Emoties rond ontslag van directeur Centrum '45 Indonesië levert adoptiebaby's "op bestelling" f 0 Verwijten van gasten aan adres bestuur Zelfs ontvoeringen zijn in Jakarta niet van de lucht P w ZATERDAG 25 JULI 1981 LEIDEN'OEGSTGEEST Wat is er toch aan de hand met Centrum'45 Jarenlang ademt het centrum, waar slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog medisch-psy- chiatrisch worden behandeld en begeleid, een sfeer van rust uit en dan opeens blijkt achter die facade een stevig conflict schuil te gaan dat tenslotte uitdraait op het ont slag van directeur K.J.M. Ce- ha. Althans, het bestuur van de in 1972 opgerichte stichting Centrum'45 diende enkele weken geleden een ontslag aanvrage in voor Ceha bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Met Ceha en het bestuur zijn twee van de drie bij het con flict betrokken partijen ge noemd. De derde partij wordt gevormd door de groep the rapeuten (de staf). En dan zijn er natuurlijk nog de gas ten om wie het in het Cen trum allemaal draait of zou moeten draaien. Terwijl de 'conflictpartners' on der verwijzing naar het be lang var. de gasten en toe komstige gasten (die gediend zouden zijn met stilte rond het Centrum) zeer terughou dend zijn in hun commentaar zijn het juist de gasten en oud-gasten die eigener bewe ging naar buiten treden om eens een boekje open te doen over de gang van zaken bin nen de muren van het Cen trum en de huns inziens onte rechte bejegening van Ceha door het bestuur. Vooral uitlatingen van de voor zitter van het stichtingsbe stuur, oud-Tweede-Kamerlid Joop Voogd, hebben kwaad bloed gezet. Voogd zei na het bekend worden van de ont slag-aanvrage dat Ceha be staande problemen had on derschat en had verzuimd het bestuur tijdig in te lichten. Voogd, desgevraagd verdui delijkend om welke proble men het gaat: "De problemen zijn ontstaan door het ontbre ken van duidelijke afspraken en regels in het Centrum. Re gels ten aanzien van de ver houding tussen directie en staf, tussen directie en be stuur, over de competentie van het bestuur en over een zo optimaal mogelijk contact tussen de diverse disciplines. Onder de vorige directeur, Meijering, gaf dat geen moei lijkheden. Er was in die eer ste jaren nog sprake van een pioniersfase, alles liep prima. Toen Meijering in '79 door pensionering wegviel veran derde de situatie. Ceha werd geconfronteerd met het ont breken van regels. Daardoor ontstonden er geschilpunten over bepaalde competenties en werd er langs elkaar heen gewerkt. Waarschijnlijk heeft Ceha, volkomen te goeder trouw, gedacht de problemen wel de baas te kunnen en daarom het bestuur te laat geïnformeerd". Rotzooi Volgens enkele gasten echter probeert het bestuur Ceha. de zwartepiet toe te spelen. Één van hen: "De problemen kwamen niet plotseling voor het bestuur. Er werd regel matig' vergaderd door be stuur met directie en staf. Be stuursleden wisten wel dege lijk af van de rotzooi die er al een tijdje in het Centrum be- Vrij onverwacht kwam enkele weken geleden een conflict naar buiten dat al geruime tijd bleek te smeulen in Centrum '45, een 'ontmoetingsplaats' in Oegstgeest waar oorlogsslachtoffers medisch-psy- chiatrisch worden behandeld en begeleid. Volgens het bestuur van de negen jaar geleden opgerichte stichting Centrum'45 was directeur Ceha er niet in geslaagd bestaande problemen met stafleden op te lossen en had hij bovendien verzuimd het bestuur tijdig in te lichten. Voor Ceha, die zegt met verbazing van het bestuurs- standpunt kennis te hebben genomen, is ontslag aangevraagd. Uit de hoek van gasten en oud-gasten zijn inmiddels emotionele reacties gekomen die duidelijk maken dat de sfeer in Centrum'45 al ge ruime tijd niet optimaal meer is. In bijgaand ver haal meningen en feiten die een inzicht verschaffen in de afgelopen jaren gegroeide conflictsituatie. Centrum 45 - stevig conflict - Foto Jan Holvast staat. Die rotzooi is een ge volg van een intern conflict tussen de therapeuten. Dat is al ruim een jaar aan de gang. Ceha was een goede psychia ter die te weinig steun van het bestuur heeft gekregen. Het laatste jaar zijn er goede stafleden weggegaan, niet vanwege Ceha maar vanwege de rotzooi. Het