"Wij zijn de waterdragers" mum Be ursweek De jonkheer en de kernenergie: :RDAG 25 JULI 1981 EXTRA PAGINA 21 „Als ik diep in mijn hart kijk zou ik wensen dat we het zónder zouden kunnen doen, maar ik heb de indruk dat we er niet aan zullen ontko men". Jhr. mr. M. L. de Braauw doet geen moeite zijn mening over kernenergie onder tafel te schuiven. ,,Ik ben niet onbe vangen. heb ook niet de pre tentie neutraal te zijn. Het is mijn rol om als voorzitter aan een club de Stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie, BMD) leiding te geven, die als club wel degelijk onbevangen tegen de problematiek aan kijkt". Hij is - via VVD en DS'70 bij D'66 onderdak gekomen op zoek naar modern liberalisme - duidelijk legen zijn eigen partijstandpunt dat Borssele en Dodewaard het beste dicht kunnen. Het embleempje op "i zijn donkerblauwe stropdas. waarin wij op afstand atoom- cirkeltjes meenden te zien, blijkt echter een onschuldig clubsymbool te zijn van Hol- land Radio. Zijn persoonlijke r mening doet er trouwens niet toe. De Braauw gaat uw en onze mening vragen. In een expeditie die zonder manke- ren Nederlands grootste en duurste praatfestival uit de geschiedenis („nu nog 13 mil joen gulden, maar dat wordt beslist meer") mag worden ge noemd. Over dik twee jaar zullen we het weten. Zullen regering en Ka mer het weten. Kan er einde lijk een besluit worden geno men. Zullen de discussies over kolen, atomen en windmolens wellicht uit de huidige barri- cadensfeer zijn getrokken. - Hoe moet dat, breed en maat schappelijk discussiëren? „We hebben nu een negen mansteam* Evenwichtig van samenstelling en onbevangen in zijn standpunten. Samen met «een sleun-staf van nog eens een man of tien voor het huiswerk en de papierberg gaan we nu op weg. Zes maan den informeren. Niet zoals nu I in politiek Den Haag gebeurt, maar informatie verzamelen voor de stuurgroep bij al die genen die in de maatschappe lijke discussie al een flinke tijd een meningvormende functie hebben", i „Dan gaan we een halfjaar lang de gegevens en argumenten op een rijtje zetten, toetsen en beoordelen om de verschil lende energiemodellen te ont wikkelen. Dat leidt tot een in terimrapport met diverse keuzemogelijkheden voor de vaste kamercommissie". „Pas daarna kan de echte brede 1 discussie met Nederland los branden. Daar staat een jaar voor. In een eindrapport wordt dan de hele onderne- ming in kaart gebracht. Het is dan 1 november 1983. Dan kunnen regering en parle- ment hun keuze maken uit I een aantal energiescenario's, I voorzien van alle denkbare ■J gevolgen voor een sociaal- economisch beleid voor de ja ren negentig". - Er bestaat nogal wat wan trouwen. „Toen Van Aardenne me vorig jaar langs z'n neus weg - ik zat bij hem voor een heel andere zaak - vroeg wat ik eigenlijk deed tegenwoordig en ik hem vertelde dat ik onderweg was naar een nieuwe baan, stelde hij me voor één dag in de week te gaan besteden aan de stuurgroep BMD. Het trok me, ik nam wat huiswerk mee en ontdekte na het lezen van de eerste tien vellen papier dat er van één dag in de week geen sprake kon zijn. Dit was een dagtaak. Ik nam hem aan". „Van start af gaf ik me er echter rekenschap van dat er inder daad een breed maatschappe- Deze maand installeerde minister Van Aardenne de "stuurgroep" die de "Brede Maatschappelijke Discus sie over energie" (BMD) moet gaan vorm geven. Een al lang geleden aangekondigde gebeurtenis, die aanvan kelijk werd uitgesteld bij gebrek aan een voorzitter en weer later gevaar liep, bij gebrek aan leden. Een voor zitter is inmiddels gevonden in de figuur van jhr. mr. M.L. de Braauw. De opdracht van De Braauw is vrien delijk gezegd omstreden. Critici vinden dat politici zelf maar een besluit moeten nemen, en wel zo snel moge lijk. De PvdA wil nu alle centrales sluiten. De VVD wil morgen met de bouw van nieuwe beginnen. Een ge sprek met de man van het midden. Door Reinier