Boekhandel boos over stunt AH Buitenland minder in trek NRC-Handelsblad verschi jnt weer Arme landen lenen minder Beurs Amsterdam kort zakelijk Prijzenslag met woordenboeken Grote order NS bij Nederlands bedrijf VNO tegen investeren via loon r®" VRIJDAG 31 JULI 1981 PAGINA 15 Bezetting De achttien machinisten van kraanverhuurbedrijf Kosten in Beverwijk hebben gisteravond om negen uur hun bedrijf bezet. Zij eisen onder meer een gelijk luidende schriftelijke arbeids overeenkomst voor alle machi nisten, een 40-urige werkweek en een garantie voor het voortbe staan van het bedrijf. De catego rale vakvereniging "het zwarte korps" steunt de actie. Babyvoeding Het Internationaal Verbond voor Geloofsvrijheid (IARF) veroor deelt de praktijken van fabrikan ten die babyvoeding als een ge lijkwaardig vervangingsmiddel voor borstvoeding verkopen. Via resoluties op aandeelhouders vergaderingen, selectieve boy cotacties en andere legale midde len moeten deze fabrikanten on der druk worden gezet. Hiertoe besloot gisteren met grote meer derheid de Algemene Vergade ring van het IARF te Noordwij- kerhout. De Nederlandse af gevaardigden stemden in meer derheid tegen deze resolutie. In het oorspronkelijke voorstel dat werd afgewezen, werden enkele fabrikanten (onder meer Nestlé) met name genoemd. Pensioenconflict De gemeente Hoogeveen dreigt te worden aangesproken door het algemeen burgerlijk pensioen fonds voor een bedrag van negen miljoen gulden. Dit bedrag is door het pensioenfonds geleend aan de stichting "geïntegreerd wonen" in Lelystad voor de bouw van een flat met 94 wonin gen in Hoogeveen. Deze stichting heeft echter sur seance van betaling aangevraagd omdat ze niet meer kan voldoen aan haar Financiële verplichtin gen. De directeur en administrateur van de stichting zijn inmiddels ont slagen. Er is een tekort van 1,3 miljoen gulden. De moeilijkhe den van de stichting zijn vooral ontstaan door te hoog opgelopen onderhoudskosten van de flat in Hoogeveen. Britse ambtenaren De Engelse ambtenaren hebben gisteravond besloten in te stem men met het voorstel van de re gering voor een salarisverhoging van 7,5 procent. Aanvankelijk hadden zij 15 procent geëist en had de regering niet verder wil len gaan dan 6 procent. De leiders van de negen ambtena renbonden stemden met het re geringsvoorstel in. Nu er over eenstemming is bereikt, zullen de ambtenaren volgende week hun al 21 weken durende cam pagne van prikacties beëindigen. Pilotenstaking De langzaamaan-actie van piloten bij de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia is beëindigd na dat de beide partijen een com promis hadden gesloten over de loongeschillen. De actie heeft vijf dagen geduurd. Hoewel de inhoud van het compro mis niet bekend is gemaakt, ver klaarden vertegenwoordigers van de piloten dat hun actie ge voerd was uit protest tegen het niet nakomen door Iberia van een "geheim pact" dat vorig jaar was gesloten en dat een 11 pro cent loonsverhoging voor schreef. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Spitskool 0,20-0,30, Bospeen II 0,92-1,24, Waspeen Al-per kist 3,60-4,10, All 3,60- 6.-, BI 5,-7,10, Bil 4,70, Cl 4,90-5, CII 0,50-1,70. Breekpeen BI 4,70, Bil 1,80- 2,50, Cl 10,30-12,20, Dl 11,20. Spinazie 0,19, Uien per kg 0.76-9,86, Peterselie (krul) 0,16-0,23, Selderij 0.19-0,23, Bloemkool 6 per bak 10,76-0,83,611 0.37- 0,46, 81 0,69-0.75, 811 0,40-0,92. Aanvoer Waspeen 94,5 ton. DEN HAAG (GPD) - Ontevreden heid onder de redacteuren over de ruimten waarin zij moeten werken, heeft ertoe geleid dat de krant NRC-Handelsblad gisteren niet is verschenen. Vandaag zal het avondblad wel weer uitko men. De kwestie van de huisvesting van de redactie sleept al jaren. Er heeft ook al een akkoord bestaan over een plan tot verhuizing naar een te verbouwen ander deel van het complex van de Nederlandse Dagblad Unie, waarvan NRC- Handelsblad deel uitmaakt. De redactie van NRC-Handelsblad moet