071-121219 Jan Klerks: "Je moet inderdaad wat geschift zijn LEIDSCH DAGBLAD "M.O.van1923" 11 Rellen rond rugbyduel ADVERTENTIE VERTEGENWOORDIGER m/v Die Leythe coach over zichzelf en het toproeien LEIDEN - Jan Klerks werkt 's zomerê alleen nog maar 's ochtends. Dat heeft in zijn geval niets met arbeidsverkorting of de economische recessie te maken, deze 32-jarige Leidse fysiotherapeut verkeert gewoon in de gelukkige omstandigheid dat hij zelf over zijn tijd kan beslissen. In die periode prevaleert bij hem de sport, in casu het roeien, boven het verdienen van wat extra centen en 's middags en vaak ook 's avonds is hij te vinden bij Die Leythe, op de Bosbaan of elders in de buurt van water. Hij heeft er blijkbaar nogal wat voor over. Een fanaticus misschien? Zelf gebruikt hij daar een andere term voor. Van enige bezetenheid lijkt overigens zeker wel sprake. Hij zit nu in Oostenrijk en reist volgende week door naar Sofia. Hij noemt dat zijn vakantie. Maar officieel is hij uitge zonden door de Nederlandse roeibond om met de dubbeltwee Cohen/De Ridder deel te nemen aan het WK voor junioren. Jan Klerks is coach. En momenteel een succesvolle. "Je moet inderdaad enigszins ge schift zijn", omschrijft hy, overi gens lachend, zijn motivatie. "Maar ik doe het nu eenmaal graag en als dat zo is tel je die uren die je ermee kwijt bent niet. Daarbij komt dat ik beslist bij de bevoorrechten behoor. Ik heb het geluk dat ik een stel getalen teerde jongens onder mijn hoede heb en dat betekent dat je nog wel eens ergens komt en wat ziet van de wereld. Er zijn honderden coaches die nooit uitgezonden worden, ik ga elk jaar wel een paar keer naar het buitenland. Niet dat dat mijn enige drijfveer is, maar het is wel een stimulans. En bovendien een soort van er kenning dat je toch wel aardig bezig bent. En ach, ik ben er van jongsaf aan ingegroeid. Dan gaat dat allemaal vanzelf'. Gedoe Op zijn dertiende maakte Jan Klerks kennis met deze sport waarvan de Romeinse schrijver Vergilius zo'n tweeduizend jaar geleden al gewag maakte. Hij vond dat als jonge jongen wel in- Naast zijn gewone baan en zijn be moeienissen bij Die Leythe (hij is niet alleen coach van diverse ploegen maar ook nog bestuurs lid) is Jan Klerks als fysiothera peut ook nog verbonden aan de basketbalclub Parker Leiden. Via zijn werk rolde hij daarin en hoewel hij een vergoeding krijgt ziet hij de verzorging van de basketballers als een aardige afwisseling, een soort hobby. Kost hem toch ook gauw een uurtje of veertien per week, minder tijd toch dan hij aan de roeiers besteedt. Daarnaast vult hij de roeikolommen van deze krant. Druk bezet? "Dat valt wel mee. Ik vind die dingen leuk om te doen, sport trekt me aan. Vooral als er wat wordt ge presteerd". teressant, dat gedoe met die bo ten, en stapte al snel zelf in. Tot driejaar terug roeide hij met wis selend succes zonder ooit een echte topper te worden. "Omdat je er bij wilt blijven" en omdat zijn baan als fysiotherapeut daar toe zowel ruimte als houvast bood, wierp hij zich vervolgens op het trainen en begeleiden van talenten bij zijn club Die Leythe. Iets dat hem blijkbaar zeer goed af gaat, getuige de prestaties van jongens als Douwe Atsma, Ro nald Floreyn en Martijn Cohen, roeiers die zonder uitzondering een nationale jeugdtitel op zak hebben en die het nu of straks bij de senioren gaan maken. Zijn aandeel in het succes zwakt Jan Klerks steevast af alsof het 'niets' is. Valse bescheidenheid? "Nee hoor, ik heb gewoon geluk gehad met deze