Jacht op de karper BQ3EEH VIS Kryptogram Oplossing PAGINA 22 ZATERDAG 25 JULI 19fe ~u ^QOR B/f Het afmeren heeft iets van een ritueel gebaar: de plaat sing van de steekstokken in de harde grond, het bevesti gen van de touwen aan de boot en het uitklappen van het visstoeltje. Dan volgt het peilen van de diepte. Geen loodje omdat zoiets de karper zou kunnen verjagen, maar aan de stand van de pen bepalen of er meer of minder water staat dan je geschat had. Als dat al les tot tevredenheid is gere geld wordt de haak getooid met een kruimig aardappel tje, dat de vorige avond met de nodige zorg is bereid. Niet te haid want dan laat de karper het bintje links liggen, ook niet te zacht, want dan Weggedoken achter een rietkraag, wachtend op de dingen die komen.» zakt de haak er gemakkelijk doorheen en is het een te ge makkelijke prooi voor de wit- vis. En als het aardappeltje dan met een ingehouden zwaaibeweging aan het water wordt toevertrouwd, is de be geleidende plons altijd weer veel te hard naar je zin. Als toegift een handje aardap- pelkruim erachter aan. Een lokkertje. Dan is de tijd gekomen om de rust te laten wederkeren. Te wachten op de dingen die ko men. Je ogen speuren het wa teroppervlak af op zoek naar verschijnselen die de aanwe zigheid van een of meer kar pers op de stek zouden kun nen verraden. Soms wordt de stilte ruw verstoord door een karper die zich bijna recht standig uit het water verheft en met een forse plons weer terugvalt in zijn element, de andere keer vertoont hij zich enkele tientallen meters ver derop met zijn brede rug aan de oppervlakte. En dan weer eens bewijzen heen en weer zwaaiende rietstengels dat de karper zich vlak onder de oe ver bevindt. Het liefst zie je zo nu en dan een frêle bellenspoortje. Een paar minuscule blaasjes die zich aaneenrijgen en vervolgens weer uiteenspatten. Soms op verschillende plaatsen kort na elkaar. Alsof het sein dat de maaltijd gereed is, werd gegeven. Een volgende keer is er niets dat zijn aanwezig heid verraadt. Geen belletje, geen draaikolkje aan de op- ppervlakte. Helemaal niets Dan is er plotseling de zich uit het water verheffende pen. Schijnbaar moeiteloos opge tild verschijnt de antenne tot aan het drijflichaam boven water om vervolgens schuin onder water te verdwijnen. Op zulke ogenblikken staat de hengelaar op een twee sprong van emoties. De ene weg leidt naar een hevige te leurstelling. Een stuk wappe rend nylon, een pennetje en een schijnbaar doelloze kale haak die boven water ver schijnt. De vis gemist. De andere weg leidt naar op winding en sensatie. De forse zwaai van de hengel wordt ruw onderbroken door een tik gevolgd door een korte snerpende gil van de werp- molen. De hengel kromt zich en even is het stil. De schrik- seconde waarin de karper zich realiseert dat er iemand is die de hem zop dierbare vrijheid wil ontnemen. De pen cirkelt wat doelloos rond en even lijkt het erop als de vis zich gewonnen zal geven zonder enige strijd. Maar dan is het alsof de hel los breekt. Met kolkend geweld maakt de karper zich uit de vinnen. De hengel buigt tot het uiterste door en de spoel bovenop de werpmolen geeft meter na meter lijn af. De toch al niet geringe snelheid lijkt nog toe te nemen en het ratelend geluid van de slip op de molen krijgt een steeds hogere toon. Tien, twintig, dertig meter zwemt de karper weg van de plek waar hij de vergissing van zijn leven maakte. Dan plotseling zwijgt de slip. De hengel blijft gekromd als of een hechte verbinding met de bodem tot stand is ge bracht. Het is alsof de karper zich bezint wat hem te doen staat. Nog tien. twintig meter verder zwemmen of het eens met een trucje proberen. Als