LEIDSCH DAGBLAD Partijen blij ven verdeeld 'Linkshandig kind moet weer rechts schrijven' Opbrengst landbouw dit jaar nog lager Reagan vraagt om steun Zelfs in de slaap nog aan het paalzitten... Westduitse regering: 20 miljard bezuinigen CDA moet knoop doorbakken Vanavond valt beslissing Hilleg veroordeeld Auto in sloot: 2 doden 40$ Nogmaals onrust in Liverpool ui/* DINSDAG 28 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART I860 36534 Directeur G Koopman 8t/eau Wée 1 ;Dr DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Carina Koetsier, die zaterdagavond in het Ooster- duinsemeer bij Noordwijkerhout het wereldrecord paalzitten voor vrouwen op haar naam zette, kon er maar geen genoeg van krijgen. Ruim 81 en een half uur bracht ze in weer en wind door op haar paal, soms met een deken om zich heen geslagen tegen de kou. Om tien uur 's avonds verliet ze haar stekkie, zakte meteen door haar benen en werd door haar ouders naar huis in Katwijk vervoerd, om snel onder de wol te kunnen kruipen. Een paar uur later hoorde haar vader een gerucht in de badkamer. Voor de kapspiegel zat een slapende Corina, met haar voeten hoog opge trokken en gewikkeld in een deken op een krukje. De nieuwe recordhoudster is een erkend slaapwandelaarster en kon ook in haar dromen het paalzitten niet vergeten. ENSCHEDE (GPD) - Linkshandi ge kinderen moeten op school net als vroeger weer met de rech terhand leren schrijven. Tot die conclusie komen twee psycholo gen in een artikel over linkshan digheid dat onlangs in het week blad Intermediar werd gepubli ceerd. Volgens hen is het toestaan van linkshandig schrijven, dat de af gelopen dertig jaar in het lager onderwijs regel is geworden, een dubieuze vorm van tolerantie. omdat het kind dan gedwongen wordt bewegingen te maken die strijdig zijn met het bewegings patroon van de linkerhand. Tun belangrijkste argument tegen het toestaan van linkshandig schrijven is dat de kinderen op school moeten leren zich te be wegen in een wereld die nage noeg geheel is afgestemd op rechtshandige mensen. Bijna al le gereedschappen en gebruiks voorwerpen zijn afgestemd op rechtshandig HnU «.-<- schrift is volgens de beide psy chologen geent op de bewegings mogelijkheden van de rechter hand. De vrees dat linkshandige kinde ren die rechts moeten leren schrijven, daarvan gaan stotte ren of bedplassen berust op een fabeltje. In incidentele gevallen waarin dergelijke stoornissen zich hebben voorgedaan, moet de oorzaak worden gezocht in een onpedagogische aanpak van het probleem Als gevolg van de in de laatste der tig jaar gegroeide onderwijsprak tijk is het aantal linkshandig geo- riènteerde mensen sterk geste gen Volgens Amerikaanse sta tistieken van 2 procent in 1930 tot 12 procent in 1980. Andere onderzoeken wijzen uit dat 66 procent van de bevolking rechts handig is. 4 procent uitgespro ken linkshandig en 30 procent, afhankelijk van het soort hande ling. links dan wel rechtshandig. BONN (DPA/Reuter) - De West duitse bondskanselier Helmut Schmidt wil op de begroting voor volgend jaar twintig miljard mark bezuinigen. De partij van Schmidt, de SPD. en haar coalitiegenote de FDP zijn over de begrotingsvoorstellen in onderhandeling gegaan. Men tracht daar morgen overeen stemming over te bereiken. De FDP wil bezuinigingen van ze ventien miljard mark en heeft een loonstop van zes maanden voorgesteld, evenals verlaging van de werkloosheidsuitkerin gen. De Westduitse minister van finan ciën. Hans Matthófer (SPD) waarschuwde zijn partijgenoten dat het bereiken van overeen stemming met de FDP moeilijk zal zijn. Ook liet hij weten tegen verlaging van de werkloosheids uitkeringen te zijn. DE SDP wil de bezuinigingen zoe ken in verhoging van de indirec te