Beheersing wapenexport nog ver weg Begin zwicht onder druk VS -Franse ordedienst pleegde moorden Rëagan zegt toe: dit jaar praten met Moskou ini Na week bemiddelen Gifschip zorgt voor paniek VTERDAG 25 JULI 1981 PAGINA 9 $AR1JS - Afgelopen zondagmid- dag waren vijf mannen gekomen \om de documenten, maar meer nog om het geld. Jacques Massié had hun gezegd dat hij het later in 1 de avond zou geven. Tegen mid- dernacht verscheen de Renault 14 opnieuw op het terrein van de Bastidehet Provencaalse huis van de politie-inspecteur in Au- i riol, een plaats 25 km ten oosten >an Marseille. Massié was in de voonkamer met zijn zwager, Fer- •arim. Boven sliepen zijn vrouw, zijn achtjarige zoon Alexander i zijn schoonouders. Massié wei gerde kennelijk het geld en de pa pieren te geven. Hij werd op een stoel vastgebonden, geslagen en met een dolk bewerkt. Zijn zwa ger wilde hem te hulp komen en werd doodgestoken. Massié wist zich los te worstelen en de straat op te slepen, maar een laatste dolkstoot maakte aan zijn leven een einde. Voor deze moord is de Marseillaanse onderwijzer Jean- Bruno Finochietti zelf verant woordelijk. zo bekende deze later aan de politie. Wat er verder ge beurde was het werk van zijn niet teruggevonden helpers. De kleine Alexander wordt in zijn slaap met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen en met een mes steek in zijn hart afgemaakt. De vrouw van Massié en haar ouders worden eerst met de ijzeren staaf bewerkt en vervolgens gewurgd. De helpers van de onderwijzers slepen de lijken naar buiten en verdwijnen in de nacht. Jacques Massié maakte sinds jaar en dag deel uit van de SAC, de Service d'Action Civique. die als een ordedienst van de eigen par tij door generaal De Gaulle werd opgericht toen hij meteen na de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd van de Franse staat stond. Aanvankelijk was de SAC de particuliere ordedienst van de gaullistische partij en van zijn voornaamste leden. Als De Gaulle van het toneel verdwijnt stijgt de verwarring. Massié was m de Provence een van de kopstukken van de SAC. Hij beheerde de papieren, maar bo venal het geld, waarbij het om meer dan een miljoen franken zou zijn gegaan. Massié was zich ech ter te machtig gaan voelen en hij had er te veel uitgeflapt. Nel als in de maffia d iende de orde te wor den hersteld. De ultra-rechtse skileraar en onder wijzer Jean-Bruno Finochietti krppa van riiv haai de tolofr»,,. sche opdracht de documenten bij Massié te gaan weghalen en hem naar de andere wereld te helpen. Dat althans verklaarde Fino chietti tegenover de politie. Water verder gebeurde liep en igszms uit de hand Men kon lastige getuigen niet in letten laten. De SAC heeft een keurig kantoor in Parijs waar men in zulke geval len, evenals in het onderhavige, slechts verklaart „niet meer te we ten dan er in de kranten over ge schreven is". De SAC is een van de vreemdste wratten in de vijfde re publiek. Elke dreigende onthul ling wordt door invloed van ho gerhand steeds weer voorkomen. De nieuwe socialistische minister van justitie. Gaston Deffere, heeft echter aangekondigd fel tegen al le ultra-rechtse groepen van leer te zullen trekken. De Amerikaanse president Ro nald Rcagan heeft onlangs aangekondigd een soepeler wapenexportbeleid te zullen hanteren. Dit houdt in dat hij levering van wapens aan een ander land niet meer zal laten afhangen van de mensen rechtensituatie in dat land Daarmee wijkt hij af van het beleid van zijn voorganger Carter, die eerst keek of het wel goed zat met de mensen rechten alvorens tot wapen- verkoop over te gaan. (Van onze correspondent Vera Polak) JERUZALEM - De Amerikaanse afgezant naar het Midde n-Oosten, Philip Habib, is er na een week bemiddelen in geslaagd een bestand tussen Libanon en Israël te bewerk stelligen. Het staakt-het-vuren werd om half twee vrijdag middag van kracht. Israël heeft van het begin af aan ge steld dat een staken van het vu ren alleen kan plaatsvinden in het kader van een alomvattende vre desregeling met Libanon. Israël stelt de Libanese autoriteiten ver antwoordelijk voor alle gevechts handelingen op haar gebied. Van