Wankel bestand Israël-PLO Jacht op potvis van bedreigde de baan Meer geheimzin n igheid rond vliegtuigincident Een onbuigzaam voorvechter van de harde lijn Castro: „VS voeren biologische Splintergroeperingen trekken zich er niets van aan President Radjai van Iran: BUITENLAND MAANDAG 27 JULI 1981 BUENOS AIRES (UPI) - Dc eige naren van het Argentijnse vrachtvliegtuig, dat zes dagen geleden verdween tijdens een vlucht vanuit Iran,- hebben ge zegd dat het toestel werd ge dwongen Russisch luchtruim binnen te vliegen. Algemeen di recteur Jose Patetta van "Trans- portes Aereos Rioplatenses", kon echter in Buenos Aires geen aanwijzingen geven over wat er met het toestel is gebeurd nadat het Sowjet-luchtruim was bin nengevlogen. In Moskou blijft het ministerie van buitenlandse zaken commentaar weigeren Men beperkt zich tot de medede ling dat een vliegtuig dat vorige week zaterdag na een botsing in de zuidelijke Sowjet-republiek Armenië neerstortte nog steeds niet afdoende is geïdentificeerd als het vermiste Argentijnse vliegtuig. Volgens Jose Patetta is het stilzwij gen van dc Russische autoritei ten over het lot van dc viermoto rige turboprop en zijn vier be manningsleden (drie Argentij- nen en een Brit) "onverklaar baar" in het licht van het feit dat de Russen in het gebied waar het toestel verdween over uiterst moderne radar-apparatuur be schikken. "Twee dingen zijn in elk geval duidelijk", zo zei Patet ta. "In de eerste plaats is het toe stel in de Sowjet-Unie", omdat Tulkse verkeersleiders het vlieg tuig het Russische luchtruim za gen binnengaan. En in de tweede plaats werd het toestel gedwon gen. door interne of externe agenten, van zijn originele route af te wijken". De Argentijnse di recteur ging hierop niet verder De verdwijning van het vliegtuig. dat met 25 ton vracht van Tehe ran naar Cyprus wilde vliegen, laat vele vragen open. Er is een zekere geheimzinnigheid ont staan die toeneemt met de traag heid van het Russische onder zoek. Zo blijven nog steeds vra gen onbeantwoord over de "ge vaarlijke manoeuvres" die het Argentijnse toestel zou hebben uitgehaald, over de omstandig heden van de luchtbotsing en over de aard van de vracht die werd vervoerd. Wapensmokkel Juist nu heeft een Engelstalig weekblad op Cyprus gemeld dat een internationale bende wanen- smokkelaars de luchthaven Lar- naca van de Cyprische hoofdstad Nicosia gebruikt als een tussen- halte om wapens en militaire voorraden van Israël naar Iran te verzenden. Het blad. Cyprus Weekly genaamd, meldt dat be schuldigingen over wapensmok kel zijn ontstaan na berichten dat de enige passagier aan boord van het Argentijnse toestel een mys terieuze Brit was "die bij buiten landse regeringen bekend staat als een internationale wapen koopman". Functionarissen van de Cyprische burgerluchtvaart hebben beves tigd dat het Argentijnse toestel drie vluchten via Larnaca heeft gemaakt - twee vanuit Teheran en een vanuit Tel Aviv. Het vlieg tuig maakte elke keer een tus senlanding om brandstof in te nemen en volgens de functiona rissen op Larnaca wordt een mi nimum aan vragen gesteld als een toestel landt om bij te tan ken. Op grond van internationale regels, zo vertelden de functiona rissen. "doorzoeken wij geen transit-toestellen. tenzij dé doua ne reden heeft om te geloven dat er onregelmatigheden zijn". Bo vendien. zo zetten zij uiteen, maakt een groot aantal vliegtui gen dat tussen Israël en Arabi sche landen vliegt dergelijke "technische tussenlandingen" om de ban te omzeilen die de Arabieren hebben ingesteld te gen elk vliegtuig dat direct van uit Israël komt. De Amerikaanse omroepmaat- schappij ABC citeerde bronnen op Cyprus volgens welke het vliegtuig was neergeschoten door de Sowjet-Unie nadat men had ontdekt dat het Israëlische wapens vervoerde. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET (GPD) Het afgelopen vrijdag over eengekomen bestand tussen Israël en de PLO wordt alweer bedreigd: zaterdag schonden Pa lestijnse splintergroepen het bestand door op de enclave te schieten van de door Israël ge steunde militie-leider Haddad, en gisteren vlo gen Israëlische jagers reeds weer boven Sidon en Beiroet voor verkenningsvluchten. Het bestand is wankel omdat alle partijen het verschillend kunnen uitleggen: er staat immers niets op papier. Het heet dat „alle vij andige militaire acties tussen het Libanese en Israëlische territo rium zijn gestaakt", maar Israël zegt dat zijn 'verkenningsvluch ten' boven Libanon niet Vijan dig' zijn en Jeruzalem gaat er dan ook mee door. PLO-chef Arafat daarentegen beschouwt Israels schendingen van het Libanese luchtruim wel degelijk als een in breuk op het bestand. Ook is er duidelijk verschil van HAVANA (UPI/AFP) - De Cu baanse leider, Fidel Castro, heeft de Verenigde Staten gisteren be schuldigd van "biologische oor logsvoering" tegen Cuba. Vol gens Castro heeft de CIA een rol gespeeld bij het in Cuba ontstaan van een epidemie van tropische koorts, die aan 113 mensen, on der wie 81 kinderen, het leven heeft gekost. Dit heeft het Cu baanse persbureau Prensa Lati- na gemeld. In welk tijdbestek de slachtoffers zijn gevallen, werd niet gemeld. Castro uitte zijn beschuldiging in een rede in Victoria de Las Tu nas ter gelegenheid van de 28ste verjaardag van de mislukte aan val op de Moneade-kurzcrne, die aan de communistische revolutie op Cuba vooraf ging. De Cubaan se president had weinig goede woorden voor de Amerikaanse regering. Het beleid van die rege ring wordt gekenmerkt door cy nisme, leugens en gewetenloos heid, aldus Castro. Hij verklaarde dat het virus dat de tropische koorts veroorzaakte, eerder in Cuba totaal onbekend was. En hij deelde de achter docht van het volk, dat Washing ton mogelijk verantwoordelijk voor die epidemie is. De ziekte wordt verspreid door een soort muggen. In zijn herdenkingsrede zei Castro dat president Reagan van de Ver enigd,. Staten moet zeggen of hij dc CIA al dan niet toestemming geeft ziektes op Cuba te versprei den. De afgelopen vier werken hebben ruim 270.000 mensen de zoge naamde knokkelkoorts gekre gen, aldus Castro. CIA-plan voor omverwerpen bewind Libië NEW YORK (UPI) - Volgens "Newsweek" heeft CIA-direc- teur William Casey zijn goedkeu ring gehecht aan een kostbare operatie om de Libische leider, kolonel Gadaffi, af te zetten. Dit plan stuitte op bezwaren in dc in- iichtingdienst-commissic in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Volgens "Newsweek" diende Max Hugel het plan bij dc commissie in. Hugel was tot voor kort hoofd van de afdeling geheime opera ties. Hij trad eerder de/c maand af, na publikaties over za kentransacties die niet door de beugel zouden kunnen. Volgens "Newsweek" wilde de CIA de "definitieve" ontzetting uit de macht van Gaddaffi. Casey ontkende dat hiermee moord op de Libische leider werd bedoeld. mening tussen Israël en de PLO over de positie van Haddad: Is raël zegt dat de Haddad-enclave ook onder het bestand valt, ter wijl de Palestijnen beweren dat Israël Haddad wil gebruiken (zo als het al jaren doet) voor indirec te acties tegen de PLO in Zuid- Libanon. Niet unaniem Het besluit om het bestand te res pecteren, is niet unaniem door de Palestijnen genomen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (Algemeen Com mando) - dat onder Syrische in vloed staat -, en het marxistische Democratisch Front voor de Be vrijding van Palestina achten zich niet gebonden door het be stand, en zetten hun beschietin gen op Haddad onverminderd voort. Arafat heeft het buiten sporig optreden van zijn 'linker vleugel' „onverantwoordelijk" genoemd. De