"Rust" doet Van Heugten goed Veteraan Henning houdt hoofd koel 'Wiet de regering,maar de rugbybond moet beslissen Malherbe kan achterstand niet inhalen Basketbal- ploeg wint LOTTO In één klap rijk Wereldspelen: brons voor touwtrekkers SPORT SPORT SPORT MAANDAG 27 JULI 1981 SPORT Over aflasten Springbokken-tournee na demonstraties WELLINGTON (AFP) - Regering noch rugbybond van Nieuw- Zccland heeft een beslissing ge nomen over het doorgaan van de tournee van de Zuidafri- kaanse ploeg, na de moeilijkhe den van zaterdag. De tweede van de zestien wedstrijden, uit gesmeerd over een periode van twee maanden, van De Spring- bokken i zaterdag doorgang vinden doordat het speelveld werd bezet door een groep van naar schatting 500 de monstranten. In weerwil van maatregelen die de politie vooraf had genomen, slaagde toch een aantal demon stranten erin de afzetting te door breken na vechtpartijen met plaatselijke rugbyofficials en een aantal van de 25.000 aanwezige toeschouwers. Onmiddellijk na de "bezetting" trad de politie op, waarna de demonstranten één voor één werden verwijderd. Die tijdrovende procedure was een van de redenen om de wedstrijd af te gelasten, de andere was dat de demonstranten hadden ge dreigd een gestolen vliegtuig op de grote trubune te pletter te la ten vallen. Nieuw-Zeeland, kon De piloot die het vliegtuig zou be- in Hamilton geen sturen, behoort tot de arrestan ten, die niet alleen in Hamilton, maar ook in Auckland, Christ- church en Wellington, na demon straties, werden gemaakt. Gisteren heeft het hoofd van de Nieuwzeelandse politie, Bob Walton, besprekingen gevoerd met de voorzitter van de rugby bond Ces Blazey en met een aan tal ministers. Walton had eerder laten weten dat zijn hele politie macht van 4.900 man niet in staat was demonstraties tegen De Springbokken te voorkomen. Die opmerking van de politie- baas viel verkeerd bij plaatsver vangend minister president Duncan Maclntyre, die Walton heeft gevraagd zijn standpunt te herzien en te onderzoeken welke middelen hij nodig zou hebben om een incident als dat van zater dag te voorkomen. Maclntyre gaf echter toe dat de toestand van za terdag totaal nieuw was, omdat er een dreigement van een "luchtaanval" op de hoofdtribu ne was. De rapportage van Walton behalve door Maclntyre aange- De gebeurtenissen hoord door de minister van poli tie Ian Couch, de minister van landsverdediging David Thom son en de procureur-generaal Jim McLay. "De regering", zei Maclntyre na de besprekingen, "zal niet besluiten in te grijpen in de tournee van de Zuidafrikaan- rugbyers. Dat is een zaak van de rugbybond. De wedstrijd van woensdagfin New Plymouth, te gen Taranaki zal doorgaan tenzij de rugbybond anders beslist, of wanneer de politie meent de si tuatie niet in de hand te kunnen houden. In dat geval heeft Wal ton het recht de wedstrijd af te gelasten", Maclntyre zei dat de groepen die tegenstanders van de tournee van de Zuidafrikanen zijn, hun greep op de demonstranten had den verloren en dat buitenstaan ders het gebeuren hadden be paald. zaterdag in Hamilton zullen in het begin van de week door zowel de regering als de rugbybond van Nieuw- Zeeland worden besproken. Het Demonstranten tegen de apart- bestuur van de rugbybond komt heldspolüiek in Zuid Afika hebben vandaag büeen, de ministerraad de aan„a! ingezet. Zaterdag kon de houdt morgen een speciale