belastingen en afschaffing van verscheidene fiscale aftrekpos ten. Ook willen de sociaal-demo craten de defensie-uitgaven knotten. Maar daar zijn de libera len weer hevig tegen gekant. D'66-fractievoorziller Jan Terlouw werd vannacht door de wachtende journalisten met vragen bestookt, toen het overleg tussen de informateurs en de fractie-leiders eindelijk was afgelopen. DEN HAAG (GPD)- De onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 zijn het gisteravond niet eens geworden over de conclusies van de informateurs. Terwijl Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) uitermate tevreden waren over het bereikte resultaat, heeft CDA-leider Van Agt laten weten de eindconclusies van de informateurs niet in zijn fractie te zullen verdedigen. om de zetelverdeling. Zo zijn Den Uyl en Terlouw akkoord ge gaan met de nadere uitleg over de positie van de minister van so ciale zaken en werkgelegenheid. Over de exacte taakafbakening zal echter pas tijdens de formatie en het constituerend beraad overeenstemming mogelijk zijn. De gesprekken lussen de drie on derhandelaars en de informa teurs werden gistermiddag pas met enkele uren vetraging her vat. Ze duurden - met onderbre kingen - tot rond één uur 's nachts. De informateurs hebben de onder handelaars gevraagd uiterlijk vanavond het oordeel van de fractie mee te delen. Dat zal een positief antwoord zijn van de kant van PvdA en D'66. Aan de hand van de ontvangen antwoor den zullen de informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn hun eindverslag aan koningin Beatrix opstellen. Zn ontvangt dit morgenavond, na haar terug keer van de bruiloft in Londen. DEN HAAG (ANP) - De arbeidsopbrengsten in de akker bouw en op de weidebedrij ven zijn dit jaar hoger, die van de landbouwbedrijven met intensieve veehouderij lager. Dat blijkt uit de ramingen van het Landbouw-Econo- misch Instituut (LEI) over het produktiejaar '80/'81. Het inkomen van de Nederlandse landbouw als geheel om nier <maar ">nder de tuinbouw), dat in 1979/'80 met niet minder dan 15 procent omlaag ging, daalde in 1980/'81 met nog eens 3 procent. Voor zwendel met vakantiehuisjes In Noordwijk (Van één c verslaggevers) ARNHEM'HILLEGOM - De rechtbank in Arnhem heeft dins dag de 41-jarige G. G. uit Hille- gom wegens zwendel met Spaan se vakantiehuizen veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. De officier van justitie eiste een twee keer zo ho ge straf. G. verkocht onder de firmanaam "Micasa" op papier zogenaamd te koop staande huizen aan de Spaanse kust. Veel van deze wo ningen waren niet eens zijn ei gendom. Hij benadeelde op deze wijze tenminste 13. vooral gepen sioneerde. landgenoten voor in totaal ruim 1,2 miljoen gulden. De Hillegommer werd in maart in Den Bosch aangehouden. Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur rond 13 graden, middagtempe- raturen van 18 graden aan zee tot onge veer 23 graden in het zuidoosten van het land. Matige, aan de kust vrij krachtige wind uit west tot zuidwest. De vooruitzichten tot en met zondag zijn hetzelfde. Ook elders in Europa is het vrijwel overal warm en droog. Alleen in noord-Zweden, Finland en op de Britse eilanden hier en daar regen. Warm tot zeer warm en zonnig Is het in Frank rijk, Spanje, Portugal, Italië en de Bal kan. In Frankrijk, Spanje en Portugal later kans op. onweer. 