v.d. Loo lijk wantrouwen bestond. Te gen de regering, van wie je zou kunnen denken dat ze dit hele BMD-proces als zoethou dertje hanteert om uiteinde lijk toch haar bedoelingen te kunnen doorzetten. Tegen het parlement, omdat je zou kunnen denken dat dat sedert 1974 ogenschijnlijk aan non- besliskunde had zitten doen en door dit procédé nog eens twee jaar lang lekker achter uit kon gaan zitten. Tegen de stuurgroep zelf, „want dat zijn immers maar een paar neer-geparachuteerde weten schappers die wel even zullen uitmaken wat goed voor ons is". Dus ben ik aan een rond gang begonnen langs ieder een in dit land die al een me ning had over energie en kerncentrales". - Bij wie, bij wie niet? „Bij de vakbeweging, de werk geversverbonden, de Her vormde Synode, Bisschop penconferentie, Raad van Kerken, Humanistisch Ver bond, de Stichting Natuur en Milieu, de Vereniging Milieu defensie, de Initiatiefgroep Energiediscussie, de Neder landse Vrouwenraad...". - Actiegroepen? „Welzeker. Ook actiegroepen, zoals het Landelijk Energie Komitee. Die mensen waren op een nogal afhoudende ma nier bezig naar me te kijken. En toch hebben we een goed gesprek gehad. Ik denk dat ze ervan overtuigd zijn geraakt dat er een kans is op een ob jectieve benadering en op een volledig respecteren van de inbreng die van die kanten verwacht mag worden. Ik ge loof niet dat die club niet zal meedoen!". - Nergens de deur dicht gevon den? „De groep Stop Dodewaard gaf niet thuis. Evenals de Federa tie van Samenwerkende Stroomgroepen, maar die blijkt zich min of meer te heb ben opgeheven en in ongrijp bare deeltjes uiteen te zijn ge vallen. Via de media begreep ik dat Stop Dodewaard niet meedeed. Toch een uitvoeri ge briefwisseling met ze ge had. Hun argumenten kun nen lezen. Ze schreven: „Aan jouw BMD doen we niet mee. We houden er zelf een. op on ze eigen manier, dus bemoei je d'r niet mee maar stort wel even 2 ton subsidie op onze girorekening". „Voor het overige heb ik heel wat positieve ervaringen op gedaan. Ik ben ook gaan gelo ven in een groeiende kans rijkheid van de hele onderne ming. Zelfs tegenstanders verklaarden tijdens mijn ver kenningsronde toch wel geïn teresseerd te zijn in ons plaatje voor 2000". „Want men geeft heus wel toe dat men weliswaar tegen kernenergie is maar eigenlijk niet goed weet hoe het ener giegat dan gedicht moet wor den. Of dat men de gevolgen op internationaal gebied niet kan overzien voor onze werk gelegenheid, concurrentiepo- Jhr. De Braauw: "Diep in mijn hart zou ik wensen dat we zonder konden sitie, economie. En velen wil len wel de kerncentrales slui ten maar niet onze kennis overboord gooien. Je kunt la ter immers niet weten?". „Verrassend was intussen wel dat bijvoorbeeld de vakbewe ging nog steeds geen nadruk kelijke standpuntbepaling heeft. Die wachten eigenlijk op ons. Net zo de Hervormde Synode. De samenstelling van de Synode is recent nogal gewijzigd, die wachten ook liever nog met een uitspraak- „Ja, ik ben gaan geloven in onze kans. Per slot van rekening is er maar één groep die met meedoet, en misschien nu zelfs weer wel. De stuurgroep zelf acht ik van een hoge kwa liteit, die hebben niet overéén nacht ijs hun nek uitgesto ken. En neem nou de werkge vers. Het VNO was van plan er zwaar pro-kernenergie te genaan te gaan. Maar die zijn van hun 12 miljoen campagne teruggekomen en willen nu constructief mee doen, niet met een propagan- da-aanpak maar als aandra- gers van informatie". - Wat is nou eigenlijk de bedoe ling? „Ik zie het zo: wij moeten het parlement de informatie ver schaffen die nodig is voor het nemen van een beslissing op het gebied van de inzet van kernenergie. Dat kan niet an ders dan wanneer je dat doet in het totale kader van de energiedragers (bronnen), waarbij we dus alle argumen ten vóór en tegen zullen mee nemen. Die argumenten zul len we toetsen. En daarbij ko men alle aspecten aan de orde die