PLO, d.w.z. Arafat's hoofd stroom (Fatah) binnen het Pale stijnse verzet heeft er alle belang bij dat het bestand het houdt. Arafat's geloofwaardigheid staat op het spel, en hij moet zijn met bloed en tranen verworven poli tieke positie als toekomstige on misbare onderhandelingspartner bij elke vredesregeling inzake het Midden-Oosten veilig stellen. Bovendien moet Arafat bewijzen de Palestijnse revolutie onafhan kelijk te kunnen houden van druk, uitgeoefend middels zijn linkervleugel van de zijde van bijv. Syrië, Libië en andere radi cale Arabische regimes, die het bestand in Libanon als resultaat zien van een Amerikaans-Saoe- dische congsi. Maar Arafat toon de zich zaterdag op een perscon ferentie dankbaar voor de Saoe- dische bemiddeling. De trend bij de PLO is dan ook dat de geweldige politieke winst die de Palestijnen de afgelopen twee weken hebben behaald niet te niet gedaan mag worden door dissidenten van het Palestijnse 'verwerpingsfront'. Toch maken de Palestijnen zich geen illusies over Israels bedoelingen: men is ervan overtuigd dat Begin slechts tijdelijk onder Ameri kaanse druk terugkrabbelde, en dat Israël alles zal blijven doen om de PLO te vernietigen. Jasser Arafat: belang PLO bij standhouden bestand. BRIGHTON (GPD) - Op de laatste dag van de vergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie in het Engelse Brighton heeft een meerderheid van de 31 lidstaten het voorstel van vier landen, waaronder Neder land, om de jacht op de bedreigde potvis te stoppen, aangenomen. Alleen Japan stemde tegen. Ook werd een resolutie aangeno men om met ingang van het wal visvaartseizoen '82-'83 het ge bruik van harpoenen zonder gra naat te verbieden. Deze harpoen, die alleen gebruikt mag worden voor het afschieten van dwerg vinvissen, heeft een minutenlan ge doodsstrijd van het dier tot gevolg. De onderhandelingen over het jachtverbod op de potvis verlie pen uiterst moeizaam. Uiteinde lijk zegden alle lidstaten zater dagnacht hun steun toe aan het potvismoratorium in ruil voor af schotvergunningen voor andere walvissoorten. De gewone vin vissen zijn overal beschermd, be halve in de Noordatlantische Oceaan. Nancy Reagan. Amerxka's 'first lady' en de Britse premier Margaret Thatcher zochten elkaar gisteren op in Oxford, waar het officiële buiten- verblijf van Engelands premiers is gevestigd. Nancy Reagan zal woensdag het huwelijk bijwonen van prins Charles en Lady Diana Spencer. Met name Spanje heeft voor haar walvisvaart een fel omstreden hoeveelheid van 210 af te schie ten gewone vinvissen gekregen. Ook werd een eveneens omstre den hoeveelheid van 194 gewone visvissen voor IJsland aangeno- slaagde er ook dit jaar niet in een algeheel vangst verbod voor dev. commerciële walvisvaart aangenomen te krij gen. Overeenstemming werd be reikt dat het komende seizoen in totaal 13.748 walvissen mogen worden afgeschoten, waarvan 12.017 dwergvinvissen. De jacht op deze kleinste van de grote walvissoorten wordt hoofdzake lijk bedreven door Russische en Japanse walvisvloten en maakt totaal 90 procent van het totaal quotum uit. Met name op het wreedheidsas pect van de jacht op walvissen- was door Australi een voorstel ingediend om het gebruik van harpoenen zonder granaat (zgn. koude harpoenen) te verbieden. Alternatieven voor het gebruik van deze harpoenen worden door Japan intensief bestudeerd en ontwikkeld, maar tot nu toe zonder succes. De commissie nam een resolutie aan waarin het gebruik van deze harpoen met ingang van het sei zoen '82-'83 wordt verboden. Als dan geen alternatief voorhanden is, zal ook de jacht op dwergvin vissen worden gestopt. Financiering Russisch aardgas rond DUSSELDORF - Westduitse ban ken zullen kredieten tot een be drag van ongeveer vier miljard mark beschikbaar stellen voor de financiering