29 juli; Zon op 5.56, onder 21.36 uur, maan op 3.53, onder 20.25 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.22 en 14.55 uur, laagwater om 10.28 en 22.59 uur. Het ziet er echter volgens het LEI wel naar uit dat in het lopende jaar 1981/'82 enig herstel zal op treden, vooral in de melkveehou derij. Dat herstel zal dan in de eerste plaats te danken zijn aan de hogere EG-prijzen voor diver se landbouwprodukten, Voor de tuinbouw raamt het LEI voor 1980/'81 een duidelijk her stel van de arbeidsopbrengsten op de glasgroentebedrijven, maar een verdere achteruitgang op de glasbloemenbedrijven en bij de meeste andere groepen be drijven. De fruitteelt zal echter, na de slech te resultaten van vorige jaren, een flink herstel te zien geven (In 1980/'81 wel te verstaan: de enorme nachtvorstschade van voorjaar 1981 is in dit landbouw- economisch bericht nog niet aan de orde, zie pagina 12). De arbeidsopbrengst is de belo ning die de agrarische onderne mer ontvangt voor handarbeid, bedrijfsleiding en ondernemer schap samen. Die beloning is, volgens de raming van het LEI. in 1980/ 81 op de grote weidebe- drijven gestegen van gemiddeld 24.100 tot gemiddeld 28.000 gul den. op de kleine weidebedrijvcn van 9.700 tot 11.000 gulden. Op de grote akkerbouwbedrijven steeg de gemiddelde arbeidsop brengst van 32.400 tot 47.000, op de kleine akkerbouwbedrijven van 14.100 tot 16.000 gulden Op de grote gemengde bedrijven daalde deze beloning van 22.900 tot 10.000 gulden, terwijl ze op de kleine gemengde bedrijven zelfs achteruit ging van 5.500 tot en verlies van 2.000 gulden Nederland, aldus het Landbouw- Economisch bericht, had in 1980 ongeveer 145.000 land- en tuin bouwbedrijven. waarvan bijna 26.000 part-time. De laatste vijf jaar is het aantal met 2,2 procent per jaar gedaald Het aantal vaste agrarische ar beidskrachten nam in de tweede helft van de jaren zeventig met twee procent per jaar af tot bijna 260.000, van wie 70.000 vrouwe lijke in 1980. Het grootst was de daling bij de meewerkende zoons (4.5 procent per jaar), het kleinst bij de werknemers (1.1 procent per jaar). Dat laatste hangt ten dele samen met de uit breiding van het aantal werkne mers op glastuinbouwbedrijven. NOORDWIJK - Twee Lcidenaren, 21 en 23 jaar oud, zijn vanmorgen vroeg in Noordwijk door ver drinking om het leven gekomen. De politic van Noordwijk trof de slachtoffers aan in een auto. De auto lag gekanteld in een sloot langs de Beeklaan. nabij de oprit van de provinciale weg Den Haag-Haarlem. De Noordwijkse politie, die werd gewaarschuwd door een voorbij ganger. was te laat ter plaatse om nog hulp te kunnen bieden. Ver moed wordt dat de auto in een slip is geraakt. De voornaamste knelpunten zijn onderwijs en defensie, terwijl het CDA ook de sociaal-economi sche voorstellen afwijst. Den Uyl en Terlouw hebben na af loop van het beraad meegedeeld dat zij de voorstellen van de in formateurs wel in hun fracties zullen verdedigen. Van Agt vol stond slechts met de toezegging dat hij ze in zyn fractie zou ..be spreken". Terlouw deelde van nacht mee dat hij nu tevreden is met de voorstellen. Een week ge leden weigerde hij nog om het akkoord voor zijn rekening te ne- Informateur Lubbers zei vanoch tend in een toelichting op de laat ste conclusies dat de fracties nu hun definitieve oordeel moeten geven. "Niet omdat wij dat alleen uitmaken, maar omdat wij vanaf het begin vaart in de informatie hebben willen houden. De moei lijke economische situatie vraagt om een missionair kabinet", zei hy. De informateurs hebben afgezien van een voorstel over de taakver deling tussen de PvdA-minister van onderwijs en de beide CDA- staatssecretarissen. „Ons is ge bleken dat hierover geen volledi ge overeenstemming tussen de fractievoorzitters bestaat. Dit resteert dus als een hangpunt", aldus de brief van de informa- teurs. De defensieparagraaf willen de in formateurs niet aanpassen. Zij beschouwen hun oorspronkelij ke tekst als „het best denkbare (en ook werkbare) compromis" in deze zaak. De argumentatie van het CDA. waarbij deze frac tie een definitieve beslissingsda- tum over de kernraketten in