CDA-eisen blijven op tafel Tarief "camping-dokter baart ziekenfonds zorg Alternatieve straffen voor jeugd op komst Lubbers in de kou door CDA 'Schermerhom moest worden geliquideerd Drie informateurs "chineesden" met Van Agt saterdag 25 juli ïasi BINNENLAND PAGINA 7 ^EIST (GPD) - De ziekenfondsen I willen mot de Landelijke 1 Huisartsen Vereniging gaan pra- j ten over het toenemend aantal vakantiegangers dat tijdens het verblijf op een camping een be zoek brengt aan een plaatselijke huisarts. De ziekenfondsen krij gen hierdoor veel extra declara ties van huisartsen en willen de afspraken, die hierover in hel verleden gemaakt zijn met de huisartsen, aanpassen aan deze nieuwe ontwikkeling. [Iemand die verplicht verzekerd is bij een ziekenfonds, kiest in zijn of haar woonplaats een huisarts uit. Deze huisarts krijgt van het desbetreffende ziekenfonds een zogenaamd abonnements-hono- rarium. Tijdens de vakantie bui ten de woonplaats mag een ver zekerde een plaatselijke huisarts te hulp roepen als de ziektever schijnselen 7.0 ernstig zijn dat be handeling niet kan worden uitge steld. Soms twee ton aan extra inkomsten Formulering Volgens de heer De Jong. juridisch medewerker van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen. zit de moeilijkheid in de for mulering „niet kan worden uit gesteld". De Jong: ..Er zijn men sen die op het ogenblik van mei tot en met september in hun tweede huisje of sta-caravan ver blijven. Als er wat met hun ge zondheid aan de hand is, bezoe ken zij een huisarts in de buurt van het terrein waar zij hun vakantie doorbrengen. Toen wij de afspraken over dergelijke si tuaties maakten met de Landelij ke Huisartsen Vereniging was deze ontwikkeling lang niet zo sterk." Een huisarts die een dergelijke pa tient op bezoek krijgt, kan voor dat consult het gewone particu liere tarief (ongeveer 25 gulden) in rekening brengen óf direct bij het ziekenfonds waar de patiënt bij is aangesloten, of bij de pa tient zelf. die het dan later terug kan krijgen van zijn ziekenfonds Bij een bezoek aan een camping bijvoorbeeld in het weekend of's avonds kan de huisarts dus het dubbcl-tarief rekenen. Er zijn voorbeelden bekend van artsen die op deze manier meer dan twee ton extra aan inkomsten hebben. Voorlichten Landelijke Huisartsen Vereni ging gaan praten over deze za ken. De Jong: „Voor ons is het belangrijk dat huisartsen een dergelijke situatie kritisch beoordelen. Is het spoedeisend of kan het ook door de eigen huisarts behandeld worden? Daarnaast zullen we de verzeker den beter moeten voorlichten over de extra-kosten die een der gelijk bezoek met zich mee brengt.' De heer J.B. Schueler, bestuurslid van de Landelijke Huisartsen Vereniging en zelf huisarts in een gebied waar veel vakantie gangers verblijven: „Het is inder daad een opvallende ontwikke ling. Vroeger had ik het hier rus tig tijdens de vakantiemaanden, nu kan het echt druk zijn. Ik ben het eens met de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen dat het een probleem aan het wor den is." „De grootste moeilijkeid is het beoordelen van de noodzaak van een bezoek aan een patiënt voegt Schueler daaraan toe ..Als iemand belt en zegt dat het nood zakelijk is. dan ga je erheen. Na een onderzoek kun je eigenlijk pas beoordelen of het bezoek in derdaad noodzakelijk was. Maar dan is het kwaad al geschied en moet je een visite declareren." Noodzaak Schueler beaamt dat het noodzake lijk is om de afspraken die daar over in het verleden met de zie kenfondsen gemaakt zijn aan een onderzoek te onderwerpen. „Maar het is voornamelijk een zaak tussen de patiënten en de ziekenfondsen. En verder is het natuurlijk logisch dat de zieken fondsen in deze tijd aan de bel trekken als een bepaalde ontwik keling voel extra-geld gaat kos ten." (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG - De door het CDA geëiste nieuwe onderhan delingen over belangrijke onderdelen van het voorlopig regeerakkoord hebben gisteren nog niet tot beslissingen geleid. Het overleg wordt maandag voortgezet en zal naar verwachting opnieuw tot diep in de nacht voortduren. De