Van Agt houdt CDA-been stijf Polen verdienen jaarloon in bollen Stop hartbrug naar Houston" r>r> Ook D'66 wijzigt standpunt niet Marnewaard krijgt toch oefenterrein Weinig bewoners in anti- atoomdorp Kweker in Anna Paulowna wil regeling voor seizoenarbeid MAANDAG 27 JULI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Op stap met 1.800 gulden VLISSINGEN (ANP) - De po litie van Vlissingen heeft de vakantie van twee Brabantse broertjes van zeven en twaalf jaar uit Ulvenhout vroegtij dig moeten afbreken. De jon getjes waren woensdag met 1.800 gulden per trein in Vlis singen gearriveerd. Dat geld hadden ze uit de ouderlijke woning weggenomen. In Vlissingen kochten ple kinde ren een tent. een fiets en eten. Ze vielen de politie op. omdat ze illegaal kampeerden en omdat hun tent niet windvast stond. DEN HAAG (GPD) - Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Hartpatiënten Vereniging heeft een drin gend beroep gedaan op de staatssecretaris van volks gezondheid mevrouw Ve der-Smit om de luchtbrug naar het hartcentrum in Houston voorlopig stop te zetten. De NHV doet haar oproep na de laatste ontwikkelingen met de 36-jange Nederlandse hartpa tiënt Meuffels die in het St. Luke Hospital in Houston vorige week Patiëntenvereniging na proef kunsthart op Nederlander: donderdag een experimentaal kunsthart kreeg ingeplant. Het plastic kunsthart werd inge plant door dr. Coolev, die in '69 als eerste een dergelijke operatie op zijn naam bracht. De toestand van Meuffels verslechterde ech ter na de operatie, waarna het Te- xas-hartcentrum koortsachtig op zoek ging naar een ruilhart. dat uiteindelijk gisteravond vanuit Tennessee naar Houston werd overgebracht en kort tijd later bij Meuffels werd ingebracht. In een brief aan de staatssecretaris wijst de NHV erop dat de Ameri kaanse hartchirurg Cooley het experimentele plastic kunsthart na de eerste operatie in '69 niet meer heeft gebruikt omdat hij moeilijkheden kreeg met de au toriteiten in Amerika. Met het voorlopig stopzetten van de luchtbrug naar het hartcentrum. zo meent de hartpatiëntenvereni ging. komt dan tevens een eind aan het gesol met hartpatiënten die na acceptatie door het cen trum weer naar huis worden ge zonden. zonder operatie. Dat is. aldus de NHV. eerder ook ge beurd met de 36-jarige Meuffels. Voor de opvang van patiënten die na stopzetting van de Houston hartbrug voor een operatie in het buitenland in aanmerking ko men. heeft de vereniging vol doende maatregelen getroffen, zo merkt de NVH in de brief op ..Ons vermoeden neemt steeds vastere vormen aan dat er in en om de luchtbrug naar Houston meer aan de hand is", aldus de NVH. die daarover met de staats secretaris op korte termen een gesprek wenst. Het hartcentrum in Houston liet gisteravond weten dat de toe stand van tounngcarchauffcur Meuffels na de inplanting van het ruilhart goed is. Volgens de chirurgen begon het hart vrijwel onmiddellijk te werken. Meuf fels kreeg donderdag tijdelijk een kunsthart toen zijn eigen hart het opgaf na een open-hart- operatie. Hij heeft drie dagen ge leefd met het plastic kunsthart. De donor van het ruilhart was een 29-jarige man die onherstel baar hersenletsel had opgelopen. De patiënt bij wie in 1969 een kunsthart werd geplaatst, stierf 65 uur na de operatie. DEN HAAG (GPD) - Van Agt en Terlouw zijn vandaag met herhalingen van hun eisen van vorige week de finale fase van de informatie ingegaan. Overleg binnen hun partijen heeft beide onderhandelaars gesterkt in hun verlangens. Van Agt wil programmatische wijzigingen, Terlouw andere afspraken over de zetelverdeling. CDA-leider Van Agt heeft dit weekeinde na telefonisch over leg met de top van zijn partij be sloten om zijn eisen te handha ven. De sociaal-economische pa ragraaf moet worden opengebro ken, vindt hij. Vooralsnog voelen de beide andere onderhandelaars en de informa teurs. die daarover vrijdagavond met Van Agt hebben gesproken, er niets voor. Zij willen niet ver der gaan dan verduidelijkende besprekingen. De adviesraad van D'66 steunde za terdag in Utrecht Terlouw in diens eis. In een motie sprak de adviesraad uit, dat Terlouw als minister van economische zaken in het kabinet de rol van integre rend minister voor het financieel en sociaal-economisch beleid moet krijgen. De informateurs Autosloper gepakt voor lumping gifdt AMSTERDAM - De Haarlemse autosloper J.V.. blijkt verant woordelijk te zijn geweest voor de illegale dumping van 35 ton chemicaliën, die op 10 juli wer den aangetroffen op een terrein #aan de heining in het Amster- 'damse westelijk havengebied. