Defensiebudget Bonn in de knel! Reagan wil betere immigratiepolitiek Coup in Gambia maakt einde aan democratie FS onderscheppen Cubaanse Migs Mitterrand zet mes in kerncentrales Door bezuinigingsoperatie V ,4-—u~r- Dodental Iran loopt op PLO krijgt ambassade iii Moskou VRIJDAG 31 JULI 1981 Meer alternatieve energiebronnen PARIJS (ANP) - De Franse rege ring heeft gisteren besloten het mes te zetten in het ambitieuze programma voor de bouw van kerncentrales dat onder het be wind van Valéry Giscard d'Es- taing is opgesteld. President Francois Mitterrand had tijdens zijn verkiezingscampag ne al beloofd dat de ontwikke ling van kernenergie in Frank rijk zou worden vertraagd als hij het voor het zeggen zou krijgen. Gisteren besloot het kabinet de bouw van zes kerncentrales in elk geval uit te stellen tot na de "brede maatschappelijke discus sie" die in het najaar in Frankrijk over de toepassing van kernener- gie zal worden gevoerd. Na af loop van de kabinetsvergadering werd meegedeeld dat Mitterrand het Franse energiebeleid meer dan voorheen wil baseren op het gebruik van kolen, zonnewarmte en geothermische energie (ener gie onttrokken an de aarde). Er moet ook sterker op het energie verbruik worden bezuinigd. Volgens regeringswoordvoerder Pierre Bérégovoy wil de nieuwe Franse regering het gebruik van kernenergie beperken tot het ab soluut noodzakelijke. Mitter- rands voorganger Giscard was een voorstander van kernener gie. De kwestie komt in oktober aan de orde in de nationale ver gadering (parlement). Ook de re gionale overheden zullen wor den geraadpleegd alvorens de re gering een definitief besluit neemt, zo deelde de woordvoer der mee. Overigens gaat het werk aan zeven kerncentrales die in aanbouw zijn gewoon door. Daarbij zijn twee generatoreenheden, beide met een vermogen van 1.300 me gawatt, van de kerncentrale in Cattenom. De andere twee een heden. eveneens met een vermo gen van 1.300 MW. worden voor lopig niet gebouwd. De bouw van noj» vier kerncentrales moet wachten. De kerncentrales die de laatste tijd zijn voltooid zullen in gebruik worden genomen. Volgens Bérégovoy is de Franse re gering er alles aan gelegen dat het dit najaar werkelijk tot een nationaal debat over kernenergie komt. Hij wijt het aan onvol doende informatie van de bevol king dat de vrees voor kernener gie zo sterk is toegenomen. Voor een deel zijn de zorgen omtrent veiligheid en milieubescherming In de zeven jaar van het bewind van Giscard zijn in Frankrijk achttien kerncentrales in ge bruik genomen, werd met de boifw van 27 andere begonnen en werden vergunningen afgege ven voor de bouw van nog 38. Als de plannen van Giscard alsnog uitgevoerd zouden worden zal Frankrijk omstreeks 1990 in tachtig procent van zijn elektrici- teitsproduktie voorzien door middel van kernenergie. Van onze correspondent Hans Amez) BONN - De Bondsrepubliek komt niet toe aan het door de NAVO gestelde doel van 3 procent reële verhoging van het defensiebudget. Bij de onder handelingen over de bezuiniggingsplannen van de Westduitse regering was dit het meest omstreden punt. Tijdens een persconferentie giste ren na afloop van het overleg ver klaarde bondskanselier Helmut Schmidt, dat dit nooit een heilige afspraak was geweest, maar uit sluitend en alleen een intentie verklaring en dat de Bondsrepu bliek in het verleden veel meer aan defensie inspanningen heeft gedaan dan enkele andere lan den, waarvan hij "de namen nu niet wilde noemen". - De twee Westduitse regerings partners SPD en FDP zijn het verder gisteren op veel punten eens geworden over de grote be zuinigingsoperatie. De regering heeft gisteren besloten dat de be groting voor 1982 met slechts 4,2 procent tot hooguit 240,8 miljard mark mag stijgen. De netto-kre dietopname moet beneden 27 miljard blijven. Hiervoor was een bezuiniging van circa 17 mil jard mark noodzakelijk, de grootste financiële ombuigings operatie