informateurs blijven ondertussen vasthouden aan de eis dat de fracties uiterlijk dinsdag hun besluit over de wen selijkheid van de totstandkoming van dit kabinet moeten nemen. De onderhandelingen beperkten zich gisteren tot een bespreking van de CDA-eisen inzake de taak afbakening tussen sociale en eco nomische zaken, de positie van de minister van onderwijs en de kernwapens. Daarnaast bespra ken de onderhandelaars de toe deling van de staatssecretariaten over de drie partijen. De gesprekken werden na een eer ste ronde afgebroken en zullen maandagmiddag worden hervat. Hierdoor krijgen de de fractielei ders Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) dit weekeinde de kans met hun frac tiespecialisten te overleggen. In het weekeinde, en op maandag ochtend. hebben de fractieleiders en de informateurs voorts gele genheid in kleinere groepjes mo gelijke oplossingen te bespreke- Verzet Maandagmiddag zal Van Agt met de CDA-eis komen dat ook over het sociaal-economisch pakket nieuwe onderhandelingen ge voerd dienen te worden. Zowel de informateurs De Koning, Lub bers en Van Thijn als de onder handelaars Den Uyl en Terlouw verzetten zich echter tegen dit verlangen. Lubbers heeft gisteren herhaald dat het „niet doelmatig" zou zijn om nu opnieuw deskundigen (zo als Bank-president dr. Jelle Zijl stra) bij de onderhandelingen te betrekken. Hij zei dat sommige uitspraken van dr. Zijlstra al woordelijk in het voorlopig ak koord terug teinden zijn, omdat er reeds tweemaal met de Bank- president gesproken is. Overigens hebben de drie informa teurs gisteravond met Van Agt in een Haags Chinees restaurant ge dineerd. Bij deze gelegenheid zou ook de CDA-eis besproken wor den, aldus Lubbers. PvdA- voorzitter Van den Berg heeft via de KRO-radio laten weten dat wat zijn partij betreft „de onder- Tweede groep zigeuners nu ook afgereisd uit Den Haag grens" bij de onderhandelingen bereikt is. „De maat is voor ons wel degelijk vol," zei hij. Brief Van Agt heeft gistermiddag de in formateurs onderhands de aan gekondigde tweede brief over het regeerakkoord doen toekomen. Deze bevat vooral verdere ver duidelijkingen op de brief van donderdag, waarin globaal de CDA-eisen genoemd stonden. Daarnaast bevat de nieuwe brief twee aanvullende eisen, een op belastingtechnisch en de ander op sociaal-economisch terrein. Jan Terlouw deelde de informa teurs gistermiddag per brief de opmerkingen van zijn fractie over het regeerakkoord mee. Hij liet weten weinig te voelen voor het voorstel om Van Agt en Den Uyl gezamenlijk tot formateurs te benoemen. In plaats daarvan vindt hij dat Van Agt alleen for mateur moet worden, of dat de drie fractieleiders gezamenlijk de opdracht krijgen het nieuwe ka binet officieel tot stand te brenge- Voor het eerst sinds de turbu lente ontwikkelingen in de ka- binets(in)formatie van afgelo pen dinsdagwaren de infor mateurs en de Grote Drie van de vaderlandse politiek gister middag weer in vergadering bijeen. Na de kritiek die de f ractie van het CDA en in min dere mate die van D'66 op het aanvankelijk bereikte akkoord hebben geuit, hebben de infor mateurs laten weten bereid te zijn nog over een aantal punten te willen praten, maar dat zij de onderhandelingen niet wen sen te heropenen. Het overleg is gisteravond vrij snel afgesloten, onder meer op ver zoek van Terlouw. Deze wilde zich voorbereiden op de vandaag te houden adviesraad van zijn partij. Vandaar dat er ook nog geen verder gesprek is geweest tussen Den Uyl en Terlouw over de taakverdeling tussen sociale en economische zaken. Het is niet duidelijk wanneer dit gesprek wel gehouden wordt. Steun De D'66-adviesraad lijkt overigens het beleid van de tweede kamer fractie te zullen steunen. Er zal slechts één motie over de kabi netsinformatie besproken wor den. Deze bevestigt de D'66- opvatting dat het ministerie van economische zaken (te beman nen door Terlouw) een deel van de aan sociale zaken afgestane ta ken moet terugkrijgen. Consumentenbond wil invoerstop "hormonenvlees" DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond meent dat de in voer van vlees