een bestand met de Palestijnen kan geen sprake zijn omdat dit een erkenning van de PLO als ge lijke partner in het conflict zou inhouden. Maar ondanks alle mooie formules heeft Begin gisteren ingestemd met een staakt-het-vuren dat hij nog kort daarvoor absoluut van de hand wees. De Israëlische pre mier heeft ten alle tijden verkon digd de Palestijnen waar en wan neer dan ook te zullen bestrijden. Dit door hem veel geprezen be leid hield in dat Israël niet af wachtte tot het zelf werd aange vallen maarpreventief', zonder directe aanleiding Palestijnse ba sis in Libanon aanviel. In plaats daarvan heeft Begin in het huidi ge bestand nu het voorbehoud Veiligheids- conferentie Madrid uitgesteld MADRID - De plenaire vergade ring van de conferentie voor vei ligheid en samenwerking in Eu ropa (CVSE) heeft gisteren in Ma drid besloten de werkzaamheden vanaf aanstaande dinsdag te schorsen en de onderhandelin gen pas op 27 oktober te hervat ten. Het zomerreces werd nood zakelijk, omdat Oost en West het niet eens konden worden over een slotdocument en evenmin over fundamentele elementen van de nog te houden aparte Eu ropese ontwapeningsconferen tie. Eerder deze week circuleerden hardnekkige geruchten, dat bei de partijen dinsdag 28 juli defini tief uit elkaar zouden gaan, zon der een nieuwe datum voor her vatting van de activiteiten vast te stellen. Hetgeen zou hebben be tekend dat het CVSE-proces to taal op dood spoor geraakt en mislukt zou zijn. Maar die ge ruchten bleken achteraf niet op waarheid te berusten. Overigens is niet iedereen even ge lukkig met dit uitstel tot eind ok tober. De Nederlandse ambassa deur bij de vciligheidsconferen- tie in Madrid, dr. F. van Dongen, onderstreepte dat het gevaar be staat dat midden december (de nieuwe streefdatum om de confe rentie af te sluiten) de zaken er identiek zullen voorstaan als op dit moment. Volgens Van Don gen zou de geloofwaardigheid van deze veilighoidsconferentie er niet mee gediend zijn als in de cember zou blijken dat geen vooruitgang is geboekt op de meept essentiële punten: nale ving van de mensenrechten en het leggen van een basis voor de Europese ontwapeningsconfe rentie. In zijn toespraak tot de plenaire vergadering van gisteren bestem pelde dr. Van Dongen deze twee de fase na het zomerreces als „uitzonderlijke, allerlaatste po ging om het over deze kernthe ma's eens te worden". Maar de Nederlandse speciale ambassa deur voegde daaraan toe, dat men in december mogelijkerwijs tot de conclusie moet komen dat de verwachtingen te hoog gespan nen waren. En dat de gespannen internationale verhoudingen op dit moment een verdere toenade ring tussen Oost en West onmo gelijk maken gemaakt dat Israël het recht heeft op te treden als de Palestijnen zich niet aan het bestand houden of zelfs maar voorbereidingen voor een actie tegen Israël treffe- n. De toenemende Amerikaanse druk op Israël was de belangrijkste re den voor deze ommezwaai in Be- gin's opstelling. De scherpe ver oordelingen van Amerikaanse politici en het volledig verlies van elke vorm van steun of zelfs maar begrip in het Congres waren daar slechts een klein onderdeel van. Daadwerkelijk zijn de Verenigde Staten overgegaan tot het treffen van maatregelen. De levering van de F-16-vliegtuigen is opge schort, het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft een voorge nomen bezoek van een delegatie naar Israël uitgesteld (deze dele gatie had tot doel beprekingen over toekomstige wapenaanko pen te voeren) en in Israël werd zelfs de vrees uitgesproken dat het Pentagon een alomvattende wapenembargo voorbereid de. Naast deze overwegingen speelden ook plaatselijke factoren een rol. Van militair oogpunt uit gezien is Israël erin geslaagd de Palestij nen een zware klap toe te bren gen. Enkele hoofdkwartieren van de Palestijnse organisaties zijn volledig verwoest. Zo werd het plaatselijk hoofdkwartier van El Fatach in Tyrus geheel van de aardbodem weggeveegd. Het hoofdkwartier van het Democra tische Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina onderging hetzelfde lot waarbij zo'n 20 voor aanstaande leden omkwamen. Militair kan