DAGBLAD Solidariteitwaarschuwt 'Philips geschaad door hakenkruisen' Tv-piraten zitten elkaar in de haren Operatie ongeboren kind in VS gelukt - Opnieuw "rellen in Liverpool 99 ^Hamburg 'ontsnapt aan .milieuramp Meer dan honderd uur op een paal gezeten Vader van Mia Versluis moet zelf betalen wmmSMïï MAANDAG 27 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Adj.-hooldredacteur R.D. Paauw 36533 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bmu Wfle S^gef 1 2311 BG Voor W-firs cototon ^LIVERPOOL (UPI/AFP) - In de wijk Toxteh van Liverpool is het V vannacht opnieuw tot straatge- 7yechten gekomen tussen de poli tie en een honderdtal jongelui. Volgens de Engelse politie vielen er drie gewonden: twee politië le a?enten en een taxichauffeur, 3 die de macht over het stuur ver loor toen hij door een steen werd getroffen. Twee winkels zijn ge plunderd, maar er zijn geen mel- dingen van brandstichting, zo zei een politiewoordvoerder. Hij zei dat de rellen kort na mid- dernacht uitbraken in de hoofd straat van Toxteh, waar overwe gend blanke jongeren de politie bekogelden met stenen en enke le molotov-cocktails. egin deze maand was Liverpool, evenals enkele andere grote En gelse steden, het toneel van hevi- ge straatrellen, die zich ook in Toxteh afspeelden. De minister voor milieuzaken, Mi chael Lleseltine, die is belast met een onderzoek naar de oorzaken van de rellen, verblijft sinds een week in Liverpool. ei e (Vane onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee t.v.-pira- ten hebben elkaar gister avond in de haren geze ten. De illegale zender Ne derland drie richtte zich rond het middernachtelijk uur met het verzoek "He- ga. Deze wilde ook uitzen den op Duitsland 2. Het verzoek werd niet ingewilligd: Nederland drie moest even tater dan ook noodgewongen uitwij ken naar Belgie. Een tegenvaller volgens een woordvoerder, "om dat uitzenden op Belgie altijd ren collega's wilt u uit het ^X'^ebb^dVmakers beeld gaan tot een colle- daarom nog overwogen de uit zending over het wereldkam pioenschap paalzitten deze week een keer te herhalen, maar waar schijnlijk gaat dat toch niet door. "Het actuele is er dan af. Jam- Voor de kijkers was het niet duide lijk om welke andere piraat het nu ging, volgens de makers van Nederland drie betreft het de VTLO. "Die zijn wel vaker be zig". meldt een woordvoerder van Nederland drie. "Het lijkt alsof ze voortdurend aan het tes ten ziin. maar in wezen ziin ze na tuurlijk alleen maar aan het pes ten". Volgens deze woordvoerder wordt het zo langzamerhand ook eens tijd dat alle piraten om de tafel gaan zitten. "Dan kan er gepraat worden over tijdstippen en kana len waarop we kunnen uitzen den. Op die manier wordt weg drukken niet zoals in Amster dam schering en inslag. Dat be spaart een hoop ellende". De opsporingsdienst van de PTT heeft afgelopen nacht in samen werking met de politie de Velser televisiepiraat Cosmos uit de lucht gehaald. Een 20-jarige in woner van Heemskerk werd op heterdaad betrapt toen hij vanuit een schuurtje in Velsen-Noord een Duitse speelfilm op de kabel bracht. 14 PAGINA'S Stakingsrecht in Polen ongemoeid laten Staking dreigt door vleesrantsoenering HAMBURG (DPA) - De haven van Hamburg is zaterdag na een on geluk met een tanker op de Elbe ternauwernood aan een grote mi lieuramp ontsnapt. Zaterdag avond lukte het slepers de zater dagochtend aan de grond gelo pen Liberiaanse tanker "Afran Zenith" vlot te trekken. ^Naar een eerste onderzoek heeft uitgewezen is 300 ton olie uit de tanker gelopen, zo deelde een - woordvoerder van de Hamburg- se milieu-autoriteiten mee. Olie verontreiniging werd na het aan brengen van barrières in de Elbe door opzuigschepen bestreden. De 76.176 ton metende tanker liep zaterdagochtend aan de grond toen de machines uitvielen bij het wisselen van de loods. De zware ruwe olie was van de geva- renklasse "a 1" waaruit ook gas vrijkomt. De politie had de be volking in de buurt daarom ver zocht niet te roken. Zaterdag middag had zich een olietapijt gevormd van zes kilometer. Het scheepvaartverkeer in de Elbe werd zaterdag enige tijd stilge legd. NOORDW1JKERHOUT - Drie man hebben gisteren in het Oosterduinse meer in Noord- wijkerhout kans gezien het wereldrecord paalzitten te verbeteren. De Noordwij- kerhouter Jan Poolman, de Voorhouter Richard Stam en Hendrik Steenbeek uit Ha- zerswoude verlieten gister middag gezamenlijk na 101 uur opmerkelijke fris