ver- tweede rugbywedstrijd in een serie van zestien, die de Zuidafrikaanse door honderden actievoerders niet formatie De Springbokken in doorgaan. Een politiemacht noch Nieuw Zeeland wil afwerken, we- afrastering was tegen de massa op- gens bezetting van het speelveld gewassen. SVEPEREC (SID) - In de door de Fransman Bruno ge wonnen grote prijs van Tsjechoslowakije is de Engels man Graham Noyce er in geslaagd zijn voorsprong in het wereldkampioenschap motocross 500 cc op regerend we reldkampioen Malherbe te behouden. De marge tussen de twee kempha nen is gelijk gebleven aan die na de grote prijs van Nederland: drie punten. Malherbe. de zelf verzekerde Belg, had in Lichten voorde aangekondigd op de har- BOEKAREST (ANP) - De Neder landse basketbal ploeg heeft ook zijn tweede wedstrijd in groep C van het Universiade-toernooi zonder moeite gewonnen. Via een ruststand van 65-32 werd te gen Somalië een eindscore van 128-66 bereikt. Later bewees de Nederlandse bas- ketbalploeg tegen België niet in de C-groep thuis te horen. Met opvallend gemak bleven de Ne derlandse studenten ook deze te genstander de baas: 79-59. Een zeer nauwkeurig verdedigende Nederlandse ploeg liet de Belgen niet in hun spel komen. Aanval lend ging het allemaal wat min der naar wens, maar bij rust was toch al een gat van tien punten (42-32) geslagen. Geleid door spelverdelers Geerten Rijks en Marco de Waard, die met zestien punten de Nederlandse top schutter was, verdubbelde de ploeg na rust die voorsprong nog. Overeenkomstig de verwachtingen leed de Nederlandse volleybal- ploeg een nederlaag in drie sets tegen Bulgarije. De cijfers (4-15, 10-15, 0-15) lieten aan duidelijk heid niets te wensen over. Trai ner Ben Krysic had evenwel te kampen met een niet geheel fitte ploeg Daphne Demuth is in de finale van de 100 meter rugslag als zevende geëindigd. De Nederlandse zwemster noteerde 1 minuut 08,91 seconden, bijna een halve seconde langzamer dan in de se rie. De overwinning ging naar de Roemeense Carmen Bunaciu. de circuits, waarvan Sveperec er één is, zijn achterstand op Noyce goed te gaan maken. Daar kwam het in de Tsjechoslowaakse wk- stnjd nog niet van. Zowel Mal herbe als Noyce stelden zelfs te leur. Beiden wisten geen beter resultaat dan een vierde klasse ring te verwezenlijken. André Malherbe zal nu op zijn thuiscir- cuit in het Belgische Namen en in de laatste grote prijs van het seizoen in het Luxemburgse Et- telbruck de prolongatie van zijn wereldtitel zeker dienen te stel len. De strijd in Tsjechoslowakije werd gedicteerd door het drietal Bru no, Vïomans en Carlqvist. Deze drie, zonder echte kans op het wereldkampioenschap en der halve ontspannen rondrijdend, streden hardnekkig om de hoog ste prijs in Sveperec. Suzuki- Jean Jacques Bruno favoriet Price kan zenuwen niet haas WASSENAAR (ANP) - Tot aan de laatste slagen op de achttiende en laatste hole van het internationaal golfkampioenschap in Wassenaar wist niemand nog wie de open Neder landse titel zou behalen. Immers, Ray Floyd, de Amerikaanse trekpleister, Nick Price uit Zimbabwe en de uiteindelijke winnaar Harold Henning uit Zuid-Afrika, streden om de hoogste eer en het prijzengeld van ruim 33.000 gulden op het scherp van de snede. DEN HAAG (ANP) - De resultaten van de lotto's van Nederland, Bclgiv' en West-Duitsland en van het supertrio van het afgelopen weekeinde zijn: Nederlandse lotto De winnende getallen zijn: 8-9-15- 17-18-27. Rescrvegetallen 28 en 35. 