LEIDSCH DAGBLAD CDA-voorstel valt slecht mm Ambtenaren moeten bijbanen aanmelden Gelaten reacties op dure benzine T reinen in file PvdA en D 66 voorlopig negatief over "ja, mits" i AS President Gambia naar huis Route Rijnsburgs bloemencorso A00Ö ZWALKEN VRIJDAG 31 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36537 Directeur 6. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad| •hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BI/MU WfleSigeM 2311 BG leden Voor lei rn coWon NIEUW DELHI (ANP) - Om dat een passagier zijn baga ge was vergeten zijn bij de In diase stad Lucknow 25 trei nen gedurende viereneenhalf uur opgehouden. De reiziger trok aan de nood rem en eiste hij dat de trein achteruit zou rijden om zijn bagage op te pikken. Toen het treinpersoneel dit wei gerde, deed hij er twintig mi- nuten over om zijn vergeten •r op te halen. Maar intussen was een aantal reizigers zo kwaad geworden dat ze voor de locomotief gin gen staan en eisten dat de spoorwegdirectie haar excu ses zou aanbieden en zou be loven dat zulke incidenten niet meer zouden voorkomen. Pas vier uur later liet de groep de trein vertrekken. Toen stonden er al 24 treinen stil op de rails. UTRECHT/DEN HAAG (GPD)-. Het bedrijfsleven heeft vanoch tend gelaten gereageerd op de prijsverhoging van benzine. Een woordvoerder van de BOVAG zei dat er toch niets aan te doen is: „Maar het komt voor onze be drijfstak wel uiterst beroerd uit". Protesteren heeft volgens de BO VAG geen zin: tegen de gevolgde procudere is niets in te brengen. Ook de organisatie van vrachtver voerders, NOB-Wegtransport, laat de verhoging over zich heen komen. „Toen er destijds een ac cijnsverhoging op diesel dreigde, ja, toen hebben we fel en met succes geprotesteerd. Maar hier is niets tegen te doen", aldus een woordvoerder van deze organisa tie. Hij wijst er overigens op dat de prijsverhogingen wel ver uit gaan boven wat voor dit jaar was voorspeld. Het ministerie van economische zaken maakte gisteren bekend dat de benzine morgen 5 cent duurder wordt. Daardoor wor den de maximumprijzen voor normaal- super- en tweetakt- benzine achtereenvolgens 176, 181.4 en 194 cent per liter. Ook dieselolie, petroleum en huis brandolie worden duurder. Stookolie daarentegen wordt iets goedkoper en LPG blijft onge wijzigd in prijs. De stijging van de noteringen van olie op de vrije markt en ook de waardevermeerdering van de dollar is dermate fors geweest dat de zogenaamde „maximum stappen" van het prijssysteem (2 cent per 14 dagen) overschreden moesten worden. "En nog beho ren we tot de landen met de laag ste benzineprijzen van Europa", zo is namens minister Van Aar denne - en tot troost - meege deeld. Dieselolie en petroleum stijgen met 2,4 cent per liter en komen nu op 116,4 en 115.5 cent per liter. Huisbrandolie gaat van 74,9 naar 76,9 cent. Shell heeft de afgelopen zes maan den minder benzine verkocht dan in dezelfde periode van 1980 Het precieze verschil kon een woordvoerder niet geven, maar het gaat om enkele procenten. „Ik zou niet durven zeggen dat de mensen alleen maar minder gaan rijden omdat de benzine duurder is geworden", aldus een woordvoerder van Shell Er spelen volgens de grootste ben- zincmaatschappij nog twee an dere oorzaken een rol: steeds meer mensen gaan in een auto rijden die minder benzine ver bruikt en op de tweede plaats is er een steeds grotere groep die de auto laat ombouwen op auto- gas, LPG. Hotel in de open lucht l_- «rjj AMSTERDAM - De vakanties en het fraaie weer van de laatste dagen hebben de 'slapers' weer teruggebracht in het Amsterdamse jstadsbeeld. Op .een steiger nabij het centraal station werd zelfs een compleet 'openluchthotel' ingericht (foto). Het ziet er overigens naar uit dat de openluchtslaper ivandaag of morgen toch meer beschutte