zijn ook mensen, net ais de paus' Menno Smitsloo en de verovering van Leiden 'Iedereen gelukkig maken, dat kan niet ZATERDAG 25 JULI 1981 Vorige week een jaar geleden viel hij in Leiden met de deur in huis. De hoeden en petten, waarmee middenstander Rippe al ver voor de oorlog nering deed op het uit gelezen vestigingspunt Bree- straat/Koornbrugsteeg, maakten plaats voor een eigentijdse kantoorinrichting van het bij jonge managers populaire merk "Exquis". Strak witte lamellen en een uithangbord in blauw/wit markeerden de nieuwe bestem ming. Dominant in zijn "huis stijl": een uit tientallen puntjes opgebouwde, ietwat voorover gebogen man met een papier in zijn hand. als gold het hier een instituut voor zelfstudie. Een pa gina-grote advertentie hielp dat misverstand uit de wereld. Hoe ik het in mijn hoofd haal om nu xx>or mijzelf te beginnen? Nou, dat zit zo: De samenleving wordt steeds ingewikkelder. Aan het za kendoen rondom bedrijfspanden komen steeds meer haken en ogen te zitten. Het kopen, verkopen, huren en i^erhuren van bedrijfs panden heeft voor elke onderne mer vergaande consequenties. Het is de hoogste tijd dat eigena ren en gebruikers kunnen be schikken over echte specialisten op de markt voor bedrijfspan den. Zo'n specialist ben ik. Rond de jaarwisseling volgde weer zo'n boodschap, zo mogelijk nog meer vastberaden van toonzet ting. In afwachting van betere tijden hebben heel wat ondernemers hun beleid op een laag pitje ge zet. Maar betere tijden komen niet, die moet je maken. En dat lukt natuurlijk niet als iedereen het bijltje er bij neer gooit Wij hebben het zelf ervaren toen we dit jaar met ons bedrijf begon nen. Pas toch op. hoorden we van alle kanten Maar moet een goed plan in de ijskast omdat een paar angsthazen elkaar een cri sistijd zitten aan te pratenNiks ervan. En het resultaat onder aan deze advertentie ziet u zaken die wij allemaal niet hadden ge daan. als we onze plannen had den laten schieten Menno Smitsloo, krap dertig, kan in menig opzicht het toonbeeld worden genoemd van een onder nemer met lef. Geboren in Sehe- vcningen. waar hij als MULO- leerling m zijn vrije tijd oberde aan de boulevard Doorliep de MEAO in Leiden en maakte die tijd ook nuttig met een handeltje in tweedehands auto's Via het kantoor van Mens kwam hij in aanraking met de makelaardij. Zat daar twee jaar in de huizen en zette toen een bednjfsmake- laardij op. die hij nog eens twee jaar als directeur bestierde Zag het "gat" in de markt in de Leid- se regio en dook er in. Een goeie greep. Leeggekomen panden op tal van vitale plaatsen in alleen al de Leidse binnen stad. verwisselde de afgelopen periode via zijn kantoor van eige naar of huurder. "Een frisse jonge vent, met veel kennis van grondzaken. Een aan winst voor de stad", zo vindt de voorzitter van het Leids City Centrum Van Egmond. die hem prompt in zijn bestuur haalde. Een goed lopend bedrgf, een com fortable woning m een Noord- wijkse bungalowwijk en een ste vige Mercedes voor het zakenbe- zoek: Wie gaat het beter'' De Nederlandse Bond van Ma kelaars zegt: bedrijfsmake- laardij is voor tachtig pro cent hetzelfde als gewone makelaardij. Jij bent de eni ge van hun veertienhonderd leden die zich alleen met commercieel onroerend goed bezighoudt. "Ze weten daar wel anders. Hoor eens: ik heb geen be hoefte om me te gaan afzet ten tegen anderen, maar hier zit echt meer diepgang in. Hoe moet ik dat uitleggen? Ik werk voor een winkelier, een fabrikant, een dienstverle nend bedrijf, horeca, ga maar door. Dat is steeds een ande re problematiek en daar moet jij je in kunnen verplaatsen. Neem alleen maar de taxatie. Daarbij gaat het echt niet al leen om het pand, maar ook om de vraag: wat kan ik er mee? Je bent veel meer een adviseur voor je klanten". 