617.296 deelnemers, die 2.686.798,- inzetten. Het prijzen- bedrag van 1.431.576 gulden (in clusief een jackpot van ruim 155 000 gulden) wordt als volgt verdeeld: eerste prijs (inclusief jackpot): f 602.027., tweede prijs: 127.623 derde prijs: f 191 434 vierde- en vijfde prijs: 255.246. Belgische lotto De getallen die 25 juli werden ge trokken zijn: 6-11 20 25-29 33. Bijkomend nummer 28 De Inleg was 226 miljoen franken, onge veer 15 miljoen gulden. Westduitse lotto De winnende getallen uit de West duitse lotto zijn: 1-3-37-38-42-49. Het reservegetal is 24. Winnend in 'Spiel '77" is: 9 2 2 2 2 5 8. Supertrio De uitslag van het supertrio. giste ren gelopen in de Vineennes- pnjs op Duindigt is 1. n» 8 Pepi- ton (G. de Jong)., 2. nr 3 Torpedo Fortuna (J. van Dooyeweerd)., 3. nr 7 Seredine Forest (A.T. Knij- nenburg). Niet gestart: nr 4 Star of Goldstar. De inzet was 509.936 gulden, de uitbetaling is 2528,60. bleek uiteindelijk door een twee de en eerste plaats in de twee manches beter dan zijn Yamaha- concurrenten Carlqvist en Vro- Voor de Nederlandse crossers was er zoals verwacht in Sveperec geen hoofdrol weggelegd. De beste klassering kwam op naam van Gerrit Wolsink, die in de tweede manche zesde werd en daarmee vijf punten voor hel we reldkampioenschap scoorde. Ge rard Rond, vorige week in Lich tenvoorde niet erg "zadelvast" bleef in Tsjechoslowakije wel op zijn machine zitten en scoorde van de Nederlanders het hoo .st voor het wk-klassement. Twee achtste plaatsen brachten hem zes punten, waardoor de Inge- naar de achterstand op de als zes de geklasseerde Brad Lackey flink verkleinde. Rond heeft met nog twee grote prijzen voor de boeg negen punten minder dan Lackey. De uitblinker van de "zandcross" van vorige week in Lichtenvoorde, de Brabander Toon Karsmakers. kon zich in Sveperc niet bij de eerste tien van de twee manches kwalifice- Stand in het wereldkampioen schap na twintig manches 1. Noyce 181 punten, 2. Malherbe 178 pnt. 3. Carlqvist 152 pnt, 4. Bruno 121 pnt, 5. Vromans 112 pnt, 7. Gerard Rond 76 pnt, 9. Gerrit Wolsink 44 pnt. Rothengatter De Nederlandse autocoureur Huub Rothengatter heeft na een lange periode van non-activiteit zijn rentree in de formule 2-strijd gevierd met de tweede plaats in het Siciliaanse Pcrgusa. De wed strijd in Italië, meetellend voor het Europees formule 2-kam- pioenschap werd gewonnen door de Belg Thierry Boutsen, die daardoor aan de leiding kwam in het klassement. Bout sen verdrong met zijn totaal van 28 punten ranglijstaanvoerder Elgh. De Amerikaan Ray Floyd ziet hoe Mark James uit Engeland zijn bal uit de hole grabbelt, terwijl de Ier Desmyth zijn spelobject onderzoekt. Floyd, de eindzege in Wassenaar, moest zich tevreden stellen met Floyd, zes minuten eerder gestart dan Price en Henning, klasseer de zich op de laatste hole met een score van 281 vrij onverwacht nog bij de kanshebbers. Bij het aankomen op de achttiende af slag lagen Price en Henning ge lijk. De man uit Zimbabwe. 