plek zal moeten opzoeken. De weerberichten DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 staan voorlopig afwij zend tegenover het sterk aan voorwaarden gebonden "ja" dat de CDA-fractie gisteren heeft laten horen op de voorstellen van de informateurs. Dit kan worden afge leid uit de eerste reacties binnen deze twee partijen, waar vanochtend het CDA-standpunt een verkapt "neen" werd genoemd. DEN HAAG (GPD) - De ruim vier duizend ambtenaren van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne dienen hun ne venfuncties op te geven. Dat is hun per brief meegedeeld door secretaris-generaal dr. P. Side- rius, die daarbij wijst op deze volgens de reglementen bestaan de verplichtingen. De circulaire volgt op berichten in dit voorjaar over mogelijke be trokkenheid van ambtenaren van Volksgezondheid bij het (te gen steekpenningen) gunnen Kans op onweer Enkele regen- of onweersbuien, maar ook af en toe zon. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden, middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Matige zuidoostelijke wind. Volgens de vooruitzichten tot en met dinsdag van bouwprojecten voor zieken huizen aan bouwondernemin gen. Naast het nog lopende re cherche-onderzoek in deze zaak stelt het ministerie op dit terrein een intern onderzoek in, dat bin nenkort wordt afgerond. Bij Volksgezondheid noemt men de brief overigens, "een normale zaak" en wordt een relatie met deze kwestie ontkend. Volgens een woordvoerder dient de brief uitsluitend als 'opfrisser- tje' van het geheugen, omdat ve len niet meer van de gedragsre gels op de hoogte zouden zijn. De laatste keer dat de ambtenaren bij Volksgezondheid zijn herin nerd aan de verplichting neven functies op te geven zou dateren uit de tijd dat het departement van volksgezondheid nog was verenigd met dat van sociale za ken (de afsplitsing van volksge zondheid geschiedde in 1971). De ministeriële zegsman licht toe dat 'ambtenaren een grote mate van vrijheid hebben om in hun eigen tijd activiteiten te onderne men'. Dergelijke activiteiten hoeven alleen maar gemeld te worden bij het ministerie. An ders wordt het, alsdus deze zegs man, wanneer men in 'de tijd van de baas' andere werkzaamheden gaat bedrijven dan wel wanneer een nevenfunctie in strijd zou zijn met de functie van ambte naar. In welke gevallen er sprake is van dergelijke strijdigheid, is ter beoordeling van de leiding van het departement na opgave van de nevenfunctie(s). Officieel wachten PvdA en D'66 overigens nog met een commen taar "om de informateurs niet voor de voeten te lopen, voor het geval die nog ruimte zien". De informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn waren vanochtend nog over het ant woord van het CDA op hun voorstellen aan het praten. In de loop van vandaag zouden zij vermoedelijk CDA-leider Van Agt ontvangen voor een toelich ting en ook zouden zij de overi ge twee fracties naar hun reac ties vragen. De PvdA-fractie kwam aan het eind van de ochtend bijeen om zich te beraden. D'66 zou van middag vergaderen. Oud-minis ter van defensie Stemerdink (PvdA) noemde het vanochtend uitgesloten dat er een kabinet kan komen zonder defensicpara- graaf in het regeerakkoord, zoals het CDA heeft voorgesteld. Voorwaarde De christendemocraten hebben gisteren opnieuw voorwaarden gesteld aan een coalitie met PvdA en D'66. De fractie wil: 0 volledige verwijdering van de de fensieparagraaf uit de voorstel len van de informateurs; 0 een definitieve regeling van de taakverdeling tussen de minister en staatssecretarissen van onder wijs; 0 tijdens de formatie nieuwe on derhandelingen over de sociaal- economische paragraaf op basis van adviezen van deskundigen; de aanstelling van één formateur, die uit het CDA moet komen. Van Agt deed zijn fractie deze voorstellen aan de hand na