hij tot dat laatste besloten heeft valt plotseling de lijn slap. Draad breuk, een losgeschoten haak? Weer even die onzeker heid, die we zo snel mogelijk willen wegpoetsen met een paar snelle omwentelingen van de molenslinger. Toch is het plotseling weer het over tuigende bewijs dat de kar per nog steeds gehaakt zit. Een straklopende lijn, de pen die even boven water ver schijnt en vervolgens een grote draaikolk, die precies markeert waar de vis uit hangt. Een zucht van verlichting als dat niet al te dicht in de buurt is van het rietveld of het stei gertje even verderop. De kar per weet in die eerste minu ten niet van wijken. Alsof hij de situatie volledig onder controle heeft, wacht hij op een geschikte gelegenheid om de nylonlijn op zijn sterk te te testen. Het ene moment gebeurt dat met een rollende beweging aan de oppervlakte en het volgende ogenblik scheurt hij weer een tiental meters lijn van de molen. Maar naarmate de tijd ver- stiijkt en je langzaam maar zeker bekomt van die eerste emotionele ogenblikken, be ginnen de eerste tekenen van verslapping te komen. De karper begint minder diep te zwemmen, de snelheid van zijn vluchtpogingen wordt geringer en de afstand tussen vis en visser wordt langzaam aan kleiner. De ene winding na de ander komt terug op de spoel. Nog slechts af en toe onderbreekt de karper de dril. Het moment dat de vis zich in de buurt van de boot in volle lengte vertoont, is nu niet ver meer. De ervaren karpervis ser weet dat een karper zich niet eerder gewonnen geeft dan wanneer hij in het schep net binnenboord is getild. Door schade en schande zijn hengelaars wijs geworden. Ze waren er rotsvast van overtuigd dat de krachtpat ser voldoende afgemat was, maar werden bij het landen onaangenaam verrast door een laatste krachtsexplosie. Karper aanslaan, karper drillen cn karper binnenboord tillen. Het is een aaneenschakeling van optimaal visplezier. Maar dat had u uit het bovenstaan de waarschijnlijk al begre pen. Ik weet niet hoe het u vergaat aan het begin van zo'n vis dag, maar er is altijd weer iets van een spanning die je in je voelt opkomen op weg naar het vaste stekkie. In mijn geval een plas die zich in vele gedaanten aan je op dringt. De ene keer een sere ne rust die alleen bij tijd en wijle wordt onderbroken door het lawaai van twee vechtende meerkoeten, het gekabbel van de golfjes te gen de boot en het gesnater van een koppel eenden. De andere keer een stevige bries, die het water tot flin ke golven opstuwt, schuim- sporen vormt en boven je het gekrijs van de meeuwen. En weer een andere keer een wollig verpakte wereld, ge huld in een kille mist, die de wereld erg klein maakt. Al lemaal stemmingsbeelden die een bepaald verwach tingspatroon bij de visser oproepen. Neem nou eens zo'n dag waar op de omstandigheden ideaal lijken voor de "grote vangst". Een heldere hemel met een enkele schijnbaar door de wind uiteengerafelde wolk waarachter een oranjekleuri ge zon de eerste pogingen doet de ochtendnevel op de plas te laten verdwijnen. De opgetuigde werphengel en de twee punten van de steek- stokken als richtingaanwij zers op do boeg van de vis- boot. Wijzend naar dat favo riete plekje dicht tegen die brede rietkraag Een stekkie dat geschapen lijkt voor wel doorvoede karpers die zich thuis voelen in het woud van waterplanten en oeverbe- grociing. Een plek die je - naar het schijnt steeds voorzichti ger wilt naderen om toch vooral die schuwe exempla ren niet direct op de vlucht te jagen. Omzichtig manouvre- rend met een roeispaan aan weerskanten van de boot. zee-viswijzer Horizontaal: 1. Vrucht op het voetenbankje; 8. Is de drank in staat om het pittiger