'Toen ik net bezig was, had ik daar wel eens moeite mee. Je komt ergens binnen en je kunt gewoon je mond niet houden. Je komt met com mentaar over hoe zo'n bedrijf werkt. En dan blijkt op een gegeven moment dat dat nog aanslaat ook. Daar sta je dan van te kijken. Je bent jong en dan denk je: die man zit veer tig jaar in dat vak en dat die dat nou zelf niet ziet. Maar dat geldt voor iedere buiten staander. Het is ook mijn hobby. Ik verdiep me graag in zo'n bedrijf. Dat is steeds een nieuw probleem. Wat wil de eigenaar? wat wil het ko- perspubliek? Wat mag wel en wat mag niet van de gemeen te? Je maakt compromissen. Hoe doe je dat op een manier die toch de meeste partijen gelukkig maakt. Want be grijp me goed: je kunt nooit alle partijen gelukkig ma ken". Dat lijkt me in jouw geval he lemaal moeilijk, want jij werkt nogal eens voor koper en verkoper tegelijk. Jij re kent dan de omstreden dub bele courtage. "Er zijn verhalen waarin ik dat totaal niet te verdedigen vind. Nee, ik weet niet zo gauw voorbeelden. Kijk: be drijven zijn natuurlijk niet achterlijk. Die weten heus wel wat ze doen. Als ik voor twee partijen werk, dan zeg ik dat er bij en is aan de be trokkenen de keus om wel of niet door te gaan. Maar in mijn sector kan dat heel voor delig zijn. Ik overzie zowel vraag als aanbod. Het maat kostuum, het jasje dat een be drijf zo kan aantrekken, dat is dus dun gezaaid. Je moet al tijd compromissen maken. Aftasten wat de mogelijkhe den zijn. Dat pasklaar maken, dat kan zelfs beter als je bei de partijen vertegenwoor digd. Over die dubbele cour tage is een hoop gediscus sieerd en dat vind ik best. Maar ik zie ook de voordelen voor de klant. Het is toch lo gisch. Als je voor twee kan ten tegelijk werkt, loop je veel harder. Dan investeer jc er gewoon meer in. Die extra inspanning kun je dan ook verantwoorden, gezien de be loning". Selecteer je, laat je wel eens een opdracht schieten? "Ja natuurlijk. Een damesmo dezaak selecteert ook, die brengt ook niet alles wat er öp dat gebied te koop is. Dat is nou niet om de arrogante bal uit te hangen, maar ik kan niet achter elk verhaal gaan aan hollen. Je zit bijvoor beeld met de prijs Ik moet er wel in geloven. Kijk ik ben niet heilig. Ik neem wel eens wat terug op een prijs die ik stel, maar je moet er in kun nen geloven. Het is verdu veld belangrijk dat je samen weet waar je aan begint. Als je niet een beetje op één lijn kunt komen, moet je er niet aan beginnen" Je kunt signaleren dat een be langrijk deel van de verko pen en verhuringen van be drijfspanden via jou loopt. Jij drukt jouw stempel op de prijzen van bedrijfspanden hier in Leiden. "Wat is een stempel drukken. Wat bedoel je daarmee"? Door Ton van Brussel Ik bedoel: Als Smitsloo zegt het is ƒ450.000, dan is het misschien hooguit 475^000 of 425.000, maar geen 550.000. "Als je het zo bedoelt, is het wel waar ja. Als ik word inge huurd, moet ik het waar kun nen maken. Er loopt altijd wel een of andere gek rond. maar dat verhaal gaat niet op Of hij moet het in zijn achter zak hebben. Maar wie dat be drag in zijn achterzak heeft, weet wel beter. De koper is veel te veel beschermd tegen trucs. Er moet op een gege ven moment ook nog een bank zijn die er in gelooft nietwaar Die hebben ook hun taxateurs. Als ik een prijs geef, sta ik, daar achter We komen godzijdank ook meestal wel op die lijn uit Ik heb geen zin om met lucht kastelen bezig te zijn' "Als ik iets in de verkoop heb en ik krijg een koper die te gen de prijs zit aan te hikken en de verkoper blijft hangen op een prijs die ik ook te hoog vind. dan ben ik er toe in staat om ruzie met mijn verkoper te maken. Nou ja. ruzie, dat is misschien wat te sterk gezegd. Maar in elk ge val zal ik hem zwaar probe ren te overtuigen van het reë le. Als ik er niet met hem uit kom, dan kan ik afhaken. Als een goeie prijs geweigerd wordt, verdom ik het". Komen ze dan nog wel eens te rug? 