over leg met de fractiespecialisten en de CDA-top. Hierbij heeft hij la ten blijken dat een onvoorwaar delijk "ja" tegen de nieuwe coali tie voor hem onaanvaardbaar zou zijn. Eerder deze week werd de eis van het CDA om opnieuw over de voorstellen van de infor mateurs te onderhandelen, door PvdA en D'66 afgewezen. "Eerlijk" Na afloop van het bijzonder snel beëindigde CDA-beraad legde Van Agt er de nadruk op dat zijn fractie bereid is met de formatie van een kabinet met PvdA en D'66 te beginnen. Maar daarvoor moeten eerst de problemen rond defensie en onderwijs worden opgelost. Volgens Van Agt is het niet strikt nodig om een defensieparagraaf op te nemen in het regeerak koord of in de regeringsverkla ring. "Het is onorthodox", zei hij. "maar wel zo eerlijk". Over de fensie is volgens hem op dit mo ment toch geen overeenstem ming mogelijk, omdat de PvdA zich de "volledige vrijheid van handelen" heeft voorbehouden door aan het ontwerp-akkoord een voetnoot toe te voegen. Hij bestreed overigens de stelling dat zijn voorstel de geloofwaar digheid van Nederland als lid van de NAVO zou aantasten. "De defensie-paragraaf wekt nu (in clusief de voetnoot) de indruk van uitstel van het kernwapen- besluit (over de plaatsing van 48 atoomraketten in Nederland red.) tot Sint Juttemis", zei hij. (Vervolg op pag. 7) LONDEN (AFP) De president van Gambia. Dawda Jawara. is uit Londen via Senegal naar zijn land vertrokken. Op een persconferentie zei hij eer der dat hij naar zijn land zou te rugkeren om de rebellie neer te slaan. Het staatshoofd van de Westafri- kaanse staat was naar Londen gegaan om het huwelijk van prins Charles bij te wonen. Voor hij aan boord stapte van een Senegalees toestel zei sir Jawara dat volgens zijn laatste informa tie hem getrouwe eenheden de hoofdstad Banjul beheersten. Hij zal de situatie ter plekke onder zoeken en vervolgens besluiten wat er gedaan moet worden. Hij rekende daarbij op de steun van het Senegalese leger. Radio Dakar bevestigde intussen dat het Senegalese leger tussen beide is gekomen in Gambia. Er zou in de buurt van de luchtha Banjul worden gevoch ten. (Zie ook pag. 13). klaart het i r op i het weekeinde Elders in Europa blijft het weer in het algemeen zomers, met in Spanje. Portugal en Italië temperaturen van meer dan 30 graden. Zonnig en warm is het verder in Joegoslavië, Griekenland, Polen, Tsjecho-slowa- kije en de Balkanlandcn. In Frank rijk en België enkele regen- of on weersbuien, daarna weer meer zon en warmer. Ook in Denemarken en Duitsland kans op enkele regen buien. In Engeland geen regen van betekenis. 1 augustus: Zon op 6.00. onder 21.31 uur, m 7.19. onder 22.25 uur Hoogwater in Katwijk om 4.111 uur, laagwater om 0.42 en 13.30 RIJNSBURG - Onder het motto 'Vindingrijk met Bloemen' rijdt morgen het 35-ste Rijnsburgse bloemencorso door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noord- wijk. Vertrek vanuit Rijnsburg om 13.00 uur. Floralaan, Rijnsburgerweg, Gr. Florislaan, Oude Vlietweg. Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraat, Joh. Poststraat, Brouwerstraat, Burg. Meyboomstraat, Steph. van Rossumstraat, P. van Saxen straat. Kanaalstraat, Burg. Mey boomstraat. Hyacinthcnstraat, Burg. Hermanstraat, Anemoon straat, Tulpenstraat. Langevaart, Sandtlaan, Oranjelaan, Flora laan. Omstreeks 13.45 uur. Floralaan, Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg. Leidse Buurt, Geversstraat, Leidsestraatweg, Rijnsburger weg. Rond 14.45 uur. Rijnsburgerweg, Stationsplein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmer straat. Pelikaanstraat. Hooi gracht, Watersteeg, Korevaar- straat. Breestraat, Prinsesseka- de, Turfmarkt. Lammermarkt, Korte Mare, Warmonderbrug. 