■4 Gemeente kapt zich een weg door woekerende jungle in binnenstad Margaretha Arends [52] Miss Bloemenstad 1981 Clubhuizen vrezen voor bezuinigingen Jongen krijgt kogeltje in zijn wang Handtas uit handen gegrist Man voorkomt inbraak in eigen huis IACHTERCR0HD1 EIDEN - Lopend op de 2e Bin- [nenvestgracht voelde een 18-jari- ge Leidenaar, die net de sociëteit Bree- Jam had verlaten,,zaterdagnacht j opeens een vlammende steek in Prins zijn linkerwang. Enkele secon- o I den later vloeide het bloed rijke laan bJk langs zijn gezicht Een voor bijganger bracht de jongeman iuur [naar het AZL. baar bleek dat de jongen was ge ur. [raakt door een kogeltje uit een Wis. luchtdrukpistool. Dit kogeltje lu,St dat nog in wang zat moest opera- [tief worden verwijderd, pnderzoek door de politie in de buurt leverde niets op. angeschoten fnan struikelt twee keer LEIDEN - De Eerste Hulpdienst moest er gistermiddag aan te pas komen om een zestigjarige Lei denaar, die was gevallen in café de Drie Bruggen aan de Zuidsin gel te behandelen. Twee uur later kon de Eerste Hulpdienst echter weer opdraven. Door overmatig drankgebruik was de man, die j nu naar huis ging, in het St. Jans- hofje aan de Haarlemmerstraat I opnieuw gestruikeld. Gevolg: Stukje "tuin" bij de Lange I een grote hoofdwond. De Eerste Mare. In de loop der jaren is het gebied volgebouwd met loodsen e Hulpdienst restte toen niets an ders dan de Leidenaar voor l i dergelijke. De gemeente is nu met het slopen daarvan begonnen. LEIDEN - Bij een 82-jarige me vrouw uit Leiden werd zaterdag middag haar tasje uit de handen gerukt. In het tasje zaten naast dierbare spullen ook waardevol le zaken zoals een bejaardenpas, strippenkaarten en een geldbe drag van vijftig gulden. •e vrouw die rondstapte op het stationsplein kreeg van een jon geman eerst een duw in de rug. Toen de vrouw op de grond lag griste hij vervolgens het tasje uit haar handen. De vrouw raakte by de val niet gewond. Sloop van schurenloodsen en werkplaatsen LEIDEN - Het gebied tussen Lange Mare, Van der Werf- De bestemmingsplannen voor de straat, Janvossensteeg en Clarensteeg is één van die typi- sche stukjes 'tuin' in de binnenstad. Het hele terrein is in de loop der jaren volgebouwd met schuren, loodsen en werkplaatsen. Van tuinen is eigenlijk geen sprake meer: nog slechts een enkele boom heeft stand gehouden in de woekerende jungle van al dan niet legale bebouwing. binnenstad moeten aan deze 'wildgroei' drastisch een einde maken. In de plannen wordt er steeds vanuit gegaan dat in de binnenterreinen opnieuw ruimte wordt geschapen en weer de functie van tuin wordt vervtild. Het beleid van de gemeente - met financiële steun van het rijk - is erop gericht om deze voormalige tuinen aan te kopen en de bebou wing te slopen. In het gebied Lange Mare, Van der Werfstraat, Janvossensteeg en Clarensteeg is vorige week een begin gemaakt met de sloop van a aantal loodsen. Door het willen een bouwvergunning ver lenen. Het bestemmingsplan Ma- redorp was nog maar amper van kracht geworden of de gemeen teraad gaf toestemming om het ten behoeve van dit bouwplan te wijzigen. Een gevolg van de bouw is niet al leen dat er opnieuw een stukje tuin wordt prijsgegeven. Ook wordt een zestal panden aan de Lange Mare en een stuk of vijf in de Clarensteeg door de bebou wing van Smit's ingesloten. Be voorrading via de achterzijde is in de toekomst dan onmogelijk geworden. trek van verf- en glashantó Van Argumenten der Kwast uit de Janvossensteeg Zo maakt de gemeente zelf het het industrieterrein Waard kreeg de gemeente de be schikking over de grond. Voor het genoemde gebied wordt in het bestemmingsplan Mare- dorp ook aangegeven dat opengraven van de Mare een stuk problematischer. En het be leid gericht op het scheppen van tuinen wordt geweld aangedaan. Daar moeten