Israël zich dus een bestand veroorloven al hebben hooggeplaatste officieren ervoor gewaarschuwd dat de Palestijnse de rust slechts zullen gebruiken om zich te reorganiseren. Oppositieleider Peres verwelkom de het bestand. Hij zei verleden week al op een staken van de vij andigheden te hebben aange drongen. De ernstige kritiek die hij op het regeringsbeleid heeft zal hij volgende week in het parle ment tot uiting brengen. Aan de andere kant van de politieke are na beschreef de extreem-rechtse Tchija-partij het regeringsbesluit als een totale overgave aan de PLO. JERUZALEM Jeruzalem i beschietingen tussen Israel Philip Habib, de speciale afgezant van de Amerikaanse president, verklaarde gisteren in aanwezigheid van de Israëlische premier Begin (rechts), dat er na vijftien dagen intensieve de Palestijnen in Libanon een staakt-het-vuren is afgekondigd. BONN (Reuter) In eer brief aan de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft president Reagan duidelijk beloofd be sprekingen met Moskou te zul len openen over de Eurostrategi- sche raketten, zo heeft een rege ringswoordvoerder gisteren in Bonn meegedeeld. De brief is verzonden juist voor de econo mische topconferentie die afge lopen week in Ottawa is gehou den. De woordvoerder gaf geen bijzon derheden over de inhoud van de brief, maar volgens de Westduit se kranten verzekert Reagan op nieuw dat Washington wil onder handelen, en dat hij er van uit gaat dat tussen medio november en medio december formele on derhandelingen kunnen begin nen. Eerst zouden de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Haig en zijn Russische collega Gromyko in september in New York voorbereidend overleg voeren. Volgens de regeringswoordvoer der heeft deze brief alle eventue le twijfels over de Amerikaanse bedoelingen uit de weg geruimd, zodat de polemiek nu plaats zou kunnen maken vooreen pragma tischer benadering van de be sprekingen. Schmidt heeft herhaaldelijk laten blijken dat hij Washington graag wat meer vaart zou zien zetten achter het openen van bespre kingen met de Sowjet-Unie. De bondskanselier staat daarbij ook onder druk van zijn eigen so ciaal-democratische partij, waar binnen de discussie over de plaatsing van Pershing-II en SHOREHAM (AP) - In het zuid-Engelse havenplaatsje Shoreham zijn gistermiddag de ongeveer 600 geëva cueerde inwoners naar hun huizen teruggekeerd nadat volgens de autoriteiten het gevaar was geweken van lekkende tolueendampen uit een Nederlandse vrachtvaarder de Frisia Star. die in de haven afgemeerd laq Een van de 556 met tolueen gevulde vaten aan boord van de Frisia Star was gaan lekken De inwoners van Shoreham werden geëvacueerd, omdat tolueen een uiterst brandbaar en giftig gas is. Na enkele uren had de a rand weer het gas geneutraliseerd Cruisraketten in Europa de laat ste tijd weer in alle hevigheid is opgelaaid. In die discussie heeft Schmidt zijn politieke toekomst verbonden aan uitvoering van beide elemanten van het Navo- besluit van december 1979: mo dernisering van de middellange afstandsraketten en opening van onderhandelingen tussen oost en west. In de brief aan Schmidt zou Rea gan nu beklemtonen dat ook hij zeer hecht aan naleving van het besluit tot onderhandelen. Het feit dat de betreffende Sowjet- wapensystemen alleen op West- Europa zijn gericht doet niet af aan de Amerikaanse vastbera denheid om deze dreiging in te perken, zo zou Reagan geschre ven hebben. Polen vraagt uitlevering vliegtuigkaper WARSCHAU (AP) - Polen hoeft de Verenigde Staten om de uitle vering gevraagd van Bernard Pientka. de Pool die dinsdag een vliegtuig van de Poolse lucht vaartmaatschappij Lot kaapte en dwong naar West-Berlyn te vliegen. Het officiële nieuwsagentschap PAP meldde dat zowel in War schau 'als Washington stappen zijn ondernomen om uitlevering van Pientka te bewerkstelligen Het gekaapte vliegtuig landde in de Amerikaanse sector van West- Berlijn. Het bericht van PAP meldde dat Polen de jurisdictie van de Duit se rechtbank m West-Berlijn niet erkent. De kapingen zijn volgens PAP on dermeer het resultaat van de zwakke houding die de Westber lijnse autoriteiten innemen