in de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Tot op een bedrag van circa 1,5 mil jard is over het geheel overeen stemming tussen beide rege ringspartijen bereikt. Dit heeft Betoging bij Franse ambassade in Teheran TEHERAN, PARIJS (Reuter/AFP/ UPI) Ongeveer tweehonderd duizend betogers hebben zich vannacht voor de Franse ambas sade in Teheran verzameld om de uitlevering te eisen van de naar Frankrijk gevluchte ex-pre sident Bani-Sadr. De betoging was gistermiddag begonnen na dat snelrechter ajatollah Chal- chali de regering had gevraagd maatregelen te nemen tegen de ambassade omdat anders "het volk een besluit zou nemen". Regeringsfunctionarissen in Parijs hadden gezegd geen represaille- matregelen tegen hun ambassa de te verwachten na het verlenen van politiek asiel aan Bani-Sadr. Bij het ochtendkrieken hield een vijftigtal betogers zich op de stoep tegenover het ambassade gebouw op waar zij hun ochtend gebed deden terwijl via luidspre kers verzen van de Koran wer den uitgezonden. Op de ambassade zijn enkele leden van het personeel, voornamelijk behorend tot de veiligheids dienst, de hele nacht gebleven. Een van hen gaf telefonisch te kennen dat zich op het terrein van de ambassade zelf geen inci denten hebben voorgedaan. De ambassade is normaal vrijdags, een feestdag in Iran, gesloten. bondskanselier Helmut Schmidt op de persconferentie bekendge maakt. De regeringschef ver klaarde dat de lasten over alle schouders zijn verdeeld en dat hijzelf het kabinetsberaad met een „tevreden gevoel" had verla ten. In gesprekken tussen minister van Financiën Matthöfer en de ver schillende vakministers zal tot september nog overeenstem ming over het schrappen van een paar miljard mark moeten wor den bereikt. Op 2 september komt het kabinet bijeen om over de details van de bezuinigings operatie te spreken. Dit gebeurt op basis van een gezamenlijk voorstel van de ministers van fi nanciën, economie en. sociale za ken. De bondsregering wil 9,5 miljard besparen op de staatsuitgaven. Dit zal met name moeten worden bereikt door het indammen van sociale voorzieningen (bijvoor beeld de kinderbijslag met 1,5 miljard) en bezuinigingen bij het ambtenarenapparaat. De cao's zullen de komende jaren drie maanden later worden afgeslo ten dan normaal en verder wordt de automatische bevordering naar een hogere salarisklasse verlengd van twee tot drie jaar. Daarnaast wordt het aantal ar beidsplaatsen verminderd met vijf- tot zesduizend. Dit gebeurt •door het niet opvullen van vaca tures, waarbij de bondskanselier opmerkte dat de regering zich er van bewust is dat dit „ernstige consequenties" voor de betrok ken instellingen kan hebben. Schmidt maakte verder bekend dat er bezuinigd zal worden op de zgn. Kurlaub. In de Bondsre publiek bestaat namelijk de mo-« gelijkheid dat artsen niet gezon de mensen een kuur van enkele weken kunnen voorschrijven in een plaats waar bijvoorbeeld ge neeskrachtige bronnen aanwëzig zijn. De indruk bestaat dat zo'n kuur in menig geval als vakantie wordt opgevat, vandaar het woord Kurlaub (Kur, gevoegd met Urlaub). Belastingverhoging Naast deze 9,5 miljard besparing worden nog enkele andere be grotingsposten voor een totaal van 2,5 miljard mark 'ontlast'. De Operatie '82, zoals deze ombui gingsoperatie in de media is ge doopt, gaat vooralsnog uit van extra staatsinkomsten van 2.5 miljard. Dat wordt voornamelijk bereikt door verhoging van de belastingen op tabak en het te rugdringen van belastingsubsi dies. Het staat nog altijd niet vast of de regering een tijdelijke extra hef fing op de inkomstenbelasting wil doorvoeren, teneinde met dat geld werkgelegenheidsprogram ma's te financieren. Hierover heerst kennelijk nog altijd grote onenigheid tussen de coalitie partners. lak. 4 LODZ (POLEN) - Duizenden vrouwen en kinderen liepen gisteren een hongermars door de straten van de Poolse industriestad Lode. Zij protes