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen vier anderen die bij de actie betrok ken zijn geweest. Volgens de Amsterdamse politie zijn de mannen de eersten die zi<ch wegens illegale dumping van chemicaliën voor de politie rechter zullen moeten verant woorden. Sedert de inwerking treding van de wet chemische af valstoffen (1979) is het namelijk mogelijk geworden dergelijke vergrijpen als misdrijf te vervol gen. Voor 1979 kon in een derge lijk geval hooguit een boete wor den opgelegd wegens overtre ding van de algemene politiever ordening. Op het terrein in het westelijk ha vengebied is 35 ton chemicaliën aangetroffen. Volgens de heer Sierhuis van de afdeling hinder wet en milieuzaken gaat het om 39 verschillende stoffen, waaron der ettelijke giftige als natron loog, fosforzuur en melamine. WEERRAPPORTEN 1 c 1 SS nV. u 11 Amsterdam licht bew. 18 12 De Bilt licht bew. 18 12 Deelen licht bew. 18 Eelde half bew. 19 12 Eindhoven licht bew. 18 13 Den Helder half bew. 18 14 Rotterdam licht bew. 19 15 Twente licht bew. 18 12 Vlissingen licht bew. 17 13 Zuid Limburg zwaar bew. 19 14 Aberdeen zwaar bew. 22 10 Athene onbewolkt 22 Barcelona onbewolkt 24 14 Berlijn 17 13 Bordeaux zwaar bew. 11 Brussel half bew. 19 14 Frankfort geheel bew. 18 13 Genée 19 10 Helsinki geheel bew. 26 16 Innsbruck 17 9 Klagenfurt zwaar bew. 17 7 Kopenhagen zwaar bew. 18 13 Lissabon onbewolkt 36 20 zwaar bew. 24 9 Londen 25 14 Luxemburg 18 13 Madrid onbewolkt 32 18 Malaga onbewolkt 26 21 Mallorca - onbewolkt 24 14 Munchen regen 15 10 Nice onbewolkt 24 17 Parijs licht bew. 19 16 Rome onbewolkt 26 16 Split licht bew. 29 19 Stockholm licht bew. 21 11 Wenen half bew. 20 12 Zurich 17 10 Casa Blanca half bew. 26 19 Istanbul 31 21 Las Palmas licht bew. 26 20 onbewolkt 23 Tel-Aviv geheel bew. 29 Tunis half bew. - 18 hadden die rol aan Den Uyl (so ciale zaken) toegedacht. Terlouw zei zaterdag dat hij een „redelijk vertrouwen" heeft dat de positie van de minister van economische zaken onaangetast zal blijven. Wanneer dat niet het geval is. „kan het beoogde kabi net er op grond van de nu voor liggende voorstellen niet ko men". zei Terlouw. De term breekpunt vindt hij in dit ver band te hard: „Ook als die kwes tie niet wordt geregeld, blijven we ons voornemen uitspreken aan een coalitie CDA-PvdA-D'66 deel te nemen. Er is geen alterna tief." Taakverdeling De informateurs Lubbers. De Ko ning en Van Thijn willen van daag voor het laatst onderhande len met de fractieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw. De taakafbakening tussen sociale en economische zaken, de taakver deling tussen PvdA-minister en CDA-staatssecretarissen van on derwijs en de defensieparagraaf in het or.twerp-regeerakkoord staan daarbij centraal. Voorafgaand aan de onderhande lingen, die vanmiddag zijn voort gezet, zullen de fractieleiders on derlinge contacten hebben over een aantal van de moeilijkste punten. Zo bespreken Den Uyl en Terlouw vanochtend de taak afbakening lussen de hun toege dachte departementen. Morgen verlangen de informateurs een definitief ja of neen van de frac ties te horen, waarna ze woens dag hun eindverslag aan de ko ningin willen uitbrengen. De adviesraad van D'66 stemde er zaterdag mee in. dat de kamer fractie uiteindelijk akkoord was gegaan met defensie als een van de drie departementen voor D'66. Een motie, waarin de eis werd gesteld dat defensie werd geruild tegen buitenlandse za ken of ontwikkelingssamenwer king, werd met ruime meerder heid verworpen. Terlouw zei dat D'66 aan economische zaken, verkeer en waterstaat en defen sie „drie