Intimidatie en beroving aan de orde van de dag Bewoners zijn ten einde raad Amsterdamse Zeedijk kent bijna alleen nog maar heroinecafés Door Lisette Gottschall ERDAG 25 JULI 1981 EXTRA PAGINA 19 De Amsterdamse wethouder van gezondheidszorg. Wim Polak (PvdA), heeft toegege ven dat zijn beleid ten aan zien van de opvang van drugsverslaafden in Amster dam is mislukt. „Gesubsi dieerd uit gelden bestemd voor de drugshulpverlening, w orden dagelijks honderden verslaafden in de gelegen heid gesteld om op een ge makkelijke manier hun harddrugs te kopen", zo schrijft Polak in een ver trouwelijke notie aan de le den van de betrokken raads commissies. „Met hulpverle ning heeft dit niets te maken en het is zelfs zeer goed mo gelijk dat dit beleid bij draagt tot een verslechte ring van de situatie waarin verslaafden plegen te verke ren". Bovenstaande citaat heeft be trekking op de zogenaamde 'officiële' drugcafes die twee jaar geleden zijn opgericht voor de Surinaamse ver slaafden die toen het leeg staande 'doelengcbouw' hadden gekraakt. Omdat een zo grote groep verslaaf den moeilijk was te berei ken besloot men te 'decen traliseren', ze afzonderlijke café-achtige ruimten beschik baar te stellen. Door deze op zet zou de Zeedijk, toen al oen verzamelplaats voor junkies, worden ontlast en zouden hulpverleners de ca fé-bezoekers beter kunnen bewegen voor het doen van een ontwenningskuur. Van dit alles is weinig terecht gekomen, zo constateert Wim Polak zelf. In plaats van een gerichte opvang ruimte werden de cafés ver zamelplaatsen van een bloeiende heroïnehandel. Het oorspronkelijke aantal van zes cafés is inmiddels te ruggelopen tot drie. De cafes zullen geleidelijk worden gesloten. Polaks partijge noot Jo Horn uitte al eerder kritiek op het beleid van dc wethouder en met name op dit type opvangplaatsen. „Een beleid van pappen en nathouden", zo omschreef Jo Horn het. Kritiek op het beleid van he- roineverslaafden van de ge meente Amsterdam komt ook van bewoners van de Amsterdamse Zeedijk, die hun buurt steeds meer zien verpauperen. Van de 45 'ge wone' cafés zijn de meesten al tot 'heroinebar' veran derd; de heroïnehandel op de 'dijk' is bloeiende. De macht op 'hun' Zeedijk is al lang door de onderwereld overgenomen. In maart van dit jaar stuurden buurtbewoners in samen werking met wijkcentrum d'Oude Stadt een adres aan burgemeester en wethou ders van Amsterdam, waar in zij op verandering van de huidige situatie en sluiting van een aantal cafes aan drongen. Daarnaast wordt in het adres een aantal maatregelen genoemd die kunnen bijdragen tot 'sane ring' van de 'dijk'. Zo willen de bewoners een constant politie-optredcn (vooral 's nachts) tegen de heroinecafes. Want hoewel er vaste sluitingstijden zijn die rond één uur midder nacht liggen, blijven de ca fes dc hele nacht open. Bo vendien vinden zij dat er een intensieve surveillance op de 'dijk' zelf en in de omge ving moet komen. Volgens het wijkcentrum d'Oude Stadt moet er ook een soort 'crisisteam' komen van ambtenaren van ver schillende gemeentelijke diensten en bedrijven. Amb tenaren van onder meer de brandweer, bouw- en wo ningtoezicht en de drankwet moeten in een gezamenlijk aanpak de verslechterde si tuatie op de 'dijk' te lijf. Daarnaast vindt men een in tensief optreden en onder zoek van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst) noodzakelijk om het zwarte geld op te sporen. Tot slot moet er haast wor den gemaakt met een ver- strekkingspost van metha don (vervangingsmiddel van heroine) in de buurt van de Zeedijk, toegankelijk voor iedereen. Tot op heden hebben burge