bestuur heeft zelf te weinig aandacht aan de problemen besteed. Ceha heeft geprobeerd in saamho righeid met de staf de proble men onder de knie te krijgen maar hij kreeg daarbij geen steun van het bestuur. Voor de gasten is het pijnlijk te zien hoe er door het bestuur wordt gemanipuleerd". Een oud-gast van het Centrum uit zich in dezelfde trant: "Wat er nu met Ceha gebeurt vind ik een intens smerige rotstreek. Ik heb jaren de gang van zaken in het Cen trum meegemaakt maar ik ben het met de interpretatie van de problemen door het bestuur volkomen oneens. Ik heb ook de situatie nog ge kend dat Meijering directeur was en Teengs Gerritsen voorzitter van het bestuur. Teengs Gerritsen was vaak lijfelijk aanwezig, sprak met de gasten, besteedde veel tijd aan het Centrum. Meijering heeft helaas door zijn vroeg tijdig overlijden (augustus '79, red.) Ceha niet voldoende kunnen inwerken en begelei den. Ceha moest werken met een nieuw bestuur en een staf die z'n eigen gang ging. On der de therapeuten heerst verdeeldheid. Het is type rend dat er mensen zijn aan gesteld die de therapeuten tot elkaar moeten brengen. De vroegere therapeuten in het Centrum leerden de gas ten leven met hun ervaringen en littekens uit de oorlog. Nu is de sfeer verkild, verhard. Het is nu een commerciële zaak geworden, de therapeu ten stellen zich zakelijk op. Als Voogd regelmatig in het Centrum was gekomen had hii dit kunnen aanvoelen. Maar Voogd en ook de ande re bestuursleden zijn in ge breke gebleven Dat neem ik ze kwalijk. Alles wordt nu naar Ceha toegespeeld. Ceha heeft zich uitgesloofd, z'n best gedaan om alles bij el kaar te houden. Hij was een goed psychiater, ving men sen op, had geduld, had een open oor voor iedereen, liet je uitpraten, probeerde je te hel pen bij huwelijksmoeilijkhe den. De meeste therapeuten handelen zakelijk en be roepsmatig. Maar je bent toch al gedeukt en dan heb je een beetje menselijkheid no dig. Die warmte ontbreekt. Ceha was een uitzondering. Hij onderhield regelmatig contact met de gasten om te weten wat er leefde. Hij wilde de problemen en de mentali teit van de gasten aanvoelen. Wat hij met de staf heeft ge daan om de problemen op te lossen weet ik niet, daar wa ren wij als gasten niet bij. Dat er problemen in de staf wa ren was duidelijk. De stafle den maaKten daar naar ae gasten toe ook geen geheim van". Terughoudend De moeilijkheden binnen de staf zouden niet alleen be trekking hebben op verschil len van inzicht over toe te passen therapieën maar ook een financiële achtergrond hebben. Volgens één van de gasten bestaat er enige wrij ving over de verschillende honorering (voor hetzelfde werk) tussen enerzijds uni versitair geschoolde thera peuten en anderzijds thera peuten met een hogere be roepsopleiding. Benaderde stafleden voelen niets voor het leveren van commentaar. Verwezen wordt naar Voogd die na een vergadering tussen bestuur en staf is aangewezen als woordvoerder van beide par tijen. Voogd ("We leven in een vrij land dus de stafleden mogen uiteraard praten maar zij willen zelf niet. Zij willen liever niet lastig worden ge vallen") benadrukt dat hij niet geheimzinnig over de moeilijkheden wil doen maar wel terughoudend zal zijn omdat uitspraken onrust en onzekerheid binnen het Cen trum kunnen losmaken. "En daar zijn de gasten niet mee gediend", zegt Voogd die toe geeft dat spanningen tussen stafleden er toe hebben bijge dragen dat er geen optimale werksfeer in het Centrum heeft geheerst. Voogd: "Dat er in de medische wereld ver schillend wordt gedacht en geoordeeld over bepaalde therapieën is niet ongebrui kelijk. Het bestuur moet zich niet met de therapieen be moeien, de directeur is naar mijn mening de man die dat soort problemen moet oplos sen en bij eventuele spannin gen het bestuur moet inlich ten. Toen eenmaal duidelijk was hoe groot de problemen waren hebben we als bestuur echt niet overhaast of in pa niek gehandeld De ontslag aanvrage voor Ceha is niet uit de lucht komen vallen, het is een proces van enkele maan den geweest. Er zijn veel ge sprekken gevoerd, onder an deren met Ceha. Er zijn on derzoekers op organisato risch gebied bezig geweest die tot de conclusie kwamen