uit landen die zich verzetten tegen een strikte Euro pese wetgeving inzake hormo nen, onmiddellijk dient te wor den stopgezet. Zo'n invoerstop zou moeten gelden voor Ierland. Engeland en België, landen die blijkbaar geen deugdelijke Euro pese regering willen, aldus de Consumentenbond. De bond gaat minister Braks (landbouw en visserij) vragen een invoerver bod in te stellen. De Consumentenbond vindt sa men met andere Europese con sumentenorganisaties dat zo'n maatregel nodig is. na het besluit van de landbouwministers een totaal verbod op het gebruik van hormonen niet in te stellen. Nieuw licht op Indië-kwestie DEN HAAG (GPD) - De Neder landse admiraal A. S. Pinke heelt in het heetst van de Indische kwestie, midden 1947, aan zijn chef de suggestie gedaan dat de Nederlandse toponderhandelaar Schermerhorn maar zou moeten worden geliquideerd als deze zou weigeren over te gaan tot een militaire actie tegen de Repu bliek Indonesia. Dit blijkt uit een brief van admiraal Pinke. die op genomen is in de officiële bron- nenpublikaties over het Indone sische conflict, waarvan dezer dagen veer een nieuw deel is ge publiceerd. In de periode kort voor de militaire actie van Nederland tegen Indo nesië was de verhouding tussen de legertop en de regering zeer gespannen Vooral Pinke drong voortdurend aan op een harde DEN HAAG (ANP) - De circa 140 zigeuners, die bijna een week op het Haagse Malieveld hebben ge staan. zijn vrijdagavond naar Woensdrecht vertrokken. Daar is een terrein voor hen in gereed heid gebracht waar ze tijdelijk mogen verblijven. De eerste zi geuners waren donderdag al naar Woensdrecht vertrokken. De zigeuners hebben donderdag en vrijdag bij de Haagse politie een aanvrag voor een verblijfs vergunning ingediend. De laat ste zigeuners waren daarvoor vrijdagavond nog op het Haagse politiebureau. De aanvragers krijgen binnen één of twee we ken uitsluitsel of ze in ons land mogen blijven. Ze hebben echter niet veel kans, want het ministe rie van justitie heeft al van meet af aan verklaard dat deze ver blijfsvergunning hun zal worden geweigerd. DEN HAAG (GPD) - Alternatieve straffen voor jeugdigen ter ver vanging van celstraf en geldboe tes hebben alleen zin, als ze een opvoedkundig karakter hebben. Behalve dienstverlenend werk komt vooral in aanmerking het volgen van scholings- en trai ningscursussen, waarbij de na druk wordt gelegd op het vergro ten van de individuele sociale vaardigheid en weerbaarheid van jeugdigen. Deze aanbeveling doet de Commissie herziening strafrecht voor jeugdigen aan hel ministerie van justitie De commissie komt mede tot deze uitspraak aan de hand van stu dies, verricht door enkele raden van kinderbescherming en do Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, en via een enquête, gehouden onder leden van de rechterlijke macht. Aan de hand van de uitkomst van experimen ten, die overigens wel weten schappelijk begeleid dienen te worden, zal de commissie in een later stadium oordelen over de praktische voor- en eventuele na delen van de straffen nieuwe stijl en de organisatorische proble men. Dit kan dan in de toekomst leiden tot een wetswijziging. In principe zal elke strafrechtelijk minderjarige (tussen de 12 en 18 jaar) voor een alternatieve straf in aanmerking komen. Er moet echter wel overleg komen met het ministerie van sociale zaken over vraagstukken die samen hangen met de Arbeidswet Hel ondergaan van een alternatie vc straf is overigens wel een kwestie van vrijwilligheid: wie niet wil, hoeft niet. Het initiatief voor een dergelijke sanctie moet uitgaan van de jeugdige delin quent zelf. van zijn advocaat en. zo die daar zijn. van hulpverle ners. Hel te- verrichten werk moet zo mogelijk in enig ver band staan met het gepleegde delict. De projecten mogen niet bestaan uil werkzaamheden die anders betaald of bedrijfsmatig zouden worden verricht Het is de bedoeling dat alternatie ve straffen in de vrije tijd worden ondergaan, dat moet dan boven dien gebeuren binnen een perio de van zes maanden De commis sie denkt aan een minimale duur van vier uur en een maximale van 150 uui