en on der toejuichingen van zeker tienduizend toeschouwers hun 'pilaar'. Het oude record van Aad van der Berg uit Roelofarendsveen was daar mee bijna één uur scherper gesteld. Een kleine 20 uur eerder stapte de enige vrouwelijke deel neemster, de 18-jarige Corina Koetsier van de paal. De Kat- wijkse zette het werelduurre cord paalzitten voor dames daarmee op 81 uur en 33 mi nuten en verbeterde het oude record met ruim 16 uur. Op de foto Jan Poolman die na dat het oude record was ge sneuveld even bezoek kreeg van zijn zoontje. AMSTERDAM (GPD) - Het Phi lips-concern lijdt onherstelbare schade door de omslag van het weekblad Haagse Post van vori ge week waarop het beeldmerk van de gloeilampenfabriek prijk te met daarin twee hakenkruisen getekend. Dat zei vanochtend mr. R. de Ra- nitz namens Philips in een kort geding dat het concern heeft aan gespannen tegen Haagse Post. Philips eist een rectificatie op de Beter weer Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 13 graden, middagtemperaturen van 18 graden aan zee tot 23 graden in het bin nenland. Matige westenwind. De vooruitzichten voor de rest van de week zijn gunstig. Een hogedrukge- bied boven de oceaan komt langzaam via Engeland naar de Noordzee en zal na morgen ook de laatste wolkenvel den verdrijven. Ook elders in Europa zijn de weers vooruitzichten goed. Morgen nog enke le buien in het Alpengebied, de Bal- kanlanden, Scandinavië en Italic. Zon nig en zeer warm in Portugal en Span- c Katwijk om 9.13 e omslag van het weekblad van volgende week, een rectificatie in de dagbladen en terugname van alle HP-nummers waarop het gewraakte beeldmerk prijkt. Dit alles op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Het concern beroept zich bij de ze eis op het zg. beeldmerken- recht. Philips vocht het artikel waar het gewraakte beeldmerk naar ver wijst overigens niet aan. In dit verhaal schetst de freelance jour nalist Frans Dekkers "de andere kant van de succes-story" van de gloeilampenfabriek, die uitgroei de tot een wereldconcern, of: "Hoe het bedrijf zijn portiers- dienst omsmeedde tot een parti culiere politiemacht die ook bui ten de fabriekspoorten zijn ter reur uitoefende", aldus Dekkers in HP. Communistenjacht en sa menwerking met de Gestapo in de jaren 1920 tot 1940 vormen het hoofdonderwerp van het artikel. Volgens de raadsman van Haagse Post, mr. T. de Waard, "zet Phi lips de zaak op zijn kop door met behulp van het beeldmerken recht rectificatie te eisen. Van het artikel op zichzelf distan tieert Philips zich; men zegt niet of het onjuist of beledigend is". De combinatie van hakenkrui- t)e Terreur van de PhMps Politie Het gewraakte beeldmerk van Philips zoals dat in HP werd afge drukt. sen en het Philips-beeldmerk is volgens hem onderbouwd. "Als het blazoen van een onderne ming niet onbevlekt is dan is het merk dat ook niet", aldus mr. De Waard. Mr. De Ranitz zei namens Philips dat het afdrukken van de ge wraakte prent in HP onrechtma tig is. Hij suggereerde dat HP "in deze komkommertijd een rel wilde maken". Maar mr. De Waard sprak dat tegen "Philips is een van de grootste adverteerders van HP. die strijk je niet voor de grap tegen de haren in", zei hij. Rechtbankpresident mr. B. As- scher zal morgen uitspraak doen. der wijziging tot 31 oktober wordt voortgezet "Wij erkennen niet de eenzijdige beslissing van de regering de vleesrantsoenen te verminderen en om ons daartegen te verzetten kan de vakbond zijn toevlucht nemen tot alle beschikbare mid delen. inclusief staking", zo voegt de resolutie er echter aan toe. De KKP maant de regering binnen vijf weken een plan voor de ver betering van de bevoorrading van de bevolking uit te werken om daarmee een eind te maken aan de lange rijen voor de win kels. WARSCHAU (AFP) - De vrije Poolse vakbond Solidari teit heeft de regering in Warschau ervoor gewaar schuwd het stakingsrecht ongemoeid te laten. Als de waarschuwing in de wind wordt geslagen ziet Soli dariteit zich gedwongen het voornaamste recht dat het bedong als deel van de akkoorden van Gdansk van au gustus vorig jaar, te verdedigen. Dit staat in een resolutie die de na tionale coördinatiecommissie (KKP), het hoogste orgaan van Solidariteit, gisteren heeft aange nomen. De KKP besloot gisteren na drie dagen haar bijeenkomst in Gdansk. In de resolutie verwerpt de KKP het ontwerp voor een nieuwe ar beidswet die de staatsraad voor goedkeuring aan het Poolse par lement