ten opzichte van kapers en de weige ring om de kapers uit te leveren." De kaping van dinsdag was de vierde sinds 1969 woarbij een toestel dat gedwongen werd koers naar West-Berlijn te zetten. Deze kaper werd door de recht bank tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Frankrijk Economische belangen spelen in deze koersverandering weliswaar een grote rol. Min stens even belangrijk is ech ter Reagans angst voor een uitbreiding van de commu nistische invloed in met na me landen van de Derde We reld. Logischerwijs kan men veron derstellen dat Nederland, als (Navo-)bondgenoot van de VS in deze koers kan worden meegesleurd. De reactie van Nederlandse politici bleef echter vooralsnog uit. Druk als de heren het hadden met de informatie Toch waren er enkelen te vinden die bereid waren wat voorzichtige reac ties op dit besluit te geven. VVD-kamerlid Blaauw, die wa penexport niet per se een vies woord vindt, ziet voor alsnog geen aanleiding om de VS bestraffend toe te spre ken. Volgens hem is de 'ge dachte-Carter' (mensenrech ten als uitgangspunt) wel 'enigszins, maar niet hele maal' losgelaten. Wat een Eu ropees beleid inzake beper king van de wapenexport be treft stelt Blaauw dat het voorlopig een kwestie van af wachten is hoe Frankrijk zich gaat opstellen. De VVD maakt zich sterk voor één uit gangspunt, waar het gaat om beperking van wapenexport. Blaauw: "Wij vinden dat er geen wapens mogen worden geleverd aan regeringen of groepen die ze gebruiken te gen de eigen bevolking". In dat kader zit de VVD enigs zins in haar maag met de le vering van wapens aan El Salvador. Zijn collega Stermerdink van de PvdA ziet al evenmin heil in een bestraffend Neder lands vingertje tegenover dc VS. Ook binnen de NAVO verwacht hij weinig van een scherp afkeurend geluid naar aanleiding van het gewijzig de VS-beleid. "Je kunt het onderwerp wapenexport wel op de agenda van een Navo- vergadering plaatsen, maar dan zeggen de VS dat dit geen Navo-aangelegenheid is en zullen er verder niet op in gaan". Stemerdink wijst erop dat sinds 1974 wel de Europese Navo-landen samen met Frankrijk in een aparte club (op staatssecretarissen-ni veau) praten over beperking van de wapenexport "Frank rijk heeft er tijdens de peno- de-Giscard nooit over willen praten". Nu met Mitterrand aan het bewind ziet hij goede mogelijkheden om binnen Europa tot afspraken te ko men, mogelijk op basis van de 'vrij stringente' Westduit se wetgeving op dit gebied, "Mitterrand heeft al gezegd weliswaar de bestaande af spraken te zullen nakomen, maar bij nieuwe transacties zich toch wat terughouden der te willen opstellen. Al te veel illusies maak ik me er ook niet over. maar als het lukt om tot een Europees be leid te komen - en daarvoor is de medewerking van Frank- ryk onmisbaar - dan is er ook een basis voor een goede dis cussie met de VS. Dat lijkt me de te volgen koers". Stemerdink ziet overigens wel een verdere scheiding tussen de Europese en de Ameri kaanse politiek sinds de komst van Reagan. "Het be leid van de VS is volstrekt te genstrijdig aan de ontwikke lingen in Europa. Dat heeft ook alles te maken met de Derde Wereld-politiek" Niet helemaal, maar voor een groot deel. vindt hij D'66'er Brinkhorst op zijn lijn. "Een gemeenschappcluke benade ring zie ik veel meer als op lossing van het probleem Ze- ker nu Frankrijk een socialis tische regering heeft". Dat Frankrijk de wapenexport als voornaamste steunpilaar van de economie beschouwt, ziet hij als een verwaterende traditie "Mitterrand heeft tien kabinetten in de vierde republiek met-gedraaid. En al is hij socialist, hg is en blyft natuurlijk een Fransman. Maar gelukkig hebben tradi ties de neiging een langzame dood te sterven. En vooral de uitlatingen van Mitterrand wat bt ln M Derde Wereld geven dc indruk dat Franr kijk op dit punt op eén lijn zit mei die .in NedernI Een progressieve hjn wel te ver staan". Brinkhorst betreurt dat vooral sociaal-economische proble men aanleiding geven tot ver soepeling van het wapenex portbeleid. "Ook in een land als Nederland' Daar komt volgens hem wal be treft de VS dan nog de ideolo gische benadering