LEIDSCH ill DAGBLAD Kabinet aan zijden draad Bani-Sadr: politie! asiel in Frankrijk Reclamefilmpje verboden Dode bij rellen in Liverpool Charles9 bruiloft brengt Britten in uit- bundige feestroes Duizenden slachtoffers bij aardbeving in Iran CDA verwerpt opnieuw voorstellen informateurs ifOENSDAG 29 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36535 kedeur G Koopman WrtS^I DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN -JSES: Tekst duidelijk op schuine vlak ARNHEM (GPD) - Het recla mefilmpje bij de Sterspot over de langspeelplaat „Alle 20 schuin" van de platen maatschappij Arcade mag niet meer worden vertoond. De Reclameraad in Haarlem heeft dit verboden na een klacht van de Arnhemse stichting Superman, die zich bezighoudt met mannene- mancipatie. Onder de reclamekreet „Een plaat die staat" lanceerde Ar cade kortgeleden een lang- speler, waarop 20 Nederland se artiesten liedjes zingen met teksten waarin onmis kenbaar toespelingen wor den gemaakt op sex. De plaats sloeg in als een (sext- bom.' De verkoopcijfers lo gen er niet om en twee num mers van de plaat staan al ge ruime tijd hoog genoteerd in de nationale hitparade. De stichting Superman diende een klacht in tegen de bege leidende film waarin - zo staat in de klacht - "op plat vloerse wijze kreten worden gebruikt". Vooral de beelden, waarin een opdringerig heer schap bij een fraaie dame in een diep uitgesneden decol leté loert, stuitte de stichting danig tegen de borst. De Reclameraad achtte het filmpje in strijd met de goede smaak, omdat tekst, film en muziek duidelijk op „het schuine vlak" zitten. TEHERAN (AFP/DPA) Bij de zware aardbeving die gisteravond het zuidoosten van Iran trof zouden vier- tot vijfduizend mensen zijn omgekomen en velen gewond. Dit heeft de gouverneur van de getrof fen provincie verklaard. Minstens vijf dorpen zijn totaal verwoest. In de provinciehoofdstad Kerman heeft men inmiddels veertig doden geborgen. Het epicen trum van de beving, die een kracht van 6,9 tot 7 op de schaal van Richter aangaf, lag 50 km oostelijk van Kerman. De gouverneur verklaarde dat reddingsoperaties met steun van dc luchtmacht inmiddels in volle gang zijn. De schade is enorm. Het officiële Iraanse nieuwsagentschap Pars maakte bekend, dat meer dan vijftig artsen met vliegtuigen naar het getroffen gebied zijn over gebracht. Iran vraagt om uitlevering TEHERAN/PARIJS (AFP/Reuter) De afgezette en in zijn land gezochte president van Iran, Abolhassan Bani- Sadr, is vandaag naar Frankrijk gevlucht. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde enkele uren na dat Bani-Sadr op de Franse luchtmachtbasis Evreux, bij Pa rijs, was gearriveerd, dat Iran de uitlevering van de oud-president eist. "Hij wordt door de justitie ge zocht", aldus de woordvoerder. Bani-Sadr verdween vorige maand in Iran nadat het parlement hem politiek onbekwaam had ver klaard. Dit maakte voor ajatollah Chomeini. de revolutionaire geestelijk leider van Iran de weg vrij de president te ontslaan. Geen politiek Enkele uren nadat de Iraanse oud president op Evreux was geland en om politiek asiel had verzocht zei het Franse ministerie van bui tenlandse zaken dat het verzoek van Bani-Sadr was ingewilligd. Hieraan werd toegevoegd dat de oud-president van Iran in Frank rijk mag blijven "op de uitdruk kelijke voorwaarde dat hij zich niet zal bezighouden met politie ke activiteit zolang hij op Frans grondgebied is". Kaping Zonnig weer Zonnig weer met middagtemperatu- ren van 18 graden vlak aan zee tot 24 graden in Brabant en Limburg. Mini mumtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige noordwesten wind. De vooruitzichten tot en met zondag zijn gunstig. In het weekeinde kan de tcmpeipt'.-ur oplopen tot 25 graden, maar e; is ook kans op onweer. Warm tot zeer warm is het ook elders in Europa. Alleen in West-Duitsland morgen mogelijk nog wat regen. Kans op onweer in Zuid- en Midden-Frank rijk, Spanje en Portugal, waar middag- temperaturen van 30 tot 40 graden zijn te verwachten. 