LEIDSCH DAGBLAD Toch nieuwe haring CDA moet standpunt vandaag bepalen Ycties bepleit egen Franse imbassade Iran Bekentenissen in moordzaak vrediet voor I an Gelder Picasso's "gekaapt" Bedden inleveren ?DP en SDP vrijwel eens Rob van Nederland mag 2000 ton vissen Puffelen vrij op borgtocht To^et 1*1 kamsteeg ®<@)v-a-g Ad& leidsch dagblad DNDERDAG 30 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36536 >c1eur 6 Koopman jldredacteur AAM. Schuurmans •hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu W«eSnge<1 2311 BG LeOer Voor Mm «coWon CHERAN (AFP) - De raanse ajatollah Sadegh Chalchali, voormalig •ondreizend snelrechter ?n leider van de strijd te ren verdovende midde- en, heeft vandaag ver- daard dat de Franse am- Dassade in Teheran "ner gens toe dient" en de auto- ïteiten gevraagd maatre gelen te nemen. de madjlis (parlement) verklaar de Chalchali: "Deze ambassade lient nergens voor. Als de rege- ing geen besluit neemt over de- te zaak. zal het volk een besluit lemen. Wij verzoeken de autori- eiten van het land te vragen wat le ambassade van Frankrijk hier ioet". talchali voegde hier aan toe dat 3ani-Sadr, Radjavi (leider van de inks Moedjahidien-e-Chalq) en ïen aantal andere ballingen in Parijs samenzweren tegen de is- amitische republiek "terwijl wij ïen ambassade van Frankrijk lier hebben". Chalchali kwam net zijn eis een dag nadat Irans ïx-president Bani-Sadr naar Prankrïjk was gevlucht, waar au- .oriteiten hem politiek asiel ver eenden. ini-Sadr verklaarde in een vraag gesprek met de Britse krant "The Times", dat vandaag werd gepubliceerd, dat zijn balling schap in Parijs "zeer tijdelijk" zou zijn. Hij viel ajatollah Cho- meini aan wegens wat hij noem de de "schrikbarende rampen" in Iran. (Zie ook pagina 10). ELSEN (GPD) De twee be windvoerders bij Van Gelder Pa pier hebben van de banken op nieuw een krediet gekregen. Dit loopt volgens een woordvoerder van het papierconcern tot medio volgende week. Daarna zal we derom overleg over de financiële problemen worden gevoerd. „Wij leven nu van week tot week en zijn voorlopig weer even uit de problemen", aldus mr. M. Ol- gers, secretaris van de raad van bestuur. NEW YORK (AP) - Een vracht auto die 600 litho's van Picas so vervoerde van Kennedy Airport naar het centrum van New York is onderweg door onbekenden gekaapt. De litho's waren bestemd voor een kunsthandel in New York en hebben een totale waarde van meer dan een miljoen gulden. De wagen werd in de wijk Queens tot stoppen gedwon gen, waarna drie mannen er met de buit vandoor gingen. De chauffeur van de wagen werd als gijzelaar meegeno men maar werd drie uur later weer vrijgelaten. DEN HAAG/LEIDEN - Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksge zondheid) heeft een plan voor de vermindering van de ziekenhuisca paciteit in ons land met 4000 bedden nu aan de ziekenhuizen voorge legd. Het Diaconessenhuis in Leiden zal van de 300 bedden er drie moeten inleveren. De beddencapaciteit voor het Elizabethziekenhuis in lei derdorp die nu staat op 428 zal met 52 worden verminderd. Het zie kenhuis Rijnoord in Alphen a/d Rijn hoeft niet in te leveren. Zij be houden het beddenaantal van 150. ONN (Reuter/DPA) - De West- duitse regeringspartijen SPD (sociaal-democraten) en FDP (li beralen) hebben gisteravond laat hun beraadslagingen over bezui nigingen in de begroting voor 1982 afgesloten. Na afloop van de besprekingen deelde SPD-voor- zitter Willy Brandt mee dat het ontwerp voor de begroting voor 90 procent gereed is. Nog geen overeenstemming bestaat er r maatregelen ter versterking i de i ter 'olgens Brandt is overeengeko men in totaal 15,1 miljard mark (ongeveer 17 miljard gulden) te bezuinigingen. Het grootste deel daarvan moet komen uit beper king van de overheidsuitgaven. Iets warmer £onnig en vrij warm weer. Middag- emperaturen van 20 graden vlak aan ;ee tot 27 graden in het zuidoosten van iet land. Vannacht enkele mistbanken. Minimumtemperatuur omstreeks 12 traden. Matige oostelijke wind. De vooruitzichten tot en met maandag: ïerst perioden met zon en vrij warm, later enkele regen- of onweersbuien ge volgd door afkoeling. Dok elders in Europa blijft het morgen ttverwegend zonnig en warm. In Schot land mogelijk regen. Zeer warm is het in Spanje en Portugal met temperatu ren van 35 tot 40 graden. Later kans op r 21.32 uui twijk om PARIJS (ANP) - De 34-jarige Ro bert van Puffelen uit het Limburgse