teerden legen de vleesranlsoenering in hun land met de leus "Hongerigen der wereld verenigt U". NEW YORK (Reuter/AFP) - Het aantal slachtoffers van de aardbeving in het zuidoosten van Iran is gestegen tot ongeveer 8000. zo heeft de Ver enigde Naties gisteren meegedeeld. Volgens het VN-bureau voor hulp verlening bij rampen liggen nog zeker 1000 mensen onder het puin. Aan de hand van cijfers van de Iraanse autoriteiten wordt het aantal gewonden op het ogenblik geschat op 80.000. Naar verder werd meege deeld heeft de VN positief gereageerd op het verzoek van Teheran om een deskundige op het gebied van aardbevingen naar Iran te sturen Deze zal naar de getroffen provincie worden gestuurd, waar zich ook al in juni van dit jaar een zware aardbeving voordeed. Bij de opruimings werkzaamheden is onder meer de Iraanse luchtmacht met helikopters ingeschakeld. Met haar hulp is een luchtbrug gevormd voor het vervoer van gewonden vanuit het gebied naar Jazd en Isfahan in dezelfde provincie. Verder zijn er tentenkampen opgericht en houden hulpploegen zich bezig met het ontsmetten van ingestorte gebouwen. Paal en perk aan illegalen WASHINGTON (DPA/Reuter) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft giste ren voorstellen ingediend voor een nieuwe immigratiepolitiek in de Verenigde Staten, die de miljoenen illegaal in het land levende mensen de mogelijkheid moet geven legaal daar te blijven. De bedoeling is dat de immigra tiebepalingen voortaan streng worden nageleefd. Het wetsvoor stel voorziet in het scheppen van 50.000 banen, jaarlijks, voor Me xicanen en stelt het in dienst ne men van illegalen strafbaar. In een verklaring zegt Reagan dat de nieuwe immigratiepolitiek er op is gericht het Amerikaanse beleid van de 'open deur' voort te zetten, maar tevens moet waar borgen dat dit op 'gecontroleer de en geregelde wijze' geschiedt. Schattingen over het aantal ille gaal in de Verenigde Staten ver blijvende mensen lopen uiteen van drie tot zes miljoen. Volgens het wetsvoorstel zullen il legale immigranten die vóór 1 ja nuari 1980 de Verenigde Staten binnenkwamen, een legale sta tus kunnen krijgen als zij een driejarige verblijfsvergunning aanvragen die vernieuwd kan worden. Na tien jaar kan dan een permanente verblijfsvergunning worden toegewezen. Reagan zei dat hij de zaak van de illegale Mexicanen heeft bespro ken met de Mexicaanse presi- Met de nieuwe wetgeving, v de kernpunten door minister Frgnch Smith van justitie op een gemeenschappelijke zitting van de subcommissies voor immigra tie van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat werden aan geboden, moet de immigratie ge controleerd en geregeld worden. dent Lopez Portillo. tijdens diens bezoek aan Washington, vorige maand. De 50.000 Mexica nen voor wie jaarlijks banen zul len worden gecreeerd. mogen hun vrouwen en kinderen mee- De Verenigde Staten zullen er alles aan doen om illegale immigran ten voortaan af te schrikken. Met Mexico, Canada en Venezuela zullen besprekingen worden ge voerd om te bekijken hoe kan worden voorkomen dat immi granten via die landen illegaal de Verenigde Staten binnenkomen. Er zouden ontwikkelingsprojec ten in die landen moeten worden - ontworpen, die illegale migratie naar de Verenigde Staten moe ten tegengaan. Naar goed Afrikaans gebruik heeft het staatshoofd van het Westafrikabnse ministaatje Gambia een tripje naar het buitenland moeten bekopen met het verlies van de macht Terwijl president Daouda Ja- wara in Londen getuige was van het huwelijk-van-de- eeuw. greep het 500 man ster ke leger, de zogenaamde 'Field Force' de macht. Daar mee is een einde gekomen aan een van de stabielere re gimes in Afrika. Vanaf de onafhankelijkheid in 1965 was Jawara president van Gambia, dat als worm vormig aanhangsel van het kolonialisme het buurland Senegal bijna in twee helften verdeelt. In de vijftien jaar van zijn presidentschap heeft hij als