dat het erg moeilijk zou zijn om met Ceha uit de proble men te komen. De verhou ding tussen staf en directie bleek moeilijk te verbeteren Uiteindelijk oordeelde het bestuur het beter om de rela tie tussen Ceha en het Cen trum te beeïndigen". De verwijten aan het adres van de bestuursleden over hun geringe aanwezigheid op het Centrum zegt Voogd te kun nen begrijpen. Voogd: "De bestuursleden hebben zich aanvankelijk weinig op het Centrum vertoond omdat zij het gevoel hadden de zaak loopt goed Er was inderdaad weinig contact met de gasten. Dat was geen bevredigende situatie. De contacten met de gasten zijn nu toegenomen, ook om een toelichting te ge ven op de gegroeide situatie. Ik denk daarom dat de ver wijten nu minder nadrukke lijk zullen zijn want de con tacten tussen bestuur en gas ten zijn versterkt. Een inten sief contact tussen bestuur en gasten is gewenst al is het in eerste instantie de taak van de directie om te functione ren als intermediair tussen bestuur en gasten. De direc tie moet de gevoelens over brengen, moet melden als er dingen fout dreigen te gaan. Die signalen zijn te weinig doorgegeven. In het najaar gaat een commissie met ver tegenwoordigers van de gas ten, staf en het bestuur aan de slag om dergelijke zaken in de toekomst te voorko men". Gal Ceha, enkele malen benaderd om zijn visie op de zaak te ge ven. voelt daar ook na enkele dagen bedenktijd weinig voor. Wel zegt hij verbaasd te zijn over de uitlatingen van de heer Voogd. "Maar ik voel er niets voor mijn gal te gaan spuwen via de krant. Wie schiet daar iets mee op? Ik geef daarom liever geen com mentaar en ga een paar we ken op reis om alle ellende te ontvluchten". Overigens zijn nog niet alle banden tussen Ceha en het Centrum verbroken. Welis waar komt Ceha niet meer m het gebouw aan de Rynzicht- weg ("Dat zou maar onrust veroorzaken maar hij doet nog wel enkele individuele therapieën Daarnaast wordt via opmerkingen van ver schillende zijden duidelijk dat heel wat gasten en oud- gasten nog contact zoeken met Ceha. Eén van die gasten zegt: "Het bestuur kiest nu de makkelijkste weg: ze wijzen Ceha aan als zondebok. Ze zouden de moeilijke weg moeten durven kiezen: de staf omsmelten tot een een heid. Dan zou het Centrum ook weer aan z'n oorspronke lijke doelstelling kunnen beantwoorden, namelyk een plaats te zijn waar gekreukte mensen bij elkaar komen, zichzelf kunnen zijn en zich niet hoeven te schamen als ze janken omdat ze zich rot voe len". „De buitenlanders nemen onze kinderen maar mee alsof ze souvenirs zijn", zegt een politieman op het vliegveld Kemajoran, bij Jakarta. Op dit vliegveld komen de laatste tijd ba by's aan die uit de provin cie "ijn gehaald, bij adop tiestichtingen in de hoofd stad terechtkomen waarna zij ter adoptie worden aan geboden. Vorige week vrijdag arriveerden er in totaal negen baby's uit Soera- baja. Oost-Java. Vier van hen wa ren bestemd voor Nederlandse echtparen en zouden afgelopen dinsdag naar Nederland vertrek ken. Maar de politie verhinderde dat. De vijf anderen waren dezelf de dag nog met de adoptie-ouders naar Italië gevlogen. Begin mei voorkwam de politie dat vier baby's naar Nederland wer den gebracht. De vroedvrouw, die deze kinderen voor tweedui zend gulden per stuk aan een adoptiestichting had verkocht, werd gearresteerd. Enkele maanden terug vond de po litie op de vliering van een huis in Jakarta achttien baby's dicht op elkaar gepakt van wie de meeste waren „besteld" door Nederlan ders. Het adopteren van Indonesische kinderen is erg in trek. Vooral uit West-Europa is de belangstelling groot. Nederland staat bovenaan, dan volgen West-Duitsland, Italië en Belgie Voor Nederlandse echtparen kost het adopteren van kinderen in In donesië tussen de drieduizend en vijfduizend gulden. Ze moeten yfr Jfay-r Jtmr+.v - wel eerst een verklaring nebben van het ministerie van justitie dat ze een kind mogen adopteren. Zo'n verklaring krijgt men na een onderzoek van de Raad voor de Kinderbescherming. Ontvoerd Volgens de politie van Jakarta zijn er tot dusver in totaal honderd kinderen door Nederlandse echt paren geadopteerd. Een groot aantal van hen zou zijn ontvoerd. Hoeveel het er precies zijn