wel zwaarwegende argumenten tegenover staan. Met verbinding moet komen tussen Die zijn er ook. Met de bouw van Miss Bloemenstad omringd door de andere kandidaten i Zaterdag op een praalwagen LEIDEN - Miss Bloemenstad van 1981 is bekend. Onder behoorlij ke belangstelling op het Leidse stadhuisplein werd mevrouw Margaretha Arends zaterdagmid dag de uitverkorene. Behalve de oudste mededingster naar de ti tel, was zij ook degene met de mooiste hoed, zo oordeelde de jury. Vergezeld van drie hofda metjes, die ook zaterdag werden benoemd, mag de 52-jarige Miss zaterdag op een van de praalwa gens van het Rijnsburgse bloe mencorso meerijden. De verkiezing van Miss Bloemen luidde het begin in van de actie "Leiden Bloemenstad" die door de commissie Leiden Leeft wordt georganiseerd. In dat ka der staat De Waag van dinsdag tot en' met donderdag ook in het teken van de bloemsierkunst. Van twee tot vijf uur 's middags kan iedereen naar kunstenaars op bloemschikgebied komen kij ken of zelf een bloemstukje ma ken. Door de Leidse stadsparken wor den er dinsdagg- en woensdag avond wandelingen georgani seerd, terwijl het bloemencorso zaterdag het hoogtepunt en sluit stuk van de bloemenweek moet zyn. Clarensteeg en Van der Werf straat. De Mirakelsteeg zou dan als het ware worden doorgetrok ken. Deze nieuwe steeg - die de naam Kattepoort zal dragen - zou voor gemotoriseerd verkeer open moeten zijn. Zodanig kan hij die nen voor de bevoorrading van de winkels aan de Lange Mare en de Hema. Aan de nieuwe steeg is dan volgens het plan nog ruimte voor enige bebouwing. Ten hoogste twaalf huizen of pakhui zen zyn hier mogelijk. Grond Voor het zover is, moet de gemeen te eerst de benodigde grond in het gebied aankopen. En dat is het probleem. Volgens de jurist Eggenkamp van de gemeente zijn enkele zeer belangrijke stuk jes grond nog in particuliere han den, zodat de verwezenlijking van het plan nog lang op zich kan laten wachten. De waarde Zolang niet is begonnen aan de *?lan realisering van de Kattepoort en daarmee ook de bevoorrading van de winkels niet is verzekerd, mag de Lange Mare niet worden opengegraven. En dat is ook een vurige wens van het gemeente bestuur. Inmiddels is door het bedrijf Smit's woninginrichting een bouwplan ingediend. Smit's wil in het gebied magazijnruimte bouwen. Behalve de winkel aan de Lange Mare bezit het bedrijf ookf een pand aan de Claren steeg. Het bedrijf wil de twee panden met elkaar verbinden. Zoals gezegd, dergelijke wildgroei in de binnengebieden is de ge meente met bestemmingsplan nen te lijf gegaan. Het bouwplan is dan ook in strijd met het be stemmingsplan Maredorp. Het zou te verwachten zijn dat B en W zich met hand en tand verzet ten tegen het bouwplan. Niets is minder waar B en W heb ben verklaard geen bezwaar te hebben tegen het bouwplan en magazijnruimte in de tuin wordt voorkomen dat de bovenwoning van de winkel aan de woonfunc tie wordt onttrokken en als op slagruimte zou dienen. Boven dien - en dat lijkt zwaarwegender - is met Smit's overeenstemming bereikt over de koop van een pand in de Clarensteeg, nabij de Mirakelsteeg. Dat is voor de ge meente van belang om het bouw plan voor de Mirakelsteeg snel te kunnen uitvoeren. Het zijn dus niet de nobele doel stellingen van de gemeente ge weest (scheppen van tuinen, opengraven Mare) die tot goed keuring van het bouwplan van Smit's hebben geleid (het is er immers rechtstreeks mee in te genspraak). Het zijn de prakti sche argumenten, terug te voe ren op de eigendomsverhoudin gen van de grond in de binnen stad, die de doorslag hebben ge- i een bestemmings- betrekkelijk. Door dat onteigening van de grond een zeer tijdrovende zaak is zijn de gewenste ontwikkelingen niet zelden ondergeschikt aan de ei gendomsverhoudingen. Tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren, schreef