot 11.30 uur. Leiderdorp - zaterdag; J. van Beek. Bal- I juwstraat 5, Leiderdorp, tel 894539. I Spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op-" Hoofdstraat 8; zondag: F. Kemme, Gro- tiuslaan 12. Leiderdorp, tel. 893139. g •Spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur Ge zondheidscentrum Florijn 10, telT| 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - zaterdag: A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493; zondag: F. APOTHEKEN f De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordtH waargenomen van 31 juli - 7 augustus door apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Vooschoten, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling.u Helder en Roest: Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H.Vestjens en M. Vestjens-Raadsveld, Rijn- en Schie- kade 23, Leiden, tel. 144323. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 153266. 3 He.t aloude sportfondsenbad in Wassenaar heeft in vergelijking met de andere gemeenten in de regio Leiden een extra concurrent, de particuliere zwembaden. Is het andere gemeenten de concur rentie van meer openbare zwembaden in de regio, de mogelijkheden om op een andere manier te re creëren, de opkomst van de vakanties, zien we dat in Wassenaar ook de factoren welvaart en geld een rol spelen. Wassenaar staat bekend om zijn villa wijken, de gro te huizen en de enorme tuinen die deze huizen om- Of zoals Timmermans de bedrijfsleider in Wassenaar maar liefst 125 particuliere baden in tuinen en zelfs enkele overdekt. "Het badbezoek in Wassenaar is altijd moeilijk ge weest. De ruime woningen, de grote tuinen waar veel gebruik van wordt gemaakt en de eigen zwembaden. Als nu in elk privé bad zo'n zes kinde ren zitten, dan scheelt dat op één dag 750 bezoe kers", aldus Timmermans. De tuinbaden, waar vriendjes en vriendinnetjes natuurlijk gratis in mogen zwemmen, kan men dan ook zien als een oneigelijke concurrentie voor het sportfondsen- bad. i het zwembad uitdrukt: "Iedere eengezinswo- Het zwembad in Wassenaar wordt binnenkort gron- ning heeft een ruime tuin in Wassenaar". Juist die tuinen blijken een grote concurrent te worden. Voor de kinderen zijn de tuinen ideale speelgele- genheden. Daarbij komt nog dat het zwemwater vaak ook niet ontbreekt in die tuinen. Het gaat dan alleen over rubberbadjes in alle formaten, maar ook over ech te betonnen baden in de tuin. Naar verluidt zijn er dig verbeterd. In oktober begint een grootscheepse verbouwing die uiteindelijk moet uitmonden in een school-annex wedstrijdbad en een recreatie- bad. In 1983 moet dat allemaal gereed zijn. In Was senaar wordt gehoopt dat daarmee een stop wordt gezet aan het dalende bezoekersaantal. Men gaat zich nu ook meer richten op ouderen (boven de 25 jaar). Veehouder wilD land voor volkstuintjes niet kwijt voorschoten/den haag - veehou- der W.C. Rodenburg uit Voor-A| schoten moet volgens die ge meente een fors stuk van zyn weiland in de buurt van zwem bad Het Wedde opofferen voor volkstuintjes. Een plan waarvoor Rodenburg, die gisteren verscheen voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bitter i dag met redelijk weinig voelt. "Dit plan snijdt als een mes door ons bedrijf', zei hij. Inmiddels hebben vader en zoon de Provinciaal Planologische Commissie (PPC), een adviesor gaan van de provincie, achter zich gevonden. Het bedrijf kan volgens deze commissie in ge- C vaar komen als het 15 procent van zijn grasland moet afstaan. I Het voorstel van de gemeente om de veehouders vervangende grond te geven ten westen van de LI spoorbaan Leiden-Den Haag vindt in de ogen van de boeren en de PPC geen genade. De boe ren zijn tegen, omdat dit terrein volgens hen ongunstig ligt. Daar naast wijzen zij op het gevaar van het treinverkeer. V De gemeente Voorschoten wees er in haar commentaar op dat zy fi nancieel in de problemen komt als de volkstuintjes niet worden aangelegd. Aardig weer. maar toch geen "volle bak" voor het Oegstgeester bad Poelmeer. Vroeger kwa topdag meer dan 10.000 bezoekers. Nu trekt een gemiddelde dag 2500 bezoekers. lEIDSCH jö. dagblad overschrijving geen Losse r t 0,75 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. wf Witte Singel 1, 2311 BG vooruitbetaling te vol- LEIDEN doen. Postbus 54. 2300 AB Bij automatische 116.00-18.00 uur. Abonnementsgelden bij incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post f 291.70 Directie G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vt sle. kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parl|s, Washington. Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. 'Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2