interessante departe menten" heeft. Omstreden Overigens bleek de kandidatuur van mede-partijoprichter Hans van Mierlo voor het minister schap van defensie op de advies raad omstreden. Verscheidene leden opperden bezwaren, om dat Van Mierlo's opvattingen niet zouden stroken met de par tijlijn. Daarbij werd er op gewe zen dat de kandidaat voor defen sie invoering van de neutronen bom niet bij voorbaat verwerpt en ook positiever staat tegenover de NAVO-kruisraketten dan de rest van de partij. Terlouw zei dat hij vandaag of mor gen met Van Mierlo (die van vakantie moest terugkomen) een gesprek zal hebben. Daarin moet blijken of de ministerskandidaat het D'66-programma van harte onderschrijft. Wanneer dat niet het geval is. zal Van Mierlo zelf de eerste zijn om „neen" tegen zijn kandidatuur te zeggen, aldus Terlouw. De fractieleider zei dat er nog meer kandidaten voor de ministerspost zijn. Overigens zei Terlouw dat de mi nister van defensie in het nieuwe kabinet best wat meer dan zijn voorganger te maken mag heb ben met vraagstukken van wa penbeheersing. Met de beoogde minister van buitenlandse zaken, de PvdA'er Van der Stoel, moet daarover worden gepraat, vond hij. Het ministerie van defensie zou, aldus Terlouw, een ministe rie van nationale veiligheid moe ten worden. Het slechte weer zorgde dit weekeinde voor een matige belangstelling voor de "Anti-atoomdorp" - in Kalkar. Desondanks raakten de wel opgekomen demonstranten gisteren slaags met de politic Epilepsie- jaar 1982 UTRECHT (ANP) - De federa tie voor epilepsiebestrijding, waarin de verschillende orga nisaties op het gebied van epilepsiebestrijding verenigd zijn, heeft 1982 uitgeroepen tot epilepsiejaar. De Epilep sie Vereniging Nederland (EVN) zal in verband daar mee een nationale voorlich- itingscampagne starten die zich allereerst richt op het vergroten van de kennis om trent epilepsie bij de bevol king. In Nederland lijden meer dan 90.000 mensen aan een of an dere vorm van epilepsie. De ze aandoening, die ook wel vallende ziekte wordt ge noemd, kenmerkt zich door aanvalsgewijs optredende stoornissen in de hersenfunc tie. hetgeen onder meer kan leiden tot korte of langere be wusteloosheid. In maart 1982 wordt een twee daagse manifestatie gehou den door patiënten, medici en andere belangstellenden aan wie uitgebreide informa tie zal worden verstrekt. Staatssecretaris handhaaft plan DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van defensie gaat door met de aanleg van een militair oefenter rein in de Marnerwaard. In een brief aan de defensie-commissie van de Tweede Kamer schrijft staatssecretaris Van Eekelen, dat de bevindingen van het raadge vend ingenieursbureau Dwars, Hedcrik en Verhey hem geen aanleiding geven om niet op de ingeslagen weg voort te gaan "Ik heb er alle vertrouwen in, dat met de getroffen maatregelen een goed bruikbaar militair rij- terrein in de Marnerwaard ont staat", aldus de staatssecretaris. DHV liet in juni weten, dat het vol strekt onduidelijk is of de Mar nerwaard in het Lauwersmeer geschikt is om ingericht te wor den tot militair oefenterrein. Het bureau concludeerde dit na een onderzoek op verzoek van de werkgroep Lauwersmeer. Het ministerie van defensie schatte de kosten van de uit te voeren cultuurtechnische werken op tachtig miljoen gulden. DHV kwam tot dezelfde bevinding, maar noemde die schatting wel zeer optimistisch. Tegenvallers zouden kunnen leiden tot een verhoging van 45 miljoen gulden en in het allerongunstigste geval, als het terrein zou moeten wor den afgedekt met gnndzand. zou de inrichting zo n 340 miljoen gaan kosten, aldus DHV. In de brief aan de defensiecommis sie schrijft de staatssecretaris dat het opbrengen van gnndzand niet nodig is. Ook door DHV ge suggereerde maatregelen om het terrein goed berijdbaar te hou den en waardoor de aanlegkos- ten op ruim tachtig miljoen zou den komen, zijn volgens Van Ee kelen niet nodig. De aanleg van het terrein komt volgens de staatssecretaris uit op ongeveer veertig miljoen gulden. ■991 T KALKAR (GPD) - Door het bar slechte weer dat ook