te maken?; 9. Luister, dit is anders een min blik; 12. Zo is de rode draad WOU gO> regeld; 13. Zij voedt niet ge lijk zonder liefde; 14. Wie riep er om groente?; 17. Een spin moet u in Engeland betalen; 18. Keurig gedaan, al die dra den; 19. Dit zijn de tijden dat u even uit bed mag, we zien u wel verschijnen; 22. Het zijn de tijden waarop je echtge noot werkt; 24. Het zijn me dagen!; 25. Stop, loop en luis ter goed; 26. Je loopt achter uit en vooruit op het land; 29. Een stier van een ligplaats; 30. De geur er aan maakt het hele boutje; 31. Het is je ver klapt waarmee het houtje zich slu:t. Verticaal. 2. Feest 's niet met het vrouw tje; 3. Nu-t even voorbUgaan aan wat pas geleden is, 4 Een klein deeltje aan de maag waar men huist; 5. Een vogel in het water; 6. Verschoning; 7. De hoge prijs van de infia tie; 10. Sla kwaad in bij deze furieuze handel; 11 We ver loochenen dat we weten hoe het in de kerk toegaat; 15. Toch wel een kien spelletje;. 16. Zo moet je houding zijn; 20. Wat doet 't er toe. een bloem blijft een bloem Die hoeft maar even he' ter te keren; 22. Neen kleurstof mee, zuinig aai De prijs van 25,- werd toege kend aan mevrouw A. v.d. Eyk Hogeveenseweg 51 2731 LB Benthuizen. De prijs wordt aan de winnaar toegezonden. Oplossingen met vermelding Kruiswoordraadsel voor donder-' dag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Leidsch Dagblad Witte Singel 1, 2311 BG Leiden. Eetbaar weefsel uit Enge land; 27. Albert en Elly uit de bijbel; 28. Sta je achter de kwijtschelding?. GROOT-BRITTANNIÉ - Zo als was te verwachten staat deze maand het postale ge beuren in Groot-Brittannië en ook in tal van Gemene- bestlanden in het teken van het huwelijk van prins Char les en lady Diana Spencer op 29 juli in de St. Paul's Cathe dral. Een week voor het hu welijk, op 22 juli, kwam Groot-Brittannië met twee huwelijkszegels in de waar den 14p en 25p. Op beide ze gels het paar in identiek ont werp, naar een foto van Lord Snowdon, de ex-echtgenoot van prinses Margareth, de zus van de Britse vorstin. Toen de Britten de afbeel ding voor deze zegels voor het eerst onder ogen kregen was de kritiek niet van de lucht. Waarom moest op de foto Charles met kop en schouders boven Diana uit steken, zo vroeg men zich af. terwijl ze in werkelijkheid toch niet zo veel in lengte ver schillen. Bij de opname had Charles echter op een krukje moeten staan, daar men an ders om technische redenen het beeld van de koningin niet op de zegel kwijt zou kunnen. Er moest dus ruimte worden gecreëerd. Daar de landsnaam op Britse zegels ontbreekt hoort het beeld van de koningin tenslotte op elke zegel. GUERNSEY - Het Kanaalei land Guernsey komt op de trouwdag van Charles en Dia na met een herdenkingsvel letje, waarin zeven zegels, die als een 3-1-3 formatie zijn gerangschikt. De afbeeldin gen op de bovenste en onder ste rij zijn identiek, alleen de waarden verschillen: boven drie zegels van 8p, onder drie van 12p. Op de zegels v.l.n.r.: prins Charles in marine-uni form; het bruidspaar en lady Diana. Op de "centrale" zegel in de waarde van 25p staat het koninklijk paar. JERSEY - Ook het andere Ka naaleiland, Jersey, komt met "huwelijks"-zegels en wel op 28 juli. Jersey houdt het ech ter, net als het "moederland" op twee zegels; waarden 10 en 25p. Op beide zegels por tretten van het paar in een ge opende medaillon. Eveneens op 28 juli komt Jer sey met het tweede deel van de serie permanente zegels waarop familiewapens. Het eerste deel, de lagere waar den, verscheen 24 februari. Nu zullen de "midden"-waar- den daaraan worden toege voegd: lip, Bisson; 12p, Ro bin; 13p, Herault; 14p, Mes- servy; 15p, Fiott; en 