grotendeels werken in een oud gebouw achter het nieuwe NDU-pand. Van die verhuizing is het tot dusver niet gekomen. Omdat de redactie eindelijk hom of kuit wilde, stelde zij de direc- tie woensdag een ultimatum. Zij eiste dat er nu serieus en op kor te termijn aan verbetering van de redactionele werkruimten zou worden gewerkt. Die toezegging kreeg de redactie niet. De redacteuren besteedden daar om gisteren het grootste deel van de ochtend aan vergaderen. Ze werkten slechts aan de produk- tie van de krant in de tijd dat een delegatie in bespreking was met de directie. Nadat de delegatie zonder resultaat van de bespre king was teruggekeerd, verga derde de redactie onderling ver der. Toen men uiteindelijk weer aan de krant wilde gaan werken, kreeg men van de hoofdredactie te horen dat dat niet meer hoef de. De directie had inmiddels - het was al even na het midda guur - een verklaring uitgegeven waarin gemeld werd dat de krant niet zou verschijnen omdat de redactie, zoals de directie zei, ge weigerd had het redactionele deel van de krant te verzorgen. In een toelichting die leden van de directie gisterenmiddag aan de redactieleden van de krant zijn komen geven, zijn verscheidene mogelijkheden voor betere re dactionele werkruimten aange geven. De directie wilde echter geen enkele toezegging doen of, en zo ja op welke termijn de redactie op nieuwe werkruimten zou kunnen rekenen. Wel is afge sproken dat een versterkte dele gatie nu met de directie gaat on derhandelen. Voorlopig neemt de redactie daarmee even genoe gen. ENSCHEDE (GPD) - Onder boekhandelaren en uitgevers is grote deining ontstaan door een stuntaanbieding Albert Heyn met Spectrum-woordenboeken. Het grootwinkelbedrijf biedt deze week in een advertentie UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben RMO Werkspoor Services in Amsterdam, een werkmaatschappij van VMF Stork, opdracht gegeven voor de bouw van 140 draaistcl- len voor mtercitytreinen Het is voor het eerst sinds de sluiting van Werkspoor in 1971 dat in Nederland weer onderdelen van treinen gebouwd gaan worden Met de order is een bedrag van tien mihoen gulden gemoeid. NS heeft nu al laten weten dat ook voor de bouw van vervolgsencs intercitvmateriecl in de toekomst RMO ingeschakeld kan wor den. De spoorwegen zochten al enige tijd naar mogelijkheden om de Nederlandse industrie weer by de bouw van treinen te betrekken. De intercitytreinstellen waarvoor de nieuwe draaistellen bestemd zijn. zullen in de periode van 1983 tot 1985 gaan ryden Het gaat om het begin van een nieuwe serie ter vervanging van oud mate rieel. de dagbladen de pocketboeken r f3,98 aan. terwijl de prijs in de boekhandels f5,60 bedraagt. Albert Heyn doorbreekt daarmee de afspraken over vaste boeken prijzen, het systeem van vertica le prijzenbinding waarmee de boekhandelaren hun branche te gen een verschaling van het boe kenaanbod en inkrimping van het aantal verkooppunten be schermen. Niettemin kunnen de boekhande laren formeel weinig tegen Al- DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) ziet niet veel in een investeringsplan, waarbij werk- procent van hun bedrijfsinvesteringen. In een artikel in het VNO-week- blad "Onderneming" van deze week wordt betoogd dat de loon kosten door het investeringsloon niet zullen dalen. De mogelijk heid bestaat zelfs, aldus het blad, dat ze stijgen als de werknemers niet bereid zijn de beperking van hun vrij besteedbare inkomen te accepteren en daarom met aan vullende looneisen komen. Het zint de werkgevers ook niet dat met het plan om één procent in te leveren van de automati sche prijscompensatie, deze prijscompensatie zelf buiten de discussie wordt geplaatst. De werkgevers vinden het systeem van automatische prijscompen satie in strijd met het streven naar rendementsherstel. Het is volgens hen bovendien de vraag of er wel afzetperspectieven zijn voor de uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit, die