weet de politie niet. Van één geval is zij wel zeker dat het kind is ontvoerd. Het betreft een 5-jarig meisje, Kurniawati. dat is ontvoerd terwijl zij voor het huis speelde. Kurniawati woonde aan de Jalan Perintis in Jakarta. Zij werd november vorig jaar ge kidnapt en zij woont nu in Neder land, waar zij is geadopteerd door een rijk echtpaar. Volgens de po litie is Kurniawati door haar kid nappers verkocht aan een vrouw voor ongeveer duizend gulden. door Bob Mantiri Armenwijk in Jakartakinde ren in de steek gelaten. Foto ANEFO Via een adoptiestichting in Ja karta is Kurniawati terechtgeko men bij het Nederlandse echt paar. De ouders van Kurniawati willen hun dochter terug. Zij hebben de politie ingeschakeld, en zelfs In terpol is er bij geroepen, maar tot dusver tevergeefs. De politie kan weinig uitrichten te gen deze handel in Indonesische baby's. In de meeste gevallen zijn de papieren van de adoptiekinde ren zoals afstandsverklaring, ge boorteakte e.d. in orde. Ze mogen dan aanvankelijk vals zijn, maar zodra zij door de plaatselijke rechtbank als echt zijn geaccep teerd, kan er niets meer tegen worden gedaan. Ook de Nederlandse ambassade, die de visa moet verstrekken, kan er weinig aan doen, en evenmin de bonafide adoptiestichtingen. „Als de vervalste papieren een maal zijn gelegaliseerd dan kun nen wij een aangeboden baby niet weigeren", zegt mevrouw Rachmat, voorzitter van een van de vele adoptiestichtingen in Ja karta. Kosten De stichting verhaalt de kosten van de baby (eventueel medische be handeling, voeding, kleding e.d, alsmede de kosten bij de beval ling van de moeder), op de adop tieouders. Zo'n stichting werkt samen met tussenpersonen in Nederland. In de praktijk komt het erop neer dat zo'n tussenpersoon de adop tieouders vraagt wat hun wensen zijn ten aanzien van het kind. De stichting in Indonesië reserveert dan zo'n baby, die later door de ouders wordt opgehaald of wordt meegegeven aan een kennis die naar Nederland gaat. Twee jaar geleden werd de adoptie van Indonesische baby's stopge zet na een klacht van mevrouw Nasution, voorzitster van de stichting Sayab Ibu die zich met adoptiewerk bezighoudt, dat er teveel voor de kinderen werd be taald. Er zou een wetsontwerp worden ingediend dat beoogt de adoptie in te perken. Maar daar is niets van terechtgekomen. Staatssecretaris van justitie, me vrouw Haars, liet zich vorig jaar tijdens een bezoek aan Jakarta uitvoerig inlichten over de adop- tieproblemen in Indonesië. Met de Indonesische welzijnsorgani saties werd toen afgesproken dat de Indonesische en Nederlandse wetgeving op elkaar zouden wor den afgestemd en dat uitsluitend gewerkt wordt met bonafide or ganisaties ..Degenen die niet op bonafide wijze kinderen adopote- ren, of ze zelfs kopen, moet een voet worden dwarsgezet", ver klaarde ze toen. Onderzoek De Indonesische sociale organisa tie Muhammadyah drong deze week aan op een grondig onder zoek naar deze „kinderhandel on der het mom van adoptie" Als het hier arme kinderen betreft die door buitenlanders worden gea dopteerd. dan is het de plicht van de staat om voor hen te zorgen, zegt Lukman Harun van deze stichting. Deze geadopteerde kinderen kunnen, als zy later vol wassen zyn, tegen Indonesië wor den opgehitst", meent hij. Maar mevrouw Ismaël, een wel zijnswerkster in de armenwyken van Jakarta, zegt „Ach, waar ma ken ze zich zo druk om Een kind dat geadopteerd wordt door bui tenlandse echtparen heelt geluk. Hoeveel kinderen worden niet door de ouders in de steek gela ten. omdat zy niet gewenst zyn. Het komt niet alleen by de armen voor, maar zeker ook by de rij ken. Een meisje dat zwanger raakt van een schoolvriend, van wie het kind later, met mede weten van de ouders, in een kam pong (dorp) wordt gedropt bij fa milie van de keukenmeid, die het toch al niet zo breed heeft" „Een kind geboren op de mestvaalt uit een romance tussen een bede laar en een bedelares Dit kind heb ik naar een adoptiestichting gebracht. Later hoorde ik dat hy door een Nederlands echtpaar is aangenomen Voor deze baby is het een lot uit de loterij En wie gunt hem dat niet?", aldus me vrouw Ismaél.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17