20p, Ba- dier. MAN - Dan belanden we op het eiland Man waar op de trouwdag twee zegels (9p en 25p) zullen verschijnen met op beide hetzelfde motief: prins Charles en lady Diana. Beide zegels zitten ook nog eens twee keer in een velletje, dat als achtergrond de St. Paul's Cathedral heeft. Van een lezer uit Voorschoten, de heer Rotman, mocht ik voor onbepaalde tijd grasdui nen in een heel oud damleer- boek: "De damspeler, theore tische en practische handlei ding voor het dammen" van CH. Broekkamp. Een boek werk dat dateert uit 1907. Nu had ik al veel gehoord van de veranderde opvattingen omtrent het damspel, maar daar ik nog nooit De Haas en Battefeld doorgelezen had, kon ik die veranderingen en bovenal verbeteringen slechts aannemen. Na de be studering van het vooral his torisch gezien belangwek kende studieboek, weet ik wat ik altijd al vermoedde. Maar geniet u vrolijk mee. Na een inleiding volgt een vrij uitvoerig historisch overzicht van het damspel, voorname lijk het "poolse" damen, wat wij hier spelen. Opvallend toch hoe vaak dammers het broertje schaken aanhalen, ook destijds al. Natuurlijk ontbreken de reglementen ook niet; opgesteld door nie mand minder dan Broek- kamp himself en Blankenaar, de eindspelvirtuoos. Hierna wordt de zaak echter menens. Zeer fraaie diagram men kondigen de techniek aan. Zeer uitvoerig wordt op de openingen ingegaan. Zoiets zou vandaag de dag onmogelijk zijn omdat vrij wel elke opening speelbaar is en met opening bedoel ik niet slechts de beginzet. Er zijn dus ontelbare voortzettingen, maar in de tijd van Broek kamp bewoog men zich over een veel enger bospaadje voort. Merkwaardig is ook de naamgeving van de openin gen, waarmee men tegen woordig erg veel moeite heeft. We beginnen met de "Korte Centrum-opening". Deze werd zo genoemd om dat "zij zich ontwikkelt uit het centrum-spel van wit, en gericht wordt op den korten vleugel van zwart". 1.33-28, het commentaar van Broekkamp komt nu op het volgende neer: wit is de aan valler en zwart moet dit als verdediger verijdelen en zelf een soort aanval op wits kor te vleugel inzetten. De beste zet is dan ook: 1...18-23. Natuurlijk is 18-23 goed speelbaar, maar tegenwoor dig zien we toch vaker 1...18- 22 of 17-21 of 20-24. Wat zegt Broekkamp van 18-22: "In dien zwart zou antwoorden met 18-22, dan speelt wit on middellijk 31-27. Nu blijft het gelijk welke schijf geslagen wordt, b.v. 22x33 39x28 en wit beheerst onmiddellijk het centrum". De huidige opvat ting veroordeelt 31-27 echter wegens het gemakkelijker spel dat zwart verkrijgt na 22- x33 39x28 19-23! 28x19 en 14- x23. Bijzonder jammer voor Broekkamp is, dat hij een dergelijke manoeuvre wel voor de witte schijven onder kent, maar blijkbaar zo tegen zwart is dat hij niet meer ob jectief kan oodelep en steeds het beste spel aan wit laat in dubieuze varianten. Volgen de week meer hierover. De Engelsman John Collings is ongetwijfeld één van de meest kleurrijke figuren uit de internationale bridge-are na. Voortdurend grappen makend, voortdurend in de weer met een spuitbus waar mee hij vocht in zijn ogen spuit. Collings slikte eens medicijnen van een verkeer de samenstelling en hield daar ogen aan over. die geen traanvocht meer produceren. Het farmaceutisch bedrijf be taalde een enorme uitkering aan smartegeld en Collings speelt bridge. Collings is een lastig tegenstander. De Ne derlanders ondervonden dat in Birmingham waar hij deel uitmaakte van het Engelse team. Hij heeft een eigen sys teem ontwikkeld, waarin hij 1 KL opent op alle handen van 0-8 punten; een pas toont precies 9-12 punten, een ope ningsbod in een kleur is echt en toont 13 punten of meer (1 KL kan dus