Hartluchtbruggen uit nood geboren De filtersigaret op mannenmaat: Cijfers over hartluchtbruggen DEN HAAG (GPD) - Vorige maand kon het vijfja rig bestaan van de hartluchtbrug op Houston worden gevierd. Hoewel vele honderden Neder landers daar sedert 1976 werden geopereerd, is dit lustrum in stilte gepasseerd. Deze luchtbrug is, evenals de beide andere, steeds omstreden ge weest en officieel niet gewenst, maar uit pure noodzaak „afgedwongen". Maar het staat wel vast dat de hartluchtbruggen nog jaren zullen blijven werken. Het optreden van voorzitter Henk Fievet van de Neder landse Hartpatiënten Vereni ging en zijn medebestuurslo den heeft er in 1976 toe geleid dat de ziektekostenverzeke raars akkoord moesten gaan met het vergoeden van bui tenlandse operaties. Daarna volgden de hartluchtbruggen op Zwitserland (centrum Ge- nolier bij Geneve) en Londen (drie ziekenhuizen). Coördi natie van het geheel ge schiedt bij de Ziekenfonds raad in Amstelveen. Het bestaan van lange wachtlij sten leidde indertijd tot de uitweg van de luchtbruggen. Per jaar gaan nu tussen de 800 en de 900 hartpatiënten naar het buitenland, ooit is ongeveer de 1000 bereikt. Af gezien van schommelingen door incidenten stabiliseert zich het aantal reizende hart patiënten (met verwanten) zich de laatste tijd. Maar do capaciteit in eigen land is nog steeds onvoldoende. Het ministerie van volksge zondheid, de Tweede Kamer en de ziektekostenverzeke raars (die het in de praktijk voor het zeggen hebben) vin den dat de luchtbruggen zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Geschat wordt dat dit over een jaar of drie het geval zal kunnen zijn, maar dat hangt sterk af van de aantallen operaties die in eigen land kunnen worden gehaald. Schande „Het is eigenlijk een nationale schande zegt dr. C. W. v.d. Dool, medisch adviseur van de Ziekenfondsraad, die da gelijks zeer nauw met de coördinatie van de hartlucht bruggen heeft te maken. „Ne derland heeft de hoogste ope ratiecapaciteit van Europa, ter wereld bieden alleen de VS en Canada nog meer 'Mo gelijkheden. Maar toch is die capaciteit niet voldoende om in de behoefte te voorzien". Hoe groot is die behoefte dan? Al jaren lang leidt het cijfer 6000 operaties per jaar een geheel eigen leven. De laatste gegevens zijn zoals staatsse cretaris mevrouw Veder (volksgezondheid) najaar 1980 meedeelde aan de Twee de Kamer, opgebouwd rond om die 6000 als streefcijfer. Als dat juist is. zouden inder daad de luchtbruggen over driejaar kunnen verdwijnen. Per jaar groeien de operatiemo gelijkheden met 'ongeveer 10 procent. Vorig jaar werd de 4500 overschreden, dit jaar wordt gemikt op onmgeveer 5000 en zo vervolgens. Als het nieuwe centrum De Klok- kenberg, dat na vele proble men goed op gang lijkt te zijn, zich gunstig ontwikkelt en bovendien Eindhoven (Catharinaziekenhuis) be hoorlijke „produktie" gaat maken, is sprake van blijven de groei. Daar komt nog bij dat van rege ringszijde toestemming is ge geven ook een hartchirur- gisch centrum in het oostei\ van het land op te richten. Binnen een of twee jaar kan in Zwolle (ziekenhuizen Sop hia en De Weezenlanden) dit centrum van start gaan om naar een jaarcapaciteit van 400 tot 500 operaties toe te werken. Met Eindhoven en Breda mee en zonder proble men elders kan dan de fa meuze 6000 vrij snel in zicht komen. Geen uitbreiding Mede in dit vooruitzicht willen de officiële instanties dan ook geen veranderingen in de bestaande situatie van de luchtbruggen aanbrengen. Reeds jaren verzet de Neder landse Hartpatiënten Vereni ging zich om diverse redenen tegen de luchtbrug op Hous ton. Naar aanleiding van de kwestie met de Limburgse patiënt, die een kunsthart en vervolgens een ruilhart kreeg van de vermaarde hartchi rurg Denton Cooley, kwam deze wens opnieuw naar vo- De NHV heeft zowel het minis terie als de hoofdinspectie voor de volksgezondheid, de begeleidingscommissie hart- chirurgie Nederland (hoogste adviesorgaan op dit terrein) en de Ziekenfondsraad ge vraagd om een voorlopige stopzetting totdat de kwestie rondom de Limburgse pa tiënt is uitgezocht. Het minis terie heeft daartoe geen be voegdheid (staatssecretaris r Een hartoperatie: het wachten is op voldoende capaciteit in eigen land. Veder is overigens met vakantie) en de verzekeraars en begeleiders denken niet aan inwilliging van het ver zoek. Volgens NHV-voorzitter P. van Overveld zijn in de jaren 1977, 1978 en 1979 zeker to taal 30 