Solo-acties bestuur vertroebelen sfeer binnen horecabond Het grote treuren van Pim Hoek Tevredenheid over proef met nachtcafés „Het afscheid doet pijn. Leiden heeft nu geen onderzoeker meer" 1981 ZATERDAG 25 JUU 1981 lenkamp haalde het niet. Vervol gens legde de horecabond in mei de hele stad een zaterdagavond droog. Maar liefst 33 horeca-on- dernemers dienden bij de ge meente een aanvraag in voor la tere sluitingstijden. In dit vooijaar lanceerde Goekoop zijn zomerproef met drie nacht cafés. De horecabond wilde aan vankelijk niet meewerken omdat men van het standpunt uitging: allemaal een uurtje langer open of geen van alle. Ook de PvdA, PSP. PPR. D'66 en CPN. (een meerderheid in de raad) waren tegen een dergelijke proef. Maar zowel het horecabestuur als de D'66 en CPN draaiden op het laatste moment bij zodat de zo merproef kon ingaan. De plotselinge knieval van het ho recabestuur heeft bij vele kroeg bazen kwaad bloed gezet Zij be schuldigen voorzitter Wim Vis- scher en de zijnen ervan buiten de leden om hun eigen wil te hebben doorgedrukt ter meerde re eer en glorie van de eigen por- temonnaie. Als vertolkers van de onvrede onder de Leidse kroeg bazen treden Peter van Hoorn ('De Uyl van Hoogland') en Wil lem Ankorte ('De Hut van Ome Henne') op. Zij zeggen namens driekwart van de Leidse horeca te spreken. Navraag bij enkele caféhouders leert dat zij inder daad achter de uitlatingen van dit tweetal staan. Bokkesprong Volgens Van Hoorn en Ankorte heeft het horecabestuur z'n wil aan de leden opgedrongen. Op een ledenvergadering in mei liet het bestuur de leden weten toch aan de zomerproef te willen mee werken. "Dit is de allerlaatste kans om tenminste nog wat te bereiken", deelde het bestuur mee. Peter van Hoorn, die overi gens geen aanvraag voor verrui ming van de sluitingstijden heeft ingediend ("Wat heb ik eraan? Dan lig ik nog later in m'n bed. Het gaat mij op het principe. Ik ben solidair met de anderen") diende vervolgens een motie in tegen de plannen van het be stuur. Van Hoorn: "Van de onge veer 35 aanwezigen stemden er dertig voor de motie. Maar het bestuur heelt deze unanieme af wijzing gewoon naast zich neer gelegd. Later hebben we uit de krant moeten vernemen dat het horecabestuur toch aan de proef zou meedoen". Peter van Hoorn is van mening dat het horecabestuur zijn geloof waardigheid by de leden door deze bokkesprong totaal heeft verspeeld. "De horecabond heet een democratische club te zijn. Maar van die democratie komt in de praktijk helemaal niets te recht. Die proef slaat werkelijk helemaal nergens op. Er zijn ge woon drie kroegbazen uitgeko zen die meer mogen verdienen dan de rest. Het publiek heeft niets aan deze situatie. Alleen mensen die in het weekeinde na twee uur nog perée drank willen hebben gaan naar die kroegen toe. Wanneer jij lekker met een paar vrienden de hele avond in je eigen cafe hebt gezeten ga je na sluitingstijd toch niet nog eens naar een kroeg waar je normaal ook nooit zal komen?" Melaats Willem Ankorte: "Het is ook opval lend dat twee van de drie kroeg bazen die aan de proef meedoen, Wim Visscher en Nico Reyne- veld, bestuursleden van de bond zijn. De bestuursleden spekken hun eigen kas over de rug van de rest van de leden van de bond. Het is een belachelijke zaak om aan de proef mee te werken want het is gewoon een kwestie van de klok terugzetten. Deze situatie hebben we namelijk ook jaren geleden gehad toen 'Pardoeza', 'Club 70' en 'Samantha's' langer open mochten blijven". Peter van Hoorn verdenkt de ge meente er overigens van dat zij de proef bij voorbaat wil laten mislukken. "Twee van de drie cafes zitten in de zogaamde har de sector. Daar staat regelmatig politie voor de deur. Dat is dus vragen om problemen zodat er straks kan worden gezegd: "Zie je wel. algehele verruiming is geen haalbare zaak". Dat bete kent dat het horeca-publiek na tweëen weer de stad