de verschillende scena rio's op sociaal-economisch niveau hebben. Dan komt er met optellen en aftrekken een maatschappelijk draagvlak uit. Voor elk scenario. Daaruit kan het parlement dan kiezen en ten slotte een beslissing nemen" - Als het aan Den Uvl ligt hoeft u de vraag: Borssele en Dode waard open of dicht? niet meer te beantwoorden. Heeft de BMD dan nog zin? „De BMD gaat over het gehéle energiebeleid. Als kernener gie eruit moet. moet onze taakstelling veranderen. Maar let wel, dan ga je een be roep op de beschikbaarheid van kolen in de wereld doen dat volstrekt buiten de pro porties ligt van onze beteke nis in die wereld". - U doelt op het energiebeleid in andere landen. De Sowjet- Unie besloot voor Europees Rusland de nadruk op kern energie te leggen en handelt daar ook naar, dichterbij huis zijn de Belgen, Fransen, Duitsers bezig. Wij leven niet op een eiland, zijn geogra fisch en economisch inge klemd. Heeft het zin om te gen de internationale stroom in te roeien? „U gaat ervan uit dat die stroom er is èn blijft. Ik niet. Kijk eens naar de Duitse ontwik keling (waar het verzet tegen de regeringsplannen met kernenergie steeds heviger wordt - red.); kijk eens naar Frankrijk: als Mitterrand straks ruimte voor discussie gaat geven dan kon Frankrijk nog wel eens anders gaan denken. Vergeet niet dat de vroegere besluitvorming daar maar weinig rekening heeft gehouden met de werkelijke publieke opinie. De bevol king van Le Pellerin stemde met 750 tegen 98 tegen de komst van een kerncentrale. Hij staat er". „Die BMD hééft zin. Stel nou dat je op nationaal niveau tot het idee komt (Wiegel propa geerde dat. ondanks zijn ei gen partijprogram) dat die he le BMD maar grote onzin is en dat regering en parlement nu maar domweg moesten be slissen, wat krijg je dan? Het plaatje dat we in Den Haag ja zeggen tegen kernenergie maar als je bij de beoogde ves tigingsplaatsen komt zeggen ze daar „liever bij mijn buur man". Dan loop je toch volle dig spaak. Dan zitje toch nog steeds midden in die escale rende polarisatie (toenemen de verwijdering van stand punten, vlucht in extreme- n)". „Wij zijn er niet alleen om die polarisatie terug te dringen tot leefbare proporties, wij moeten het parlement een maatschappelijk draagvlak voor zijn besluitvorming bie den èn een analyse produce ren van de effecten van welke keus ook. Zo'n analyse is nog nooit gemaakt. - Polarisatie terugdringen. Mooi. Kun je al lang vast staande meningen dan nog beïnvloeden, veranderen? „De gevestigde opinies kennen we. Gaan allemaal meespelen in de BMD. Maar ook de onbe kenden moeten een kans heb ben. Veel mensen hebben im mers hun standpunt bepaald uitsluitend op basis van sig nalen die ze hebben opgevan gen van de erkende argumen tenverschaffers. Ze kennen een paar aspecten, maar tas ten voor de rest in het duister. Als die brede massa nou eens duidelijk alle mogelijkheden met hun gevolgen krijgt voor geschoteld. geloof ik dat er mensen zullen zijn die tot een andere afweging van risico's zullen komen bijvoorbeeld. - Vaststaande meningen res pecteren, turven, en de leek beïnvloeden, is dat het doel? „Ja, helemaal". - Heeft het anders immers nog wel zin? „Nee". - En wat doe je als je ze hebt omgepraat? "Omgepraat'' Dal zeg ik niet..." - Goed, mensen wyzen op ge volgen van hun standpunt die ze nog niet kenden. Bijvoor beeld uitleggen dat als je kernenergie niet wilt, ook een paar andere dingen die je wel wilt - ontwikkeling van arme landen bijvoorbeeld - moei lijk wèlomdat daar wcL dege lijk een energieproduktie voor nodig is die men nu nog onderschat. Gaat u ze dÉl tellen'' tfJa, we zijn niet voor niets ook aan de praat met het Centrum voor Energiebesparing. Daar praten we over géén uraan, milieuvriendelijkheid, zui nigheid, veiligheid Maar men realiseert zich daar donders goed wat dat betekent voor onze inkomensverdeling, de markteconomie, onze concur