"De KNAU heeft me laten vallen" Bekercompetitie aantrekkelij ker Waterpoloteam zorgt bijna voor suprise Honkbalbond gaat door met coaches Harry Schulting trekt nu eigen plan: Amateurs contra reserve-teams Groen licht voor Bulgaar jeiiazkov Noordwijk: verkeerde indeling ;ATERDAG 25 JULI 1981 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) - De honkbalbond heeft, na het behalen van het Europese kampioenschap, zijn coaches Jim Stoeckel en Cees Herke- mij uitgenodigd het Neder landse team ook in 1982 te be geleiden. Beiden hebben po sitief gereageerd. Herkemij zal de lopende zaken behartigen, terwijl Stoeckel, net als dit jaar, in begin mei weer naar Nederland zal ko men. Het programma van de natio nale ploeg voor 1982 bevat de Haarlemse honkbalweek en de strijd om het wereldkam pioenschap in Zuid-Korea. De data van deze evenemen ten zullen worden vastge steld tijdens het congres van de internationale federatie, dat op 4 en 5 augustus in Ed monton (Canada) zal worden gehouden. ARNHEM (GPD) Het had iets van een spontane persconferentie. Net wat bijgekomen van zijn eerste internationale wedstrijd sinds een jaar praatte Harry Schulting er afgelopen zondag weer vrolijk op los. Alsof er niets gebeurd, niets veranderd was, leek het wel, maar dat is een vergis sing. De Harry Schulting van '81 is een andere, veel wijzer geworden Schulting dan de atleet die vorig jaar voor de Olympische Spelen van Moskou het stempel opgedrukt kreeg van de jongeman die in de Russische hoofdstad zou laten zien waartoe een kleine atletieknatie als Nederland in staat is. Harry Schulting op weg naar de desillusie van de carrière. Gehandicapt door een blessure in de knieholte miste de Brabander op de Spelen in Moskou de finale van de 400 meter horden. Toen nog in onwetendheid van Ge rard Nijboers zilveren marathon prestatie werd, als gold het een door de bekende hamerslag be- ZEIST (GPD) - De strijd om de KNVB-beker voor ama teurs zal komend seizoen verandering ondergaan. Be langrijkste wijziging ten opzichte van het verleden is, dat aan de districtsbekercompetitie ook reserve-teams van betaalde clubs uit dezelfde regio mogen deelnemen. Een en ander is het resultaat van een studie die een werk groep uit het betaald voetbal en uit de sectie amateur voetbal heeft gedaan en waarover de sectiebesturen van de beide geledingen inmiddels overeenstemming heb ben bereikt. krachtigde bestuursbeshssing, aangenomen dat de nationaal-re- cordhouder op de 400 meter hor den via een medaille atletiekend Nederland in het zonnetje zou zetten. Eerlijkheidshalve moet daar wel bij gezegd worden dat Harry Schulting zelf met zijn opmer kingen bijdroeg aan dat optimis me „Ik ga naar Moskou voor een medaille" was een uitspraak van de Brabander die daaraan overi gens wel toevoegde dat zo'n me daille-race alleen mogelijk was als hij in topvorm aan de start kon komen. Die' opzet mislukte. Kort voordat Schulting naar Moskou zou afrei zen twijfelde hij zelfs of hij ge bruik zou maken van het vlieg ticket. Een blessure in de knie holte was hiervan de oorzaak. Die blessure was er ook de oor zaak van dat hy het trainings kamp in de Pyreneen eerder had moeten verlaten. Achtergrond van deze verandering is de verminderde belangstelling voor het betaald voetbal en de groeiende belangstelling voor het amateurvoetbal in ons land. Bovendien wilde men de beker competitie - die doorgaans wei nig aantrekkelijke kanten bood - op deze manier nieuw leven in blazen. Praktijk In de praktijk betekent dit dat amateurclubs die zich voor 1 au gustus bij het bondsbureau in Zeist hebben aangemeld, de mo gelijkheid krijgen in de eerste ronde van de strijd om de beker competitie - in het weekeinde van 12 en 13 september oftewel n week voor de aanvang van de competitie amateurvoetbal - te gen een (betaald) tweede elftal als tegenstander aan te treden. De zogenaamde reserve-teams moeten de deelname aan de strijd om de districtsbeker voor de amateurclubs een stuk aan trekkelijker maken. Vooral ook omdat het voor de amateurclubs een extra bron van inkomsten kan