meester en wethouders van Amsterdam aan weinig van de wensen gehoor gegeven. De burgemeester vond het 'crisisteam' een aardig idee, maar natuurlijk moet daar eerst uitvoerig over worden gesproken. Wel zijn er een NT eafffcs fUietCl, d«- poli tiebewaking is iets intensie ver geworden, maar het wijkcentrum en de bewo ners constateren nog steeds dat het een beleid is van 'dweilen met de kraan open". Zelfs dc bewoners van de Zee dijk hebben jarenlang de ar gumenten van de hulpverle ners geaccepteerd. In plaats van dat de 'heroinesituatie' verbeterde, werd die alleen maar erger. Reden voor be woners om nu voor eens en altijd te proberen een eind te maken aan intimidatie en beroving. Zoals een buurt bewoner laatst heel treffend wist uit te drukken: „We hebben de junks nu lang ge noeg met fluwelen hand schoenen aangepakt". Wie aan vrienden vertelt een avondje naar de Amsterdamse Zeedijk te gaan krijgt ver schrikte reacties. Een paar jaar geleden nog kon je daar met een ge rust hart een borreltje gaan drinken. Die paar heroïneverslaafden of dealers deerden niet. Zij hadden hun eigen cafés, daar moest je ge woon niet binnenstap pen. Voor alle zekerheid bel ik nog even de contactpersoon, Wil lem, opbouwwerker bij wijk centrum d'Oude Stadt, die voor mij een afspraak met bo ze en verontruste bewoners van de Zeedijk heeft ge maakt. Rechtstreeks afspre ken was onmogelijk, want bewoners willen anoniem blijven: „Anders lig ik hier morgen met een mes tussen m'n ribben". Het wijkcen trum heeft de bewoners ge holpen hun wensen kenbaar te maken aan het gemeente bestuur van Amsterdam, hun woede als het ware vertaald in keurige ambtenarentaal. Willem belooft me te begelei den naar de Zeedijk. Als we dan eindelijk op de 'dijk' zijn aangekomen blij ken de angst van vrienden en mijn eigen voorzorgsmaatre gelen niet overbodig te zijn geweest. De 'dijk' ziet er on guur en smerig uit. Veel man nen met donkere zonnebril len lopen druk door elkaar, staan in groepjes te praten ol hangen gewoon langs de kant. Veel Surinamers, Tur ken. Marokkanen. Duitsers en een paar verwaterde Hol landers vormen het publiek op de dijk. Troosteloos Met mijn tas stevig onder de arm geklemd loop ik erlangs. Bijna alle winkels zijn geslo ten. een paar cafés, drie, zijn sinds mei van dit jaar dicht getimmerd. Het geheel biedt een troosteloze aanblik. Ongeveer vijf jaar geleden is het begonnen. Een enorme vechtpartij tussen Chinezen en Surinamers zorgde voor een machtswisseling. De Su rinamers kregen het voor het zeggen op de 'kop' van de Zeedijk, het stuk stussen de Prins Hendrikkade en de Sint Olofspoortstceg Emil's Place werd het centrale punt, maar eind mei van dit jaar is zijn café door dc politie schoongeveegd en dichtge timmerd. „Emil was zelf een Surinamer en kon de boel nog een beetje onder controle houden, maar nu hij in de bak zit is daar weinig meer aan te doen", zegt een buurt bewoner Tot voor kort was alle heroïne handel op dc 'kop' geconcen treerd en alle bewoners hiel den stijf dc lippen op elkaar. „Iedereen dacht, als die han del nu maar op die 'kop' blijft zitten, dan hebben wij er geen last van". Hulpverleners in de drugshulpverlening dachten dat ook: als de junk daar z'n spul kan krijgen is de handel tenminste op één plaats geconcentreerd An ders verspreidt alles zich over de stad en kan de junk helemaal niet meer 'bereikt' worden. Zelfs de gemeente Amsterdam dacht stilletjes: laat die junks en dealers maar op die 'kop' zitten... We kun nen er toch niets aan doen Lucratief Niemand had er rekening mee gehouden dat de heroinehan- De Zeedijk bij nacht: een