Waarschuwingen en aanbevelingen voor Parijs en omstreken Kerkdiensten Geld maakt niet gelukkig CBSBSMSm Internationaal congres geloofsvrijheid Vakantie Het leukste eerst, dan hoeven we niet ólles door te lezen. Een boekje notabene dat ik eigenhandig gekocht heb, in plaats van gratis en met de complimenten van de uitge verij; het verstrekken van (gratis) recensie-exemplaren is een zeldzame en commerciële, maar tegelijk mooie atti tude van onze boekdrukkers, die als enige tegenprestatie een krantenbespreking verwachten. ZATERDAG 25 JULI 1981 De Engelse treinrover Ronald Biggs stond model voor Buster Kelly, een van de personages uit het boek Die man daar is mijn vader. Dit oorspronkelijke hoorspel van An Rutgers van der Loeff over het le ven van een ontsnapte treinrover en de zware druk die het voortdurende vluchten legt op zijn gezin werd door Miek Dorrestein bekwaam omgewerkt tot een roman. Het cliché 'geld maakt niet gelukkig' krijgt in dit ver haal op een aansprekende en daardoor geloofwaar dige wijze gestalte. Buster Kelly mag dan bij een overval behoorlijk wat geld in de wacht hebben ge sleept, de prijs die hij ervoor moet betalen is behoor lijk hoog. misschien wel te hoog Zijn gezin - vrouw en twee kinderen. Richard en Meg - trekken noodge dwongen van land tot land, steeds wisselend van woonplaats. Het is de kinderen verboden enige vriendschappen aan te knopen met klasgenoten; met buitenstaanders mag nooit over de familie wor den gepraat. Het hoe en waarom is de kinderen on duidelijk, het enige dat ze weten is dat hun vader zich bezig houdt met 'geheimzinnige zaken'. Maan denlang laat hij niets van zich horen om dan plotse ling weer op te duiken. Hun moeder is een nerveus wrak. die zich op de been houdt met kalmerende tabletten. Op een gegeven moment pikken Richard en Meg het niet langer; ze eisen van hun vader een verklaring Hoe het verhaal zich verder ontwikkelt dient om wille van de spanning onbesproken te blij- Die man daar is mijn vader - een weinig zeggende en niet bepaald tot lezen uitnodigende titel - is een vlot geschreven, spannend verhaal met een uitstekende karaktertekening. Géén personen van bordkarton maar mensen met gedachten en gevoelens die reeel en invoelbaar zijn. Vooral de relatie tussen Buster Kelly en zijn vrouw is met psychologisch inzicht uit gewerkt. Wat het taalgebruik betreft: eenvoudige woorden, kor te zinnen en veel dialogen waarin de emoties wor den verwoord en waaruit de lezer veel kan opmaken over de onderlinge verhouding tussen de leden van het gezin Kelly. Die man daar is mijn vader is vol gens de uitgever geschikt voor kinderen vanaf 12 jaar en ouder. Dat 'ouder' kan best ruim worden ge nomen: ook voor volwassenen is het boek aantrek kelijk om te lezen. Die man daar is mijn vader, An Rutgers van der Loeff/ Miek Dorrestein, ill. Rietje Venema, prijs f 15,90, Uitg. Ploegsma. MARGOT KLOMPMAKER Wij doen dat trouwhartig, gewoon lijk. Maar wót als de recensent zelf een boekje koopt, leest èn het leuk vindt? Zo verrijkte ik mijn boekenbezit met het francofiele Als Brusse in Frankrijk van Jan Brusse; een anecdotisch verantwoord en gie chelend te genieten bundeltje verhalen waarvan ik vele passa ges heb aangestreept. Schitte rende en haast terloopse vakan tiewaarschuwingen en -aanbeve lingen voor Parijs en omstreken. Zoals het genoeglijk samenzijn