zijn: die deelname aan de districtsbekercompetitie. Het uiteindelijke doel van de werk groep uit het amateur- en betaald voetbal is erop gericht meer clubs in te schrijven voor het (be taalde) bekertoernooi voor het seizoen 1982-'83. Zo zullen in ie der geval de zes districtsbeker winnaars uitkomen in dit „grote" bekertoernooi, krijgen de vijftien periodekampioenen uit het za terdag- en zondagamateurvoet- bal een plaats en zullen de twee zaterdagkampioenen (eerste klasse zaterdagvoetbal) en de drie kampioenen uit de zondag hoofdklasse een plaats op kun nen eisen in dat KNVB-be- kertoernooi betaald voetbal. Die in totaal 26 amateurclubs zul len dan vr de start van de compe titie van volgend seizoen een voorronde moeten afwerken al vorens er dertien clubs zullen gaan strijden met de vijftien eer- ste-divisieclubs en de drie degra danten uit de eredivisie in de eer ste ronde van de strijd om de KNVB-beker betaald voetbal. Recht Als aanvullende bepaling heeft de KNVB opgenomen dat mocht zich onder de districtsbekerwin naars een tweede elftal van een betaald voetbalorganisatie be vinden die in de finale een ama teurclub heeft verslagen, dan krijgt de amateurclub alsnog het recht van deelname aan het KNVB-bekertoernooi. Deze nieuwe opzet van het program ma voor de districtsbekercompe titie heeft er inmiddels toe geleid dat er een kant-en-klaar schema voor 12 en 13 september voor het r.mateurvoetbal in de prullenbak terecht is gekomen. Men kan nu pas aan het maken van een nieuw programma beginnen na de sluitingsdatum van 1 augus tus als eventueel geinterresserde betaald voetbalorgansaties hun tweede elftallen voor de eerste ronde ook hebben aangemeld. MADRID (ANP) - De Nederlandse waterpoloploeg heeft gisteren zijn tweede nederlaag geleden tijdens het toer nooi in Madrid. Olympisch kampioen Sowjet-Unie won met 9—8 (3-2, 1—2, 1—3, 4—1) nadat Nederland aan het begin van de vierde periode nog een voorsprong van 7—5 bezat. Stan van Belkum scoorde tegen de Sovjet Unie drie goals en was daar mee topscorer voor Nederland. Nederland is erg dicht bij een ver rassing geweest tegen het team dat zowel bij de Spelen van Mos kou als het wereldbekertoernooi van de FINA in Long Beach on geslagen is gebleven. De wat hautain spelende ploeg van de Sowjet-Unie kon zich feitelijk al leen door een tactische blunder van Van Mill, die verder een op merkelijke wedstrijd speelde, ge combineerd met een zwak mo ment van de scheidsrechters bo ven water houden. In de laatste periode, bij een voor sprong van 8-7, kreeg Van Mill ROTTERDAM (ANP) - Andrej Jeiiazkov, de Bulgaarse internationaal die door Feyenoord was gecontracteerd, zal maandag in Nederland aankomen. Feyenoord heeft gisteren van het ministerie van sociale za ken bericht ontvangen dat Jeiiazkov de noodzakelijke arbeidsvergun ning zal krijgen. Aan het bericht van sociale zaken is nog een laatste onderzoeksronde door het ministerie voorafgegaan. Feyenoord kreeg opnieuw een aantal vragen voorgelegd, zoals: "is de ontstane vacature binnen de ploeg niet vervuld door de komst van Van Hanegem?", "was het vertrek van Not- ten noodzakelijk om plaats te hebben voor Jeiiazkov?", "betekent zijn minder opvallend presteren in Milaan niet, dat hij toch niet zo'n opmer kelijke speler is als Feyenoord doet voorkomen?". Een aantal details is opnieuw onderzocht en pas daarna volgde de bereid verklaring. Manager Stephan zal vandaag naar Sofia vertrekken om de nieuwe middenvelder, die al enkele weken in de Bulgaarse hoofdstad wachtte, op te halen. In het kader van de financiële sanering heeft Go Ahead Eagles vrij ingrij pende maatregelen genomen. De Deventer eredivisionist, die als ge volg van aanslagen van de belastingdienst eind vorig jaar op de rand van een faillissement verkeerde, heeft oplossingen gevonden om de schulden te saneren en om in de toekomst op wat kleinere voet te gaan leven. Go Ahead Eagles heeft niet geaarzeld fors in te grijpen in de salarispost van spelers en trainers, zo vertelde voorzitter Gerrit Eggink op de per spresentatie. De spelers van de huidige