staat in een staat, (foto GPD del zo lucratief zou kunnen zijn dat meer café-eigenaars er of zelf mee begonnen, of hun café moesten opdoeken omdat geen drank aan een 'gewone' bezoeker nog te ver kopen was. En zo breidde de heroïnehandel zich steeds meer uit. Op dc 'kop' kwa men meer heroinecafés, en het breidde zich uit over de 'brug' (het deel na de Olof- spoortsteeg) naar de 'bocht' en zo door tot de Stormsteeg. De Stormsteeg is het verleng de van de Binnen Bantam- straat. de Chinese buurt. Hij kruist de Zeedijk en het stuk daarachter is Chinees terrein. Weinig heroineverslaafden zijn daar te bekennen, de 'dijk' is duidelijk in tweeën gedeeld. De straathandel op het 500 me ter lange stuk Zeedijk is voor 90 procent in handen van Su rinamers. De grote handel daarentegen, die van achter de schermen, in handen van Turken. Chinezen en Neder landers Bewoners van de Zeedijk kla gen al jaren over de erbarmc-. lijke situatie. Gewone mid denstanders zoals de bakker, de slager en de schoenmaker zijn verdwenen. Er is op de di jk een slaat in een staat ont staan. waar de Onderwereld het voor het zeggen heelt. Een bewoonster fluistert „weet je dat ze hier. onder m'n eigen huis. hele grote deals sluiten? Daar schijnt de grootste baas van de Zeedijk te zitten. Denk je dat ze hem te pakken krijgen? Vergeet het maar". Tien miljoen Een ander: „En wat dan nog? tien miljoen gulden aan he roïne omgezet Dat is toch de moeite waard om een paar jaar voor te zitten?" Acties in het verleden van buurtbewoners en het wijk centrum d'Oude Stadt heb ben weinig opgeleverd. Zelfs een brief naar koningin Julia na drie jaar geleden mocht Warmoesstraat, het dichtst bijzijnde politiebureau, en de burgemeester van Amster dam hebben tot op heden weinig uitgehaald: drie cafés zijn er gesloten „Een drup pel op een gloeiende plaat. Er zijn wel tussen de dertig a veertig heroinecafés. Vier zullen na nieuwe protesten Als ze hem pakken krijgt hij hoogstens een paar jaar. Je moet wel een hele grote zijn wil je drie jaar krijgen. De strafmaat is zo laag. omdat 'dealen' een zogenaamd eco nomisch delict is. Die paar jaar neem je op de koop toe als je twintigduizend gulden per week kan verdienen. In Amsterdam wordt per weck niet baten In maart van dit jaar hebben bewoners en het wijkcentrum opnieuw ten brief opgesteld, waarin zu op nieuw over de onhoudbare si tuatie vertelden. De brief werd opgestuurd naar de Amsterdamse gemeenteraad, een kopie ging dit keer naar koningin Beatrix. Gesprekken met het bureau van buurtbewoners spoedig volgen Er komt af en toe wat meer politie kijken, daar kun nen dc bewoners het voorlo pig mee doen. Visite jy uvwomrs van de Zeedijk hoeven geen 'schone dijk tc hebben. „Een paar heroine cales waar die jongens hun spul kunnen halen, dat mag best. Het mogen er alleen geen veertig zijn. ze moeten in dc minderheid blgven. Wij willen alleen dat de Zee dijk weer een leefbare plek wordt Dat mensen gewoon weer bij je op visitie kunnen komen, dat ze niet meer bang zijn om hier op straat te lo pen" Van de 45 cafés op de Zeedijk zijn er nog zeven over waai niet in heroine gehandeld wordt. In de andere cafés zit ten dealers aan een rateltje op hun klanten te wachten. Daar betalen zc zo een driehon derd per dag voor. Als ie mand in een café heroin» komt kopen dan moet hij eerst een drankje nemen Dat kost hem minimaal vijf gul den Zo verdienen twee par tijen een flink bedrag per dag aan de heroïnehandel Een caféhouder vertelt dat van de cafes er binnenkort wel weer een paar zullen verdwij nen. .Die houden liet geen maand meer uil. Kijk. zodra een pand