twee betekenis sen hebben). Collings stopt daar zo af en toe een stukje vrije interpretatie tussen en daaruit vloeien de meest bizarre situaties voort. Tegen Anton Maas en Chris Niemeyer had hij daarbij zo afgrijselijk veel geluk dat de ze er wanhopig van werden. Zie b.v. deze: AB10876 H52 C> AVB42 O A3 AHB 4 O 1083 O 852 O V7 V97654 10832 V93 H765 O HB10964 - Zuid gever. OW kwetsbaar. Zuid (Collings) opende 1 Ru (een grapje), west pas, noord 2 Ha, oost 2 Sch, zuid 2 Sa (minimale hand) - OW pas sen verder- noord 3 KL vol gens partner Hackett azen vragen in hun systeem), zuid 3 Ha (volgens Collings har- tensteun, volgens Hackett één aas), noord 3 Sch, zuid 3 SA en noord tenslotte 6 SA. Dat contract bleek (schop penstaart) onverliesbaar dank zij Sch V, terwijl het 'normale' 6 Ha-contract down gaat via Sch A en een inge- Binnenkort wordt het toernooi om het jeugdwereldkam pioenschap in Mexico gehou den. Voor Nederland komt daar uit Hans Kuyf. De uit Boskoop afkomstige jeugd kampioen speelt bij Philidor Leiden. Nu is de jeugdwe- reldtitel nog nooit door een landgenoot behaald, en ook dit keer is het niet te ver wachten. Echter een belang rijke eigenschap voor een goede prestatie neemt Hans Kuyf mee, zijn tomeloze strijdlust. Zelf zegt hij in de opening slechts te streven naar gelijk spel, om door strijd en uithoudingsvermo gen tot winst te komen. Daar slaagt hij goed in, met als be wijs de jeugdtitel en het open kampioenschap van Neder land. Bij voorbereiding op de strijd in Mexico heeft hij veel steun aan zijn broer Rini, zelf een zeer sterk schaker, die ooit Jan Timman klopte. Als voorbeeld van zijn vechtlust een partijdeel uit het jeugd kampioenschap. A6542 O - O AHV64 V96 3 HB98 V B8532 10976 O 10987 o 52 843 1072 V107 O AHV4 O B3 AHB5 Zuid, allen. Zuid 1 KLfCollinj had zich al spuitend verteld), noord 1 Sch, zuid 4 Sa (azen vragen), noord 5 Ha, zuid 6 Sch. Een typische Collings- gok, - want noord heeft be paald iets meer dan hij heeft beloofd. Noord begon dan ook wat onbehaaglijk over zijn stoel te schuiven en bood nog 7 KL, waarop zuid maar 7 SA probeerde. Onverlies baar, want er zijn 13 slagen van top. Het Nederlandse - paar aan de andere tafel zat in 6 Sch, één down en een klap van 20 punten. Collings brengt partners en tegenstan ders tot wanhoop, maar hij scoort enorm. Maas-Nie- meyer kunnen daar inmid dels van meepraten. door Rob Brunia WEBBINK-H.KUYF I 1 1 1 w 1 1' 1 1 I 1 KM i 2 jt 1 i .3 3 .i Na 19 zetten heeft wit ruimte voordeel, het veld d5 als basis voor stukkenspel, en de zwarte pion d6 is zwak. 20. Pg4-e3 Dd7-e7 21. Pe3-d5 De7-d7 22. Pd5-e3 Dd7-e7 23 Pe3-d5 (wit herhaalt de zet ten, het ontbreekt hem aan een plan, als zwart de stand objectief beoordeelt, zal hij met remise door herhaling van zetten tevreden moeten zijn. Maar nu gaat hij remise uit de weg met het idee dat het ontbreken van een plan zijn tegenstander onzeker zal maken. Dit alles zonder te forceren) De7-d8 24. Kgl-hl Pc7xd5 25. Pc3xd5 Lg7xal 26. Tdlxal Ta8-c8 (het initia tief is nu volledig in zwart's handen) 27. Lc4-b3 Dd8-h4 (dreigt Pg3+) 28. De2-f2 Dh4- d8 (Dxe4 verliest na Pe7+ de kwaliteit) 29. Df2xa7 (voor deze pionwinst raakt wit het sterke veld d5 kwijt, is d6 dus niet meer zwak, en staat zijn dame buiten spel) Le6xd5 30. e4xd5 b7-b6 31. Tfl-f3 f7-f5 32. Da7-a6 Tf8-e8 33. Da6-d3 (nu is de dame terug, maar zwart komt in de aanval) Te8- e4 34. Tal-fl Dd8-g5 35. g2-g3 Tc8-e8 36. Lb3-a4 Te8-e7 37. La4-b5 Te4-e3 38 Dd3-d2 h7- h6 (dreigt Txf3) 39. Tf3xe3 Te7xe3 40. Tfl-el f5-f4 41- .g3xf4 Te3xel+ 42. Dd2xel Dg5xd5+ 43. Khl-gl Dd5xb5 en zwart won.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 22