met het in vesteringsloon zou kunnen wor den bereikt. PAARDENSPORT - De Westduit- se ruiter Paul Schockemöhle heeft het openingsnummer v^n het internationale concours hip- pique in Hickstead gewonnen. Hij bleef met Deister in de barra ge foutloos in 48,4 seconden. De Brit Simon Trent won het twee de onderdeel. Ook hij was met Hoppa Light in de barrage fout loos in 49,5 seconden. bert Heyn inbrengen als dit win kelbedrijf aan de hand van factu ren kan aantonen dat de onder de prijs aangeboden boeken uit het buitenland zijn geïmpor teerd. „In dat gevaj namelijk is bij de huidige EG-bepalingen de verticale prijsbinding niet meer van kracht", aldus mr. Nelissen van de Nederlandse Boekenver kopers Bond. De bond stelt al jarenlang pogin gen in het werk om dit soort im porten te verbieden. De zaak is tot nu toe steeds afgeketst op de Europese Commissie die daar voor nog altijd geen richtlijnen heeft vastgesteld. Volgens Spectrum-woordvoerder Dijkhuis gaat het bij de nu aan geboden pocketwoordenboeken om kleine partijen die door Al- bert Heyn bij grossiers in België zijn gekocht. Dijkhuis: „We heb ben een filiaal in Antwerpen en dat bevoorraadt de Belgische grossiers tegen de door ons vast gestelde prijzen. Wij proberen te gen dit soort praktijken van alles te doen, maar kunnen uiteraard niet tegengaan dat Albert Heyn links en rechts bij Belgische grossiers partijen onder de prijs opkoopt". Voor de Nederlandse boekhande laar, voor wie de verkoop van schoolboeken een behoorlijk deel van de omzet uitmaakt, be tekent de Albert Heyn-stunt een gevoelige strop. In de voorgaan de twee zomers kwam het bedrijf ook met dit soort stuntaanbie dingen. „Toch gaat het ons niet in de eerste plaats om dat omzet- verlies", aldus mr. Nelissen van de Boekverkopers Bond, „maar om het feit dat Albert Heyn door oneerlijke concurrentie nu de in druk wekt bij het grote publiek dat de gewone boekhandel veel te duur is". Dat laatste is volgens Nelissen ab- soluut niet het geval, eerder het tegendeel. „Albert Heyn kan dit soort stunts doen omdat ze een malig zijn. Als je de totale school- boekenmarkt moet bestrijken, zijn je kosten veel hoger. Maar ik zie de scholier met zijn boeken lijstje niet bij Albert Heyn aanko men", aldus mr. Nelissen. Volgens woordvoerder Dorsman van Albert Heyn, die geen exacte cijfers wil noemen, ligt het aantal door zijn bedrijf ingekochte woordenboeken dichter bij de 100.000 dan bij de 10.000 zoals het Spectrum veronderstelt. Dorsman: „Dit soort stunts werken alleen als je met grote aantallen werkt. Anders komt het publliek voor niks en werkt het als anti-reclame". De lage prijs is volgens hem te danken aan een combinatie van een lage inkoopsprijs en een geringere winstmarge. I- .Vl'.Vv FLEVOPOLDER ANPIn de Flevopolder wordt op het ogenblik de koolzaad- en graanoogst binnengehaald In zuidelijke Flevoland in een landbouwschuur aan de Gruttoweg ts een expositie le zien over de oogst Aantal georganiseerde vakantiereizen neemt af ENSCHEDE (GPD) - In de georganiseerde vakantie reizen naar het buitenland zit duidelijk de klad. Na een jarenlange periode van voortdurende stijgin gen in aantallen passa giers is er nu sprake van een daling. Dat is deze zomer reeds het geval en zal volgend jaar nog duidelij ker aan de dag treden. Verwach ting van F. G. Fransen, algemeen directeur van Arke-reizen in En schede, een van de grootste tour operators in het land, is dat de totale markt van georganiseerde vakantiereizen naar het buiten land volgend jaar een verdere da ling zal doormaken van 3 tot 5 procent. Dit jaar is de achteruit gang naar schatting 2 a 3 procent. De Nederlanders worden zuiniger met het geld. Dat is wel duide lijk. In hoeverre meer mensen vakantie in eigen land houden, is echter nog onduidelijk. Daarover lopen de schattingen nogal uit een. Zeker is dat de reisorganisa ties minder buitenlandse reizen verkopen. Arke-directeur Fran