met een clochard "pal voor een banketbakkerij. Met een luifel te gen de regen en een luik waar door de heerlijkste warme geuren via je broekspijpen in je neus ko men. Het was tien uur 's morgens. Het regende alsof al het blauw van de hemel nu echt op was. Mijn medeschuiler stond kouwe lijk in een veel te wijde jas. Dit biedt het voordeel dat je er aller lei zaken onder kunt verstoppen. Vooral ook veel flessen wijn". Wijn. Eten. Clochards. Parijs. Ja panners. Hotel du Commerce. Wie dit Frankrijk in al haar facet ten wenst te bestuderen, raad ik aan dit boekje op 't lijf mee te dragen. Zelf ga ik ook, ik neem 't bundeltje mee, ik zal 't herlezen maar ben intens verdrietig het vóór mijn zonnig verblijf uit te hebben. Een ander werk dat al enige tijd aanbevolen diende te worden is 't bijna met geweld gepropageer de Animalliteiten van Haarlems Dagblad journalist Hans Rom- bouts. "Animalliteit". vertelt de achterflap woordenboekerig, "is het vaak belachelijke gedrag van mensen, geobserveerd door die- Verhalen van dieren over mensen, en best een leuk boekje, al haalt het 't niet bij verwante bedenk sels van Marten Toonder of Kool haas. Toch intigrerende verhalen met aan het woord o.a. kreeften, vlinders, kamelen, wormen (zeg nooit: wurmen!), ratten, kempha nen, ooievaars e.a. door ons be dreigde diersoorten. De milieukntische stukjes zijn ver reweg de beste en meest bewoge- ne. De verstrekte humor is nogal eens geforceerd en had m.i. best achterwege mogen blijven. De geleverde kritiek is oprecht èn terecht. De vlotte en gulle lach past daar niet steeds bij. Aan het eind van deze samenvat ting ook nog dringende aandacht voor de felle thriller De roep van de uil van Patricia Highsmith: een massa dialogen, spanning en romantiek niet geheel mijn Illustratie van Janwillem van Vugt uit "Animalliteiten" genre, maar licht verteerbaar. Voor de aardigheid verklap ik de laatste alinea "Robert liet zijn handen zakken. Hij ging op weg naar de deur, om naar buiten te gaan. maar het zonlicht ver blindde hem en hij bleef staan. Hij keek niet meer naar Nickie, maar het wit van haar blouse en het donker van haar broek bleef een patroon vormen in zijn oog hoek, waar hij ook keek. Het mes lag aan zijn voeten. Er was geen enkele bloedvlek op te zien. Hij bukte zich om het op te rapen en hield toen in. Blijf er af. dacht hij, blijf er af'. Zelf ben ik halverwege het boek, maar de afloop - hierboven be schreven - verraadt absoluut niets. Ieder die de laatste bladzij van een detective 't eerst leest, weet wat ik bedoel, men ont komt niet aan het gehéél. Wie nog een hoekje in de koffer over heeft, de 18e eeuwse roman tische autobiografie prefereert plus de bijbehorende stiekeme frivoliteit en erotiek, is gebaat bij De Liefdesavonturen van Mon sieur Nicolas. Gebonden en geïl lustreerde uitgave van een oor spronkelijk in 8 delen versche nen werk (1794-1797) door Restif de la Bretonne. Zo zijn we terug in Frankrijk, waar ik u allen graag in 't groene hart zal treffen, glas en kluif om klemd. De boeken opengeslagen. Jan Brusse, Als Brusse in Frank rijk. Uitg. Van Holkema Wa- rendorf/Standaard Uitgeverij, Bussum/Antwerpen 1981, f 12,50. Hans Rombouts, Animalliteiten. Met tekeningen van Jan Willem van Vugt. Uitg. Rostrum, Haar lem 1981, f24,90. Patricia Highsmith, De roep van de uil. Uitg. De Arbeiderspers, Amsterdam 