rentiepositie. We moeten de discussie dan ook weghalen uit de techneutensfeer en de kretologie, en ze naar het leef patroon van de mens thuis toebrengen Aan de hand van zijn eigen leefstijl moet hij dan maar bepalen welke ef fecten van welke energiebron voor hem aanvaardbaar zij- - Hoe vertel je ze dat allemaal- „Met een eigen informatiecir cuit. Niet afhankelijk van par ticuliere media, maar met een maximale openheid zonder dat je leveranciers van opi nies de indruk geeft dat er met hun mening gemanipu leerd wordt" - Dat is uniek. Zelfs de Rijks overheid slaagt er niet in de voorlichting over haar eigen activiteiten te monopolise ren. Wat anders: waarom ei genlijk geen referendum? In Zweden is de discussie, die net zo hevig was als hier, ver stomd nadat daar een refe rendum was gehouden meer kerncentrales, maar niet lan ger doorgaan dan de techni sche leeftijd van de centrales die je nu bouwt - red.). „Dat was een truc Straks, over pakweg 25 jaar. mogen de machthebbers daar de hele discussie opnieuw beginnen. Dat is een besluit voor nu Korte termijnwerk Je kunt deze ingewikkelde materie niet versimpelen tot dc kale vraagstelling die voor zo'n re ferendum nodig is En met dc minimale meerderheden waarmee wij in onze demo cratieën werken neigt men te gauw tot korte termijnplan ning. Men reikt met zijn visies niet verder dan maximaal vier jaar. men laat zich leiden door opinies en emoties van het moment of door de waar schijnlijke uitkomst van de eerstvolgende verkiezinge- n". - Daar kunt u weinig aan doe- n. „Wij zijn natuurlijk waterdra gers en we blijven waterdra gers" - Betekent de BMD eigenlijk geen verarming van de par lementaire besluitvorming. De politieke partijen hadden toch zelf wel hearings kun nen organiseren en vervol gens parlementaire beslui ten kunnen nemen. Moeten nemen? „Dat begrijp ik nou niet. Wij verrijken juist de parlemen taire besluitvorming. Wat wij het parlement straks kunnen voorleggen is toch pure winst? En een veel grotere er kenning van de mondigheid van de kiezer"'". - Als u faalt, hernemen de lob by's en de actiegroepen dan hun rechten. Gaan ze, hevi ger dan nu, op de barricade- n? „Dat vrees ik wel, ja Maar het moet slagen We kunnen in 100.000 valkuilen lopen, maar ik heb goede hoop. Hoop dat we de korte termijnteneur kunnen doorbreken. Want die kon straks best eens héél, héél schadelijk blijken te zijn Als je nu besluit niet het kern pad op te gaan, maar gelijktijdig vaststelt dat je dan wellicht je hele sociale verzekeringsstel sel, je verzorgingsstaat, struc tureel onderuit haalt - en die kans zit er in - dan moet Ui nog zien welke politicus die beslissing aandurft". AMSTERDAM - Vooral in Wall Street maar ook op an dere effectenbeurzen, werd deze week uitdrukking gege ven aan vele teleurstellingen. Teleurstelling over de rente en over de teruglopende con junctuur en de hierdoor op getreden vertraging van het economisch herstel Wall Street liet in drie dagen rond 35 punten vallen en kwam op niveaus die sedert midden- december vorig jaar niet meer zijn voorgekomen. Ver geleken met een maand gele den is er van de Dow Jones- stand ongeveer 100 punten verloren gegaan. Ook de Am sterdamse beurs liep terug. Deels door gebrek aan affaire wegens de vakantie Maar de hoofdfondsen hielden zich tamelijk goed. waardoor ze ker geen sprake was van een fors afglijden. De conferentie van Ottawa, waar de zeven belangrijkste industrielanden buiten het Oostblok bijeen waren, heeft weinig positieve resultaten opgeleverd. Grote dingen werden er ook niet verwacht, maar toch wel iets tastbaars over de rente. De Europese landen van deze top brachten krachtige protesten mee te door C. Wagenaar gen de extreem hoge Amen kaanse rente, die welwillend werden aangehoord maar daarna weggewuifd. Dat zal overigens niemand verbaasd hebben, want reeds op een eerder in Parijs gehouden OESO-top hadden de Ameri kanen deze bezwaren