de dichter Willem Els- schot eens en hij had groot ge- lyk. LEOMAA" LEIDEN - Dc 21-jarige veiligheids beambte P.T.M Brok uit Rijs wijk, die vrijdagnacht door onbe kenden op het Rapenburg werd aangevallen waarbij een mes in de rug werd gestoken is buiten levensgevaar. Een long werd zo danig beschadigd dat de man op de intensive-care van het Acade misch Ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie is nog niet veel verder in het onderzoek. Van de daders, die zijn ontkomen ontbreekt tot nu toe nog elk spoor. LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar man heeft vannacht een poging tot inbraak in eigen huis verijdeld. Daarvoor heeft hij echter wel een paar klappen moeten incasseren. Om kwart over een liep de jongeman naar zijn woning aan de Hoflaan. Bij zijn voordeur aangekomen, ontving de Leidenaar van een man die waarschijnlijk op de uitkijk stond een por in zijn buik. Deze voor hem onbekende man liep vervolgens hard weg. Dit spelletje herhaalde zich toen de jongeman zijn woning betrad. Ook deze tweede man sloeg op de vlucht. Bij nadere inspectie bleek het om een inbraak te gaan. Duivensport (1) P.V. De Biauwkras vloog van St. Ghislain. De uitslag 1.. 3.. 6.. 9 en 10. R. Verhoogt. 2. F. v.d. Wetering 4. gebr. v.d. Wetering; 5. P.J. Hansen7. R. v.d. Geer; 8. P. Brandt Duivensport (2) P.V. Leiderdorp vloog ook van St. Ghislain. De uitslag: 1. en 4. D. Zwaan; 2. en 8. ARoorda; 3. Th. Habra- ken; 5 P. Sloos; 6. en 9. JC. Knijnenburg; 7. en 10. W. Ja- cobi. Duivensport (3) P.V. Columba vloog ook van St. Ghislain. De uitslag 1.7. en 9. H Adah, 2.. 4. en 5. R.P. de Graaf.3. L. Halewijn; 6. J. Kettenis; 8. en 10. C. v.d. Nieuwendijk. Duivensport (4) De p.v. L.P.C. vloog va: beil. De uitslag 1 en 4 N. de Groot en zn.; 2. en 5. W.. Schouten; 3. A. Singeling; 6., 7. en 8. J. Staffelen; 9. J Koster. 10 P de Haas. Duivensport (5) 1981 IAANDAG 27 JULI 1981 LEIDEN - Het Leidse college van B en W zal het na het zo merreces nog moeilyk krij gen vriendjes te blijven met sociaal-culturele instellin gen als clubhuizen, vereni gingen en jongerencentra. In september komen burge meester en wethouders na melijk met het by het sociaal- -cultureel plan behorende programma voor 1982. In dat programma staat op hoeveel geld de instellingen kunnen rekenen voor volgend jaar. En dat dat geen vetpot wordt, staat vast. Leiden is van plan 12,6 miljoen te bezuinigen, waarvan bijna twee miljoen van het sociaal-cultureel werk moet .komen. En dat werkt op de zenuwen van ve le instellingen die. afhanke lijk als ze zijn van subsidie, vinden dat ze eigenlijk méér geld nodig zouden hebben om goed te kunnen werken. De instellingen probeerden dit duidelijk te maken tijdens een aantal voorlichtingsavon den die de afgelopen weken werden gehouden over het sociaal-cultureel plan. Op deze voorlichtingsavonden kreeg het college al de nodige kritiek te horen: het pro gramma voor 1982 had eigen lijk al klaar moeten zyn zodat de instellingen er inspraak op konden hebben. Nu moesten ze het doen met het vooront werp sociaal-cultureel plan, dat alleen de globale activi teiten van alle instellingen op een rijtje zet. Uit dit plan blijkt nog niet waar de instel lingen volgend jaar financieel aan toe zyn. Door wat de gemeente "over macht" noemt, kan het pro gramma echter niet voor sep tember gereed zijn. De ge meente weet nog niet welke aanvullende uitkering zijzelf kan verwachten van het rijk. Als arme gemeente met een groot begrotingstekort krygt Leiden namelijk elk jaar geld van het ryk. Het college er kent overigens zelf ook dat het voorontwerp sociaal-cul tureel plan gebreken ver toont. Misschien wordt er over twee jaar al een nieuw gemaakt en over een extra in spraakronde wanneer het programma straks in septem ber klaar is, wil het college