wordt uitge dreven. Alsof mensen die een ca fe bezoeken minderwaardig zijn. Vroeger deden ze hetzelfde met melaatsen. Die werden ook de bewoonde wereld uitgejaagd. Straks moet je hier in Leiden nog, net als vroeger de melaat sen, met een ratel gaan lopen wanneer je ergens een biertje wilt gaan halen". Solo-acties Volgens het rebellerende horeca- tweetal is het negeren van de mo tie Van Hoorn niet de eerste keer dat het bestuur de democrati sche beginselen aan z'n laars lapt. "Neem byvoorbeeld de ac tie van secretaris Leo Kamphues tegen de mensa die hij van para- commerciele praktijken beschul digde. Daar wist geen van de le den iets van af. Datzelfde geld voor de plannen om de studen tensociëteiten te gaan blokkeren. En wanneer je het bestuur dan vraagt naar de diepere bedoeling achter deze solo-acties luidt het antwoord: "Een beetje publici teit is nooit weg. Dan hebben de mensen in elk geval het idee dat we niet stilzitten". Deze instelling maakt volgens Van Hoorn en Ankorte duidelijk dat de afdeling Leiden van Horeca Nederland beslist niet functio neert. Peter van Hoorn: "Daarom stap ik uit de bond". Willem An korte: "Ik misschien ook". Het is duidelijk: de band binnen de horecabond. die tot voor kort zo hecht leek, is uiteen gerafeld. De sfeer is vertroebeld. Beduidend minder helder dan het bier in elk geval. JAAP VISSER Zijn collega Dick Wansink van 'The Duke' vult aan: "In het weekeinde krijg ik na tweéen zo'n dertig, veertig mensen ex tra in huis. Het gaat uitstekend. Het is net alsof ze stuk voor stuk bij de deur ingefluisterd krijgen dat ze zich keurig netjes moeten gedragen". Ook van politiezijde positieve ge luiden over de zomerproef. Woordvoerder Graveland: "Het gaat tot dusver voorbeeldig. Maar ik moet daar wel onmid dellijk aan toevoegen dat door de vakantieperiode en doordat de proef nog niet zo lang draait ons oordeel zeer voorlopig is". J.V. LEIDEN - En wéér is het hommeles in het Leidse horeca-wereldje. Ditmaal is de opschudding ont staan in eigen gelederen. Leek de Leidse horeca tot voor kort als'éen man te strijden voor verruiming van de openingstijden, het plotselinge zwichten van het plaatselijke horecabe stuur voor de halsstarrige houding van de gemeente raad blijkt een groot deel van de leden van de hore cabond in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. De feiten even op een rijtje. Zoals bekend smeekt de horeca de ge meente al een jaar of tien om in het weekeinde een uurtje langer open te mogen blijven (sluitings tijd om drie uur in plaats van twee). Tot op heden zonder suc ces. De felste tegenstander van latere sluitingstijden was tot voor kort burgemeester Vis. Hij wilde koste wat het kost de sche ve verhoudingen (studentenso ciëteiten onbeperkte sluitingstij den en de 'gewone' cafes op tyd dicht) handhaven. Zelfs een mo tie van treurnis van PvdA-zijde kon Leidens eerste burger niet op andere gedachten brengen. Met het vedwijnen van Vis laaide de hoop in de horeca-harten weer op. Vis' opvolger Goekoop lijkt inderdaad meer geneigd om aan de wensen van de kroegba zen tegemoet te komen. Hij is in elk geval de animator van de hui dige proef met drie nachtcafés. Knieval Vorig jaar april kwam CDA-er Joop Walenkamp met een voor stel om vijf caféhouders aan te wijzen bij wie in het weekeinde de tap tot drie uur 's nachts zou mogen openstaan. De motie-Wa- LEIDEN - "Ze laten me zomaar vallen. Ze willen me ontslaan en op wachtgeld zetten". Drs. M. (Pimmetje) Hoek (61), hoofd van het Bureau Sociografie van de j gemeente Leiden is boos op B en W. Hij is slachtoffer van de reor- I ganisatie bij de gemeente. Zijn I burèau en zijn functie wordt op geheven. Hij zal het er niet bij la ten zitten; zijn bezwaarschrift ligt klaar. "Ze hebben mijn bu- I reau uitgehold. We hebben geen j pest meer te doen". I Een dag na bovenstaande uitspra ken, gedraagt Hoek zich een stuk minder rancuneus. Hij