lijn. In brieven aan zijn directe chef, admiraal C. Helfrich. uitte hij meermalen zijn misnoegen over de aarzelingen van de rege ringen haar vertegenwoordigers. Voor de suggestie Schermerhorn te liquideren is Pinke nooit ge corrigeerd. Pinke is in 1966 te Bussum overleden. Ook Scher merhorn en Helfrich leven niet Pinke cn legercommandant Spoor hebben drie dagen vóór Neder land de eerste militaire ('politio nele') actie tegen Indonesië on dernam hun ontslag aangekon digd, omdat zij het niet eens wa ren met het regeringsbeleid. De ze stap van de legertop is altijd geheim gebleven: toen kort daar na toch tot militair ingrijpen werd besloten, was het ontslag van de baan Uit de recente publikatie blijkt ver der dat de beslissing om de mili taire actie te ondernemen door het Nederlandse kabinet niet. zo als altijd naar buiten werd ge bracht. unaniem is genomen. Eén minister, ir. H. Vos, stemde tegen. Enige weken ervoor had hij zelfs aangekondigd ontslag te nemen als tot militaire actie zou worden besloten, waarna het ka binet de actie uitstelde. Ook dat is door de Nederlandse regering nooit in de publiciteit gebracht. ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE I m voor het hele gezm I Q met div kmderattractics |1D Nu uitgebreid met modelspoorweg- en stoomhobby Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dageli|ks geopend 10 00 1 8 00 zon 12.00-18.00 - Als een schaakspeler die op verlies staat en daar slecht te gen kan. heeft CDA-leider Van Agt woensdag de stuk ken van het formaticbord ge veegd. Maar de komende da gen zou wel eens kunnen blij ken dat hij dit formatieschaak beter beheerst dan zijn tegen stander die dacht gewonnen te hebben. Wat is er fout gegaan na die maandagnacht, waarin Van Agt aan de informateurs be loofde het ontwerp- regccrakkoord en de zetelver deling te zullen verdedigen, ja zelfs „warm te zullen aanbe velen"? Of was dit alles slechts koele berekening van Van Agt. zoals kwade geesten in Den Haag suggereren9 Feit is dat Van Agt die nacht met alles akkoord ging wat zijn fractie nu weer overhoop wil halen, inclusief de super- status van Joop den Uyl op sociale zaken. Van Agt maak te slechts op de defensiepara graaf een voorbehoud, dat door de anderen ook werd aanvaard. delingstafel om zijn huiswerk over te maken. Maar Van Agt liet woensdagavond duidelijk merken niet onder deze op dracht gebukt te gaan. In de manier waarop hij de eisen van de fractie verwoordde, klonk onmiskenbaar instem ming door. Heeft Van Agt daarmee een ne derlaag in zijn fractie geleden, zoals Jan Terlouw woensdag avond stelde? Of heeft de CDA-fractie gedaan, wat Van Agt zelf maandagnacht niet kón doen. zonder ervan be schuldigd te worden zelf de formatie te blokkeren. Dat laatste ligt meer voor de hand. Van Agt kon immers voorzien dat de rechtervleu gel van de fractie allerminst gelukkig zou zijn. Bovendien bezit hij in die fractie nog steeds een forse „fanclub", bestaande uit negen minis ters en staatssecretarissen uit het huidige kabinet. "Slikken of stikken" Bij de presentatie van dat ak koord lieten Lubbers. De Ko ning en Van Thijn weten dat het wat hen betrof om een eindbod ging. „Slikken of stikken" heet dat in Haags jar gon. De uitspraak van de frac tie is daarmee een onver bloemde motie van wantrou wen aan het adres van de man, die de CDA-fractie drie jaar geleid heeft: Ruud Lub bers. Dat blijkt ook uit het Zijlstra- nummertje dat de fractie nu opgevoerd wil zien. De presi dent van De Nederlandsche Bank zou binnenskamers al zijn onvrede met de sociaal- economische paragraaf uit het akkoord hebben uitge sproken en moet dat nu nog eens publiekelijk komen her halen. Van Agt hield zijn fractie voor dat Lubbers de man achter de sociaal-economische para graaf uit het akkoord is. Door Zijlstra in het spel te betrek ken wil de fractie (wil Van Agt?), onder verwijzing naar „de op dit terrein meest des kundige man van Neder land", aantonen dat het an ders moet. Dat moet bij Lubbers hard zijn aangekomen. Hij is zelf een briljant econoom, en als ex- minister van economische za ken allerminst óndeskundig? De