1981, f22,50. Restif de la Bretonne. De Liefdesa vonturen van Monsieur Nicolas. Uitg. Loeb, Amsterdam 1981, f29,50. ROB VOOREN Het is een goede gedachte geweest van uitgever Elsevier de detecti ve-romans van diplomaat-schrij ver dr. Robert Hans van Gulik (1910-1967) aan de vergetelheid te ontrukken. Van Gulik. diplomaat in landen als Japan, Verenigde Staten, Malak- ka en Libanon, had een grote be langstelling voor de Chinese taal, cultuur en geschiedenis. Aan het eind van de jaren veertig, tijdens zijn verblijf in Japan, raakte hij geintereseerd in de Chinese his torische figuur Tie Jen-tsjiè. Een scherpzinnig, rechtvaardig rech ter en districtsbestuurder, die leefde van 630-700, en door zijn uitzonderlijke kwaliteiten snel carrière maakte binnen het oude Chinese keizerrijk. In totaal schreef Van Gulik een kleine 20 detective-verhalen met rechter Tie in de hoofdrol, uitgebracht in de jaren vijftig en zestig. De rechter Tie-verhalen berusten niet op pure fantasie. Van Gulik putte stof uit oude Chinese hand boeken en handelingen van Chi nese gerechtshoven die hij op dook in archieven. Tot in details beschreef hij de Chinese recht spraak en gaf een kleurrijk beeld van de zeden en gewoonten in dit land. Hoewel Tie leefde in de zo genaamde T'ang dynastie si tueerde Van Gulik zijn verhalen in de veel latere Ming dynastie (1368-1644) waar hij beter in thuis was. Zijn romans vertonen steeds dezelfde opzet: centraal staat rechter Tie, al of niet verge zeld door zijn vier assistenten; meestal spelen drie plots door el kaar die door Tie tegelijkertijd worden opgelost. In de eerste Tie-romans moet Van Gulik zijn draai nog even vinden: veel personages (soms te veel), bloemrijke uitweidingen over bezoekjes aan vrouwen van lich te zeden. Na 1958 volgt een aan tal Tie-romans 'nieuwe stijl": Tie opereert alleen of met één van zijn assistenten, de intrige wordt meer uitgdiept maar er is minder aandacht voor de couleur locale. Elsevier brengt zeventien romans over rechter Tie in herdruk, waarvan onlangs het dertiende en veertiende deel zijn versche nen: Het spook in de tempel en Nagels in Ning-Tsjo. De serie wordt kundig begeleid door schrijver Janwillem van de Wete ring, die elke roman van een ter zake doende en nuttige inleiding voorziet. Veel informatie over Van Gulik zelf, de figuur Tie Jen- tsjiè en het ontstaan van de Tie- romans. Elsevier brengt de ro mans uit in een volgorde die min of meer gelijk loopt met de loop baan van rechter Tie. Van Gulik zelf ging niet zo chronologisch te werk. De schrijver illustreerde zijn ver halen zelf met eenvoudige wat naiëve tekeningen. Het oog wil ook wat moet Van Gulik hebben gedacht en benaderde tekenaar Frits Kloezeman om zijn romans wat 'professioneler' te verluchti gen. Zo ontstond een groot aan tal beeldromans rond rechter Tie, door uitgever Loeb - onge twijfeld aangelokt door het suc ces van de Elsevier-serie - afge stoft en momenteel herdrukt. Er zijn tot nu toe drie delen versche nen, maar erg enthousiast kan ik er niet over zijn. Enige verant woording is alleen in het eerste deel te vinden. Kloezemans illu straties mogen dan technisch be ter in elkaar steken, ze zijn wat al te mooi. Ondanks alle gebreken i zijn Van Gulik's tekeningen een stuk sfeervoller. Op de achter flap suggereert uitgever Loeb dat deze stripverhalen op zich zelf staan naast