24 jaar oud, was gisteren aan de vierde en beslissende ronde met vier slagen voorsprong op zijn naaste concurrent Henning (46) begonnen. Gaandeweg zag hij echter de Zuidafrikaan dichter bij komen. Niet omdat deze zo gemakkelijk rondging, maar voornamelijk omdat Price zijn zenuwen steeds slechter in be dwang had. Op de voorlaatste hole had Price liefst vier slagen nodig. Daarmee verspeelde hij AMERSFOORT (GPD) - De Grote Prijs van Ierland is zaterdag niet verreden. Het politieke klimaat in Ier land is niet zo best, bovendien waren er geen spon sors te Vinden. De Amersfoortse motorcrosser Ton van Heugten kon zo geen punten toevoegen aan zijn totaal. „Maar", aldus Van Heugten, „ook de concur rentie kon geen punten behalen. Die twee manches worden niet meer ingehaald. Voor mij is dat natuur lijk wel gunstig". De eerste plaats van Ton van Heugten in de strijd om de wereldtitel motorcross in de zijspanklasse werd daarom niet bedreigd. Voor Van Heugten kwam de rust goed uit omdat de Amersfoortse coureur zijn vaste bakkenist Frits Kiggen vorige weel^gebles In de modder, dus dat ligt me toch ook wel". Op 9 augustus volgt dan de GP van Frankrijk, op 23 augustus de GP van Zwitserland en ten slotte, op 30 augstus de laatste Grand Prix in Denemarken. Ie dere Grand Prix bestaat uit twee manches, iedere manche-zege levert vijftien punten op. Van Heugten heeft momenteel een riante voorsprong op nummer twee. De Amersfoorter heeft 119 punten verzameld, zijn landgenoten Bakens en Van Heek 81. „Toch geloof ik", aldus Ton van Heugten, „dat ik het meest moet oppassen voor de Westduitser Brockhausen. Die is al opgeklommen naar de derde plaats en heeft 75 punten. Die sluipt de laatste wed strijden naderbij". seerd zag uitvallen. Van Heugten „Kiggen is vrijdag Belgi geopereerd Hij had zijn sleutelbeen gebro- De geduchte Zwitser Robert Grogg bezet thans zijn voorsprong op Henning - en Floyd - geheel. 'Price is iemand die nog een lange en hopelijk goede golftoekomst voor zich heeft', zei Henning na afloop, 'ik ben een golfspeler die die tijd al achter zich heeft'. Met zijn ruim vijftien jaar langere er varing in internationale toernooi en redde Henning het op die laat ste hole. Uit de hoop zand, waar in hij de bal met zijn tweede slag had geslagen, speelde hij de bal vlakbij het putje. Met zijn vierde slag maakte hij zijn toernooi af. Price, die duidelijk slechter lag, had een tikje meer nodig. En die halve meter kostte hem in prij zengeld tienduizend gulden én de eerste plaats. Was het vrijdag en zaterdag de re gen die de deelnemers parten speelde (zaterdag werd een uur later begonnen omdat een aantal banen moest opdrogen), gisteren blies een verraderlijke wind uit het zuidwesten. Een aantal deel nemers had dan ook de nodige moeite met het terugvinden van de bal, die zij met een mooie maar niet bedoelde curve in de bosjes of tussen de bomen had den geslagen. Ondanks het slechte weer trokken over de vier dagen ruim 3000 Nederlanders naar het golfevenement in Was senaar, ongeveer evenveel als vo rig jaar in Hilversum de Span jaard Ballesteros de titel zagen behalen. De uitslag is: 1. Harold henning (ZAf) 280 (71+68+70+71), 2. Rav Flovd (VSt) 281 (69+73+69+70), 'en Nick Price (Zim) 281 (67+68+70+76), 4. Tom Sieck- man (VSt) 288 (68+71+71+73). en Ken Brown (GBr) 283 (71+70+74+68), en Sam Torran ce (GBr) 283 (71+70+69+73), 7. Jeff Hall (GBr) 285 (69+68+75+73). 