ook wel nadenken. Rijksbijdrageregeling Zo'n twee maanden geleden lanceerde het Leidse college het voorontwerp sociaal-cul tureel plan. Een plan dat de activiteiten van allerlei Leid se instellingen op een rijtje zette. Dit plan moet helpen het beleid voor de komende vier jaar uit te stippelen. Vol gend jaar krijgen de instellin gen hun geld namelyk niet meer van het rijk, maar van de gemeente. Leiden krijgt daarvoor dan een bepaald be drag van het rijk: een nieuwe financiering die "rijksbijdra geregeling" wordt genoemd. De uitslag 1 2 en 9 P de Haas; 3. J. Koster; 4 en 5. comb. Pen; 6. en 8. G. Jong bloed; 7 F. Gijsman; 10 W Schouten Duivensport (6) P.V. Het Oosten vloog we duwen van St. Queniin. De uitslag 1 3 .4 P Ju mans; 2 en 7. IV v.d N« wendijk en zn.. 5. en 6. T van As en zn H en 9 H Singe ling; 10. G. Hendrikse. Duivensport (7) P.V. Het Oosten vloog ook op Corbeil De uitslag 1 7.8. en 9. P. Juf Petitie En iedere instelling op haar beurt is bang dat zy niet een van de grootste voorkeuren zal genieten. Sommige gre pen tydens de voorlichtings avonden nog de laatste kans om in het plan te worden op genomen voordat de gemeen teraad het na het zomerreces gaat behandelen. Zo probeer den jongeren via een petitie aan wethouder Van Dam de aandacht te trekken voor hun behoefte aan een eigen club huis. Peuterleidsters wezen erop dat er te weinig subsidie wordt gegeven om hen een volgens het cao vastgesteld loon te betalen. Andere, die al wel in het so ciaal-cultureel plan waren opgenomen, protesteerden tegen de manier waarop Zy vonden zich niet goed genoeg uit de verf komen, en vrees den dat zy op die manier ook nooit voldoende geld krijgen van de rijksbydrageregeling. Zo worden de drie stedelijke jongerencentra genoemd on der het wijkgerichte jonge renwerk. De centra menen dat zy een aparte plaats inne men en omdat ze zyn aange merkt als centra voor de bin nenstad zou drie weieens te veel kunnen zijn. Zy vrezen dus bezuinigingen, zolang de drie niet in het plan zyn opge nomen met vermelding van hun specifieke karakter Een opsomming van alle andere instellingen met dergelijke bezwaren zou teveel worden. Al de reacties van de instellin gen op het voorontwerp so ciaal-cultureel plan worden nu gebundeld en meegeno men in het uiteindelijke ont werpplan. Dit plan zal m sep tember, samen met het pro gramma, ter visie worden ge legd en dan volgt er in ieder geval nog een schnficlyke in spraakprocedure. Na open bare behandeling van het plan in de gemeentelijke commissies, hoopt de ge meenteraad het eind dit jaar definitief vast te stellen. CONNY SMITS fermans; 2.. 3. 5.. 6.. en 10. W. v.d. Nieuwnedijk en zn. Duivensport (8) P.V De Rtjnklievers vloog van CorbciL r Inq 1 2. en 8 J van fin Mil; 4.. 6 ,7. 5 S van Goo- J vervorst. Duivensport (9) P.V De Rijnklievers vloog ook van St Ghislain. De uitslag 1 S. van Goozen, 2 R an Grieuetxrn. 3 C van Dokkum. 4 5 en 6. F Kiel. 7. P v d. Wal; 8 gebr Hooger- vont; 9 R van Legden. 10 C. van Dokkum geen kwestie van maar van het selen van priori teiten" En de gemeente moet dan maar zien hoe die pot geld over alle instellingen wordt verdeeld. Om te bepalen hoeveel geld een gemeente jaarlijks nodig heeft, moet elke gemeente een plan maken voor vier jaar. De activiteiten van zo veel mogelyk instellingen worden in zo'n plan ge noemd. Bij het plan hoort ook een programma, dat voor een jaar geldt en in tegenstel ling tot het sociaal-cultureel plan ook de bedragen noemt waar elke instelling recht op zou hebben. En dit program ma ontbreekt dus nog. hoe wel al wel valt te raden dat het beslist geen vetpot zal worden. Zoals wethouder Van Dam tydens een van de voorlichtingsavonden zei: "Het is geen kwestie van ver delen. maar van het stellen van prioriteiten".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3