'Dat is raar ja, dat is wel ge beurd. Ik merk het vaak dat iemand het op prijs stelt en dan denk ik wel eens: wat heb ik er eigenlijk emotio neel ingestoken? Dan denk je: ik stond er wel voor hon derd procent achter, maar die zie ik nooit meer. Later blijkt dan dat ze dat juist op prijs hebben gesteld, datje voor je zaak staat. Dat is dan wel een stukje voldoening. Voor de een zit ik te laag. de ander vind hét te hoog. Weet je wat het met die prijzen is, dat heb ik wel geleerd in de praktijk als jc te hoog begint, kom je bijna altijd te laag uit". Je hebt het gehad over paskla re oplossingen maken voor je klanten. Was de vestiging van Aldi op de Garcnmarkt zo'n pasklare oplossing. Nie mand wist van iets, die win kel was er opeens, een aar dig voorbeeld van een ge slaagde order? De gemeente en de buurtwinkels waren er niet zo gelukkig mee? Ik weet niet of dat nu het voorbeeld is. Het is goed ge lukt daar ja. de betrokkenen zijn er wijzer van geworden. De gemeente zou het er dan moeilijk mee hebben. Ik weet niet of dat voor alle wethou ders geldt. Daar ben ik hele maal nog zo zeker niet van. Dit soort winkels, met een parkeerterrein er voor lokken wel mensen naar je binnen stad toe. Ze kunnen helemaal niet zoveel kwaad als ieder een denkt. Aan die hele zaak was niks illegaals, laten we elkaar goed begrijpen. Ik heb ook mijn normen". Wat zijn die dan? "Wat zijn die dan, ja. jée. Weet je, ik ben hier nog kort bezig. Te kort voor sommige men sen om al aan je gewend te zijn Een gemeente gaat nu zo langzamerhand een beetje zien wat je doet. Zien wie je bent. Dat je een echte vent bent en geen nagemaakte, dat je met een vrij integer verhaal bezig bent. Alleen, dat je wel je eigen normen be paalt. Voor die normen zul je op een gegeven moment ook terecht staan Ik bedoel niet in de hemel of zo, maar ge woon in de maatschappij. Het publieke oordeel, dat wordt toch wel over je ge veld. Dat is niet één mens of één gemeente die dat bepaalt, dat is de maatschappij in zijn totaal Die slokt je op of spuugt je uit. Daar ben jezelf verantwoordelijk voor, hoe je dat doseert". Maar hoe kom je dan aan die normen. Wie bepaalt dan wat kan en wat niet kan? "Dat doe ik toch zelf Je hebt een idee van wat maatschap pelijk wel en niet aanvaard baar is Die courtage, als dat niet meer tweezijdig bere kend mag worden stop ik er mee- Het is ook geen huisre gel, maar het komt wel voor dat het gebeurt Dat geval van de Aldi-markt. Ik zeg dat het goed is voor de binnen stad, maar ik weet bijvoor m t Smitóloo, met op de achtergrond een schilderij van zijn hand: "Het is natuurlijk niks hè" (Toto-. Dtrk Ketting) Twintig, éénentwintig was ik, toen ben ik be gonnen met pandjes te kopen, op te knappen en te verhuren. In den Den Haag en Leiden. Daar zag ik het op den duur toch niet in zitten. Ik vond het wel leuk, want je kon wat vermo gen kweken en dat gaf een zekere marge om andere activiteiten te beginnen. Ruimte tot creativiteit. Maar het gaf een hoop zorgen. Je hele ziel en zaligheid zat er in, zowel finan cieel als geestelijk. Het commerciële trok me al heel lang. Financiële pagina's in de kranten lezen, dat deed ik graag. Als het tenmin ste over een beetje praktische zaken ging hè". Auto's verkopen, huizen ko pen en verhuren, de make laardij. Het heeft allemaal hetzelfde element in zich van vluchtigheid, van snelle handel. Is dat het leuke? "Nee, nee dat is het niet. Die auto's, dat was op kleine schaal hoor en dat waren alle maal kevertjes. Ik geloof in trouw aan iets. Die studen tenhuizen, dat is ook geen snelle handel geweest, want die heb ik nog. De sport voor mij is toch veel meer de kwa liteit van iets die je moet blij ven waarmaken. Dat kan niet met snelle handel. Ik ben honderd procent gespeciali seerd in commercieel onroe rend goed. Dat is ook wat ik voor de toekomst zie. Hier zit veel meer diepgang in, veel meer uitdaging". Waarom Leiden? "Leiden is een stevige gemeen te, met een flink verzorgings gebied. Zoiets speelt door je hoofd en waarom je het dan uiteindelijk in die stad gaat doen, dat weet ik niet. Een behoefte valt in onze markt nooit precies vast te stellen. Ik had een goed salaris, ;k dacht mee in het beleid, maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Als je dan ergens pijn van in je buik moet hebben, de zorg en de spanning hebt, dan kun je het beter in eigen hand nemen. Dat zinnetje komt voor mij steeds terug. Pijn in je buik van jezelf is beter