heeft voorgedragen. Volgens de commissie komt dat ontwerp in hoofdzaak neer op een beperking van het stakings recht van de werknemers. Werk nemers in sommige bedrijfstak ken wordt het recht zelfs ontno men actie te voeren. Het betreft personeel bij de spoor wegen, het transportwezen, de telecommunicatiesector, de ra dio, de televisie en burgerperso neel bij het leger en het ministe rie van binnenlandse zaken. De commissie verwijt de staats raad verder dat hij eigenmachtig en zonder overleg met de vak bond het oorspronkelijke stuk van april j.l. van een gezamenlij ke commissie van de bond en de regering heeft veranderd. De KKP heeft ook de verminde ring van het vleesrantsoen afge wezen en dreigt met een staking In een resolutie verwerpt de KKP categorisch de donderdag door de minister van binnenlandse handel. Lakomiec, aangekondig de maatregel die met ingang van 1 augustus een vermindering van het vleesrantsoen inhoudt van 3.7 tot 3 kilo per persoon per maand. In de resolutie zegt de leiding van Solidariteit verder dat zij het in juni met de regering gesloten ak koord wil respecteren, volgens welk de vleesrantsoenering zon- Taroczy: kribbige winnaar Melkhuisje Omroepen trekken door het land Polen verdienen jaarloon in bollen Jacht potvissen wordt gestaakt Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken krijgt u een kleurvergroting GRATIS! Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Bestand in Libanon weer geschonden JERUZALEM (AFP) - Dc woord voerder van het Israëlische leger heeft vandaag meegedeeld dat "de terroristen gisteravond het bestand opnieuw hebben ge schonden" door Katjoesja-raket ten en lichte projectielen af te ren op de enclave van majoo Haddad ten westen van de Israe lische grensplaats Misgav An De Israëlische strijdkrachten en die van majoor Haddad hebben het vuur niet beantwoord. Van slachtoffers is niets bekend De raketten werden afgevuurd uit Nabatyeh. Enkele ervan kwa men op enkele meters van de grens tussen Israël en Libanon terecht bij Misgav An De woordvoerder zei dat het be stand nu voor de vierde maal is geschonden. Daardoor zijn sinds het vrijdag inging dertien men sen gewond. (Zie ook pagina 8). DEN HAAG (GPD) - De vader van Mia Versluis moet de kosten van een proces dat hij tegen de medische wereld heeft gevoerd, bijna tiendui zend gulden, zelf betalen. Dit besliste De Kroon deze maand Hij krijgt daarvoor geen geld van de Bijstand. De Kroon oordeelt dat er in dit geval sprake is van een aan vraag om bijstand voor een schuld. ,,In het algemeen be hoort de betaling van schul den niet tot de noodzakelijke kosten van het bestaan, waar voor bijstand wordt ver leend". Mia Versluis is het meisje dat na een operatie jarenlang in coma lag en uiteindelijk aan de gevolgen van de operatie overleed. In april '66 moest het toen 21 jarige meisje een voetoperatie ondergaan. Bij die operatie faalde de narco se. Een paar maanden later werden de ouders door de be handelende arts benaderd met het verzoek tot euthana sie. Dit verzoek van de arts was aanleiding tot een uitput tende medische-tuchtrechte- lijke procedure en uitgebrei de publikaties. In mei 1969 werd het gezin Versluis door deze affaire afhankelijk van een uitkering. SAN FRANCISCO (Reuter/AFP) - Amerikaanse chirurgen hebben de vermoedelijk eerste geslaagde operatie verricht op een ongebo ren kind, aldus het Amerikaanse tijdschrift voor zwangerschaps- zorg en verloskunde. De groep chirurgen aan de univer siteit van Californiê bracht daar bij een buisje aan in de urinelei- der van het kind, via de buik wand van de moeder. De opera tie werd op 26 april verricht op het jongetje, één van een twee ling, een jongen en een meisje, die twee weken later te vroeg werden geboren. De operatie duurde enkele uren en was noodzakelijk om dodelijke beschadiging van longen en nie ren van het kind te voorkomen. De jongen, Michael Skinner, ver keert nu in goede gezondheid maar moet nog een kleine in greep ondergaan voor herstel van de urineleider. Een van de chirurgen, Michael Harrison, zei dat de groep zich al drie jaar lang met schapen en apen op dit soort operaties had voorbereid. De moeder met de inmiddels gebo ren tweeling. Het Imker jongetje onderging als ongeborene een ope- ro'M» aan de urinewegen. LEIDSCH DAGBLAD ie Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe ronder post tegel opsturen nearleidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1