van Duitse le veranties ten behoeve van de aanleg van een aardgaspijplei ding van Siberië naar West-Euro pa. Deutsche Bank liet in een verklaring slechts weten dat er een overeenkomst is bereikt die een noodzakelijke voorwaarde vormt voor voltooiing van con tracten voor de levering van goe deren ten behoeve van de aanleg van de leiding. De twee belangrijkste besluiten van de internationale walvis vaartcommissie, het potvismora torium en het toekomstig verbod op de koude harpoenen, werden door vele natuur- en dierbescher- mingsorganisaties, bij de verga dering aanwezig, met vreugde ontvangen. Pieter Lagendijk, medewerker van de milieuorganisatie Greenpea ce: „Het einde van de walvis vaart is nu weer een stuk dichter bij gekomen. Het is echter fru strerend te zien hoe moeizaam de zo noodzakelijke beschermende maatregelen voor de walvissen tot stand komen. Dank zij de toe treding van nieuwe lidstaten is de druk op het handjevol walvis varende landen vergroot en werd een verdere verlaging van het to tale quotum bereikt. De walvis vaartindustrie behoort nu tot een uitstervende bedrijfstak" Rode Brigades dreigen toch met executie Roberto Peci NAPELS (AFP/Reuter) - Leden van de links-extremistische "Ro de Brigades" hebben gedreigd Roberto Peci, de laatste gegijzel de die nog in hun handen is, te executeren. In een in Napels ver spreid communiqué zeggen de Brigadistcn dat zij "op het goede moment'0' zullen overgaan tot de executie van de "verrader" Ro berto Peci. De boodschap heeft waarnemers verbaasd, omdat de brigadisten twee dagen eerder in een communiqué hadden laten weten dat Peci zou profiteren .van de "revolutionaire clemen tie". Roberto Peci, broer van een gevangen brigadist, werd op 11 juni ontvoerd en op 10 juli "ter dood veroordeeld". Roberto Peci heeft in een bij het jongste com muniqué gevoegde brief aan de directeur van de Italiaanse tele visie gevraagd een video-opna me van zijn ondervraging uit te zenden. Vrijdag lieten de Rode Brigades twee gegijzelden vrij. de chris tendemocratische politicus Ciro Cirillo en dc Alfa Romeo-direc- teur Renzo Sandrucci. ANKARA (UPI/DPA) - De Iraanse premier, Mohammed Ali Radjai, heeft zoals ver wacht werd de presidentsver kiezingen in zijn land met grote meerderheid gewon nen. Het persbureau Pars deelde gisteren mee dat er van de tot dan toe 12.6 mil joen getelde stemmen 11,3 miljoen voor Radjai waren. De drie mededingers kregen samen nog minder dan een miljoen stemmen. Radjais voorganger, de afgezet te president Bani-Sadr, kreeg vorig jaar bij zijn verkiezing op 25 januarie 10,7 miljoen stemmen. Met 2,5 procent is het aantal ongeldige stem men volgens politieke waar nemers voor Iraanse verhou dingen buitengewoon hoog. De afgezette leider Bani-Sadr had via een clandestiene Koerdenzender opgeroepen de verkiezingen te boycotten. Radio Teheran maakte bekend dat acht personen zaterdag avond en gisterochtend in Kerman, Sari en Babol ter dood zijn gebracht omdat zij gewapende opstand tegen de islamitische republiek zou den hebben gepleegd. Radjai was een islamitische re volutionair van de tweede garnituur. Hij werd in 1933 geboren in de 180 km ten westen van Teheran gelegen stad Ghasvin en ging daar ook school. Van 1948 tot 1953 vervulde hij zijn militaire dienstplicht. Gisteren werden in Kashmar in de noordoostelijke provincie Chorasan nog eens twee per sonen terechtgesteld als "zio nistische elementen", aldus radio Teheran. "Ik ben een creatuur van het parlement, vertegenwoordig de opvattingen van Imam Chomeini en zal een broeder voor Bani-Sadr zijn". Met de ze woorden karakteriseerde Mohammed Ali Radjai op 11 augustus van het vorig jaar in het parlement in Teheran zijn positie in het machtsbestel van de islamitische republiek Iran, nadat 80 procent der af gevaardigden