West-Duits- land het afgelopen weekeinde heeft geteisterd, zijn niet meer dan ongeveer achthonderd de monstranten komen opdagen op het terrein waar een anti-atoom- dorp bij de Kerncentrale in Kal kar had moeten verrijzen. Slechts een handjevol demon stranten trachtte op het gepachte terrein wat wrakke bouwsels neer te zetten, maar op last van de politie werden die ijlings afge broken. De wegen in een straal van een ki lometer rond de plek waar het anti-atoomdorp had moeten ko men te staan, werden zaterdag door de politie gecontroleerd wie zich per auto binnen die straal wilde begeven, moest wel al zijn bouwmaterialen en fles sen afgeven. Op het gepachte ter rein mocht onder geen beding worden gekampeerd, wel echter op een gementehjk sportveld, twee kilometer bij de Centrale vandaan. In de loop van gisteren ontstonden cr toch nog vrij onverwacht moeilijkheden weer trachtten de demonstranten op het verbo den terrein hutjes op te trekken. De politie greep, gebruik ma kend van de wapenstok, spoedig in en arresteerde twee actievoer ders. Een groep van ongeveer 150 deelnemers nam dit niet en trok naar de brug bij Rees, ten noord-oosten van Kalkar. Daar kwam het opnieuw tot een hard handig treffen: er vielen vijf ge wonden. van wie één er ernstig aan toe is. Er zijn, zo verklaarde een Nederlandse actievoerster, geen Nederlanders onder de gearresteerden en gewonden. De Stop Kalkar-groepen uit West- Duitsland en Nederland lieten gisteravond weten dat zij in ieder geval van plan zijn door te gaan met het inrichten van een alter natief informatiecentrum in de verbouwde en bezette melkstal op de van een boer gepachte grond. Ook zal de bouw van een grote windmolen doorgaan. Een woordvoerder zei dat in het mid den van deze week weer bouw materialen naar het dorp zullen worden gebracht. (Door Kees Kramer) ANNA PAULOWNA (GPD) - Rappe Poolse handen verwerken die ochtend duizenden bollen. Terwijl het thuisfront zich op en kele plaatsen opmaakt voor de door de vrije vak bond Solidariteit georga niseerde hongermarsen, gaat het werk bij de schuur van bollenkweker Pum van de Berg in Anna Paulowna onverstoorbaar verder. Het contrast moet groot zijn voor de Poolse werknemers. Hier in hun tijdelijke verblijfplaats An na Paulowna, in de kop van Noord-Holland, geen lange rijen voor de slager en de bakker. Geen vooruitzichten ook dat het vleesrantsoen van tien naar vijf kilo per persoon per maand moet en voedselprijzen die vervier voudigen. Integendeel, voor de welgevulde vitrine van de plaat selijke slager staat die zaterdag morgen nog niemand. Het meisje van de supermarkt heeft zelfs tijd over om de ramen te lappen Tussen de 800 en 1000 Polen werken nu in de bollen in de kop van Noord-Holland. Ze helpen niet alleen de kwekers uit de nood, omdat die bijna geen scho lieren kunnen krijgen, de Polen verdienen er voor hun begrippen ook een jaarsalaris mee. Had Van de Berg zes jaar geleden de eer ste Polen aan het werk in de bol- lenperiodc, nu dreigen de kwe kers volgend jaar met te veel Poolse werknemers te zitten als er geen regeling komt. Pum heeft die regeling al helemaal in z'n hoofd. „Nu is het zo dat ie dereen die 150 dollar stort een toeristenvisum krijgt. Dat bete kent dat vooral de Poolse boven laag, die het minder slecht heeft dan de rest, naar ons land kan komen om wat te verdienen. Maar de ambassade geeft ook een visum als een Pool kan aan tonen dat hij hier op uitnodiging van een kweker komt. Dan hoeft die geen 150 dollar te storten. Als het zo doorgaat in Polen komen er volgend jaar tienduizend men sen om in de bollen te werken, en dat is te veel. De stroom wordt minder als de kwekers alleen Po len op uitnodiging kunnen krij gen. Van de Polen die hier nu zit ten, heeft ongeveer 20 procent het geld niet echt nodig. Een jon gen bij mij bouwt bijvoorbeeld een buitenhuis bij Warschau. Hij heeft een rijke moeder, maar zijn zwager daarentegen moet een hele dag in de rij staan voor voedsel. Ik denk dan: die laat ik volgend jaar komen'' „Zodra we volgend jaar alleen Po len kunnen krijgen aan de hand van