jongens. Als het op roeien aankomt, moeten zij het tenslotte doen. Ik kan alleen wat aanwijzingen geven". Roeien op topniveau is, Jan Klerks zal daar continu op hameren, een sport voor pure doorzetters. Een reden ook volgens hem waarom de hegemonie in Nederland lan ge tijd in handen is geweest van studenten. "Die konden, en kun nen in bepaalde gevallen nog steeds, de vereiste discipline op brengen. Dat betekent in de praktijk absoluut niet roken, niet drinken, vroeg naar bed, aange past eten en dagelijks trainen. Langszamerhand krijgen de bur gerclubs evenwel de overhand. Ten eerste omdat er bij die ver enigingen continuïteit is in be stuurlijk opzicht en ten tweede omdat daar de jeugd zit. Ik ben er overigens geen voorstander van dat kinderen al op hun ze vende jaar gaan roeien. Dat is koekhappen, meer niet. Veertien jaar is een zinnige leeftijd om te beginnen. Dan pas is er sprake van een weloverwogen keuze, dan pas is ook de benodigde kracht aanwezig." Voorwaarden Fysiek sterk zijn, over flink wat doorzettingsvermogen beschik ken en er het nodige voor opzij willen zetten zijn de drie belang rijkste voorwaarden waaraan roeiers moeten voldoen om even tueel mee te kunnen draaien aan de top. Jan Klerks: "Aanleg en techniek zijn van minder belang. Mijns inziens kan iedereen, mits natuurlijk niet helemaal moto risch gestoord, het maken als die drie factoren aanwezig zijn. Doorbreken naar de wereldtop is natuurlijk nog wat anders. Vroe ger sprak Nederland als roeinatie een behoorlijk woordje mee. Te genwoordig zijn we al blij als een finale wordt gehaald. Voor de Bond is dat zelfs een criterium om uitgezonden te worden; uit zicht op een finale hebben. Hoe we precies op achterstand zijn gezet is niet helemaal duidelijk. Uiteraard zijn de faciliteiten waarover roeiers in de beide Duitslanden en Rusland be schikken beduidend beter. Voor al de medische begeleiding staat daar op hoog peil. Hun selectie methode is ook beter. Je bent ge schikt voor een bepaalde sport en die ga je dan ook beoefenen. Toch blijkt bijvoorbeeld dat de twee Atsma (een broer van mijn pupil Douwe) en Bosman inter nationaal gezien kan concurre ren met Russen en Duitsers. Het kan dus blijkbaar wel. Maar je moet ook niet vragen wat die twee er voor over moeten heb ben. En ik denk dat dat het 'm is. Je moet een beetje geschift zijn." Met Martyn Lonen en Arno de Rid der (lid van Nautilus) zoekt Jan Klerks het momenteel letterlijk en figuurlijk hogerop. Een trai ningskamp van een week in de Oostenrijkse bergen staat voor dat eerste en vervolgens hoopt hij in Sofia tijdens de FISA-kam- pioenschappen voor junioren ook in de uitslagen hoog te sco ren. "Ik kan moeilijk een progno se geven. De enige zekerheid die ik heb, is dat dit voor Nederland se begrippen een vrij goede ploeg is. Afgezien van de Oost bloklanden die altijd sterk zijn is mij niets bekend over de kracht van andere landen. Ik ga uit van een finaleplaats, hoop natuurlijk op meer, maar de ervaring is in middels dat het altijd een ietsje tegenvalt. Wat ik precies doe? Training geven. Technisch en conditioneel, wat krachtwerk ook. En flink op ze inpraten. Dat is wel het belangrijkste, twijfels wegnemen, ze mentaal oppep pen. Dat is mijn job. En 's avonds, als zij in bed liggen, een biertje nemen. Het is tenslotte mijn vakantie AD VAN KAAM ZATERDAG 25 JULI 1981fc HAMILTON (ANP) - De politie van Hamilton, 130 kilometer van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad, heeft uitgebreide maatregelen genomen