8. Florentina Molina (Arg) 286 (69+70+74+73), John Bland (ZAf) 286 (72+70+74+70), Chris Moody (GBr) 286 (71+73+72+70), en Terry Gale (Aus) 286 (71+74+73+68). WASSENAAR (ANP) - 'Nu ben ik rijk', zei Mohammed Moussa gisteren in Wasse naar, toen hij op de zeven tiende hole de bal met één slag in het putje sloeg. Een Nederlands bedrijf had na melijk op die prestatie als prijs een auto ter waarde van 55.000 gulden gezet. Wat een tegenstelling tot vorig jaar in Hilversum. De Egyptenaar zorgde in 1980 op de banen van Hilversum namelijk voor eenzelfde feit. Hij had toen echter de pech dat de prijs niet gold op de hole waar hij zijn hole-in- one sloeg. De beloning voor die prestatie was toen een fles champagne met twee glazen. En dan te bedenken dat Moussa door geldgebrek vorig jaar na de open Neder landse titelstrijd niet verder kon in het Europese circuit. Reeds 20 jaar achtereen ver overde Moussa het Egyp tisch kampioenschap. Inter nationaal heeft hij echter nooit de top bereikt. Dat zal hem ook niet lukken als hem vaker overkomt wat giste ren op de achttiende hole ge beurde: op het moment dat zijn bal naar het gat rolde, werd deze door de van ver geslagen bal van de Frans man Farry, die een ronde la ter was gestart, geraakt. Dat kostte Moussa twee slagen meer ken, bovendien heeft hij een hinderlijke polsblessu- re. Ik heb daarom dit weekend in Varsseveld gere den met de nieuwe bakkenist Sies Hurkmans. De eerste manche wonnen we. in de tweede werden we. door een slippende koppeling, vierde. In het alge meen klassement werden we wel eerste. Ik heb Sies Hurkmans terdege uitgeprobeerd. Hij hield zich enorm sterk. Dat geeft een stuk zelfvertrouwen voor de komende wedstrijden". Op 2 augustus rijdt Van Heugten de volgende wed strijd in het Oostenrijkse Feldkirch. „Dat parkoers kan ik wel dromen. Het is meestal keihard, als het droog is. In 1975 werd ik daar Europees kampioen. slechts een zesde plaats en is wel uitgeschakeld v de titel. Van Heugten „Grogg reed vorige week in Engeland niet slecht. Hij maakte alleen de fout door vanuit het midden weg te gaan. Doe je dat niet als eerste, dan kom je onherroepelijk in de fuik. Ik startte vanaf de zijkant, dat ging beter". Toch heeft Ton van Heugten diep respect voor zijn Zwitserse collega's. „Zwitserland", zo besluit hij, „is echt het land van de crossers, daarom zou ik het prachtig vinden om daar op 23 augustus wereld kampioen te worden". Dat zou dan kunnen gebeu ren met zijn vaste bakkenist Frits Kiggen, die moge lijk dan weer hersteld is. SANTA CLARA (ANP) - In Santa Clara zijn de eerste wereldspelen geopend. Uit 58 landen doen 1400 sportlieden aan zestien tak ken van sport mee. De sporten staan niet op de agenda van de Olympische Spelen. In Santa Clara in de Amerikaanse staat Californië ging het eerste goud naar de touwtrekploeg van Groot-Brittannië. De Britten ze gevierden in de categorie van 640 kilogram. Zwitserland eindigde als tweede. Het brons was voor Nederland. Record De Nederlandse Katinka van Doorn heeft bij de wereldspelen voor doven in Keulen in de series van de 200 meter vrije slag een nieuw Europees record gezwom men met 2.25.78 minuten. Zij ging daarmee als zevende de eindstrijd in, waarin zij als vijfde eindigde in 2.23,21, opnieuw een verbetering van het Europese re cord. Bij de heren werd Aad Soek in de series van de 1500 me ter vrije slag uitgeschakeld met een tijd van 21.03,5 minuten. In het volleybaltoernooi verloor de Nederlandse herenploeg van de Verenigde Staten met 3-0 (15-13, 15-9, 15-4) en de dames met de zelfde cijfers van Canada (15-8, 15-6, 15-10).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10