dan van een ander. Oké dat is een open deur, maar wat wou je dan? Het zijn allemaal open deuren het hele leven". Die pijn in je buik, is dat voor jou ondernemen? Je begon in een afbrokkelende markt. "Zoals ik het ervaar wel ja. Je ziet het kostenaspect. Je weet wat er moet gebeuren. Maar als ik zou weten dat het de komende tien jaar rot gaat, moet ik dan tien jaar met zo'n koker gaan rondlopen? Dat zie ik niet alleen voor onder nemen zo. Dat geldt voor al- les. Ik heb geen zin om mij door een ander chagrijn te la ten aanpraten. Ik heb nou een maal de behoefte om me iedere keer waar te maken. Dat is voor mij het aantrekke lijke van de bedrijfsmake-. laardij boven de woonhuizen. Dat ik een stukje ontwikke ling kan doen, fiscaal in een verhaal kan duiken, juridsch, met bestemmingsplannen bezig zijn. Het mooie aan dit vak is die combinatie van fac toren. die je elk op je eigen manier' kunt invullen" beeld dat lang niet iedereen in het Leids City Centrum daar zo over denkt Je houdt toch mensen die altijd ieder een gelukkig willen. Dat ie dereen gelukkig maken, dat maakt een hoop kapot. Dat kan niet. je moet kiezen. Als ik nou moet kiezen tussen een ondernemer te vriend houden of de gemeente enzo voorts, dan mag iedereen toch lekker in mijn knollen tuin komen. Dat is toch zo. Zo kun je toch niet werken. Je bent toch niet op je eigen vernietiging uit?" Panden leeg opleveren, kun jij daar voor zorgen? "Mensen eruit zetten bedoel je? Nee. daar begin ik niet aan Dat vind ik onterecht. Men sen hebben recht op een stek, dat is gelukkig steeds meer een beschermde zaak. Dat zit niet in mijn pakket. Ik ben geen Pietje Maffia. Netjes op lossen? Als jij tegen mij zegt: ik wil een pand kopen, kan ik dat leeg opgeleverd krijgen, dan zou ik zeggen oké, ik zal kijken wat er te doen valt. Ik wil best met de gebruikers gaan praten. Kijken of ze op een bepaalde basis willen verhuizen. Maar onder geen beding zal ik ze onder druk zetten. Voorzover ik weet hebben we die vraag hier ook nog niet gehad. "Kijk, het komt misschien alle maal een beetje keurig over. Een makelaar is ook een mens. net als de paus. Ik ben geen heilige, maar ik zit niet in de snelle handel. Ik ben hier in de stad gekomen, niet voor een blauwe maandag, maar omdat ik hier iets wil opbouwen. De hele manier waarop we ons gepresen teerd hebben, dat is niet voor een eendagsvlieg. We bou wen het rustig op Ik heb er medewerkers bij. Ik bepaal natuurlijk het management. Maar dit is een individueel vak en mijn mensen moeten in vrijheid kunnen werken. Oké misschien krijg ik dan toch weer pijn in mijn buik van een ander. Je raakt een bepaalde controle kwijt. Maar je let er wel op wie je binnenhaalt. Iedere barrière die je inbouwt, omdat je niet iets aan een ander kan overla ten, die houdt een rem in voor jezelf, daar hen ik van overtuigd." Leiden is nog niet veroverd? "Zeker niet. We zijn een jaar be zig. We gaan nu waarschijn lijk ook wat voor de gemeen te doen. Er komt meer taxa- tiewerk van de banken En pin me vooral niet vast op Leiden, want we werken ook in de regio. Er valt nog een hoop te doen Die advi-rtrn- ties van mu. die zijn mis schien arrogant gesteld, maar ik sta er dan wel voor drie honderd procent achter Ik kan het waarmaken. Dat weet ik, maar dat hoeven an deren niet voor zoete koek aan te nemen. Dat moetje be wijzen. Dat is de uitdaging en dat is het aardige Jij vroeg me net over dat schilderij aan de muur he (aan de wand hangt een niet onaardig ab stract in blauw-wit red.) Dat vind ik dan leuk om te doen. "Die advertentie is misschien arrogant, maar ik kan het wel waarmaken Om me daarin te uiten, een beetje af te reageren Maar het is natuurlijk niks hè". Als ik zou zeggen, ik vind het prachtig, wat moet het kos ten? "Dat is toch anders dan mijn werk. Dat makelen »s waar maken, zo'n schilderij, dat betekent verder niets Het is ook het enige dat min of meer publiek is opgehangen Dat is gewoon vrije tijd En bootje abstract. Of vind jg het echt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13