leider van de Progres sive Peoples Party (PPP) een voor Afrika betrekkelijk uit zonderlijke parlementaire de mocratie opgebouwd. Een meerpartijensvsteem. dat niet zoals in de meeste onaf hankelijk geworden kolomen smoorde in etnische tegen stellingen of machtswellust van politici of militairen. Althans tot vorig jaar niet. In november 1980 kwam name lijk voor het eerst in de ge schiedenis van Gambia uit de hoofdstad Banjul het bericht dat een poging tot staats greep door officieren van de Field Forces verijdeld was. Hiertoe had president Jawara een uit 1967 daterend defen sieverdrag met Senegal in werking gezet. Nadat op maandag 27 oktober de vice- commandant van de Field Forces was vermoord, bleef het onrustig in de hoofdstad Banjul. Jawara zag hierin de hand van de Libische kolonel Gaddaffi. die door meer Westafnkaanse leiders be schouwd wordt als het brein achter alle binnenlandse on rust. en sommeerde alle Li- biërs het land te verlaten. Volgens de regering was dit voor de samenzweerders het sein om in actie te komen. maar werden hun plannen in de war gestuurd door de komst van 400 Senegalese militairen. Na een telefoontje van Jawara met de Senegale se hoofdstad Dakar kwamen deze onverwacht over voor een 'oefening'. De staats greep ging niet door. de rust keerde weer. Nu is de angst van Jawara voor de invloed van Gaddaffi in zijn overwegend islamitisch land misschien niet helemaal ongegrond. Op de zaterdag na de geslaagde interventie van de Senegalezen besloot de regering twee radicale op positiepartijen Ie verbieden. De pas enkele maanden jon ge Movement for Justice in Africa (MOJA) en de Gam- bian Socialist Revolutionary Party (GSRP) werden buiten de wet geplaatst en het me rendeel van de leiders werd gevangen gezet. Kennelijk geloofde de regering zelf ook niet helemaal in het sprookje van de boze Gaddaffi. Volgens de Gambiaansc radio is de nu gepleegde staats greep het werk van een 'na tionale revolutieraad' onder leiding van een van de oppo sitieleiders, Kukli Sanyang. Gezien de prominente rol van de Field Forces in de huidige machtswisseling en de ver klaring van Radio Banjul, dat Sanyang gesteund wordt door een coalitie van onder grondse oppositieleiders, is het niet onwaarschijnlijk dat de MOJA en de GSRP hierin een belangrijke rol spelen. Andere kandidaat is de groot ste oppositiepartij, de Natio nal Convention Party (NCP) van ex-vice-president Dibba. Nog onlangs uitte een func tionaris van de NCP beschul digingen aan het adres van de partij van Jawara. Leden van de PPP zouden worden be voorrecht by het krijgen van baantjes en ook zou de rege ring lucratieve contracten toespelen aan partijleden. Omdat de PPP van plan n ai een grondwetswijziging voor te stellen waardoor de partij van Dibba bij de komende verkiezingen ernstig bena deeld zou worden. *heeft ook deze partij een motief voor de nu gepleegde staatsgreep Naast partijpolitieke intriges hebben vermoedelijk ook economische overwegingen een rol gespeeld bij de huidi ge omwenteling. Bij het pre senteren van de begroting op 1 juli kondigde minister van handel en financiën Sabally aan dat ook de Gambianen de komende jaren de broekriem moeten aanhalen. Een ernsti ge daling van de pindapro- duktie - Gambia is voorname lijk afhankelijk van de uit voer van pinda's - en de stij gende kosten van de import artikelen hebben de econo mie de laatste jaren flink aan getast. Volgens het beproef de IMF-recept (verlaging van overheidsuitgaven en prijs- stijgingen) dient deze in het komende jaar duchtig te wor den bijgesteld Dit vooruit zicht heeft de nieuwe mach thebbers ongetwijfeld mede tot hun coup geïnspireerd. Belangrijkste vraag is voorlo pig hoe Senegal op de staats greep in Gambia gaat reage ren Door zijn ligging langs de rivier de Gambia, die de belangrijkste waterweg in dit deel van West-Afnka vormt, is het land een slagader van de Senegalese economie. En