18 PAGINA'S Mitterrand zet mes in kerncentrales PAGINA 13 "Kwaliteit gezond heidszorg in geding" PAGINA 7 Hartluchtbruggen uit nood geboren PAGINA 12 Boekhandel boos over stunt A.H. PAGINA 15 _l Duidelijk kiezen is nooit zo n sterk punt ge weest van het CDA (en zijn voorlopers), maar in de algelopen dagen hebben de christendemo craten - en vooral hun politiek lei der in de kabinetsinformatie wel heel merkwaardig gezwalkt Van politieke fijnproevers zal Van Agt ongetwijfeld een tien met een gnffel krijgen voor de wijze waar op hij opnieuw een duidelijke keuze voor een kabinet met PvdA en D'66 heeft ontlopen en tijd en ruimte probeert te vinden om ver der te manoeuvreren. Gewone stervelingen echter, voor wie poli tici altijd beweren op te komen, zijn al lang het spoor bijster ge raakt in het kreupelhout van draaierijen en mistig taalgebruik. Tot gisteren zei Van Agt nee' te gen het mede door de CDA-infor- mateurs Lubbers en De Koning bereikte akkoord, tenzij de onder handelingen over de onderwij spost, defensie en de sociaal- economische paragraaf zouden worden heropend Nu zegt hij "ja" en komt vervolgens met soortgelijke voorwaarden aanzet ten. "Nee. tenzijen "ja. mits" De terminologie herinnert aan de abortuskwestie, waaruit na ein deloos gepraat een besluit is voortgekomen waarvan de uit werking nu nóg in nevelen is ge huld. Een opwekkend vooruit zicht dus Van Agt poogt met dit woordenspel de zaak langs de informateurs te krijgen (Lubbers en De Koning heeft hij dusdanig voor het hoofd gestoten dat van hen weinig meer te verwachten is), waarna hij via een formateur (van CDA- huize) alle discussiepunten toch weer op tafel krijgt Behalve dat de woorden wat an ders gerangschikt zijn, is er in fei te nauwelijks iets veranderd Van defensie vindt Van Agt nu dat er maar niets op papier moet ko men, omdat men het daar toch niet over eens wordt Maar kan men een kabinet vormen zonder over zo n gevoelige zaak als de fensie ook maar iets af te spre ken? Waaraan zou een minister van defensie zich dan moeten houden? En hoe zit het in zo n geval met de parlementaire beoordeling van dat beleid? Wat de sociaal-economische para graaf betreft w*l de CDA-leider dat een formateur een aantal fi nanciële en economische kop stukken raadpleegt, onder wie de president van de Nederlandse Bank, Zijlstra. Dat lijkt geen onre delijke eis. al dienen politici wel in het oog te houden dat zij en niet buitenstaanders de besluiten moeten nemen Van Agt weet nu al dat uit dat rondje consultaties een oordeel zal komen dat met strookt met hetgeen er in het ak koord staat. Het zal onherroepe lijk leiden tot een heropening van de discussie op dat punt. Noch voor de informateurs noch voor PvdA en D'66 kan er reden zijn op hun al eerder ingenomen standpunt terug te komen Maar Van Agt heeft onlangs koeltjes opgemerkt dat uitspraken van po litici altijd gedateerd" zijn, dus wie weet Voor de duidelijkheid zou het goed zijn als PvdA en D 66 voet bij stuk hielden om zo het CDA te dwin gen het rookgordijn dat het steeds rond zijn besluitvorming legt op te trekken. Na twee maan den van onderhandelen moet er toch eens een ja of nee zonder Voorwaarden uit de bus komen. Haarlem mertrek vaart. W de Zwijgerlaan, Groenoordhal. Vertrek vanuit Noordwijk om 19 00 uur. Schiestraat, Gooweg. H. Geetweg, Zeestraat, Molen straat, St. Jeroen weg, Boeren bur gerwee, Ven de Mortel weg Ven Penhuqaetreet. Dutynwi i Nk i we Zeeweg. Huis ter Duinstraat, Picképlein. De Grent, Palace plein, "Kon. Wilhelminaboule- vard. Vanavond zijn de wagens te be zichtigen in de nieuwe veiling Flora in Rijnsburg Botermarkt 14, Leiden Wilt u mij nu rr Naam: Adres: Woonplaats: Giront.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neer L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 10OSO. 2300 VB Leiden en de krant komt SN£L in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1