selectie zijn er weliswaar niet op achteruit gegaan, maar Dick Schneider en Tommy Kristiansen die zwaar op het budget drukten, moesten afvloeien, naar respectievelijk Vitesse en Edmonton Drillers. Ook de prijzige trainer Spitz Kohn ver dween uit de Adèlaarshorst en vond een onderkomen bij FC Brugge. In de nieuwe opzet van de technische staf is Bob Maaskant zowel mana ger als trainer. Hij krijgt assistentie "an Nico van Zoghei (als opvolger van Ruud Geestman) en Jos Merlijn. NOORDWIJK - De niet- vakantiegangers, die zich de ze week na gedane arbeid haastig richting Noordwijk begeven om nog wat tennis van bovenregionaal niveau te genieten, komen voor wat het HEA betreft doorgaans niet aan hun trekken. Zij moeten het doen met het dubbelspel (overigens ook best de moei te waard) en hetgeen de top pers in B bieden. Jammer ei genlijk. Tegen 17 uur hebben de jon gens in A de arbeid die van hen, als aankomende profes sionals wordt vernacht gele verd en maken zij zich, tenzij zij nog voor het dubbelspel "aan de bak moeten", op voor het nuttigen van de hen bij hun verblijf in de badplaats geboden kost. Gisteren kon er voor vijf uur geen bal worden geslagen op de banen rondom het Casino Een goede gelegenheid der halve om nu ook eens de niet vakantie-gangers, die weer en wind trotseren om in Noordwijk de publieke en tourage aan te vullen, te ple zieren. Die kans werd echter niet benut. Zij* die in hun le vensonderhoud voorzien met het racketwerk in toernooien, dan wel zich daarop voorbe reiden, kwamen niet in actie. Toch zullen de vele kijkers, die de gazons langs het centre- court bevolkten, zonder eni ge twijfel tevreden huis waarts zijn gekeerd. Zij kon den vaststellen dat hetgeen de B toppers aan kijkplezier kunnen bieden eigenlijk nau welijks achterblijft bij het geen de betaalde krachten voorschotelen. De B toppers die op het einde van de dag toch nog voor een pittige op kikker van het verregende gebeuren zorgden, waren Henny Koemans en de als zesde geplaatste Hugo Ekker. Vooral Henny Koemans bracht de handen van de toe schouwers herhaaldelijk op een. Zo goed hanteerde de ex-Forescate speler zijn slag wapen dat hij zijn opponent meer dan eens stomverbaasd in zijn richting deed blikken als hij weer was afgetroefd. Na 6—0, 3-0 leek een debacle voor Ekker in de maak, maar zijn mentaliteit enerzijds en het begrijpelijke afzien van Koemans na 9 spellen op rij met fraai en beheerst tennis anderzijds, voorkwamen een afgang. Het werd in een gelei delijk meer gelijkopgaande strijd, die het hoge niveau bleef behouden, 6-4 in de tweede set met als slot een koel afgemeten forehand vol- leytje van Koemans. Verder klopte Onno Tax, no 3 geplaatst, Leon Damen met de gefiatteerde score 6-0, 6-1 en ging de no 4 geplaat ste Groeneveld onderuit te gen Marco Winter. 1-6, 2-6. Jacqueline van Wijk bood in het BEB de no 2 geplaatste Mirjam de Groot sterke te genstand, 2-6, 5-7. FRANK BONTE. Achteraf bezien heefi nog een fac tor meegespeeld. Kort na zijn te rugkeer uit Moskou moest Harry Schulting enkele weken het bed houden vanwege een nicrbek- kenontsteking, „die al in het trai ningskamp heel voorzichtigjes moet zijn begonnen" weet de PH-atleet "Zeikertjes" ER 16 6EEN TWIJFEL MOÖELUK: D/rrtQ£T fér Afor/g/BQ M/ zw in kansrijke positie, een ferme klap in zijn gezicht. Echt gerouti neerde spelers laten op zo'n mo ment de bal los en "verdienen" dan een strafworp. Van Mill ech ter hield de bal vast, maar kreeg niet de vrije worp waar Neder land en hij recht op hadden. Dat leidde tot balverlies, een tegen aanval en een overtreding van Van Mill in de verdediging, waar op de Nederlander uit het water werd gestuurd. Obotkov ge bruikte de man-meer situatie voor de gelijkmaker en Mende- gajev gaf de Sowjet-Unie daarna nog de overwinning, 9-8. De Nederlandse ploeg reageerde met begrijpelijke teleurstelling op het eindsignaal. In alle eerlijk heid dient echter gesteld dat de kleine nederlaag het verschil in klasse juist weergaf, waarbij Ne derlandse inzet en opofferings gezindheid de superieure tech niek van de