afge wezen. Het enige waarmee de Westeuropese leiders nu naar huis konden gaan. was een verklaring van de Ameri kaanse president dat naar zijn mening de rente in Ame rika m december wel eens wat lager zou kunnen zijn Tegelijkertijd beklemtoonde de topman van de FED, hel bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale ban ken, de noodzaak van ver dere kredictbcperkende maatregelen, omdat nieuwe tekenen van een verscherptt inflatie zichtbaar zouden zijn Angst dat hierdoor de rente, die momenteel voor grote kredieten op 20.5 procent staat, nog verder gaal stijgen duwde Wall Street steeds ver der terug. Het is in elk geval duidelijk dat noch van de Amerikaanse re gering, noch van de monetai re autoriteiten in de Verenig de Staten enige steun behoeft te worden verwacht om dc rente wat te doen verlagcr Ze zijn volledig in de greep van de monetaristische leer geraakt, die de schuld van de inflatie grotendeels legt bu de te royale geldschepping Daarom is niet meer de stand van de con junctuur, maar die van de wekelijkse geldom vang de allesbeheersende maatstaf geworden. Met alle gevolgen van toenemende werkloosheid en economi sche vertraging De forse koersdalingen van de ze maand wijzen erop dat Wall Street hiervan steeds meer doordrongen wordt Een teken aah de wand is ook dat het bruto nationaal pro- dukt m de Verenigde Staten in het tweede kwartaal met 2 procent is gedaald, tegen een groei van 8 procent in het eer ste kwartaal Bij een hoge rente kunnen beurs noch economie leven, hebben ou de beursrotten altijd gezegd Doordat de extreem hoge rente in de Verenigde Staten niet alleen de rente in Europa maar ook de dollarkoers om hoog stuwt, geraakt ons we relddeel steeds meer in de greep van de economische vertraging Deze week steeg de dollar in Amsterdam naar 12.75 nadat er vorige week, in de hoop op rentedalende gevolgen van Ottawa, de prijs in Amster dam even naar de f2,67 was gezakt Gevreesd wordt dat de economische vertraging in de Verenigde Staten ook het herstel elders in de wereld zal afremmen, en dat vele Neder landse bed njfs best uren hun vrij optimistische prognosi s voor de tweede helft van 1981 niet zullen kunnen waarma ken. Ook het deze week gereed ko men van een nieuw rege ringsprogramma leverde wei nige aanknopingspunten op. Niet alleen zijn de bestel lingsprocedures nog niet beëindigd, maar ook de fi- nancicnngsparagrafen zijn niet erg duidelijk Er moeten te VW onzekere factoren worden ingecalculeerd als wel of geen economische op leving en hoe de reacties daarop zouden moeten zijn Toch viel het resultaat van de nieuwe staatslening, die te gen 11,75 procent was uitge schreven. niet tegen. Voor de zomerperioden en midden in het vakantieseizoen is een be drag van f 500 miljoen dat het ministerie tegen 100.5 pro cent wist te vangen, niet on bevredigend Dat de officiële beurskoersen direct lager kwamen te liggen en zich {ond 100 procent opstelden. hadden meer rechtstreeks te maken met de teleurstellin gen over het Amerikaanse rentebeloop en de onduide lijkheid van het nieuwe rege ringsprogramma Dc gehele obligatiemarkt lag minder prettig, Dat was ook het geval met de aandelenmarkt in Am-i-i dam die opnieuw grotendeels gekenmerkt werd door vakantiestilte en gebrek aan affaire. Reeds sterk verlaagde noteringen konden echter na enige dagen toch weer door een herstelproces worden rechtgetrokken, zodat het ge hele beurs beeld door een be heerste daling werd geken merkt. Zo'n drie tot vijf gulden verlo ren Nont. Ennia. Heincken Elsevier NDU «n de I potheekaandelen Friese h Groningse Hypotheekbank en Wcstland-Utrecht Hypo theekbank. Tien gulden te rug moesten ABN. Gelatine Delft en Tw< n' KABO Daarentegen kon KBB Bijen korf ongeveer dnc gulden aantrekken En Van der Gies- sen-De Noord, door een gcre de kans op flinke scheeps bouworders, rond tien gul den

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21