Brunssum heeft na bijna tien maanden voorar rest gisteravond de Santé-gevan- genié in Parijs verlaten. Hij is op borgtocht vrijge laten. Hij werd afgehaald door zijn vrouwen kin deren (foto). Van Puffelen wordt er door de Franse politie van verdacht zijn vrouw te hebben willen vermoor den door een bom in zijn auto te la ten ontploffen op het moment dat zij er alleen inzat. Zowel Van Puffe len als zijn vrouw, die de ont ploffing overleef de maar beide be nen verloor, heb ben dat steeds ontkend. Het proces tegen Van Puffelen moet nog worden gevoerd. DEN HAAG (GPD) - Het CDA zal vandaag een definitieve beslis sing nemen over de vorming van een kabinet met PvdA en D'66, zonder dat nieuwe onder handelingen over het voorlopig regeerakkoord hebben plaats gehad. De beslissende frac-- tievergadering begint vanmid dag omstreeks vier uur. Naar verwachting zal deze opnieuw tot diep in de nacht duren. Het CDA werd tot het nemen van een beslissing gedwongen door dat PvdA en D'66 niet bereid ble ken de onderhandelingen over de voorstellen van de informa teurs te heropenen. Beide frac ties vinden dat dit pakket „een definitief karakter" heeft. De christen-democraten beschou wen de voorstellen over de eco nomie, defensie en de zetelverde ling echter als onvoldoende. Het verzet van de fractie betreft de positie van de minima, de bezui nigingen, de plaatsing van nieu we kernwapens en de taakverde ling op het ministerie van onder wijs. Na een beraad van tien uur besloot de fractie - op voorstel van onderhandelaar Van Agt - gisterochtend vroeg heropening van het overleg op deze punten te eisen. De fractie legde echter ook vast dat een eventueel afwij zend besluit van PvdA en D'66 zou leiden tot een nieuw beraad. De CDA-fractie werd bijeengeroe pen nadat Van Agt in een ge sprek met de informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn te horen kreeg dat Den Uyl en Ter louw zijn voorstel hadden afge wezen. De informateurs vroegen hem daarop alsnog een definitief antwoord te geven op de door hen maandag gestelde vraag of het CDA een coalitie met PvdA en D'66 wenste. Van Agt zegde Staatsgreep DAKAR (AFP) - In de Westafri- kaanse staat Gambia heeft van nacht een staatsgreep plaatsge vonden. Dit heeft de radio van Gambia bekendgemaakt. toe zijn fractie de vraag voor te leggen. De opstelling van het CDA bete kent een nieuwe vertraging in de formatie. Tegen de verwachting in hebben de informateurs gis teravond niet hun eindverslag uitgebracht aan koningin Bea trix. In plaats daarvan brachten zij tussentijs verslag uit. Het eindverslag kan nu niet eerder dan morgen komen. In tegenstelling tot het CDA stem den de fracties van PvdA en D'66 dinsdag onvoorwaardelijk in met de voorstellen van de informa teurs. In hun brieven aan Van Agt legden zowel Den Uyl (PvdA) als Terlouw (D'66) hier ook de nadruk op. De informa teurs ontvingen de hele briefwis seling slechts in kopievorm. Den Uyl wijst in zijn brief op de verklaring van de informateurs dat verder onderhandelen niet tot betere resultaten zou leiden. Heropening „berooft de besluit vorming tot dusver van haar be tekenis", schrijft Den Uyl. „Ik laat er ook geen twijfel over be staan dat hetgeen in de voorlig gende teksten is vastgelegd de grenzen aangeeft waartoe de PvdA in redelijkheid kan gaan". Terlouw nam „met verwondering" kennis van de brief waarin Van Agt om nieuwe onderhandelin gen vroeg. „Een vraag van gelij ke strekking hebt u de heer Den Uyl en mij mondeling voorge legd in onze bijeenkomst met dc informateurs van maandag jl. O.a. op grond van de daarop ge volgde gedachten wisseling zijn de informateurs tot het stand punt gekomen dat alle marges over en weer definitief zijn vast gesteld," schrijft Terlouw. °w' \o1°l Geversstraat 30, Oegstgeest. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vissers kunnen op zeer korte termijn beginnen met het vangen van 2000 ton haring ten westen van Schotland. De Europese Commissie heeft hieraan haar goedkeuring gehecht. Een definitieve goedkeuring moet nog komen van de EG-ministerraad. Dat heeft het ministerie van land bouw en visserij gisteren be kendgemaakt. Het groene licht van de commissie komt na een dringend verzoek hiertoe van mi nister Braks (landbouw en visse rij). Deze had na de zitting van de visserijraad afgelopen maandag in Brussel de commissie ge vraagd haar oordeel te geven over het Nederlandse plan om ten westen van Schotland 3000 ton haring te gaan vangen. Dat zou moeten gebeuren in de pe riode van 1 augustus tot 29 sep tember. De commissie heeft nu tweederde van dit plan goedge- keurd. Voordat de Nederlandse vloot kan uitvaren, moet er eerst overleg worden gevoerd met de visserij bedrijven om de administratieve rompslomp te regelen. Als dat is gebeurd, kunnen de vissers op zeer korte termijn met de vangst van de toegestane hoeveelheid haring beginnen. Het Nederlandse plan voor de ha ringvangst werd afgelopen maandag overhandigd aan dc Europese visserij-commissaris George Kontogeorgis. Deze heeft, naar in EG-kringen ver luidt, alle lidstaten gevraagd niet meer te vissen dan tweederde van de hoeveelheid haring die de Europese Commissie voor de di verse EG-landen heeft voorge steld. In diplomatieke kringen in Brussel werd gisteren vernomen dat West-Duitsland daar niet mee ak koord zal gaan. Dit land zou de volle honderd procent van zijn "portie" haring willen vangen. Volgens de oorspronkelijke plan- Bedorven haring doodt zeehondje PIETERBUREN (GPD) - In de zeehondencrèche in Pie- terburen is een jong zeehond je gestorven na het eten van bedorven haring. De andere (tien) zeehonden hebben op dne na ernstige vergiftigings verschijnselen opgelopen. De uit Denemarken afkomstige haring had bij de zeehon dencrèche in Bremerhaven drie dode zeehonden en ze ventien zieke dieren tot ge volg. De haring - bijna tien ton ter waarde van 20 000 gul den - is afgekeurd. TNO in IJ- muiden stelt een onderzoek naar het bederf van de haring in. Vermoedelijk komen de stoffen hystanine en kadave- rine, die een bepaald type be derf veroorzaken, in de ha ring voor. Het bederf van de haring is maar moeilijk te herkennen, omdat het een uiterst gering afwijkend geurtje betreft. Volgens ingenieur Houving van TNO in IJmuiden kun nen bij een te hoge dosis van deze stoften ook mensen ziekteverschijnselen krijgen, zoals evenwichtstoornissen, misselijkheid en diarree. Toch hoeft de consument van haring zich geen zorgen te maken De stoften komen niet in Nederlandse hanng voor. zo zegt Houving, omdat de haring hier anders wordt verwerkt. nen zou West-Duitsland ten wes ten van Schotland in totaal 6150 ton haring mogen vangen. Frankrijk 1000 ton, Ierland 7850 ton en Groot-Brittannie 37.000 ton. Nederland was met de door de Eu ropese Commissie voorgestelde totale haringvangst niet tevre den Het wil zestien procent van de haringvangst, terwijl de voor Nederland voorgestelde vangst (dc 9000 ton die ons land na 1 ok tober waarschijnlijk nog in de Noordzee mag vissen, meegere kend) nu op ongeveer negen pro cent uitkomt. In de brief aan de Nederlandse re gering heeft de commissie nog eens bevestigd wat ze al eerder had meegedeeld: tweemaal per week moet aan Brussel worden gemeld hoeveel haring er is ge vangen. 18 PAGINA'S Di-day: geestdrift kent geen grenzen Japans dagboek van Dolly Dots Minder garanties op hypotheken Reagan: onverwachte steun van Congres In Frankrijk MARSEILLE (AFP) De vijf leden van de groep die ver dacht wordt van de moordpartij op een politie-inspec- teur en vijf anderen in het Franse dorp Auriol hebben schuld bekend, zo is vandaag uit betrouwbare bron in Marseille vernomen. De 31-jarige onderwijzer Jean-Bruno Finochietti had vorige week al een bekentenis afgelegd. Dc namen van de overige vier leden van de groep zijn nog niet vrijgegeven. De affaire, die in Frankrijk veel beroering heeft veroorzaakt, is bekend geworden als de "moordpartij van Aunol". genoemd naar het dorpje in de Franse Provence waar in de nacht van 18 op 19 juli van dit jaar inspecteur van politie Jacques Massie in zijn woning door een groep van vyf man - in de Franse pers wordt gesproken van een "comman do"' - om het leven werd gebracht Het commando slachtte tevens met messen en ijzeren staven vijf anderen af. de vrouw van Massie, zijn zoon van acht jaar, zijn schoonouders cn een vriend van de familie. Het verminkte lijk van Massie werd enkele dagen later gevonden. Het was begraven in het dorre heuvelland achter Marseille. De lijken van de overige slachtoffers zijn nog steeds niet terecht. Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste CiUJtdLiiL'flJIl'.IJJUJULK Wilt u mij nu rru.U cn noteren ns bonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v p. bon ingevuld in een open enveloppe ionder postzegel opsturen naar Letdsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1