het akkoord wil laten opnemen, noe men de informateurs „niet sterk." Geen oplossing De sociaal-economische problema tiek is geen stap dichter bij een oplossing gekomen. Ook de na dere brief van de informateurs van gisteren heeft CDA-onder- handelaar Van Agt niet tot ande re gedachten gebracht. Hij vindt dat het kabinet in de komende jaren meer moet bezuinigen. Daarnaast moet elke koop krachtgarantie voor de minima vervallen. De brief van de infor mateurs kwam het CDA op deze punten nauwelijks tegemoet. De informateurs hebben overigens wel overeenstemming bereikt over de overige problemen rond- 14 PAGINA'S Thatcher bestrijdt jeugdwerkloosheid verpen Raketten In hun eindvoorstellen de informateurs de w CDA om vast te leggen dat in 1983 een besluit wordt genomen over de plaatsing van kruisraket ten. Zij noemen hun eigen voor stel (een beslissing wanneer het verloop of de uitkomst van de wapenbeheersingsonderhande- lingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie dat nood zakelijk maken) „de best denk bare. maar ook meest tekst". Uitvoerig verdedigen de informa teurs de voetnoot bij de pro gramtekst, waarin de PvdA aan kondigt dat een eventueel posi tief rakettenbesluit haar te zijner tijd een kabinetscrisis waard is Ze noemen die voetnoot, waarte gen de CDA-fractie bezwaar heeft gemaakt, „een logisch on derdeel van het compromis Dat de PvdA met de voetnoot eer „ingebouwde tijdbom" onder het kabinet legt erkennen de in formateurs Ze spreken echter tegen dat dit „minder fraai" zou zyn. LIVERPOOL (AP) - In de wyk Toxteth in Liverpool is het voor de tweede achtereenvolgende nacht tot een treffen gekomen tussen jongeren en de politie De ongeregeldheden duurden tot diep in de na* ht rkbare De politie verklaarde dat by de ge vechten twintig politiemannen verwondingen hadden opgelo pen. maar dat de gewelddadighe den op kleine schaal plaatsvon den. Verscheidene personen zyn gearresteerd. BESTAND GESCHONDEN - Het bestand aan de zuidgrens van Li banon is vandaag voor de vijfde maal geschonden. Vanuit Pale stijnse stellingen werden tot tweemaal toe raketten afgevuurd op de christelijke enclave van majoor Haddad Amerikaans krediet voor Polen WASHINGTON (AP) - de Amerikaanse regering zal Polen 60.5 miljoen dollar krediet verlenen om de regering in Warschau te helpen met de moeilijke voedselsituatie in het land. De Poolse regering heeft er giste ren in toegestemd dat de 20 procent daling van de vleesrantsoenen op 31 augustus afgelopen zal zijn. De kredietverlening door de Amerikaanse regering zal het de Polen mo gelijk maken 400.000 ton maïs te kopen voor de redding van de Poolse kippenindustrie. Volgens een welingelichte bron zal Polen het geld in 10 jaar terug moeten betalen. Voor belastinehervoririing WASHINGTON (GPD) - Presi dent Reagan heeft vannacht de Amerikaanse bevolking drin gend gevraagd zijn plannen voor belastingverlaging te steunen. In een rede voor de Amerikaanse televisie vroeg Reagan zijn land genoten druk uit te oefenen op de door hen gekozen afgevaar digden in het Congres om voor zijn belastingplannen te ster Reagan zei dat zijn de inkomstenbelasting in drie jaar tijd met 25 procent te ver minderen een essentieel onder deel is van zijn programma voor economisch herstel De demo craten hebben een tegenvoorstel Zij willen een belastingverlaging van 15 procent gens Reagan is dit r Iet Huis v moet morge verlaging st cratische) Huis, Thotw een overwin era ten. i Afgevaardigden over de belasting- mmen De (Demo- jorzitter van het O'Neill voorspelde ing voor de Demo- LEIDSCH Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr.: Tel. Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarleidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1