30 Juli Het Iraanse persbureau Pars heeft gemeld dat gisteravond een vliegtuig van de Iraanse lucht macht is gekaapt. Het bureau sprak in dit verband niet van de vlucht van oud-president Bani- Sadr naar Frankrijk. Pars zei ook dat Iraanse gevechts vliegtuigen hadden getracht het gekaapte vliegtuig te onder scheppen, maar dat zij daar bin nen het Iraanse luchtruim mei in waren geslaagd. Volgens het persbureau was het gekaapte toestel eerst naar Cy prus en Athene gevlogen om ver volgens koers te zetten naar Ita lië. Het werd bestuurd door een voormalige particuliere piloot Bani-Sadr in Frankrijk sprek met verslaggevers. van dc ex-sjah. die - aldus Pars in januari 1979 de afgezette heerser naar Cairo bracht en daarna met zijn vliegtuig naar Iran was teruggekeerd. De vier leden van de bemanning van de Boeing waarmee de oud president naar Frankrijk is uitge weken hebben tegenover de Franse autoriteiten verklaard dat zij onder bedreiging waren ge dwongen naar Frankryk te vliegen. De vier militairen hebben toestem ming gevraagd zo snel mogelijk naar Iran terug te keren. LONDEN (Reuter) - De Britse kroonprins Charles en Lady Diana Spencer zijn vanmor gen in de St. Paul's kathe draal getrouwd. Een ernstig klinkende prins en eer lijk geemotioneerde lichte- Lady lij*. yetrmunufitrtrrutr buu y Diana gaven elkaar het ja woord en schoven de ringen aan eikaars vingers. De Britse hoofdstad was van morgen in feestroes ont waakt. Duizenden koningsgezinden hadden bezit genomen van de straten die de route vormen van het Buckinghampaleis naar de St. Paul's-kathe- draal, waar 2500 gasten ge tuige waren van dit huwelijk. Tegen half twaalf zette de stoet van open koetsen met naaste familieleden van prins Char les zich bij het paleis in bewe ging. Deze werd geopend door die met koningin Eliza beth en prins Philip. In de laatste koets zat de bruide gom, gekleed in het gala-uni form van de koninklijke ma rine. Om even over half twaalf ver trok in de glazen koets de bn.id vanaf Clarence House, de residentie ran de konin gin-moeder. Zij werd verge zeld door haar vader de Earl Spencer. Haar bruidstoilet, een goed be waard geheim tot op het mo ment dat zij in de glazen koets verscheen, was gemaakt van ivoorkleurige taftzijde, bestikt met paarlemoer en een kraag van Brussels kant. Met de plooisels en stroken en de bijna acht meter lange bruidssluier hield Lady Dia na de traditie in ere door iets ouds te dragen (kant), iets nieuws, speciaal voor deze ge legenheid gesponnen zijde, en iets geleends. een tiara uit de Spencercollectie Ook droeg de bruid traditiegetrouw iets blauws: een kleine blauwe strik u'as aan haar ceintuur vastgemaakt. Als tweede 'geluksbrenger' was een klein gouden hoefijzer met witte diamantjes in de jurk geborduurd. DEN HAAG (GPD) - De vorming van een nieuw kabinet van CDA, PvdA en D'66 is opnieuw uiterst twijfelach tig geworden nu een meerderheid van de CDA-fractie vannacht de laatste voorstellen van de informateurs heeft verworpen. De christendemocraten eisen nieuwe onderhandelingen over het sociaal-economisch beleid, de kernwapens en de taakverdeling op het ministerie van onderwijs. Maar de informateurs en de onderhandelaars van PvdA en D'66 hebben al tot twee keer toe laten weten daar niets voor te voelen. over de inkomens, de matiging en de koopkracht van de mini ma. Dit overleg mag. wat het CDA betreft, ook plaatsvinden tijdens de formatie. Eerder op.de dag had Terlouw (D'66) gezegd dat een „neen" van het CDA deze informatiepoging zou doen stranden. Volgens Den Uyl (PvdA) zou een negatieve beslissing van het CDA moeten leiden tot een paar „zeer pijnlijke herwaarderin gen". (Zie ook pagina 7) De opstelling van het CDA kwam niet geheel onverwacht voor de toekomstige coalitiepartners. Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) hielden gisteren al reke ning met deze mogelijkheid. Een prominent PvdA-kamerlid zei ronduit dat de voorstellen alleen zouden zijn aanvaard als Van Agt ze echt had verdedigd. Overigens willen PvdA en D'66 pas officieel reageren zodra zij de aangekon digde brief van het CDA hebben ontvangen. Ongeveer vijftien CDA'ers wezen na het tien uur durende fractie- beraad een voorstel van onder handelaar Van Agt van de hand om de eis van 23 juli (nieuwe on derhandelingen) te herhalen. Ruim dertig CDA'ers stemden in met dit voornemen. Op zijn pers conferentie na afloop van het be raad herhaalde Van Agt letterlijk de tekst van de brief van vorige week. Hij zei dat „het CDA de pogingen het kabinet te vormen wil voort zetten door in nadere onderhan delingen enkele zaken anders te regelen". Hij kondigde aan de onderhandelaars van PvdA en D'66 te vragen de gesprekken te hervatten. Vorige weck had zo wel Den Uyl als Terlouw deze wens afgewezen. Gebeurt dat nu opnieuw, dan wil Van Agt eerst weer zijn fractie raadplegen, vóór hij verdere stappen onder neemt. De CDA-leider bevestigde dat hij het voorlopige akkoord niet had verdedigd in de fractie. Boven dien gaf hij toe dat hij de voor stellen van de informateurs gis termiddag had gepresenteerd met de woorden: „Hier ligt het. Ik voel er niet zoveel voor". Van Agt zei dat de fractie vooral ge stoken was doordat de andere onderhandelaars hadden gewei gerd opnieuw te onderhandelen. Daarnaast was niet voldoende aan de eisen van de fractie tege moetgekomen. Onder de vijftien Kamerleden die het voorstel van Van Agt afwe zen bevonden zich onder ande ren minister De Ruiter, staatsse cretaris Kraaijeveld-Wouters en staatssecretaris De Graaf. Verder stemden de vroegere „loyalis ten" H. de Boer, Van Houwclin- gen, Fabcr, De Kwaadsteniet, Beinema (allen voormalige AR- P'ers) en Dijkman (oud-KVP) te gen. Wijzigingen Van Agt liet weten dat slechts „een klein aantal" van deze tegen stemmers de voorstellen zonder meer had willen aanvaarden. „Enkelen" vonden dat dc gewen ste wijzigingen pas tijdens de formatie aan de orde moesten komen. Het „neen, tenzij van de CDA fractie voldoet niet aan het ver langen van de informateurs. Zij verwachten „definitief ant woord". De CDA-fractie heeft twee van de eerdere bezwaren tegen de voor stellen inmiddels voor een groot deel ingeslikt. Zo gaat de fractie nu akkoord met de nieuwe taak verdeling tussen sociale zaken en economische zaken, waarbij Terlouw op economische zaken verantwoordelijk blijft voor dc integratie van het gehele sociaal- economische beleid. De fractie acht het voorts niet lan ger dringend noodzakelijk dat de president van De Nederlandsche Bank, dr. Zijlstra. SER-voorzit- ter De Pous en vertegenwoordi gers van de sociale partners be trokken worden bij het overleg 18 PAGINA'S "Klassieke" zege van Ad Wijnands Ruzie verenigingen over hartluchtbrug Ook Bonn in ban van bezuinigingen Nederlander geeft weer minder uit PAGINA 19 LIVERPOOL(AP) - Bij rel len in de Liverpoolse wijk Toxteth is gisteravond een 23-jarige man aange reden dóór een politieau to. De man liep daarbij zeer ernstige verwondin gen op en overleed van morgen vroeg. Voor de derde achtereenvolgende nacht kwam het in Liverpool tot een treffen tussen de politie en jongeren. Tweehonderd jonge zwarten en blanken raakten slaags met de politie. De jonge ren bekogelden de honderden politiemannen met stenen en benzinebommen. Auto's en een opslagplaats van au tobanden werden in brand gesto ken en van bouwmaterialen werd een barricade opgericht Een politiewoordvoerder deelde mee, dat ondanks de bescher mende uitrusting. 21 agenten ge wond raakten. Ook onder de jon geren heeft een onbekend aantal verwondingen opgelopen. De politie had twee uur nodig om de rust in de wijk te herstellen. Negen personen zyn gearres teerd. Agressieve reebok - Enige toeris ten uit Koog aan de Zaan zyn gis teren in het Deolcrwoud op de Veluwe verwond door een agres sieve reebok Een van hen had het dier, dat achter een raster stond, bevrijd. De bok was daar achter gezet omdat hij in het verleden door mensen was ge voed en nu aan zyn soortgenoten moest wennen. Zodra het dier bevrijd was viel het de omstan ders aan. Ook ander personen, die later het pad van het dier kruisten werden aangevallen. De bok zal worden afgeschoten. LEIDSCH Als u nu eer abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu r Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S vp. bon mgevutd m een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLerdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1