uitnodigingen van ons. dan zullen er niet zoveel op een toe ristenvisum naar ons land ko men om te werken. Ze betalen dan niet alleen die 150 dollar, maar lopen ook een grote kans geen werk te vinden". Kamervragen Inmiddels heeft ook de politiek zich met de Polen bemoeid. CDA-kamerlid Thijs van Vlijmen heeft vragen gesteld aan de mi nisters van sociale zaken en justi tie. De politicus meent dat er een i de Berg: toffe jongens regeling moet komen voor de sei zoenarbeid van de Polen. Hij ziet wel iets in legalisering van het werk als er geen Nederlanders voor kunnen worden gevonden Justitie kondigde al aan strenger te zullen optreden tegen buiten landers die geen werkvergun ning hebben. Zes jaar geleden begonnen de eer ste Polen bij Pum van de Berg in de bollenoogst. Hij had ze ont moet tijdens een sportweekend in hot dorp en was er achter ge komen dat die jongens, het wa ren er twee, wel wat wilden bij verdienen „Toffe jongens", her innert Van de Berg zich nog. „Als we naar de kroeg gingen hield ik ze vrij. Ik dacht ach, ze hebben het niet zo best in hun eigen land. dus waarom niet. Het tweede jaar wisten meer Poolse jongens dat er hier wat t» Vtfdi* nen viel 's zomers. Toen kwamen ze met z'n achten. Ik had plaats voor ze. Die Hollanders begon nen al meer te zeuren Zo van „hè, heel in de verte lijkt wel een bui te komen, dus rennen naar de schaft toe". Die Polen waren altijd beschikbaar, ze bleken zelf ook tevreden. Inmiddels hadden die acht het jaar daarop voor 64 anderen gezorgd". Twee jaar geleden kwamen meer Polen richting kop Noord-Hol land. De gastvrijheid is volgens Pum groot. Slaapplaatsen wor den altijd geregeld. Velen eten mee aan tafel, de verdiensten lig gen rond do acht guldon por uur en de plaatselijke bevolking schijnt goed overweg te kunnen met hun Polen. Van de Berg: „Die Polen zijn erg enthousiast over het werk. We zijn een goed koppel. Die jon gens zeiden jaar-in-jaar-uit tegen me: nou Pum kom eens bij ons langs. Ik kon er op het laatst niet meer onderuit, maar zag het toch niet zo zitten daar in Polen. Ik vroeg een kennis van me om mee te gaan voor een weekje Wat we in Polen meemaakten, als minis ters worden wc ontvangen Du- jongens stonden klaar op het sta tion. In de watten gelegd werden we. Zaten we bijvoorbeeld bij ie mand op visite, kwam er weer een wildvreemde binnen, dan nodigde die ons ook uit om eens langs te komen. Van één uitnodi ging hield je er drie over. In een paar dagen hadden we een lange lijst met uitnodigingen tot bij professoren aan toe. We dachten toen, we nemen een secretaresse die onze afspraken regelt. Die ging dan 's morgens van tien tot twaalf aan de telefoon zitten voor mensen die ons wilden uitnodi gen" Karkassen Pum is inmiddels getrouwd met een Poolse, die nog altijd haar ogen uitkijkt in een slagerij en maar niet kan beslissen over wat voor vlees ze nu eens zal kopen „Vergeet niet dat ze in Polen bij een slager in de rij staan voor uit gebeende karkassen van kalkoe nen waar ze hoogstens soep van kunnen koken". Elke morgen om half tien staat de radio bij Van de Berg op de BBC. die het laatste nieuws uit Polen dan in h< t POola WMTfMfi /.;t. werknemers zyn er erg in geïnte resseerd. Toon het nieuws over de opschroeving van de voedsel prijzen binnenkwam, lieten en kelen het werk zelfs even liggen. Zelfs een bekende Poolse televisie- producer raapt bij hem bollen. „Pjotr maakt goede program ma's maar verdient bij mij vijf keer zoveel En dan te bedenken dat hij met z'n salaris van omge rekend 180 gulden per maand he lemaal niet te klagen heeft Pjotr vangt hier in zes weken een jaarsalaris en dat geldt ook voor die anderen". ,Wy hebben in het dorp een Poolse pastoor die voor zijn parochie werkt In Polen zijn wc eens een kerkje in geweest met een koor dat prachtig zong. Ik dacht toen laat ik 100 gulden geven voor de collecte Maar er kwam geen col lecte. want ze hebben natuurlijk geen geld. Na afloop heb ik toch die honderd gulden gegeven en toen bleek dat de kerk voor een jaar uit de zorgen was".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7