patiënten niet geope reerd uit de VS teruggeko men. „Sommige van de te ruggekeerden zijn door onze bemiddeling in Nederland en in Londen daarna wel gehol pen". voegt hij.daaraan toe. Medisch adviseur Van den Dool noemt dit getal „uit de lucht gegrepen". Totaal komt er uit Houston ongeveer 1 procent niet geopereerd te rug, zegt hij. „Wij hébben klacht op klacht gedeponeerd bij de Zieken fondsraad", zegt Van Over veld, „over het feit dat veel patiënten tevergeefs gaan en ook hebben we gewézen op de meerdere kosten en de an dere nadelen als afstand en bezwaren van de verre reis, het feit dat Londen goedko per en dichterbij is. Maar het heeft niets geholpen en daar om hebben we in 1978 al ge zegd geen verantwoordelijk heid meer te willen dragen voor wat er in de VS ge beurt" ADVERTENTIE Van der Schaar Feit is inmiddels dat de NHV al jaren in onmin leeft met hart chirurg dr. P. van der Schaar, die in de loop der jaren met twee „gouden handdrukken" (totaal ruim een miljoen gul den) even zovele hartcentra verliet (Eindhoven en - De Klokkenberg) en steeds een omstreden figuur is geble ven. De NHV vindt dat Van der Schaar als begeleider (en de laatste jaren als enige coördinator van „Houston") te duur is, een extra kosten verhogend effect. Niettemin, zegt Van Overveld, de vrije keus van de patiën ten staat bij ons voorop. „Als iemand naar Houston wil, dan wijzen we hem de weg en lichten hem zo nodig voor, maar we dragen geen verant woordelijkheid". Hij hekelt ook het eigenmachtig optre den van Van der Schaar, die alles regelt en ook zijn hand tekening zet voor patiënten „die nergens op de wachtlijst staan". Al met al vindt de NHV-voor- zitter dat er op die manier op de Houstonluchtbrug onver antwoordelijk met patiënten wordt omgesprongen. Het gebeuren met de 36-jarige W. Meuffels uit Sittard (die in ja nuari samen met nog een pa tiënt uit Houston onverrich- terzake werd teruggezonden) was voor Van Overveld de druppel die de emmer deed overlopen en vandaar zijn verzoek. Maar ZFR-functionaris Van den Dool heeft geen enkele aanleiding om te klagen over welk van de drie luchtbrug gen ook. „Uit Houston ko men een of twee, misschien drie patiënten per jaar terug. Verschillen van inzicht tus sen cardiologen hier en daar kunnen een rol spelen, waar om zou men in de VS niet kri tisch mogen zijn, hoewel dat jammer is voor de betrokke nen", aldus de medisch advi seur van de Ziekenfonds raad: Brugge Van Overveld herinnert eraan dat enkele jaren geleden dank zij de NHV de lucht brug op Londen is gestart. Daar kan de capaciteit nog worden opgevoerd, stelt hij, en zijn de kosten lager. Bo vendien is er een overcapaci teit in het St. Jans Hospitaal in Brugge. „Prof. dr. P. J. H. Kuijpers, hartchirurg in Nij- 1 megen en voorzitter van ons medisch adviescollege, heeft de resultaten van dat hart- centrum bestudeerd en oor deelt dat de kwaliteit goed „Waarom dan", zo vraagt Van Overveld zich af, maken we geen gebruik van de moge lijkheden daar? Men moet daar inderdaad een eigen bij drage betalen, naar schatting 700 gulden, maar dat bedrag plaats ik dan wel tegenover de 2500 gulden die een ticket naar Houston kost. Boven dien worden in Brugge al pa tiënten uit Zeeuwsch-Vlaan deren geopereerd en kan de afhandeling van de financiële kwesties rechtstreeks met onze ziekenfondsen woiden gedaan. Er zijn vele miljoen op de hartoperaties te bespa ren en er moet toch bezui nigd worden?" In februari van dit jaar, toen de mogelijkheden in Brugge aan de orde kwamen liet de Zie kenfondsraad weten dat pa tiënten die daar willen wor den geopereerd er tenminste duizend gulden voor over moeten hebben. Bovendien moeten zij tevoren toestem ming vragen aan hun zieken fonds (dan wel particuliere verzekeraar). Die „eigen bij dragen" zijn niet terug te vor deren. Van den Dool zegt wel gevoelig te zijn voor de kosten, maar „we moeten ook de relatie tot de kwaliteit zijn". En de kwa liteit van de buitenlandse hartcentra, waarmee wordt gewerkt is goed. „We willen niet uitbreiden en er geen pa tiënten aan wagen. Boven dien moet worden bedacht •dat Brugge nog maar twee jaar in opbouw heeft, nog maar twee chirurgen bezit en drie operatiekamers, waar van er twee leeg staan". Volgens de medisch adviseur van de ZFR zijn tot dusver in Brugge alleen „eenvoudige gevallen" behandeld. Hij ver moedt ook dat de capaciteit in de toekomst vrij snel met Belgische patiënten gevuld zal zijn. Van den Dool vindt