de Tie-romans. Niets is minder waar: de pas ver schenen delen 2 en 3 zijn stuk voor stuk slappe aftreksels van verhalen die ook al in de serie van Elsevier zijn uitgebracht. Een overbodige uitgave derhalve en vergeleken met de Elsevier- reeks (per deel f 14,50) behoorlijk duur: per deel f 19,50. Lof voor Elsevier met haar goed verzorg de Tie-serie, een minnetje voor het werk van Loeb. Het spook in de tempel/Nagels in Ning-Tsjo, Robert van Gulik, uitg. Elsevier, f 14,50. Rechter Tie strips delen 2 en 3, Van Gulik/Kloezeman, uitg. Loeb, f 19,50. MARGOT KLOMPMAKER Illustratie Jaap Vegter uit "Zei d'r iemand iets?" (uitg. Bert Bakker). NOORDWIJKERHOUT - In Noordwijkerhout is gisteren het 24e congres van het Internationaal Verbond van Ge loofsvrijheid (IARF) begonnen. Het congres duurt tot 31 juli en heeft als thema "Het getij der religie". De ruim vierhonderd deelnemers uit twintig landen hebben een zeer verschillende godsdienstige achtergrond. Vrijzinnige Christe nen, Boeddhisten, Hindoes, Shintoisten, Mohammedanen en (voor de eerste maal) leden van een Monotheistische stamgods- dienst. Seng Khasi- uit India. De IARF heeft in tegenstelling tot de Wereldraad van Kerken geen dogmatische voorwaarden voor toetreding. Het verbond is voort gekomen uit de in 1903 opgerich te internationale raad van Unita riërs, een christelijke kerk die niet de godheid van Christus er kend. Na de Tweede Wereldoor log heeft deze beweging voor vrijzinnig christendom en gods dienstvrijheid zich ook voor niet- christelijke groepen openge steld. Sinds 1969 fungeert de hui dige naam. Dq IARF heeft thans 45 ledengroepen in twintig lan den. De grootste niet-westerse leden- groep is de Japanse Risshc Ko- sei-kai, een boeddhistische le kenbeweging met ruim vijf mil joen leden. In Nederland zijn via de centrale commissie voor het vrijzinnig protestantisme aan de IARF verbonden: de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Re monstrantse Broederschap, de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden en de Vereniging van Vrijzinnige Luthersen. Verder zijn lid de Nederlandse Protes tantenbond. de Zwingli-bond en de Vrije gemeente. Het verbond legt enerzijds grote nadruk op vrijheid in geloven, niet gebonden door dwang er. dogma's, en anderzijds op gods dienstvrijheid. De IARF heeft enkele hulpprogramma's voor vervolgde godsdienstige groepe ringen. Het congres dat voor de vierde maal in ons land bijeen komt, zal in werkgroepen aandacht beste den aan: de betekenis en de noodzaak van de godsdienst, de uitdaging van de moderne maat schappij. de dialoog van de we reldgodsdiensten, en een rechtvaardige economische or de. Tijdens het congres wordt de IARF-Albert Schweitzerprijs voor bijzondere verdiensten aan de intenationale geloofsvrijheid en de vrijzinnige religie uitge reikt aan Devison Marbaniang, Unitarisch predikant uit Shil- long in het Noord-Oosten van In dia. Verder zijn er ontmoetingen met plaatselijke vrijzinnige ge meenten in ons land. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Broekema, 11.45 oec. studentendienst. Marekerk 10 ds. De Jong; 5 ds. Zouten dijk, Noorden. Maranathak. (L. Morsweg) 10 dhr. Brou wer, Katwijk. Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Van Leeuwen. Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Panne- koek. Bcvrijdingsk.(Montgomcrystr) 9 dhr. Dekker. Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg Diaconessenhuis 10.30 ds. Van Everdin- gen. Endegeest 9.30 ds. Friederich. Jeugdkapel Vredeskerk 10 dienst. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Sijtsma. Petrak. (Sunnamcstr 9 ds. Gesink. Oude Vest 10.30 ds. Gesink. 5 ds Syts- Maranathak.(L. Morsw.) 10 dhr. Brou wer. Katwijk. Bevnjdingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Dekker. Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde Gemeente. Dolerende Geref Kerk (Lokhorstk.): 8.30 hr Katerberg; 4 ds. v d Haagen. Geref. K. Vrijg. (Herengr 10 ds. Heida. 5 dienst. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 11 ds Van Langevelde, Boskoop, 7 ds. Van Dam. Woerden. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst; 7 ds. De Gier. Geref. Gem in Ned (Bethl.kerk Driflstr): 11.30 en 5.30 dienst Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 dienst: Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok horstk 19 ds Kuipers (15 ontvangst; Congres). Baptistengem. (O Rijn 3): 10 dhr Pij- nacker. Hordijk. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 u. dienst. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. Van Diggelen Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Nieuwenhuizen; dinsdag 28 juli 8 hr. Holder Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund. 24): 9.30 en 4, wo 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.) elke zat. 9 45 bijbelstudie. 11 prediking Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Do gen (Brahmsl9 30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath K. (Zoeterw.singel): zond. 10 Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 19, zond. 9 en 10 45 Herensingel zat. 19; zond. 8 30; 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 19. zond. 9 30 en 11 30. Steenschuur zat. 19; zond. 8.30; 10. 11 30. 10 en 19 Boshuizerlaan zat. 19; zond. 9.30 en II Lammenschansweg zat. 19; zond. 9, 10.30 en 12. liaarl.straat zat. 19, zond. 9.30; 10.45 en 12.15 ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. AARLANDERVEEN Herv. Gem. (in geref. kerk) 10 30 ds. Stolk, Alphen ,i d. Rijn; 6.30 ds Van Wijk, Vledder Chr Geref. K 9.30 en 6.30 dienst des w. Rk Kerk: zat. 19; zond 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. •Adventskerk 9.30 ds. Bogers; Kruiskerk 9.30 ds Blenk. Oudewater, Opstun- dingskerk 9.30 ds. Beks, Leiden; 6.30 ds. Bogers; Maranathakerk 6.30 ds. Stolk; Goede Herderkerk 9 ds. Verheul; 6.30 ds Hanemaaver, De Bron 10.30 en 6 30 ds. Verheul; Ashram college 9.30 hr De Jong, IJmuiden; Oudshoornsekerk (Lij sterlaan) 10 kand. Colijn, Leiden; Sions- kerk 9.30 ds. v.d. Velden. Woerden; 6.30 ds. v.d. Velden, IJsselmuiden. Geref. K Maranathakerk 9.30 ds. Van Wijk. Vledder; 6 30 ds. Stolk; Salvatori- kerk 9 ds. Stolk; Goede Herderkerk 9 ds. Verheul; 6.30 ds. Hanemaaver, De Bron 10.30 en 6.30 ds Verheul; Ashram coll. 9.30 hr. De Jong IJmuiden. Geref K. Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 dienst. 7 ds Heida. Ned Geref. K. (school Willemstrj. 9.30 en 4.30 ds. Welmers, Heino. Chr Geref. K 9.30 en 4.30 dienst des Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt gem (Molenwerfstr. 1) 10 ev. Ra maker; 6.30 ev. Klein Haneveld. Bapt.gem. Noord (Sportlaan): 10 dienst Voile-evang.gem. (school Westprelu- dew.): 10 dienst Leger des H. (Com. de Vlamingstr). 