informateurs zijn daar dan ook niet ingetrapt. Zijlstra mag in Amsterdam blyve- Overspeeld Centraal in de CDA kritiek staat de positie van PvdA- leider Den Uyl in het nieuwe kabinet. Op dat punt heeft de PvdA dinsdag, na het berei ken van het akkoord, haar hand duidelijk overspeeld. De socialisten hadden die dag al moeite om hun juichstem ming te verbergen Zij hadden immers alle sleutel departementen in het kabinet gekregen. „PvdA zit op ro zen" luidde een enorme kran tenkop Een attente CDA voorlichter hing die op in de CD A-burelen in het Tweede- KamergcbouwHet werkte als een rode lap op een stie- De PvdA moest en zou een toontje- lager zingen. De ver kiezingen verliezen en toch de formatie winnen, dot kon niet. De eis dat het „supermi nisterie" van Den Uyl wordt uitgekleed, is daar een direct gevolg van Bovendien moet een aantal sociaal- economische programma punten worden herzien, zodat het keurslijl waarin de nieu we minister van sociale zaken terecht komt wat strakker kan worden aangehaald. Zo'n keurslijf heeft het CDA ook in petto voor Jos van Ke- menade, die minister van on derwijs moet worden. Dat hy twee CDA- staatssecretarisscn als „waak honden" bij zich kreeg, slikte de PvdA nog. Maar over de taakverdeling tussen minis ter en staatssecretarissen moet nog een flinke robber gevochten worden. Volgens Van Agt is over die taakverdeling maandagnacht een akkoord bereikt Maar wie dat - door het CDA wel willend verspreide - lijstje be kijkt. ziet dat Van Kcmcnade zich slechts mag bezighouden met het hoger (beroepsk>n- derwijs. de studiefinancie ring en de voorlichting, maar dc rest aan zijn staatssecreta rissen (genoemd worden de CDA'ers Wim Deelman, nu kamerlid, en Ad Hennes, nu staatssecretaris onder Pais) moet overlaten. Een modale ambtenaar heeft méér te doe- n. Maar Den Uyl bestrijd dat er een akkoord is. Het lijstje is volgens hem slechts een voor stel van de informateurs ge weest. Overigens van slechts twee informateurs, want Ed van Thijn zou geweigerd heb ben zijn naam eronder te zet ten. Ruilhandeltje Het lijkt erop dat zich de ko mende dagen een soort ruil handeltje zal gaan afspelen. Den Uyl levert wat van zyn bevoegdheden als supermi nister in, en dan mag Van Ke- menade op onderwijs wat rui mer ademhalen. In dat gevecht zal Den Uyl niet al te veel op de steun van Jan Terlouw hoeven te rekenen. Hoewel de D'66'er. evenals Den Uyl en de informateurs, niets voelt voor verder onder handelen. heeft ook hij nog een appeltje met de PvdA- leider te schillen. Terlouw weigert te aanvaarden dat Den Uyl als minister van sociale zaken ook integrerend minister voor de hele finan- cieel-sociaal-economische sector wordt. Dat is meer dan een fraaie titel, het bombar deert de betrokkene tot dè centrale figuur in die sector. Nu is dat de minister van eco nomische zaken, en Terlouw wil dat zo houden. Niet alleen omdat hy zelf op die post terecht komt. maarzeker ook omdat D'66 er by de ver deling van de andere posten zo slecht vanaf is gekomen D'66 zit met defensie opge scheept maar het is vooral de manier waarop de PvdA de democraten die post in de maag heeft gesplitst, die kwaad bloed heeft gezet. „Besprekingen" Den Uyl. Terlouw. Lubbers. De Koning en Van Thijn. zy allen hebben geen zin om nu nog maals te gaan onderhandelen. Toch hebben zy besloten twee dagen om dc tafel te gaan zitten „Besprekingen" noemen de eerste vyf het. „Onderhandelen" zegt Van Agt. Wat is het verschil? Feit is dat er gepraat gaat wor den. En al haan Van Agt maar op de helft van de geëiste pun ten de buit binnen, dan heeft hy bereikt dat de „overwin ning" de PvdA heel wat min der zoet zal smaken. En dat is hem in dit schaakspel al veel waard. De vraag die rest is of de infor mateurs in al hun ijver maan dagnacht met hun eindvoor stel met te vroeg zyn geko men Als nu al blijkt dat er toen met echt sprake was van een politieke wilso vereen- komst tussen de leiders van CDA. PvdA en D'66. dan is het misschien maar goed dat dat nu. cn niet pas in het nieu we kabinet naar buiten is ge komen HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7