hoewel eerdere pogingen van de regering in Dakar om de voormalig» Bril t kokmk te lijven of op zijn minst door een federatieve structuur aan zich te binden op niets zijn uitgelopen, had het in de nu afgezette Jawara een trouwe bondgenoot. Gezamenlijk be heren beide landen de maat schappij die de rivier de Gambia exploiteert. Er is Se negal veel aan gelegen dat zo te houden. CHRIS K1JNE WASHINGTON (AP) - Ameri kaanse straaljagers hebben kort geleden tot tweemaal toe Cu baanse Mig-vliegtuigen onder schept, die zich bij Florida te dicht in de buurt van het Ameri kaanse vliegdekschip Indepen dence wilden wagen. Dit is giste ren verklaard door hooggeplaat ste ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van defensie. Het eerste incident zou zich op 17 juli hebben voorgedaan in de Straat van Florida, overigens buiten de territoriale wateren van beide landen. Twee Cubaan se vliegtuigen van het type Mig- 21 werden toen door een F-14- straaljager van de Amerikaanse marine geobserveerd en vlogen terug naar Cuba. De Migs waren nog ongeveer 100 kilometer ver wijderd van de Independence, die volgens de zegslieden op oe fening was. Zij ontkenden dat de aanwezigheid van het vliegdek schip in de Straat van Florida be doeld was als dreiging tegen Cu ba. Deze informanten verklaar den dat de Migs een in hetzelfde gebied vliegend privé-vliegtuig in de gaten hielden, waarover verder geen bijzonderheden wer den onthuld. Een soortgelijk incident deed zich voor op 24 juli, toen twee F-14's opstegen van de marinebasis Key West in Florida, nadat de ra dar had aangegeven dat twee Migs de Independence nader den. Ook deze vliegtuigen wer den al ver van het vliegdekschip onderschept. Na een tijdje met de Amerikanen te hebben opge vlogen maakten ook deze Cuba nen rechtsomkeerd. Of er weder zijds radiocontact is gemaakt, bleef onbekend, maar volgens de zegslieden waren de ontmoetin gen niet vijandig geladen. De relatie tussen Cuba en de Ver enigde Staten is nog meer ver slechterd nadat de regering-Rea- gan Cuba had beschuldigd van wapenleveranties aan opstandi ge bewegingen in Midden-Ame- rika. Cuba's sterke man Fidel Ca stro sloeg enkele dagen geleden terug door de Amerikaanse in lichtingendienst CIA te beschul digen van het veroorzaken van een koortsepidemie op Cuba Deze "biologische oorlogsvoe ring" zou ook de tabakoogst en de veestapel hebben aangetast. De laatste confrontatie tussen bei de landen speelde zich vorig jaar mei af toen twee Cubaanse vlieg tuigen een helicopter van de Amerikaanse kustwacht boven de Bahama-eilanden "ontvoer den". Enige dagen later heeft de Cubaanse regering toen zijn ex cuses gemaakt en verklaard dat deze incidenten in de toekomst niet meer zouden voorkomen MARSEILLE (APiAFP) In deze grot vond de Franse politie gisteren de lijken ran vijf mensen die op I S juli waren en! Jacques Massiè. de voormalige leider van de gaullistische ordedienst SAC Nog steeds is met duidelijk wat het motief voor de moord kan zijn geweest Vermoed wordt dat het behalve om een persoonlijke wraakoefening bin nen de leiding van de SAC ook gaat om voor de organisatie belastende documenten. Deze zouden in het bezit zijn geweest van Massic MOSKOU (AFP) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal binnenkort een ambassade ope nen in Moskou. Hiertoe is een ak koord gesloten tussen de PLO en de Sowjet-Unie. Dit is gisteren m de Russische hoofdstad vernomen. De sluiting van het akkoord is nog niet door een officiële Sowjet-bron be kendgemaakt, maar wel beves tigd door een vertegenwoordiger van de PLO in Moskou die giste ren een gesprek heeft gehad met buitenlandse correspondenten In beginsel zal in het najaar een "ambassade van de bezette ge bieden van Palestina" worden geopend m Moskou, aldus de Pa lestijnse vertegenwoordiger. Niet bekend is wie de PLO-am- bassadeur in Moskou wordt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13