vraagt I mild of ik "ze" niet te hard wil aanpakken. Hij mag per 1 okto ber met een mooie receptie de I VUT in (vervroegde uittreding), zo is besloten; en dat vindt hy al met al zo gek niet. Zij bezwaar- schrift blijft liggen in zijn kast. Eigenlijk was Hoek liever tot zijn 65ste bij de gemeente in dienst gebleven. Maar voor een gevecht la Daey Ouwens voelt hij niets. Of ik er dus "een leuk stukje van wil maken, met niet teveel lelijke dingen erin over B en W." "Schrijf maar over een socio- graaf die hart heeft voor de stad en altijd met veel plezier onaf hankelijk wetenschappelijk on derzoek heeft bedreven voor de gemeente". In de 32 jaar dat hij bij de gemeente werkt heeft Hoek zich ingegra ven met ongeveer driehonderd, meestal door hem zelf, geschre ven nota's. Dikke en gedegen no ta's, voornamelijk in opdracht van B en W, of van gemeentewer ken, maar ook bijna 75 nota's op eigen initiatief want "als socio- graaf wil ik een mooie stad voor de ménsen". j Beleidsafbrekend j Hoek is van oorsprong Rotterdam mer. "In '49 ben ik gevraagd om hier bij gemeentewerken te ko men werken. In die tijd v/as een sociograaf een bijna nog onbe kende figuur". Hoek is een open hartig man die geen blad voor de mond neemt. De conclusies van zijn onderzoeken spuit hij ver gezeld van de ene na* de andere schaterlach - in het rond. De we tenschap is voor hem heiliger dan het beleid van B en W. Dat leidde tot conflicten. Over de jaren vijftig zegt hij"Döor onbevangen, nieuwe geluiden, die ik bracht, trad ik teveel op lange tenen. Daardoor was ik in feite meer beleidsafbrekend dan beleidsopbouwend". Zijn rap porten hadden weinig of geen ef fect omdat ze niet in concreet be leid werden omgezet. Hoek was een van degenen die 'achter' het basiswegenplan van '61 zat; een rampzalig plan dat voorzag in de vernietiging van het stadscentrum door kaalslag voor kantoorkolossen en city- ringen. Het plan is maar zeer ten dele uitgevoerd en verdween uit eindelijk in de prullebak. Hoek verdedigt dit plan ook nu nog met verve: "dat plan was échte vernieuwing. Alleen de klein schaligheid was ver te zoeken. Maar in het centrum bleven alle monumenten gespaard" (des tijds was er slechts een zeer klei ne monumentenlijst). "Het plan zorgde voor bereikbaarheid en de werkgelegenheid was prima verzorgd. Dat is nü het grote eu vel. Ach, de mensen van het ba sisplan dachten iets te grootscha lig. Het was immers ten tijde van de 'auto-boom', maar in dat plan zat nog altijd meer voetgangers- gebeid dan er, nu is." Berisping Als zijn bazen (directeur gemeente werken en B en W) de waarde van sociografisch onderzoek hoog inschatten, kon Hoek vrij zijn gang gaan, vertelt hij. Ir. Vos, de directeur van gemeente werken die onlangs met pen sioen ging, was niet zo'n liefheb ber van zijn onderzoek, meent Hoek. Met Vos had Hoek het dus regelmatig aan de stok. Hoek: "Als ik aan hem vroeg: 'Wat ga je nou weer voor rot wijken bou wen?', dan vond-ie dat niet leuk. Ha ha". Hoek kreeg in '69 zelfs een boete van duizend gulden toen hij meer groen bij de school en het buurtcentrum in de Slaaghwijk wilde doordrukken. De staf van gemeentewerken "pikte" zijn ei gengereid optreden niet. "Dat was nogal wat in die tijd, duizend gulden boete voor een ambte naar. Mijn vriend, burgemeester Van der Willigen die veel begrip had voor sociografische werk zaamheden, zette de boete om in een schriftelijke berisping. In de jaren zestig begon volgens Hoek de eerste uitholling van zijn werkgebied. Het Bureau Voorlichting werd opgericht en nam een stuk voorlichtingtaak van Hoek weg. Ander 'onder zoek' werd steeds meer gedecen traliseerd in het gemeente-appa raat. Hoek: "Toen Joop Kamp huis in '69 met zijn Welzijnsraad kwam, zei hij me: jij mag voor ons het onderzoek blijven doen. Het eerste wat hij deed, was drie sociologen aantrekken". Hoek schatert het weer uit. Als hy lacht, schiet me