om de tweede rugby wedstrijd van Zuid-Afrika onge stoord doorgang te kunnen laten vinden. Zuid-Afrika, dat zijn eerste wed strijd van Poverty Bay had ge wonnen (24-6), speelt vandaag in Hamilton tegen Waikato. Bij de eerste ontmoeting werd de poli tie geconfronteerd met naar schatting 400 demonstranten te gen de apartheidspolitiek van de regering van Zuid-Afrika. Gister avond waren er al meer dan dui zend demonstranten in Hamil ton. De meerderheid van de pro testerenden was afkomstig uit de hoofdstad Wellington. Tot de veiligheidsmaatregelen van de politie behoort een extra prik keldraadafzetting op het hek dat het stadion omringt en een voort durende bewaking van het hotel van de Zuidafrikaanse ploeg. Bo vendien is een aantal vrachtwa gens geparkeerd op wegen voor de politie die onlangs een hoe veelheid wapenstokken, schil den en traangasgranaten heeft ontvangen. In Sydney heeft de Australische tv besloten af te zien van het plan reportages te verzorgen over de belangrijkste wedstrijden tussen Nieuw-Zeelandse teams en Zuid- Afrika. Die beslissing is geno men om de kansen op een boycot van de Spelen van het Gemene best door zwart-Afrikaanse of Caraibische landen te verklei nen. De Commonwealth-games staan voor 1982 in Brisbane (Au stralië) op het programma. De organisatoren van de schaak- v tweekamp om de wereldtitel tus sen Karpov en Kortsjnoi zijn in staat de strijd op 1 oktober te la ten beginnen. Eerder is onmoge lijk wegens technische proble men, die nog in Merano (Noord- Italië) moeten worden opgelost Na deze mededeling van het da gelijks bestuur van de Fide heb ben zowel wereldkampioen Kar pov als zijn uitdager, volgens het persbureau van de Sovjet Unie Tass, zich akkoord verklaard met 1 oktober als begindatum van de tweekamp. H UITGEVERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. vraagt voor haar buitendienst een woonachtig in de regio Leiden. Wij zoeken iemand met goede contactuele eigenschappen en doorzettingsvermogen. 0p|eidjngsnjveau; MAVO,HAVo Leeftijd tussen 22 en 32 jaar In bezit van rijbewijs Tot zijn/haar taak behoort: - het op peil houden van het bestaande advertentiebestand - het aantrekken van nieuwe adverteerders - het onderhouden van zowel persoonlijke als telefonische contac ten met adverteerders. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de heer J. Goudsmit. Leldsch Dagblad B V., postbus 54, 2300 AB Lelden. Telefonische Inlichtingen over deze functie kunt u eveneens bij de heer Goudsmit verkrijgen, telefoon 071-144941, toestel 123. 'N RUIT GfaflQKVt VEILING De aangekondigde afslag op woensdag 29 juli 1981 van het pand Kortsteekterbuurt 1 te Alphen aan den Rijn GAAT NIET DOOR Notaris A. van der Veen Meerstadt, Wilhelminalaan 71, Alphen aan den Rijn. CURSUSSEN PRAKTIJKDIPLOMA ,.n 1943 in augustus/september 1981 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor praktijkdiploma boekhouden m.b.a.-s.p.d.-boekhouden m.o. accountant administratie consulent prospectus en inlichtingen bij: K.J.A. v.d. Broek, Jonker Fransstraat 67c. 3031 AN Rotterdam. Tel. 010-137526. bg.g. 01807-12930 Mevr. H.T.M. v.d. Maarel, Karperdaal 53.2553 PB Den Haag Tel.'070-234459 Mevr W M van Berkel. Bosscheweg 125.5015 AB Tilburg Tel 013-421719 Mevr. M P D. de Reyer. Delbergen 24, 4834 AE Breda Tel. 076-651774 Mevr C van Noppen. Hulstbosakker 33,5625 VR Eindhoven. Tel. 040-419157 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OOKOM Dl REKT TE ABONNEREN.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10