eigenlijk dat Nederlanders die capaciteit niet in beslag moeten nemen. „Wat we in Londen doen, is ethisch ge zien in feite al op het randje, omdat we als rijke Nederlan ders gebruik maken van voorzieningen die vele Engel sen niet kunnen betalen". Waarom is de kwaliteit van Brugge niet nader onder zocht? Van den Dool: „Daar over hebben de verzekeraars en de begeleidingscommissie zeer uitvoerig gesproken, maar dat heeft niet geresul teerd in een verzoek aan de begeleidingscommissie (waarin cardiologen en hart chirurgen zitten) om een na der onderzoek in te stellen, het werd niet opportuun ge vonden". Die beslissing betreurt Van den Dool, zo blijkt, want hij geeft toe dat de ZFR sterker zou staan als er wel een rapport over Brugge zou zijn. „Ik ben wel gevoelig voor de voorde len, zoals de afstand en het ontbreken van een taalbarriè re.' Maar daar staat nu een maal tegenover dat er geen uitbreiding ;gewenst is." In dit verband wordt bij de ZFR herinnerd aan de uit spraak van algemeen secreta- ris L. Marselis dat „het poli tiek en maatschappelijk on gewenst en onverkoopbaar is een vierde buitenlands cen trum in te schakelen". Toch zijn er Nederlanders in Brug ge geopereerd, maar dit was tot dusver mogelijk krach tens de speciale overeen komst die met België bestaat om ziekenhuisvoorzieningen voor Zeeuwsch-Vlamingen toegankelijk te doen maken. Getallen zijn echter niet be kend. Nieuw, 'n Filtersigaret op mannenmaat. Kort. Vol. En daardoor pittiger. 25 sigaretten-f3.25 DEN HAAG - De kosten voor een hartoperatie in een bui tenlands centrum lopen nog al uiteen en zijn vooral de laatste jaren als gevolg van valuta-schommelingen (vooral van de dollar en het Engelse pond) nogal geste gen, zeker wanneer men die vergelijkt met het voor Ne derland al ruim zeven jaar vastgestelde bedrag van f25.000. Dr. C. W. v.d. Dool, medisch adviseur van de Zieken fondsraad, verstrekte de volgende cijfers: Houston (VS) kost nu f37.000, Londen f23.000 en Genolier (Zwit serland) f28.000. Hierbij gaat het om gemiddelden, de kosten kunnen hoger wor den als er complicaties zijn en een patint langer moet blijven. In 1978 was Zwitser land het duurst, Londen het goedkoopst en zat Houston daar tussenin. Wat de cijfermatige ontwikke ling van de hartluchtbrug gen betreft, het begint in 1976 met 190 patiënten (voornamelijk Houston). In 1977 werden 731 patiënten in het buitenland geopereerd en in 1978 werd een hoogte punt bereikt met 1078. Het jaar 1979 gaf een daling te zien: 867, vorig jaar was er een stijging, tot 957, daarbij speelde onder andere het Klokkenbergconflict een rol. Dit jaar werden volgens de laatste stand (ongeveer tot en met eind juli) 573 patiën ten „uitgezonden": 102 naar Houston, 375 naar Genolier en 96 naar Londen, het to taal wordt mogelijk in 1981 dus iets hoger. Vorig jaar w aren de cijfers, uitgesplitst per luchtbrug: Houston 187, Londen 146, Genolier 538 en „overigen" (Frankrijk, West- Duitsland en de VS, inciden tele gevallen) 65. Tegenover de relatieve daling van aantallen patiënten naar het buitenland staat een sterke stijging van hart operaties in ons land: 1658 in 1975, 2095 in 1976, 1487 in 1977, 3092 in 1978 3945 in 1979 en ruim 4500 in 1980. Deze ontwikkeling heeft in elk geval de wachtlijsten in de meeste centra verkort. Bovendien is afgelopen voor jaar besloten een meldings plicht in te stellen. Hartcen tra moeten, als een deel van hun capaciteit tijdelijk on benut blijft, dit meiden aan de Ziekenfondsraad. Hier mee wil men voorkomen dat patiënten onnodig naar het buitenland gaan door het voeren van een centraal be leid. De verzekeraars hadden het liefst een centrale, landelij ke wachtlijst willen instel len. Daarvoor voelden de cardiologen echter niets, omdat ze dan niet meer zelf kunnen bepalen naar welk centrum hun patiënten gaan. De cardiologen, zo werd beargumenteerd, werken vaak al jaren samen met dezelfde centra en heb ben daarmee goede contac ten opgebouwd. Om in aanmerking te komen voor operatie in het buiten land moet een hartpatiënt over een medische verkla ring beschikken, die ver meldt dat hij niet binnen drie maanden in Nederland kan worden geopereerd. De ze patiënten worden dan wel eerst in Nederland onder zocht, waarna hun gegevens naar het betreffende buiten landse hartcentrum worden gestuurd. Dit laat dan weten of een patiënt in beginsel voor operatie wordt aan vaard.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12