sen gisteren bij de aanbieding van zijn nieuwe winterprogram- ma's: „Wij zelf verwachten voor het het volgend jaar geen daling maar stabilisatie. Wc denken dit te bereiken door uitbreiding van ons verkoopnet, een sterke ïn- kooppolitiek. een uitbreiding van het dit jaar zeer goed aange slagen 'mv way'-jongerenpro- dukt (in het eerste jaar al meer dan 6000 passagiers), kostenbe sparingen en een nieuwe organ- satiestructuur". Wat betreft de uitbreiding van het aantal verkopen: Arke-reizen zullen nu door allerlei spaarban ken verkocht worden. Daarmee zal het aantal verkooppunten op zo n 4200 komen. Het aantal ei gen kantoren (35) valt daarbij in het niet, maar Arke is niet van plan het aantal verder in te krim pen dan het Interland-kantoor in Amsterdam, dat binnenkort ge sloten gaat worden. Verder heeft Arke het totale aantal perso neelsleden wat teruggebracht van 315 in 1980 tot 290 dit jaar Fransen: „We zijn een gezond be drijf dat vorig jaar ruim een mil joen gulden winst maakte, on danks het even grote verlies dat Interland en GTW-passage- en reisbureaus opleverden" Beide ondernemingen zullen overigens geheel binnen het Arkc-conccrn worden geïntegreerd. Vervoerde Arke vorig jaar zo'n 200.000 pas sagiers, dit jaar zullen het er te gen de 6000 minder zijn. „Dat valt ons nog mee", aldus Fransen gisteren. BAZEL (ANP) - De landen in de Derde Wereld die niet over eigen oliereserves beschikken en die over het algemeen al diep in de schulden steken hebben in het eerste kwartaal van dit jaar veel minder bij het internationale bankwezen beleend dun jn het vierde kwartaal van het vorige jaar. Dit staat in het jongste kwartaalbericht van de Bank voor Internationale betalingen (BIB) in Bazel, die als de centrale bank van de centrale banken kan worden beschouwd De arme landen zonder olie namen gedurende de eerste drie maan den van dit jaar maar 4.7 miljard dollar (ongeveer 12,9 miljard gul den) op tegen in de voorgaande drie maanden 13.3 miljard dollar (35,9 miljard gulden). De BIB schrijft dat voor een deel toe de tijd van het jaar. Ook de ontwik kelingslanden met olie leenden minder terwijl er over het geheel genomen sprake was van een af neming van de bedrijvigheid in het internationale bankwezen. De BIB wijst er in haar kwartaalbe richt op dat het voor de arme lan den die geen inkomsten uit de export van olie hebben steeds moeilijker wordt hun oliefake- mng te betalen. Veel van die lan den hebben al buitensporig grote bedragen moeten lenen Utfvan de aflossing en de rentebetaling ernstige problemen gaat opleve- Het aanbod van kapitaal bij ban ken in de veertien aangesloten Westerse landen uit andere lan den is in het eerste kwartaal van dit jaar nagenoeg nihil geweest De afneming van tegoeden van re geringen en centrale banken in Europa duidt er volgens de BIB op dat de olie-importerende lan den in het eerste kwartaal flink op hun deviezenreserves hebben ingeteerd om hun betalingsba- lanstekorten te dekken De Sow jet-Unie heeft ongeveer drie mil jard dollar opgenomen van haar tegoeden bij Westeuropese ban ken. Zij heeft ook een half mil jard dollar aan m< uw krvcin t p genomen. De BIB brengt dat in verband met de hulpverlening aan Polen. 150,20 150.20 LI VRIJDAG 31 JULI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Een onder de invloed van de pjfim D president Rcagan hoger Wall Street heeft vandaag ook enige positieve invloed uitgeoefend op het Damrak. De meeste koersen war< n hoger, met aan kop KLM. die tegen het middaguur 2,50 duurder was geworden op 102.50 Ook voor WUH was een rijksdaal der winst weggelegd op 102.50 Pakhoed was f 1,80 beter op 44.50, maar daarmee was het op de weer kalme markt wel ge zegd. De andere verschillen wa ren meestal marginaal Kon. Olie ging nog 70 cent omhoog naar ABN. die gezegd hc< hogere te verwachten, ver ban eigenaar collega-ban- De verzeke- ten licht ter-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15