bij van wat hg noemt 'de versmalling van de beeldvorming van Derde Wereld-conflicten' "Ik ben ervan overtuigd dat de supermachten, de Sowjet- Unie niet uitgesloten, de nei ging hebben op gebieden waar een 'waardevrije situa tie' heerst, een eigen beleid te voeren". Europees beleid Helaas is er binnen de Navo wat het wapenexportbeleid betreft nog geen eensgezind heid. Dat maakt het al moei lijk als Westcuropese bond genoten een kntisch geluid te laten horen tegenover de VS. D'66 is echter overtuigd van het grote belang van het Na vo-lidmaatschap "In die zin zyn wy voorstander van een Europeanisering van het de fensiebeleid. We moeten pro beren met dc Bondsrepu bliek en Franknjk op eén lijn te komen. Ik ben geen voor stander van de kleine landcn- politiek van de PvdA Ik noem dat altijd het Cahmero- effect: ik is klein en zij zijn groot. Het is niet realistisch om als enige binnen de Navo een bas toon te produceren, terwijl de anderen een fluit toon ten gehore brengen Ook CDA-kamerlid Mommer- steeg heeft enige hoop dat Frankrijk op het gebied van wapenexporten nog eens een andere toer zal volgen. "Dat kan invloed hebben op het beleid van de VS. Vandaar dat ik weliswaar terughou dend. maar niet somber ben". Terugkomend op de strategi sche belangen ziet VVD'cr Blaauw de koerswyziging als 'een aanpassing van de situa tie zoals die zich aan het ont wikkelen is'. Daarbij doelt hu op toenemende spanningen in de wereld en de wens van Reagan de sterkte van de ei gen defensie zo op te voeren dat het mogelijk is om twee oorlogen tegelijk te voeren. "Die politiek kan ook tot uit drukking komen door export van wapens naar landen die zich politiek gezien wat in de richting van de VS ontwikke len. zoals Maleisië. Thailand en Indonesië. Als je die poli tiek voorop stelt, kun je het niet altyd even nauw nemen met dc mensenrechten", al dus Blaauw, die het verster ken van de externe defensie' geen verwerpelijke zaak vindt. "Dat doen we in Ne derland ook met leveren van fregatten aan Indonesië en duikboten aan Taiwan". Overigens heeft het mensen- rechtenbeleid van Carter ten aanzien van wapenexporten volgens Blaauw toch niet veel uitgehaald en kan ook dat zijn meegewogen door Reagan Een relatie met een groeiend verzet tegen kernwapens in Europa ziet Blaauw niet. Wel zou hij graag willen geloven dat de afhankelijkheid van kernwapens afneemt door een toename van de conven tionele bewapening. "Maar dat zal niet zo zijn", meent de WD-woordvoerder. Stemerdink sluit evenmin uit dat strategische motieven een rol spelen. Maar het is erg moeilijk om daar een po litiek op te bouwen, met na me ten aanzien van het Mid den-oosten. Landen als Saoe- di-Arabie en Iran kunnen vandaag Amerikaanse wa pens kopen, maar morgen overstappen op Russische wapens Dat is in omgekeer de richting ook in Egypte ge beurd". Dat Reagan zich heeft laten lei- d< n door angst voor Md groeiend Europees pacifis me. acht hij onwaarschijnlijk. "Ook voordat de mode kreet Europees pacifisme was uit gevonden. waren ze in de VS al bang voor Europa" Volgens hem stoelt de koers wijziging van de VS voor een belangrijk deel op economi sche motieven. Die economi sche belangen ('het grote pro bleem') ziet hy ook als voor naamste obstakel om met Frankryk tot effectieve af spraken te komen over een wa pene x po rt be perkin g Daarbij wyst hy op het 'gi gantische aandeel (15 tot 20 procent) van Frankrijke in de totale mondiale wapenexport en op het feit dat de Franse wapenindustrie borg staat voor 300.000 arbeidsplaatsen. Veel lijkt dus af te hangen van wat Frankrijks nieuwe presi dent in petto heeft ten aan zien van de wapenexporten. Mocht Frankryk hienn wat terughoudender worden en recente uitlatingen van de Franse minister voor buiten landse zaken gaan in die rich ting dan kunnen er mis schien voorzichtige stappen worden ge/et naar een Euro pees beleid. Vooralsnog wordt wapenexport echter als een puur nationale zaak beschouwd, waarmee een an der land zich niet dient te be moeien De weg naar beheer sing van wapenexport is nog erg lang. WIM FORTUYN ANNEM1EK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9