hem als kandi daat van het compromis tot eerste minister-president van de islamitische republiek had gekozen. Waarnemers in Teheran gaven de 48-jarige Radjai toen maar een paar weken. Zijn eerste optreden verried onzeker heid. De voormalige wiskun deleraar aan een islamitische middelbare school ontwik kelde voor zijn regeringspoli- tiek geen concreet program, maar liet er vanaf de eerste dag geen twijfel over bestaan, dat hij een harde politiek van islamisering zou Hij steunde bij zijn werk niet op technocraten en specialis ten, maar op "maktabis", voorvechters van de zuivere islamitische school, die hij op sleutelposities in staat en re gering plaatste. Staatsman Leek het erop dat hij in het be gin van zijn openbare optre den teveel hooi op zijn vork had genomen, in de maanden van zijn regeerperiode toon de hij aan dat hij zich als staatsman kon presenteren. Met steun van de massame dia die onder toezicht van de islamitische republikeinse partij staan, werd hij een on buigzame voorvechter van een harde lijn tegenover de politieke oppositie in het bin nenland. Ook al sloot hij president Bani- Sadr tot aan diens val uit van zijn kritiek, met steun van het parlement isoleerde hij hem steeds meer. Als opvolger werd hij niet aan bevolen vanwege zijn charis ma of populariteit bij het volk, maar omdat de geeste lijkheid, de machtige partij en de organen van de revolu tie zijn kandidatuur stelden en steunden. Zijn waar schijnlijke verkiezing tot pre sident dankt hij niet in de laatste plaats aan het feit, dat zich geen echte tegenkandi daat had aangeboden. Dinsdag moest hij zelfs een ver kiezingsbijeenkomst in een stadion in Teheran afzeggen omdat er geen belangstelling Vanaf 1960 was Radjai aan de staf van een school verbon den. Zijn politieke werk zaamheid dateerde reeds van de jaren zestig en was door het mohammedanisme ge motiveerd. In 1963 werd hij lid van de "bevrijdingsbewe ging van Iran", die kort tevo ren door Mehdi Bazargan en ajatollah Taleghani was opge richt en die vanwege haar sterk islamitische oriëntering geen lid van het nationaal front werd. Straf Radjai's agitatie tegen het be wind van de sjah leverde hem als leraar aan verschillende Mohammed Ali Radjai religieuze scholen in Teheran aanhoudingen en gevange nisstraffen op. Na zijn vrijla ting uit vierjarige detentie in 1978, die hij uitzat in de be kende gevangenissen voor politieke gevangenen in Te heran, werd hij in 1978 lid van de islamitische leraren- bond. Na de islamitische revolutie was hij aanvankelijk eerst weer als leraar werkzaam, maar in november 1979, na het aftreden van het kabinet-- Bazargan, werd hij minister van onderwijs en gaf op dracht tot het ontslag van en kele duizenden onderwijzers die niet trouw waren in de leer. Andere maatregelen in deze functie waren de ophef fing van gemengde klassen en het decreet dat onderwij zeressen en leraressen voor taan alleen nog aan meisjes les mocht geven. Door zijn waarschijnlijke be noeming tot president willen de politici van de republi keinse partij de al zolang na gestreefde eenheid in 's lands bestuur verwezenlijken. Hoelang de nieuwe president zijn ambt zal mogen uitoefe nen is niet bekend, aangezien enerzijds bedreigingen tegen zijn leven zijn geuit en ander zijds het met zoveel woorden verklaarde doel van de on dergrondse oppositie is, het hele systeem ten val te bren gen. De kleine, timide, ascetische en van stoppelbaard voorziene Radjai, is nog maar één keer in zijn officiële capaciteit in het buitenland geweest. In oktober van het vorig jaar was hij in New York, in het gebouw van de Verenigde Naties, waar hij aan journalis ten de littekens op zijn voe ten liet zien, gevolg van folte ringen in de gevangenissen van de sjah.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8