tegenstander vry wel compenseerde. Denes Poczik toonde zich redelijk tevreden. In de korte tijd dat hij zich met het Nederlandse water polo bezig houdt, heeft hij al een aardig inzicht gekregen in het spelersmateriaal dat hem ter be schikking staat. Hij wisselde veel meer dan in de eerste wedstrijd tegen Hongarije. Hij moest ook wel omdat Eddie van Es al snel met drie persoonlijke fouten de finitief op de kant zat. Het scoreverloop was: Kotenko 0—1, Kotenko 0-2, Van Belkum (strafworp) 1-2, Sjaga- jev 1-3, Van Belkum (man meer, 7/6) 2-3, Noordegraaf 3-3, Van Belkum (7/6) 4-3. Ivanov 4-4, Noordegraaf 5-4, Senyenov (7/6) 5-5, Nicuwenhuizen 6-5, Van Noort (7/6) 7-5, Akimov (7/6) 7-6, Sjagajev 7-7, Nicuwenhui zen (7/6) 8-7, Obotkov (7/6) 8-8 en Mendeg^jev 8-9. fZr/mtr/scH /S CCK//OE 6f//&M£0'£MST. F/iMt£r/v /)/Z OtéP 0/V7V/WSFA/ V/térdrscr Mim&tuM rsFMSas nw? De gevolgen zyn bekend. Schul ting miste op 0,03 seconde na de hordenfinalc, waarna het onrus tig werd in het toch al danig door blessures aangetaste Nederland se kamp. Chef d'équipe John Derks was daarvan de oorzaak met zijn uitspraken als „Neder landse zeikertjes, die geen men taliteit hebben". Harry Schulting nu, een jaar later: „Het feit dat ik uitgeschakeld werd had ik al vrij gauw ver werkt, maar niet het feit dat de KNAU-mensen me keihard heb ben laten vallen". „Nadat het misgegaan was in Mos kou heb ik gemerkt dat men dat bij de KNAU gewoon niet wen ste te accepteren. Ja, in feite werd ik voor een smoesjesmaker aangezien. Daarbij kwam dan nog dat bij onze terugkomst uit Moskou bleek dat het technisch parlement van de KNAU met trainingscoordinator en trainers al gevormd was. Zonder ook maar enig overleg met atleten werden mensen aangetrokken en op straat gezet onder wie Pe ter van Beusekom bij wie ik nog train. Ook hem hebben ze als een baksteen laten vallen". „Sinds die gebeurtenissen heb ik niet zo veel behoefte meer aan de KNAU gehad, die overigens be slist geen slechte keus deed door Herman Buuts als trainingscoor dinator aan te trekken. Toch heb ik de indruk dat hij te veel hooi op de vork neemt. Iets dat beslist niet goed is uitgepakt is in elk ge val het sponsorcontract dat de KNAU heeft afgesloten. Er wordt nogal wat van de atleet geëist. Dat kan gewoon helemaal niet. Maar ze doen maar. Ik trek mijn eigen plan", aldus Harry Schulting. In de eerste plaats betekende dat het oppakken van de studie elek trotechniek aan de TH in Eind hoven. Er lag een flinke achter stand, „want voor Moskou was de sport nummer één. Het gaat nu erg goed met de studie. Daar naast hield ik de training by. De basis dus. waarna ik ruim een maand voor de wedstrijd van af gelopen zondag in Nijmegen weer echt hard bon gaan trainen. In de tussentijd heb ik twee com petitiewedstrijdjes gedraaid" „Concludeer hier overigens niet uit dat de sport weer op de eerste plaats komt. De studie blyfi vooropstaan. Maar ik wil probe ren via een goede en vooral ple zierige combinatie weer naar mijn oude niveau te groeien. Ik geloof dat dat kan. Je ziet het by meer atleten die toch zo'n combi natie vinden en weer toptijden lopen", aldus Harry Schulting die in die combinatie inmiddels al een baantje van trainingscoor dinator by 'zyn club PH uit Vught heefi opgenomen. „Natuurlijk wil ik er volgend jaar in Athene bij de Europese Kam pioenschappen best bij zijn op de horden, maar vooral op de 4 x 400 meter estafetteploeg die ge zien de vooruitgang van Koen Gijsbers en Marcel Klarcnbeek een heel sterke kan worden. Met Hugo Pont is het een lekker team waarin vriendschap centraal staat. Dat spreekt me erg aan". „Daarom ook durf ik te zeggen dat ik naast het sportieve dieptepunt in Moskou daar ook een hoogte punt in mijn loopbaan heb mee gemaakt Dat was, toen ik lag te janken nadat ik was uitgescha keld. Toen kwamen ze. de andere' hordenlopers. Beck, Meyer, Ar- chipenko. Op hun manier pro beerden ze me erdoor te slepen omdat ze wisten wat je op zo'n moment doormaakt. Heel veel anderen hebben dat niet beseft". IH^M- I

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11