leegkomt word het opgekocht door een hcroine- baas. Als je als cafhoudcr aan weerskanten heroinecafés hebt zitten, kan je klanten wel vergeten Stel dat er bij nuj veertig zwarten voor d» deur staan te handelen. Denk je dat er nog éen gewone toe- Tist bij mij nog een pilsje komt drinken9 Vergeet het Belangen De meeste bewoners van de dijk die nu hun woede laten horen, wonen er al hun hele leven. Zijn er geboren en ge togen. hun ouders schoonou ders en andere familieleden woonden er vaak ook. Dat het nooit meer zo zal worden als het vroeger was weten ze wel, aan die tijd denken ze nu met weemoed terug: „Onze dijk is nooit een heilige buurt geweest Van de haven kwa men zeelui en werd er vaak genoeg een robbertje gevoch ten. Maar schieten of iemand met een mes neersteken? Dat kwam haast nooit voor Als iemand een mes bg zich had. dan kwam iedereen erop af Nu staan ze al met een mes voor je neus als je nog niets gedaan hebt' Een ander: „Als er vroeger iets aan de hand was. dan losten we dat zelf op. Geen politie hoefde daar aan te pas te ko men. Nu kan dat niet meer. Het gaat om hele grote belan gen. om heel veel geld. Denk je dat wij daar tegenop kun nen knokken? Ze snijden zo m'n keel door. De buurtbe woners begrijpen zelf niet dat verschillende Surinaamse or ganisaties zo weinig van zich laten horen als het gaat om het probleem van Surinaam se drugsverslaafden „Die driehonderd Surinaamse jun kies die hier op de 'dijk' staan werken gewoon discrimina tie in de hand. We begrepen niet dat zij daar ook niet te gen protesteren. Waarom proberen ze ons niet een handje te helpen? We denken dat de gemeente Amsterdam het probleem hier ook maar op de lange baan schuift, om dat ze bang zijn van discrimi natie beschuldigd te worden. Want negentig procent hier is Surinamer Een ambtenaar zei laatst zelf tegen me 'we mogen hier geen Zuidafn- kaanse toestanden veroorza ken" Een ander vertelt over de Suri naamse jongen van de PTT die speciaal heeft gevraagd op de dgk alleen binnenshuis te hoeven werken: „Die jon gen stond hier tc trillen op zijn benen. Zo bang was-ie. Hu moest kabels in kastjes aanleggen en werd voortdu rend gepest door zo ri stel ke rels buiten. Ik heb hem met een naar binnengehaald, arm kind". Vaak wordt er gezegd dat er meer politie op de dijk moet rondlopen. Dan zal alles be ter gaan „Ach, weet je. de meeste jongens zijn nog broe- kies. Komen net van dc poli tieschool cn worden dan hier op do dijk ingezet Dat kun nen ze helemaal niet aan. ik heb medelijden met ze Laatst zag ik gewoon dat er eentje van oen Surinamer een paar klappen in z'n gezicht kreeg omdat hg zgn vriend mee naar het bureau wilde nemen. Laten ze die andere kerels, die harde van de ME, maar eens hier neerzetten, dat is veel beter werk üg de krakers kunnen ze die ook gebruiken". De café-eigenaar: „Ik heb de gemeente gesmeekt om 's avonds laat een paar door gewinterde agenten op de dijk neer tc zotten Want na een uur 's nachts is het hier doodstil, dan zijn er alleen nog misdadigers Ik laat mijn klanten dan pas uit het café als de boel veilig ix Ach. en waar ik zc ook heen stuur, het helpt allemaal niet Ze heb ben een borreltje op. lopen de verkeerde kant op cn na tien minuten staan ze bg mg hui lend aan de deur. zc zgn be roofd Een taxi kunnen zc al helemaal niet meer krggen hier Die komen niet Weet je wat het met de politie is. ze zijn zelf doodsbang Ik heb ze gevraagd om een keer in bur ger zonder pistool na twaalf uur over de 'dijk' heen te 1». pen Weetje uut ze zeiden Nok: voor geen duizend gul den".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19