plotseling te bin nen dat hij landelijke bekend heid geniet vanwege zijn be moeienissen met de bond van kunstgebithouders. programcollege Ondanks alle uitholling heeft het bureau sociografie in de jaren ze ventig tijdelijk vier mensen ge teld na een uitvoerige opdracht voor binnenstadsonderzoek. iDe binnenstadsonderzoeken, een maal klaar, kregen een onbevre digend eind. "Ze deden er niks mee", treurt Hoek. Het bureau sociografie is, vertelt Hoek vooral na de komst van het programcollege van PvdA en D'66 in '74 regelmatig gepas seerd. Zijn medewerker D. Geniale leuze Het bureau sociografie anno '81. Hoek vult zijn tijd met het lezen van nota's van anderen. Met de rode balpen zet hy pagina na pa gina zijn niet malse kritiek in de kantlyn. Af en toe stapt hij naar de maker van de nota toe en zegt "he' joh, daar staat onzin". "Dan worden er soms wat kleine din gen aangepast". In "de betere tyden" schommelde de gemiddelde produktie van het bureau sociografie rond de an derhalve nota per jaar. Dit jaar heeft het bureau (nog bestaand uit de ambtenaren Hoek en Blogg) zegge en schrijve twee no ta's geproduceerd. Een nota "wijk- en buurtindeling ten be hoeve van welzijnsplanning" van Hoek en een nota over de prog nose op onderwijsgebied van 1980 tot 1996 van Blogg "Een mooi onderzoek", zegt Hoek over het onderzoek van Blogg om zijn uitspraak terstond weer, haha-roepend, te relativeren. "Van dat onderzoek klopt na tuurlijk niks; 1966 ligt veel te ver weg. Ik geloof trouwens dat 'ze' er niet zo tevreden mee zijn. Er zitten meer jongeren in de voor spelling dan ze lief is". Hoek is de man van de geniale Lei der-promotie-leuze: "Leiden heeft de op een na grootste bin nenstad van Nederland" Na Am sterdam de grootste. Iedereen gelooft de leuze. Iedereen behal ve de uitvinder zelf: "Ik heb het eigenlijk nooit zo precies uitgere kend. Misschien is de binnen stad van Haarlem een tikkelye groter dan het Leidse centrum". Bedenkelijk kijkend: "Het cen trum van Utrecht mag er ook we zen". Bloemlezing Hoek zal ook na zyn afscheid bij de gemeente geen blad voor de mond nemen. Hy kan zich kwaad maken over allies wat er volgens hem mis gaat in zijn stad. Geldgebrek voor ambitieu ze plannen heeft de gemeente volgens hem niet: "Leiden de al lerarmste gemeente'' Kom nou. Leiden is de gemeente die de grootste tekorten weet te fok ken" een bloemlezing uit zyn uitspraken: "Driehonderd be jaarden in een bejaardenflat is misdadig Die zien er drie op een dag sterven". Een eenkamerwo ning heet bij Hoek een misdaad voor de mensheid Flats zyn ook onmenselijk. Zuid-West vindt hy dus een ramp. "De flats in Zuid- West moeten omgebouwd wor den voor alleenstaanden en stel len. De oude flatbewoners kun nen dan naar de eengezinswo ningen die in de Sta i n hol moeten komen" Met zyn hand op de kaart van Leiden somt hij vlek na vlek op "de Leeuwen hoek, daar ga je toch niet bou wen bij die gifgassen. Zeg je dat hardop, dan worden ze boos. Boekhorst en Koppclstcm, die stukjes hadden niet bebouwd mogen worden. Wat dat? Nou na tuurlijk had de Stevenshof al lang bebouwd kunnen zijn. Een industrieterrein op Roomburg is helemaal fout. Roomburg had den ze groen moeten houden. In Alphen barsten ze van de indus trieterreinen" Soort zoekt soort Graag spuit hy zyn theorie van "de gebundelde deconcentratie": "De woonomgeving en de woon kwaliteit. en niet zozeer de woon- prys bepalen de stand van de wyk. Als in een rijke buurt ie mand vertrekt, dan komt er een rijke voor in de plaats ('positieve selectie', de ry keren verdry ven de armen). Als in een arme buurt iemand vertrekt dan komt er een arme voor in de plaats ('negatie ve selectie') Die wetten gaan al gemeen op. Zo'n positieve selec tie zie je byvoorbeeld aan de Rijnsburgerwcg en de Fruinlaan. de negatieve in Zuid West in de omgeving van de Hoflaan. Con clusie: op het moment bestaan er te grote eenheden van arbeiders wijken Voor dé arme sloebers moet je niet teveel op een hoop bouwen. Er is meer integratie ge wenst". Integratie zou in de Stevenshof bij voorbeeld te bereiken zijn, meent Hoek, door gescheiden eenheden voor 200 arme "sloe bers". 