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode Kruis- gebouw): 6 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode Kruis- gebouw); 10 voorm Rk Kerk: Bonifaeiusk. zat. 19; zond. 9.45 en 11 30 Piusk zat. 19; zond. 9 en 10.30 De Bron zat. 19, zond. 9.30 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 930 ds Quist, 6 ds. Arkeraats Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv Gem Dorps kerk 9.30 ds. Wieman; 6.30 ds. Groenen dijk, Den Haag. Salv.kerk 9.30 ds. Richter; 6.30 kand. Van Harten. Noorden Bethl.kerk 9.30 ds. Wostland. Huizen. 6.30 ds Wieman Geref. K 9.30 dr. Van Minnen: Utrecht. u.30 kand Pater. Amsterdam. Geref. K. Vrijg.; 9.30 en 4.30 ds. Teunis. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Heijmans; 6.30 kand. Pater, Amster- De Stek: 9.30 ds. Omta. Geref. *K." Zijde 9.30 preeklezen; De Stek 9.30 ds. Omta Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. Van Lange velde. Geref gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30 Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rk Kerk zat. 17 30 (De Stek); 19; zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE Herv Gem 9.30 hr. Christ, Leiden; 6.30 ds. Haakman, Zwammerdam. Geref. K 9.30 ds. Welbedacht; 5 ds. De Raadt, Valkenburg. Rk Kerk: dorp: zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. Anker: zat. 19; zond. 8.45 en 11.15. Rijndijk (Bernardus): zond. 10. HILLEGOM Herv. Gem.: 9.30 ds. Van der V/al. 7 ds. Kalkman, Noordwijker hout (in herv, kerk). Geref. K.: zie Herv. Gemeente. Chr. Geref. K 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk. Martinuskerk: zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11 30. Jozefk.: zat. 19. zond. 10 en 11.30. HOOGMADE Herv. Gem.: 10 mevr. Visser. Leiden. Rk Kerk:zat. 19; zond. 10. DE KAAG: Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 19; zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk 9.30 ds. Baas; 6 ds. V.d. Meer. Sassenhcim. Ontm kerk 10 ds. Driebergen. Geref K Open Hof 9 30 ds Van der Horst; 5 dienst Rk Kerk: zat 19; zond. 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N Kerk: 10 ds Hagen. Zwolle; 6 ds. Visser O. Kerk: 8 30 en 10 ds. De Jong; 6 ds. Aarents, Katwijk Rijn. Ichthusk 10 ds. Beens, Huizen; 6 ds. Hagen. Zwolle. Pnielk.: 9.30 ds. Schuurman; 6 ds. De Jong. Gr v. Pr.school: 10 ds Voets. Kootwg- kerbroek Overduin: 2 ds Baas. Wijkgebouw Hoeksteen. 10 pfarrer Schilling, Berlijn (Duitse taal) Geref. K.: Vr.kerk: 9.30 ds. Kersten. Triumfatork.: 9.30 ds. Snoey, 5 ds. Kersten. Geref. K Vrijg 10.15 en 3.30 ds. Heida Chr Geref K 10 en 5 ds Slagbr om Vrije Chr Geref Gem (Unizaal) 10 en 5 ds. Den Boer, Twijzel Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- dienst. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem.: 10 ds. Groenendijk. Schevenin- gen; 5 ds. Heule, Wassenaar (gez. dienst). Geref K.: 10 ds. Hartkamp, Alphen; 5 ds. Heule. Wassenaar, (gez. dienst in Herv. Kerk). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk.; 10 ds. Knorth; 6.30 ds. Dron- kers. Hoofdstr: 10 ds. Doesburg. Scheppingsk.: 9 ds Dronkers. Bapt gem (achter V.d. Valk Bouman- weg 236): 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat. 19; zond. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Geref. K 9.30 ds. Los; 7 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering, camping 10.30 hr Versloot, Aalsmeer. Rk Kerk: zat. 19; zond. 8.30; 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk: 9 hr. Hoffensar; 7 dienst. Pauluskcrk 10 30 hr. Hoffenaar. Geref. K 10 mw. Van Vliet; 7 ds. Rang, Nieuw-Vennep. Geref. K Vrug 10.30 en 4 30 leesdien- Ned. Geref K. (Salvatori) 9 ds. Riet kerk. 5 dhr De Wit. Chr Geref. K 10 dienst. 4.30 ds. Slof stra Geref. Gem.: 10 en 4 leesdionsten. Rk Kerk: Agathakerk: zat. 19; zond 10 en 11 30. Poelpolder zat. 19; zond 9 en 11.30. Mariakerk zat. 19; zond. 8.30; 10 30 en 1145 Engelbew zat. 19; zond 8; 9.30, 11 en 5.45 NIEUWKOOP Herv Gem 9.30 hr. Stam; 6.30 ds. Klusener, Zeist. Geref. K. 9.30 hr. Burger, Amsterdam. Chr. Geref. K.: 9.30 en 6.30 dienst des woords. Rk Kerk: zat. 19.30; zond. 9 en 10.45 NIEUWVEEN Herv. Gem.: 9 30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks. Oude Wetering; 7 hr. Doddema, Bodegraven. Rk-Kerk: zat. 19; zond. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Herv Gem 9.30 hr Drijver. Voorschoten; 7 ds. Goverts. Geref K.: 9.30 prof Verkuyl, Amster dam; 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst: 3 ds. Slofstra, Noord wijk. Rk Kerk: zat. 19; zond. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref K.(W. Verlaat): 9.30 ds. Vliegenthart; 7 ds. Bos, Gouda. Rk Kerk: zat. 19.30; zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK Herv Gem. Voorstr- .(Binnen): 10 kand. V.d. Lee; ds. Hoek stra, Hoorn (gez. dienst); 5 ds. Visser. Hoofdstr. (Zee): 10 kand. V.d. Waal, Lei den; 19 gez. dienst in Herv. Kerk ds. Hoekstra. De Rank (Golfbaan): 10 dr. Meyers, Lei den. 20 uur Duitse dienst. Geref. K Hoofdstr. (Zee): 10 ds. Heule, Wassenaar; 7 ds. Elgersma (Gem- dienst). Duitse dienst: De Rank 8 nam. pf'. Schilling. Vinkenl. (Binnen); 9.30 ds. Elgersma. Stichtingskerk: 11 ds. Slofstra. Sole Mio: 9 kand. V.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.): 10.30 mevr. Da Offerhaus, Haarlem. Rk Kerk: Zee: zat. 19; zond. 9.30 en 11. Binnen zat 19. zond 8; 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. Van Leusden. Leidschendam De Zilk: 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork.: zat. 19; zond. 9.30; 11 Jozefk.: zat. 19; zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will.kerk: 11 drs. Baart. Pauluskerk: 9.30 drs Baart. Gemeentecentrum (Lijtw.): 10.30 ds. Mulder. Hillegersberg; 7 nam. ds. Dams- ma. Rijnsburg Geref K 10 ds. Vegter Geref. K. Vrijg 8 45 dienst. 3 kand Glas Ned. Geref. K. (Gem.centrum); 8.45 br Zielhuis; 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 drs. Baart. Endegeest: 9.30 ds Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4 Rk Kerk: Will.kerk: zat 19: zond. 9 en 11.30. Bonaventurakapel: zat. 18.30; zond. 9 en 11 OUD-ADE: Rk Kerk: zat. 19; zond. 8.30; 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 dhr. Sicrst, Leiden. Geref K 9.30 en 6.30 dhr. Schoenma ker. Rk Kerk: zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres.: zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11. Petrus-B., zat. 19. zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv Gem. 9 30 hr. Van Harten. Noorden; 7 ds. Oosten- brug, Ridderkerk Chr. Geref. K.: 9.30 dienst; 2.15 ds. Oos terbroek, Opperdoes. RIJNSBURG Herv Gem Voorhof 10 ds. Gebraad. Katwijk aan den Rijn. Bethelkerk: 8.45 en 10 ds. Van Niel; 5 ds. Gall, Den Haag Geref. K.: Petrak.: 9.30 ds. Baayen; 5 ds. Damsma. Imm.kerk: 9.30 ds. Damsma; 6.30 ds Kersten. Katwijk Zee. Mar.kerk 9.30 ds. Bouma, Noordwijk; 5 ds. Baayen. Camping Koningshof; ds. 10 De Joode- Geref. K. Vrijg.;10 leesdienst; 5.15 kand Glas. Chr Geref. K.: 9 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. Vork, Soest. Rk Kerk: zat. 19; zond. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat 19. zond. 7.30; 9 en 10.30 SASSENHEIM. Hen Gem 9 en 10.30 ds. Van der Meer; 7 ds. Ferwerda (gem. dienst). Geref. K.: 9.30 ds. Hoekstra. Den Haag. 7 ds. Ferwerda (gez. dienst in Hen- Kerk). Chr. Geref. K 10 dienst. 7 ds. De Joode. Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17)-. 10.30 ds. Cossce, Dordrecht. Rk Kerk zat. 19; zond. 9.30 en 11 TER AAR Hen. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Klein. Valkenburg. Geref. K. 9.30 dhr. Dulfers, Rijssenhout, 18.45 ds. Los, Leimuiden. Rk Kerk: Aardamzond. 9 en 12. Kerk Langeraar: zat. 19; zond. 8 30. 9.30 en 11.30 VALKENBURG Hen. Gem. 10 ds. De Hu, Den Haag, 6.30 dhr Bakker, Kat- Geref. K. 9.30 drs. De Raadt, 6.30 ds Welbedacht. Hazerswoude. Geref K. Vrijg 9.30 en 5 leesdienst. VOORHOUT Hen Gem. 10 ds. Bro kerhof Rk Kerk. zat. 19; zond. 9*. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN: Hen. Gem Dorps kerk: 10 ds. Lentz; 7 ds. Rietveld, Den Haag. Aula Noord-Hofl.: 9.30 ds. Jongeling, Leiderdorp. Hulp en Heil (Schakenbosch); 10 ds. V.d. Schoot. Geref. K 9.30 ds. De Zwart; 7 ds. Riet veld, Den Haag (in hen kerk). Geref. K. Vrijg. 9 en 5 ds. Poutsma. Rk Kerk: Laur.kerk: zat. 19; zond. 10 en 11.30. Aula Noord-Hofl.: zond. 11. WADDINXVEEN: Hen.Gem. Brugk.: 9.30 hr. Henzen: 5 kand. Verhagen. Hoeksteen: 9.30 ds. Roetman; 6.30 hr. Van Gils. Bethelk.: 9 30 dienst; 5 ds. Frederikze. Imm.kerk: 9.30 ds. Sijbrandij; 5 hr. Hoo- gendam. Geref. Kerk. Kruisk.: 9 ds. De Moor; 5 ds Bruin. Ontm.kerk: 10.15 ds. De Moor. Chr Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 ds. Verloop Volle Evangeliegemeente "Sion" (Lin- degaarde 17a): 9.30 samenkomst. Rk Kerk: Victork.. 10. Ontm.kerk: 8.30 en 11.45. Jehovo's Getuigen 10 en 11 (Burg. Trooststr. 4). WARMOND: Hen.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar. Rk Kerk zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk.: 10 ds. Steenstra; 4.30 ds. De Jong, Leiden; 7 ds. Van Duyne, Den Haag. Kicvietk 10 ds. Van Buuren, Amster dam Messiask 10 ds. Tonnon, Den Haag. Dorpscentrum: 9.30 ds. Wolters. Geref K Zijllaan: 10 prof. Veenhof, Amsterdam; 7 dr.Gilhuis. Den Haag. Zuid: 10 ds Van Buuren. Amsterdam (Gez. dienst). Ned. Prot. Bond (Kerkdam):10.30 drs. Wery, Rotterdam. WOUBRUGGE Hen Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Van Dijk, Onstwedde. Geref K 9.30 ds. V d Zwaan. 5 ds. Van Wijk. Vledder Rk Kerk: zat. 19; zond. 10. ZEVENHOVEN Hen Gem 9.30 ds. Kielder; 7 ds. Kielder (gez. dienst geref. kerk). Geref. K 9.30 dhr. Doddema. Bodegra ven. 7 ds Kielder (gez. dienst). Rk Kerk.zat. 19. zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Hen.Gem 10 ds. Stegenga, Den Haag. Rk Kerk: St. Jan: zond. 9.30 en 11. Chr. Dienaark.: zat. 19; zond. 10. H. Rijndijk: zat. 19; zond. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Hen Gem 9 30 ds Haakman, 6.30 kand. Wijting, Utrecht Geref K. 9.30 dienst; 6.30 mevr V.d Meeberg

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4