200 middenstanders en 200 rykc "sodemieters" te bou wen met daarnaast flats voor stu denten en bejaarden. De eenhe den worden gescheiden door groen "Het opheffen van rangen en standen blyft natuurlijk het doel waarnaar we streven. Dat kan door het buurthuis. Zo'n wijk vind je nergens in Nederlan- d Hoek is de eerste om zyn eigen theorie heel serieus te ne men. maar "zo'n theorie kan het onderzoek verder brengen" Fut genoeg Als het aan Hoek had gelegen dan zouden er nog taken genoeg zyn voor een bureau sociografie Al leen al het aanvullen en bijstel len van zijn oude nota's betekent veel werk De gemeente zou ver der minder werk moeten uitbe steden. vindt Hoek "Het onder zoek datje zelf kunt doen, moet je m eigen beheer houden. Als onderzoek wordt uitbesteed, dan zou het bureau sociografie con trole kunnen uitoefenen op het onderzoekswerk van buiten An ders kryg je hele rare declaraties, die kryg je trouwens nu al". Hoek heeft eigenlijk nog veel te veel fut om "nu al" de gemeente Leiden vaarwel te zeggen. "Het afscheid doet pyn. Leiden heeft nu geen onderzoeker meer". 1(1 \E V,\:, UFK VELDEN uim een maand geleden werd be- gonnen met de proef met drie 'nachtcafés'. Cafe 'Het Centrum' aan de Nieuwe Beestenmarkt, Ïjazz-cafe 'The Duke' aan de Ou de Singel en 'De Taverne' aan de Koorevaarstraat mogen tot 1 oktober op vrijdag- en zaterdag avond tot drie uur openblijven. Een evaluatiecommissie, met stad daarin vertegenwoordigers van 'j de horeca, gemeente, gemeente- flijkel raad, politie en buurtcomites, wen- bekijkt na die datum of de proef als basis kan dienen voor ver- lIare/| ruiming van de sluitingstijden. (Uit de reacties van de betrokken caféhouders blijkt de proef tot 1 dusver een succes. Wim Vis- geen centje last. Het publiek ge- scher van cafe 'Het Centrum': draagt zich voorbeeldig". "Na een aarzelende start gaat Ook de politie stelt zich volgens het nu erg goed. Na twee uur Wim Visscher sportief op. Er stromen er opeens tientallen be- wordt niet moeilijk gedaan. Er zoekers binnen, echt uit alle ge- heerst dan ook bijna een 'Oom ledingen van het uitgaangspu- agent' sfeertje waneer iemand bliek. Ondanks dat de meesten van de politie even een kijkje al een biertje op hebben heb ik komt nemen". Het rebelle rende horeca- tweetal Wim Ankoné (links) en Peter van Hoorn: "Be stuursleden spekken hun eigen kas over de rug van de rest van de le den van de bond" Drenth voerde een uitvoerige brievenorlog met B. en W. maar vertrok uiteindelijk gefrustreerd naar de Nijmeegse universiteit. "Opstandige ambtenaren kun nen ze niet gebruiken", zegt Hoek. 'Een programcollege heeft geen behoefte aan onderzoek. Zo'n college vraagt onderzoeksresul taten die in de lijn van het pro gramma liggen. Kreten zijn vol doende als ze het program maar ondersteunen. Ik heb me altyd onafhankelijk wetenschappelijk opgesteld en dan komt er wel eens een coclusie die het college niet pruimt. Mijn nota's zijn ook altijd openbaar. Dat vindt het college niet steeds even leuk. ge loof ik", grinnikt hy. In de jaren zeventig werd steeds meer onderzoek uitbesteed aan externe bureau's. Maar de ver dere uitholling van zijn bureau gebeurde, volgens Hoek, vooral door de ambtenaren van de afde ling stedebouw. "Zij onderzoe ken niks. Maar schrijven dat ze kunnen, kasten vol! En ze weten 't net zo te schrijven dat het ryk het pikt. Want het is natuurlyk alleen maar te doen om het geld van het rijk. Zo'n verbeterings plan voor Noordvest; dat is toch schrikbarend slecht. Dat wordt maar afgeroffeld. Als ik er byge- zeten had, dan zaten er in elk ge val geen typefouten in".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3